Pages:
Author

Topic: Memur Maaşları (Ocak 2022) - page 3. (Read 786 times)

sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
July 05, 2023, 06:14:16 AM
https://tr.investing.com/news/economy/en-dusuk-memur-maas-22-bin-tl-oluyor-2506230

Kanun teklifi meclise sunuldu. Net olarak memur maaşı 22 bin lira olacak. Brüt olma ihtimali üzerinde de duruluyordu ve neyse ki öyle yapılmadı. Mevcut şartları göz önünde bulundurduğumuzda 22 bin liradan bile fazla olması gerekir ama yılbaşında illa ki biraz daha artış gelir.

Bununla birlikte tabi kötü haber de yine her şeyin ciddi oranda zamlanacak olması. Çünkü dengeyi sağlamak için bir hamle yapılmıyor ve yapılan zammın erimeye başlaması da çok uzun sürmeyecektir.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
July 04, 2023, 02:03:09 PM
bu başlığı da daha açalı 1 sene olmamış anasını satayım. gerçi memur maaşları senede 2 kere zam yaşıyor ama artık eskisi gibi sadece sözleşme şartları ya da ufak enflasyon farkları yok. yarın en düşük memur maaşı 22 bin olsun şeklindeki tasarıyı meclise sunacaklarmış. yarın açıklanacak olan enflasyon verileri ile durum tam olarak netleşir.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
May 26, 2023, 10:08:21 AM
Memur kesiminin son zamlardan sonra asgari ücretten farkı 2000-2500 tl arasında değişiyordu. Bu aradaki makasın daralması da memur kesimi memnun etmedi doğal olarak. Kamuda çalışan başka kadrolu sınıflar da var. Kamu işçileri, sözleşmeli çalışanlar ve mevsimlik çalışanlar. Olay tamamen memur zammı olarak konuşuluyordu ama son zamanlarda bu diğer sınıfların da ismini söylemeye başladılar. Aynı yerde aynı işi yapan kişilerin maaşlarının afaki oranda farklı olması da iyi değil. Gelecek olan iyileştirmeler tüm bu sınıflara uygulanmalı. Yani bu zamlardan sonra asgari ücret de düşük seviyede kalmamalı. Bunları yazmak kolay tabi ki ama uygulamak o kadar kolay olmayabiliyor. Karşılığını enflasyon olarak görebiliyoruz bu zamların. Enflasyonu durdurmak için adımlar atılırsa eskinin orta sınıfı da asgari sınıfı da bir nebze rahat eder. Eskinin orta sınıfı diyorum çünkü günümüzde orta sınıf diye bir sınıf kalmadı.

Seçim arefesindeyiz. İyi günleri de biliyoruz kötü günleri de. Herkese rahat bir şekilde yaşayabildiği, ailesine, hobilerine zaman ayırabileceği, geçim sıkıntısını düşünmeden yaşayabileceği bir hayat diliyorum.

Hocam biz arkadaşlar ile yıllardır benzer mevzuları konuşuyoruz. Bence yaşanan süreç tamamen planlı programlı bir süreç. Yani memur kesimi orta direk, asgari ücretli ise bir altı kademe olarak değerlendirirsek, aradaki gelir farkını yıllar içinde belirgin bir şekilde kapattılar, böyle devam ederse birkaç seneye memur maaşları ile asgari ücret aynı seviyeye getirilmiş olabilecek, yani memleketin küçük bir kesimi süper zenginken, yüzde 80 i aynı kademede olacak, umarım ben yanilirim ama gidişat maalesef bu yönde.
legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
May 26, 2023, 08:46:05 AM
Kılıçdaroğlu'nun memur maaşları en düşük asgari ücretin iki buçuk katı olacak söylemi üzerinde iktidar cephesinden de memur maaşları için çok benzer bir miktar ile vaatte bulundu. Örnek vermek gerekirse kamu işçilerinin seçim öncesi sözleşme olması sebebiyle şu an memur maaşlarını geçen bir antlaşma imzaladılar. Memurların maaşları ile ilgili durumun netliği seçim sonrasında belli olacağı için bence verilen vaatler unutulacak. Memur bence sadece TÜİK'in yalandan açıkladığı enflasyon farkını alacak.
hero member
Activity: 756
Merit: 701
May 08, 2023, 02:28:04 AM
Memur kesiminin son zamlardan sonra asgari ücretten farkı 2000-2500 tl arasında değişiyordu. Bu aradaki makasın daralması da memur kesimi memnun etmedi doğal olarak. Kamuda çalışan başka kadrolu sınıflar da var. Kamu işçileri, sözleşmeli çalışanlar ve mevsimlik çalışanlar. Olay tamamen memur zammı olarak konuşuluyordu ama son zamanlarda bu diğer sınıfların da ismini söylemeye başladılar. Aynı yerde aynı işi yapan kişilerin maaşlarının afaki oranda farklı olması da iyi değil. Gelecek olan iyileştirmeler tüm bu sınıflara uygulanmalı. Yani bu zamlardan sonra asgari ücret de düşük seviyede kalmamalı. Bunları yazmak kolay tabi ki ama uygulamak o kadar kolay olmayabiliyor. Karşılığını enflasyon olarak görebiliyoruz bu zamların. Enflasyonu durdurmak için adımlar atılırsa eskinin orta sınıfı da asgari sınıfı da bir nebze rahat eder. Eskinin orta sınıfı diyorum çünkü günümüzde orta sınıf diye bir sınıf kalmadı.

Seçim arefesindeyiz. İyi günleri de biliyoruz kötü günleri de. Herkese rahat bir şekilde yaşayabildiği, ailesine, hobilerine zaman ayırabileceği, geçim sıkıntısını düşünmeden yaşayabileceği bir hayat diliyorum.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
May 07, 2023, 07:16:27 PM
Bir yanım diyor ki memurlar da enflasyona ezilen bir kesim o yüzden hak ettikleri zamlar yapılmalı. Diğer bir yanım da diyor ki bu kadar para dağıtmak bütçeyi daha da kötü bir hale getirebilir de. Yani bunu sırf memurlara verileceği söylenen miktar için demiyorum. Vaatler arasında bu tarz farklı şeyler de var işte mesela belirli bir yaş aralığındaki gençlere iş bulana kadar 2500 tl aylık bağlama gibi gibi.

Tabi seçim döneminde bazı vaatler daha da abartılarak söylenebiliyor ama memurlar için böyle yapılacağını düşünmüyorum. Memurlar bence rahatlatıcı yüzdede maaş artışını almalı ki en az %50 zamdan bahsediyordu Millet İttifakı kanadı.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
May 07, 2023, 04:44:10 PM

şu andan itibaren hükümet zam yaparsa muhalafet yüzünden yapmış olacak. bence o toplara hiç girmeyecekler. bir de memurun oyu hemen hemen belli. kararsız kesim var onun da çok fazla kişi olduğunu düşünmüyorum.

Bence hala hatrı sayılır derecede kararsız kesim olduğunu düşünüyorum ben memurlarda çünkü ciddi manada normal bir işçi ile maaşları aynı oldu adamların, hiç  bir ekstrası kalmadı memurluğun.
Bundan müzdarip insanlarda kim ne vaat ederse ona gidecektir, şahsen ben öyle  yapardım.
sr. member
May 07, 2023, 10:01:21 AM
Olacakları söyliyeyim, Kemal Kılıçdaroğlu bu açıklamayı yaptıktan sonra hükümet hala belli olmayan memur maaşlarını buralara yakın çekecektir, çünkü aynısı emekli maaşlarında oldu, hemen hükümet Kemal Kılıçdaroğlu nasıl bir vaat verirse ona yakınını veriyor.
Ben yeni yapılacak zammın maaşları bu fiyata yaklaştıracağını düşünüyorum.

Daha önce de Kemal Kılıçdaroğlu emekliye Bayram ikramiyesi dedi sonra hükmetten herkes tepki gösterdi. Olmaz öyle şey vs dediler. Sonra kendileri her bayram ikramiye verdiler. Şimdi de Kemal Kılıçdaroğlu en düşük memur maaşını 21 bin TL demiş. Eğer seçime epey vakit olsaydı şimdiden bir zam gelirdi.

Memurun, işçinin eline ne kadar çok alım gücü geçerse (para değil), esnaf da o kadar memnun olur. Benim beklentim bu yönde olması. Kılıçdaroğlu'nun zammı direkt para değil de x oran şeklinde vermesi olumlu bir haber. Memur ve işçi sınıfının alım gücü yerlerde geziyor uzun bir süredir. Kamu işçisi ve memur bu zamları alabilirse ve enflasyonun önüne geçilebilirse hedefledikleri iyileşmeyi sağlamış olabilirler. Esnaf kafasıyla olaylara bakıyorum. Müşterinin ne kadar alım gücü yüksekse o kadar mal alırlar. Yaşam kaliteleri artar. Yoksa her şeyden kısa kısa hiçbir şey alamaz oldu insanlar.

Hocam uzun süredir sadece yaşamaya çalışıyoruz , mağara dönemi gibi. Barın ye iç başka birşey yok hayatımızda. Sebebi alım gücü zayıf. Zaten gelen zamanların oran üzerine gelmesi en mantıklı olanı. Kemal Bey özel sektöre de düzenleme getirse güzel olur. Devlet her türlü memuruna maaş vs iyi ödüyor ama özel sektör içler acısı.
Son 2 yıldır özellikle maddi geliri düşük olan insanlar sadece yaşamaya çalışıyor. Sosyal aktivite vs hiç yok. Çünkü aşırı lükse kaçıyor..
Az kaldı diye ümit ediyoruz. Hayırlısı olur inşallah.
hocam özel sektör ile kamu arasında maaş anlamında inanılmaz bir uçurum var. bazı sektörlerde özel tamamen sömürü üzerine ama kamu tam anlamıyla felaket. kamuya bunu yaparsan ilerleyen dönemde rüşvetin önüne geçemezsin. bir ülkenin başına gelebilecek en kötü şey de tam olarak budur. mesela kamudaki mühendise 17 bin lira maaş verip milyon liralık projelere onay vermesini beklemen nereden baksan saçmalık.
özelde ise yapılacak durum şu olmalı: belli başlı mesleklere, ciddi denetimler ile, asgari maaş getirilmesi. özel okuldaki öğretmenin maaşının en az asgari ücretin x katı kadar olmalıdır vs şeklinde.
Hocam özellikle özel okullardaki öğretmenler konusu en sıkıntılı olanı. Neredeyse etinden kemiğinden faydalanana kadar sömürüyor özel okul sahiplerinin çoğu öğretmenleri. Orada da alt sınır devletin verdiği en düşük öğretmen maaşı olmalı. Ayrıca muhendislerde de benzer durum var, adama çok çok büyük sorumluluk yükleyip ücret ödemeye gelince hakkının hiç karşılığı olmayan rakamları ödemek hiç adil değil.
legendary
Cashback 15%
May 07, 2023, 09:01:45 AM
Olacakları söyliyeyim, Kemal Kılıçdaroğlu bu açıklamayı yaptıktan sonra hükümet hala belli olmayan memur maaşlarını buralara yakın çekecektir, çünkü aynısı emekli maaşlarında oldu, hemen hükümet Kemal Kılıçdaroğlu nasıl bir vaat verirse ona yakınını veriyor.

Daha önce de Kemal Kılıçdaroğlu emekliye Bayram ikramiyesi dedi sonra hükmetten herkes tepki gösterdi. Olmaz öyle şey vs dediler. Sonra kendileri her bayram ikramiye verdiler. Şimdi de Kemal Kılıçdaroğlu en düşük memur maaşını 21 bin TL demiş. Eğer seçime epey vakit olsaydı şimdiden bir zam gelirdi.

Memurun, işçinin eline ne kadar çok alım gücü geçerse (para değil), esnaf da o kadar memnun olur. Benim beklentim bu yönde olması. Kılıçdaroğlu'nun zammı direkt para değil de x oran şeklinde vermesi olumlu bir haber. Memur ve işçi sınıfının alım gücü yerlerde geziyor uzun bir süredir. Kamu işçisi ve memur bu zamları alabilirse ve enflasyonun önüne geçilebilirse hedefledikleri iyileşmeyi sağlamış olabilirler. Esnaf kafasıyla olaylara bakıyorum. Müşterinin ne kadar alım gücü yüksekse o kadar mal alırlar. Yaşam kaliteleri artar. Yoksa her şeyden kısa kısa hiçbir şey alamaz oldu insanlar.

Hocam uzun süredir sadece yaşamaya çalışıyoruz , mağara dönemi gibi. Barın ye iç başka birşey yok hayatımızda. Sebebi alım gücü zayıf. Zaten gelen zamanların oran üzerine gelmesi en mantıklı olanı. Kemal Bey özel sektöre de düzenleme getirse güzel olur. Devlet her türlü memuruna maaş vs iyi ödüyor ama özel sektör içler acısı.
Son 2 yıldır özellikle maddi geliri düşük olan insanlar sadece yaşamaya çalışıyor. Sosyal aktivite vs hiç yok. Çünkü aşırı lükse kaçıyor..
hocam özel sektör ile kamu arasında maaş anlamında inanılmaz bir uçurum var. bazı sektörlerde özel tamamen sömürü üzerine ama kamu tam anlamıyla felaket. kamuya bunu yaparsan ilerleyen dönemde rüşvetin önüne geçemezsin. bir ülkenin başına gelebilecek en kötü şey de tam olarak budur. mesela kamudaki mühendise 17 bin lira maaş verip milyon liralık projelere onay vermesini beklemen nereden baksan saçmalık.
özelde ise yapılacak durum şu olmalı: belli başlı mesleklere, ciddi denetimler ile, asgari maaş getirilmesi. özel okuldaki öğretmenin maaşının en az asgari ücretin x katı kadar olmalıdır vs şeklinde.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
May 07, 2023, 03:24:06 AM

sr. member
May 07, 2023, 02:36:17 AM
Vaatlerin zamanlaması bazen ters yönde etki yapabilir. Örneğin iktidar seçime bir hafta kala muhalefetin rakamlarına yakın rakamlar telaffuz etse, bunun kamuoyu araştırmaları sonucundaki tabloya göre hareket etme olarak okuyabiliriz. Daha önce nice de muhalefetin dile getirdiği ve iktidar kanadının ilk anda olmaz öyle şey dedikleri emekliye bayram ikramiyesi bile nasıl da şak diye olmuştu.verilebilir durumda olup da zorda kalana kadar sunulmayan imkanı sorgular normal akıl seviyesindeki insan.
legendary
Cashback 15%
May 07, 2023, 02:12:55 AM

Bence epey bir süreye ihtiyaç yok, şuan hükümet bütün kozlarını kullanıyor bakmışsınız bu hafta içinde memur zamları açıklanır.
Ben şahsen açıklanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum, bu fırsatı kesinlikle kaçırmayacaktır hükümet, sonra biz verdik diyecekler ve birazda olsa oy alacaklar.
şu andan itibaren hükümet zam yaparsa muhalafet yüzünden yapmış olacak. bence o toplara hiç girmeyecekler. bir de memurun oyu hemen hemen belli. kararsız kesim var onun da çok fazla kişi olduğunu düşünmüyorum.

Memurun, işçinin eline ne kadar çok alım gücü geçerse (para değil), esnaf da o kadar memnun olur.
eskiden iç piyasayı hareketlendiren kesimdi ama artık hayatta bile zor kaldığı için para harcayacak yeri kalmıyor.
legendary
May 06, 2023, 05:24:37 PM

Bence epey bir süreye ihtiyaç yok, şuan hükümet bütün kozlarını kullanıyor bakmışsınız bu hafta içinde memur zamları açıklanır.
Ben şahsen açıklanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum, bu fırsatı kesinlikle kaçırmayacaktır hükümet, sonra biz verdik diyecekler ve birazda olsa oy alacaklar.
full member
Activity: 406
Merit: 188
May 06, 2023, 03:05:22 PM

sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
May 06, 2023, 01:30:02 PM

legendary
May 06, 2023, 01:17:22 PM
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
May 06, 2023, 11:29:09 AM
KK'nın dediği gibi bir memur maaşı olursa süper olabilir.Memur arkadaşlarımın bile geçinemediği şu dönemde en azından bir nebze olsun can suyu olmuş olur.21 bin türk lirası iyi bir meblağ ve bu ekonominin toplamasıyla daha iyi yerlere gelecektir.Yeni mezun mühendisler bile memurluk aldığı zaman güzel para almış olacaklar.Şuan da memur olmak da zor zaten KPSS'de belli bir puan aldığınız halde torpil olmadığı sürece atanmak işkence gibi bir şey ama atandığın zaman fix bir şekilde maaş almış oluyorsun orası da iyi olan tarafı.
sr. member
May 05, 2023, 02:48:32 PM
İktidarın ne kadar zor durumda olduğunun göstergesi aslında, veya muhalefetin ne kadar kararlı olduğunun da kanıtı gibi bu zam muhabbeti, başka bir durum da doğalgaz faturalarının cumhurbaşkanlığı kararı ile sıfır lira gelmesi, bir zamanlar bir tarafın yaptıkları ve sonucunda kazandıkları hamleyi, şimdi diğer taraf yapıyor mesela ama vatan haini oluyor hamleyi yapan taraf. Ülke ekonomisinin düzeleceğine olan inancım zaten yerlerde benim, maaşları 50k yapsan ne olacak, soğan da 500 lira olur o zaman yine değişen birşey olmaz, en nihayetinde kitleler layık oldukları şekilde yönetilir lafı hep geçerlidir.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
May 05, 2023, 01:16:23 PM
Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu: En düşük memur maaşı 21 bin 265 lira olacak

bugüne kadar seçim kampanyalarında memurun adı geçmiyordu. en sonunda kemal kılıçdaroğlu memurun maaşını eski seviyeye getireceğini açıklamış. 1 mayıs tarihinde memur-sen toplantısında maaş beklentisi oluşmuştu ama sonu hüsran oldu. oy kullanma konusunda kararsız kalan memurları etkileme ihtimali var. bir bakıyoruz pazartesi sabahı cumhurbaşkanı memurlara zam vermiş. aboo 1 haftada en düşük memur maaşı her gün artarak 50 bin lira oluyormuş.

Vaat verilen kesimi boş bırakmamak lazım. Şu anda memurların büyük çoğunluğu kararsız seçmenleri oluşturuyor bence onları yanına çekmeyi başaran Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanır. Ülkedeki memur sayısını düşününce (2.5 milyona yakın memur var) yurtiçinde 61 milyonluk seçmen kısmının önemli bir kısmını oluşturuyor. Neredeyse %4-5 arası sadece memurların kullanacağı oy var. Kabaca hepsinin evli olduğunu düşünürsek bu potansiyel %10’a çıkıyor. Çocukları hesaba katmıyorum. Bence Kılıçdaroğlu seçime yakın güzel bir koz oynadı. Bakalım kararsız seçmeni yanına çekebilecek mi?
legendary
Cashback 15%
May 05, 2023, 01:09:28 PM
Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu: En düşük memur maaşı 21 bin 265 lira olacak

bugüne kadar seçim kampanyalarında memurun adı geçmiyordu. en sonunda kemal kılıçdaroğlu memurun maaşını eski seviyeye getireceğini açıklamış. 1 mayıs tarihinde memur-sen toplantısında maaş beklentisi oluşmuştu ama sonu hüsran oldu. oy kullanma konusunda kararsız kalan memurları etkileme ihtimali var. bir bakıyoruz pazartesi sabahı cumhurbaşkanı memurlara zam vermiş. aboo 1 haftada en düşük memur maaşı her gün artarak 50 bin lira oluyormuş.
Pages:
Jump to: