Pages:
Author

Topic: Memur Maaşları (Ocak 2022) - page 5. (Read 786 times)

legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
January 04, 2023, 05:36:14 PM
Günlük faiz oranı arttırımı geliyor, millet tatmin olmadığı için değişiyor bu faiz oranları, seçimde yaklaşıyor, hükümet elindeki oyu kaybetmemek adına faiz arttırıyor.
Merkez Bankasının 2023 yılında 7 gün 24 saat açık olacağını düşünüyorum, sonuçta para lazım, umarım hammadde de sıkıntı çekmezler.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
January 04, 2023, 04:53:07 PM
%25 in revize edilip bir anda apar topar %30 yapılmış olması gerçekten hayret verici bir durum. Demek ki baskı daha büyük olsa %40 da %50 de alınabilirmiş diye düşünüyor insan. İş işten geçti elbette artık. Ülkede siyasi değişim yaşanma zamanı çoktan geldi ve geçiyor be arkadaşlar. Öyle düşünüyorum şahsen. Daha ne vermesini bekliyorlar anlamıyorum. Bitmiş bir siyasi irade var bence karşımızda. Seçim kazanması için zorlayan muhalefet olmasa işte.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 04, 2023, 04:08:49 PM
Maaşlar bile hesaplanırken hesap kitap bırakılmış durumda düşünün o denli garip bir ekonomik model ile karşı karşıyayız. Tepki varsa ver bi %5 de daha daha da mı var yine ver yeterki sussunlar susana kadar verilsin.

Verilebilecek durum vardı ilk gün neden verilmedi? İlk gün zam verilecek durum yoktu asgari ücrete neden o zam verildi? Şaka gibi valla. Komik komik işler.

Sırf şu durumu bile gören yabancı yatırımcı ülkeden kaçar. Paranın kontrolü sende kafana göre basıyorsun ama basit bir maaş hesabını net olarak ortaya çıkartamıyorsun birde ülkeyi sağlıklı yönetmeyi düşünüyorlar ve arkalarında ciddi destekçi var. Düşünki basit bir maaşı netleştirmek günler sürüyor. Cheesy

Herşey rayından çıkmış durumda yerinde olsam bu seçime bile girmezdim. Kim alacaksa onun elinde tam bir çöplük olacak.
hero member
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 04, 2023, 03:33:00 PM
bu arada en düşük emekli maaşının en az 5500-6000 tl olması lazım.

en düşük emekli maaşı 5.500 tl olmuş. yoksa %25 zamla bile hala 3.500 tl maaş alacak olan emekliler olacaktı. en azından bunu düzeltmeleri iyi olmuş. memura bugün verilen ekstra zam da bir garip olmuş. 1 günde mi hesaplandı?

Memur-Sen sendikasından çıkanlar olmuş %25 tepki çok gelmiş yani 24 saatte bu tepkiyi nasıl gördülerse artık bilemiyorum. Bence ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye deyimini kullanmışlar. İlk başta %30 verseler yine bir tepki olacaktı şimdi ilk olarak %25 verip tepki gösterdiniz %5 daha veriyoruz sizin dediğiniz olsun gibi gösteriyorlar. Asgari ücrete %55 zam memur ve emekliye %25+5 (30) zam ne kadar mantıklı duruyor. En düşük memur maaşı 12 bin liraya çıkacak 1 milyon kredi alsanız 15 senede geri ödemesi 1milyon 800 bin aylık 9500 lira gibi bir şeydi, tabi 1 milyona nasıl bir ev alabilirisiniz bilemiyorum.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 04, 2023, 12:25:20 PM
bu arada en düşük emekli maaşının en az 5500-6000 tl olması lazım.

en düşük emekli maaşı 5.500 tl olmuş. yoksa %25 zamla bile hala 3.500 tl maaş alacak olan emekliler olacaktı. en azından bunu düzeltmeleri iyi olmuş. memura bugün verilen ekstra zam da bir garip olmuş. 1 günde mi hesaplandı?
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
January 04, 2023, 10:42:43 AM
Memurlara hayırlı olsun şimdi de maaş artış oranını %30’a çekmişler. Reis canlı yayında açıklama yapmış artık daha çok para kazanacak memurlar. Ortalama 10000 liralık maaş olduğunu düşünürsek 500 lira daha zam aldılar.
Ayrıca asgari ücrete 250 lira civarı destek veriyorlarken destek miktarını da 400’e çıkartmışlar. Şu enflasyon ortamında gerçekten komik sayılacak rakamlardan söz etmeye devam ediyorlar. Bir kahve 75, bir tabak yemek 150 lira oldu Smiley
hero member
Activity: 756
Merit: 701
January 04, 2023, 05:09:55 AM
Memura yapılan zam miktarı genel kanıya göre az kaldı. Emeklilere daha fazla bir iyileştirme bekliyordum ama çok aşağıda kaldı. Gerçekten komik bir rakam. Muhtemelen diğer yorumlarda belirtildiği EYT gibi hesapta olmayan şeylerin kabul edilmesi bazı kısımlara verilecek olan zammı düşürmüş olabilir. Zam diyoruz da daha ele geçmeden kira, araç masrafları gibi sebeplerle çoktan gitti.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
January 04, 2023, 02:31:00 AM
Nasıl olsa emeklilerden oylar geliyor, gelmeye devam eder, %kaç bilmiyorum ama asgari ücretin altında kalan emekli maaşı sayısı çok oldu.
Emeklilerin durumunu düşünmek istemiyorum, hele kirada olanları Sad

Asgari ücretin yarısı bile değil emekli maaşı neredeyse, hadi biraz daha pozitif olayım ancak yarısı ediyor emekli maaşı, 4250 lira kime yetiyor bu dönemde? Eyt’liler yüzünden muhtemelen emeklilerin maaşlarını 5 bin bandına çıkarma düşüncelerinden vazgeçtiler, bir anda milyonlarca insan emekli olunca hazineye yük artacaktı sonuçta ,
legendary
Merit: 1176
January 03, 2023, 06:32:48 PM
Nasıl olsa emeklilerden oylar geliyor, gelmeye devam eder, %kaç bilmiyorum ama asgari ücretin altında kalan emekli maaşı sayısı çok oldu.
Emeklilerin durumunu düşünmek istemiyorum, hele kirada olanları Sad
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
January 03, 2023, 04:17:38 PM
Maalesef zamlar beklentinin çok altında kaldı. Memurların beklentisi %35 civarında idi %25 hiç tatmin edici bulunmadı. Birçok memur arkadaşla bizzat konuştum çantada keklik gibi görüyorlar bizi dediler.
Hadi memurlar neyse bir şekilde geçinirler nereden baksanız 11-15 binlerde gelirler var. Emekliler ne yapacak ben de anlayamadım. Asgariden az alan emekliye %25 vermek çok acımasızca bir şey. Bu olayın değişmesi gerekiyor arkadaşlar. 30-40 sene çalışanlar 8500 alamıyor la böyle iş olmaz.
sr. member
Activity: 588
Merit: 365
Life is so short but wonderful.
January 03, 2023, 12:34:18 PM
bu sefer süre kısıtlı olduğu için asgari ücret gibi anket yapmıyorum. yarın açıklanacak enflasyon verisi ile memurlara ve en önemlisi emeklilere yeni yılda ne kadar para verileceği belli olacak. zam demiyorum çünkü zam zaten belli. sanırım şu an kağıt üstünde maksimum %20 olarak görülüyor. asgari ücrete verilen zam ve yaklaşan seçimleri düşünecek olursak ben en fazla %30 oranında maaşlarda artış bekliyorum.

ekşi sözlük'te bakınca sayılar havada uçuşuyor. %100 bekleyen bile var. bu arada en düşük emekli maaşının en az 5500-6000 tl olması lazım.

En düşük emekli maaşı asgari ücret olmalı. En düşük emekli maaşı asgari ücret olmazsa asgari ücret denilen şey asgari ücret olmaz.😅
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
January 03, 2023, 11:44:12 AM
Adam olana çok bile. Grin Bu kitlenin ağırlıklı olarak her seçimde kimlere oy bastığı belli, daha elindeki oyun değerini bilmeyen adamlar bir zahmet ağlamasın 20 senedir bunları seçen ben değilim.
Bakan Nebati çıkmış televizyonda memurların enflasyon karşısında ezilmeleri mümkün değil diyor. Daha ilkokul 3 matematiğine sahip olmayan vasıfsızları kabineye toplarsanız sonuçları böyle olur. Grin
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 03, 2023, 11:18:00 AM
kamudaki güvenlik görevlisi, müdürden daha fazla maaş alıyor. temizlik görevlisi, normal işleri yapan memurdan daha fazla para alıyor ki o bu adamlar sınavsız kadroya girmiş kişiler. aralarında okuma yazma bile bilmeyen vardır:)) sözleşmeli olarak kamuya giren bazı memurların neredeyse asgari ücret kadar maaş aldığını biliyorum. yemin ederim şaka gibi.

ekşi sözlük'te birisi yazmış: "alacağı oyu paylaştı." diye. bence %60 alır bu gidişle.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
January 03, 2023, 10:13:40 AM
En düşük maaş alan devlet memuru ile asgari ücretli çalışan arasında bir fark kalmadı asgari ücret 8500 lira en düşük memur maaşı bu veriler eşliğinde 10 bin oluyor. Asgari ücretli çoğunluk olarak servis ve yemek ücreti dahil oluyor ama memurlarda böyle bir durum söz konusu değil yani aylık 1500 lira yol ve yemek ücreti belki de daha fazlası cebinden çıkıyor. 2019 yılında asgari ücret ile memur maaşları arasındaki makas %65'di 2023 yılı için yaklaşık %18.

Aralık ayı enflasyonu %1,18 her şey sistemli bir plan doğrultusunda açıklanmaya devam ediyor.

En düşük memur maaşı ile asgari ücrete bakın artık insanların okuması ve bir yere gelmesi için bir nedeni kalmıyor bunu anlıyoruz artık 4 sene üniversite okuyan bir genç 2 sene KPSS hazırlansa ve atansa 6 sene sonunda 1500 lira fark ile maaş alacaksa sistem baştan yanlış ben tahmin etmiştim arkadaşlara da bu oranı söylüyordum ama kendim bile yok artık biraz daha fazla verirler herhalde diye içten içe düşünüyordum maalesef korktuğumuz başımıza geldi
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
January 03, 2023, 05:10:05 AM
Memurlara ve emeklilere verilen enflasyon farkı ile birlikte yılın ilk altı ayının zam oranlarını görünce şaşırdım açıkcası. Asgari ücreti 8.500 TL’ye çeken hükümet emekli ve memur maaşlarına asgari ücrete yapmış olduğu artış oranında bir artış gerçekleştirmedi. Kamuda asgari ücret kavramı olmadığı için asgari ücretin ödenebilirliği özel sektöre yüklendi ve devlet memuru maaşı ile asgari ücretli çalışan arasında makas daralmış oldu. Memur olmak isteyenler artık bir kez daha düşünür.
hero member
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 03, 2023, 04:12:18 AM
En düşük maaş alan devlet memuru ile asgari ücretli çalışan arasında bir fark kalmadı asgari ücret 8500 lira en düşük memur maaşı bu veriler eşliğinde 10 bin oluyor. Asgari ücretli çoğunluk olarak servis ve yemek ücreti dahil oluyor ama memurlarda böyle bir durum söz konusu değil yani aylık 1500 lira yol ve yemek ücreti belki de daha fazlası cebinden çıkıyor. 2019 yılında asgari ücret ile memur maaşları arasındaki makas %65'di 2023 yılı için yaklaşık %18.

Aralık ayı enflasyonu %1,18 her şey sistemli bir plan doğrultusunda açıklanmaya devam ediyor.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 03, 2023, 04:03:23 AM
Verilen zamların hiçbirisi refah arttırmayla ilgili olmadı hepsi seçim ile ilgili yatırımlar memur dediğin kesim zaten devlete bağlı yarın kendini kapıda bulamaz iktidar geldiğinden beri oyunu gariban kendini geliştiremeyen kesimden alıyordu onları birkaç ay destek veriyor gibi göstermesi ciddi anlamda oya sebep olacak.

Hocam benim orada demek istediğim şu devlet kendi içinde hesaplayıp  kendine göre bir rakam belirliyor asgari ücretlide ise ücret yükü tamamen işverende işverene zaten soran yok. 1 işçi maliyeti 12.000 tl olabilir mi? bu adama sen 8500 tl veriyorsun.

Memura verilen zam farkıda resmen memuru asgari ücrete getirmeye çalışmaktan pek bir farkı yok sonuçta asgari ücretlinin yolunu, öğle yemeğini işyeri karşılıyor ama memur öyle değil.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
January 03, 2023, 03:43:40 AM
Adamlar resmen planlı bir şekilde memurların işini bitirdi. Şu saatten sonra kimse okuyup da sağlıkçı olayım polis olayım demez. Yıllarca üniversite oku, dersaneye git, KPSS kazan sonunda fabrikada çalışan işçi senden daha çok kazansın senden daha çok hakka sahip olsun.
Bol kepçe takılan devletimiz sendikalarımız şimdi sessizliğe bürünüyor. %5 de refah payı verirler zengin ettik sizi diye takılırlar sonra da Smiley
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
January 03, 2023, 03:38:41 AM
Daha önceden dediğim gibi asgari ücret zammı belirlenirken devletin cebinden çıkan birşey yok seçim ayağına %100 bile arttırabilirlerdi ama iş memura gelince işin rengi değişiyor enflasyon %64 ama zam emekliye sadece %15 şimdiden çoğu emekli işin içinden çıkamaz hale getirildi. Hayırlı olsun.

Aslında devletin cebinden yine de çıkan bir şey yok. Memur maaşları karşılıksız basılan parayla ödendiği sürece onlar için problem yok. Sadece dolaşımdaki Türk Lirası miktarının artış hızını etkiliyor. Henüz bu aya ait para basmayla ilgili veriler grafiklere eklenmedi ama eklendiğinde yine cumhuriyet tarihinde basılmış tüm para kadar 1 sene içerisinde para basılmış olduğunu göreceğiz. Eğer dolaşımdaki para miktarı 2 katına çıkıyorsa her kesimin gelir miktarı da 2 katına çıkarılmalı. Paranın para basılarak çalınmadığı durumlar için yazıyorum yoksa gerçekte olanla ilgisi yok.

Herkese basılan para miktarı kadar zam yapılması durumunda bile daha önceden kazanılmış ve elde tutulan Türk Lirasının alım gücü yok olduğu için bile insanların emeklerini çalmış oluyorlar. Fiat paralar modern kölelik sisteminin en büyük gücüdür.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
January 03, 2023, 03:22:03 AM
Arkadaşlar memur maaşları da belli oldu hayırlı olsun.

Memurlar, yılın ikinci yarısına ilişkin olarak toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 7'lik zam ve enflasyon farkı almışlardı. Şimdi Aralık'ta 8,4 enflasyon farkı ve 2023 yılı için yüzde 8 zam olmak üzere toplam 16,4 zam alacak.

Emekliler de yüzde 15,4 zam alacak. Ancak söz konusu artışların yaşam maliyetini ne kadar karşılayacağı merak konusu.

https://www.bloomberght.com/memur-ve-emeklinin-zammi-belli-oldu-2322424

Daha önceden dediğim gibi asgari ücret zammı belirlenirken devletin cebinden çıkan birşey yok seçim ayağına %100 bile arttırabilirlerdi ama iş memura gelince işin rengi değişiyor enflasyon %64 ama zam emekliye sadece %15 şimdiden çoğu emekli işin içinden çıkamaz hale getirildi. Hayırlı olsun.

Memur arkadaşlar isyanlarda. Öğretmenler, polisler, sağlıkçılar herkes Twitter’da isyan bayrağı açmış. Verilen oran akla uygun değil. Asgari ücretli ile aynı zammı istemiyorlar. En düşük memur maaşı 10.500 olacakmış bu zamlarla birlikte. Asgari ücret ile arasında 2000 lira fark var. 2000 lira fark için yıllarca oku dershaneye git çalış KPSS’den 90 puan al ve asgari ücretliyle aranda 2000 lira fark olsun.
Pages:
Jump to: