Pages:
Author

Topic: Budućnost Ethereuma i ostalih altcoina - page 4. (Read 8585 times)

legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
Jep, BSC je nešto najgore ikad. Ima debelo najviše korisnika svaki mjesec a kladim se da je 99% prometa od botova u CZ-ovim podrumima.

Muka mi je pomislit uopće da tamo moram nešto napravit, slijepo crijevo kripto industrije.

Haha. Ovo je stvarno dobar opis Smiley

Btw, nitko nije komentirao situaciju oko Arbitrum AIP-1 prijedloga. Ukratko, Arbitrum je preko tog prijedloga odlučio alocirati 750 milijuna ARB tokena za Arbitrum Foundation kako bi pokrili troškove. To ne bi bilo ništa neobično da community nije odlučio ne prihvatiti prijedlog ali oni su svejedno tokene alocirali i čak dio već prodali za fiat. Iz Arbitruma su izjavili da AIP-1 prijedlog community nije ni trebao prihvatiti jer se zapravo radi o prijedlogu kojima se Arbitrum pretvara u DAO. Taj prijedlog označava sljedeće:
- stvara se Arbitrum Foundation
- implementira se Security Council
- alocira se 750 milijuna ARB tokena za Arbitrum Foundation

Kad AIP-1 protokol ne bi bio implementiran, sva tri dijela prijedloga ne bi bila prihvaćena i Arbitrum ne bi postao DAO. Zato za taj prvo prijedlog nije bilo potrebno glasanje community-a jer bez njega DAO niti ne postoji. Naravno da je najveći problem u tih 750 milijuna tokena koje su ugradili u prvi prijedlog i na to je community najviše "graknuo". Jučer je Arbitrum objavio Twitter thread u kojem u principu priznaju grešku koju su napravili i odlučili su razdijeliti AIP-1 na više dijelova, a za alokaciju 750 milijuna ARB tokena za Arbitrum Foundation će glasati community u zasebnom AIP prijedlogu.

Evo jedan Twitter thread koji objašnjava dosta toga: https://twitter.com/AvgJoesCrypto/status/1642608210568683522
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
Jep, BSC je nešto najgore ikad. Ima debelo najviše korisnika svaki mjesec a kladim se da je 99% prometa od botova u CZ-ovim podrumima.

Muka mi je pomislit uopće da tamo moram nešto napravit, slijepo crijevo kripto industrije.
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
Je li još netko primijetio da kad napravi neke transakcije na BSC mreži, odjednom wallet postane rasadnik kojekakvih scammerskih transakcija? Ja sam jučer nakon dugo vremena napravio swap tokena na BSC mreži i od tada do sad imam valjda 20 nekakvih čudnih transakcija za koje na bscscan piše ""This is a zero-value token transfer initiated by another address". Naravno da sam odmah išao na revoke.cash i tamo ništa nije approvano osim nekih shitara kojima sam se prije bavio i za koje me nije briga. Baš me zanima što postižu takvim bezvrijednim transakcijama.

Zapravo mi nije jasno kako bilo kakav projekt odluči koristiti tu smetlarsku BSC mrežu. Otkako sam u cryptu nisam vidio toliko spam transakcija kao na BSC mreži. Na svaku "normalnu" transakciju dođe 20 ovakvih spam transakcija.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
~snip

Malo sam se pogubio u svim tim nadogradnjama... Shanghai samo donosi mogućnost povlačenja stejkanog ETH-a, jel? Ili donosi i neke druge mogućnosti.

samo mogucnost povlacenja ETH, nista osim toga, treba posle da bude jos jedna nadogradnja koja ce omoguciti proto-dank sharding (a to je mogucnost da L2 projekti placaju manje naknade za transakcije od regularnih korisnika, pa bi L2 transakcije trebale biti jos jeftinije)

bio je plan da se sve zavrsi u martu, ali na kraju je preslo u april, negde polovinom je ocekivano s obzirom da je Goerli sad prosao i to je sledeci korak (obicno tri/cetiri nedelje kasnije ide mainnet)

edit: potvrdjeno je da je termin za Shanghai 12.4., sad kad je u pitanju PoS zna se u sekundu kad ce biti (negde oko 6 ujutro), nema vise zavisnosti od trenutnog hash-rate na mrezi
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
malo novosti iz Ethereum sveta u poslednjih par dana

sinoc je prosla Shanghai nadogradnja na Goerli mrezi, uz manje poteskoce sa brojem validatora, na kraju je mreza pocela finalizaciju, i sada ostaje samo implementacija Shanghai na glavnoj mrezi, najverovatnije sredinom Aprila
uz to, preko neki dan je EIP-1559 presao preko cifre od 3 miliona ETH, koliko je uklonjeno iz opticaja od kako je aktiviran

Malo sam se pogubio u svim tim nadogradnjama... Shanghai samo donosi mogućnost povlačenja stejkanog ETH-a, jel? Ili donosi i neke druge mogućnosti.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
malo novosti iz Ethereum sveta u poslednjih par dana

sinoc je prosla Shanghai nadogradnja na Goerli mrezi, uz manje poteskoce sa brojem validatora, na kraju je mreza pocela finalizaciju, i sada ostaje samo implementacija Shanghai na glavnoj mrezi, najverovatnije sredinom Aprila
uz to, preko neki dan je EIP-1559 presao preko cifre od 3 miliona ETH, koliko je uklonjeno iz opticaja od kako je aktiviran
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
February 24, 2023, 08:06:06 AM
iskren da budem, mislim da ce vecina tih airdropova biti "mrka kapa", iz prostog razloga sto za ta resenja poput Scroll koja nisu razvikana ima 50k+ korisnika koji su to probali za airdrop, Sui verovatno 150k+, a za Arbitrum ne znam ni sam koji bi to broj mogao biti

kao uostalom i Metamask, previse korisnika da bi dobio neki znacajan iznos, osim ako ne bude fairdrop, pa podele svima isto

evo Blur, 80% airdrop dobilo par adresa, i isprodavali dok je bio hype

edit: nadam se da gresim

A gle... Nikad ne možeš biti siguran hoće li airdropa uopće biti, a i ako ga bude, hoće li biti nešto značajno ili mizerija. Kod Arbitruma se nadam da će biti nešto osjetnije jer ga ne koristim samo zbog airdrop farminga nego ga koristim baš kao korisnik. Projekti na njemu mi se sviđaju, a mogući airdrop je samo bonus.

Što se tiče Scroll-a, ponovo sam malo probao. I dalje se može samo raditi bridge s L1 na L2, a na L2 onda možeš raditi swap i stavljati u liquidity pool. Napravio sam 10-tak transakcija ali ne vidim neki princip po kojem bi nekome mogli dati više, a nekom manje tokena. Barem ako će ih airdropati prilikom puštanja u pogon "prave" mreže. Na testnetu ne možeš raditi nešto korisno pa ne mogu baš očekivati od korisnika da će raditi na stotine transakcija.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
February 24, 2023, 06:48:05 AM
-snip

Pratim ga jer nije razvikan pa se nadam nekakvom airdropu, zato sam i probao recimo taj Sui ali to i ako mi daju ću prodat iste sekunde, makar za 3 dolara.


iskren da budem, mislim da ce vecina tih airdropova biti "mrka kapa", iz prostog razloga sto za ta resenja poput Scroll koja nisu razvikana ima 50k+ korisnika koji su to probali za airdrop, Sui verovatno 150k+, a za Arbitrum ne znam ni sam koji bi to broj mogao biti

kao uostalom i Metamask, previse korisnika da bi dobio neki znacajan iznos, osim ako ne bude fairdrop, pa podele svima isto

evo Blur, 80% airdrop dobilo par adresa, i isprodavali dok je bio hype

edit: nadam se da gresim
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
February 24, 2023, 06:21:04 AM
A baš si mogao staviti i neki link za taj Scroll Wink Imam osjećaj da nikad nisam čuo za taj projekt do sad i sad kad sam Googlao vidim da u browser history-u imam neki njihov faucet. Malo sam švrljao po stranici pa sam se sjetio da sam radio bridge i swap na testnetu prije nekog vremena. Što ti se točno dopalo? Za ovo malo testiranja ne vidim baš neku razliku izmešu Scrolla i ostalih mreža.

Ovo za Arbitrum sam vidio neki dan. Mislim da je tako nešto i za očekivati... Ako L2 rješenja postanu popularna, očekujem da će ovi najbolji projekti imati više transakcija od Ethereum mreže jer će ljudi za svakodnevne transakcije koristiti L2.

Na poslu ni ne pokušavam, većina kripto sadržaja mi je blokirana.
Ne vidim ni ja razliku između recimo Scrolla i Optimisma, ali probaj recimo testirati nekakav Sui pa ćeš vidjeti koliko je Scroll zapravo super Grin

Pratim ga jer nije razvikan pa se nadam nekakvom airdropu, zato sam i probao recimo taj Sui ali to i ako mi daju ću prodat iste sekunde, makar za 3 dolara.
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
February 24, 2023, 04:27:34 AM
Pogledajte Scroll, meni se dopalo ono sitno što sam testirao.

Arbitrum je odličan a konkurencija je uvijek dobrodošla. Arbitrum je u super poziciji, ne znam jeste li vidjeli ali neki dan je po prvi put u povijesti imao više transakcija nego Ethereum.

A baš si mogao staviti i neki link za taj Scroll Wink Imam osjećaj da nikad nisam čuo za taj projekt do sad i sad kad sam Googlao vidim da u browser history-u imam neki njihov faucet. Malo sam švrljao po stranici pa sam se sjetio da sam radio bridge i swap na testnetu prije nekog vremena. Što ti se točno dopalo? Za ovo malo testiranja ne vidim baš neku razliku izmešu Scrolla i ostalih mreža.

Ovo za Arbitrum sam vidio neki dan. Mislim da je tako nešto i za očekivati... Ako L2 rješenja postanu popularna, očekujem da će ovi najbolji projekti imati više transakcija od Ethereum mreže jer će ljudi za svakodnevne transakcije koristiti L2.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
February 24, 2023, 03:54:27 AM
Pogledajte Scroll, meni se dopalo ono sitno što sam testirao.

Arbitrum je odličan a konkurencija je uvijek dobrodošla. Arbitrum je u super poziciji, ne znam jeste li vidjeli ali neki dan je po prvi put u povijesti imao više transakcija nego Ethereum.
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
February 24, 2023, 03:49:01 AM
Coinbase je pokrenuo Base, L2 na Ethereum blokčejn, koji će biti baziran na Optimism protokolu, a za sada nece imati token
https://techcrunch.com/2023/02/23/coinbase-launches-blockchain-base-to-help-developers-build-dapps-on-chain/

cini se da ce to bas zakuvati L2 trku, Coinbase bi mogao da privuce solidan broj korisnika na novi blokčejn, sa konkurencije, npr. Arbitrum-a
s obzirom na plan da se Base decentralizuje sa vremenom, airdrop bi mogao biti mogucnost u buducnosti

Da, lagano se zahuktava utrka za najbolje L2 rješenje. Arbitrum je trenutno u prednosti zbog toga što svi očekuju da će imati airdrop. Ja sve stvari koje radim preko L2 mreža nekako gledam raditi na Arbitrumu i na walletu imam skoro 500 transakcija pa se nadam da će airdrop biti izdašan. Ako ga bude, naravno.

Što se tiče Base L2 mreže, ne znam što bi rekao. Nisam siguran ima li uopće potrebe za još jednim L2 rješenjem ali opet je nekako bilo i za očekivati da će netko od "velikih" pokrenuti svoj proizvod da uzme dio kolača. Coinbase ne koristim ali Base bi mogao dobiti na popularnosti baš zato jer ga je pokrenuo Coinbase. Vidjet ćemo...
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
February 24, 2023, 03:18:08 AM
Coinbase je pokrenuo Base, L2 na Ethereum blokčejn, koji će biti baziran na Optimism protokolu, a za sada nece imati token
https://techcrunch.com/2023/02/23/coinbase-launches-blockchain-base-to-help-developers-build-dapps-on-chain/

cini se da ce to bas zakuvati L2 trku, Coinbase bi mogao da privuce solidan broj korisnika na novi blokčejn, sa konkurencije, npr. Arbitrum-a
s obzirom na plan da se Base decentralizuje sa vremenom, airdrop bi mogao biti mogucnost u buducnosti
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
January 23, 2023, 03:00:19 PM
~snip

Zašto misliš da je peak supply već dostignut? Zar ne ovisi inflacija/deflacija Ethereuma o tome koliko se mreža koristi? Ako se koristi manje, dolazi do inflacije ETH-a i obrnuto. Po tome bi se supply mogao i dalje povećavati ako se korištenje Ethereum mreže uspori.

sve se slazem, u pitanju je samo licni osecaj da je onih 12,5k+ ETH bio maksimum, na osnovu analize dosadasnjeg kretanja
u drugom navratu nismo stigli do tog maksimuma, a cini se da se nivo koriscenja u usponu, i da je tesko ocekivati da ima 1m+ dana sa niskim stepenom aktivnosti, sto je minimum neophodan da se dostigne tih 15k+ do trenutnog "peak supply"

inace, predvidjeni ekvilibrijum za broj tokena u opticaju (sa PoS) je negde oko 51 milion, sto izgleda bas malo u odnosu na trenutni iznos, ali kad pogledas da se za prosecnu cenu gasa od 40 iz opticaja ukine otprilike 1 milion ETH na godisnjem nivou, nije nemoguce da se za 50 godina priblizimo tom iznosu

naravno, sve je ovo samo internet naglabanje jednog neiskusnog korisnika, nikakav savet Smiley
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
January 23, 2023, 03:54:30 AM
bump
evo malo Ethereum novosti, da eventualno zapocne neka diskusija u mrtvim temama

prvo, ETH je opet deflatoran, i s obzirom na situaciju, cini se da je "peak supply" dostignut vec, a da bi ETH ubuduce mogao biti cesto deflatoran
drugo, KZG ceremonija je u toku, koja predstavlja uvod u EIP-4844 proto-danksharding, koji ce omoguciti nize cene transakcija na L2

Zašto misliš da je peak supply već dostignut? Zar ne ovisi inflacija/deflacija Ethereuma o tome koliko se mreža koristi? Ako se koristi manje, dolazi do inflacije ETH-a i obrnuto. Po tome bi se supply mogao i dalje povećavati ako se korištenje Ethereum mreže uspori.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
January 20, 2023, 03:58:46 PM
bump
evo malo Ethereum novosti, da eventualno zapocne neka diskusija u mrtvim temama

prvo, ETH je opet deflatoran, i s obzirom na situaciju, cini se da je "peak supply" dostignut vec, a da bi ETH ubuduce mogao biti cesto deflatoran
drugo, KZG ceremonija je u toku, koja predstavlja uvod u EIP-4844 proto-danksharding, koji ce omoguciti nize cene transakcija na L2
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
December 09, 2022, 05:35:00 AM
vest od juce sa poziva zajednice, planirani datum za Shanghai nadogradnju, koja ce omoguciti povlacenje ETH sa ugovora o stejkingu je mart 2023, dosta ranije od ocekivanog Septembra ili slicno, a pominjala se i 2024-ta

da li ce to doneti talas povlacenja, ili ce samo povecati broj korisnika koji ce stejkati s obzirom da ce povlacenje biti moguce, ostaje da se vidi
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
November 25, 2022, 04:56:16 AM
dve vesti oko Ethereuma

prva da je pocelo testiranje povlacenja sredstava sa ETH2.0 ugovora na test mrežama
druga da je Ethereum pre par dana postao profitabilna platforma, ukupan broj izdatih tokena (njihova vrednost) je manja od naknada koje su ostvarene na platformi

https://twitter.com/AltcoinAssasin/status/1595925909432782849
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
November 12, 2022, 02:23:01 AM
vidim da se ne pise o tome, ali eto FTX kolaps je doveo i do svetlih momenata, tako da je ETH sada zvanicno deflatoran posle prelaska na PoS, a s obzirom na kretanja od merge-a, cini se da smo videli maksimalni broj tokena u opticaju negde pocetkom oktobra

@slackovic, nekako mi je Fragment vise tema za altcoins, ima li airdropa za vlasnike domena u najavi, mislim da sad svaki lanac nudi prodaju domena, uskoro ce to biti bas prezasiceno

Da, vidio sam vijest o tome da je ETH postao deflatoran. Moram priznati da sam očekivao malo bolju reakciju cijene na manje ETH-a u poticaju od kad je merge krenuo. Ok, za sad se drži bolje nego kod zadnjeg dumpa kad je BTC pao ispod 18k, a ETH pao ispod $900. Trenutni bottom mu je malo ispod $1100 dok je dno BTC-a neki dan bilo na 15600. Znači BTC je pao puno više nego ETH ovaj put. Ali svejedno sam očekivao malo ja u reakciju cijene.

Što se tiče Fragmenta, u pravu si da je možda bolje mjesto Altcoins sekcija ali dobro... Neću sad brisati.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
November 11, 2022, 02:59:51 PM
vidim da se ne pise o tome, ali eto FTX kolaps je doveo i do svetlih momenata, tako da je ETH sada zvanicno deflatoran posle prelaska na PoS, a s obzirom na kretanja od merge-a, cini se da smo videli maksimalni broj tokena u opticaju negde pocetkom oktobra

@slackovic, nekako mi je Fragment vise tema za altcoins, ima li airdropa za vlasnike domena u najavi, mislim da sad svaki lanac nudi prodaju domena, uskoro ce to biti bas prezasiceno
Pages:
Jump to: