Pages:
Author

Topic: BTCXChange.RO - Un Exchange Romanesc / Thread Official! - page 20. (Read 36285 times)

newbie
Activity: 1
Merit: 0
hero member
Activity: 826
Merit: 1000
'All that glitters is not gold'
Am cumparat 1 BTC prin BTCXChange.ro, totul a decurs OK, recomand.

@BTCXChange.ro felicitari pentru serviciul de exchange oferit, era nevoie de asa ceva si pentru Romania. Unii de pe aici nu vor sa recunoasca, dar este mult mai bine decat sa merg pe strada sa tranzactionez "face2face" cum suna unele anunturi de pe forumul romanesc sau sa pierd timp pana imi alimentez vreun cont de pe un exchange extern, de parca si acolo nu ar exista riscuri.
member
Activity: 104
Merit: 10
Am pus spre vanzare 0.279 BTC acum 5 minute. Contul l-am deschis destul de usor (cu mici probleme totusi la campul de adresa fizica) Va voi tine la curent rezultatele de indata ce vor aparea.
[UPDATE] I-am vandut in juma de ora odata ce mi-am dat seama ce si cum pe site, iar acuma astept sa imi intre banii in cont.
member
Activity: 99
Merit: 10
Fiecare client declara pe proprie raspundere sursa banilor, la sume mari noi solicitam documente justificativ, masura pe care am implementat-o datorita legii impotriva spalarii banilor.

Cat de mari?
full member
Activity: 186
Merit: 100
Fiecare client declara pe proprie raspundere sursa banilor, la sume mari noi solicitam documente justificativ, masura pe care am implementat-o datorita legii impotriva spalarii banilor.
sr. member
Activity: 458
Merit: 250
beast at work

poti sa ne spui si care este justificare pt transferurile din exchange in cazul in care se trezeste statul sa intrebe ?
full member
Activity: 186
Merit: 100
Statistica


Ultimile 3 Zile
Code:
     zi     |         volum          |      pret_mediu       | pret_min | pret_maxim
------------+------------------------+-----------------------+----------+------------
 2014-01-07 | 0.44723644000000000000 | 2899.5233333333333333 |  2670.58 |    3037.99
 2014-01-08 |     3.6385299200000000 | 2633.4454545454545455 |  2423.65 |    2745.29
 2014-01-09 | 0.50000000000000000000 | 2767.0000000000000000 |  2767.00 |    2767.00

Statistica Azi 01/09/2014 11:32
Ultimul Pret: 2861.0
Cea Mai Buna Comanda Cumparare: 2794.0 RON / Marime: 1.5 BTC
Cea Mai Buna Comanda Vanzare: 2861.0 RON / Marime: 1 BTC
Volum: 0.5 BTC
full member
Activity: 208
Merit: 100
nu am lovit copilul cu pumnul in plex
full member
Activity: 186
Merit: 100
Dorim sa va asiguram ca toate demersurile legale au fost facute pentru ca BTCXchange sa fie in perfecta legalitate cu legea din Romania. Avem discutii incepute cu BNR-ul, Camera de Comert si Industrii, Finantele etc. Asteptam raspunsurile iar apoi le vom face publice.

Dispunem de resurse financiare cat si logistice pentru a indeplini eventualele cerinte pe care statul Roman le-ar putea cere.

Cu prietenie,
Echipa BTCXchange
full member
Activity: 208
Merit: 100
BTCXchange isi asuma intreaga raspundere petru eventualele furturi erori etc.

In Romania, nu se poate atrage raspunderea angajatului, doar a firmei, adica a BTCXchange.



In limita a 200 lei. E adevarat?

Afirmatia ca BTCXChange isi asuma intreaga raspundere cui trebuie sa i-o atribuim? Carei persoane din echipa support? Persoanei numarul 1, persoanei numarul 2 sau persoanei numarul 3? Aceasta persoana are si un nume? Macar un nick?
Sunteti cumva insusi domnul Horea Vuscan? Probabil ca nu, altfel nu ati vorbi la persoana a treia despre el. Dansul stie ca ati declarat ca firma isi asuma intreaga raspundere? Exista o hotarare AGA in acest sens? Aveti macar o delegatie? Sunteti angajat la firma? Cine sunteti de fapt?
Nici eu nu vreau sa o luati ca pe ceva personal, nu cunosc pe nimeni dintre dumneavoastra, doar ca am invatat pe propria piele ca paza buna trece primejdia rea si intotdeauna e bine ca lucrurile sa fie clare de la inceput. Mai ales in cazul raspunderii...


@macron...+1
newbie
Activity: 1
Merit: 0
Salutare la toată lumea. Vroiam să vă întreb dacă aveți autorizație din partea CNVM sau din partea ASF. Eu știam că cei care oferă servicii de intermedieri financiare trebuie să aibe autorizația CNVM sau ASF ca să poată funcționa și pe lângă asta trebuie să fie înregistrat ca și societate pe acțiuni unde cei din conducerea executivă sunt obligați să aibă minim 3 ani experiență în domeniul financiar-bancar sau piețe de capital. Să nu mai vb de capital subscris și vărsat permanent de 50000 de euro care se suplimentează într-un anumit interval de timp. Fondurile deponenților sunt asigurate? Sper să nu mi-o luați ca ceva personal!!!
full member
Activity: 186
Merit: 100
BTCXchange isi asuma intreaga raspundere petru eventualele furturi erori etc.

In Romania, nu se poate atrage raspunderea angajatului, doar a firmei, adica a BTCXchange.

In prezent avem:
3 persoane in echipa de suport daca va fi necesar numarul acestor persoane va creste.

Firma Alien Concept este firma din care s-a rupt echipa de programatori si are acelasi actionar majoritar, pe domnul Horea Vuscan. Nu exista legatura juridica intre cele doua dar este o foarte buna carte de vizita, experienta echipei Alien Concept, seriozitatea si persistenta se regaseste si in BTCXchange.

Acest CAEN permite tranzactionarea BTC-ului, din punct de vedere legal, nu exista nici o interdictie de a-l tranzactiona. Raspunsurile oficiale ale autoritatilor le vom face publice intr-un articol dedicat pe parcursul acestei saptamani.


Poprirea, la fel ca si confiscarea etc, se poate institui doar pe baza unei sentinte impotriva TITULARULUI CONTULUI. In prezent suntem reprezentati de o foarte buna casa de avocatura din bucuresti si speram sa nu intampinam probleme. http://predoisiasociatii.ro/ Suntem in discutie cu aceasta casa de avocatura pentru ca pe viitor, in eventualitatea unor abuzuri ale
bancilor sa oferim consultanta gratuita clientilor nostri. (ps:discutiile inca nu sunt finalizate)

Firma are doi actionari, Vuscan Horea si Vuscan Doinna si este un SRL.

Investitiile vor fi facute publice in viitorul apropiat pentru a da mai multa incredere platformei cat si viitorului BITCOIN, informatia nu este tinuta secret in cadrul firme urmand a fii facuta publica.

in prezent comisioanele de tranzactionare sunt 0% dar in viitor vom ajunge la comisionul normal https://www.btcxchange.ro/fees. Te rog sa intelegi ca, acest comision ne permite plata salariilor a serverelor a conexiunilor, plata departamentului juridic si cel contabil, ne permite promovarea conceptului de BITCOIN, relatia cu autoritatile si da... ne va face candva si un profit. Incercam sa mentinem comisioanele cat mai mici, fiind o echipa compacta si profesionista pana in prezent am reusit sa facem acest lucru.

Legat de "revolta impotriva comisioanelor", aici ne referim la toate "capusele" care au facut necesara aparitia BITCOIN.


Cu prietenie,
Echipa BTCXchange
full member
Activity: 208
Merit: 100
Intrebari: Cat dureaza in medie (sau minim/maxim) o tranzactie de la vanzare BTC pana la primire in cont a banilor in RON (sau alta valuta)?  Ce garantii are vanzatorul de BTC ca nu i se vor confisca banii sau BTC pe motive de: spalare bani/terorica/tu iar n-ai caciula? In ce cadru legal functioneaza portalul sau mai degraba ce legi din Romania vizeaza acest tip de biznis. Nu vreau sa trolez, pur si simplu as vrea sa stiu mai multe.
Da, precis ca mai multi isi pun aceeasi intrebare: in caz de ceva rau, pierzi sau nu banii? De ex. crapa hardul sau un angajat fuge cu banii in strainatate. Isi asuma cineva raspunderea sa-ti dea banii inapoi?
Echipa Support cati membri are si cum se numesc ei? Ar fi mai bine ca raspunsurile sa fie semnate de catre o singura persoana careia sa poti sa-i atragi raspunderea pentru afirmatii.
Alien Concept e asociat in BtcXChange? Au vreo legatura juridica cele doua firme? Raspunde una pentru ce face cealalta?
Codul CAEN din obiectul de activitate e definit cu mult inainte de inventarea bitcoinului. Aveti certitudinea, sau vreun raspuns oficial ca acest SRL schimba valuta legal?Obiectul de activitate nu arata in mod fara echivoc ca permite tranzactionarea bitcoinului.
Daca banii sunt popriti pana la terminarea cercetarilor , adica ani de zile, oamenii se vor consola cu textul din Constitutie?
Ce inseamna actionariat public? Firma are unul, doi asociati sau are actionari? E Societate pe actiuni?
Ce inseamna ca managerul a facut investitii masive si de unde stiti dumneavoastra despre viata privata a managerului? Poate i-a vandut azi noapte...
Spuneti despre o garantie suplimentara...Deocamdata lipseste si garantia de baza asa ca nu putem vorbi si despre una suplimentara.
Vorbeati despre revolta impotriva comisioanelor. Pe site scrie ca pana anul viitor comisioanele vor fi zero. Aveti de gand ca de anul viitor sa introduceti comisioane?
Eu sunt unul dintre clientii dumneavoastra si va rog sa ma scuzati daca pentru a-mi raspunde va rapesc din timp.
full member
Activity: 186
Merit: 100
Intrebari: Cat dureaza in medie (sau minim/maxim) o tranzactie de la vanzare BTC pana la primire in cont a banilor in RON (sau alta valuta)?  Ce garantii are vanzatorul de BTC ca nu i se vor confisca banii sau BTC pe motive de: spalare bani/terorica/tu iar n-ai caciula? In ce cadru legal functioneaza portalul sau mai degraba ce legi din Romania vizeaza acest tip de biznis. Nu vreau sa trolez, pur si simplu as vrea sa stiu mai multe.

Termenele maxime si minime sun afisate pe platforma: https://www.btcxchange.ro/faq#deposit-time dar in mod normal aceste termene sunt chiar mai scurte.

In Romania, CONFISCAREA este ilegala, proprietatea fiind garantata de CONSTITUTIA ROMANIEI. Confiscarea banilor sau a BTC-ului poate interveni doar in urma unei sentinte judecatoresti.

Procedura (AML)anti  spalare a banilor are niste prerogative simple precizate in legea nr. 656/2002 care nu ne permite confiscare banilor doar informarea autoritatilor, mai multe detalii pe  https://www.btcxchange.ro/laundering. Disparitia BTC-ului sau a banilor este considerat FURT, iar furtul este sanctionat conform legii din Romania. O garantie suplimentara este transparenta noastra, un actionariat public, o firma "mama" Alien Concept consacrata in domeniul automatizarilor cu peste 10 ani de activitate iar managerul a facut investitii masive in BTC ceea ce il face direct interesat de viitorul BITCOINULUI a si modalitate de plata.

DPDV functional, firma este inregistrata la registrul comertului https://www.btcxchange.ro/about, poti citi aici oriectul de activitate care ne permite tranzactionarea BTC-ului.
member
Activity: 104
Merit: 10
Intrebari: Cat dureaza in medie (sau minim/maxim) o tranzactie de la vanzare BTC pana la primire in cont a banilor in RON (sau alta valuta)?  Ce garantii are vanzatorul de BTC ca nu i se vor confisca banii sau BTC pe motive de: spalare bani/terorica/tu iar n-ai caciula? In ce cadru legal functioneaza portalul sau mai degraba ce legi din Romania vizeaza acest tip de biznis. Nu vreau sa trolez, pur si simplu as vrea sa stiu mai multe.
administrator
Activity: 3738
Merit: 2948
Va salut prezenta oficiala pe forum si va doresc mult succes in continuare.
Voi reveni cu detalii/intrebari/sugestii.
full member
Activity: 186
Merit: 100

BTCXchange, It's time to change!

Suntem profund onoraţi să vă primim pe platforma BTCXChange - prima platforma destinata tranzacţionării pe baza de bitcoin din România!

Acesta este thread-ul oficial unde vom incerca sa va raspundem la toate sugestiile reclamatiile si laudele pe care ni le aduceti dar si sa intelegem care va sunt principalele nevoi pentru a le putea integra in aplicatia noastra. Prioritatea noastra este satisfactia voastra.


Pentru noi Bitcoinul nu este doar o moneda iar BTCXchange nu este doar o afacere.

Pentru noi BITCOIN inseamna o revolutie, tehnologica, culturala si economica, pentru noi BITCOIN este un mod de viata fara granite de limba sau moneda, o deschidere catre o lume unita, pentru noi BITCOIN inseamna revolta impotriva comisioanelor si a inflertate, pentru noi BITCOIN inseamna LIBERTATE!

Si ce-l mai important pentru noi Bitcoin inseamna bani digitali complet automatizabili ceea ce ne ofera noi capabilitati tehnologice interesante.

Pentru anul 2014 ne propunem:

  • API in timp real
  • Support HelpDesk
  • Suport pentru comenzi avansate, MARKET, STOP, TRAILING STOP, etc
  • Sistem de cumparare "simplu"
  • Statistica arhivata pe segmente de 1m, 10m, 15m, 30m, 1h, 1D ... etc
  • Traducerea siteului in principalele limbi ale lumii
  • Extinderea capacitatii de tranzactionare in toate monedele lumii nu doar in LEI
  • Integrarea capabilitatilor de plati online
  • Introducerea in mai multe puncte din Romania a unor automate de schimb valutar. Firma "mama" AlienConcept (www.alienconcept.ro) a inceput la sfarsitul anului 2013 realizarea unui prototip pe care vom incepe incet incet sa-l prezentam.
  • Si multe altele..


Lansare API-ul BETA BTCXchange.ro



- Capabilitati API
  • - Retragere order-book (public)
  • - Retragere timp vanzari (public)
  • - Comenzi cumparare / Vanzare
  • - Listare istoric utilizator / tranzactii utilizatori (detaliat)
  • - Cerere adresa depunere Bitcoin
  • - Cautare adancime order book

API-ul are ca format principal JSON-RPC Specificatia 2.0 cu semnaturi digitale HMAC-SHA512

- Scop Program
Scopul programului BETA este de a trece noul nostru trade engine printr-o perioada de teste semi-publica cu intentia de a colecta feedback de la utlizatorii nostri.
Asteptam sugestii / cerinte / bug report-uri din partea utilizatorilor BETA.


Listari BTC/RON BTCXchange.ro


Contact & Support
Intrebari Frecvente
Despre Noi
Tarife

 
Telefon support
(+40) 359/418-422
[email protected]
Program: L-V 9:00-16:00

Va multumim pentru increderea acordata.

Echipa Support BTCXChange.ro
Pages:
Jump to: