Pages:
Author

Topic: Diyanet İşlerinden Bitcoin Sorusuna Cevap - page 4. (Read 2953 times)

jr. member
Activity: 144
Merit: 1
November 28, 2017, 03:30:22 PM
şaka gibi bir ülke olmdujk devletimiz bile parayı bulunca dinen ne durumda olduğunu araştırmaya başlıyor para işte din bile parayı görünce direk konuya giriyor ülkemizde
full member
Activity: 182
Merit: 100
“Decentralized Transportation Economy”
November 28, 2017, 03:21:27 PM
"Şu aşamada uygun değil" ama ileride devlet bundan vergi alırsa uygun bulabiliriz demek istemişler. Bunların dini imanı para. Devlet destekli değilmiş bu olayın güzelliği orada zaten.
full member
Activity: 206
November 28, 2017, 02:14:35 PM
Vergi alırlarsa haram olmaz yoksa haram Cheesy
full member
Activity: 126
November 28, 2017, 12:58:25 PM
diyanet bile paranın kokusunu alınca fetva çıkarır olmuş.

member
Activity: 294
Merit: 10
November 28, 2017, 12:57:25 PM
Vadeli mevduat(faiz) hesabı olan bir diyanetin verdiği her fetvayı gülerek izliyorum

Diyanet'in vadeli mevduat hesabı olduğunu belgeyle ispat edermisiniz?

artık nerede bir ispat görsem doğrudan tayyip geliyor gözümün önüne. Cheesy

hero member
Activity: 518
Merit: 500
November 28, 2017, 11:44:38 AM
konu saçmala evresini doldurmuş gibi artık konu fetvadan çıkıp diyaneti savunanlarla eleştirenler alanında geziyor.
bırakın bu herkes kendi hicdanından sorumlu yaptığınız işte şüpheye düşüyorsa vicdanınız ozman sıkıntı var demektir.
burdaki insanların büyük bir geneli belli bir eğitim seviyesinin üzerinde ve bilgisayar oramında dolanabilecek kadar zeki ise zaten neyin yanlış doğru olduğunu rahatlıkla bulabilir .
bunun için en birilerinin sözüne ihtiyac var kaynak zaten eliniz altında internet denen bir meret var burdan taklın
 haa güzel tarafı bu başlığın acayip post kasmalık olmuş Cheesy
sr. member
Activity: 1470
Merit: 449
November 28, 2017, 11:36:44 AM
Siz kendinize göre fetva arıyorsunuz kardeşim. Yukarda Osmanli42 nin attığı link benim için ikna edicidir. Soruya cevap veren görevli kesin bir hüküm vermemiş . Haram diye birşey dememiş din diyanet düşmanları atlamış hemen.  Dolar ne ise btc de odur . Zaten btc değeri dolar  olarak ifade edilmiyor mu ? Yazıdaki yanlış kısım burası bence

Bak burada ne konuşmuşlar sonuna kadar izle. Sonra tepkin ne olacak?
Gerçi siz onunda kılıfını bulursunuz. Herşey işinize geldiği gibi.Riyakarlar...

https://www.youtube.com/watch?v=p73I31U9D9M
newbie
Activity: 42
Merit: 0
November 28, 2017, 11:35:04 AM
devlet kurumunun devletin bi isine gelmeyen biseye olumsuz cevap vermesi kadar daha normal ne olabilir..
full member
Activity: 742
Merit: 112
November 28, 2017, 10:58:56 AM
bu açıklamada katılmadığım pek çok husus var.

"para değerini devlet otoritesinden almalıdır"
bu saçmalık. altın, değerli emtialar hiçbir devletin tekelinde değil

"değer kaybetme, değer kazanma konusunda spekülasyona açık olması"

hisse senedi, forex, altın hepsinde bu özellik yok mu?

bugün Türkiye, kendi kripto parasını bassa inanın Diyanet sırf hükümet bastı diye destek çıkar.

700 küsür paranın kaç tanesini devlet basıyor?
member
Activity: 266
Merit: 11
Hata Yoksa Hareket Yok, Hareket Yoksa Ölüm Var..
November 28, 2017, 10:56:44 AM
Ya bu kamiller Euro ile şans topuna milleti kaydediyorlar sonra o şans topu kime gelirse hacca yolluyolar... niye euro niye şans topu ?
full member
Activity: 1011
Merit: 128
Radix-The Decentralized Finance Protocol
November 28, 2017, 10:53:39 AM
Bunu diyanetin hazırlamadığına çok eminim. Tamamen ekonomi bakanlığından yazılmış gibi. Neye göre caiz veya değil? Asıl Bu konuda açıklama yapması caiz değil bence.
newbie
Activity: 10
Merit: 2
November 28, 2017, 10:22:05 AM
çok umursamamak lazım yazdıklarını, sonuçta işlerine geldiği gibi yorumlar geçerler. çok eski tarihlerden beri böyleydi. diyanet'in eski karşılığı olan şeyhülislamlık makamında bile padişah ne derse şeyhülislam ona fetva verirdi. herkes kazancına baksın
newbie
Activity: 26
November 28, 2017, 08:53:23 AM
Hukuki cevap sanki burada bir anlayan kişinin dini yorum yapması gerek. Sonuçta çalıntı değil kandırmaca değil . O zaman web sitesi yaptırmakta haram olur. Sanal web sitesi ya gerçek değil sonuç olarak
newbie
Activity: 11
November 28, 2017, 08:40:43 AM
Bir diyanetin bitcoin cevabına bakıyorum, birde cevaptan memnun kalmayan arkadaşların yorumlarına.  Bence diyanetin bitcoinle ilgili bilgisi, siizin dini konulardaki ilginizden, bilginizden kat kat fazla. O yüzden adamları bitcoinle ilgili cahil olmakla suclamadan önce daha dikkatli olmak gerekiyor.

Bu arada diyanetin bir devlet kurumu olduğunu, devletin insanların dini inançlarını kendi çıkarları doğrultusunda kontrol etmesi için kurulduğunun farkında olmak gerekir. Söylediklerine inanıp inanmak, uygulayıp uygulamamak kişilerin kendi tercihidir.

Bunların dışında ise spekülasyona açık, kara para aklmaya yatkınlık gibi gerekçeler ile dinen uygun değildir denilmiş. Zaten aramızda olayın nekadar spekülasyona bağlı olduğunu, kara para aklamanın nekadar kolaylaştığını, anonimlik arttıkçada dahada kolaylaşacağımı bilmeyen yoktur.
hero member
Activity: 658
Merit: 500
November 28, 2017, 08:19:25 AM
Siz kendinize göre fetva arıyorsunuz kardeşim. Yukarda Osmanli42 nin attığı link benim için ikna edicidir. Soruya cevap veren görevli kesin bir hüküm vermemiş . Haram diye birşey dememiş din diyanet düşmanları atlamış hemen.  Dolar ne ise btc de odur . Zaten btc değeri dolar  olarak ifade edilmiyor mu ? Yazıdaki yanlış kısım burası bence

zaten diyanet düşmanlığı yapmıyorlar ki senin dediğin gibi yanlış yapılmış bir yorumu eleştiriyorlar." cahillikle " verilmiş bir fetfa olduğunu .
incelemeden araştırmadan bildirim yapmak dinen caiz değil hatta şirke kadar götürür çünkü bir müminin hayattaki, davranışına kanat getiriyorsun emir olarak . yani diyanet sallama fetfa yeri değil bilim ve araştırma yeri bu şekilde bilgilendirme verilmesi gerekiyor . sen sallama fetfa sallarsan imam osurursa cemat sıçar deyiminide kabul etmen gerekiyor. yani sallarsan sana kralını sallarlar.
Hocam dediğim gibi cevap veren kişi kesin hüküm vermemiş yani haram dememiş.Ben yukarda sallayan zevatları. ciğerini bildiğim için bu yorumları yaptım. Onlar diyanet içkiye haram olduğu halde tekrar haram dese öyle şey mi olur derler. Hepsi aynı tip bunların

Cheesy eyvallah . burda söylediğiniz gibilerde var ama haklı yorumda yapanda diyanet herzman olduğu gib aceleci konuşması işi karıştırdı...

Diyanetin lafına göre bitcoin alıp satan varsa zaten hiç bulaşmasın bu işlere resmen saçmalık.. ulan bankalarla da işiniz olmasın maaşınızıda kabul etmeyin haramsa? çoğu kurumsal firma maaşları bilerek 1-2 gün geç yatırır neden? çünki çalışan sayısı fazla parayı faize yatırır...

burdaki bilgi eskliğin bankalar işlettiklerinden kendilerine para alıyor maaşına eklemiyor olay aynı değil.
bazı arkadaşlarım bankaların veridği maaşı ordan aldıkları için ödedikleri promosyonu bile faiz aldıkları için veriyorlardiye reddediyorlar insanların hassasiyeti bizi ilgilendirmez (doğru yanlış bizim işimiz değil)

Vadeli mevduat(faiz) hesabı olan bir diyanetin verdiği her fetvayı gülerek izliyorum

Diyanet'in vadeli mevduat hesabı olduğunu belgeyle ispat edermisiniz?

Ablam bankacı. Hesabı bizzat ben gördüm. Bunu belgeye dökmem sıkıntıya sokar böyle bir ortamda. Yalan söylemek için de herhangi bir nedenim yok. Bana yararı olmaz bu durumun

''Eğer gerçekse'' bu ifadenle ablanı ve kendini zora sokuyorsun dostum. Bence gerçekse veyahut değilse bile mesajını editlemeni öneririm.

hocam devlet kurumları paralarını bankalarda yatırmak zorunda kendi kasaları bulunmaz genel bütçeli kurumlar malmüdürlüklerinden işlem ypaarken özel bütçeli yani gelir elde eden kurumlar bankalara faizle para yatırmak zorunda bu sepetten olmama ihtimali yok değil. bunda şaşırılacak bişey yok. diyanet 4miyon 300 bin tl olan ödeneklerini bile 7 ayda bitirmiş bir kurum Smiley

rdy
member
Activity: 70
November 28, 2017, 07:38:27 AM
''Eğer gerçekse'' bu ifadenle ablanı ve kendini zora sokuyorsun dostum. Bence gerçekse veyahut değilse bile mesajını editlemeni öneririm.
member
Activity: 280
Merit: 13
November 28, 2017, 07:12:40 AM
Caiz olanlar

-"faizsiz bankacılık" denip örtülü faizcilik.
-“kabir azabından koruyan yanmaz kefen” pazarlayan hocalar.
-“zemzem kola...”
-“helâl sex-shop...”
- kâbe etrafındaki beş yıldızlı ihtişamlı oteller.
- çocuğa tecavüz
- kadına şiddet
- tesettür defileleri
- Allah yazılı rezidans satışı

Şaçmalamışsınız konuyu çarpıtmayın.
member
Activity: 713
Merit: 31
November 28, 2017, 06:39:04 AM
Diyanetin lafına göre bitcoin alıp satan varsa zaten hiç bulaşmasın bu işlere resmen saçmalık.. ulan bankalarla da işiniz olmasın maaşınızıda kabul etmeyin haramsa? çoğu kurumsal firma maaşları bilerek 1-2 gün geç yatırır neden? çünki çalışan sayısı fazla parayı faize yatırır...
member
Activity: 110
November 28, 2017, 05:58:59 AM
Sabah bu haberi okuyunca bastim kahkahayi. Sakq bir ulkeyiz
Pages:
Jump to: