Pages:
Author

Topic: Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi - page 4. (Read 96041 times)

newbie
Activity: 98
Merit: 0
bu tür bilgilerin ve önemli makalelerin çevirisi gerçekten çok önemli ve anlaşılır bir şekilde olması da önemli öncelikle teşekkür ederim, bu tür bilgiler yazılı olarak ve bitcoin ile alakalı bilgilendirme videoları da gerçekten işime yarıyor daha da çoğalması dileği ile.
newbie
Activity: 30
teşekkürler faydalı bir çalışma olmuş
newbie
Activity: 36
çeviri için teşekkür ederiz karmaşık geldi ama seviyeme göre bakıcaz
jr. member
Activity: 378
Merit: 2
Bilgilendirme için teşekkürler emeğinize sağlık.
newbie
Activity: 44
Kripto parayla yeni ilgileniyorum ve devamlı okuyorum araştırıyorum ama seviye olayından dolayı güçlük çekiyorum
Ama azimliyim çözecem
jr. member
Activity: 252
Merit: 6
Teşekkürler. Türkçe içeriğin ve ihtiyaç duyulan Türkçe terminolojinin geliştirilmesine çalışıyoruz.

Makalenin özeti:

Bitcoin: Eşten-eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi

Satoshi Nakamoto
Türkçe'ye Çeviren: bitcoinhaber.net

Özet. Tamamen eşten-eşe çalışan bir elektronik para sistemi herhangi bir finansal kurumdan geçmeden bir taraftan diğerine çevrimiçi ödeme gönderilmesini mümkün kılar. Dijital imzalar çözümün bir parçasıdır, ancak mükerrer harcamaları önlemek için hala güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duyuluyorsa temel faydalarını kaybederler. Mükerrer harcama problemine eşlerarası ağ kullanarak bir çözüm öneriyoruz. Ağ, işlemleri sürekli uzayan özet fonksiyonu tabanlı bir iş-kanıtı zincirine ekleyek zaman damgasıyla işaretler ve iş-kanıtını tekrar üretmeden değiştirilemez bir kayıt oluşturur. En uzun zincir sadece karşılaşılan olayların sırasını kanıtlamakla kalmaz aynı zamanda en büyük CPU gücüne sahip havuzdan geldiğini de kanıtlar. CPU gücünün çoğunluğu ağa saldırmak için işbirliği yapmayan düğümlerin kontrolünde olduğu sürece en uzun zinciri üretecekler ve saldırganları alt edeceklerdir. Ağın kendisi çok az bir altyapıya ihtiyaç duyar. Mesajların yayınlanmasında "elden geldiği kadar" kuralı geçerlidir. Düğümler istediklerinde ağdan ayrılabilirler ve dışarıda geçirdikleri sürede yapılan işlemlerin kanıtı olan en uzun iş-kanıtı zincirini kabul ederek tekrar katılabilirler.

Bilgilendirme için teşekkürler.
newbie
Activity: 112
Bitcoin ile yeni ilgilenmeye başlamaya karar vermiştim ve yeteri kadar bilgim yoktu ama bu türkçeye çevirilmesi bitcoin hakkında yeteri kadar bilgi ve donanıma sahib oldum bu çeviriyi yapanlar emeğinize sağlık çok teşekkür ederim
newbie
Activity: 42
Faydalı bir çalışma olmuş emeğinize sağlık..
newbie
eline sağılık gerçektenden faydasını gördüm.
sr. member
Activity: 602
Merit: 256
İlk okuduğum zamanı hatırladım. Bazen takıldığım niye böyle düşünmüş dediğim yerler olur. Açıp bakarım.

Nakamato biraz filozof, biraz ekonomist, iyi bir yazılımcı ama hepsinden fazlası o bir yaratıcı deha... Ardına bakmayıp giderken, şu yaşadığımız çağı sonsuza dek değiştirmeyi başardı.

20-30 yıl sonra "paranın hikayesini" okurken geçmişe hayret ederek bakacağız. Bu gelmekte olan, dijital bir paradan, şifrelenmiş bir varlıktan daha da ötesi... İnternetin herşeyi (internet of the things) birbirine bağladığı ve kayıt altına aldığı bir dünyaya doğru gidiyoruz. Belki de bundan sonra dediklerimiz uzun bir kayıf defterinde silinmemek üzere tutulacak...

Biraz korku, biraz endişe ama kesinlike keşfedilmeye değer bir gelecek...

newbie
Activity: 126
okuma zamanım gelmişti paylaşım için teşekkürler çevirenler de çok iyi iş çıkarmışlar onlara da teşşekkürler
newbie
Activity: 1
Teşekkürler. Emeğinize sağlık.
newbie
Activity: 126
Çeviri için teşekkürler, Satoshi'nin de öngörüsüne sağlık. Adam/adamlar dünyayı değiştiriyor resmen
jr. member
Activity: 112
Merit: 1
teşekkür ederiz elinize sağlık ama bir kişi değil bir grup sadece adı konan bir kahraman abimiz kanısındayım
newbie
Activity: 133
Çeviri için teşekkürler.Eline sağlık.
newbie
youtube da ki videonuz çok başarılı,işime yaradı teşekkür ederim emeklerinize sağlık, bitcoinle alakalı her gün yeni ve öğrenilmesi gereken konuları öğrenmek güzel, her gün bu tür yeni bilgilerin yayınlandığını görmek tüm dünyada ciddi anlamda bitcoinin net farkına vardıklarını anlıyorum her ne kadar riskleri beni korkutsa da bilgilenmeye devam Smiley
newbie
Activity: 70
bu güzel çalışmayı bizimle paylaştığınız için teşekür ederim . yanlız bazı yerlerde okudum satoshi nakamoto bitcoin kurucu bazı yerler dede olup olmadı kesin değil diye konuşmalar var bu konuda aydınlatmaya calişrsaniz sevinirim
newbie
Activity: 280
bu gerçekten tüm dünyayı etkilemiş çok önemli bir makale diye düşünüyorum, yani baktığınız zaman yeni bir para birimi getirdi desek yeridir
newbie
Activity: 168
elinize sağlık çok güzel olmuş
newbie
Activity: 40
Emeğine Sağlık ..
Pages:
Jump to: