Pages:
Author

Topic: [Cryptomerian.com] Cryptomerian Investment Private Crypto-Fund - page 29. (Read 44529 times)

legendary
Activity: 3122
Merit: 1516
1001 yatırımcı olur ise ne olacak peki?

olmayacak işte. Eğer böyle bir kurgu ile gidilecekse tavsiyem 0.25 btc para harcayıp Cryptomerian isminde sadece 1000 adet premined coin basın.
adamlar yıllık 0.25 btc ye premined coin'i veriyor walletları veriyor. 1 tane node çalıştırıyorlar mis gibi.
yobit veya alcurex gibi bir yerde de bu coin'in işlem görmesini sağlayın. madem aylık % 0,1 fon işletim gideri size yetecek Smiley böyle yapın.
yatırımcılar kendi aralarında alsınlar satsınlar. Sizin fonunuz yıllar içinde büyüdükçe bu çıkardığınız coin'in fiyatına yansır.

coinomat, coinoindex ve  bleutrade BLEU yu incelemenizi öneriyorum.

Anlattıklarınızdan sonra, amatör işi gibi geldi bana. Biraz daha araştırma yapıp, bilgi topladıktan sonra, bir kaç tık üstünü projelendirebilirim sanırım =)

Amatör işi değil!
Aramızdan kaçımız bir girişim kurup yaşatabiliyor ki?
Arkadaşlar bu forumda benden çok daha eskiler ve kripto para dünyasında benden daha tecrübeliler.
Benimki naçizane bir öneri sadece.
hero member
Activity: 868
Merit: 502

olmayacak işte. Eğer böyle bir kurgu ile gidilecekse tavsiyem 0.25 btc para harcayıp Cryptomerian isminde sadece 1000 adet premined coin basın.
adamlar yıllık 0.25 btc ye premined coin'i veriyor walletları veriyor. 1 tane node çalıştırıyorlar mis gibi.
yobit veya alcurex gibi bir yerde de bu coin'in işlem görmesini sağlayın. madem aylık % 0,1 fon işletim gideri size yetecek Smiley böyle yapın.
yatırımcılar kendi aralarında alsınlar satsınlar. Sizin fonunuz yıllar içinde büyüdükçe bu çıkardığınız coin'in fiyatına yansır.

0.25 btc harcayarak coını nerde yaptırabılırız Cheesy Cheesy merak ettım Cheesy
sr. member
Activity: 448
Merit: 250

Anlattıklarınızdan sonra, amatör işi gibi geldi bana. Biraz daha araştırma yapıp, bilgi topladıktan sonra, bir kaç tık üstünü projelendirebilirim sanırım =)
legendary

sr. member
Activity: 448
Merit: 250
legendary
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun.
Ben şöyle anladım. siz cebinizden 2.5 BTC yatırım yaptınız.
birinci ayın sonunda %4.28 getiri yakaladınız.
toplam 1000 pay var.
forumdan 10 kişi 100 er pay aldı. siz başta yatırdığınız btc yi çıkarmış oldunuz.
bu 10 ortağın 2.5 BTC lik yatırımını işletmek için aylık % 0,1 fon işletim gideri keseceksiniz.
riskin tamamı yatırımcıya ait.
yatırım yapılan OxBTC battı kaçtı bir şey oldu. fonun değeri 2 BTC ye iniyor. Bunada peki.
bu 1000 payı elinde tutanlar hiç satmadı elinde tutuyor?
Bu fon nası büyüyecek?
10 btc büyüklüğe ulaşması için yıllık %50 den 3 yıl çalışması lazım.
Kurgu da bir hata var gibi geldi bana Smiley
legendary
Activity: 1232
Merit: 1001
bol kazançlar, fon ne kadar uzun vadeli olursa o kadar iyi, ico'lara da katılacağınızı söylemişsiniz, okuduğum kadarıyla ikna oldum, tekrar bol kazançlar

aynen örneğin Augur, Lisk gibi yeni çıkacak mantıklı görünen ICO lara belirli miktarlarda girmeyi, ek olarak Ether, Ripple, Dash gibi altcoinlerden bir miktar elde tutmayı, yani bir nevi döviz fonu gibi. Eğer ilerlerse de dash super node açma gibi fikirler var...

super node nedir
legendary
Activity: 1153
Coin-Turk.com
bol kazançlar, fon ne kadar uzun vadeli olursa o kadar iyi, ico'lara da katılacağınızı söylemişsiniz, okuduğum kadarıyla ikna oldum, tekrar bol kazançlar

aynen örneğin Augur, Lisk gibi yeni çıkacak mantıklı görünen ICO lara belirli miktarlarda girmeyi, ek olarak Ether, Ripple, Dash gibi altcoinlerden bir miktar elde tutmayı, yani bir nevi döviz fonu gibi. Eğer ilerlerse de dash super node açma gibi fikirler var...
legendary
Activity: 1232
legendary
Activity: 1153
Coin-Turk.com
Cryptomerian Investment Private Crypto-Fund

Private Bitcoin Investment Fund to Crypto based web services, Trading, ICOs, Margin trading, Fixed interest and Dice bankrolls.

Who are we?

Cryptomerian is a Bitcoin fund investing to companies, cryptocurrencies, ICOs and web services as margin trading, fixed interest and dice bankroll. Cryptomerian Bitcoin Fund is online from 10.04.2016 in BitcoinTalk Turkish and English Section. Now we expand for global members thanks to our website.

What are the differences of Cryptomerian from the others?

1- We divide the fund through many investment instrument, in this way we reduce the risk.

2- The investment services are generally used to accept minimum 0,1 BTC. The aim of Cryptomerian is to give investment opportunity to global Bitcoin investors with less then 0,01 BTC.

3- You can draw back your money and exit from Cryptomerian anytime. In general, you can not exit from the other funding services.

4- Cryptomerian funds and trading is managed by Bitcoinadam which is the best bitcoin consultancy startup in Turkey.

What is the meaning of Cryptomerian?

Cryptomeria is the name of an evergreen tree (Cryptomeria japonica) of the bald cypress family that is a valuable timber tree of Japan. It is endemic to Japan, where it is known as sugi (Japanese: 杉). The tree is called Japanese cedar or Japanese red-cedar in English. It is the tree tower over past and present.Cryptomerian is the fund established with the idea & symbol of Sugi and investing with best knowledge of the past and present developments for the future.

What are Cryptomerian fund investment area?

The fund is investing on Cryptobased web services, margin funding, fixed income services, ICOs, trading and dice bankrolls.

What’s Cryptomerian Shares (CS)?

Cryptomerian Shares (CS) is a lot. You can see the lots amount and our investment instruments transparently anytime. When you buy the CS, you will find more details your user panel.

How to calculate Cryptomerian Shares (CS) price?

Each weekend total fund with new revenue will be calculated and divided to total shares (CS) number. Therefore, your shares value will increase in every week.

Can I buy/sell my Shares anytime?

Definitely, yes. Price of per shares is calculated weekly. You can buy/sell your shares anytime with the given weekly price. You can see buy/sell price for the CS in your user panel. The buy/sell process can take up to 24 hours + Blockchain confirmation time.

What is the fund maintenance fee?

Fund maintenance fee will be deducted as up to 25% of net weekly revenue on end of each week. You don’t need to make payment extra for maintenance fee.

How did Cyrptomerian perform before?

You can check the CS price in “Previous Performance” chart. Possible accumulated monthly revenue target is 5%.

How can I invest to Cryptomerian?

You need to sign up the website. Cryptomerian is running like a fund. It is needed to buy shares to invest. It is needed to fill the order form for buying or selling shares in user panel.

How can I contact Cryptomerian for support?

You can contact Cryptomerian team by email to [email protected] or fill the contact form.

Alım-Satım Bedeli

Fon Dağılımı

Geçmiş Performans

Toplam Fon

September 2016 Report

https://yadi.sk/i/VnpaOgnCyCEGP

October 2016 Report

https://yadi.sk/i/yNPygPw-yCDuf

November 2016 Report

https://yadi.sk/i/69m1Eetb335qab

Check our Slack team...

https://cryptomerian.slack.com/

Sign up and start investment,

www.cryptomerian.com

Cryptomerian Invest Private Crypto-Fund is secured by Bitkapital Trading Ltd.
Disclaimer

Cryptomerian should not be regarded as an offer or solicitation to conduct investment business as defined by any regulatory body in any country for it is only based on Bitcoin or crypto-assets. Past performance of investments is not necessarily indicative of future performance. The value of investments may fall or loss as well as rise and the income from investments may fluctuate and is not guaranteed. Clients may not recover the amount invested. The investments mentioned on Cryptomerian are not suitable for all types of investors. Investment advice should always be sought from a qualified investment adviser before any investment is made. Cryptomerian efforts to minimize the risk of possible losses by dividing investment in multiple companies, cryptocurrencies, ICOs and web services as margin trading, fixed interest and dice bankroll and publish all information with public.

Pages:
Jump to: