Pages:
Author

Topic: Borsalardan Nasıl Para Kaybedilir - page 7. (Read 2277 times)

hero member
Activity: 1624
Merit: 624
July 22, 2018, 07:19:58 AM
Herkesin okumasi gereken bilgiler. Ama birde sunu ekleyebiliriz. Surekli ekran basinda durup kripto piyasasi izlemek. Evet bunu kesinlikle yapmamalisiniz. Cunku bu sizin sinirlerinizi bozacak ve eninde sonunda panik alis satislari yapmaniza neden olacaktir. Bu nedenle guvendiginiz bir coini alin ve belli araliklar ile fiyatina bakin. Yani bir bakima uzun vadeci olun. Aksi takdirde cok kotu sonuclar olusabilir.

Kesinlikle bu dediklerinize katılıyorum, sürekli kur takibi yapmak zarar ile sonuçlanacak bir şeydir. Bu durumu gerçekleştirmeniz durumunda panik alış ve satışları yapabilir ve bu işlemlerden zarar edebilirsiniz. O sebeple iyi bir araştırma yaparak güvenilir kripto paralara yatırım yapılmalıdır ve fiyat kontrolü belirli aralıklar ile yapılmalıdır. Zaten pump/dump durumu yaşanması durumunda ister istemez haberiniz olacaktır.
jr. member
Activity: 630
Merit: 1
July 21, 2018, 09:21:41 AM
Herkesin okumasi gereken bilgiler. Ama birde sunu ekleyebiliriz. Surekli ekran basinda durup kripto piyasasi izlemek. Evet bunu kesinlikle yapmamalisiniz. Cunku bu sizin sinirlerinizi bozacak ve eninde sonunda panik alis satislari yapmaniza neden olacaktir. Bu nedenle guvendiginiz bir coini alin ve belli araliklar ile fiyatina bakin. Yani bir bakima uzun vadeci olun. Aksi takdirde cok kotu sonuclar olusabilir.
newbie
Activity: 70
Merit: 0
July 21, 2018, 09:19:20 AM
bilgiler için teşekkür ediyoruz. borsada yatırım yapmak için acele etmeme konusuna kesinlikle katılıyorum. ben şahsen küçük bir meblağa ile belirleyeceğim 2-3 farklı coin ile tecrübe edinmeyi planlıyorum.
hero member
July 21, 2018, 09:14:07 AM
Güzel bir konu oluş teşekkürler öncelikle bence en büyük kaybetme sorunu sabırsızlık ve erken davranmadan dolayı oluyor bunu dememe rağmen halen bende yapıyorum bu hatayı

Sabırsızlık ve özellikle erken davranma maalesef hepimizin yaşadığı büyük bir problem haline geldi. Her ne kadar profesyonel olsak da bazı zamanlarda heyecanımıza yeni düşerek basit hatalar yaparak kayıplar yaşayabiliyoruz. Ne zaman ki bu olayın ve heyecanın önüne geçmiş olacağız işte o zaman tam anlamı ile profesyonel bir borsacı olduğumuzu anlayacağız. Her ne kadar tecrübe ve bilgi ön planda olsa da profesyonel bir borsacı olabilmek için sabır ve zaman yönetimi de önemli.
newbie
Activity: 57
July 21, 2018, 04:49:27 AM
en önemlisi borsada alım yaptığınız coinin en dip ve en tepe noktalarını bilmek ve ona göre hareket yapmak.
newbie
Activity: 112
July 20, 2018, 10:50:32 AM
ilk öncelikle müthiş bir konu ve süper tavsiyeler olmuş emeğinize sağlık...borsada hiç bilgisi olmayan yada yeni başlayanlar için ders niteliğinde yazı olmuş ve mutlaka okumaları gereken bir yazı ve ders alınması gereken bir konu...
jr. member
Activity: 532
Merit: 5
July 20, 2018, 09:11:04 AM
güzel bir çalışma olmuş, ben de bu konu hakkımda fikirlerimi söylemiştim, eğer daha önce emtia borsalarında bir tecrübeniz yok ise kripto borsasında günlük veya kısa vade tarding yapmayınız.
newbie
Activity: 70
July 20, 2018, 08:43:02 AM
Güzel bir konu oluş teşekkürler öncelikle bence en büyük kaybetme sorunu sabırsızlık ve erken davranmadan dolayı oluyor bunu dememe rağmen halen bende yapıyorum bu hatayı
hero member
July 20, 2018, 08:35:04 AM
Neredeyse hepsine sahibim Smiley Bazıları önce tecrübe ve bilgi birikimi diyor ama ben özellikle psikolojik olarak kendimi geliştirme çalışması yapıyorum sonra bu sırada zaten az biraz tecrübe kazanmış olacam en son da sürekli eğitimle bilgi birkimimi ortalamanın üzerine çıkaracam

Bende öncelikli olarak bilgi ve tecrübe edinilmesi gerektiğini savunan tarafta yer alıyorum. Tabii ki psikolojik durum da bu gibi kayıplara sebep olabiliyor fakat yeterli bilgi ve tecrübe edinildiği zaman kendimizi zaten psikolojik olarak yatırım yapmaya hazır hissediyoruz. Doğru düşünce, doğru kararlar ve isabetli adımlar ile ilerlemedikçe borsalardan kazanç elde edilmiyor maalesef.
full member
Activity: 980
Merit: 207
July 19, 2018, 07:33:15 PM
elinize sağlık hocam hani bin nasihat bir musibetten iyidir derler ya aynı öyle bir konu olmuş
member
Activity: 308
Merit: 11
July 19, 2018, 05:13:28 PM
Güzel bir patlaşım olmuş.
Hatalı analiz ve tavsiye bölümüne twitter fenomenleri ile ilgili özel bir bölüm bile açılabilir.
newbie
Activity: 126
July 19, 2018, 03:34:40 PM
Neredeyse hepsine sahibim Smiley Bazıları önce tecrübe ve bilgi birikimi diyor ama ben özellikle psikolojik olarak kendimi geliştirme çalışması yapıyorum sonra bu sırada zaten az biraz tecrübe kazanmış olacam en son da sürekli eğitimle bilgi birkimimi ortalamanın üzerine çıkaracam
jr. member
Activity: 182
Merit: 1
July 19, 2018, 02:02:56 PM
emeğinize sağlık hocam. Güzel paylaşım. Yeni başlayanlar için veya yatırım yaparken faydanılasi bir yazı olmuş
hero member
July 19, 2018, 11:55:47 AM
Herkese merhaba arkadaşlar,

Oldukça ilgi çekici bir başlık ile oluşturduğum bu içeriğin oldukça kaliteli bilgiler ile sizlere sunulduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu konu için henüz beklediğim ilgi gelmedi fakat birçok kullanıcı için oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Düşüncelerinizi, önerilerinizi ve diğer dileklerinizi yorum yaparak belirtmenizi istiyorum. Her yorum benim için ayrı bir değer taşıyor, herkesin düşüncesi önemlidir.

İyi forumlar dilerim.
hero member
July 17, 2018, 09:59:31 AM
Borsa hayatımızın her alanında karşımıza çıkan ekonomik platforma verilen isimdir. Döviz, kripto para ve altın gibi önemli yatırım araçlarının alınıp satıldığı, alıcı ve satıcıların bir araya geldiği bu platform bir nevi ara bulucu (aracı) firma olarak da bilinmektedir. Daha önce yazmış olduğum yazılarımı takip eden arkadaşlar bir önceki yazım olan ''Borsalardan Nasıl Para Kazanılır'' konuyu muhakkak görmüş ve okumuştur. O yazı içerisinde yer alan başlıklar ve başlıkların açıklamaları ile nelere dikkat edilerek borsalar üzerinden kazanç sağlanacağını anlatmıştım. Bu yazımda ise ''Borsalardan Nasıl Para Kaybedilir'' başlığı hakkında detaylı bilgiler ve başlıklar paylaşacağım. Tabii ki diğer başlığa kıyasla daha ilgi çekici bir konu olacaktır fakat her iki makaleden de alınması gereken önemli bilgilerin olduğunu hatırlatmadan yazıma başlamak istemiyorum. Başlıyoruz…

Yetersiz Tecrübe

Borsa içerisinde yapılan işlemlerde yaşanılan en büyük kayıplar yetersiz tecrübelerden kaynaklanmaktadır. Her ne kadar al-sat işlemleri kolay olarak algılansa da bu işlemlerin aslında çok zor olduğu borsa üzerinde işlem yaptıkça öğreniliyor. Özellikle kripto para borsasını düşünmek gerekirse çok fazla tecrübe edinmek gerektiğini ve bu tecrübelerde profesyonel olmadıkça yüklü işlemler yapmamayı alışmak gerekiyor. Peki, hiç işlem yapmadan tecrübe edinebilir miyiz? Tabii ki hayır. Her ne kadar internet üzerinden video izlesek de makale okusak da kendi edindiğimiz tecrübenin yerini asla tutamaz. O sebeple ilk olarak bu araştırmaları yapmalı daha sonra ise düşük bir miktar ile borsa içerisinde al-sat yapmalıyız. Bu düşük hacimli işlemler ile ne zaman nasıl hareket etmemiz gerektiğini alışmalı ve sonrasında yüklü miktarlar ile işlemler yapmalıyız. Borsa üzerinde yüksek bütçe ve yetersiz tecrübe ile kazanç sağlamak imkansızdır. Bu durum aksine çok ciddi zararlar ile bitebilecek bir durumdur. Bu başlık için belirtmek istediğim son nokta ise asla gündelik gördüğümüz değişimler kadar gelir elde edilmediğidir. Yani, her veriye inanmamakta fayda var. Bazı veriler spekülasyon amaçlı kullanılıyor olabilir ve bu durum yetersiz tecrübeye sahip kullanıcılara ciddi zararlar yaşatabilir.

Yetersiz Bilgi

Borsalar üzerinde para kayıplarının yaşanmasındaki bir diğer önemli faktör ise yetersiz bilgidir. Yeterli araştırma yapılmadan, yeterli bilgi toplanmadan yapılan yatırımların her zaman geri dönüşü hüsran ile bitmektedir. Özellikle kripto para piyasası içerisinde yüksek volatilite olduğu için araştırma çok önemli bir faktördür. Şunu unutmamak gereklidir ki hiçbir zaman için bir ürünün veya para biriminin değeri onun ölümsüz olduğu anlamına gelmemektedir. Bunun en güzel örneğini ise Bitconnect üzerinden verebiliriz. Kullanılmakta olunan Bitconnect Lend Ponzi sistemi ile yüksek fiyat sevitelerine ulaşan ve yüksek hacime de ulaşan bu kripto para birçok kullanıcının favorisi olmuş durumdaydı. Herkes gerek yüksek işlem hacmi gerekse yüksek fiyatı nedeni ile bu kripto parayı portföyüne eklemeyi ihmal etmiyordu. Fakat ne oldu? Tek gece içerisinde fiyat 400 USD seviyelerinden 1 USD seviyelerine geriledi. Peki, buradaki sebep neydi? Tabii ki kurulu ve işlemekte olan sistem batmıştı ve artık bu kripto paranın bir değeri kalmamıştı. Bu durum kimleri etkiledi? Tabii ki bu konu hakkında yeterli bilgisi olmayan, yeterli araştırma yapmayan herkesi etkiledi. O sebeple yatırım yapmadan önce yeterli derecede araştırma yapmalı ve yeterli bilgiye sahip olduğumuz zaman yatırım yaparak borsa üzerinden kazanç elde etmeye başlamalıyız. Yatırım yapılacak yatırım aracına bağlı olarak yerli makaleler, yerli videolar ve yabancı makaleler, videolar izlemek yeterli bilgiye sahip olmamızı sağlayacaktır. Tabii ki konuya hakim olmadıkça borsa üzerinden para kaybetmek de kaçınılmaz bir gerçek olacaktır.

Panik Satışları

Bu başlık ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Ben zaten bu başlığı ‘’Borsalardan Nasıl Para Kazanılır’’ adlı makalemde yazmıştım, değil mi sevgili okurlarım? O makale içerisinde de belirttiğim gibi, bu başlık her iki konu için uygun ve gerçekleri yansıtabilecek bir başlıktır. Panik satışları hem gelir elde etmek için hem de gelir kaybı yaşamak için bizleri ilgilendiren en önemli başlıktır. Yine kripto para piyasası üzerinden örnek vermek gerekirse panik satışları çok sık olarak görülmektedir. Bu satışların gerçekleşme şekli tamamen büyük yatırımcının belirlediği miktarlara ve bu yatırımcının bütçesine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bir büyük yatırımcı veya yatırımcı grubu kurban olarak belirlediği kripto parayı sürekli olarak fiyat olarak düşürterek satış yapabilir. Bu durum gerçekleştiği zaman bu yatırımcılar satışlarını en yüksek fiyat ile gerçekleştirmiş oluyor. Bu durumun gerçekleşmesi sonrasında ise amatör yatırımcılar tuzağa takılıyor ve panik satışları yapmaya başlıyor. Bu satışlar her ne kadar yatırımcı psikolojisinde kayıp engellemek için yapılsa da en çok büyük yatırımcıların işine geliyor. Yapılan ilk hamle ile fiyatı düşüren büyük yatırımcı panik satışları ile fiyatın daha fazla düşmesini bekliyor. Bu olay gerçekleştiği zaman ise kendi satışlarına kıyasla daha düşük bir fiyat seviyesinden yeni alışlar yapıyor. Böylelikle yapılan panik satışlarını bir fırsata çevirerek aradaki fiyat farkından güzel bir gelir elde etmiş oluyor. Kısacası bu başlık hakkında özet geçmek gerekirse, gerçekten güvenerek ve araştırarak yaptığınız yatırımlarda ani fiyat düşüşlerine kanmayınız. Bu düşüşlere uyarak sizin yapacağınız her zararına satış bir başka büyük yatırımcının cebine ekstra kazanç olarak dönecektir. O sebeple fiyat grafiklerini dikkatli takip etmeli, ve bilgisiz bir şekilde hareket etmemeliyiz.

Hatalı Tercih

Gerek yatırım aracı olarak gerekse borsa olarak seçim yaparken çok dikkatli olmalı ve iyi bir tercih yapmalıyız. Düşük işlem hacmine sahip, kaliteli bir hizmet veya vizyonu olmayan tercihler de para kaybı yaşamak için geçerli olan diğer sebeplerdir. İşlem hacminin düşük olması veya kaliteli bir hizmet tercihi yapılmaması durumunda o hizmeti kullanan kişi sadece zarar edecektir ve bu yine açıkgöz, büyük yatırımcının işine gelecektir. O yüzden borsa veya yatırım aracı tercihi yaparken de detaylı bir araştırma yapmalı ve yeterli bilgiye sahip olduktan sonra tercih yapmalıyız. Özellikle borsa tercihi yapıldığı zaman o borsanın işlem hacmine, şikayetlerine, çalışma saatlerine, ekip detaylarına ve iletişim kolaylıklarına özen göstererek tercih yapılması para kayıplarının önüne geçebilecektir.

Hatalı Analiz, Tavsiye

Dış kaynaklara bağlı olarak yapılan en büyük hatalar ve en çok kayıplara sebep olan en önemli unsur olduğunu söyleyebilirim. Hiçbir bilgi sahibi olmadan kendi kafasına göre analiz paylaşan yüzlerce kişinin mevcut olduğunu düşünmek gerekirse ne demek istediğimi zaten anlayacaksınız. O sebeple güvenilir olduğuna inanmadığınız, veya ütopik derecede kazanç vaat eden analizler gördüğünüz zaman o paylaşımları kaale almamanızı tavsiye ediyorum. Son olarak şunu da eklemek istiyorum ki zaten o kadar para kazandıracak kapasitede birisi olsa emin olabiliriz ki sadece kendisine kazandır, bilgilerinin ifşa olmaması adına hiç kimse ile bilgi veya analiz paylaşımı yapmazdı. O sebeple görülen her analiz veya tavsiyelere balıklama atlamamakta fayda var. Bu gibi tavsiye ve analizlere uyulması durumunda ise para kaybı yine kaçınılmaz bir gerçek olacaktır.

Bu makalemde sizlere kendi tecrübelerim ve bilgilerim ile ''Borsalardan Nasıl Para Kaybedilir'' hakkında bilgiler aktarmaya çalıştım arkadaşlar. Her türlü öneri, soru ve eleştri için konu altından yorum yaparak bana ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.btcfrm.com/borsalar/3318-borsalardan-nasil-para-kaybedilir.html
Pages:
Jump to: