Pages:
Author

Topic: Μην χρησιμοποιείτε centralized exchanges! - page 4. (Read 1845 times)

sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Πραγματικά δεν γίνεται να μου κατακρίνεις την Lagarde (που είναι ειδική στον τομέα της και επικεφαλής της ΕΚΤ) και να μην βλέπεις την αντίφαση στα λεγόμενά σου...

Αν ζούσε ο anonυμος no-coiner ξέρεις τι θα σου έλεγε που τόλμησες να αμφισβητήσεις την «αυθεντία» της; Wink

Ό,τι ακριβώς μου λες εσύ για τους «αδιάφθορους» γιατρούς... γιατί υπάρχουν και γιατροί που διαφωνούν με το συστημικό αφήγημα. Αυτούς τους παρακολουθείς άραγε; Εκπομπές Σαχίνη έχεις δει ποτέ σου;

Είσαι μικρός και δεν θυμάσαι καν ότι πριν 10+ χρόνια (εποχές Μνημονίων) η Lagarde ήταν μπλεγμένη σε οικονομικά σκάνδαλα στην Γαλλία. Και τώρα είναι το κεφάλι της ΕΚΤ. Ακούγεται λογικό;

https://twitter.com/simonsinek/status/499933754543312896

Αδιάφθορη επιστήμη και χρήμα δεν πάνε μαζί, αλλά ούτε αυτό το γνωρίζεις βλέπω...

Αν δεν διαβάσεις το «Δόγμα του Σοκ», δεν θα καταλάβεις ποτέ σου από τι κρατάνε τους πολιτικούς και πως τους ελέγχουν. Δεν μπορούμε να κάνουμε συζήτηση στο ίδιο επίπεδο αν δεν έχουμε κάνει το ίδιο homework.

Όπως δεν μπορούσες να κάνεις σοβαρή συζήτηση με τον anonυμο, όταν έκανε κρα ότι δεν ήξερε ούτε τα βασικά (difficulty adjustment)...

Όσο για τα εμβόλια, επαναλαμβάνεις την συστημική κασέτα:

Επειδή δούλεψαν ΜΙΑ φορά με την ευλογιά πριν πολλές δεκαετίες, πάει να πει ότι θα δουλέψουν και σε highly mutating corona virus;

Ξέρεις τι μου συγκρίνεις τώρα (και εσύ και οι «επιστήμονες»); Βούρτσα με πούτσ@!

Ναι, υπάρχουν εμβόλια που δουλεύουν. Έχω κάνει εμβόλιο Ηπατίτιδας Β πριν πολλές δεκαετίες (εσύ ήσουν ακόμα σπέρμα στα μπαλάκια του μπαμπά σου) και ακόμα έχω αντισώματα! Τόσο «αντιεμβολιαστής» είμαι. Grin

Για πες μου τώρα λοιπόν πόσο «θαυματουργά» είναι τα COVID εμβόλια που θέλουν booster shot κάθε 3 μήνες, γιατί μετά τα αντισώματα πάπαλα (εξαφανιζόλ)... για πες μου τι έρευνα έχεις κάνει για την spike protein και τι επιπτώσεις/παρενέργειες έχει σε καρδιά/κυκλοφορικό σύστημα. Όσο εσύ κάθεσαι και διαβάζεις το μαθηματικό/τεχνικό σκέλος του BTC (και καλά κάνεις), κάποια άλλοι διαβάζαμε αυτά που σου λέω.

Κατά τα άλλα εγώ δεν έχω κριτική σκέψη, ε; Δεν μπορώ να δω τι είναι απάτη και τι δεν είναι (εμβόλιο με προστασία δεκαετιών);

Ξαναλέω δεν σε ψέγω: έχεις επενδύσει συναισθηματικά στο COVID εμβόλιο και θες να «πιστέψεις» σε αυτό. Είναι 100% ανθρώπινο και σεβαστό!

Δικαίωμά σου. Your body, your choice. Εμένα δεν με βλάπτεις σε κάτι.

Απλά σε παρακαλώ μην υποτιμάς την νοημοσύνη μου με straw man arguments... δεν είμαι χθεσινός, ούτε αδιάβαστος, ούτε αμόρφωτος.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Πάλι βάζεις λόγια στο στόμα μου και δεν σε τιμάει αυτό... που και πότε έγραψα ότι σπάει το SHA-256;

Άλλο πράγμα έγραψα και το διαστρέβλωσες εντελώς... αν φοράς παντελόνια και είσαι άντρας, οφείλεις να ζητήσεις μια συγγνώμη κατ' ελάχιστον.

Όσο για την μείωση πληθυσμού και τις παρενέργειες εμβολίων, έχω ποστάρει αρκετά, αλλά μάλλον δεν θες να τα δεις (denial) όντας εμβολιασμένος και δεν σε παρεξηγώ.

Έχω ενσυναίσθηση και μπορώ να μπω στην θέση σου:

Τι νόημα έχει το BTC hoarding αν ξέρεις ότι είσαι μελλοθάνατος;

Πρόσεξε τι θα πω: δεν στο εύχομαι ούτε σε εσένα, ούτε σε συγγενείς μου. Ούτε χαιρέκακος είμαι, ούτε μισάνθρωπος όπως η Ελίτ.

Ειλικρινά εύχομαι να μην ισχύουν αυτές οι θεωρίες συνωμοσίας που διαβάζω, γιατί εσένα μπορεί να μην σε ξέρω, αλλά ξέρω τους συγγενείς μου και δεν θέλω να τους χάσω... εκτός αν πιστεύεις ότι είμαι μαζόχας!

Είναι ακριβώς ίδια φάση με το social credit score: το διάβαζα στο Zero hedge πριν 2 χρόνια και σε άλλο forum (ξέρεις ποιό) με έβριζαν χυδαία όταν το έλεγα πολύ πριν το capital.gr ή το Mega.

Καταλαβαίνεις την λογική μου τώρα ή θα την διαστρεβλώσεις πάλι; Εγώ θέλω να βγαίνω σωστός μόνο σε αισιόδοξες προβλέψεις, όχι σε απαισιόδοξες.

Ειλικρινά εύχομαι να είσαι εδώ ζωντανός μέχρι το 2030 και να μου το τρίψεις στην μούρη ότι τίποτα κακό δεν συνέβη τελικά... όπως και με το social credit score θα ήθελα να μην συμβεί τελικά.

Μπορείς λοιπόν να περιμένεις μέχρι το 2030 να κάνουμε απολογισμό; Ή είσαι ανυπόμονος και τα θες όλα τώρα;

Το τι λέει η πλειοψηφία διεφθαρμένων επιστημόνων (ιατρών για εμβόλια ή οικονομολόγων για χρήμα), ξέρεις που το έχω γραμμένο, δεν χρειάζεται να στο πω.

Άρα το επιχείρημα "αυτό λένε οι πολλοί, άρα έχουν δίκιο" καταλαβαίνεις ότι είναι straw man και δείχνει ότι έχεις πέσει θύμα του Asch experiment.

Δεν μπορεί στα οικονομικά να δέχεσαι ότι οι πολλοί δεν έχουν δίκιο, ενώ στα ιατρικά να έχεις την αντίστροφη λογική. Φάσκεις και αντιφάσκεις.

Στο έχω ξαναπεί ότι το Bitcoin πρεσβεύει μια γενικότερη φιλοσοφία περί ζωής και ή την υιοθετείς συνολικά ή όχι. Επί μέρους εφαρμογή όπου μας βολεύει δεν υφίσταται.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ πάλι. Δεν επιβάλλω τίποτα, την γνώμη μου λέω και 2 χρόνια τώρα έχω πέσει σε πολλά μέσα.

Μακάρι να μην είχα πέσει μέσα και στα αρνητικά, αλλά δεν είναι στο χέρι μου, δεν ορίζω εγώ καμία ατζέντα...

Να ξέρεις είναι ανθρώπινο το bias.

Είναι λογικό ο no coiner να θάβει το Bitcoin και να προτιμάει fiat.

Είναι λογικό ο εμβολιασμένος να λέει θεωρίες συνωμοσίας τις ξαφνικίτιδες (Google it).

Είναι λογικό ο κάτοχος Bitcoin να θάβει ακόμα και σοβαρά altcoins όπως το Monero.

Εγώ βλέπεις ότι αν και κάτοχος Bitcoin πολύ πάνω από τον μέσο όρο, διατηρώ κριτική σκέψη και δεν θάβω κάθε altcoin. Προσπαθώ να μην είμαι biased.

Και εμβολιασμένος να ήμουν, πάλι θα διατηρούσα κριτική σκέψη απέναντι σε "επιστήμονες".

Μου θυμίζεις αυτούς που επένδυσαν στο LUNA και έχουν μια δυσαρέσκεια απέναντι σε όσους τους προειδοποίησαν ότι είναι απάτη.

Ξαναλέω είναι ανθρώπινο αυτό που κάνεις και το κάνει το 90% των ανθρώπων βάσει tribal ενστίκτου.

Στην ουσία εγώ δεν είμαι ο νορμάλ, που προσπαθώ να πάω κόντρα σε ένστικτα, γιατί θεωρώ ότι δεν είναι προς το συμφέρον μου να συνταχθώ με τους (παραπλανημένους) πολλούς. Είναι ίδια φάση με το "buy when there is blood in the streets".

Το θεωρώ αχαριστία όμως να μην το εκτιμάει κάποιος όταν προσπαθώ να του ανοίξω τα μάτια αφιλοκερδώς και να τον βγάλω από την πλάνη του.

Η υπομονή δεν είναι απεριόριστη και σίγουρα αν κουραστώ μπορώ να σταματήσω να ασχολούμαι με deniers. Άλλωστε δεν έχω κάτι να κερδίσω όταν δίνω 10 και παίρνω 1.

Η επιλογή δική σου, δεν επιβάλλω κάτι.

Ας συμφωνήσουμε όμως ότι ο χρόνος είναι ο καλύτερος κριτής. Μέχρι το 2030 το αργότερο θα βγουν όλα στο φως.

ΥΓ: Πες του φίλου σου ότι είναι επικίνδυνος αν προτείνει έκτρωση στην κοπέλα του αν σπάσει το προφυλακτικό. Να θεωρεί δεδομένο ότι μετά θα χωρίσουν, είναι βαθύτατα τραυματική εμπειρία.

Η έκτρωση είναι και πιο ακριβή λύση και έχει και πιο σοβαρές παρενέργειες από το χάπι της επόμενης μέρας.

Το ερώτημα είναι εγώ γιατί κάθομαι και ασχολούμαι με πιτσιρικάδες που δεν ξέρουν ούτε τα βασικά της πραγματικής ζωής; Έχω να κερδίσω κάτι από εσάς;

Αν δεν ξέρετε από γυναίκες/σχέσεις, νομίζετε ότι το Bitcoin θα σας βοηθήσει σε κάτι; Θα σας κάνει λιγότερο nerds;
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Αφήνω τη συζήτηση με την έκτρωση, γιατί δε νομίζω πως διαφωνούμε σε κάτι σημαντικό. Έχεις μεγαλύτερη εμπειρία, λογικά έχεις δίκιο σε αυτό με την υπευθυνότητα.

Μέχρι και ο Αντωνόπουλος (γνωστός maxi) έχει πει καλά λόγια για το XMR.
Ο Αντωνόπουλος έχει πει καλά λόγια και για Ethereum. Δεν σταματάει να είναι ένα τεχνο-φεουδαρχικό νόμισμα (όπως έχεις πει και ο ίδιος). Δεν έχω κανένα πρόβλημα επίσης με το Μονέρο. Για την ακρίβεια, θεωρώ πως είτε με sidechains είτε με altcoins, κίνητρο για μελέτη είναι αναγκαίο. Απλώς πιστεύω πως αν είμαστε σε Bitcoin standard (sidechains backed-by bitcoin) είναι πιο σίγουρο/ασφαλές το κίνητρο. Τι προτιμάς; Να δημιουργούνται νομίσματα από κοπανιστό αέρα ή να μετριούνται σε κάτι; Είναι πιο τίμιο το δεύτερο.

Από την άλλη δε μπορούμε να αναγκάσουμε κανέναν να κάνει τίποτα. Αν θέλει δικό του νόμισμα (για να έχει μεγαλύτερο κίνητρο κι ο ίδιος), let it be. Η ελεύθερη αγορά αποφασίζει, όπως είπες. Όχι η Λαγκάρντ, που πέταξε ένα "Cryptocurrencies are not currencies", επειδή δε τη συμφέρει. Και στο κάτω κάτω, ποιοι είναι αυτοί οι άνθρωποι που ελέγχουν περίπου το 1/3 (EU) του κόσμου αυτή τη στιγμή, χωρίς να τους έχει εκλέξει κανείς; Ποιος είναι ο Κλάους, δεν τον έχει δείξει ούτε μια φορά η ελληνική tv. Μόνο "Μητσοτάκη Γ@@".  Wink

Το λέω γιατί σαν παλιός του Linux community έχω ζήσει την τοξικότητα εναντίον των Windows users. Όλοι μεγαλώνουν και ωριμάζουν κάποια στιγμή.
Κανένα hate. Σκέψου όμως πόσοι ελέγχονται από την Microsoft. Πόσα PC έχουν Windows. Έχεις διαβάσει το privacy policy; Θα ανατριχιάσεις: https://www.reddit.com/r/microsoft/comments/3fs1d5/warning_microsoft_changed_its_private_policy_and/. Εγώ προσπαθώ όσο μπορώ να το αποφεύγω, αλλά ορισμένα προϊόντα που έχουν ζήτηση για δουλειά απλά δεν γίνεται (π.χ., Visual Studio).

Εφιστώ την προσοχή λοιπόν και περισσότερη κριτική σκέψη πριν μας πασάρουν κάτι...
Ναι αλλά το κάνεις όντως σε όσα λες; Π.χ., τα εμβόλια οι γιατροί (ή άλλοι καθηγητές στο τομέα) αποδεικνύουν πως είναι αποτελεσματικά. Αυτό για να το αμβισβητήσεις θέλει αποδεικτικά στοιχεία. Όπως και για να βρεις τρύπα στην κρυπτογραφία θέλει papers. Δε πετάς ένα "Η ελίτ δε θέλει ιδιωτικότητα, άρα ξέρουν να σπάνε το SHA256".

Ξέρεις τι, τώρα που σιγά σιγά αντιλαμβάνομαι τι συμβαίνει, παρατηρώ πως το "μανιφέστο της συνωμοσίας" μπορεί να σε οδηγήσει στην αλήθεια όσο μπορεί να σε οδηγήσει και σε τρύπες. Για παράδειγμα, όταν λες "Ο Κλάους θέλει μείωση πληθυσμού" και "μας αναγκάζουν / παροτρύνουν να κάνουμε τα εμβόλια" ΑΡΑ "τα εμβόλια σκοτώνουν / μειώνουν το πληθυσμό" είναι απλά άκυρος συλλογισμός. Τα εμβόλια είναι η πιο αποτελεσματική θεραπεία στην ιατρική επιστήμη. Το 9Χ% των γιατρών συμφωνούν. Δε λέω πως δεν υπάρχει ρίσκο (όλα έχουν ρίσκο στη ζωή), αλλά οι μελέτες δείχουν πως είσαι πιο ασφαλής αν το κάνεις.

Αν έχεις μια μελέτη που να λέει το αντίθετο, παράθεσέ την. Όπως λέει και ένα ρητό, extraordinary claims require extraordinary evidence.

Μάλλον είπα πολλά για ένα ποστ.  Lips sealed
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Ότι ακριβώς έλεγα περί baiting και social media/divide and conquer:

https://youtu.be/MbwnJbTGmec

Δείτε το και μην τσιμπάτε τόσο εύκολα το bait των καλοπληρωμένων WEF trolls!
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Καλώς τα δεχτήκαμε:

https://www.capital.gr/me-apopsi/3654979/erxetai-big-brother-dimosiou-kai-trapezon

Τελικά δεν ήταν συνωμοσιολόγοι όσοι μιλούσαν εδώ και 2 χρόνια για social credit score τύπου Κίνας στην "δημοκρατική" Ευρώπη;  Roll Eyes
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Και τέλος το ξαναλέω ότι δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν πλούσιοι παιδόφιλοι (Bill Gates/Epstein/Lolita Express) στο απυρόβλητο, το σύστημα να ελέγχεται από άρρωστα άτομα τύπου Gates (αμ τι; μόνο ο Schwab είναι άρρωστος?) και εμείς να λέμε ότι δεν υπάρχει συστημική προώθηση των εκτρώσεων, αλλά είναι freedom/emancipation/feminism. Αυτά τα 2 δεν κολλάνε. Huh

Όπως επίσης δεν κολλάει να μας το παίζει δήθεν φεμινιστής ο Gates, ενώ είναι καθίκι/sexual predator του κερατά!

Εγώ όταν βλέπω αντιφάσεις στο σύστημα, προβληματίζομαι και γίνομαι σκεπτικιστής. Προβληματίζομαι/σκέπτομαι μήπως μας δουλεύουν ψιλό γαζί!

Γιατί είναι πολύ εύκολο να σε δουλέψουν ψιλό γαζί αν είσαι έστω και λίγο αφελής/καλόπιστος (όπως ακριβώς είναι και τα θύματα θρησκειών)... εγώ είμαι αρκετά κυνικός, οπότε αποφεύγω να τσιμπάω baits.

Ας αναρωτηθούμε λοιπόν μήπως τελικά δεν είναι ζήτημα freedom, μήπως μας πετάνε φούμο στα μάτια για «ξεκάρφωμα».

Μερικά σχετικά links (για όποιον θέλει να το ερευνήσει, γιατί σίγουρα δεν έχουμε κάνει όλοι την ίδια έρευνα επί του θέματος):

https://www.gatesnotes.com/About-Bill-Gates/Why-Girls-and-Women
https://www.gatesfoundation.org/our-work/programs/gender-equality/gender-equality
https://philanthropywomen.org/events/powerful-men-support-feminists/

vs

https://www.reddit.com/r/AskFeminists/comments/mtlwdx/why_are_women_underrepresented_at_microsoft_when/
https://www.businessinsider.com/microsoft-bill-gates-sexual-harassment-gender-discrimination-investigation-2022-1
https://nypost.com/2022/01/14/microsoft-orders-probe-of-bill-gates-harassment-allegations/
https://www.newsweek.com/who-flew-jeffrey-epstein-lolita-express-plane-full-list-people-named-1654827
https://www.nytimes.com/2019/10/12/business/jeffrey-epstein-bill-gates.html

Συστημικά sites είναι όλα.

Εγώ δεν δηλώνω φεμινιστής, γιατί θεωρώ τον φεμινισμό παρακλάδι της μαρξιστικής ιδεολογίας (όπως και τον κομμουνισμό):

https://www.reddit.com/r/PurplePillDebate/comments/4hal2x/comment/d5ng2p9/

Αλλά δεν δηλώνω ούτε μισογύνης, ούτε sexual predator/βιαστής. Αγαπάω τις γυναίκες και με αγαπάνε και αυτές (μαζί με τις απόψεις μου)! Grin

Όλα αυτά τα κινήματα «ισότητας» είναι ο ορισμός του "The road to hell is paved with good intentions".

Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν και αφελείς/καλόπιστοι ιδεολόγοι. Αλλά επίσης δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι είναι καπελωμένα από το σύστημα για νοσηρούς σκοπούς!

Εφιστώ την προσοχή λοιπόν και περισσότερη κριτική σκέψη πριν μας πασάρουν κάτι... ακόμα και στα του BTC παραμένω critical thinker και δεν ισχυρίζομαι ότι γνωρίζω την απόλυτη αλήθεια (ούτε θα την μάθω ποτέ).

ΥΓ: Bonus material (για πολύ σκληρό στομάχι, proceed at your own risk): https://www.youtube.com/watch?v=NYeQALv-ycI

Πολύ πιθανό να υπάρχουν και πιο σκοτεινά κίνητρα, μιας και φημολογείται ότι οι υψηλά ιστάμενοι της Ελίτ (οι λεγόμενοι Πεφωτισμένοι) πιστεύουν σε σκοτεινά όντα που απαιτούν θυσίες νεαρών ανθρώπων... ούτε αυτό θα το μάθουμε στα σίγουρα ποτέ.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Όσον αφορά τα άκρα και την αυταρχικότητα, αρκεί να δούμε πως συμπεριφέρονται κάποιοι μαξιμαλιστές και μάλιστα θεωρούν καλό πράγμα την τοξικότητα.

ΟΚ, το να κοροϊδεύεις σκυλονομίσματα με ακραίο πληθωρισμό μπορώ να το καταλάβω, αλλά να βάζεις στην ίδια κατηγορία και το Monero επειδή είναι altcoin νομίζω είναι κάπως. Μέχρι και ο Αντωνόπουλος (γνωστός maxi) έχει πει καλά λόγια για το XMR.

Εγώ προτείνω να αφήσουμε την ελεύθερη αγορά να αποφασίσει τι θέλει. Όχι ιαχές, όχι κραυγές, όχι τοξικότητα.

Το λέω γιατί σαν παλιός του Linux community έχω ζήσει την τοξικότητα εναντίον των Windows users. Όλοι μεγαλώνουν και ωριμάζουν κάποια στιγμή.

Believe it or not, Linux και Bitcoin έχουν πολλά κοινά.

Δεν είμαι Linux hater αν πω ότι το OpenBSD είναι ανώτερη επιλογή για security by default.

Θεωρώ ότι η αγορά/πίτα είναι αρκετά μεγάλη για να χωρέσει πάνω από 1 λύση. Στο Unix έχει αποδειχτεί ήδη αυτό.

Δεν επιβάλλουμε, ούτε διατάζουμε τίποτα. Η ελεύθερη αγορά θα αποφασίσει.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Παρατηρώ ότι έχεις πρόβλημα κατανόησης του γραπτού λόγου.

Έγραψα ενθαρρύνω. Πουθενά δεν έγραψα διατάζω. Οπότε σταμάτα να φαντάζεσαι πράγματα.

Όπως κάποιος μπορεί να ενθαρρύνει την χρήση του BTC.

Δεν διέταξε κανείς κάτι, εκτός αν γίνει legal tender και απαγορεύσει την χρήση fiat.

Οι κατά φαντασίαν κατηγορίες είναι γνωστό ψυχολογικό τρικ (character assassination) των σοσιαλιστών... κι αυτοί φιλελεύθεροι (liberals) πιστεύουν ότι είναι και ότι υπηρετούν την σωστή μεριά της Ιστορίας.

Το δεν υποστηρίζεις CBDCs ή έκτρωση δια πάσα νόσο (λες κι είναι ασπιρίνη), άρα είσαι αυταρχικός/φασίστας/ακροδεξιός δεν πιάνει σε εμένα. Wink

Εγώ υποστηρίζω την φιλοσοφία του immutability & accountability (πλην βιασμού/Down) και στην πραγματική ζωή, that's all.

Και με μια γυναίκα (με την οποία σχετίζομαι ερωτικά) που το συζητούσα στο τηλ σήμερα, συμφώνησε ότι η υπευθυνότητα είναι το παν. Δεν υπάρχουν λάθη, ούτε ατυχήματα σε συναινετικό σεξ. Η πραγματική ζωή δεν είναι video game να γυρνάς πίσω στον χρόνο.

Επειδή όμως είμαστε μιας κάποιας ηλικίας και οι 2, θεωρώ πολύ δύσκολο ένας 20άρης να καταλάβει τι σημαίνει η λέξη υπευθυνότητα.

Κάποτε οι παππούδες μας έκαναν παιδιά στα 15, σήμερα ακόμα και τον 30άρη τον θεωρούμε "παιδί".

Πιο τρανή απόδειξη του "Coddling of the American/Western/Greek mind" δεν νομίζω ότι υπάρχει. Νομίζω είναι εμφανές ότι έχουμε χάσμα γενεών.

Προσωπικά έχω και μια επιπλέον αρχή: όταν βλέπω να υπερπροβάλλεται κάτι από το σύστημα, αρχίζω να προβληματίζομαι μήπως δεν είναι αυτή η σωστή μεριά της Ιστορίας.

Δεν μιλάω τώρα μόνο για εκτρώσεις ή gay prides.

Και το ίδιο το BTC να δω να υπερπροβάλλουν με θετικό τρόπο (όχι αρνητικότητα/FUD) τα ΜΜΕ, θα προβληματιστώ μήπως κάτι βρωμάει ρε παιδί μου!

Γιατί μπορεί να φτάσει και εκατομμύρια $ μια μέρα, αλλά να είναι πλήρως καπελωμένο λόγω KYC. ΟΚ, θα είσαι πλούσιος μεν, απλά όχι ανώνυμος απαραίτητα.

Ε, εγώ επειδή δεν είμαι των άκρων να γίνω μαξιμαλιστής/tribalist, θα το γυρίσω σε Monero εκείνη την μέρα. Προς το παρόν προτείνω αγορά μόνο BTC (το XMR βγαίνει εύκολα με mining), αλλά διατηρώ το δικαίωμα να αλλάξω άποψη αν υπάρξει γερό καπέλωμα του BTC.

Θεωρώ ότι κάθε ένας που προσδιορίζεται ως αντισυστημικός, οφείλει να κάνει το ίδιο. Δεν το επιβάλλω, απλά το προτείνω. Την γνώμη μου λέω, δεν έχω καμία εξουσία να επιβάλλω κάτι.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Είναι "αυταρχικό" το να ενθαρρύνεις την υπευθυνότητα; Μάλιστα... Roll Eyes
Όχι. Είναι αυταρχικό να τη διατάζεις.

Δεν θα καταλήξει σε γκουλάγκ το παιδί, αποκεντρωμένα και αυτοδιοίκητα είναι τα ιδρύματα, πριν πάει σε άτεκνο ζευγάρι να μεγαλώσει και να πάρει αγάπη.
Δεν είναι τα ιδρύματα. Είναι το σκεπτικό που δε μου αρέσει, μπορεί να αρέσει σε εσένα και σε άλλους βέβαια. Είναι καθαρά ιδεολογικό. Αν μια γυναίκα (ή κοπέλα αν είναι αρκετά νέα) μείνει έγκυος δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει σόνι και καλά να το γεννήσει. Μπορεί να νιώθει ανώριμη και αδύναμη.

Τεχνικές λύσεις όσες θες, αλλά είπες ότι δεν θες λύση σε επίπεδο πρωτοκόλλου. Δεκτό μεν, αλλά ίσως πρέπει να αλλάξεις την υπογραφή σου.
Δεν θέλω hard forks, όχι. Με soft forks, PayJoins, mixers και Lightning κερδίζω όση ιδιωτικότητα χρειάζομαι. Τώρα όσον αφορά την υπογραφή μου: Less talk, more pointing to my mixed coins.

Υπέρβαση έχεις κάνει κι εσύ όταν συζητούσες με anonυμους no-coiners... άξιζε τον κόπο τελικά;
Καθόλου. Σε αυτό μπορώ να συμφωνήσω με τα «μπούνια».
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Είναι "αυταρχικό" το να ενθαρρύνεις την υπευθυνότητα; Μάλιστα... Roll Eyes

Εμένα αυτό μου θυμίζει επιχείρημα no-coiner, που είναι ανεύθυνος και δεν θέλει ελευθερία (υπευθυνότητα + συνέπειες), γιατί προτιμάει το chargeback σε περίπτωση στραβής.

Είναι μια άποψη αυτή και την σέβομαι, αλλά εκτός φιλοσοφίας μου. Το Bitcoin πρεσβεύει μια γενικότερη φιλοσοφία, δεν είναι το οικονομικό σκέλος μόνο.

Σίγουρα είναι πιο ανθρωπιστική λύση η βρεφοδόχος έναντι του φόνου, δεν το συζητάμε. Δεν θα καταλήξει σε γκουλάγκ το παιδί, αποκεντρωμένα και αυτοδιοίκητα είναι τα ιδρύματα, πριν πάει σε άτεκνο ζευγάρι να μεγαλώσει και να πάρει αγάπη. Πολύ καλύτερο από το να του στερήσεις την ζωή, άνευ σοβαρού λόγου και αιτίας.  Huh

Όσο για την καρέκλα, είπα ότι δεν προσφέρει νομική λύση, όχι τεχνική. Τεχνικές λύσεις όσες θες, αλλά είπες ότι δεν θες λύση σε επίπεδο πρωτοκόλλου. Δεκτό μεν, αλλά ίσως πρέπει να αλλάξεις την υπογραφή σου.

Αν πάλι θες νομική λύση, ο καναπές δεν προσφέρει τίποτα. Οι γραφειοκράτες είναι παράσιτα που μας ρουφάνε το αίμα και την λύση την έγραψα παραπάνω.

Παράσιτα ήταν και οι βασιλιάδες στην Γαλλία του 1789, πριν τους πετάξουν με τις κλωτσιές οι αστοί εκτός συστήματος...

Για το ότι προτιμάμε να είμαστε σκυλάκια του καναπέ και να γράφουμε κώδικα, δεν ευθύνομαι εγώ για αυτό. Εγώ αντιδρώ και στον πραγματικό κόσμο όσο μπορώ.

Αν το παρακάνω όμως και δεν έχω κόσμο από πίσω να με στηρίξει, το διεφθαρμένο κράτος θα με μαζέψει...

Και μιας και λέμε για θεωρία vs πράξη, εσύ θα συζητούσες σοβαρά περί Bitcoin με έναν θεωρητικό/no-coiner;

Γιατί κάποιοι έχουμε εμπειρία με γυναίκες και ατυχήματα με προφυλακτικό και ξέρουμε να τα διαχειριστούμε σαν άντρες.

Άλλωστε αυτό θέλει μια γυναίκα, έναν άντρα που αναλαμβάνει τις ευθύνες του και δεν φοβάται.

Μάθε λοιπόν ότι πρώτη λύση σε περίπτωση ατυχήματος, δεν είναι η έκτρωση, αλλά το χάπι της επόμενης μέρας και αυτό δεν χρειάζεται πάντα, αλλά μόνο αν είναι στο γόνιμο παράθυρο των 5-6 ημερών. Τα προφυλακτικά συν τοις άλλοις έχουν σπερματοκτόνο λιπαντικό.

Ας αφήσουμε λοιπόν τις θεωρίες λέω εγώ, γιατί ήδη θεωρώ ότι έχω κάνει σημαντική υπέρβαση. Και εννοείται ότι τέτοια θέματα πρωτίστως τα συζητάω με γυναίκες. Όλως τυχαίως συμφωνούν μαζί μου. Μήπως γιατί ξέρω να διαλέγω σωστά;

Υπέρβαση έχεις κάνει κι εσύ όταν συζητούσες με anonυμους no-coiners... άξιζε τον κόπο τελικά;

Καλή η θεωρία σε όλα, αλλά ακόμα καλύτερη η πράξη για να έχει βαρύτητα ο λόγος μας. Wink
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Η λέξη «ατύχημα» απλά υποβιβάζει την ανθρώπινη ύπαρξη (η καρδιά χτυπάει ήδη από τις 4 βδομάδες) σε επίπεδο «λεκέ» που χρήζει «καθαρίσματος». Διόλου ανθρωπιστική προσέγγιση.
Δηλαδή το να γεννήσεις ένα παιδί κατά λάθος, και να το παραδώσεις σε κάποια αρχή (αν για παράδειγμα δε μπορείς να το μεγαλώσεις) είναι ανθρώπινο;

έτσι και αυτό που προτείνω θα φτιάξει μια κοινωνία πιο υπεύθυνων ανθρώπων.
Όχι, όχι, όχι. Κι ας είμαι θεωρητικός. Αυτό που λες είναι απλά αυταρχικό. Το πρόβλημα είναι αν θα κρατήσει το παιδί ή αν είναι μαλακισμένη; Αν θέλεις υπεύθυνη κοινωνία εστίασε στην παιδεία. Extra νόμοι δεν αλλάζουν την υπευθυνότητα των ατόμων.

Λύσεις από τον καναπέ/καρέκλα/forum, δεν υπάρχουν, σόρρυ.
Απ'ότι φαίνεται πάντως, η συζήτηση με strong encryption από την καρέκλα γραφείου μου βοηθάει αυτή τη στιγμή. Βοηθάει στην οργάνωση για μια επανάσταση. Το bitcoin, όπως και η κρυπτογραφία γενικότερα, είναι μια τέτοια.

Έτσι είναι τα μεγάλα projects, δεν κάνουν εύκολα hard fork.
Το bitcoin δεν κάνει εύκολα hard fork. Όλα τα άλλα μεγάλα projects (δηλ. shitcoins) κάνουν hard fork με το παραμικρό. Το Ethereum είναι τέλειο παράδειγμα.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Δεν μίλησα για απαγόρευση, αλλά για νόμιμη πράξη υπό προϋποθέσεις.

Όπως και η αυτοάμυνα είναι νόμιμη υπό προϋποθέσεις...

Η κοπέλα μπορεί να είναι πιο προσεκτική, γιατί πολλές ανοίγουν τα πόδια απερίσκεπτα. Υπάρχει λόγος που οι γυναίκες εκ φύσεως είναι πιο δύσκολες.

Όπως το Bitcoin σε μαθαίνει να είσαι υπεύθυνος (αφού δεν υπάρχει chargeback α λα τράπεζα/PayPal), έτσι και αυτό που προτείνω θα φτιάξει μια κοινωνία πιο υπεύθυνων ανθρώπων. Αυτά τα 2 δεν είναι ασύμβατα, στην ίδια φιλοσοφία εντάσσονται.

Δεν μου αρέσει μια κοινωνία ανεύθυνων/κακομαθημένων ανθρώπων που με το παραμικρό (όχι για σοβαρό λόγο) θα κάνουν έκτρωση. Αν είναι έτσι, κλείνουμε (με έναν νόμο κι ένα άρθρο Grin) όλες τις ιδιωτικές κλινικές και επιτρέπουμε την έκτρωση δια πάσα νόσο ΜΟΝΟ σε δημόσια νοσοκομεία. Έτσι θα έχουμε και επίσημα στατιστικά πόσες εκτρώσεις γίνονται...

Η λέξη «ατύχημα» απλά υποβιβάζει την ανθρώπινη ύπαρξη (η καρδιά χτυπάει ήδη από τις 4 βδομάδες) σε επίπεδο «λεκέ» που χρήζει «καθαρίσματος». Διόλου ανθρωπιστική προσέγγιση.

Να επαναφέρουν τις βρεφοδόχους, γιατί ξέρω ζευγάρια που προσπαθούν και δεν μπορούν να πιάσουν παιδί. Μην αρχίζεις τα straw man ότι είπα να το κρατήσει με το ζόρι, ούτε καν να γίνει γάμος. Πού τα φαντάζεσαι αυτά; Ούτε καν το υπενόησα.

Το «θέλω να είμαι απερίσκεπτος/αιώνιος έφηβος» (ακόμα και στα 30-40) είναι σαν να θέλει κάποιος να οδηγεί κάποιος άνευ προϋποθέσεων (πιωμένος, χωρίς δίπλωμα)... το κάνεις αν θες, αλλά μετά ζεις και με τις συνέπειες (ψυχολογικές, νομικές/ποινικές).

Όταν λέω bait, εννοώ τον κακό χαμό στα social media, ενώ οι ΗΠΑ παραμένουν decentralized κράτος (καμία σχέση με την centralized ΕΕ). Ποιό ΜΜΕ το επισήμανε αυτό;

Τι σημασία έχει αν απαγορευτεί στην Α πολιτεία, ενώ επιτρέπεται στην Β; Θα πας στην Β και όλα καλά, όλα πληρωμένα από την εταιρία. Αλλά όχι, έπρεπε να έχουμε διαίρει και βασίλευε (ανούσιο hate) στα σόσιαλ μύδια. Roll Eyes

Όσο για το privacy by default (enforced by the protocol): "Protocols over bureaucrats" Tongue

Υπάρχει λόγος που έχουμε SSL και άλλα... αν οι γραφειοκράτες μας κάθονται στον σβέρκο, μπορούμε (αν έχουμε τα @@) να κάνουμε μια Επανάσταση και να τους ξεφορτωθούμε. Λύσεις από τον καναπέ/καρέκλα/forum, δεν υπάρχουν, σόρρυ.

Δεν περιμένω όμως να δω ποτέ BTC hard fork, ενώ το XMR έχει περάσει hard forks με επιτυχία. Το δε ETH αναμένουμε να δούμε πως θα τα πάει μετά το Merge.

Έτσι είναι τα μεγάλα projects, δεν κάνουν εύκολα hard fork. Κι εκεί μια λάθος κίνηση μπορεί να έχει συνέπειες. Να λυπηθούμε τον Vitalik ή τους NFT monkey hodlers αν τα σκατώσει;

Όσο για την γυναίκα, όταν κάνεις σχέση (όχι παντρειά απαραίτητα) με γυναίκα, θα καταλάβεις αρκετά πράγματα στην πράξη... Wink προς το παρόν μου φαίνεσαι θεωρητικός.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος, μπορεί να το ρίξει, χωρίς καν να ρωτήσει τον άντρα αν συμφωνεί. Κάποιες μάλιστα έχουν και το θράσος να ζητάνε εκβιαστικά λεφτά για έκτρωση (ούτε εδώ θυμούνται την μαγική λέξη «συναίνεση»)!
Το ότι μια γυναίκα μπορεί να είναι τρελή / καριόλα δε σημαίνει πως πρέπει να την πληρώσουν οι άλλες. Εάν δε μπορεί να κάνει έκτρωση θες να μου πεις θα πάνε όλα μια χαρά, και θα ζήσουν ευτυχισμένοι; Αν θέλει να τον εκβιάσει, θα τον εκβιάσει. Αυτό το επιχείρημα θυμίζει no-coiner για απαγόρευση bitcoin, επειδή κάποιοι το χρησιμοποιούν παράνομα.

Θα πρότεινα να μην τσιμπάμε τόσο εύκολα το bait των συστημικών ΜΜΕ και να το ψάχνουμε λίγο παραπάνω.
Δεν έχω τσιμπήσει κανένα bait. Μπαίνω στη θέση της κοπέλας και σκέφτομαι. Τα ΜΜΕ μπορούν να προβάλλουν όσο θέλουν έμμεσα τη μείωση του πληθυσμού, αλλά δεν πάμε και στο άλλο άκρο.

Αυτό σημαίνει ότι δεν θα πουλήσω παραμύθα ότι προσφέρει privacy σε on-chain συναλλαγές, γιατί ξέρω ότι δεν το προσφέρει και δεν πρόκειται ποτέ να το προσφέρει (BTC hard fork = huge no-no).
Με soft fork (Taproot) μπορεί να υλοποιηθεί αρκετά καλό privacy protection. Νομίζω και ring signatures υλοποιούνται έτσι: https://github.com/jonasnick/taproot-ringsig. Το πρόβλημα δεν είναι αυτό, αλλά το privacy by default (enforced by the protocol). Το bitcoin δεν πρόκειται να περάσει το Monero σε αυτό το επίπεδο, αλλά και optional privacy δεν το λες και λίγο.

Όσον αφορά την ιδιωτικότητα στο bitcoin, βασίζομαι στο Lightning (ή σε μελλοντικό XMR-like sidechain).

Για συγκεκριμένες συναλλαγές δεν θέλω ο άλλος να βλέπει ούτε το υπόλοιπό μου, ούτε με ποιούς έχω συναλλαχθεί. Μπορεί να είμαι παντρεμένος και να θέλω βίζιτα και να μην το μάθει η γυναίκα.
Η γυναίκα θα πάρει τηλέφωνo chain analysis company; Δε θα μπορεί να το μάθει αλλιώς, εκτός κι αν έχετε μαζί ένα πορτοφόλι.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Άλλη μια ειρωνεία που οφείλω να επισημάνω:

Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος, μπορεί να το ρίξει, χωρίς καν να ρωτήσει τον άντρα αν συμφωνεί. Κάποιες μάλιστα έχουν και το θράσος να ζητάνε εκβιαστικά λεφτά για έκτρωση (ούτε εδώ θυμούνται την μαγική λέξη «συναίνεση»)!

"Her body, her choice" (straw man, μιας και είναι 2 bodies in 1, αλλά ας το παραβλέψουμε για λίγο...)

Αν μια γυναίκα μείνει έγκυος και θέλει να το κρατήσει, μπορεί να απαιτήσει διατροφή από τον άντρα και αυτή μετά να τα τρώει με τον γκόμενο, ενώ το παιδί λιμοκτονεί στο σχολείο με εντελώς αφύσικα vegan πειράματα (αλάδωτο ψιλοκομμένο λάχανο -> true story σε ελληνικό σχολείο)

Το πρόβλημα εδώ είναι ότι δεν έκανε έκτρωση ή ότι είναι μαλακισμένη/εγωίστρια;

Φυσικά δεν είναι όλες οι γυναίκες έτσι, όπως δεν είναι όλοι οι άντρες μαλάκες/βιαστές/κακοποιητικοί...

Άλλη μια πονεμένη ιστορία εδώ: https://www.insomnia.gr/forums/topic/796661-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%AC/page/6/#comment-59351547

Δεν φταίει το παιδί σε κάτι, επειδή είναι μαλάκες οι άλλοι (πεθερικά + κόρη που τα ανέχεται).

Κάποτε υπήρχε λύση για τέτοιες περιπτώσεις, σίγουρα πιο ανθρώπινη συγκριτικά με φόνο:

https://slpress.gr/koinonia/moro-paratimeno-se-chorafi-oi-vrefodochoi-poy-den-yparchoyn-pia/

Θα πρότεινα να μην τσιμπάμε τόσο εύκολα το bait των συστημικών ΜΜΕ και να το ψάχνουμε λίγο παραπάνω.

Όπως οι άντρες έχουν αυξημένη μυική δύναμη (και μια μειοψηφία την καταχρώνται -κακώς- εναντίον γυναικών), έτσι και οι γυναίκες εξελικτικά έχουν αναπτύξει μια άλλη κρυφή, ψυχολογική δύναμη, ως ανάχωμα στην μυική δύναμη των αντρών (να γιατί θεωρώ τόσο σοφή την φύση, πάντα ξέρει πως να φέρει την ισορροπία):

https://www.skroutz.gr/s/160494/%CE%97-%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B1%CE%B3%CE%AE%CE%BD%CE%B7%CF%82.html

Υπάρχει και ανδρικό #MeToo ψυχολογικά κακοποιημένων αντρών, αλλά δεν μιλάει κανείς. Wink

Και για να ξαναγυρίσω στα του BTC:

Παραμένω ανοιχτόμυαλος, κι ας κατέχω σημαντική ποσότητα BTC. Πόσοι μπορούν να το ισχυριστούν αυτό; Γιατί ώρες-ώρες βγάζει άσχημο όνομα το community ότι είναι τοξικοί μαξιμαλιστές/tribalists (τα ξέρω καλά τα της ψυχολογίας των μαζών, οπότε δεν εκπλήσσομαι).

Αυτό σημαίνει ότι δεν θα πουλήσω παραμύθα ότι προσφέρει privacy σε on-chain συναλλαγές, γιατί ξέρω ότι δεν το προσφέρει και δεν πρόκειται ποτέ να το προσφέρει (BTC hard fork = huge no-no).

Είναι επιλογή των devs και την σέβομαι, δεδομένου ότι είμαστε στα πρόθυρα institutional adoption. Δεν κάνεις πειράματα στου Κασίδη το κεφάλι με ένα τόσο πολύτιμο asset.

Βέβαια οι πιουρίστες του open-source θα πουν ότι αυτό (η απροθυμία πειραματισμού) είναι ασύμβατο με τα open-source ιδεώδη...

Αντίστοιχα δεν μπορώ να πουλήσω παραμύθα ότι το Monero έχει hard cap, διότι δεν έχει scarcity, άρα δεν θα γίνει ποτέ digital gold!

Θα είναι ένα πληθωριστικό (όχι τόσο όσο τα DOGE/SHIB/USD/EUR ευτυχώς) νόμισμα, που προσφέρει on-chain privacy, άρα πιστεύω ότι θα είναι digital cash για όσους θέλουν privacy σε on-chain επίπεδο.

Το μόνο που μας σώζει στα του KYC είναι ότι αποτελεί εφεύρημα της Δύσης (1 δις) και δεν είμαστε πλειοψηφία σε έναν κόσμο 8 δις. Είναι 100% ίδια φάση με τις «κυρώσεις». 7 δις άνθρωποι (οι κυβερνήσεις τους δηλαδή, γιατί δεν αποφασίζουν οι άνθρωποι/πολίτες με Άμεση Δημοκρατία) δεν έχουν επιβάλλει καμία κύρωση. Αν έχουμε πραγματική Δημοκρατία, τότε η Δύση οφείλει να μην το παίζει καμπόση, εκτός κι αν πείσει άλλα 4 δις τουλάχιστον!

Και πάλι όμως, το transparency του BTC blockchain δεν είναι πάντα επιθυμητό και δεν εννοώ παρανομίες (πολύ «σχετική» βέβαια η έννοια της λέξης σε ένα αυταρχικό κράτος όπως το οραματίζεται ο Σβαμπ) απαραίτητα.

Για συγκεκριμένες συναλλαγές δεν θέλω ο άλλος να βλέπει ούτε το υπόλοιπό μου, ούτε με ποιούς έχω συναλλαχθεί. Μπορεί να είμαι παντρεμένος και να θέλω βίζιτα και να μην το μάθει η γυναίκα. Grin

Ή μπορεί να θέλω να φάω μπριζόλα/κοκορέτσι αντί για σκουλήκια/έντομα... σίγουρα δεν θέλω δερβέναγα τον Πιερρακάκη να μου βαράει φορολογία στο δόξα πατρί!
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Ισχυρίζομαι να είναι νόμιμο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις (αποδεδειγμένος βιασμός, γενετικά νοσήματα).

Άλλοι θα σου πουν και παιδιά βιασμών να γεννιούνται (διαφωνώ, εφόσον δεν υπάρχει συναίνεση) και παιδιά με νοσήματα, γιατί μπορεί να είναι ο επόμενος Stephen Hawking (και να χάσει έναν λαμπρό επιστήμονα η ανθρωπότητα). Εξίσου πιθανό όμως είναι να είναι και ο επόμενος... Χίτλερ! Μιλάμε για απειροελάχιστες πιθανότητες όμως, οπότε αυτά δεν είναι σοβαρά επιχειρήματα.

Όχι ως rollback μηχανισμός για πάσα νόσο και πάσα μαλ... σχετικό με το θέμα: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Coddling_of_the_American_Mind

Αν δεν παρακολουθήσεις ομιλίες του Jordan Peterson, δύσκολα θα καταλάβεις τι εννοώ με την υπευθυνότητα και τις επιλογές που έχουν συνέπειες. Η ζωή δεν είναι Disney Land. Όλοι έχουμε κάνει και λάθος επιλογές και πληρώσαμε το τίμημα. Μόνο ένα τέλειο ρομπότ θα έπαιρνε πάντα τις σωστές αποφάσεις και θα ζούσαμε σε ουτοπία.

Η ελευθερία του ενός (μάνα) σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου (έμβρυο με καρδιά που χτυπάει και ναι, έχει αισθήσεις). Αυτό δεν είναι ασύμβατο με τα φιλελεύθερα ιδεώδη. Όπως δεν είναι ασύμβατος ο ΚΟΚ και τα διπλώματα οδήγησης. Ασύμβατο θα είναι να σου απαγορεύουν να οδηγήσεις δήθεν για «οικολογικούς» λόγους (ψήνεται αυτό, μην τα ξαναλέμε).

Στο σώμα της να έχει δικαίωμα γνώμης. Σε σώμα άλλου όχι. Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαστε θηλαστικά με μήτρα και όχι ερπετά με αυγό. Μάνα και έμβρυο είναι 2 σώματα σε 1.

Εκτός κι αν όπως είπα το βλέπουμε ως ανάχωμα στον υπερπληθυσμό (όπως οι Κινέζοι που θάβανε μωρά στα χωράφια). Εγώ δεν είδα ποτέ τους Κινέζους να πουλάνε freedom παραμύθια.

Μπορεί να διαφωνώ μεν με την ιδεολογία τους, αλλά τουλάχιστον είναι αφοπλιστικά ειλικρινείς και αυτό το σέβομαι. Άλλωστε τέτοιο σκοπό είχε το one-child policy.

ΥΓ: Προφανώς ούτε το αφήγημα του BTC περί "freedom" έχει ιδιαίτερο νόημα με το mandatory KYC. Όντως είναι σαν CBDC αν θέλουμε να είμαστε κι εμείς ειλικρινείς με τον κόσμο.

Ούτε εκεί μπορώ να σου πω στα σίγουρα αν ξεκίνησε σαν πείραμα της NSA (οι εφευρέτες του SHA-256), αφού υπάρχει και paper του 1996. Μπορεί όντως να ήταν κάποιο psy-op, proto-CBDC experiment στην οικονομική κρίση του 2008 για να τεστάρουν τα νερά της cashless society και μετά προσπάθησαν να το καπελώσουν με KYC. Ποιός ξέρει; Ποιός μπορεί να το πει με σιγουριά; Είναι τόσο μεγαλειώδες επίτευγμα το Bitcoin, που δεν είναι παράλογο να το εφηύρε ομάδα πεπειραμένων επιστημόνων υπό την επωνυμία "Satoshi Nakamoto". Πιστεύω δεν θα μάθουμε ποτέ ποιός ήταν πραγματικά, άπειρες θεωρίες και κακά τα ψέματα, πουλάει και το «μυστήριο». Wink

Όπως δεν μπορώ να σου πω στα σίγουρα αν ο COVID ξεκίνησε από την φύση ή από εργαστήριο. Στην Κίνα ήμουν για να ξέρω; Ή μήπως αν πάω τώρα θα βρω πειστήρια; Εγώ αν ήμουν Κινέζος, θα τα είχα καταστρέψει ήδη και θα είχα «εξαφανίσει» και όποιον έκανε την κουτσουκέλα. Grin

Γενικά παραμένω ανοιχτόμυαλος και την ψάχνω την αλήθεια όσο μπορώ. Δεν ισχυρίζομαι ότι κατέχω την απόλυτη αλήθεια. Δεν είμαι θεός. Όποιος θεωρεί ότι την έχει ανακαλύψει ήδη, να μας την πει κι εμάς, να μην παιδευόμαστε άδικα διαβάζοντας τόσες πληροφορίες.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Και το έμβρυο δεν είναι άβιο ον
Δεν έχει αισθήσεις όμως.

Έχει και μακροχρόνιες ψυχολογικές (και βιολογικές) επιπτώσεις η έκτρωση, τις οποίες τις κρύβουν... δεν υπάρχει ζευγάρι που να έκανε έκτρωση και να μην χώρισε.
Φυσικά και η έκτρωση έχει επιπτώσεις, αλλά δεν ξέρω γυναίκα που να αποφασίζει να κάνει έκτρωση χωρίς να τις γνωρίζει. Μπορεί να πέσει βαριά ψυχολογικά, να μην μπορεί να ξαναμείνει έγκυος, να κάνει άλλες ζημιές στην υγεία της. Αυτό δε σημαίνει πως δε μπορεί να έχει αυτήν την επιλογή.

Σοβαρά τώρα, δεν έχω καταλάβει τι ισχυρίζεσαι. Να είναι παράνομο σε ορισμένες περιπτώσεις να έχει δικαίωμα γνώμης στο σώμα της;

Άρα μήπως να στειρώνουμε προκαταβολικά τις γυναίκες (όπως κάνουμε με τα γατιά <-- ούτε αυτά τα ρωτάμε, ενώ το παίζουμε δήθεν «φιλόζωοι»); Έτσι ώστε να χαίρονται το σεξ ελεύθερα χωρίς επιπτώσεις; Και παιδιά μόνο μέσω εργαστηρίου IVF. Θα το έβρισκα πιο τίμια λύση.
Ή απλά να μη παραβιάζει η «κοινότητα» το σώμα του άλλου; Φιλελεύθερο φόρουμ, φιλελεύθερες αντιλήψεις.

Όσο για το BTC, είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσω το community, θα βρω αρκετούς χαροκαμένους που θα ήθελαν πολύ να υπάρχει chargeback και δεν χάρηκαν καθόλου που τα έκαναν «δώρο» στον θείο Satoshi!
Εννοείται. Όπως και θα βρεις άτομα που θέλουν απλώς να πλουτίσουν γρήγορα, που θέλουν να αυξηθεί το block size, που θέλουν το bitcoin να γίνει turing-complete, που θέλουν να βάλουν tail emission, κλπ, έτσι θα βρεις άτομα που θέλουν οι συναλλαγές να γίνουν ευαίσθητες στη λογοκρισία.

Η διαφορά είναι πως αν παρουσιαστεί λογοκρισία στο bitcoin, θα σταματήσει να έχει νόημα ύπαρξης, σε αντίθεση με μια κοπέλα που αναγνωρίζει πως δε μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί.

Υπάρχει στα αλήθεια τέτοιο πράγμα; Δεν το ήξερα.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Και για να δούμε σε πόσο προχωρημένο στάδιο έχει φτάσει πλέον η depopulation προπαγάνδα:

https://en.wikipedia.org/wiki/Antinatalism
https://www.reddit.com/r/antinatalism/

Μπορεί να διαφωνώ μεν με το κίνημα τους, αλλά τουλάχιστον τους αναγνωρίζω ότι είναι ειλικρινείς και δεν κρύβονται πίσω από straw man επιχειρήματα... ούτε ανθρωπιστές το παίζουν, ούτε κάτι άλλο.

Πες ρε φίλε ότι είμαστε πολλοί (όχι στην Δύση, γενικά οn a macro scale) και θα το σεβαστώ ως μια ειλικρινέστατη άποψη.

Η ωμή αλήθεια είναι ότι ο Homo Sapiens δεν έχει φυσικούς θηρευτές (όπως άλλα ζώα), είμαστε apex predators. Στην φύση τα ποντίκια (φορείς ασθενειών) τα τρώνε τα «μισητά» φίδια = natural equilibrium.

Για αυτό και ο ανθρώπινος πληθυσμός έχει φτάσει 8 δις... άρα η μείωση θα έρθει από αλλού, αν δεν έρθει από την φύση. Ίσως και από πρωτοβουλία των ίδιων των ανθρώπων (όπως απέδειξε ο Calhoun με το πείραμά του ήδη από τα 60s).

Προσωπικά προτιμώ την φύση και όχι να το παίζουν «θεοί» οι άνθρωποι (τα ίδια πρεσβεύει και η transhumanism ατζέντα του WEF, ότι δεν υπάρχουν physical/natural limits, θα γίνουμε θεοί μέσω της τεχνολογίας/τεχνοκρατίας), but that's just me. Smiley

Την ωμή αλήθεια παρακαλώ και τίποτα άλλο. Δεν χρειάζομαι ιδεολογίες, ούτε τσιτάτα, ούτε κάτι άλλο. Θα την αντέξω. Δυστυχώς όμως δεν θα την αντέξει το 90% των ανθρώπων, οπότε για αυτούς είναι φτιαγμένες οι ιδεολογίες και τα διάφορα κινήματα. Δεν είμαι εγώ το target group.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Μιας και λέμε περί straw man...

Ευτυχώς, οι άνθρωποι δε συμπεριφέρονται σα ρομπότ, σαν αριθμοί, σαν άβια όντα.
Συμφωνώ σε αυτό, αλλά it goes both ways:

Και το έμβρυο δεν είναι άβιο ον, ούτε η μάνα ρομπότ να πατήσει ένα killswitch άνευ επιπτώσεων.

Έχει και μακροχρόνιες ψυχολογικές (και βιολογικές) επιπτώσεις η έκτρωση, τις οποίες τις κρύβουν... δεν υπάρχει ζευγάρι που να έκανε έκτρωση και να μην χώρισε.

Κάποιες μάλιστα το παρακάνουν με τις εκτρώσεις (λες κι είναι PayPal chargebacks για χόρταση Grin), διαλύουν την μήτρα τους και μετά δεν μπορούν να πιάσουν παιδί! Ωραίο; Αυτό δεν διαλύει την ψυχολογία την γυναίκας; Γιατί δεν το αναφέρει κανείς;

Άρα μήπως να στειρώνουμε προκαταβολικά τις γυναίκες (όπως κάνουμε με τα γατιά <-- ούτε αυτά τα ρωτάμε, ενώ το παίζουμε δήθεν «φιλόζωοι»); Έτσι ώστε να χαίρονται το σεξ ελεύθερα χωρίς επιπτώσεις; Και παιδιά μόνο μέσω εργαστηρίου IVF. Θα το έβρισκα πιο τίμια λύση.

Η γνώμη μου είναι ότι η «φιλεύσπλαχνη» Δύση δεν έχει μέλλον με τέτοια μυαλά (και δεν πρέπει να έχει μέλλον). Είναι καλύτερα να σβήσει (όπως έσβησε η Ρώμη κάποτε και το κέντρο εξουσίας μεταφέρθηκε προς Ανατολάς -> Βυζάντιο).

Το ίδιο θα γίνει θα γίνει και τώρα: το μέλλον είναι σε Ασία και Αφρική. Σε νεανικούς πληθυσμούς, όχι σε γερασμένους. Κατά τα άλλα θέλουμε και πόλεμο με Ρωσία/Κίνα, τρομάρα μας! Cheesy Δεν πάνε οι συνταξιούχοι στον πόλεμο, μιας και ο Στρατός είναι Ponzi (θέλει γεννήσεις/στρατιώτες).

Αυτό το Ponzi δεν θα συντηρηθεί για πολύ ακόμα. Και δεν είναι μόνο τα CBDCs. Είναι πολυδιάστατο το ζήτημα.

Όσο για το BTC, είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσω το community, θα βρω αρκετούς χαροκαμένους που θα ήθελαν πολύ να υπάρχει chargeback και δεν χάρηκαν καθόλου που τα έκαναν «δώρο» στον θείο Satoshi!

Σε κάποιους καταστράφηκε η ζωή (οικονομική ευμάρεια) από ένα λάθος της στιγμής... κάποιοι μπορεί να είχαν και οικογένεια να ζήσουν, δεν το ξέρεις. Άνετα, πολύ άνετα θα ήθελαν να γυρίσουν τον χρόνο πίσω και δεν τους ψέγω. Εγώ όμως που δεν είμαι υπέρ του rollback, μιλάω από θέση ισχύος, μιας και transaction mistakes δεν έχω κάνει ποτέ.

Προσωπικά είμαι άνθρωπος της ωμής ειλικρίνειας και θέλω να μου λένε το και το: έχουμε υπερπληθυσμό (παγκοσμίως σε macro scale) και για αυτό στηρίζουμε εκτρώσεις, LGBT, εντομοφαγία κλπ. Μπορεί να διαφωνήσω μεν, αλλά θα το σεβαστώ. Πάντα σέβομαι την ειλικρίνεια, όσο κι αν με χαλάει. Για αυτό και οι πολιτικοί δεν με καλύπτουν, γιατί κατά 99% λένε ψέματα για να χαϊδέψουν ευαίσθητα αυτιά.

Τα λοιπά περί "freedom" τα θεωρώ brainwashing φληναφήματα για «ευαίσθητους» δήθεν «ανθρωπιστές» (οι ίδιοι που κουνάνε σημαιάκια Ουκρανίας, κι ας μην έχουν να φάνε σε λίγο). Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω! Smiley

Όπως δεν θα πάρω UBI, CBDCs, mRNA και άλλα «ανθρωπιστικά». Σας τα χαρίζω.

ΥΓ: Άλλη μια ειρωνεία είναι ότι τα χρήματα/πλούτος αυξάνουν τις γεννήσεις.

Στην πραγματικότητα ισχύει το αντίθετο! Η πλούσια Δύση δεν γεννάει, ενώ η φτωχή Αφρική μια χαρά γεννάει με μηδέν επιδόματα.

Δεν είναι τυχαίο ότι οι πλούσιοι κάνουν λιγότερα παιδιά συγκριτικά με τους φτωχούς...

Τώρα αν κάποιος θεωρεί ότι το παιδί του πρέπει να ζει μέσα στα λούσα και για αυτό δεν κάνει παιδιά (ή δεν θέλει να στερηθεί τα λούσα του: διακοπές στην Μύκονο, iPhone, PS5 κλπ.), αυτό είναι άλλο θέμα και άκρως υποκειμενικό!

Όπως είπα, οι πλούσιοι δεν κάνουν πολλά παιδιά, κι ας έχουν λούσα... έχει αποδειχτεί ξανά και ξανά ότι όσο αυξάνεται ο πλούτος μιας κοινωνίας, τόσο λιγότερα παιδιά κάνει.

Σε 30 χρόνια που Αφρική/Ασία θα είναι στην κορυφή της οικονομικής πυραμίδας, ούτε αυτοί θα κάνουν πολλά παιδιά. Πολύ πιθανό η τριτοκοσμική Ευρώπη του τότε να γεννάει περισσότερο! Wink
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Εσύ θα ήθελες να σε σκοτώσουν πριν τις 26 εβδομάδες και να μην υπήρχες καν σε αυτό το forum;
Εγώ δεν είμαι ατύχημα.

Αν μου πει κάποιος "εγώ στηρίζω εκτρώσεις λόγω υπερπληθυσμού", θα το σεβαστώ. Θα είναι μια ειλικρινής άποψη.
Ή απλά να μου πει ένα από τα παραδείγματα που ανέφερα.

Πάντως αν συμφωνήσουμε ότι η ανθρώπινη ζωή δεν έχει αξία, οπότε καλώς γίνονται οι εκτρώσεις
Cut the straw man, δεν είπα ποτέ τέτοιο πράγμα. Είπα πως, πέρα τους βιασμούς και τις ασθένειες, αν οι γονείς δεν νιώθουν ότι μπορούν να το μεγαλώσουν σωστά, έχουν την επιλογή να το σταματήσουν. Πιο πολύ αξία στην ανθρώπινη ζωή δίνεται έτσι.

γιατί να μην συμφωνήσουμε ότι το να στείλεις 1 BTC κατά λάθος είναι εμπειρία που θα σου κάνει την ζωή χειρότερη (όπως μια μάνα που δεν θέλει το παιδί της)
Άκυρη αναλογία. Δεν έχεις δυνατότητα να επιστρέψεις το bitcoin χωρίς την άδεια του άλλου (ούτε να αποδείξεις πως στάλθηκε κατά λάθος), ενώ έχεις ιατρική δυνατότητα να σταματήσεις την εγκυμοσύνη μόνη σου, χωρίς να επηρεάσεις κανέναν άλλο.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Εσύ θα ήθελες να σε σκοτώσουν πριν τις 26 εβδομάδες και να μην υπήρχες καν σε αυτό το forum;

Θέλω να πω ωραία τα λέμε οι ζωντανοί, αλλά από θέση ισχύος...

Αν μου πει κάποιος "εγώ στηρίζω εκτρώσεις λόγω υπερπληθυσμού", θα το σεβαστώ. Θα είναι μια ειλικρινής άποψη.

Η ειρωνεία βέβαια είναι ότι η Δύση του 1 δις μόνο υπερπληθυσμό δεν έχει... μειοψηφία είμαστε σε έναν κόσμο 8 δις.

Κι ένα σχετικό meme:



Ο σκοπός περιγράφεται στο Kalergi plan, το οποίο κάποιοι το βαφτίζουν δήθεν θεωρία συνωμοσίας, αλλά έλα που ΚΑΙ εκεί υπάρχει επίσημο βιβλίο που το περιγράφει:

https://www.skroutz.gr/s/32980289/%CE%A0%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%99%CE%B4%CE%B5%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%91%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%A6%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.html

Και άλλη μια πηγή που εξηγεί το ιδεολογικό take-over της Δύσης: https://youtu.be/QfvXwuZ-bok

Προσοχή όμως: αυτά δεν είναι για αριστερούς ιδεολόγους (δηλαδή χρήσιμους ηλίθιους σύμφωνα με τον Λένιν)... τα αρνούνται ότι είναι πραγματικότητα.

Πάντως αν συμφωνήσουμε ότι η ανθρώπινη ζωή δεν έχει αξία, οπότε καλώς γίνονται οι εκτρώσεις, γιατί να μην συμφωνήσουμε ότι το να στείλεις 1 BTC κατά λάθος είναι εμπειρία που θα σου κάνει την ζωή χειρότερη (όπως μια μάνα που δεν θέλει το παιδί της), άρα πρέπει να υπάρχει δυνατότητα rollback να διορθωθεί το λάθος;

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να έχουμε double standards.

Ασήμαντο το 1 BTC, ασήμαντη η ζωή του εμβρύου, αλλά μόνο η ζωή της μάνας είναι σημαντική που θέλει να κάνει rollback την ζωή της σε προγενέστερο στάδιο άνευ επιπτώσεων; Κάπως δεν μου κολλάει.

Εφιστώ την προσοχή, γιατί διάφορες περίεργες ιδεολογίες διαδίδονται στην Δύση σαν ιός και στοχεύουν κυρίως νεαρά άτομα (επειδή επηρεάζονται πιο εύκολα). Ξέρουν τι κάνουν οι προπαγανδιστές.
Pages:
Jump to: