Pages:
Author

Topic: System kreacji pieniądza. Czy dotyczy to również bitcoina? - page 4. (Read 1541 times)

legendary
Activity: 2212
Merit: 1654
Top-tier crypto casino and sportsbook
Wszyscy wiemy, że istnieje obecnie 17 mln bitcoinów a ostatecznie będzie ich 21 mln. Ograniczona liczba coinów czyni go walutą deflacyjną, co buduje jego długoterminową wartość. Ale czy faktycznie mamy organiczną ilość bitcoinów? Czy da się kreować nowe bitcoiny poza blockchainem? By odpowiedzieć na to pytanie zobaczmy jak wygląda system kreacji pieniądza w tradycyjnym systemie monetarnym i czy bitcoin jest na to odporny lub jak sprawić, by był odporny w przyszłości.

Kreacja pieniądza w tradycyjnym systemie bankowym. Możesz opuścić ten fragment, jeśli wiesz co to jest.
Nikt z nas nie wypłaca gotówki z banku. Jedyne co robimy to używamy malutką ich część do codziennych płatności, co wiąże się z transferem gotówki z banku do banku, lub nierzadko jedynie z zmianą zapisu księgowego w 1 banku (przelew wewnętrzny). Powoduje to sytuację, w której możemy dowolnie gospodarować swoimi środkami, a jednocześnie bank posiada wciąż w miarę stałą ilość środków. Tu zjawia się system rezerwy cząstkowej. Jeśli bank może funkcjonować, a ilość pieniądza w nim pozostaje praktycznie niezmienna, to czemu nie wykorzystać części środków do inwestycji/pożyczek, a przechowywać jedynie część środków niezbędnych do zachowania płynności.

Dobry przykład jest lepszy niż najlepsze wytłumaczenie...
Zdeponowałem 1000zł w banku, w którym działa system rezerw cząstkowych przy rezerwie obowiązkowej równej 10%. Bank zdeponował 100zł jako rezerwa, a 900zł pożyczył Piotrowi. Piotr, za kredy, kupił telewizor wykonując transfer 900zł na konto sklepu AGD. Bank przyjął nowy depozyt, z którego 90zł przeznaczył na rezerwy a 810 zł przeznaczył na pożyczkę Janowi. Jan kupił za pożyczkę nowy telefon przelewając pieniądze na konto sklepu. Bank przyjął depozyt... I tak w kółko aż do 0. W ten sposób z 1000zł banki wykreowały 9000zł dodatkowych, nie istniejących wcześniej, pieniędzy. A to przy rezerwie obowiązkowej równej 10%. W Polsce rezerwa obowiązkowa wynosi 3%!

Czy te same mechanizmy da się zastosować w stosunku od bitcoina?

Spora część bitcoinów przechowywana jest na giełdach. Daytraderzy kupują i sprzedają coiny cały czas, ale trzymając środki na giełdzie nie zmieniają stanu portfela giełdy (giełda dokonuje jedynie zmiany zapisu w księgach - które coiny są czyje). Poza daytraderami spora część inwestorów średnio i długoterminowych przechowuje coiny na giełdach z powodu niewystarczającej wiedzy technicznej dotyczącej sposobu bezpiecznego ich przechowywania. Sprawia to, że giełdy dokładnie wiedzą ile maja coinów i jaka ich część jest potrzebna do zachowania płynności, a jaka część nigdy nie jest używania. Dlatego też giełdy są w stanie przechowywać część swoich środków na cold walletach, z których praktycznie nigdy nie wypłacają środków. Opisywana sytuacja podobno jest do funkcjonowania banków i to spowodowało, że zacząłem się zastanawiać nad tym, czy giełdy kryptowalut nie stosują również systemu rezerw cząstkowych i jak to wpływa na rynek kryptowalut.

Dobry przykład jest lepszy niż najlepsze wytłumaczenie...

Giełda kryptowalut wiedząc, że przykładowo 80% środków jej użytkowników nigdy nie jest wypłacane może wykreować i sprzedać na swoim rynku 300% środków swoich użytkowników. Skąd wziąłem 300%? Dla lepszego zrozumienia ubiorę to w liczby.
Giełda kryptowalut przechowuje 100 000 bitcoinów swoich użytkowników. Wiedząc, że przechowanie 20% środków użytkowników wystarczy do zachowania płynności wiedzą, że mogą wykreować 300 000 nowych bitcoinów i sprzedać je nowym użytkownikom, bo całkowita suma posiadanych bitcoinów będzie wynosiła 400 000 sztuk, a 100 000 sztuk (20%) wystarczy na zachowanie płynności. W ten sposób giełda, z niczego, wykreowała 300 000 bitcoinów. Żebyśmy się zrozumieli. To nie są prawdziwe bitcoiny obecne na blockchainie i transferowalne na portfel prywatny. To sztucznie wykreowane w zapisach giełdy bitcoiny przechowywane przez inwestorów trzymających środki na giełdach myślących, że posiadają prawdziwego bitcoina. A co jeśli wystarczy 5% a nie 20?  W najgorszym wypadku, przy zbyt niskiej założonej rezerwie, giełda może zdumpować jakiś altcoin wprowadzając również jego w system rezerwy cząstkowej i pozyskać tym samym środki na ponadprzeciętne zapotrzebowanie na wypłaty. Bo system rezerwy cząstkowej dotyczyć może każdej kryptowaluty.

To nasuwa pytanie - Dlaczego Mt-gox ogłosił hack po straceniu części środków. Nie mogli siedzieć cicho, przejść na system rezerwy cząstkowej, funkcjonować dalej i po tylu latach z prowizji pokryć stratę? Może już funkcjonowali na systemie rezerwy cząstkowej? A może nigdy nie byli zhakowani, tylko za bardzo obniżyli rezerwę obowiązkową i przerosła ich zmienność zapotrzebowania i musieli skłamać by nie ujawnić prawdy https://en.wikipedia.org/wiki/Mt._Gox ? - stąd tajemniczo odnalezione część środków

Jak walczyć z nieuczciwymi giełdami i kreacją bitcoina?

Po tym, jak zdałem sobie sprawę z tego, że bitcoin może być dowolnie kreowany poza blockchainem zacząłem szukać sposobu walki z tym zjawiskiem. Znalazłem inicjatywę "proof of keys", która zachęca społeczność kryptowalut do wypłacania wszystkich środków z giełd 3 stycznia każdego roku by sprawdzić, czy giełda posiada nasze coiny (czy nie została zhakowana lub czy nie funkcjonuje na systemie rezerw cząstkowych). Uważam, że jest to najważniejsza inicjatywa w krypto i jedyni realny sposób by mieć pewność, że wciąż istnieje tylko 20 mln bitcoinów a nie 200 mln (20 mln prawdziwych na blockchainie i 180 mln sztucznych wykreowanych na giełdach). Kolejnym, mniej realnym, sposobem jest wymuszenie na giełdach prowadzenia otwartego zapisu stanu posiadania wszystkich użytkowników. Umożliwi to sprawdzenie, czy suma wszystkich bitcoinów na kontach użytkowników jest zbliżona do ilości bitcoinów na hot i cold walletach. Uważam, że każdy powinien mieć świadomość tego, że przechowywanie bitcoinów na giełdach nie tylko jest niebezpieczne (ryzyko zhakowania) ale również zwiększa pulę bitcoinów dostępnych do zdumpowania przez giełdy. Przechowywanie bitcoina na giełdach powoduje zaniżanie jego ceny oraz niszczy jednen z podstawych powodów jego funkcjonowania.

Ps. Jest to przetłumaczony wątek (https://bitcointalksearch.org/topic/money-creation-system-is-bitcoin-creation-resistant-5094088) mojego autorstwa. Postanowiłem wspierać polski kanał i wklejać tutaj wszystkie swoje tematy przetłumaczone na nasz język - do czego zachęcam również was Smiley.


Pages:
Jump to: