Pages:
Author

Topic: [INFO] Συζήτηση για την Ισοτιμία - page 27. (Read 11166 times)

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Αρκετά ενδιαφέρον ιστορία αυτή εδώ που βγήκε στην επιφάνεια στο κινεζικό forum για τα ψηφιακά νομίσματα 8btc.com

http://8btc.com/thread-174887-1-12.html

φαίνεται ότι από τις 24 Μαρτίου υπάρχει μια φάλαινα που αγοράζει Bitcoin σε όλες τις μεγάλες πτώσεις και έχει μαζέψει μέχρι σήμερα 94.000 Bitcoin δλδ μια αξία που ξεπερνάει τα 700 εκατομμύρια δολάρια.
Εδώ είναι το αρχείο των συναλλαγών του

https://img.bishijie.com/152764923651298.jpg

ενώ αυτή εδώ είναι η μοναδική Bitcoin διεύθυνση που τα έχει στείλει γιατί τα έχει σε μια και μόνο διεύθυνση αν και βλέπω έχει αρχίσει να τα σπάει τα 10k τα έχει μεταφέρει ήδη

https://bitinfocharts.com/bitcoin/address/1KAt6STtisWMMVo5XGdos9P7DBNNsFfjx7

To άλλο νέο είναι ότι έχουμε μια νέα αίτηση για ETF αν και αυτοί που την έκαναν έχουν φάει ήδη πόρτα αλλά τώρα ελπίζουν ότι θα εγκριθεί

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-06-06/bitcoin-etf-dreams-kept-alive-with-new-solidx-vaneck-sec-filing#oo
newbie
Activity: 19
Merit: 0
δεν θα το αφησουν να παει πολυ ψηλα με τιποτα!θελουν τον ελεγχο των χρηματων παγκόσμιος!χωρις φτωχεια δεν υπαρχουν πλούσιοι και δεν τους συμφαιρει.καποιος πρεπει να παραγει..αντε να βγαλουμε μερικα χιλιαρικα αλλα ως εκει.

Και εγώ κάπου εκεί το έκοβα, βασικά κάπως πιο ψηλά. Το υπολογίζω μέσω Elliott Wave Theory και θεωρώ πως θα πέσει έως τα 4.500$ - 6.000$ αλλά δεν έχω ιδέα για το χρονοδιάγραμμα.

Μόνο και μόνο που δεν έχεις χρονοδιάγραμμα είναι άκυρη η θεωρία σου

.
κανείς δεν γνωρίζει. Τώρα έχουμε και την νέα νομισματική κρίση στην Ευρώπη με την Ιταλία να παρασύρεται σε δίνη οικονομικών και πολιτικών προβλημάτων με επακόλουθη πτώση του ευρώ. Αυτή η κρίση παρασύρει και εμάς.
Δεν ξέρεις αν το bitcoin θεωρηθεί για άλλη μια φορά ως οικονομικό καταφύγιο γιατί αυτή η κρίση δεν δείχνει να τελειώνει εύκολα. Είναι και η Ισπανία που είναι σίγουρο ότι πάει και αυτή για πτώση της κυβέρνησης της και εκλογές βάλε και την Τουρκία μέσα, γενικά το όλο οικονομικό διεθνές περιβάλλον εκεί που λέγαμε ότι έστρωσε δείχνει να μπαίνει σε νέες περιπέτειες.

το βλέπετε και μόνοι σας ότι δεν είναι δυνατόν να προβλεφτεί κάποιο pattern είτε προς τα επάνω είτε προς τα κάτω. μεγάλες είναι οι "καταστροφές" στα altcoins (όχι σε όλα)

πρόσφατα είχαμε συνεχείς πτώσεις αλλά και spikes που δείχνουν πόση ορμή μπορεί να έχει η αξία του bitcoin.

δεν λέει να ανέβει με τίποτα! δεν ξεπέρασε τα 6550€! μου φαίνεται ότι τα 7000€ τα ξεχνάμε για την ώρα και για αρκετό καιρό!

Προς όλους τους καταστροφολόγους, εχω να πω το εξής. Buy the dip. Αγοράστε το major support και πουλήστε το resistance.

https://imgur.com/a/1UXFcjA
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
δεν λέει να ανέβει με τίποτα! δεν ξεπέρασε τα 6550€! μου φαίνεται ότι τα 7000€ τα ξεχνάμε για την ώρα και για αρκετό καιρό!
member
Activity: 74
Merit: 38

Αν και το έφτιαξε λίγο η ουσία είναι ότι οι αγορές θα μάθουν τους Ιταλούς τι να ψηφίσουν. Και αν δεν το καταλάβουν οι αγορές θα τους αρχίσουν στα χαστούκια όπως έγινε και με την Ελλάδα και τελικά θα καταλάβουν ότι η δημοκρατία και η ελευθερία τους σαν πολίτες είναι μια μπαρούφα και μισή. Και θα καταλάβουν ότι απλά είναι σύγχρονοι σκλάβοι χρέους.

Και εδώ έρχεται το ideal money του Nash, ο καταλύτης δλδ που θα μπορέσει να ισορροπήσει αυτή την κατάσταση στο παγκόσμιο οικονομικό σύστημα. Και το Bitcoin νομίζω μπορεί να πάρει αυτό τον ρόλο.

What a wonderful world!

...και αν μετά τα παραπάνω,
εξακολουθείς να πιστεύεiς ότι είσαι ελεύθερος,
και δεν σου καίγεται καρφάκι για το bitcoin (και το τι σημαίνει bitcoin)
τότε καλά να πάθεις.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Με αφορμή την ιστορία της Ιταλίας ανεβάζω και εδώ την σκέψη μου γύρω από το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα.
ΠΛέον δεν έχουμε να κάνουμε με καπιταλισμό αλλά με ένα exploit των αγορών μέσω του fiat money. Από την μια έχουμε ένα παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα που κόβει χρήμα όποτε του καπνίσει και χωρίς να δίνει λογαριασμό σε κανέναν. Από την άλλη έχουμε πολίτες και ολόκληρα κράτη που για το μεγαλύτερο περουσιακό τους στοιχείο είναι αυτό το fiat money και που για να το αποκτήσουν θα πρέπει να το δανειστούς από αυτούς που το διαχειρίζονται.

Με αυτόν τον τρόπο δημιουργούνται πολίτες και κράτη οικονομικά εξαρτημένοι για όλη τους την ζωή και για δεκαετίες από τις αγορές. Δλδ σύγχρονοι σκλάβοι.

Νομίζω συμφωνών απόλυτα με το tweet εδώ του επίτροπου

 https://twitter.com/RiegertBernd/status/1001438844707835904

Quote
The markets and a "darkened" outlook  will teach #Italy's voters not to vote for populist parties in the next elections, told me #EU commissioner #Oettinger in my exclusive interview for @dwnews in Strasbourg. "I can only hope that this will play a role in the election campaign."



Αν και το έφτιαξε λίγο η ουσία είναι ότι οι αγορές θα μάθουν τους Ιταλούς τι να ψηφίσουν. Και αν δεν το καταλάβουν οι αγορές θα τους αρχίσουν στα χαστούκια όπως έγινε και με την Ελλάδα και τελικά θα καταλάβουν ότι η δημοκρατία και η ελευθερία τους σαν πολίτες είναι μια μπαρούφα και μισή. Και θα καταλάβουν ότι απλά είναι σύγχρονοι σκλάβοι χρέους.

Και εδώ έρχεται το ideal money του Nash, ο καταλύτης δλδ που θα μπορέσει να ισορροπήσει αυτή την κατάσταση στο παγκόσμιο οικονομικό σύστημα. Και το Bitcoin νομίζω μπορεί να πάρει αυτό τον ρόλο.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
το βλέπετε και μόνοι σας ότι δεν είναι δυνατόν να προβλεφτεί κάποιο pattern είτε προς τα επάνω είτε προς τα κάτω. μεγάλες είναι οι "καταστροφές" στα altcoins (όχι σε όλα)

πρόσφατα είχαμε συνεχείς πτώσεις αλλά και spikes που δείχνουν πόση ορμή μπορεί να έχει η αξία του bitcoin.

btw ο theoulis που  πήγε;

είναι στο slack κάθε μέρα Tongue
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
το βλέπετε και μόνοι σας ότι δεν είναι δυνατόν να προβλεφτεί κάποιο pattern είτε προς τα επάνω είτε προς τα κάτω. μεγάλες είναι οι "καταστροφές" στα altcoins (όχι σε όλα)

πρόσφατα είχαμε συνεχείς πτώσεις αλλά και spikes που δείχνουν πόση ορμή μπορεί να έχει η αξία του bitcoin.

btw ο theoulis που  πήγε;
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
κανείς δεν γνωρίζει. Τώρα έχουμε και την νέα νομισματική κρίση στην Ευρώπη με την Ιταλία να παρασύρεται σε δίνη οικονομικών και πολιτικών προβλημάτων με επακόλουθη πτώση του ευρώ. Αυτή η κρίση παρασύρει και εμάς.
Δεν ξέρεις αν το bitcoin θεωρηθεί για άλλη μια φορά ως οικονομικό καταφύγιο γιατί αυτή η κρίση δεν δείχνει να τελειώνει εύκολα. Είναι και η Ισπανία που είναι σίγουρο ότι πάει και αυτή για πτώση της κυβέρνησης της και εκλογές βάλε και την Τουρκία μέσα, γενικά το όλο οικονομικό διεθνές περιβάλλον εκεί που λέγαμε ότι έστρωσε δείχνει να μπαίνει σε νέες περιπέτειες.
full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger
Και εγώ κάπου εκεί το έκοβα, βασικά κάπως πιο ψηλά. Το υπολογίζω μέσω Elliott Wave Theory και θεωρώ πως θα πέσει έως τα 4.500$ - 6.000$ αλλά δεν έχω ιδέα για το χρονοδιάγραμμα.

Ίσως συνεχίσει να πέφτει μέχρι αυτά τα επίπεδα χωρίς σταματιμό, κάτι που θα είναι καλύτερο αφού θα φέρει πιο σύντομα μια απότομη αλλαγή της τάσης προς τα πάνω.
Ίσως όμως να κάνει ένα zic-zac με μικρή κλήση προς τα πάνω και να πέσει μετά από κάνα μήνα.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Αν ισχύσει το σενάριο ότι η ισοτιμία ακολουθεί το ίδιο μοτίβο με το προηγούμενο halving τότε θα πρέπει να δούμε μια άνοδο τον Ιούνιο με αρχές Ιουλίου και μετά να δούμε μια πτώση τον Αύγουστο με ένα tank epic crash όπως είχε γίνει to 2014 που ξεκίνησε από αρχές Σεπτεμβρίου.
Να θυμίσω ότι τότε είχε φτάσει το Bitcoin στα 140$. Με τα σημερινά δεδομένα μιλάμε για μια πτώση που θα κινηθεί γύρω από τα 3000$.
Τώρα όλα αυτά φυσικά είναι εικασίες αλλά γενικά το μοτίβο βλέπουμε ότι ακολουθείτε πιστά σε κάθε halving με μικρές αποκλίσεις.
Η άνοδος στο προηγούμενο halving ήρθε ακριβώς ένα χρόνο πριν γίνει κορυφώθηκε τους μήνες μέχρι και την ημερομηνία του halving κράσαρε αμέσως μετά και όπως έγινε και στα δύο προηγούμενα halving δύο μήνες μετά την μείωση της παραγωγής του bitcoin ξεκινάει το ράλυ ανόδου με ένα χρόνο ακριβώς μετά να έχουμε το νέο price bubble.
newbie
Activity: 26
Merit: 40
@ RivAngE

Σώστα τα λες!!!
full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger
δεν θα το αφησουν να παει πολυ ψηλα με τιποτα!θελουν τον ελεγχο των χρηματων παγκόσμιος!χωρις φτωχεια δεν υπαρχουν πλούσιοι και δεν τους συμφαιρει.καποιος πρεπει να παραγει..αντε να βγαλουμε μερικα χιλιαρικα αλλα ως εκει.

Δεν νομίζω πως έχει να κάνει η τιμή του Bitcoin με αυτό που λες. Τα πράγματα είναι πιο απλά μαθηματικά,

1) Κάποτε ήταν 100 άνθρωποι που πειραματίζονταν με το  Bitcoin και η αξία του ήταν 1€

2) Μετά από κάποιο καιρό 900 άνθρωποι αποφάσισαν να δοκιμάσουν αυτό το Bitcoin και αγόρασαν μερικά νομίσματα. 1000 άνθρωποι το είχαν αγοράσει, άλλοι για την πλάκα τους και άλλοι για επένδυση με μακρινό μέλλον. 10€ η τιμή του Bitcoin

3) Η τεχνολογία προχωράει, καταστήματα αρχίζουν πειραματικά να δέχονται BTC, αυξάνεται η ζήτηση και η τιμή πιάνει τα 100€. Αρχίζει να συζητείται το πως κάποιοι εκατοσταπλασίασαν την επένδυσή τους και πόσο κόστησε η πιο ακριβή πίτσα στον κόσμο

4) 9000 χιλιάδες άτομα αρχίζουν να αγοράζουν και λόγω περιορισμένου απόθέματος η τιμή αυξάνεται γρήγορα στα 1000€. Πολλοί από τους πρωτοπόρους πουλάνε μεγάλες ποσότητες και η τιμή πέφτει

5) Καινούργια άτομα συνεχίζουν να αγοράζουν BTC κάθε μέρα με σκοπό να πλουτίσουν, έχουν κουραστεί από την άδικη φορολόγιση και τον φτωχικό τρόπο ζωής οπότε στην ιδέα και μόνο πως ένα σύστημα χτηπάει τους πλούσιους τραπεζίτες και κάνει τον απλό λαό πλούσιο, αρχίζουν να σημετέχουν σε κάθε ICO που υπόσχεται λαγούς με πετραχήλια, να αγοράζουν κάρτες γραφικών με 1500€ και λόγω του FOMO (Fear Of Missing Out) να αγοράζουν στην κορυφή, αγνοώντας το στάδιο 6 που ακολουθεί...

6) Όσοι είχαν αγοράσει είτε για τη πλάκα τους είτε γιατί ήλπιζαν να βγάλουν 4-5 χιλιάρικα σε μερικά χρόνια, βρέθηκαν με εκατοντάδες χιλιάρικα ίσως και εκατομμύρια στα χέρια τους. Το προφανές ήταν να πουλήσουν του λάχιστον κάποια ποσότητα από τα νομίσματά τους ή να βγούν τελείως από την αγορά. Ποιοί έχουν πλέον μείνει στην αγορά; Δεν θα γενικεύσω, δεν είμαστε όλοι άπληστοι άνθρωποι και ειδικά στην Ελλάδα με τα χάλια που επικρατούν αξίζουμε κάτι καλύτερο. Αλλά για σκέψου ποιοί διακοινούν νομίσματα σήμερα... ASIC users που έχουν ξοδέψει μια περιουσία για την αγορά "ηλεκτρικών σομπών" που πρέπει να πληρώνουν και ογκόδεις λογαριασμούς ρεύματος κάθε μήνα. Script-kiddies που κάνουν διπλό κλικ πάνω σε ένα miner και νομίζουν πως είναι hackers. Άνθρωποι που νομίζουν πως έγιναν επενδυτές μέσα σε 2 μήνες αλλά δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν τα lows και τα highs στις ισοτιμίες. Άτομα που έβαλαν πολλά λεφτά την λάθος στιγμή και βλέπουν να έχουν χάσει χρήματα όταν νόμιζαν πως θα έβγαζαν εκατομμύρια.

Όταν σκέφτεσαι το 6ο στάδιο στο οποίο βρισκόμαστε, είναι να απορείς που δεν ανεβαίνει η αξία; Δεν έχουμε πολλούς νέους αγοραστές οπότε όσοι υπάρχουν (και πολλοί από αυτούς οδηγούνται από απληστία) απλά αλληλοχτυπιούνται κρατόντας τις τιμές σταθερές μεταξύ 5.000€ και 9.000€. Μόλις κατέβει τρέχουν όλοι να αγοράσουν πρώτοι. Μόλις ανέβει τρέχουν να πουλήσουν πρώτοι. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να βγάλουν οι ίδιοι χρήματα εκμεταλλευόμενοι τους τόσους άπειρους που υπάρχουν.
member
Activity: 124
Merit: 10
δεν θα το αφησουν να παει πολυ ψηλα με τιποτα!θελουν τον ελεγχο των χρηματων παγκόσμιος!χωρις φτωχεια δεν υπαρχουν πλούσιοι και δεν τους συμφαιρει.καποιος πρεπει να παραγει..αντε να βγαλουμε μερικα χιλιαρικα αλλα ως εκει.
member
Activity: 74
Merit: 38
Πράγματι, το μοτίβο φαίνεται το ίδιο.
Νομίζω όμως, ότι αυτή την φορά, τα πράγματα θα τρέξουν πολύ πιό γρήγορα
και δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε 735 μέρες, μέχρι το επόμενο halving, για να δούμε καινούριο ράλλυ.
Η πτώση μου μοιάζει, σαν κάποιοι να αγοράζουν σιωπηλά,
και θέλουν να κρατήσουν την τιμή χαμηλά,
γιατί θέλουν να φορτώσουν γερά
και τους παίρνει πολύ χρόνο.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Για μένα καλύτερα να πέσει να αγοράσουμε κανά cheap bitcoin και γενικά να ισορροπήσει το crypto bubble που είχε δημιουργηθεί με δεκάδες scam coin να αξίζουν δισεκατομμύρια έτσι χωρίς κανένα project πίσω τους.
Δεν νομίζεται πάντως ότι ακολουθείτε ακριβώς το ίδιο μοτίβο με το προηγούμενο halving. Οπως και τώρα και τότε το 2013 είχαμε το εντυπωσιακό spike με αμέσως μετά μεγάλη διόρθωση μέχρι το επόμενο halving.
Και σε αυτό το halving ακολουθήθηκε ακριβώς το ίδιο μοτίβο. Ανοδο λίγο πριν πραγματοποιηθεί μετά πτώση και το ράλι άρχισε ακριβώς τρεις μηνες μετά και ένα χρόνο μετά ακριβώς αρχές με μέσα Νοεμβρίου να έχουν το εντυπωσιακό bubble.
Εχώ αρχίσει να πιστεύω ότι αυτό το halving τόσο μπορούσε να δώσει δλδ 10k και γύρω από αυτά.
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
Μια μέρα πριν πουλήσεις πες μας  Grin
βασικά είχα ξεχασμένη εντολή για εξαιρετικά χαμηλή τιμή και όταν γύρισα σπίτι η τιμή αυτή είχε πέσει σε αυτά τα χάλια!
newbie
Activity: 54
Merit: 0
Μια μέρα πριν πουλήσεις πες μας  Grin
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
βασικά όταν αγοράζω πάντα πέφτει, οπότε απλά θα κάνω ένα post στο φόρουμ να το μαθαίνετε Grin Grin Grin

παιδιά μην ανησυχείτε για την πτώση απλά έκανα αγορά (ύστερα από αρκετές μέρες)!
newbie
Activity: 19
Merit: 0

Είναι λίγο παραπλανιτικό το διάγραμμα νομίζω! Αναφέρει το volume σε αξία USD, είναι επόμενο λοιπόν πως καθώς ανεβένει η αξία του BTC, ακόμα και αν παραμένει σταθερό το πραγματικό volume, το διάγραμμα θα δείχνει άνοδο. Νομίζω τα πόσα bitcoin αλλάζουν χέρια καθημερινά θα έδινε πιο ακριβή εικόνα αλλά δεν έχω μπορέσει να βρω κάποιο τέτοιο διάγραμμα.

https://blockchain.info/charts/n-transactions?timespan=1year
full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger


Είναι λίγο παραπλανιτικό το διάγραμμα νομίζω! Αναφέρει το volume σε αξία USD, είναι επόμενο λοιπόν πως καθώς ανεβένει η αξία του BTC, ακόμα και αν παραμένει σταθερό το πραγματικό volume, το διάγραμμα θα δείχνει άνοδο. Νομίζω τα πόσα bitcoin αλλάζουν χέρια καθημερινά θα έδινε πιο ακριβή εικόνα αλλά δεν έχω μπορέσει να βρω κάποιο τέτοιο διάγραμμα.
Pages:
Jump to: