Pages:
Author

Topic: Κάρτα Visa από Crypto.com - page 2. (Read 1495 times)

jr. member
Activity: 136
Merit: 1
December 21, 2020, 04:41:54 PM
#64
Λογικό αφού το CRO έχει χάσει τόσο αξία.

Οι περισσότεροι κάνουν trading σε εναλλακτικά νομίσματα με αποτέλεσμα να πέφτει το cro. Έχουν ενημερώσει κιόλας ότι θα βγάλουν νέες λειτουργίες στην πλατφόρμα σύντομα οπότε κοιτούν να αυξήσουν και το αποθεματικό τους.
hero member
Activity: 770
Merit: 528
December 21, 2020, 11:17:02 AM
#63
Λογικό αφού το CRO έχει χάσει τόσο αξία.
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
December 19, 2020, 02:46:45 PM
#62
Νέα Staking Requirements από 18 Γενάρη 2021.

Πλέον όποιος προλάβει πρόλαβε.

hero member
Activity: 770
Merit: 528
December 16, 2020, 11:02:32 AM
#61
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
December 14, 2020, 10:13:34 PM
#60
newbie
Activity: 15
Merit: 0
December 14, 2020, 06:33:16 PM
#59
Καλησπέρα σε όλους. Γενικά οι κάρτες του crypto.com είχαν σταματήσει να γίνονται shipped για κάνα δίμηνο στην Ευρώπη. Επίσημα το πρόβλημα ήταν η αλλαγή του issuer και η έλλειψή μεταλλικών καρτών. Πριν κάνα δυο βδομάδες διευθέτησαν μερικά θέματα και παρέλαβαν αρκετές χιλιάδες μεταλλικές κάρτες οπότε ξεκίνησαν πάλι το shipping. O Kris είπε ότι παρόλο που θα υπάρξει μια αποσυμφόρηση των καρτών που είναι issued αλλά όχι shipped και πολύς κόσμος που είναι σε αναμονή θα παραλάβει τις κάρτες, γενικά προειδοποίησε ότι μπορεί και στο μέλλον να υπάρξουν μικρό καθυστερήσεις. Το μεγάλο πρόβλημα όμως υποστήριξε ότι ξεπεράστηκε.
Τώρα όσο αφορά το Crypto.com και τις κάρτες χωρίς να αναλύσω λεπτομέρειες, πιστεύω ότι η κάρτες και το application είναι μια καλή πρόταση για να ξοδεύεις κρύπτο σε every day συναλλαγές, ο exchange τους όμως είναι αιώνες πίσω, και το CRO θέλει πολύ μεγάλη προσοχή γιατί τα tokenomics του το καθιστούν υψηλού ρίσκου token. Οπότε λίγο προσοχή στα πόσα CRO θα επιλέξετε να κάνετε stake για μια κάρτα. Δεν θέλω να σας τρομάξω, απλά σας λέω την άποψη μου. Είμαι από τους πρώτους που πήραν την Ruby, έκανα stake mco αρχές Μαΐου όταν ανακοινώθηκαν στην Ευρώπη, αλλά από τότε έχουν συμβεί πολλά και γενικά το CRO μου προκαλεί μια ανησυχία. Η κάρτα πάντως είναι μια χαρά και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την Ruby. Για όποιον θέλει να μάθει λίγα περισσότερα πράγματα ας δει την παρακάτω σειρά επεισοδίων στη οποία στα 2 πρώτα επεισόδια γίνεται ανάλυση του Crypto.com

https://www.youtube.com/watch?v=BDJl7HmTXBg

jr. member
Activity: 136
Merit: 1
December 14, 2020, 05:52:44 AM
#58
Η κόκκινη πάντως που έχω παραγγείλει φαίνεται ότι έχει γίνει "Issued" εδώ και 2 βδομάδες. Θα πρέπει να περιμένω να αλλάξει το status σε shipped? Πόσο καιρό εκτιμάται αυτό;

Εμένα μου είχε κάνει δύο μήνες περίπου από τη μέρα της αρχικής παραγγελίας
hero member
Activity: 770
Merit: 528
December 13, 2020, 09:28:17 PM
#57
Η κόκκινη πάντως που έχω παραγγείλει φαίνεται ότι έχει γίνει "Issued" εδώ και 2 βδομάδες. Θα πρέπει να περιμένω να αλλάξει το status σε shipped? Πόσο καιρό εκτιμάται αυτό;
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
December 09, 2020, 12:11:57 PM
#56
Και το CRO συνεχίζει τη βουτιά του έχοντας χάσει 20% της αξίας του τον τελευταίο μήνα...

Ιδανικό timing για αγορά.
hero member
Activity: 770
Merit: 528
December 08, 2020, 09:59:19 PM
#55
Και το CRO συνεχίζει τη βουτιά του έχοντας χάσει 20% της αξίας του τον τελευταίο μήνα...
hero member
Activity: 770
Merit: 528
November 21, 2020, 08:25:33 PM
#54
Quote
If you are a US resident, your USD balances are covered by FDIC insurance, up to US$250,000.

Οπότε σύμφωνα με αυτο, σε περίπτωση που βαρέσει κανονιά δεν καλύπτεσαι αν:
α) Είσαι κάτοικος ΕΕ ή
β) Έχεις βάλει οποιοδήποτε asset στο wallet πλην USD (άρα δεν καλύπτονται τα όποια staked CRO)

Σχετική φρέσκια συζήτηση εδώ
https://www.reddit.com/r/Crypto_com/comments/jxas2h/are_euro_fiat_accounts_for_eu_residents/

Γι'αυτό και επιμένω και λέω ότι οι "ακριβές" κάρτες έχουν δυσανάλογο ρίσκο προς όφελος (όπου ρίσκο = ρίσκο λόγω διακυμανσης ισοτιμίας CRO + ρίσκο "κανονιάς", hackαρίσματος κλπ). Το μάθημα του gox πρέπει να το θυμόμαστε όλοι..
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 20, 2020, 01:17:03 PM
#53
Αναλυτικά εδώ για την ασφάλεια της εταιρείας

https://crypto.com/en/security.html
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 20, 2020, 01:14:49 PM
#52
Ειδικά αν σκεφτείς ότι τα λεφτά που θα βάλει κάποιος ασφαλίζονται νομίζω μέχρι το ποσό των 450.000 δολαρίων.

Αυτό από που προκύπτει; Είπαμε στην αρχή κιόλας ότι βάζεις μέσα αύριο η εταιρία μπορεί να βαρέσει κανόνι και να τα κλαις όλα..
Τελοσπάντων παρέθεσα την προσωπική μου εμπειρία μέχρι στιγμής και ο καθένας ζυγίζει τα συν και τα πλην.

Όπως το είπες, ο καθένας ζυγίζει τα συν και τα πλην.
Παραθέτω ένα λινκ από πέρυσι για την εταιρεία με τα safety measurements που έχουν λάβει για τα ποσά που διατηρούν σε cold storage.

https://blog.crypto.com/crypto-com-launches-additional-security-measures-2fa-and-insurance-on-crypto-assets/

Το ποσό των 450.000 δολαρίων θα ψάξω να το βρω και θα ανεβάσω λινκ.
hero member
Activity: 770
Merit: 528
November 20, 2020, 01:05:15 PM
#51
Ειδικά αν σκεφτείς ότι τα λεφτά που θα βάλει κάποιος ασφαλίζονται νομίζω μέχρι το ποσό των 450.000 δολαρίων.

Αυτό από που προκύπτει; Είπαμε στην αρχή κιόλας ότι βάζεις μέσα αύριο η εταιρία μπορεί να βαρέσει κανόνι και να τα κλαις όλα..
Τελοσπάντων παρέθεσα την προσωπική μου εμπειρία μέχρι στιγμής και ο καθένας ζυγίζει τα συν και τα πλην.
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 19, 2020, 10:04:25 PM
#50
Ένα πράγμα που με εκνευρίζει είναι να σου τάζουν λαγούς με πετραχείλια και μετά να βρίσκουν ένα σωρό δικαιολογίες για να μη στους δώσουν. Τα γράφω για να δείτε όλοι και να ξέρετε με ποιους έχετε να κάνετε.

Διάβασα όλη τη συνομιλία και είδα κι εγώ ότι δεν έβαλαν μπόνους από το δικό σου το registration.

Στέκομαι σε ένα σημείο που λέει "The bonus should be applied within 5 days from registering."
Παρήγγειλες την κάρτα πριν τις 5 μέρες αφότου έκανες εγγραφή ή μετά;

Όλα τα έκανα μέσα σε 2 μέρες (με καθυστέρησε η διαδικασία του KYC η οποία παρεπιπτόντως και αυτή είναι εξαιρετικά επίπονη και αργή σε σχέση με άλλα exchanges κλπ. αλλιώς θα την έκανα την παραγγελία άμεσα).
Δεν υπάρχει δικαιολογία για τη συμπεριφορά τους, τελεία και παύλα.
Έχω ανοίξει σχετικό θρεντ στο reddit και το θάψιμο πέφτει βροχή. Πραγματικά ούτε ένας έχει βρεθεί να πει κάτι καλό για το support τους.
https://www.reddit.com/r/Crypto_com/comments/jx8s90/bad_customer_support_from_cryptocom/

tl;dr πρόκειται για μια κάρτα η οποία αρχικά φαίνεται ελκυστική. Τα προβλήματα που έχω εντοπίσει όμως είναι
α) Συνεχόμενο devaluation των staked CRO (τα σχετικά διαγράμματα βγάζουν μάτι, ειδικά αν γίνουν overlay με τα αντίστοιχα του bitcoin)
β) Απαράδεκτο - ανύπαρκτο customer support
γ) Λόγω των (α) και (β), όποιος πάει να κάνει stake μεγάλα ποσά με την προσδοκία να πάρει μεγαλύτερα rewards προκαλεί την τύχη του, καλύτερα να αγοράσει bitcoin.
Αν τώρα κάποιος κάνει stake για την κόκκινη ε δε χάλασε και ο κόσμος, 2% επιστροφή είναι οκ (έστω και σε CRO), και στη χειρότερη να χάσει ένα κατοστάευρο.

Για το πρώτο που έγραψες να σου πω ότι προσωπικά δε με απασχολεί η τιμή ούτε έχω μεγάλες προσδοκίες από τα cro. Η κάρτα και το exchange είναι που με ενδιαφέρουν πιο πολύ και το btc staking αλλά αυτό εξαρτάται από τις προτιμήσεις του καθένα.

Στο δεύτερο που έγραψες το support μέχρι στιγμής έχει χάσει τη μπάλα λόγω των συνεχόμενων πελατών. Πρόσφατα παρακολούθησα τον ceo που αναφέρθηκε στο θέμα και επίσης χθες κιόλας ενημερώθηκα από το support ότι αλλάζουν εταιρεία παραγωγής των καρτών ώστε να μειώσουν τους χρόνους έκδοσης των καρτών. Γενικά ο χώρος των κρυπτο θέλει πολύ υπομονή και κατανόηση.

Στο τρίτο που αναφέρεις αυτό εξαρτάται από την αγοραστική δύναμη του καθενός. Ειδικά αν σκεφτείς ότι τα λεφτά που θα βάλει κάποιος ασφαλίζονται νομίζω μέχρι το ποσό των 450.000 δολαρίων.

Η εταιρεία όπως όλες έχει τα καλά της και τα κακά της. Μέχρι στιγμής πάντως αν εξαιρέσεις το support (το χειρότερο για μένα το έχει η coinbase) έχει δείξει τα δόντια της στις άλλες εταιρείες και το πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής. Δες το τελευταίο q&a κάποια στιγμή του ceo και θα σου λυθούν πολλές απορίες.
hero member
Activity: 770
Merit: 528
November 19, 2020, 09:46:48 PM
#49
Ένα πράγμα που με εκνευρίζει είναι να σου τάζουν λαγούς με πετραχείλια και μετά να βρίσκουν ένα σωρό δικαιολογίες για να μη στους δώσουν. Τα γράφω για να δείτε όλοι και να ξέρετε με ποιους έχετε να κάνετε.

Διάβασα όλη τη συνομιλία και είδα κι εγώ ότι δεν έβαλαν μπόνους από το δικό σου το registration.

Στέκομαι σε ένα σημείο που λέει "The bonus should be applied within 5 days from registering."
Παρήγγειλες την κάρτα πριν τις 5 μέρες αφότου έκανες εγγραφή ή μετά;

Όλα τα έκανα μέσα σε 2 μέρες (με καθυστέρησε η διαδικασία του KYC η οποία παρεπιπτόντως και αυτή είναι εξαιρετικά επίπονη και αργή σε σχέση με άλλα exchanges κλπ. αλλιώς θα την έκανα την παραγγελία άμεσα).
Δεν υπάρχει δικαιολογία για τη συμπεριφορά τους, τελεία και παύλα.
Έχω ανοίξει σχετικό θρεντ στο reddit και το θάψιμο πέφτει βροχή. Πραγματικά ούτε ένας έχει βρεθεί να πει κάτι καλό για το support τους.
https://www.reddit.com/r/Crypto_com/comments/jx8s90/bad_customer_support_from_cryptocom/

tl;dr πρόκειται για μια κάρτα η οποία αρχικά φαίνεται ελκυστική. Τα προβλήματα που έχω εντοπίσει όμως είναι
α) Συνεχόμενο devaluation των staked CRO (τα σχετικά διαγράμματα βγάζουν μάτι, ειδικά αν γίνουν overlay με τα αντίστοιχα του bitcoin)
β) Απαράδεκτο - ανύπαρκτο customer support
γ) Λόγω των (α) και (β), όποιος πάει να κάνει stake μεγάλα ποσά με την προσδοκία να πάρει μεγαλύτερα rewards προκαλεί την τύχη του, καλύτερα να αγοράσει bitcoin.
Αν τώρα κάποιος κάνει stake για την κόκκινη ε δε χάλασε και ο κόσμος, 2% επιστροφή είναι οκ (έστω και σε CRO), και στη χειρότερη να χάσει ένα κατοστάευρο.
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 19, 2020, 07:02:58 PM
#48
Ένα πράγμα που με εκνευρίζει είναι να σου τάζουν λαγούς με πετραχείλια και μετά να βρίσκουν ένα σωρό δικαιολογίες για να μη στους δώσουν. Τα γράφω για να δείτε όλοι και να ξέρετε με ποιους έχετε να κάνετε.

Διάβασα όλη τη συνομιλία και είδα κι εγώ ότι δεν έβαλαν μπόνους από το δικό σου το registration.

Στέκομαι σε ένα σημείο που λέει "The bonus should be applied within 5 days from registering."
Παρήγγειλες την κάρτα πριν τις 5 μέρες αφότου έκανες εγγραφή ή μετά;
hero member
Activity: 770
Merit: 528
November 19, 2020, 04:02:28 PM
#47
Ένα πράγμα που με εκνευρίζει είναι να σου τάζουν λαγούς με πετραχείλια και μετά να βρίσκουν ένα σωρό δικαιολογίες για να μη στους δώσουν. Τα γράφω για να δείτε όλοι και να ξέρετε με ποιους έχετε να κάνετε.
hero member
Activity: 770
Merit: 528
November 19, 2020, 03:47:06 PM
#46
Συνέχεια:

Quote
Victoria:

Hello xxxxxxx,

Thank you for getting in touch.

If the promotion was active, we would see that on your account.

There is no sign up bonus at all.

We are sorry for any inconvenience.

In case you need any further assistance, do not hesitate to contact me.


Me:

The promotion was active during the time of my signup.


Victoria:

Hello xxxxxxx,

Thank you for getting in touch.

Your referral code is from the Platinum promotion which is inactive since a lot before your registatration.

I am sorry but the welcome bonus is unable to be added.

In case you need any further assistance, do not hesitate to contact me.


Me:

What you say is just false.

At the time of my registration (Oct 30), you were promising $50 worth of CRO to both the referred and referee. There was ***absolutely no mention of a "Platinum" promotion ***.

It seems that you promised the $50 CRO to advertise your product and spread it in the community. I did my part but you do not honor your promise.

I have already spent too much of my precious time with all this, since you give me a different excuse each time not to honor your promotion.

This leaves me with no other choice but to take the "free advertising" I did for your product back, by spreading the word about this situation.

Thank you.


Victoria:

Hello xxxxxx,

Thank you for getting in touch.

I am not disputing that the promotion was ongoing.

I can see that the referral code that you entered is incorrect.

In case you need any further assistance, do not hesitate to contact me.


Me:

Right, this is the 10th different excuse I am hearing from you today for not honoring your promotion.
hero member
Activity: 770
Merit: 528
November 19, 2020, 03:01:36 PM
#45
Παραθέτω το transcript chat που είχα. Απλά απαράδεκτοι.

Quote
Me:

Hello, when I signed up I used a referral code: xxxxxxxxx . I signed up in October 30th. However as of today, the $50 CRO has not been credited to my account.


Iris:

Thank you for reaching out to us.

We apologize for the delayed response and appreciate your patience. We are receiving a very high volume of incoming messages and are doing our best to react as fast as possible.

Could you please provide me with a screenshot of this.


Me:

Hello, I do not have a screenshot. I didn't know I was supposed to take a screenshot during signing up.


Iris:

I was referring to taking a screenshot of what you are experiencing right now.

If you can provide me with proof that there are currently CRO locked in your account.

Just so we have a clearer picture of what we are dealing with.


Me:

Here is the screenshot you requested <...>


Cecilia:

Thank you for your reply.

In regards to your inquiry I inform you that we have credited the amount of 581.685 CRO to your crypto wallet, on the 1st of Nov.

If you have further inquiries, I remain at your disposal.


Me:

This amount you say is from a referral I did myself to a friend of mine.


Cecilia:

You're claiming the Sign-up bonus?


Me:

Yes, I used the referral code I sent you during my signup to crypto.com



Cecilia:

I see your Sign-Up bonus is locked, I will report to the relevant team.


Cecilia:

Hello xxxxxxx

In regards to this subject, I inform you that in order to unlock your sign-up bonus you must apply for a MCO visa card, it's not enough to stake in.

therefore, once you order a card your Sign-Up bonus will be released.


Me:

I don't understand. I *have* applied for a card. It is shown in the screenshot I sent you.


Victoria:

Hello xxxxxxx

Thank you for getting in touch.

From what I can see, your account has not received referral bonus due to not including referral code at the time of your registration.

Let me know if you need further assistance.


Me:

Ok this still does not make sense to me.

    In my first message I asked why I was not given the referral bonus on Oct, ***even though I used the referral code during my signup***, which was xxxxxxx.

    You ask me for a screenshot as a proof that I have CRO locked in my account.

    I send you the screenshot.

    You tell me that you credited me 581.685 CRO on Nov 1st.

    I tell you that this credit was for a referral I did my self for a friend, ***after*** I did the signup.

    You tell me that my sign-up bonus is locked and will report to your team.

    Then you tell me that I will claim the bonus once I apply for an MCO card.

    I tell you that I ***have already*** applied for a card, which was also shown in the screenshot I sent earlier.

    Then you reply that "my account has not received referral bonus due to not including referral code at the time of my registration."

Anyone reading the above will see it as the definition of poor customer support.


Victoria:

Hello xxxxxxx,


Thank you for getting in touch.

I am sorry but the welcome bonus you applied is for an old promotion which is now not applicable.

We are unable to provide you with a referral bonus, due to the fact that your account is now too old for the system, so as to apply referral bonus.

The bonus should be applied within 5 days from registering.

In case you need any further assistance, do not hesitate to contact me.


Me:

I'm sorry but I think that you are just playing with me.

When I signed up and used that referral code, ***the promotion was active***

I kindly waited then for over 3 weeks for the signup bonus to be posted to my account. When finally my patience was exhausted, you now tell me that the promotion is OLD???

Pages:
Jump to: