Pages:
Author

Topic: Κάρτα Visa από Crypto.com - page 3. (Read 1495 times)

jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 18, 2020, 02:49:25 PM
#44
στείλε τους ένα μήνυμα στο support και δώσε τους τον κωδικό μου για να σου πούνε για ποιο λόγο αυτή η καθυστέρηση.
hero member
Activity: 770
Merit: 528
November 18, 2020, 02:13:46 PM
#43
Πρέπει όμως κάποιος να υπολογίσει το risk factor.
Δηλαδή ότι δεσμέυεις νομίσματα τα οποία σήμερα αξίζουν $100 δε σημαίνει ότι τα νομίσματα αυτά θα αξίζουν το ίδιο μετά από το 6μηνο.

Στα πάντα ισχύει αυτό ακόμα και στο ήδη "καταξιωμένο" bitcoin.

Σύμφωνοι, αν όμως υποθέσουμε ότι το risk factor με το ευρώ ή το δολάριο είναι 1 και στο bitcoin είναι 100, στο CRO είναι 1000 (νούμερα τυχαία).
Επίσης η κάρτα μιλάει παντού για ευρώ και δολάρια ενώ στην πραγματικότητα τα stakes & rewards είναι σε CRO (το οποίο αφήνει λίγο στα "ψιλά γραμματα").
Προσωπικά με την "απλή" κάρτα 2% και 1000CRO stake είμαι εντάξει. Δεν πιστεύω ότι αξίζει το ρίσκο να πάει κάποιος στις μεγαλύτερες κάρτες βάζοντας ένα μηδενικό κάθε φορά πάνω στο stake του. Ήδη βλέπω στο reddit πολύ κλάμα και γκρίνια από αυτούς που πήγαν στις μεγάλες κάρτες και τώρα το stake τους έχει χάσει ένα σωρό αξία.

P.S. Τελικά το reward από το referral σου δε το πήρα ποτέ, φαντάζομαι ούτε και εσύ. Έχω ολοκληρώσει το KYC εδώ και 2 βδομάδες και περιμένω την αποστολή της κάρτας. Μήπως να μιλήσουμε στο support?




Όταν πηγαίνεις στα rewards τι σου βγάζει;
Επίσης στο wallet σου τι cro σου δείχνει; Έκανες κανονικά staking σε cro;

Όπως είχα γράψει παραπάνω, βγάζει μόνο το reward από τον γνωστό μου που είχα κάνει μετέπειτα. Όχι το δικό σου με την εγγραφή.
Ξαναλέω ότι έχω κάνει stake (το οποίο από $80 περίπου πριν 2 βδομάδες έχει πάει σε $65, παρόλο που το bitcoin ανεβαίνει τρελά), KYC και απλά περιμένω να μου βγάλουν την κάρτα.
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 18, 2020, 07:59:11 AM
#42
Ακριβώς! Και σήμερα μόνο που μιλάμε το bitcoin κοντεύει να χτυπήσει ρεκόρ τριετίας και γιατί όχι all time record.
Από δω και πέρα η εγκαθίδρυση των κρύπτο στα οικονομικά θέματα αρχίζει και γίνεται πιο mainsteam από ποτέ.
newbie
Activity: 8
Merit: 0
November 18, 2020, 07:54:42 AM
#41
Τώρα και με το FOMO που προκαλείται απο τις συναπτές εκτοξεύσεις που κάνει η τιμή του BTC, πολύς κόσμος πιστεύω θα διαβάσει για την crypto.com και θα εγγραφεί. Σίγουρα θα δημιουργηθεί ζήτηση.
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 18, 2020, 07:43:28 AM
#40
ΟΚ, σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Απολύτως κατανοητό αυτό που γράφεις στο τέλος και αυτός είναι ο λόγος που έκανα έρευνα και έμαθα για την κάρτα. Όπως είχα γράψει και στην 1η μου ανάρτηση, αναζητούσα ένα τρόπο για να αυξήσω τον αριθμό των Bitcoins που κρατάω για βάθος χρόνου και αυτό με την κάρτα και την επιστροφή ίσως να είναι μία αποτελεσματική στρατηγική με την προϋπόθεση πάντα οτι η τιμή του CRO να αυξηθεί στο μέλλον. Δηλαδή συσσωρεύω τις δωρεάν επιστροφές των CRO απο τις αγορές που κάνω με την κάρτα και στο μέλλον, αν αυξηθεί η τιμή του CRO πουλάω και μετατρέπω σε BTC. Σα να κάνω trading ένα altcoin.
Kάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου. 

Ναι είναι κι αυτό μια καλή στρατηγική! Μόνο θετικό προβλέπω να είναι σε βάθος χρόνου αν αναλογιστείς ότι το καλοκαίρι η εταιρεία έφτασε τους 5.000.000 πελάτες και έχουν βάλει στόχο μέχρι τέλη του 2020 τα 15.000.000
newbie
Activity: 8
Merit: 0
November 18, 2020, 07:21:30 AM
#39
ΟΚ, σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Απολύτως κατανοητό αυτό που γράφεις στο τέλος και αυτός είναι ο λόγος που έκανα έρευνα και έμαθα για την κάρτα. Όπως είχα γράψει και στην 1η μου ανάρτηση, αναζητούσα ένα τρόπο για να αυξήσω τον αριθμό των Bitcoins που κρατάω για βάθος χρόνου και αυτό με την κάρτα και την επιστροφή ίσως να είναι μία αποτελεσματική στρατηγική με την προϋπόθεση πάντα οτι η τιμή του CRO να αυξηθεί στο μέλλον. Δηλαδή συσσωρεύω τις δωρεάν επιστροφές των CRO απο τις αγορές που κάνω με την κάρτα και στο μέλλον, αν αυξηθεί η τιμή του CRO πουλάω και μετατρέπω σε BTC. Σα να κάνω trading ένα altcoin.
Kάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου. 
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 18, 2020, 07:07:20 AM
#38
Αγαπητά μέλη καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Άνοιξα το account και περιμένω να ολοκληρωθεί το verification.
Fcoiner, θα χρησιμοποιήσω το Referral Code σου.

Χρειάζομαι μία διευκρίνηση. Όταν διάβασα τη σελίδα με τις διάφορες κάρτες που έχουν, κάτω κάτω με μικρά γράμματα έγραφαν το εξής :

Transactions made under these merchant categories or channels are excluded from the CRO Rewards programme: digital wallets, digital banking services, crypto exchanges, stored value products, money remittance services, security brokers/dealers, insurance sales, underwriting and premiums, tax payments, government services, financial institutions, POI funding transactions, quasi cash, money orders, wire transfers, Gift, Card, Novelty, Souvenir Shops, Payment Service Provider - Member Financia, Electric, Gas, Sanitary and Water Utilities, Gift cards, Payment Transaction—Customer Financial Institution and Wire Transfers.

Συγκεκριμένα για την κόκκινη κάρτα, οποιαδήποτε αγορά και αν κάνεις, σε οποιδήποτε κατάστημα, μαγαζί κ.λπ. επιστρέφουν το 2% ( σε CRO tokens πάντα ) ή κάποιες συναλλαγές εξαιρούνται ? Γιατί έτσι όπως το διαβάζω απο την παράγραφο που έκανα paste πολλές κατηγορίες εξαιρούνται απο το πρόγραμμα της επσιτροφής.
Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά ?

Επίσης δεν έχω κατανοήσει καλά τον τρόπο που πιστώνονται τα χρήματα στη κάρτα.
1. Αν για παράδειγμα η κάρτα έχει 0 υπόλοιπο μέσα και θέλω να μεταφέρω 100 € για κάποια αγορά που θέλω να κάνω, τότε μπορώ να μεταφέρω χρήματα μέσω της τραπεζικής μου χρεωστικής ?
2. Θα φανούν τα χρήματα αυτά άμεσα στην crypto κάρτα ?
3. Φαντάζομαι πως υπάρχουν και fees για τις μεταφορές πίστωσης χρημάτων. Οπότε για παράδειγμα για τα 100 € εμένα πόσα ''καθαρά'' θα μου εμφανιστούν στην crypto κάρτα ?

Επειδή έχω σκοπό να χρησιμοποιώ την κάρτα αυτή με τον παραπάνω τρόπο, δηλαδή να την ''γεμίζω'' με κάποιο ποσό σε € απο τον τραπεζικό μου λογαριασμό και να κάνω τις αγορές που χρειάζομαι, σκέφτομαι οτι ίσως να μην με συμφέρει, ιδιαίτερα αν το κόστος μεταφοράς χρημάτων είναι μεγάλο. Δηλαδή αν κρατάνε προμήθεια για παράδειγμα 2%, για κάθε 100 € θα χάνω 2 € και σίγουρα ακούγεται μικρό το ποσό αλλά αθροιστικά σε βάθος χρόνο σίγουρα θα είναι σημαντικό το νούμερο. Βέβαια κάνουν την επιστροφή αλλά αφού γίνεται σε CRO tokens τότε η αξία τους είναι άκρως ευμετάβλητη και μόλις έιδα τα διάγραμμα του. Έχει χάσει  πάρα πολύ την αξία του. Ας ελπίσουμε οτι στο μέλλον θα υπάρξει ζήτηση και θα ανέβει η τιμή του. Με την κόκκινη κάρτα που απαιτεί 2.500 CRO σίγουρα το ρίσκο είναι πιο περιορισμένο, σε σχέση πάντα με τις υπόλοιπες κάρτες τους.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Καλησπέρα,

Θα στα απαντήσω ένα ένα με τη σειρά.

Σε αυτά που έγραψες "these merchant categories or channels are excluded" αφορούν κυρίως συναλλαγές που κάνουν κατά κύριο λόγο σε Αμερική αφού αποτελεί τεράστια αγορά, φαντάζομαι εσύ την κάρτα θα την χρησιμοποιείς για αγορά προϊόντων από Ελλάδα ή Ευρώπη. Μέχρι στιγμής όπου την έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα έχουν δώσει κανονικά το ποσοστό πίσω.

1. Όταν με το καλό σου έρθει η κάρτα και την ενεργοποιήσεις πατάς Top Up και σου δίνει επιλογές για το πως θέλεις να την γεμίσεις.
2. Ναι, άμεσα γίνεται η φόρτιση.
3. Με μεταφορά από τράπεζα η μεταφορά είναι εντελώς δωρεάν και μέχρι στιγμής μου φορτώθηκαν σε 1 εργάσιμη μέρα, σε περίπτωση "φόρτισης" από κάρτα (debit ή credit) η εφαρμογή σου βγάζει επι τόπου ένα μικρό fee που sto δείχνει επί τόπου.

Σχετικά με την τιμή των cro δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι η γνώμη μου αφού αυτό αποτελεί καλή ευκαιρία για να αγοράσεις όσα περισσότερα μπορείς.
Η τιμή στο παρελθόν έχει φτάσει τα 16cents.
Και εκτός αυτό σου δίνεται πχ η δυνατότητα να κλειδώσεις πχ για 3 μήνες κρύπτο (όποιο κι αν είναι αυτό) και να πάρεις επιτόκιο πίσω 12%!!!

Προσπάθησε να την δεις την κάρτα αλλά και την εφαρμογή σαν ένα εργαλείο επένδυσης και αποταμίευσης, πέρα από τη χρήση της σαν τρόπο πληρωμής αγαθών.

newbie
Activity: 8
Merit: 0
November 18, 2020, 06:54:41 AM
#37
Αγαπητά μέλη καλησπέρα,

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Άνοιξα το account και περιμένω να ολοκληρωθεί το verification.
Fcoiner, θα χρησιμοποιήσω το Referral Code σου.

Χρειάζομαι μία διευκρίνηση. Όταν διάβασα τη σελίδα με τις διάφορες κάρτες που έχουν, κάτω κάτω με μικρά γράμματα έγραφαν το εξής :

Transactions made under these merchant categories or channels are excluded from the CRO Rewards programme: digital wallets, digital banking services, crypto exchanges, stored value products, money remittance services, security brokers/dealers, insurance sales, underwriting and premiums, tax payments, government services, financial institutions, POI funding transactions, quasi cash, money orders, wire transfers, Gift, Card, Novelty, Souvenir Shops, Payment Service Provider - Member Financia, Electric, Gas, Sanitary and Water Utilities, Gift cards, Payment Transaction—Customer Financial Institution and Wire Transfers.

Συγκεκριμένα για την κόκκινη κάρτα, οποιαδήποτε αγορά και αν κάνεις, σε οποιδήποτε κατάστημα, μαγαζί κ.λπ. επιστρέφουν το 2% ( σε CRO tokens πάντα ) ή κάποιες συναλλαγές εξαιρούνται ? Γιατί έτσι όπως το διαβάζω απο την παράγραφο που έκανα paste πολλές κατηγορίες εξαιρούνται απο το πρόγραμμα της επσιτροφής.
Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά ?

Επίσης δεν έχω κατανοήσει καλά τον τρόπο που πιστώνονται τα χρήματα στη κάρτα.
1. Αν για παράδειγμα η κάρτα έχει 0 υπόλοιπο μέσα και θέλω να μεταφέρω 100 € για κάποια αγορά που θέλω να κάνω, τότε μπορώ να μεταφέρω χρήματα μέσω της τραπεζικής μου χρεωστικής ?
2. Θα φανούν τα χρήματα αυτά άμεσα στην crypto κάρτα ?
3. Φαντάζομαι πως υπάρχουν και fees για τις μεταφορές πίστωσης χρημάτων. Οπότε για παράδειγμα για τα 100 € εμένα πόσα ''καθαρά'' θα μου εμφανιστούν στην crypto κάρτα ?

Επειδή έχω σκοπό να χρησιμοποιώ την κάρτα αυτή με τον παραπάνω τρόπο, δηλαδή να την ''γεμίζω'' με κάποιο ποσό σε € απο τον τραπεζικό μου λογαριασμό και να κάνω τις αγορές που χρειάζομαι, σκέφτομαι οτι ίσως να μην με συμφέρει, ιδιαίτερα αν το κόστος μεταφοράς χρημάτων είναι μεγάλο. Δηλαδή αν κρατάνε προμήθεια για παράδειγμα 2%, για κάθε 100 € θα χάνω 2 € και σίγουρα ακούγεται μικρό το ποσό αλλά αθροιστικά σε βάθος χρόνο σίγουρα θα είναι σημαντικό το νούμερο. Βέβαια κάνουν την επιστροφή αλλά αφού γίνεται σε CRO tokens τότε η αξία τους είναι άκρως ευμετάβλητη και μόλις έιδα τα διάγραμμα του. Έχει χάσει  πάρα πολύ την αξία του. Ας ελπίσουμε οτι στο μέλλον θα υπάρξει ζήτηση και θα ανέβει η τιμή του. Με την κόκκινη κάρτα που απαιτεί 2.500 CRO σίγουρα το ρίσκο είναι πιο περιορισμένο, σε σχέση πάντα με τις υπόλοιπες κάρτες τους.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 18, 2020, 06:25:17 AM
#36
Πρέπει όμως κάποιος να υπολογίσει το risk factor.
Δηλαδή ότι δεσμέυεις νομίσματα τα οποία σήμερα αξίζουν $100 δε σημαίνει ότι τα νομίσματα αυτά θα αξίζουν το ίδιο μετά από το 6μηνο.

Στα πάντα ισχύει αυτό ακόμα και στο ήδη "καταξιωμένο" bitcoin.

Σύμφωνοι, αν όμως υποθέσουμε ότι το risk factor με το ευρώ ή το δολάριο είναι 1 και στο bitcoin είναι 100, στο CRO είναι 1000 (νούμερα τυχαία).
Επίσης η κάρτα μιλάει παντού για ευρώ και δολάρια ενώ στην πραγματικότητα τα stakes & rewards είναι σε CRO (το οποίο αφήνει λίγο στα "ψιλά γραμματα").
Προσωπικά με την "απλή" κάρτα 2% και 1000CRO stake είμαι εντάξει. Δεν πιστεύω ότι αξίζει το ρίσκο να πάει κάποιος στις μεγαλύτερες κάρτες βάζοντας ένα μηδενικό κάθε φορά πάνω στο stake του. Ήδη βλέπω στο reddit πολύ κλάμα και γκρίνια από αυτούς που πήγαν στις μεγάλες κάρτες και τώρα το stake τους έχει χάσει ένα σωρό αξία.

P.S. Τελικά το reward από το referral σου δε το πήρα ποτέ, φαντάζομαι ούτε και εσύ. Έχω ολοκληρώσει το KYC εδώ και 2 βδομάδες και περιμένω την αποστολή της κάρτας. Μήπως να μιλήσουμε στο support?




Όταν πηγαίνεις στα rewards τι σου βγάζει;
Επίσης στο wallet σου τι cro σου δείχνει; Έκανες κανονικά staking σε cro;
hero member
Activity: 770
Merit: 528
November 17, 2020, 09:38:02 PM
#35
Πρέπει όμως κάποιος να υπολογίσει το risk factor.
Δηλαδή ότι δεσμέυεις νομίσματα τα οποία σήμερα αξίζουν $100 δε σημαίνει ότι τα νομίσματα αυτά θα αξίζουν το ίδιο μετά από το 6μηνο.

Στα πάντα ισχύει αυτό ακόμα και στο ήδη "καταξιωμένο" bitcoin.

Σύμφωνοι, αν όμως υποθέσουμε ότι το risk factor με το ευρώ ή το δολάριο είναι 1 και στο bitcoin είναι 100, στο CRO είναι 1000 (νούμερα τυχαία).
Επίσης η κάρτα μιλάει παντού για ευρώ και δολάρια ενώ στην πραγματικότητα τα stakes & rewards είναι σε CRO (το οποίο αφήνει λίγο στα "ψιλά γραμματα").
Προσωπικά με την "απλή" κάρτα 2% και 1000CRO stake είμαι εντάξει. Δεν πιστεύω ότι αξίζει το ρίσκο να πάει κάποιος στις μεγαλύτερες κάρτες βάζοντας ένα μηδενικό κάθε φορά πάνω στο stake του. Ήδη βλέπω στο reddit πολύ κλάμα και γκρίνια από αυτούς που πήγαν στις μεγάλες κάρτες και τώρα το stake τους έχει χάσει ένα σωρό αξία.

P.S. Τελικά το reward από το referral σου δε το πήρα ποτέ, φαντάζομαι ούτε και εσύ. Έχω ολοκληρώσει το KYC εδώ και 2 βδομάδες και περιμένω την αποστολή της κάρτας. Μήπως να μιλήσουμε στο support?


jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 17, 2020, 12:22:03 PM
#34
Πρέπει όμως κάποιος να υπολογίσει το risk factor.
Δηλαδή ότι δεσμέυεις νομίσματα τα οποία σήμερα αξίζουν $100 δε σημαίνει ότι τα νομίσματα αυτά θα αξίζουν το ίδιο μετά από το 6μηνο.

Στα πάντα ισχύει αυτό ακόμα και στο ήδη "καταξιωμένο" bitcoin.
hero member
Activity: 770
Merit: 528
November 17, 2020, 10:54:41 AM
#33
Πρέπει όμως κάποιος να υπολογίσει το risk factor.
Δηλαδή ότι δεσμέυεις νομίσματα τα οποία σήμερα αξίζουν $100 δε σημαίνει ότι τα νομίσματα αυτά θα αξίζουν το ίδιο μετά από το 6μηνο.
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 14, 2020, 02:50:31 AM
#32

Αγαπητά μέλη καλησπέρα,

Είμαι νέος στον χώρο και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το θέμα αυτό της κάρτας. Ίσως φανούν χαζές οι ερωτήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.

1. Έστω ότι αιτούμε την κόκκινη κάρτα που απαιτεί staking 2.500 CRO, αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να αγοράσω αυτές τις 2,5 χιλιαδες CRO, σαν κόστος εγγραφής ας πούμε, τα οποία θα μπορώ να εκμεταλλευτώ ξανά μόνο μετά το πέρας των 6 μηνών ?

2. Αν θέλω για παράδειγμα να πιστώσω τη κάρτα με 1.000 €, η διαδικασία που θα ακολουθήσει είναι η εξής ; Με την τραπεζική μου κάρτα αγοράζω μέσω της εφαρμογής CRO αξίας 1.000 € ; Η πίστωση με € γίνεται απευθείας ή πρέπει να κάνω έμβασμα ( 2-3 ημέρες αναμονή ). Τι κόστος έχει το ‘’γέμισμα’’ της κάρτας ;
Επίσης από την στιγμή που η κάρτα έχει για παράδειγμα 1.000 CRO να  ‘’ κάθονται ‘’ αυτό σημαίνει ότι εκτίθενται στο κίνδυνο ή στο όφελος της ημερήσιας διακύμανσης της τιμής τους ;

2. Η πιο σημαντική ερώτηση μου είναι η εξής, επειδή γενικά χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα μου συνεχώς κάρτα και έχω σχεδόν πλήρως εγκαταλέιψει τα μετρητά, θα μπορούσε αυτή η επιστροφή του 2% για την κόκκινη κάρτα να αποτελέσει τρόπο για να συσσωρεύεις extra Bitcoin ?  Δηλαδή την επιστροφή των CRO απο τις αγορές να την μετατρέπεις σε BTC και να τα στέλνεις στο wallet στο οποίο κρατάς τα BTC για βάθος χρόνου ? Θα άξιζε αυτή η στρατηγική πιστεύετε ή λόγω κόστους μεταφορών ή άλλων παραμέτρων που ίσως οι ήδη χρήστες να γνωρίζουν δεν θα είχε νόημα κάτι τέτοιο.  

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Καταρχάς καλωσήρθες Smiley

Θα σου απαντήσω ένα - ένα τα ερωτήματα καθώς αφού άνοιξα εξαρχής το θέμα και χρησιμοποιώ την κάρτα επιτυχώς αρκετό καιρό τώρα ελπίζω να σε βοηθήσω.

1. Τα 2500 CRO για την κόκκινη κάρτα (μπορείς να βγάλεις ό,τι κάρτα θες ανάλογα τα λεφτά σου) είναι ακριβώς όπως το γράφεις. Κλειδώνεις για 6 μήνες τα 2500 CRO ώστε να παραγγείλεις την κάρτα. Στους 6 μήνες αυτόματα μπορείς είτε να τα εξαργυρώσεις είτε να τα μετατρέψεις.
Επίσης αν χρησιμοποιήσεις το λινκ μου στο αρχικό ποστ σου δίνει reward εγγραφής το οποίο είναι άμεσα διαθέσιμο.

2. Αν θέλεις πχ να πιστώσεις την κάρτα με 1000€. Είτε απευθείας με χρεωστική στέλνεις το ποσό στην κάρτα σου, είτε μέσω sepa το στέλνεις δωρεάν μέσω τράπεζας.
Επίσης να ξέρεις ότι η κάρτα μπορείς να γεμιστεί με οποιοδήποτε νόμισμα έχεις. Αν πχ μεταφέρεις ό,τι κρύπτο έχεις στην crypto.com αυτήν αυτόματα στα περνάει στο wallet σου και τα κάνεις ό,τι θέλεις.
Αν πχ αγοράσεις cro με χρωστική , θα χρεωθείς κανονικά το ποσό που επέλεξες αλλά τα cro θα είναι ελαφρώς λιγότερα λόγω commision το οποίο στο βγάζει επιτόπου. Σε σχέση με άλλα ανταλλακτήρια το συγκεκριμένο έχει πολύ χαμηλές χρώσεις πάντως.
Στην κάρτα ΔΕΝ κάθονται CRO αλλά το συγκεκριμένο ποσό που έχεις επιλέξει να την γεμίσεις. Τα CRO είναι στο πορτοφόλι σου. Θα καταλάβεις τι εννοώ αφού κάνεις εγγραφή και δεις πως είναι.

3. Επειδή κι εγώ χρησιμοποιώ μόνο κάρτα αρκετά χρόνια για να πληρώνω ΔΕΚΟ και οτιδήποτε έχει σχέση με λογαριασμούς και ψώνια (οπουδήποτε δέχονται κάρτα ακόμα και σε περίπτερα) είναι όντως όχι μόνο πρακτικό με τη συγκεκριμένη κάρτα αλλά έχεις και όφελος από 1% έως 8% ανάλογα την κάρτα που θα διαλέξεις και το αρχικό ποσό που θέλεις να βάλεις. Αν πχ βάλεις τα 1000€ όπως λες παραπάνω, δικαιούσαι να λάβεις την επόμενη κάρτα που δίνει 3% επιστροφή στα πάντα. Βλέπεις τα οικονομικά σου και επιλέγεις επομένως ποια θέλεις. Και όντως συσσωρεύεις CRO τα οποία είτε τα μαζεύεις, είτε τα πουλάς και τα περνάς στην κάρτα για αγορές, είτε τα ανταλλάζεις με ό,τι κρυπτονόμισμα θέλεις.

Για μένα προσωπικά αξίζει και έχει απόλυτο νόημα η χρήση της για ένα και μόνο λόγω τουλάχιστον, που είναι κατ' εμέ ο πιο σημαντικός. Από τη στιγμή που χρησιμοποιείς στα πάντα χρεωστικές ή πιστωτικές όπου δεν σου επιστρέφουν απολύτως τίποτα, για ποιο λόγω να μην κάνεις χρήση της συγκεκριμένης που στα πάντα σου επιστρέφει ένα σημαντικό ποσοστό από τις αγορές;

Ελπίζω να βοήθησα.
newbie
Activity: 8
Merit: 0
November 13, 2020, 10:28:39 AM
#31

Αγαπητά μέλη καλησπέρα,

Είμαι νέος στον χώρο και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το θέμα αυτό της κάρτας. Ίσως φανούν χαζές οι ερωτήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.

1. Έστω ότι αιτούμε την κόκκινη κάρτα που απαιτεί staking 2.500 CRO, αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να αγοράσω αυτές τις 2,5 χιλιαδες CRO, σαν κόστος εγγραφής ας πούμε, τα οποία θα μπορώ να εκμεταλλευτώ ξανά μόνο μετά το πέρας των 6 μηνών ?

2. Αν θέλω για παράδειγμα να πιστώσω τη κάρτα με 1.000 €, η διαδικασία που θα ακολουθήσει είναι η εξής ; Με την τραπεζική μου κάρτα αγοράζω μέσω της εφαρμογής CRO αξίας 1.000 € ; Η πίστωση με € γίνεται απευθείας ή πρέπει να κάνω έμβασμα ( 2-3 ημέρες αναμονή ). Τι κόστος έχει το ‘’γέμισμα’’ της κάρτας ;
Επίσης από την στιγμή που η κάρτα έχει για παράδειγμα 1.000 CRO να  ‘’ κάθονται ‘’ αυτό σημαίνει ότι εκτίθενται στο κίνδυνο ή στο όφελος της ημερήσιας διακύμανσης της τιμής τους ;

2. Η πιο σημαντική ερώτηση μου είναι η εξής, επειδή γενικά χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα μου συνεχώς κάρτα και έχω σχεδόν πλήρως εγκαταλέιψει τα μετρητά, θα μπορούσε αυτή η επιστροφή του 2% για την κόκκινη κάρτα να αποτελέσει τρόπο για να συσσωρεύεις extra Bitcoin ?  Δηλαδή την επιστροφή των CRO απο τις αγορές να την μετατρέπεις σε BTC και να τα στέλνεις στο wallet στο οποίο κρατάς τα BTC για βάθος χρόνου ? Θα άξιζε αυτή η στρατηγική πιστεύετε ή λόγω κόστους μεταφορών ή άλλων παραμέτρων που ίσως οι ήδη χρήστες να γνωρίζουν δεν θα είχε νόημα κάτι τέτοιο. 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 10, 2020, 08:34:36 PM
#30
Θετικότατα νέα με τα νέα εξτρά bonus που δίνουν πλέον στις κάρτες και τις επιπλέον παροχές.

Πλέον και στις πιο "απλές κάρτες" δίνεται η δυνατότητα για μεγαλύτερα bonus και επιστροφές και προστέθηκε το lounge key αεροδρομίων στις 3 από τις 5 κάρτες.

https://crypto.com/en/cards.html

hero member
Activity: 770
Merit: 528
November 05, 2020, 11:30:44 PM
#29
Εδώ είναι και ένα αρκετά περιεκτικό review του Crypto.com
https://www.doctorofcredit.com/crypto-com-review-app-card-earn-and-referrals/
newbie
Activity: 10
Merit: 0
November 05, 2020, 05:53:11 PM
#28
Να σαι καλά! Ποια κάρτα παρήγγειλες;
την κοκκινη

Το reward σου φαίνεται σε σένα; Γιατί σε εμένα ακόμη δε φαίνεται τίποτα.
ναι κανονικα

έκανες κανονικά staking από cro για την κάρτα ή απλά εγγραφή;
Ναι 1000 cro staking.και μου εδωσε 582,36cro sign up bonus.τα οποια τα εκανα btc
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 04, 2020, 03:25:16 PM
#27
Να σαι καλά! Ποια κάρτα παρήγγειλες;
την κοκκινη

Το reward σου φαίνεται σε σένα; Γιατί σε εμένα ακόμη δε φαίνεται τίποτα.
ναι κανονικα

έκανες κανονικά staking από cro για την κάρτα ή απλά εγγραφή;
jr. member
Activity: 136
Merit: 1
November 04, 2020, 03:12:34 PM
#26
Τελικά με έκαναν επιβεβαίωση με λογαριασμό ΔΕΗ. Να δούμε πότε θα την στείλουν.
Τα staked CRO παρεπιπτόντως ήδη μέσα σε 3 μέρες έχουν χάσει το 10% της αξίας τους περίπου  Shocked

Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι παρότι το volatility όπως και σε όλα τα νομίσματα είναι πολύ μεγάλο, η τιμή παραμένει σχετικά χαμηλή για κάποιον που θέλει να μαζέψει αρκετά. Δες σαν παράδειγμα το νόμισμα της binace που από cents έφτασε σε σημείο να κοστίζει 25usd
hero member
Activity: 770
Merit: 528
November 04, 2020, 11:04:26 AM
#25
Τελικά με έκαναν επιβεβαίωση με λογαριασμό ΔΕΗ. Να δούμε πότε θα την στείλουν.
Τα staked CRO παρεπιπτόντως ήδη μέσα σε 3 μέρες έχουν χάσει το 10% της αξίας τους περίπου  Shocked
Pages:
Jump to: