Pages:
Author

Topic: [INFO] Συζήτηση για την Ισοτιμία - page 26. (Read 11166 times)

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Το σημερινό spike μάλλον από αυτήν εδώ την είδηση προήλθε

https://twitter.com/CashApp/status/1008726031438635009
full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
newbie
Activity: 19
Merit: 0
Χαίρομαι που υπάρχει αυτό το thread, έτσι ώστε να ανταλλάσσονται 1) απόψεις και 2) νέα που σχετιζονται με την ισοτιμία.

Ως αναφορά τα νέα, δεν έχω να προσθέσω κάτι. Ειδήσεις επιβεβαιωμένες ή και όχι, έρευνες, στατιστικές κοκ.

Σχετικά με τις απόψεις όμως το επίπεδο είναι αρκετά αρχάριο (και κανένα πρόβλημα μ'αυτο, δεν ειναι αναγκη να γινουμε όλοι day traders). Είναι γνωστό τοις πάσι, πως για καθε μεταβολή τιμής υπάρχει μια εξήγηση που προκύπτει με τεχνική ανάλυση (technical analysis). Θα περίμενε κανείς από κάποιον αρχάριο πως η πρόβλεψη "του" θα ήταν μια ιδέα του Peter Brandt (google) του τύπου, "Ο Peter Brandt πόσταρε στο twitter πως βρήκαμε το bottom και παρουσιάζει μια ενδιαφέρουσα γραφική παράσταση (chart)". Αντίθετα, αυτό που βλέπεις στο thread είναι το εγώ πιστευω πως θα πέσει μέχρι εκεί, ή πούλησα εγώ αρα θα ανέβει ή το ανάποδο.

Δεν έχω κάποια πρόθεση να φανώ ξερόλας ή "κακός". Η πρόθεση μου είναι να ενημερώσω τους αρχάριους πως το τί νομίζουν δεν έχει καμία σχέση με τη μεταβολή της τιμής. Δεν είναι κακό ούτε να είσαι αρχάριος, ούτε να μην έχεις τις γνώσεις, ούτε να αγοράζεις και να πουλάς τα νομίσματα σου όποτε θελεις εσυ (δικά σου είναι στο κατώ κάτω), ούτε να postareis σ'ενα forum τις προβλέψεις σου. Κακό είναι να νομίζεις πως κάνεις σωστά τη διαδικασία.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια.


μπορώ να δω το chart σου;
Σχετικά με το bear trap, κάνεις λάθος..

'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;


Το 4.5k είναι το η πρόβλεψή μου βάση της elliott wave θεωρίας. Αν και η συγκεκριμένη θεωρία έχει μια απλή λογική, στην εφαρμογή της είναι αρκετά σύνθετη και ο καθένας μπορεί να κάνει διαφορετική εφαρμογή.
Όπως έγραψα πριν λίγες ημέρες, εγώ περιμένω την παρακάτω εξέληξη,


Αν δεν γνωρίζεις τον όρο "bear trap", εννούμε μια κίνηση της τιμής που δείχνει σαν να ξεκινάει να πέφτει η τιμή με φόρα και κάποιοι άπειροι τρέχουν να shortάρουν. Μετά από αυτό μπορεί να ακολουθήσει ένα short squeeze (googlαρέ το αυτό αν θες!)

Λαμβάνοντας τα παραπάνω υψόψη λοιπόν, περιμένω ως πιο πιθανό πάτο τα 4500-5000 και ως μια καλή πιθανότητα τα 5500€ να είναι το χαμηλότερο που θα δούμε προς το παρών (το οποίο το πιάσαμε εχτές!)

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Φοβερά αυτά εδώ τα στοιχεία για την πορεία του χρήματος στον χώρο των ψηφιακών νομισμάτων

https://coinlib.io/global-crypto-charts?theme=dark#global_money_flow





καταρχήν βλέπουμε ότι το bitcoin παραμένει το κυριαρo νόμισμα στον χώρο των ψηφιακών νομισμάτων αλλά και βλέπουμε ότι είναι και ο κύριος χρηματοδότης των altcoin γιαυτό και η άμεση εξάρτηση τους στα crash αλλά και στα spike της ισοτιμίας του.
Ένα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο είναι το tether. Παρά την προπαγάνδα το μεγαλύτερο μέρος του trading με tether γίνετε προς τα altcoin και όχι προς το Bitcoin
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
μέχρι στιγμής βλέπω μια σκάλα καθοδικής πορείας κατά την οποία πέφτει μετά ανεβαίνει λίγο αλλά όχι στα επίπεδα προ πτώσης και στη συνέχεια πέφτει και άλλο με κρίσιμο νούμερο τα 4000€- 4500€

επίσης βλέπω και μεθοδευμένες κινήσεις διότι πάνω που πάει να σταθεροποιηθεί κάπου παρατηρούνται μαζικές πωλήσεις με στόχο τη πτώση της τιμής και να εκμεταλλευτούν όσους τσιμπάνε και πουλάνε σε πτώσεις...
full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger
πήρε πάντως λίγο τα πάνω του σήμερα και έχει να κάνει κυρίως με την δήλωση που έκανε ένα υψηλόβαθμό στέλεχος του Sec που είπε ότι το bitcoin καθώς και το ethereum δεν μπορούν να θεωρηθούν ως security. Τώρα δεν είναι επίσημη θέση αλλά η δήλωση από μόνη της έχει καποια αξία.

https://twitter.com/CNBC/status/1007303263807508482

τώρα ο χρυσός κινείτε σε αντίθετη τελείως πορεία από το Bitcoin καθώς σήμερα είχαμε την υψηλότερη τιμή τριμήνου.

Ναι είπαν πως εφόσων δεν υπάρχει κάποια εταιρία πίσω από κάποιο νόμισμα και ακόμα και αν έχει ηδρηθεί μια εταιρία ή υπάρχει μια ομάδα υποστήριξης, από τη στιγμή που το κρυπτονόμισμα συνεχίζει να λειτουργεί και μετά από μια υποθετική διάλυση της εταιρίας/ομάδας δεν μπορεί να θεωρηθεί "security". Εφόσων "όλα" (?) τα νομίσματα είναι decentrilized, ισχύει το παραπάνω.

Επίσης ο όρος του Security με "απλά λόγια" (εδώ γελάμε! Cheesy)
What is a 'Security'
A security is a fungible, negotiable financial instrument that holds some type of monetary value.
It represents an ownership position in a publicly-traded corporation (via stock), a creditor relationship with a governmental body or a corporation (represented by owning that entity's bond), or rights to ownership as represented by an option.


Source: https://www.investopedia.com/terms/s/security.asp

Υ.Γ.: Νομίζω πως μέχρι στιγμής δικαιόθηκα για το bottom στα 5000€, αν και το πιο low ήταν το 5350€... για να δούμε, πιστεύω πως μπορεί να γυρίσει για ένα τελευταίο push έως τα 4500€-5000€
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
πήρε πάντως λίγο τα πάνω του σήμερα και έχει να κάνει κυρίως με την δήλωση που έκανε ένα υψηλόβαθμό στέλεχος του Sec που είπε ότι το bitcoin καθώς και το ethereum δεν μπορούν να θεωρηθούν ως security. Τώρα δεν είναι επίσημη θέση αλλά η δήλωση από μόνη της έχει καποια αξία.

https://twitter.com/CNBC/status/1007303263807508482

τώρα ο χρυσός κινείτε σε αντίθετη τελείως πορεία από το Bitcoin καθώς σήμερα είχαμε την υψηλότερη τιμή τριμήνου.
full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger
'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;

Εγώ προβλέπω τα 4,5k και ΔΕΝ shortάρω, άρα μάλλον είμαι ένας από αυτούς στους οποίος πηγαίνει η ερώτησή σου!
Την απάντηση την έχω δώσει εν μέρη με το παρακάτω,

oπότε πουλάμε; :p

Οπότε αγοράζουμε αν πέσει κι'άλλο! Tongue
Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν κυνηγάω να πιάσω κάθε κίνηση στις τιμές. Αν κάτι πιστεύω πως έχει ανοδική τάση και θα ανέβει κάποια στιγμή αλλά πρώτα θα πέσει, απλά περιμένω να πέσει για να αγοράσω.
Αν τελικά ανέβει πιο νωρίς από όσο περίμενα δεν θα έχω πουλήσει για να βγω χαμένος.

Update: Α βρήκα και μια ωραία εικόνα!


Είτε είσαι trader είτε investor, δεν πρέπει να αισθάνεσαι πως είσαι "υποχρεωμένος" να έχεις πάντα μια θέση στην αγορά. Κάποιες φορές είναι καλύτερα να έχεις υπομονή και να περιμένεις.
Εγώ πιστεύω πως θα πέσει 20%, θα ανέβει 500%, θα πέσει 25%, θα ανέβει 700% με αυτή τη σειρά. Δεν θα κυνηγήσω όμως το 20% και το 25% αλλά το 500% και το 700%.

Τα 4,5k που προβλεπεις από που προκύπτουν; Που βασίζονται; Ειναι ενα τυχαίο νούμερο;

Τo 20%, 500% κλπ; Σε τι χρονικά περιθώρια;

Το 4.5k είναι το η πρόβλεψή μου βάση της elliott wave θεωρίας. Αν και η συγκεκριμένη θεωρία έχει μια απλή λογική, στην εφαρμογή της είναι αρκετά σύνθετη και ο καθένας μπορεί να κάνει διαφορετική εφαρμογή.
Όπως έγραψα πριν λίγες ημέρες, εγώ περιμένω την παρακάτω εξέληξη,
Με αυστηρά οικονομικές αρχές, μια πτώση 66% από την κορυφή σήγουρα θα την έλεγες crash.
Αλλά όταν το BTC ανεβένει 700% μέσα σε 3 μήνες και μετά πέφτει 66% στους επόμενους 3 μήνες, θα το έλεγα φυσιολογική διορθωτική πορεία ενός bull market.

Εγώ περιμένω να πέσει στα 4500€ - 5000€ πρωτού συνεχίζει με καινούργια high τα οποία μπορεί να τα πιάσουμε κατά τον Νοέμβριο/Δεκέμβριο.
Μπορεί βέβαια και να κρατήσει το level στα 5500€ αλλά από την εμπειρία μου σε Forex και μετοχές σπάνια γίνεται αυτό... έρχεται ένα bear trap είτε από χειραγώγηση της τιμής είτε από profit taking των short sellers είτε ένας συνδιασμός των 2. Μετά αφού έχουν ικανοποιηθεί οι short sellers μπορεί επιτέλους να αρχίσει να ανεβαίνει η τιμή.

Δεν ξέρω αν το Bitcoin θα λειτουργήσει με τον ίδιο τρόπο, αλλά αναμένω του λάχιστον κάτι παρόμοιο.

Αν δεν γνωρίζεις τον όρο "bear trap", εννούμε μια κίνηση της τιμής που δείχνει σαν να ξεκινάει να πέφτει η τιμή με φόρα και κάποιοι άπειροι τρέχουν να shortάρουν. Μετά από αυτό μπορεί να ακολουθήσει ένα short squeeze (googlαρέ το αυτό αν θες!)

Λαμβάνοντας τα παραπάνω υψόψη λοιπόν, περιμένω ως πιο πιθανό πάτο τα 4500-5000 και ως μια καλή πιθανότητα τα 5500€ να είναι το χαμηλότερο που θα δούμε προς το παρών (το οποίο το πιάσαμε εχτές!)
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;

και εγώ hodler είμαι και να σου πω θα ήθελα πολύ να πάει στα 3-4 ώστε να πάρω και άλλα bitcoin Tongue. Η δικιά μου η πρόβλεψη είναι αναλογικά με το τι είχε συμβεί στο προηγούμενο halving που εκεί από τα 1100(με το MtGox στα 1300) είχε φτάσει η ισοτιμία στα 180 δολάρια.
Αν και οι συνθήκες τότε ήταν πολύ ποιο δύσκολες καθώς είχαμε την κατάρρευση του μεγαλύτερου τότε ανταλλακτήριου καθώς και οι συνεχής δημοπρασίες χιλιάδων bitcoin από αυτά που είχαν κατασχεθεί από το περιβόητο dark market Silk Road.
Το μοτίβο όμως και τότε ήταν σχεδόν το ίδιο δλδ bubble>διόρθωση>crash>άνοδο>halving>άνοδος>bubble...
newbie
Activity: 19
Merit: 0
'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;

Εγώ προβλέπω τα 4,5k και ΔΕΝ shortάρω, άρα μάλλον είμαι ένας από αυτούς στους οποίος πηγαίνει η ερώτησή σου!
Την απάντηση την έχω δώσει εν μέρη με το παρακάτω,

oπότε πουλάμε; :p

Οπότε αγοράζουμε αν πέσει κι'άλλο! Tongue
Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν κυνηγάω να πιάσω κάθε κίνηση στις τιμές. Αν κάτι πιστεύω πως έχει ανοδική τάση και θα ανέβει κάποια στιγμή αλλά πρώτα θα πέσει, απλά περιμένω να πέσει για να αγοράσω.
Αν τελικά ανέβει πιο νωρίς από όσο περίμενα δεν θα έχω πουλήσει για να βγω χαμένος.

Update: Α βρήκα και μια ωραία εικόνα!

Είτε είσαι trader είτε investor, δεν πρέπει να αισθάνεσαι πως είσαι "υποχρεωμένος" να έχεις πάντα μια θέση στην αγορά. Κάποιες φορές είναι καλύτερα να έχεις υπομονή και να περιμένεις.
Εγώ πιστεύω πως θα πέσει 20%, θα ανέβει 500%, θα πέσει 25%, θα ανέβει 700% με αυτή τη σειρά. Δεν θα κυνηγήσω όμως το 20% και το 25% αλλά το 500% και το 700%.

Τα 4,5k που προβλεπεις από που προκύπτουν; Που βασίζονται; Ειναι ενα τυχαίο νούμερο;

Τo 20%, 500% κλπ; Σε τι χρονικά περιθώρια;
full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger
'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;

Εγώ προβλέπω τα 4,5k και ΔΕΝ shortάρω, άρα μάλλον είμαι ένας από αυτούς στους οποίος πηγαίνει η ερώτησή σου!
Την απάντηση την έχω δώσει εν μέρη με το παρακάτω,

oπότε πουλάμε; :p

Οπότε αγοράζουμε αν πέσει κι'άλλο! Tongue
Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν κυνηγάω να πιάσω κάθε κίνηση στις τιμές. Αν κάτι πιστεύω πως έχει ανοδική τάση και θα ανέβει κάποια στιγμή αλλά πρώτα θα πέσει, απλά περιμένω να πέσει για να αγοράσω.
Αν τελικά ανέβει πιο νωρίς από όσο περίμενα δεν θα έχω πουλήσει για να βγω χαμένος.

Update: Α βρήκα και μια ωραία εικόνα!


Είτε είσαι trader είτε investor, δεν πρέπει να αισθάνεσαι πως είσαι "υποχρεωμένος" να έχεις πάντα μια θέση στην αγορά. Κάποιες φορές είναι καλύτερα να έχεις υπομονή και να περιμένεις.
Εγώ πιστεύω πως θα πέσει 20%, θα ανέβει 500%, θα πέσει 25%, θα ανέβει 700% με αυτή τη σειρά. Δεν θα κυνηγήσω όμως το 20% και το 25% αλλά το 500% και το 700%.
newbie
Activity: 19
Merit: 0
'Ηθελα να ρωτήσω, αν όλοι όσοι προβλέπουν τα 5 και τα 4k shortαρουν κ όλας. Και αν δ shortαρουν, γιατί;
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
έχει βάλει στόχο τα 4000€ όπως πάμε!! Embarrassed
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
https://store.steampowered.com/app/848310/Bitcoin_Trading_Master_Simulator/

για τους επίδοξους trader ένα παιχνίδι simulator στο steam Tongue
brand new
Activity: 0
Merit: 0
oπότε πουλάμε; :p
full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger
oπότε πουλάμε; :p

Οπότε αγοράζουμε αν πέσει κι'άλλο! Tongue
Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν κυνηγάω να πιάσω κάθε κίνηση στις τιμές. Αν κάτι πιστεύω πως έχει ανοδική τάση και θα ανέβει κάποια στιγμή αλλά πρώτα θα πέσει, απλά περιμένω να πέσει για να αγοράσω.
Αν τελικά ανέβει πιο νωρίς από όσο περίμενα δεν θα έχω πουλήσει για να βγω χαμένος.

Update: Α βρήκα και μια ωραία εικόνα!

full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger
Με αυστηρά οικονομικές αρχές, μια πτώση 66% από την κορυφή σήγουρα θα την έλεγες crash.
Αλλά όταν το BTC ανεβένει 700% μέσα σε 3 μήνες και μετά πέφτει 66% στους επόμενους 3 μήνες, θα το έλεγα φυσιολογική διορθωτική πορεία ενός bull market.

Εγώ περιμένω να πέσει στα 4500€ - 5000€ πρωτού συνεχίζει με καινούργια high τα οποία μπορεί να τα πιάσουμε κατά τον Νοέμβριο/Δεκέμβριο.
Μπορεί βέβαια και να κρατήσει το level στα 5500€ αλλά από την εμπειρία μου σε Forex και μετοχές σπάνια γίνεται αυτό... έρχεται ένα bear trap είτε από χειραγώγηση της τιμής είτε από profit taking των short sellers είτε ένας συνδιασμός των 2. Μετά αφού έχουν ικανοποιηθεί οι short sellers μπορεί επιτέλους να αρχίσει να ανεβαίνει η τιμή.

Δεν ξέρω αν το Bitcoin θα λειτουργήσει με τον ίδιο τρόπο, αλλά αναμένω του λάχιστον κάτι παρόμοιο.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
μεγάλο crash σήμερα και πλέον είναι σίγουρο ότι η ιστορία επαναλαμβάνετε και μάλλον θα δούμε χαμηλότερες πτήσεις. Το τωρινό crash έχει να κάνει με την ιστορία για την έρευνα στα ανταλλακτήρια των ρυθμιστικών αρχών για χειραγώγηση ισοτιμίας μια είδηση που βγήκε από τη Wall Street Journal

https://www.wsj.com/articles/u-s-regulators-demand-trading-data-from-bitcoin-exchanges-in-manipulation-probe-1528492835

πλέον τα 5k δεν δείχνουν και πολύ μακρυά και αν γίνει αυτό νομίζω θα έχουμε το δεύτερο μεγαλύτερο crash της ισοτιμίας του Bitcoin στην ιστορία του.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
ενώ η ισοτιμία συνεχίζει να κινείτε αρκετά χαμηλά από την άλλη η επεξεργαστική ισχύ του δίκτιου έχει πιάσει ένα νέο all time high ξεπερνώντας πλέον τα 35 exahash. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα 5 exahash τα πήρε μόλις σε μια βδομάδα όταν για πρώτη φορά είχε φτάσει το δίκτυο τα 5 exahash μετά από 8.5 χρόνια. Η τελευταία διόρθωση ήταν στο 14% πάνω. Εντυπωσιακό

https://twitter.com/CoinCadence/status/1004721117125382146



Τώρα έρευνα της chainalysis δείχνει ότι το Bitcoin χρησιμοποιείτε στο ίδιο ποσοστό και ως ένα μέσο συναλλαγής αλλά και ως ένα μέσο αποθήκευσης αξίας. Από την άλλη το bcash ενώ οι supporter του μας τα έχουν κάνει μην πω τι ώς το απόλυτο μέσο συναλλαγής τα στοιχεία δείχνουν ότι έχει σχεδον μηδενική χρήση ως ένα μέσο καθημερινών συναλλαγών

https://twitter.com/BitMEXResearch/status/1004995365202886656



τέλος το άρθρο του cnbc που αναφέρει τις διευθύνσεις που ανήκουν στα λεγόμενα whale και που κρατάνε χιλιάδες bitcoin ως αποθεματικά. Φυσικά και αυτές μπορούν να γκρεμίσουν την ισοτιμία του Bitcoin αν ποτέ αποφασίσουν να πουλήσουν.
Ας θυμηθούμε τι είπε πρόσφατα ένα από αυτά τα whale στο reddit δύο χρόνια μετά τα χιλιάδες bitcoin που είχε πουλήσει γκρεμίζοντας την ισοτιμία σε κάτω από 200 δολάρια Tongue

https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/6d2tp1/i_am_the_bearwhale_uasf_now/
Pages:
Jump to: