Pages:
Author

Topic: Μην χρησιμοποιείτε centralized exchanges! - page 3. (Read 1845 times)

sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Δεν είναι τόσο απλό το θέμα με τις μάσκες.

Θεωρούν πολλοί κακώς ότι ο μέσος άνθρωπος έχει την πειθαρχία χειρουργού με εμπειρία δεκαετιών στην ευλαβική τήρηση του πρωτοκόλλου... δεν είναι έτσι όμως.

Η μάσκα έχει καταντήσει κάτι μεταξύ ξεσκονόπανου και καλύμματος αγκώνα!  Grin

Ξέρεις πόσα μικρόβια κολλάει εδώ κι εκεί; Υπάρχουν έρευνες που λένε ότι κάνουν ζημιά τελικά. Εσύ υποθέτεις ότι οι άνθρωποι είναι ρομπότ (άρα υπάρχει τέλεια χρήση), ενώ εγώ όχι.

Χώρια ότι οι περισσότερες κινεζικές μάσκες απελευθερώνουν μικροΐνες πλαστικών και φυσικά τις ρουφάς μέσα στα πνευμόνια σου. Το ήξερες αυτό; Στο έχει πει κανείς;

Δεν θα πάθω εγώ καρκίνο πνευμόνων για να προστατέψω γέρους ή ευπαθείς, σόρρυ... να κάνουν ατομικό lockdown.

Live and let live. Αυτό το ξεχάσαμε;

Εγώ το λέω ευθαρσώς ότι κυκλοφορώ χωρίς μάσκα παντού εδώ και καιρό, ειδικά από όταν έπιασαν οι ζέστες. Δεν έχω κολλήσει, δεν έχω μεταδώσει. 2,5 χρόνια τώρα, μέχρι και φορεία με COVID έχουν περάσει από μπροστά μου.

Άλλοι τρελαίνονται λες και περνάνε ραδιενεργές μπάρες του Τσερνόμπιλ από μπροστά τους, εγώ μένω ψύχραιμος. Ψύχραιμος ήμουν και τον Μάρτη του 2020. Έτσι έβγαλα κέρδος από το BTC. Είναι θέμα χαρακτήρα, πως αλλιώς να στο πω;

Επειδή δεν σε βλέπω να αλλάζεις γνώμη, περίμενε μέχρι το 2030 και ειλικρινά σου εύχομαι να μην χρειαστεί να αλλάξεις άποψη.

Το λέω γιατί σε βλέπω λιγάκι ενοχική/φοβική προσωπικότητα και αν τυχόν αποδειχθείς λάθος, νομίζω ότι θα το πάρεις κάπως βαριά...
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Εμβολιασμός (ειδικά με καινοφανή mRNA σκευάσματα) χωρίς συναίνεση = πειραματισμός σε ξένο σώμα (κάποτε το έκαναν οι Ναζί σε Εβραίους)
Όσο ενάντια είσαι εσύ στον υποχρεωτικό εμβολιασμό, είμαι κι εγώ, και ο συγγραφέας του βιβλίου που παρέθεσα. Δεν τον έχω υποστηρίξει ούτε μία φορά. Μάλιστα ο συγγραφέας το πάει και ένα βήμα παρακάτω (πολλά actually), και μιλάει και για τις μάσκες που μας έκαναν όλους απρόσωπους. Δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις, αλλά η εξάπλωση του Covid με την προστασία από τον Covid είναι διαφορετικά πράγματα. Καταλαβαίνω να το θεωρείς τρελό να σου διατάζουν εμβόλια με μανδύα "συλλογικής ευθύνης" (κι εγώ το θεωρώ), αλλά το να μη φοράς μάσκα μπορεί όντως να κάνει κακό στους γύρω. (Τουλάχιστον με τον πρώτο επικίνδυνο ιό, όχι με τις μετέπειτα ψιλο-ακίνδυνες μεταλλάξεις)

Anyway, δεν διαφωνούμε στο θέμα του Covid, πέρα από την αποτελεσματικότητα του εμβολίου. Και θες να σου πω και κάτι; Ναι, θα ακούσω την πλειοψηφία των γιατρών όσον αφορά αυτό το θέμα (όχι μπαρούφες του Great Reset, γιατί έχεις μια τάση να γενικεύεις), ειδικά όταν δουλεύουν πάνω σε αυτό εκατομμύρια άτομα (που απομυθοποιεί και το untested vaccine argument, σε αντίθεση με άλλα εμβόλια που θέλει παραπάνω χρόνια). Εάν έρευνες το λένε ότι είναι αποτελεσματικό, τότε θα κινηθώ με βάση τις έρευνες, γιατί έτσι λειτουργεί το πράμα. Με τον ίδιο τρόπο (ή παρόμοιο) που ακολουθείς Bitcoin (με αυτούς τους developers), επειδή για ό,τι κάνουν παραθέτουν στοιχεία. Πάντα υπάρχουν κι αυτοί που αμφισβητούν αυτά τα στοιχεία (βλ. franky1), ο κανόνας συνεχίζει να ισχύει: Αν δεν έχεις ιδέα από το αντικείμενο, μπορεί να σε βοηθήσουν μόνο οι έρευνες και η κριτική σκέψη (πιο πολύ νόημα σου βγάζουν τα επιχειρήματα του franky1 ή του achow101 / gmaxwell / Pieter Wuille, κι ας μην ξέρεις πολλά από BTC;).

Με τους δικούς σου το συζητάτε αυτό; Σε βγάζουν "ψεκασμένο" ή συμφωνούν;

Εγώ σου λέω ότι χωρίς ανοικτό κώδικα δεν υπάρχει transparency. Ούτε στα mRNA (patented code), ούτε στα προγράμματα (BIOS, drivers, OSes, cryptos).
Κατάλαβα τι λες, συγγνώμη παρερμήνεψα. Ναι, έχεις δίκιο. Μιας και κάνουμε συνωμοσιο-φιλοσοφική συζήτηση όμως: Και τι είναι transparent στην τελική; Τίποτα. Όλα στη ζωή είναι ένα μαύρο κουτί... Εκεί που νομίζεις ότι όλα είναι ξεκάθαρα, ανάβει μια σπίθα που δεν πρόβλεψε κανείς.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Δυστυχώς αυτό δεν είναι λύση. Ο λόγος είναι απλός: Τα καλά προϊόντα (σε ποιότητα) είναι αυτά που είχαν καλό κίνητρο να φτιαχτούν. Είναι λογικό στη Microsoft να έχουν μεγαλύτερα κίνητρα να ασχοληθούν με λογισμικά, άλλα software, mobile apps, hardware devices κλπ. Από την άλλη, open-source, αν δεν χρηματοδοτείται από κάποιον οργανισμό, είναι για την ψυχή της μάνας.
Άλλο πράγμα λες εσύ, άλλο πράγμα λέω εγώ.

Εγώ σου λέω ότι χωρίς ανοικτό κώδικα δεν υπάρχει transparency. Ούτε στα mRNA (patented code), ούτε στα προγράμματα (BIOS, drivers, OSes, cryptos).

DSL/WiFi είναι καραεμπορικά προϊόντα και όμως ο driver είναι σε binary blob! Ψάξτο αν έχεις αμφιβολίες.

Εσύ λες ότι τα καλά προϊόντα (τύπου iPhone ή PS5) δύσκολα θα είναι open-source, κι ας βασίζονται στο FreeBSD...

Το Linux πάντως παραμένει open-source και μάλιστα δια χειρός MS: https://rcpmag.com/articles/2012/04/04/microsoft-credited-as-a-top-linux-kernel-contributor.aspx

Περί UEFI/hidden processors, δες τα παρακάτω:

https://www.semiaccurate.com/2012/06/13/amd-puts-arm-cortex-a5-cores-in-its-cpus/
https://www.cs.vu.nl/~ast/intel/
https://www.zdnet.com/article/minix-intels-hidden-in-chip-operating-system/
https://itsfoss.com/fact-intel-minix-case/

Οι IBM PC ξεκίνησαν ως ανοιχτή και όχι κλειστή τεχνολογία (όπως οι Mac).

Και βλέπεις που κατάντησαν πλέον... Intel vs AMD = το ΝΔ vs ΠΑΣΟΚ του PC hardware Wink

Πλήρως καπελωμένα από το σύστημα. Θα είμαι συνωμοσιολόγος αν πω ότι έχει χώσει backdoors η NSA και σε επίπεδο hardware (άρα ούτε με Linux είσαι ασφαλής); Γιατί σε software έχουμε από παλιά:

https://www.heise.de/tp/features/How-NSA-access-was-built-into-Windows-3444341.html

Σίγουρα και τα Android/iOS δεν είναι αθώα. Η απόλυτη λύση είναι κανά Linux from Scratch με open-source BIOS (αν βρεις για σύγχρονο PC...):

https://www.coreboot.org/
https://libreboot.org/
https://www.reddit.com/r/opensource/comments/4lu2l0/open_source_bios/

Bonus material:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/rpuqj9/amd_psb_vendor_locking_enabled_by_default_on/
https://linustechtips.com/topic/1404447-yikes-lenovo-is-vendor-locking-amd-ryzen-cpus-via-psb/

Ευτυχώς το Bitcoin είναι open-source, οπότε και της NSA να ήταν κάποτε πριν βγει στο κοινό, μόνο για ιστορικούς λόγους έχει σημασία... backdoor δεν υπάρχει, θα το είχε βρει κάποιος τόσα χρόνια.

Το μόνο καπέλωμα που μπορεί να φάει είναι το KYC και αυτό αφορά τα fiat gateways λόγω fiat standard.

Σε ενδεχόμενο BTC standard, με Ρωσία/Κίνα να έχουν χτίσει τρελά αποθεματικά (είπαμε, κάποιοι αγοράζουν στα κρυφά...) και απευθείας BTC συναλλαγές άνευ fiat conversion, δεν νομίζω ότι το KYC θα έχει κάποια ισχύ.

Γιατί αν έχει ισχύ, σημαίνει ότι η Δύση θα μπλοκάρει BTC funds της Ρωσίας/Κίνας. Ευτυχώς ή δυστυχώς, η Δύση είναι μειοψηφία, κι ας κοκορεύονται κάποιοι ότι έχουμε πολλαπλάσιο ΑΕΠ σε fiat/USD valuation.

Πέτσινο ΑΕΠ είναι και θα δεις την αλήθεια αυτό τον χειμώνα. Wink Ποιός θα πεινάσει/κρυώσει πραγματικά... δεν το εύχομαι (μαζόχας είμαι?), αλλά αφού ξυνόμαστε στην γκλίτσα του τσοπάνη, θα υπάρξουν και συνέπειες. Ας ήμασταν πιο υπεύθυνοι/διορατικοί.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Είσαι από τους ελάχιστους ανθρώπους που (δεν) ξέρω που δεν έχει αρπάξει τον ιό χωρίς εμβόλιο. Έχω κάνει δύο δόσεις, τον έχω αρπάξει δύο φορές αλλά ήπια.
Στον κύκλο μου είναι όλοι εμβολιασμένοι (μόνο εγώ είμαι το «μαύρο πρόβατο» --> σκέψου λίγο τι μπάλες θέλει αυτό και πόση υπομονή έκανα να ακούω διάφορα) και μάλιστα συγγενείς πρώτου βαθμού το πέρασαν σχετικά βαριά και με κουσούρια/παρενέργειες.

Αυτό που λένε "long COVID" κάποιοι, αλλά μπορεί να είναι και παρενέργειες του εμβολίου, ποιός ξέρει...

Εγώ τόσο διαφορετικό DNA έχω από γονείς/αδέρφια και την σκαπούλαρα; Cheesy Δεν νομίζω! Wink

Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν που εγώ είμαι εμβολιασμένος, μπορεί να το έχω περάσει βαριά κι εγώ...

Αυτό είναι το δικό μου real-life sample.

ΥΓ: Λένε ότι παίζει ρόλο και η ομάδα αίματος (Ο, Α, B) αναφορικά με τόσο εύκολα κολλάς/νοσείς. Ακόμα και στα κουνούπια (τσιμπήματα) παίζει ρόλο.

Ούτε εκεί υπάρχει η τέλεια ομάδα αίματος... κάπου χάνεις, κάπου κερδίζεις.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Και κάτι τελευταίο:

Μερικές φορές πρέπει να ακούμε και το ένστικτό μας, την εσωτερική μας φωνή.

π.χ. αν μια κοπέλα δεν θέλει να κάνει σεξ (θες να σου βρω επιστημονικές έρευνες για τα οφέλη του σεξ/σπέρματος στις γυναίκες; ουυυυυ, όσες θες!!!) με έναν άντρα, αυτός την πιέζει υπερβολικά και αυτή δεν ενδίδει, γιατί έτσι της λέει το ένστικτό της, αυτό οφείλουμε να το σεβαστούμε. Διαφωνείς;

Μαγική λέξη: συναίνεση.

Συναλλαγή χωρίς συναίνεση = κλοπή

Σεξ χωρίς συναίνεση = βιασμός

Εμβολιασμός (ειδικά με καινοφανή mRNA σκευάσματα) χωρίς συναίνεση = πειραματισμός σε ξένο σώμα (κάποτε το έκαναν οι Ναζί σε Εβραίους)

Όσο γελοίο είναι να απολύεται μια κοπέλα επειδή δεν έκατσε στο αφεντικό της (σιγά μωρέ, ένα σπερματικό μπόλι ήθελε να της βάλει! Grin), άλλο τόσο γελοίο και κατάπτυστο είναι να έχουμε απολύσεις/αναστολές ανεμβολίαστων εργαζομένων και να τους απειλούν να κάνουν rapid test από την τσέπη τους (δηλαδή έμμεση μείωση μισθού). ΚΑΜΙΑ διαφορά από ηθικής άποψης!

Το ότι υπάρχουν ευπαθείς/γέροι δεν είναι λόγος να απωλέσουμε τα φιλελεύθερα ιδεώδη της Δυτικής κοινωνίας, ακριβώς όπως ΔΕΝ βιάζουμε τις γυναίκες (όπως γίνεται στις Μουσουλμανικές χώρες) επειδή έχουμε δημογραφικό πρόβλημα (όντως έχουμε, δεν είναι ψέμα).

Ψάξε λίγο να δεις γιατί έγινε η Δίκη της Νυρεμβέργης κάποτε και τι αποφάσισαν για την Ιατρική έκτοτε...

Θεραπεία/σκεύασμα με το ζόρι απαγορεύεται να δοθεί, άνευ συναίνεσης του ασθενούς (ΑΝ είναι ασθενής δηλαδή, γιατί εγώ 2,5 χρόνια τώρα χαίρω άκρας υγείας!).

Οπότε όσες «στατιστικές» και να μου δώσεις, εγώ θα ακούσω το ένστικτό μου, την δική μου εσωτερική φωνή. Καμία φασιστο-θρησκειο-επιστήμη (νεοταξική Ιερά Εξέταση) δεν είναι πάνω από αυτό.

Να σου υπενθυμίσω ότι ακόμα και στους απεργούς πείνας απαγορεύεται η υποχρεωτική σίτιση (θεωρείται βασανιστήριο), κι ας ξέρουμε ότι θα πεθάνεις αν ξεπεράσεις τους 2 μήνες χωρίς τροφή...

Στα πειραματικά εμβόλια που είναι αμφισβητήσιμο θέμα, γιατί επιβάλλαμε υποχρεωτικότητες;

Αν είσαι μάγκας επιστήμονας και έχεις επιχειρηματολογία, έλα να μου πεις τι είναι αυτές οι νανοδομές στο αίμα, από τι φράζουν τα αγγεία κάποιων (όχι όλων) εμβολιασμένων, τι προκαλεί τις μυοκαρδίτιδες, τι παρενέργειες έχει η υψηλή συγκέντρωση spike protein στο κυκλοφορικό κλπ. Μόνο έτσι θα αποσπάσεις την συναίνεσή μου. Είσαι μάγκας; Κάν' το!

Όπως κι εγώ έχω τον τρόπο μου με τις γυναίκες και καταλήγουμε στο ίδιο κρεβάτι με την συναίνεσή τους, χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιήσω βία (σωματική/ψυχολογική). Wink

Το αστείο είναι ότι με λένε μισογύνη κάποιοι SJW (γυναίκες ποτέ!), ενώ βλέπεις τι σκάλωμα έχω με την συναίνεση ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ! Πιο φιλελεύθερος πεθαίνεις.

Νομίζω δεν έχεις καταλάβει πως ενεργοποιούνται τα soft forks. Δεν χρειάζεται ψηφοφορία από τους miners. Όταν οι miners κάνουν signal ένα block (με version του Taproot), δεν σημαίνει ψήφος για το soft fork. Το signaling γίνεται για να συντονιστεί το δίκτυο ανάλογα με τη συναίνεση που υπάρχει.

Εδώ ταιριάζει αυτό: https://en.bitcoin.it/wiki/Bitcoin_is_not_ruled_by_miners. Παράμετρος των miner είναι οι χρήστες. Αν οι χρήστες θέλουν soft fork, καλά θα κάνουν να το υποστηρίξουν, γιατί ακολουθούν το κίνητρο, δηλαδή την τιμή, δηλαδή τη ζήτηση και την προσφορά. Αν υπάρχει ζήτηση απ'τους χρήστες, είναι λογικό να ακολουθούν και οι miners. Δες τι έγινε το 2017 με το SegWit. Οι χρήστες αντιστάθηκαν, αλλά πολλοί miners απλώς τους ακολούθησαν. Ποιος θέλει να κάνει mine ένα νόμισμα χωρίς ζήτηση;

Συν: Δεύτερη παράμετρος είναι το transaction propagation. Οι miners θέλουν να συνδέονται σε full nodes που αποτελούν την πλειοψηφία. Αν για παράδειγμα, η πλειοψηφία θέλει SegWit, δε σε συμφέρει να διαφωνήσεις, γιατί δε θα φτάνουν σε εσένα non-standard transactions (που θα είναι οι SegWit, αν δεν κάνεις το upgrade). Άρα: Λιγότερα fees.

Τελικά ο πιο "βαρύς" νόμος απ'όλους είναι αυτός της ζήτησης και της προσφοράς. Είτε είναι νομικοί, φυσικοί, ηθικοί. Ισχύει παντού, πάντα, από όλους. Βαρύτητα αλλού μπορεί να μην υπάρχει, αλλά αφθονία δεν υπάρχει πουθενά!  Smiley
ΟΚ, σε ευχαριστώ για την αναλυτική επεξήγηση. Ομολογώ ότι δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ. Όπως βλέπεις, δεν ισχυρίζομαι ότι γνωρίζω τα πάντα. Αποδεικνύεται για άλλη μια φορά ότι το Bitcoin είναι αρκετά δημοκρατικό/φιλελεύθερο δίκτυο.

Όλοι μας κάποια ζητήματα μπορεί να τα έχουμε ψάξει πιο επιδερμικά και κάποια άλλα πιο βαθιά.

Για αυτό σου λέω ότι θες κι εσύ δουλίτσα σε κάποια πράγματα...

Φυσικά άπειρο χρόνο δεν έχουμε να ψάχνουμε τα πάντα εις βάθος, οπότε μερικές φορές κάτι θυσιάζουμε για να κερδίσουμε κάτι άλλο.

Εγώ τους BTC developers (κι αυτοί επιστήμονες είναι) τους εμπιστεύομαι, για αυτό δεν θα κάτσω να ξοδέψω τόσο πολύ χρόνο εκεί.

Άλλους επιστήμονες δεν εμπιστεύομαι και επειδή τίθεται ζήτημα επιβίωσης/well-being με κάποια πράγματα (εμβόλια, ρεύμα, τρόφιμα), εκεί ρίχνω περισσότερο βάρος. That's just me though.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Η μόνη λύση είναι να έχεις ανοικτό κώδικα στα πάντα
Δυστυχώς αυτό δεν είναι λύση. Ο λόγος είναι απλός: Τα καλά προϊόντα (σε ποιότητα) είναι αυτά που είχαν καλό κίνητρο να φτιαχτούν. Είναι λογικό στη Microsoft να έχουν μεγαλύτερα κίνητρα να ασχοληθούν με λογισμικά, άλλα software, mobile apps, hardware devices κλπ. Από την άλλη, open-source, αν δεν χρηματοδοτείται από κάποιον οργανισμό, είναι για την ψυχή της μάνας.

Τώρα όσον αφορά τα nodes που λες, τελευταία φορά που το κοίταξα θυμάμαι ότι υπήρχε μια ιδιότυπη ψηφοφορία των miners περί Taproot. Άλλο όμως full node και άλλο mining ASIC.
Νομίζω δεν έχεις καταλάβει πως ενεργοποιούνται τα soft forks. Δεν χρειάζεται ψηφοφορία από τους miners. Όταν οι miners κάνουν signal ένα block (με version του Taproot), δεν σημαίνει ψήφος για το soft fork. Το signaling γίνεται για να συντονιστεί το δίκτυο ανάλογα με τη συναίνεση που υπάρχει.

Εδώ ταιριάζει αυτό: https://en.bitcoin.it/wiki/Bitcoin_is_not_ruled_by_miners. Παράμετρος των miner είναι οι χρήστες. Αν οι χρήστες θέλουν soft fork, καλά θα κάνουν να το υποστηρίξουν, γιατί ακολουθούν το κίνητρο, δηλαδή την τιμή, δηλαδή τη ζήτηση και την προσφορά. Αν υπάρχει ζήτηση απ'τους χρήστες, είναι λογικό να ακολουθούν και οι miners. Δες τι έγινε το 2017 με το SegWit. Οι χρήστες αντιστάθηκαν, αλλά πολλοί miners απλώς τους ακολούθησαν. Ποιος θέλει να κάνει mine ένα νόμισμα χωρίς ζήτηση;

Συν: Δεύτερη παράμετρος είναι το transaction propagation. Οι miners θέλουν να συνδέονται σε full nodes που αποτελούν την πλειοψηφία. Αν για παράδειγμα, η πλειοψηφία θέλει SegWit, δε σε συμφέρει να διαφωνήσεις, γιατί δε θα φτάνουν σε εσένα non-standard transactions (που θα είναι οι SegWit, αν δεν κάνεις το upgrade). Άρα: Λιγότερα fees.

Τελικά ο πιο "βαρύς" νόμος απ'όλους είναι αυτός της ζήτησης και της προσφοράς. Είτε είναι νομικοί, φυσικοί, ηθικοί. Ισχύει παντού, πάντα, από όλους. Βαρύτητα αλλού μπορεί να μην υπάρχει, αλλά αφθονία δεν υπάρχει πουθενά!  Smiley

Δεν κάνω πλάκα, έχω κάνει ένα σωρό τεστ (δεν τα πληρώνω φυσικά, τα δωρεάν του ΚΟΜΥ/ΕΟΔΥ) και ΟΛΑ μου βγαίνουν αρνητικά! Ήθελα τον περασμένο χειμώνα να βγει κανά θετικό, μπας και πάρω το πιστοποιητικό της ντροπής, αλλά που τέτοια τύχη...
Είσαι από τους ελάχιστους ανθρώπους που (δεν) ξέρω που δεν έχει αρπάξει τον ιό χωρίς εμβόλιο. Έχω κάνει δύο δόσεις, τον έχω αρπάξει δύο φορές αλλά ήπια.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Το πρόβλημα για μένα είναι ότι οι συστημικοί μονοπωλούν την επικαιρότητα.

90-95% ακούγονται οι συστημικοί, 5-10% οι αντισυστημικοί.

Το βλέπεις εσύ μετά αυτό ως καλόπιστος πολίτης και λες δεν μπορεί, το 90-95% θα έχει δίκιο! Και δεν φταις εσύ, έτσι δουλεύει το Asch experiment.

Μα αφού οι άλλοι ακούγονται ελάχιστα (ΚΡΗΤΗ TV, Σαχίνης/Ιωαννίδης), πρέπει να κάνεις εσύ εγνωσμένη προσπάθεια να τους ψάξεις. Την έκανες όμως; Έχουν περάσει μήνες/χρόνια από το COVID plandemic.

Μπέσα στο λέω ότι τον φασίστα* τον Βασιλακόπουλο τον έχω ακούσει ίσα με 10-20 φορές παραπάνω από τον Ιωαννίδη.

* https://www.newsbomb.gr/ellada/story/1298194/vasilakopoyloy-na-min-katargithei-to-pistopoiitiko-giati-tha-pame-se-koinonia-ison-dikaiomaton

Και ξέρεις κάτι; Δεν θέλω να αφαιρεθεί το δικαίωμα λόγου από τον Βασιλακόπουλο, όσο φασίστας και να είναι. Δεν είμαι λογοκριτής, ούτε Ιερά Εξέταση. Άλλοι έχουν αναλάβει τέτοιο ρόλο.

Ξέρεις τι θέλω; Αναλογία 50/50 στον τηλεοπτικό χρόνο.

Πιστεύεις εσύ ότι το σύστημα/Ελίτ (δηλαδή το WEF) θα δώσει 50/50 στους επιστήμονες (συστημικούς/αντισυστημικούς); Τι πιο δημοκρατικό να υπάρξει τέτοιο debate με ίση αναλογία! (στις εκλογές το κάνουν αυτό, αλλά εκεί μιλάμε για ελεγχόμενα πιόνια/συστημικά κόμματα, π.χ. ΠΑΣΟΚ vs ΝΔ Wink)

Μετά μου αναφέρεις χαλκευμένα στοιχεία (lies, damned lies and statistics). Από επιστήμονες όπως ο Βασιλακόπουλος και γενικά αυτό το σινάφι.

Θα τα δω μεν, αλλά δεν θα τα λάβω σοβαρά υπόψιν μου. Εσύ προσδιορίζεσαι ως φιλελεύθερος, αλλά παίρνεις στα σοβαρά φασίστες που «φοβούνται» μην ξαναγυρίσουμε σε... κοινωνία ίσων δικαιωμάτων;

Να την βράσω την επιστημοσύνη του όταν στηρίζει νεοταξικό Apartheid!

Αυτά λέει το δικό μου ήθος και ο δικός μου χαρακτήρας. Σίγουρα δεν είμαστε όλοι ίδιοι: https://www.16personalities.com/free-personality-test

Και στο τέλος-τέλος εγώ δεν είπα να απαγορευτούν τα εμβόλια. Ας υπάρχουν μεν, να είναι προαιρετικά δε.

Μάλιστα εγώ είμαι πρόθυμος να σου χαρίσω και τις δικές μου δόσεις (αν θες εξτρά προστασία)! Δεν πειράζει, άσε με εμένα να πεθάνω από COVID. 2,5 χρόνια τώρα ακόμα περιμένουν κάποιοι καλοθελητές να «πεθάνω». Grin

Δεν κάνω πλάκα, έχω κάνει ένα σωρό τεστ (δεν τα πληρώνω φυσικά, τα δωρεάν του ΚΟΜΥ/ΕΟΔΥ) και ΟΛΑ μου βγαίνουν αρνητικά! Ήθελα τον περασμένο χειμώνα να βγει κανά θετικό, μπας και πάρω το πιστοποιητικό της ντροπής, αλλά που τέτοια τύχη...

Φυσικά κάνω πολλά για την υγεία μου και το ανοσοποιητικό μου, που ο μέσος άνθρωπος δεν έχει τις μπάλες να τα κάνει. Και τα κάνω ΠΟΛΥ πριν ξεκινήσει ο COVID.

Δεν έχει νόημα να τα αναφέρω, αφού δεν εντάσσονται στο συστημικό αφήγημα... είναι όμως απλά πράγματα της φύσης που δεν κοστίζουν κάτι (όχι ακριβές θεραπείες/φάρμακα).

Φαντάσου το σαν να θες να περάσεις στις Πανελλήνιες. Δεν πρέπει να διαβάζεις πολλά χρόνια πριν; Τελευταία στιγμή θα ξεκινήσεις;

Σκέψου τώρα λοιπόν πόσοι πιάστηκαν στον ύπνο, με διαλυμένο ανοσοποιητικό, με παχυσαρκία, με διαβήτη, με με με... είναι σαν τους τεμπελάκους του σχολείου που διαβάζουν τελευταία στιγμή και φυσικά κόβονται.

Θα το ξαναπώ λοιπόν, κι ας γίνω κουραστικός: υπευθυνότητα/accountability! Όχι nanny state λογικές από δήθεν φιλελεύθερους.

Αν περίμενα να με σώσει το κράτος με τις θαυματουργές «συμβουλές» του... Roll Eyes και στα οικονομικά μου και στην υγεία μου, θα ήμουν σκατά τώρα (όπως πολλοί συμπολίτες μου, δυστυχώς)!
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Ένα σχετικό tweet:

https://twitter.com/R2D2HB/status/1564635198482190338

Μπούρδες λέει και αυτός ο Dr?  Huh

Η επιστήμη δεν είναι ένα ενιαίο πράγμα, υπάρχουν και συστημικοί και αντισυστημικοί επιστήμονες. Όλοι έχουν πτυχία/γνώσεις. Μόνο από άποψη χαρακτήρα και ήθους διαφέρουν.

Υπάρχει τρομερός πλούτος πληροφοριών εκεί έξω τα τελευταία 2 χρόνια, αλλά πρέπει και να θες να ασχοληθείς...

Εσύ λες να μην έχω ακούσει τι λένε συστημικοί τύπου Παγώνη, Σύψα, Βασιλακοπούλου;

Για την ακρίβεια πιο πολύ αυτούς ακούω στα μέσα, αφού μονοπωλούν τον δημόσιο διάλογο (μάλλον μονόλογο)!

Ξεκίνα λοιπόν κι εσύ να ακούς και αντισυστημικούς, μήπως και δεις λίγο πιο σφαιρικά τα πράγματα, γιατί δεν υπάρχει η μία μοναδική αλήθεια σε αυτό τον κόσμο...
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Εννοώ ελέγχουν τι θα μπει στον κώδικα του Bitcoin και τι δεν θα μπει. Αυτοί έχουν πρόσβαση στο GitHub. Δεν το είπα αρνητικά.

Τα ίδια ισχύουν και για τον Linux Kernel. Ούτε εκεί έχουν όλοι πρόσβαση στο GitHub.

Το ξέρεις ότι η Microsoft έχει γίνει από τους μεγαλύτερους Linux contributors; Η EULA που λες είναι άλλο θέμα.

Δες λίγο το κινητό που χρησιμοποιείς ή τα Meta services τι άδεια χρήσης έχουν...

Δες το UEFI BIOS του PC σου πόσο black box είναι και δεν ξέρεις τι τρέχει. Κατάλαβες τι εννοώ τώρα με το καπέλωμα της τεχνολογίας; Δύσκολα αφήνουν κάτι ήσυχο.

Η μόνη λύση είναι να έχεις ανοικτό κώδικα στα πάντα.

Το DSL modem σου το ξέρεις ότι τρέχει binary blob; Κι εκεί black box είναι. Τα ίδια και το WiFi.

Τώρα όσον αφορά τα nodes που λες, τελευταία φορά που το κοίταξα θυμάμαι ότι υπήρχε μια ιδιότυπη ψηφοφορία των miners περί Taproot. Άλλο όμως full node και άλλο mining ASIC.

Ακόμα κι αν είναι ένα δημιούργημα της NSA με σκοπό να προωθήσει ένα ψυχολογικό πείραμα cashless society, δεν είναι απαραίτητα αρνητικό. Πριν το Bitcoin ποιός libertarian θα εμπιστευόταν ψηφιακό χρήμα; Όλοι gold bugs ήταν.

Δηλαδή εγώ το σκέφτομαι ότι μπορεί να είπαν "ας βγάλουμε τον κώδικα δημόσια, να πορωθούν οι cypherpunks και να συνηθίσουν στην ιδέα του ψηφιακού χρήματος και ας φτιάξουμε και μια ανώνυμη persona ονόματι Satoshi Nakamoto με ένα επαναστατικό μήνυμα".

Να ξέρεις πάντα η επανάσταση πουλάει, όπως πούλησε και στην Ελλάδα το ίδιο αφήγημα το 1974. Οι ίδιοι που έστησαν την Χούντα, οι ίδιοι έστησαν και το Πολυτεχνείο.

Θέλω να σου πω οι Αμερικάνοι είναι μανούλες στα psy-ops.  Μιλάμε για την χώρα που γέννησε το transistor, το internet και γιατί όχι, ίσως και το Bitcoin.

Είναι τόσο μεγαλειώδης ιδέα ξαναλέω, που δεν είναι παράλογο να το σχεδίασε μια ομάδα επιστημόνων.

Γενικά δεν έχω πρόβλημα να απομυθοποιήσω κάποια πράγματα στο μυαλό μου, όσο επαναστατικά κι αν είναι. Αυτό κάτι λέει για μένα. Αν ήμουν no-coiner θα μπορούσες να πεις ότι έχω σκοτεινά κίνητρα. Ξέρεις όμως ότι δεν είμαι και πιστεύω θα τα πάει πολύ καλά.

Όσον αφορά το Monero, το αναφέρω γιατί είναι ίσως το μόνο altcoin που έχει cypherpunk φιλοσοφία και πάει το privacy 10 σκαλιά παραπάνω.

Για μένα Bitcoin και Monero είναι σαν να λέμε Linux και OpenBSD.

Ξέρεις πόσες security καινοτομίες έφερε πρώτο το OpenBSD στην αγορά by default στο OS; Που πλέον έχουν περάσει μέχρι και στα Windows.

Σίγουρα μπορείς να βάλεις security extensions πάνω στο Linux, απλά δεν είναι το ίδιο με το default integration.

Η γνώμη μου είναι ότι έχεις εστιάσει υπερβολικά στο μαθηματικό κομμάτι του Bitcoin και έχεις παραμελήσει αλλά πράγματα, ενδεχομένως πιο σημαντικά.

Εγώ μαθητής Λυκείου δεν είμαι, δεν βρίσκω λόγο να ασχολούμαι με εξισώσεις λες και δίνω Πανελλήνιες. Τα βασικά του Bitcoin τα γνωρίζω και εμπιστεύομαι τους μαθηματικούς που έχουν ασχοληθεί με τον κώδικα, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια συνωμοσία σε αυτό το κομμάτι.

Αν όμως είχες αφιερώσει έστω το 50% της ενέργειας που έχεις ξοδέψει στο μαθηματικό κομμάτι σε άλλα πράγματα, πιστεύω θα είχες πιο σφαιρική αντιμετώπιση των πραγμάτων τώρα.

Οικονομία, ενέργεια, υγεία, διατροφή είναι τομείς που απασχολούν επιστήμονες και δυστυχώς υπάρχουν μπόλικες ραδιουργίες και συνωμοσίες που συμβαίνουν κάτω από την μύτη μας.

Στα μαθηματικά τι κακό μπορεί να συμβεί; Είναι μια τετριμμένη επιστήμη χωρίς πολλά περιθώρια manipulation (εξαιρώ την Στατιστική).

Δεν πιέζω, ούτε διατάζω, μια προτροπή κάνω απλά. Μπορεί εσύ να γουστάρεις πιο πολύ το κομμάτι των Μαθηματικών από άλλα πράγματα. Your call.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Σαν τι σόι ground να δώσω δηλαδή;
Δεν σου είπα πως μπορείς να δώσεις ground. Απλώς λέω πως όσο μπορείς να υποστηρίξεις πως δεν είναι άνθρωπος, μπορείς και να το αρνείσαι. Πάντως το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι όταν βλέπω ένα legitimate forum account δεν είναι αν είναι ένα έξυπνο AI.

Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια φασαρία με δαύτον. Μόνος σου είπες πως από 18 γνώριζες το concept του p2p cash. Ήσουν ΑΙ; Ούτε ο Σατόσι. Ποια η διαφορά με εκείνον από τους υπόλοιπους που ασχολούνταν με κρυπτογραφία και p2p networks εκείνη την εποχή; Αυτός αφιέρωσε 2 χρόνια απ'τη ζωή οραματίζοντας, γράφοντας κώδικα, και δίνοντας απίστευτα πολλή αφοσίωση για να το δει να δουλεύει ακριβώς όπως το σκεφτόταν. Μου ακούγεται πιο πολύ σαν έναν κουλ τυχαίο από το Dev & Tech board, με απλώς τεράστιες μπάλες.

Και ξέρω ποιος είναι ο John Titor.

Προφανώς και τώρα το ελέγχουν οι BTC core devs. Ποιό είναι το πρόβλημα ακριβώς;
Τον έλεγχο πως τον εννοείς; Δεν κάνουν ό,τι γουστάρουν με το πρωτοκόλλο, εμείς το ελέγχουμε αυτό. Εγώ, εσύ, όποιος άλλος τρέχει full node.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Άλλη μια πετυχημένη πρόβλεψη των «συνωμοσιολόγων»:

Voucher για σούπερ μάρκετ: Στο τραπέζι food pass αλά fuel pass

https://www.ieidiseis.gr/oikonomia/160744/voucher-gia-soyper-market-sto-trapezi-food-pass-ala-fuel-pass

Να δούμε πόσα άλλα θα επαληθευτούν στην πορεία... Roll Eyes

Μαζέψτε μπιτκόνια (όπως τα έλεγε μια anonυμη ψυχή), γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα στο μέλλον.

Συστημικό χρήμα (CBDCs/UBI) θα δίδεται αυστηρά και μόνο για σκουλήκια/έντομα/σόγια και η Ελίτ θα τρώει μπριζολίδια (αυτά που δήθεν κάνουν κακό στην υγεία σύμφωνα με την «επιστήμη») άφοβα, αβάδιστα, αβασάνιστα.

Άμα θέλετε το ίδιο φαγητό με την Ελίτ, μόνο με αντισυστημικό χρήμα και χέρι-χέρι με αγρότες/κτηνοτρόφους (πιο p2p συναλλαγή δεν γίνεται)...

ΥΓ: Είναι και θέμα συμβολισμού κάποια πράγματα.

Η διατροφή δείχνει και την παράδοση ενός λαού και εμείς έχουμε παράδοση 5000 ετών στην Μεσόγειο.

Τι συμβολισμό άραγε δίνει η υποβαθμισμένη διατροφή; Ψάχτε και περί Soylent και Soylent Green (ωραία ταινιούλα, ελπίζω να ΜΗΝ είναι προφητική).

Τι συμβολισμό δίνει το φίμωτρο (όπως έλεγε μια ψυχή την μάσκα σε διπλανό forum);

Food for thought.

Για τον Satoshi εννοώ δεν έχεις δώσει ground, όχι για τα υπόλοιπα.
Σαν τι σόι ground να δώσω δηλαδή; Huh

Είπα ότι ξέρω με 100% σιγουριά ποιός είναι ο Satoshi; Εσύ ξέρεις;

Είπα ότι υπάρχουν διάφορες θεωρίες (μάλλον δεν έπιασες την αναφορά με τον John Titor). Εγώ σαν παλιός χρήστης του διαδικτύου αμέσως την κατάλαβα.

Αυτό σηκώνει straw man response. Δεν διαβάζεται και σαν: "Δεν το ελέγχει η NSA, αλλά οι Bitcoin Core devs";
Δεν κατάλαβα γιατί έγινες trigger.

Ναι, έγραψα ότι ενδέχεται να το έβγαλε η NSA αρχικά και να το έδωσε στην κοινότητα ως πείραμα/psy-op. Αρνούμαστε το paper του 1996 (κι ας μην γράφει BTC); Εγώ την ιδέα την πρωτοάκουσα μερικά χρόνια μετά (ούτε εκεί άκουσα την ονομασία BTC).

Προφανώς και τώρα το ελέγχουν οι BTC core devs. Ποιό είναι το πρόβλημα ακριβώς;

Εγώ έχω επενδύσει περισσότερα από εσένα στο BTC, οπότε αν παίζει κάποια συνωμοσία, εγώ θα πρέπει να ανησυχώ παραπάνω. Άρα τι ενοχλείσαι;

Εφόσον υπάρχει paper του 1996, υπάρχει μια πιθανότητα να έγινε kickstart από την NSA:

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/1geufi/nsa_paper_1996_how_to_make_a_mint_the/

Τι "grounds" ζητάς λοιπόν; Εμένα Έλληνας μου το ανέφερε πρώτη φορά και έλεγε ακριβώς μα ακριβώς τα ίδια με τον Satoshi! Φυσικά ήμασταν όλοι αποσβολωμένοι, δεν μπορούσαμε να συλλάβουμε την ιδέα.

Μπορεί την ίδια ιδέα να την είχαν διάφοροι ανά τον κόσμο ή μπορεί και αυτός να είχε διαβάσει το paper της NSA και να το πάσαρε ως δικιά του ιδέα... ποιός ξέρει;

Αν κάτσεις να ψάξεις και την ιστορία του transistor στην Αμερική, πότε εφευρέθηκε ακριβώς και τι συνέβη την ίδια χρονιά (μπορεί και σύμπτωση, μπορεί και όχι), θα καταλάβεις πολλά περί psy-ops και πως δουλεύει το military-industrial complex στην Αμερική.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Άρα αυτό τι σημαίνει; Ότι το BTC δεν είναι ασφαλές με το SHA-256 hashing;
Δεν μπορείς να αποδείξεις ότι είναι 100% ασφαλές (δηλαδή είναι αδύνατον να γυρίσεις από message digest σε message). Οι περισσότεροι επιστήμονες υποστηρίζουν ότι P ≠ NP, αφού υπάρχουν αμέτρητα τέτοια προβλήματα, δεκαετίες τώρα, των οποίων λύση δεν έχει βρεθεί.

Θα συμφωνήσω με αυτούς, όπως και με αυτό εδώ το ρητό:
Να ανησυχούμε όσο έχουμε ψηφιακούς υπολογιστές μόνο; Δεν υποτίθεται ότι μόνο με τους quantum θα υπάρξει ανησυχία μελλοντικά;
Οι κβαντικοί δε θα μας αποδείξουν ξαφνικά πως P = NP ή το αντίθετο. Ο φόβος βρίσκεται στη λύση του Discrete Logarithm Problem (public key -> private key, όχι address -> private key), το οποίο είναι δυνατόν να συμβεί σε μερικά χρόνια (για την secp256k1 που χρησιμοποιεί το bitcoin). Επίσης, έχει σημασία το πόσο γρήγορα θα μπορούν να λύνουν το private key. Αν για παράδειγμα παίρνει 10 χρόνια, θα θεωρείται ασφαλές κατά κάποιο τρόπο. Αν από την άλλη μπορεί να γίνει σε μια ώρα, τότε θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα γιατί θα μπορούν να σου φάνε τα χρήματα τη στιγμή που τα μετακινείς (replace unconfirmed transaction, αφού έχεις αποκαλύψει public key).

Εκεί θα χρειαστεί hard fork. Τότε είναι που συμφωνώ με τα hard forks: Όταν συμφέρει όλους.

Έχω δώσει αρκετά grounds. Το θέμα είναι αν θέλει να τα δει κάποιος... σίγουρα με το ζόρι δεν γίνεται.
Για τον Satoshi εννοώ δεν έχεις δώσει ground, όχι για τα υπόλοιπα.




Quote
Ούτε φυσικά λέω ότι το ελέγχει η NSA τώρα... ξέρουμε ποιοί είναι οι Bitcoin Core devs.
Αυτό σηκώνει straw man response. Δεν διαβάζεται και σαν: "Δεν το ελέγχει η NSA, αλλά οι Bitcoin Core devs";
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Δεν είπα σκάσε και άκου τους ειδικούς. Είμαι τόσο ύπερ όσο κανένας για την επιβεβαίωση των στοιχείων. Εάν δεν γνωρίζω το αντικείμενο όμως, έχω δύο επιλογές: Ή θα μάθω το αντικείμενο, για να μπορώ να επιβεβαιώσω όσα διαβάζω, ή θα ακούσω τους ειδικούς. Όπως και όταν περνάς πάνω από μια γέφυρα, δεν γνωρίζεις πόσο ασφαλής είσαι. Μπορείς είτε να διαβάσεις τις μελέτες που το επιβεβαιώνουν, είτε να εμπιστευτείς αυτούς που την έχτισαν.
Την γέφυρα (Ρίου-Αντιρρίου) την εμπιστεύομαι αβλεπί! Πολλές διευλεύσεις και μακάρι να πληρώνουμε με LN στο μέλλον. Grin

Αυτούς που έχουν να μου πουλήσουν μια καλή «γέφυρα» δεν εμπιστεύομαι. Wink

Χειραγώγηση γίνεται όταν υπάρχει κέρδος στην άκρη. Προφανώς οι φαρμακευτικές θυσαύρησαν, και μπορεί όλο αυτό να έγινε και επίτηδες. Δεν σταματάνε τα papers της αποτελεσματικότητας των εμβολίων να παραμένουν αναμφισβήτητα.
Μην τα βλέπεις όλα από την σκοπιά του κέρδους. Σε λίγο δεν θα έχουμε καν παραδοσιακό καπιταλισμό.

Ίσως να υπάρχουν και άλλα «οφέλη» από την σχεδόν εκβιαστική προώθηση πειραματικών (mRNA) εμβολίων, που θα τα δούμε σε βάθος χρόνου...

Δεν θέλω να σε σοκάρω, αλλά σοβαρολογούσα με τις φωτογραφίες:

https://www.fullpress365.com/2022/08/covid.html
https://primenews.press/sto-mikroskopio-thromvoi-aimatos-pou-exichthisan-apo-ekeinous-pou-pethanan-xafnika/

Τελοσπάντων, ειλικρινά δεν θέλω να χαλάσω την ψυχολογία κανενός, αλλά έχουν καταγραφεί αυτά και το σύστημα σιωπά.

Ο καθείς ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Όχι δεν το ξέρεις, εκτός κι αν έχεις βρει λύση στο P versus NP problem.
Χμμμ, ενδιαφέρον, δεν το έχω ψάξει (δεν ισχυρίζομαι ότι γνωρίζω τα πάντα).

Άρα αυτό τι σημαίνει; Ότι το BTC δεν είναι ασφαλές με το SHA-256 hashing;

Να ανησυχούμε όσο έχουμε ψηφιακούς υπολογιστές μόνο; Δεν υποτίθεται ότι μόνο με τους quantum θα υπάρξει ανησυχία μελλοντικά;

Ναι, εκεί δεν το αποκλείω να χρειαστεί hard fork.

Πρόσεξε τι συμβαίνει: Κατοχή των private key αποδεικνύει ιδιοκτησία bitcoin. Δεν αποδεικνύει ταυτότητα. Κάποιος που τύχει στο μέλλον το κλειδί του (λύνοντας το ECDLP), δεν σημαίνει πως θα είναι ο Σατόσι. Μάλιστα όσο περνάει ο καιρός, η απόδειξη τέτοιας ταυτότητας θα γίνεται ολοένα και πιο αδύναμη.
Ναι, όντως, αλλά είχαν προκαλέσει τον Craig Wright να αποδείξει με τα private keys ότι είναι ο Satoshi και έκανε το παπί.

Σίγουρα, αλλά: If no grounds have been given for an assertion, then there are no grounds needed to reject it.
Έχω δώσει αρκετά grounds. Το θέμα είναι αν θέλει να τα δει κάποιος... σίγουρα με το ζόρι δεν γίνεται.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Το «σκάσε και άκου τους ειδικούς» (οικονομολόγους, ιατρούς, διατροφολόγους) όπως καταλαβαίνεις δεν με καλύπτει ως λύση...
Δεν είπα σκάσε και άκου τους ειδικούς. Είμαι τόσο ύπερ όσο κανένας για την επιβεβαίωση των στοιχείων. Εάν δεν γνωρίζω το αντικείμενο όμως, έχω δύο επιλογές: Ή θα μάθω το αντικείμενο, για να μπορώ να επιβεβαιώσω όσα διαβάζω, ή θα ακούσω τους ειδικούς. Όπως και όταν περνάς πάνω από μια γέφυρα, δεν γνωρίζεις πόσο ασφαλής είσαι. Μπορείς είτε να διαβάσεις τις μελέτες που το επιβεβαιώνουν, είτε να εμπιστευτείς αυτούς που την έχτισαν.

Δεν ακυρώνω τις επιστήμες, την manipulative χρήση αυτών δεν δέχομαι. Εσύ θες να δεχτείς το manipulation; Δικαίωμά σου, δεν θα επιμείνω.
Χειραγώγηση γίνεται όταν υπάρχει κέρδος στην άκρη. Προφανώς οι φαρμακευτικές θυσαύρησαν, και μπορεί όλο αυτό να έγινε και επίτηδες. Δεν σταματάνε τα papers της αποτελεσματικότητας των εμβολίων να παραμένουν αναμφισβήτητα.

ΥΓ1: Το SHA-256 ξέρω ότι είναι open-source και δεν σπάει (με ψηφιακό υπολογιστή). Κι ας είναι δημιούργημα της NSA.
Όχι δεν το ξέρεις, εκτός κι αν έχεις βρει λύση στο P versus NP problem.

Δεν το θεωρώ κακό αυτό. Εννοώ οι θεωρίες θα ήταν μη-αποδεκτές ΜΟΝΟ αν κάποιος απεδείκνυε πέραν πάσης αμφιβολίας (π.χ. με κατοχή των private keys του) ότι όντως είναι ο Satoshi.
Πρόσεξε τι συμβαίνει: Κατοχή των private key αποδεικνύει ιδιοκτησία bitcoin. Δεν αποδεικνύει ταυτότητα. Κάποιος που τύχει στο μέλλον το κλειδί του (λύνοντας το ECDLP), δεν σημαίνει πως θα είναι ο Σατόσι. Μάλιστα όσο περνάει ο καιρός, η απόδειξη τέτοιας ταυτότητας θα γίνεται ολοένα και πιο αδύναμη.

Εφόσον αυτό μάλλον δεν θα αποδειχτεί ποτέ, τότε μπορεί να ειπωθεί το οτιδήποτε
Σίγουρα, αλλά: If no grounds have been given for an assertion, then there are no grounds needed to reject it.
jr. member
Activity: 35
Merit: 8
Δεν ξέρουμε την πραγματική ταυτότητα του Satoshi Nakamoto

Ο John Titor είναι.

Να μείνει μεταξύ μας όμως...
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Αν κάποιος σου δώσει μελέτες (σαν αυτόν εδώ) θα τις αμβισβητήσεις ή θα τις παραλείψεις;
Πάντα υπάρχει και αντίλογος, το θέμα είναι αν τον δέχεται κάποιος:

https://www.ertopen.com/news/kosmos/item/65380-dr-peter-mccullough-%E2%80%93-soyhdikh-meleth-epibebaiwnei-oti-to-kobint-embolio-tropopoiei-to-dna

Ακούστηκαν πολλά για «ξαφνικές» ηπατίτιδες τους τελευταίους μήνες. Κάποιοι λένε φταίνε τα lockdowns (τα παιδιά χτίζουν ανοσοποιητικό μόνο αν εκτεθούν σε μικρόβια).

Το θέμα είναι τόσο αμφιλεγόμενο, που την πλήρη αλήθεια θα την μάθουμε χρόνια μετά...

Όσο όμως υπάρχουν επιστήμονες που έχουν conflict of interest (μετοχές Big Pharma), καταλαβαίνεις ότι υπάρχει κίνητρο να μην βγει η αλήθεια στο φως.

Δεν λέω ότι δεν έχουν γνώσεις/πτυχία, έχουν και παραέχουν (όπως έχει και η Lagarde ή ο Ντράγκι, λες να μην ξέρουν περί Gold standard?), λέω ότι δεν τιμάνε τον θεσμικό τους ρόλο (στους γιατρούς υπάρχει ο όρκος του Ιπποκράτη... πόσοι τον τιμάνε?).

Δεν δουλεύουν για τα συμφέροντα του λαού (όπως και θα έπρεπε), αλλά για τα συμφέροντα της Ελίτ. Εγώ αυτό βλέπω, αυτό λέω. Ναι, είμαι σκεπτικιστής, τι να κάνουμε. Μακάρι να έβλεπα άλλα στην πραγματικότητα.

Εγώ θα έλεγα προσπάθησε να δεις την μεγάλη εικόνα, όχι ένα κομματάκι του παζλ, αλλά όλο το παζλ:

Από το 2020 και μετά (μην πω από το 2008 με την Lehman Brothers) είμαστε σε μια κατάσταση διαρκούς «κρίσης».

Μια ο COVID, μια ο πόλεμος, μια το ρεύμα, σε λίγο και τρόφιμα...

Μόλις «ξεθωριάζει» ένα επεισόδιο του Great Reset (ναι, φαντάσου το σαν σειρά με επεισόδια Grin), δηλαδή COVID/Ουκρανία, όλως τυχαίως μας έρχεται ένα νέο επεισόδιο (ρεύμα, τρόφιμα/λιπάσματα και πολύ αργότερα Taiwan) ξαφνικά να έχουμε να ασχολούμαστε.

Δηλαδή πως να στο πω, εγώ θα ένιωθα ολίγον κορόιδο αν τους είχα πιστέψει ότι δήθεν νοιάστηκαν για τον λαό στο θέμα του COVID και των εμβολίων, τώρα ξαφνικά τέλος τα μέτρα (άρα τελείωσε ο COVID?) και σε λίγο θα έχουμε άλλα έκτακτα μέτρα... το ότι μας πηδάνε στο Χρηματιστήριο Ενέργειας δείχνει νοιάξιμο της Ελίτ προς τον λαό;

Εκτός αν σου φαίνονται συμπτώσεις όλα αυτά. Το αφήνω στην κρίση σου. Εγώ βλέπω κόσμο να ξυπνάει (με αργούς ρυθμούς) και να νιώθει εξαπατημένος.

Κάποιοι άλλοι (στο άλλο forum) είναι τόσο εγωιστές, που δεν θα παραδεχτούν ποτέ ότι έσφαλαν. Εγώ ξέρω ότι οι άντρες παραδεχόμαστε τα λάθη μας και αναλαμβάνουμε την ευθύνη των πράξεων μας.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Περί στατιστικής μην τα ξαναλέμε, γιατί βλέπω ξεχνάς γρήγορα: https://en.wikipedia.org/wiki/Lies,_damned_lies,_and_statistics

Ισχύει και για δημοσκοπήσεις κομμάτων και ό,τι θες...

ΑΝ σε ενδιαφέρει σοβαρά το θέμα της διατροφής (οι παλιοί Bitcoinάδες έχουμε παράδοση ΚΑΙ σε αυτό, ειδικά την ketogenic diet aka keto), διαβάζεις και αυτό αν θες:

https://carnivoreaurelius.com/ancel-keys/ (έχει πολλά άρθρα, δεν είναι το μόνο)

ΟΤΑΝ το διαβάσεις, τότε θα καταλάβεις πόσο ύπουλη είναι η στατιστική σε συνδυασμό με την ιατρική...

Δεν ακυρώνω τις επιστήμες, την manipulative χρήση αυτών δεν δέχομαι. Εσύ θες να δεχτείς το manipulation; Δικαίωμά σου, δεν θα επιμείνω.

Αλλά πρώτα κάνε την έρευνά σου εφ' όλης της ύλης και ξαναμιλάμε...

Η ζωή είναι κι άλλα πράγματα πέρα από το C++ code του Bitcoin Core. Smiley

Το «σκάσε και άκου τους ειδικούς» (οικονομολόγους, ιατρούς, διατροφολόγους) όπως καταλαβαίνεις δεν με καλύπτει ως λύση...

Θα με κάλυπτε ΑΝ ήταν ηθικοί/αδιάφθοροι και μη-ελεγχόμενοι/μη-χρηματισμένοι από συμφέροντα. Δηλαδή μια ουτοπία που δεν υπάρχει και το ξέρεις, γιατί οι άνθρωποι δεν είναι τέλειοι, ούτε ρομπότ.

Εκτός αν νομίζεις ότι εγώ έχω απαραίτητα όρεξη να διαβάζω τόσες πολλές ώρες και για τόσα πολλά διαφορετικά θέματα...

"Trust science" vs "Don't trust, always verify"

Η επιλογή δική σου ξαναλέω. Wink

ΥΓ1: Το SHA-256 ξέρω ότι είναι open-source και δεν σπάει (με ψηφιακό υπολογιστή). Κι ας είναι δημιούργημα της NSA.

Εγώ άλλο πράγμα έγραψα όμως:

https://www.wired.com/1996/03/crackers/
https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/1geufi/nsa_paper_1996_how_to_make_a_mint_the/

Δεν ξέρουμε την πραγματική ταυτότητα του Satoshi Nakamoto, άρα οι θεωρίες δίνουν και παίρνουν.

Δεν το θεωρώ κακό αυτό. Εννοώ οι θεωρίες θα ήταν μη-αποδεκτές ΜΟΝΟ αν κάποιος απεδείκνυε πέραν πάσης αμφιβολίας (π.χ. με κατοχή των private keys του) ότι όντως είναι ο Satoshi.

Εφόσον αυτό μάλλον δεν θα αποδειχτεί ποτέ, τότε μπορεί να ειπωθεί το οτιδήποτε (από NSA psy-op μέχρι χρονοταξιδιώτης ή AI κλπ.)

Εφόσον λοιπόν είμαι στο BTC club και είμαι τόσο ανοιχτόμυαλος που μπορώ να δώσω μια μικρή έστω πιθανότητα ότι είναι της NSA, δεν νομίζω να είμαι τόσο biased.

Δεν νομίζεις ότι ο μέσος κάτοχος BTC θα σκυλοβρίσει όποιον τολμήσει να αναφέρει κάτι τέτοιο; Εγώ είμαι κατά της λογοκρισίας, άρα κι αυτή η (θεωρητική, γιατί πρακτικά δεν ξέρουμε στα σίγουρα) συζήτηση είναι αποδεκτή.

Ούτε φυσικά λέω ότι το ελέγχει η NSA τώρα... ξέρουμε ποιοί είναι οι Bitcoin Core devs. Άλλο πράγμα έγραψα και ελπίζω να μην διαστρεβλωθεί.

Ο ανοιχτόμυαλος άνθρωπος την ψάχνει και δεν θεωρεί ότι κατέχει την απόλυτη αλήθεια. Ο κλειστόμυαλος θεωρεί ότι τα έχει ανακαλύψει όλα και ΔΕΝ δέχεται άλλες πιθανές ερμηνείες.

Διαλέγεις και παίρνεις λοιπόν τι θες να είσαι. Δημοκρατία έχουμε άλλωστε (μέχρι να την καταλύσει το WEF). Grin

Πιστεύω ότι έχει λαμπρό μέλλον (μην τα ξαναλέμε περί BlackRock) το BTC και για αυτό hodlάρω γερά. Όμως δεν μπορώ να σου πω στα σίγουρα ότι δεν θα καπελωθεί από το mandatory KYC. Παίζει αυτό το ενδεχόμενο.

Και ο χρυσός να ξέρεις είναι φακελωμένος αν πας στην Τράπεζα της Ελλάδος να αγοράσεις. Και μπορούν να στον κατάσχουν. Δεν σημαίνει ότι είναι κακό asset (κι ας έπεσε από το ATH). Σίγουρα είναι καλύτερο από το ευρώ.

Μπορείς να αγοράσεις χρυσό χωρίς KYC; Φυσικά! Από αγγελίες ΑΝ είσαι γνώστης (για να μην σου πασάρουν τίποτα κάλπικες λίρες).

Η Τράπεζα δεν θα σε κοροϊδέψει ποτέ (εννοώ δεν κάνουν μικροαπατεωνιές, είναι μεγάλα ψάρια). Όμως έχει μεγάλο spread τιμών. Κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις.

ΥΓ2: Ερώτηση κρίσεως: το mRNA code των εμβολίων είναι διαθέσιμο κάπου ως ανοικτός κώδικας να το μελετήσουμε;

Ναι ή όχι και γιατί;

Για το BTC δεν έχω καμία αμφιβολία περί SHA-256 αξιοπιστίας, έχει γίνει peer review από τον μισό πλανήτη και δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αν το εφηύρε η NSA.

Αυτό το λέω για να μην έχουμε double standards...

Εγώ ξέρω ότι η Pfizer (μπλεγμένη σε άπειρα σκάνδαλα) ήθελε να κρατήσει τις εσωτερικές της έρευνες περί παρενεργειών κρυφές για 75 χρόνια. Μπορείς να αναρωτηθείς γιατί;

Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται! Τελικά αναγκάστηκαν και έβγαλαν κάτι pdf με πολλές σελίδες πιθανές παρενέργειες (πρόσεξε: δεν σημαίνει ότι κάποιος θα παρουσιάσει ΟΛΕΣ τις παρενέργειες). Υπάρχει μια μακρά λίστα όμως, που θα την βρεις στο internet, αλλά όχι στα ΜΜΕ.

Άκου και κανέναν αντισυστημικό επιστήμονα να δεις τι έχει να πει... και αυτοί Dr. με πτυχία είναι: https://www.youtube.com/watch?v=7YOD9drZasM

https://twitter.com/WildThing2you/status/1501951834738548736

Σε 75 χρόνια πολλοί δεν θα ζούμε (εννοώ θα έχουμε φύγει από φυσιολογικά γηρατειά στην καλύτερη). Αν δεν σου βρωμάει και μόνο η πρόθεση απόκρυψης στοιχείων, τι να πω...

Λυπάμαι, αλλά η πραγματική επιστήμη δεν δουλεύει έτσι. Όλα στο φως (ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με ανθρώπινες ζωές). Light is the best disinfectant (αυτό ισχύει και για COVID). Cool

Τώρα θέλω να δω τι έγραφες!  Grin
Σε είχα ψάξει λίγο στο φόρουμ που συχνάζουν οι υπνοβάτες, αλλά είχα βρει μόνο Intel, torrents και playstation 3.
Μάλλον με μπερδεύεις με άλλον. Δεν μιλάω για άυπνους, αλλά για άλλο forum (εντελώς παρατημένο πλέον).

Τελοσπάντων, ήξερα περί BTC από τις αρχές και μπορούσα να μπω since day 1, αλλά τόσο μυαλό είχα τότε που άκουγα την πλειοψηφία (σόρρυ, αλλά με έχει στιγματίσει αυτή η τραυματική εμπειρία).

It was my loss, αλλά και πάλι από την σκοπιά της μάζας είμαστε σχετικά νωρίς θεωρώ...

ΥΓ: Και λάθος να αποδειχτεί ο COVID εμβολιασμός, εγώ δεν θα το τρίψω στην μούρη κανενός εμβολιασμένου. Κι ας μου έχουν ευχηθεί να πεθάνω κάποιοι «μπολ» επειδή με θεωρούν «ψέκι». Καλή καρδιά.

Άνθρωποι είμαστε και μια στοιχειώδη ενσυναίσθηση πρέπει να την έχουμε. Τουλάχιστον όσοι έχουμε social interaction με άλλους ανθρώπους.

Δεν ζω σε κανένα υπόγειο απομονωμένος (όποιος φοβάται τόσο πολύ τον COVID, ας το κάνει Grin). Εγώ θέλω να ζήσω την ζωή μου, κι ας μου βάζουν εμπόδια διάφοροι κυριούληδες και κυριούλες...
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Αν εγώ σου δείξω έρευνες που λένε ότι τα COVID εμβόλια (ειδικά τα mRNA) έχουν σοβαρές παρενέργειες, θα τις δεχτείς;
Δεν χρειάζεται καν να μου το πεις, σου είπα πως αναγνωρίζω τις τυχόν παρενέργειες. Όπως συμβαίνει και σε κάθε εμβόλιο.

Θες να σου πω τι κουταμάρες έγραφα στα 18 μου; Ντρέπομαι και μόνο που τα διαβάζω τώρα. Στο λέω γιατί υπάρχουν ακόμα τα γραπτά μου/posts σε κάποιο παρατημένο forum... ομολογώ ότι ΤΟΤΕ ήμουν εγώ το θύμα του Asch experiment!
Τώρα θέλω να δω τι έγραφες!  Grin
Σε είχα ψάξει λίγο στο φόρουμ που συχνάζουν οι υπνοβάτες, αλλά είχα βρει μόνο Intel, torrents και playstation 3.



Αν και δεν πρόκειται ποτέ να γίνει για το καλό και των δύο, θα ήθελα αλήθεια να αράζαμε με τέτοιες συζητήσεις από κοντά. Φαίνεσαι ενδιαφέρον τύπος που ξεχυλίζει από γνώσεις. Τυχεροί όποιοι κι όποιες σε έχουν.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Προσπαθείς να με βγάλεις ανακόλουθο... αλλά να σου αντιστρέψω λίγο το ερώτημα:

Αν εγώ σου δείξω έρευνες που λένε ότι τα COVID εμβόλια (ειδικά τα mRNA) έχουν σοβαρές παρενέργειες, θα τις δεχτείς;

Και πειστήρια (φωτογραφίες) από άγνωστες δομές που κυκλοφορούν στο αίμα... και πράξεις (ξαφνικίτιδες νεαρών ατόμων που έπαθαν ανακοπή καρδιάς ενώ κάθονταν στην παραλία ή έπιναν καφέ).

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει καλά, αλλά εγώ διαβάζω τους πάντες: και συστημικούς και αντισυστημικούς.

Αν δεν διαβάσω περί CBDCs, μπορώ να έχω άποψη για αυτά;

Το ότι διαβάζω δεν σημαίνει ότι ψήνομαι να τα αποκτήσω όμως... έτσι ακριβώς έχω διαβάσει και περί εμβολίων. Πρέπει να ψηθώ να τα κάνω; Διαβάζω σφαιρικά για όλα και μετά αποφασίζω τι θα κάνω.

Λες-λες για φιλελεύθερους, αλλά δεν σε είδα να αντιστάθηκες στα φασιστικά μέτρα (lockdowns, απολύσεις ανεμβολίαστων κλπ.)

Καλή η θεωρία, αλλά η πράξη που είναι; Ξέρεις εγώ τι έχω περάσει στην πραγματική ζωή; Γιατί άνθρωπος της θεωρίας δεν είμαι.

Και στο κάτω-κάτω δεν θα πεθάνουν όλοι από εμβόλια, όπως δεν πέθαναν όλοι από/με COVID. Δηλαδή γιατί στο ένα σκέλος δέχεσαι την τρομολαγνεία (ότι θα πεθάνουν όλοι από COVID) και δεν λες κάτι;

Ξέρω αρκετούς ζωντανούς εμβολιασμένους. Ένας είσαι εσύ. Συγγενείς, γκόμενα είναι κάποιοι άλλοι.

Για πόσο μαλάκα με έχεις που θα ευχόμουν τον θάνατό τους για να βγω εγώ «σωστός»;

Λέω απλά τι διαβάζω εδώ και 2 χρόνια. Διαβάζω και συστημικά (capital.gr) και αντισυστημικά (Zerohedge) μέσα. Αλλά κατά τα άλλα είμαι biased;

Εγώ τι σου φταίω που το Zerohedge το έμαθες τόσο αργά;

Δεν πιστεύω ότι θα πεθάνουν όλοι από το εμβόλιο. Εγώ δεν θέλω να πεθάνει κανένας, αλλά θα δείξει το μέλλον τι θα γίνει.

Υπάρχουν εφιαλτικές προβλέψεις του τύπου "το 50% θα πεθάνει μέχρι το 2025". Δεν το εύχομαι ξαναλέω, απλά λέω τι έχω διαβάσει.

Αν ξέρεις (που ξέρεις) απλά μαθηματικά, θα γνωρίζεις ότι το 85% είναι ήδη εμβολιασμένοι. Άρα ένα 35% θα επιζήσει. Πως; Δεν ξέρω! Μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω (π.χ. αυτοί που έκαναν 1 δόση αντί για 3-4).

Δεν κατέχω καμία απόλυτη αλήθεια, την ψάχνω όμως όσο μπορώ. Και σίγουρα δεν περιμένω να μου την δώσει στο πιάτο κανείς, πόσο μάλλον τα συστημικά ΜΜΕ.

Εσύ την ψάχνεις ή είσαι σε φάση «αφού το έκανα που το έκανα το εμβόλιο, ας μην την ψάχνω καλύτερα, μην πέσω ψυχολογικά»;

Έχω παιδικό φίλο που σταμάτησε να μου μιλάει με αυτό ακριβώς το σκεπτικό!

Μου λέει «φίλε, εγώ τα έκανα ήδη, οπότε ό,τι και να γίνει, είμαι ήδη doomed». Μακάρι να μην πάθει κάτι ο άνθρωπος, αλλά σταμάτησε να μου μιλάει ξαφνικά.

Τι θες να κάνω εγώ τώρα; Να κάνω rollback πίσω στον χρόνο (σόρρυ, αλλά δεν έχω χρονομηχανή!) να μην κάνετε COVID εμβόλια (ΑΝ τυχόν το μετανιώσατε, γιατί αν προσέξεις τέλος τα COVID μέτρα, πλέον έχουμε το ρεύμα να ασχοληθούμε για doomscrolling) ή να αγοράσετε BTC στα 4k USD (όπως έγραφα ξέρεις που); Grin

Στο ξαναείπα ότι όλοι είμαστε ατελείς άνθρωποι, όλοι κάνουμε τις επιλογές μας (σωστές ή λάθος) και μαθαίνουμε να ζούμε με αυτές και τυχόν συνέπειες.

Έχω κάνει κι εγώ πολλές βλακείες στην ζωή μου.

Στα 18 μου (κοντά στην ηλικία σου) ήξερα ήδη το concept (decentralized p2p χρήμα με hashing μηχανισμό) του BTC (χρόοοοοονια πριν το κυκλοφορήσει ο Satoshi). ΑΝ θες το πιστεύεις.

Θες να σου πω τι κουταμάρες έγραφα στα 18 μου; Ντρέπομαι και μόνο που τα διαβάζω τώρα. Στο λέω γιατί υπάρχουν ακόμα τα γραπτά μου/posts σε κάποιο παρατημένο forum... ομολογώ ότι ΤΟΤΕ ήμουν εγώ το θύμα του Asch experiment!

Το πήρα σαν μάθημα ζωής ότι οι πολλοί δεν έχουν πάντα δίκιο (και για αυτό η Δημοκρατία δεν είναι πάντα τέλεια) και έκτοτε είδα μεγάλες αλλαγές στην ζωή μου.

Άσε να περάσουν τα χρόνια, να ωριμάσεις κι εσύ και βλέπουμε τι θα λες τότε. Καλά να είσαι φυσικά, δεν το συζητώ. Smiley

Μόνο μισάνθρωποι εύχονται θανάτους και να ξέρεις πολλοί ανεμβολίαστοι έχουν δεχτεί κατάρες ότι «πρέπει» να πεθάνουν.

Δεν πειράζει, προχωράμε και αφήνουμε πίσω τους haters! Wink
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Πάλι βάζεις λόγια στο στόμα μου και δεν σε τιμάει αυτό... που και πότε έγραψα ότι σπάει το SHA-256;
Δεν είπα αυτό, ένα παράδειγμα έδωσα, αλλά τώρα που το ξαναδιαβάζω είναι σαν να έγραψα πως το πες εσύ, οπότε θα ζητήσω ένα συγγνώμη και θα προσπαθώ να είμαι πιο προσεκτικός. Εννοώ δεν πετάς (εγώ, εσύ, αυτοί, ο οποιοσδήποτε) ένα "they don't want privacy, so broken hash function". Ενώ βγάζει νόημα να είναι πραγματικότητα, δεν έχεις (εγώ, εσύ, you get the point) τα αποδεικτικά στοιχεία για να το υποστηρίξεις.

Όσον αφορά τα εμβόλια (απ'ότι έχω κοιτάξει) σε όλα τα άρθρα που έχεις στείλει λένε πως υπάρχουν κίνδυνοι με το εμβόλιο. Αυτό είναι αλήθεια, το λένε και οι ίδιοι οι γιατροί. Υπάρχουν παρενέργειες, το θέμα είναι: Είναι πιο επικίνδυνο (από άποψη Covid) να μείνεις χωρίς εμβόλιο ή να εμβολιαστείς; Τα στατιστικά δείχνουν το πρώτο.

Έχεις σκεφτεί ποτέ πως μπορεί να ακολουθείς τη γνώμη της μειοψηφίας επειδή φάσκει με την προσχεδιασμένη γνώμη σου; Ή να το πω αλλιώς: Έχεις σκεφτεί πως μπορεί να είσαι biased σε θέματα που θέλεις να πιστεύεις ότι είναι αλήθεια; Αν κάποιος σου δώσει μελέτες (σαν αυτόν εδώ) θα τις αμβισβητήσεις ή θα τις παραλείψεις;

Το τι λέει η πλειοψηφία διεφθαρμένων επιστημόνων (ιατρών για εμβόλια ή οικονομολόγων για χρήμα), ξέρεις που το έχω γραμμένο, δεν χρειάζεται να στο πω.
Τι σχέση έχει η ακεραιότητα των γιατρών / οικονομολόγων με τις actual έρευνες που υπάρχουν εκεί έξω; Όσο διεφθαρμένος κι αν είναι ένας developer, αν το software είναι open-source δεν υπάρχει και μεγάλο περιθώριο αμφισβήτησης.

Και εμβολιασμένος να ήμουν, πάλι θα διατηρούσα κριτική σκέψη απέναντι σε "επιστήμονες".
Το γεγονός ότι βάζεις σε εισαγωγικά τους επιστήμονες δεν δείχνει κάτι άλλο πέρα από το ότι δεν μπορείς να εμπιστευτείς την επιστήμη --το οποίο είναι σωστό μέχρι ένα βαθμό, γιατί η επιστήμη δουλεύει με αμβισβήτηση-- εσύ όμως ακυρώνεις τις ίδιες τις μελέτες που αποδεικνύουν αποτελεσματικότητα.

Δεν το παίρνω δεδομένο ότι είσαι λάθος, γιατί δεν είμαι γιατρός να επιβεβαιώσω αυτά που διαβάζω (όπως κι ο γιατρός για τον κώδικα του Bitcoin Core), αλλά δε μπορώ να δικαιολογήσω κι αυτή τη συμπεριφορά να τα ακυρώνεις όλα επειδή ίσως αυτές οι μελέτες να μην ταιριάζουν με τις θεωρίες σου.

Το θεωρώ αχαριστία όμως να μην το εκτιμάει κάποιος όταν προσπαθώ να του ανοίξω τα μάτια αφιλοκερδώς και να τον βγάλω από την πλάνη του.
Καλά πλάκα κάνεις; Μιλάς μαζί μου δεκάδες σελίδες τώρα, έχω ανοίξει άπειρα θέματα που να αφορούν όσα συζητάμε και πιστεύεις ότι δεν το εκτιμάω;

Αν δεν διαβάσεις το «Δόγμα του Σοκ»
Αυτό είναι επόμενο στη λίστα. Τώρα διαβάζω το "ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΔΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ", σε περίπτωση που έχεις σκεφτεί ότι είμαι συστημικός. Απλώς νόημα σε αυτόν τον κόσμο προσπαθώ να βγάλω...
Pages:
Jump to: