Pages:
Author

Topic: Diyanet İşlerinden Bitcoin Sorusuna Cevap - page 2. (Read 2917 times)

newbie
Activity: 19
Merit: 0
December 16, 2017, 04:38:34 PM
Diyanetin uğraşması gereken onca konu varken 21.yüzyılın en büyük keşiflerinden biri olan BTC hakkında yorum yapacak vakti enerjiyi bulması da enteresan.
full member
Activity: 434
Merit: 111
Hydax Global Bounty Program
December 16, 2017, 12:07:00 AM
bu cevaplar resmi dille saçmaladılar, başka bir açıklaması yok bunun.
jr. member
Activity: 378
Merit: 1
December 15, 2017, 08:19:24 PM
Şu aşamada ben diyaneti dinleyeck kadar aptal değilim . Neye göre kime göre karar vereceksiniz.Siz aldığınız maaşları sorgulayın .faiz sistemi ile çalışan bir devletten maaş alıyorsunuz caizmidir ? Cool
jr. member
Activity: 364
Merit: 1
December 15, 2017, 06:25:28 PM
çOK merak ediyorum acaba hangi aşamayı bekliyor uygunluk vermek için.
member
Activity: 280
Merit: 13
December 15, 2017, 05:10:30 PM
Vadeli mevduat(faiz) hesabı olan bir diyanetin verdiği her fetvayı gülerek izliyorum

Şuan çok şeffaf bir durum yok. Şunu da göz önünde bulundurmak lazım. Bu sonuca varanlar bu sistemi ne kadar biliyor? Oturup uzun uzun tartışılması araştırılması gerekiyor. Bu açıklama da araştırma yapılmış fakat tam anlamıyla değil. Siz genelleme yaparak bütün fetvalar diyerek Diyanet'e saldırıyorsunuz... Bende eleştiriyorum fakat çamur atmıyorum.

Faiz haramdır bilirsin. Burada demek istediğim böyle bir haramı işleyen kurumun söyledikleri ne kadar ciddiye alınabilir?

Ben diyanetin vadeli hesabı olduğuna inanmıyorum kardeşim eğer böyle bir şey olsaydı İslam düşmanı bazı gazeteciler kişiler yardımıyla diyanet'i itibarsızlaştırmak için ülkede gündem olurdu. İtibarsızlaştırmak için güzel fikir
http://odatv.com/diyanet-faizden-kac-para-kazandi-0310171200.html
şurada bir haber var.

http://www.dinihaberler.com/diyanet/diyanet-sayistay-raporundaki-faizi-acikladi-h99944.html
bu haberde tam senlik.. aynı sabah gazetesi kıvamında.
faiz almamış ama eksik aldığı paraların "yasal faiziymiş" Cheesy
ulan çok sesli güldüm ya Cheesy
[/quote]

odatvnin birçok asparagas haberleriyle dolu geçmişi var. batının verdiği görevi hakkıyla yapıyor. Bunlar külliye'deki klozete altın kaplama diyenler değilmiydi? kk ispat ettimi bu olayı? hayır. neyi ispat ettiler? Çamur at izi kalsın bunlar yıldırma politikaları ülkenin başına ne zaman islamı ön plana çıkaran lider geçse aynı senaryoları yazıp çiziyorlar. bkz: menderes, özal, erbakan
member
Activity: 294
Merit: 10
JOIN THE NEXT MEGATREND IN CRYPTO!
December 14, 2017, 05:24:04 PM
İnsana durup dururken vicdan yaptırıyorlar şimdi Smiley) Kesin bir şey değildir umarım ama yine de ciddiye almak lazım Cheesy
full member
Activity: 238
Merit: 100
December 14, 2017, 05:10:30 PM
Diyanet'in yaptığı çoğu işi destekleyen birisi olarak burada yaptıkları yoruma katılamıycam.Bu fetvayı veren kişinin bitcoin ve blockchain hakkında yeterli bir bilgi birikimine sahip olduğuna inanmıyorum zaten ilerisi için açık bir kapı bırakılmış fetvada şimdilik caiz değildir lafi geçiyor.
member
Activity: 602
Merit: 32
December 14, 2017, 05:08:40 PM
Vadeli mevduat(faiz) hesabı olan bir diyanetin verdiği her fetvayı gülerek izliyorum

Şuan çok şeffaf bir durum yok. Şunu da göz önünde bulundurmak lazım. Bu sonuca varanlar bu sistemi ne kadar biliyor? Oturup uzun uzun tartışılması araştırılması gerekiyor. Bu açıklama da araştırma yapılmış fakat tam anlamıyla değil. Siz genelleme yaparak bütün fetvalar diyerek Diyanet'e saldırıyorsunuz... Bende eleştiriyorum fakat çamur atmıyorum.

Faiz haramdır bilirsin. Burada demek istediğim böyle bir haramı işleyen kurumun söyledikleri ne kadar ciddiye alınabilir?

Ben diyanetin vadeli hesabı olduğuna inanmıyorum kardeşim eğer böyle bir şey olsaydı İslam düşmanı bazı gazeteciler kişiler yardımıyla diyanet'i itibarsızlaştırmak için ülkede gündem olurdu. İtibarsızlaştırmak için güzel fikir
[/quote]
http://odatv.com/diyanet-faizden-kac-para-kazandi-0310171200.html
şurada bir haber var.

http://www.dinihaberler.com/diyanet/diyanet-sayistay-raporundaki-faizi-acikladi-h99944.html
bu haberde tam senlik.. aynı sabah gazetesi kıvamında.
faiz almamış ama eksik aldığı paraların "yasal faiziymiş" Cheesy
ulan çok sesli güldüm ya Cheesy
member
Activity: 602
Merit: 32
December 14, 2017, 05:05:15 PM

Diyanet'in vadeli mevduat hesabı olduğunu belgeyle ispat edermisiniz?

anladım ki ya türkiyede yaşamıyorsunuz yahut sadece sabah gazetesi okuyorsunuz Smiley
member
Activity: 126
The Experience Layer of the Decentralized Internet
December 14, 2017, 04:52:16 PM
Diyanetin internet sayfası üzerinden verilen fetvaların sıkça değişikliğe uğradığını görüyoruz.Devletin bitcoinden vergi almaya başlamasından sonra diyanetin bu fetvasını tekrar gözden geçireceğini düşünüyorum. Smiley
jr. member
Activity: 58
December 14, 2017, 04:38:07 AM
ileride daha detaylı bir açıklama yapacaklarını düşünüyorum. tam araştırılmadan acele bir fetva verilmiş olabilir.
hero member
Activity: 896
Merit: 519
December 13, 2017, 07:12:42 AM
İçki haram ama ülkeye katkısı var vergi alınıyor, haram şeyden alınan vergi de haram olmuyor mu? Bence hepimiz harama batmış durumdayız çalıp çırpmadığımız sürece biraz da dikkatli yaşayarak hayatımızı devam ettirmek zorundayız bunun haricinde kendimizi çok fazla kısıtlarsak sisteme ayak uydurmazsak yaşamamız imkansız hale gelebilir. Paranızı çekin evinizi arabazını alın haram diyenler önce kendi hayatlarına baksınlar kimsenin çok düzgün bir hayat yaşadığını sanmıyorum.

3 milyon suriyeliyi almışsın ülkeye, iş yok para yok ne yapalım hırsızlık mı yapalım. Ancak konuya şu kesin doğru bu kesin yanlış şeklinde bakmakta son derece yanlış olacaktır. Kazananlar olduğu gibi kaybedenler oluyor kazandığımız para sonuna kadar helel diyelim peki kaybedersek ne olacak? En kötü senaryo bitcoin 1 dolar oldu diyelim. Olmaz demeyin en kötüsünü düşünüyoruz her şey olabilir, borsalar dükkanı kapattı almıyoruz satmıyoruz dediler kendi aranızda bitcoin çevirin dediler ne yapacağız? Ülkeye zararı nasıl karşılanacak, garantisi var mı yok.

Diğer bir konuda herkes kazanç bekliyor hem de aşırı bir kazanç. Herkesin kazanabileceği bir sistem yok olamaz, ben kaybederim sen kazanırsın. Manipülasyon, spekülasyon zirvede ve getirisi kadar götürüsü de çok ağır olabiliyor. ICO çılgınlığı yaşanıyor tek derdimiz ise ben zamanında doğru noktadan çıkış yapayım da kimde patlarsa patlasın!

Ben waves almıştım, başka coin alan birisi waves konusunda gelip karalama yapıyor. Sebebi ben kazanmayayım kendi yatırım yaptığı coin değerlensin kendisi kazansın. Görüşü bu kadar acımasız olmaya bilir ama yaptığı davranışı acımasızca olarak yorumlayabilmek mümkün.

Trade yapanlar zaman zaman acımasızca yorumlar yapıyorlar. Enayiler, acemiler, aptallar olmazsa biz daha çok kazanamayız diye düşünüyorlar.

Dini yönünü çok iyi bilmediğim için ve sistemin yeni olduğu faydalarının zararlarının net olarak ortaya çıkmamasından dolayı helal haram yönleri üzerinde durmak yerine çok iyi bildiğimiz yerlerden ele almak doğrusu ve gerçekçi olacaktır.

Kim ne derse desin birbirimize hakkımız geçtiğini veya geçebileceğini düşünüyorum. Ancak ne haram ne helal diyemiyorum orasını Allah bilir, eğer kesinlikle haram olduğuna inansaydım kesinlikle bu düşüncemi yazmaktan çekinmez ve uzak dururdum.

İşi çok sıkı tutmak istersek dolara bile haram der kullanmam ama işte sistem bizi zorluyor, örneğin bankaları kullanmadan nasıl hayatımızı yaşayabiliriz?
Peki nasıl helal olur veya ona yakın bir şey olur? Ülkeye ciddi katkısı olur sadece cebimize değil sisteme katkısı olur devletler anlaşmaya varırlar, spekülasyon gibi yönleri sıfıra yakın olur, her isteyen dijital para çıkaramaz , denetleme ve yasal yönleri ortaya çıkar o zaman gönül rahatlığıyla alıp kullanabiliyorsak haram değildir diyebiliriz.

newbie
Activity: 37
December 13, 2017, 06:03:32 AM
Kardeşim ben haramlık bir durum görmüyorum. Kendi paramı bırakıyorum değer kaybetme riski var dolarda bu böyle altında da. haramsa bugün iddayı genel evlerini kapatın. Bitcoine yatırım yapan insanlara karışmayın. Samimi gelmeyen açıklamalar.
newbie
Activity: 28
December 03, 2017, 01:36:52 PM
Neden dinen uygun olmadığı konusunda benim görüşüm bence çok saçma yani bugün 1 altını diyelim 2k liradan aldık ertesi gün 2500 lira oldu bunu bu şekilde satarsak sorun yok ama konu crypto paralara gelince uygun olmuyor çok ilginç. bu konuda ciddi bir araştırma yapılmalı ve neyin ne olduğu öğrenilip ona göre fetva verilmeli bence
member
Activity: 178
Be Free
December 03, 2017, 01:22:25 PM
Mantıklı bir kararmış gibi göstermeye çalışmışlar. Ancak bu fetvayı veren kişinin dersini iyi çalışmadığı çok belli. Bu para yoktan üretilmiyor. Bir ram gücü ya da cpu gücü söz konusu. E bunlar da gökten yağmıyor. Parayla alınıyor. Ortada bir emek var yani. Devletin el atmadığı bir şey nasıl dinen uygun görülmüyor anlamış değilim. Bizim din aygıtımız devlet mi Allah mı tam olarak çözemedim. Allah'ın kuralları belli. Haksız bir kazanç mı var ortada? yok. İçkiden sigaradan milli piyangodan alınan vergilerle imamların maaş alması hakkında bir fetva görüyor musunuz o sitede? O da yok. Sanırım daha fazla cevaba ya da soruya gerek yok.
newbie
Activity: 1
December 03, 2017, 12:30:10 PM
devlet propagandası yapan bir kurum elbet devlet lehine fetva verecektir.
member
Activity: 280
December 03, 2017, 11:29:58 AM
Ben diyanetin bu tip konulara karışmasını doğru bulmuyorum.
newbie
Activity: 42
December 03, 2017, 09:38:25 AM
bence diyanet yakında resmi bir açıklama yaparak yorum yapan memurun eksik analizle bu yorumu yaptığını söyleyecek
full member
Activity: 336
Merit: 100
November 29, 2017, 06:10:06 PM
Verilen devasa bütçeleri ne yapıyorlarsa ek bütçe isteyen Diyanet Bitcoin devletin tekelinde değil deyip haram diyor, o zaman helaldir oyna devam.
member
Activity: 308
November 29, 2017, 06:02:33 PM
diyanet önemli bir kurum yıpratılmamalı. Görevli din adamları da sorumluluk sahibi olmalı. Bitcoinin ne olduğunu internetten kendi bildigi kadar ki kismi ile araştırış olmamalı. Bu işi gerçekten bilen birkaç kişiyle konuşmalı etraflıca araştırmalı ve görüşünü öyle açıklamalıydı. özellikle "şu aşamada" ifadesi çok yanlış olmuş!
Pages:
Jump to: