Pages:
Author

Topic: Memur Maaşları (Ocak 2022) - page 6. (Read 786 times)

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 03, 2023, 03:18:20 AM
Arkadaşlar memur maaşları da belli oldu hayırlı olsun.

Memurlar, yılın ikinci yarısına ilişkin olarak toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 7'lik zam ve enflasyon farkı almışlardı. Şimdi Aralık'ta 8,4 enflasyon farkı ve 2023 yılı için yüzde 8 zam olmak üzere toplam 16,4 zam alacak.

Emekliler de yüzde 15,4 zam alacak. Ancak söz konusu artışların yaşam maliyetini ne kadar karşılayacağı merak konusu.

https://www.bloomberght.com/memur-ve-emeklinin-zammi-belli-oldu-2322424

Daha önceden dediğim gibi asgari ücret zammı belirlenirken devletin cebinden çıkan birşey yok seçim ayağına %100 bile arttırabilirlerdi ama iş memura gelince işin rengi değişiyor enflasyon %64 ama zam emekliye sadece %15 şimdiden çoğu emekli işin içinden çıkamaz hale getirildi. Hayırlı olsun.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
January 02, 2023, 01:12:48 PM
Enflasyon farkını düşünürsek zaten %20 civarında bir yükseliş olması cepte. Bence seçimin de olduğunu düşünerek biraz yüksek vermiş görünmek in %30-35 arası bir zam yapabilirler. Hiçbir şeye yetecek bir zam değil ama en azından kağıt üstünde yüksek rakamlar varmış gibi olur. Böylece biraz olsun kendilerini kurtarabilirler.
Asgari ücret ve memur maaşı arasında hiç fark kalmadı, bunu da kasıtlı yapıyorlar. Herkesin okuyup sınav kazanmasına ihtiyacı yok, çırak da lazım boyacı da diyorlar Smiley
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
January 02, 2023, 11:56:11 AM
Memur az çok kafası çalışan okumuş kesim iktidarın sevmediği oy almakta zorlandığı bir grup o yüzden çok birşey beklemek doğru olmaz asgari ücretliye seçim yaklaşmasa o zammı da vermeyecekti.

Gönül ister ülkede kimse 10k altında para almasın ama çok zor. İşin tuafı maaşlar arasındaki makas aşırı derece kapanmaya başladı eğitimli ile diğerlerinin aldığı maaş birbirine çok yakın buda ileride işyerlerinde kendi aralarında problem bile çıkartabilir. Düşünebiliyormusun yan gelip yatmış asgari ücrete razı olmuş adam 8500 lira alıyor okumuş memur olmak için çalışmış adama 10k veriyorsun şaka gibi adam yıllarını o kademe için harcadı belkide.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
January 02, 2023, 11:03:54 AM
Ekşi sözlükte yazılanları umursamamak lazım. Bana göre asgari ücretin yarısı oranında bir artış yaparlar. Maksimum yüzde 25 bir artış olabilir bence. En düşük memur maaşına belki refah katkısı ekleyebilirler. Şu anda 9100 civarında en düşük memur maaşı. Yarın netleşecek enflasyonlu zam oranı. Hükümet ise memura ekstra zamdan bahsediyor. Dediğim gibi en fazla yüzde 25 olur bence.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 02, 2023, 10:59:34 AM
bu sefer süre kısıtlı olduğu için asgari ücret gibi anket yapmıyorum. yarın açıklanacak enflasyon verisi ile memurlara ve en önemlisi emeklilere yeni yılda ne kadar para verileceği belli olacak. zam demiyorum çünkü zam zaten belli. sanırım şu an kağıt üstünde maksimum %20 olarak görülüyor. asgari ücrete verilen zam ve yaklaşan seçimleri düşünecek olursak ben en fazla %30 oranında maaşlarda artış bekliyorum.

ekşi sözlük'te bakınca sayılar havada uçuşuyor. %100 bekleyen bile var. bu arada en düşük emekli maaşının en az 5500-6000 tl olması lazım.
Pages:
Jump to: