Pages:
Author

Topic: Zeytinyağı Kullanın : +20 yıl yasamak garanti - page 2. (Read 692 times)

legendary
Activity: 2506
Merit: 1287
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
Bu konuda da ülke insanının cehaleti ve açgözlülüğü devreye giriyor, ne zeytin yetiştiriciliğini biliyoruz, ne de doğru yağ üretimini. Herifin zeytinliği var ama bakıyorsun verimlilik vasatın bile altında, mesela diyorsun ki sen bunlara ne sıklıkta su veriyorsun, diyor ki zeytin sulanmaz...Nah sulanmaz, zeytin sulanır ama senin zihniyetin cahil olduğu için koyun gibi bildiğinden devam ediyorsun.
Bir de ülkenin sorgulanmaz değerlerinden "üçkağıtçılık" var işin içinde, emin olun iyi diye aldığınız zeytinyağlarının bile çoğu maalesef pamuk yağı katkılı, hatta fiyatı da ucuzsa bilin ki pamuk yağı zeytinyağı katkılı.
Yabancı alır mı senden hileli yağı, İtalya'dan, İspanya'dan hatta Yunanistan'dan daha iyi ve hilesizini daha ucuza alıyor zaten.

Tarım konusundaki kıskaçtan zeytinci de nasibini alıyor. Hem destek yok hemde madenler için katledilen zeytinlikler vsr. Zeytin agaçlarını romalılar dikti biz kesiyoruz. Binlerce yıldır her türlü hava koşuluna karşı direnip bu günlere kadar gelmiş olan bu mucize ağaçları yok edip bunda da sahteciliği artırıyoruz. Dün bir markette baktığım saf zeytinyagı markaları artık 1500 civarında geziniyor. Almak isteyen buyursun alsın diyor. Koç gibi ithal olup burada paketlendiği gibi yerli olan ayçiçek yagının 200tl oldugu günlerden geçiyoruz. Yakında raflardaki saf zeytinyağı yavaş yavaş kaldırılır.

Bir zamanlar saçma sapan içeriğiyle gündemden düşüp daha az rağbet gören Riviera denilen rezil yağ yeniden popüler oldu, çünkü daha ucuz. İnsanlar da bilmedikleri için ya da "her şeye rağmen sonuçta zeytinyağı" diyerek alıyorlar. Oysa o zımbırtı tüketilebilir hale gelebilmesi için o kadar işlemden geçiyor ki, sonunda neredeyse zeytinyağı olmaktan çıkıyor.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Bu konuda da ülke insanının cehaleti ve açgözlülüğü devreye giriyor, ne zeytin yetiştiriciliğini biliyoruz, ne de doğru yağ üretimini. Herifin zeytinliği var ama bakıyorsun verimlilik vasatın bile altında, mesela diyorsun ki sen bunlara ne sıklıkta su veriyorsun, diyor ki zeytin sulanmaz...Nah sulanmaz, zeytin sulanır ama senin zihniyetin cahil olduğu için koyun gibi bildiğinden devam ediyorsun.
Bir de ülkenin sorgulanmaz değerlerinden "üçkağıtçılık" var işin içinde, emin olun iyi diye aldığınız zeytinyağlarının bile çoğu maalesef pamuk yağı katkılı, hatta fiyatı da ucuzsa bilin ki pamuk yağı zeytinyağı katkılı.
Yabancı alır mı senden hileli yağı, İtalya'dan, İspanya'dan hatta Yunanistan'dan daha iyi ve hilesizini daha ucuza alıyor zaten.

Tarım konusundaki kıskaçtan zeytinci de nasibini alıyor. Hem destek yok hemde madenler için katledilen zeytinlikler vsr. Zeytin agaçlarını romalılar dikti biz kesiyoruz. Binlerce yıldır her türlü hava koşuluna karşı direnip bu günlere kadar gelmiş olan bu mucize ağaçları yok edip bunda da sahteciliği artırıyoruz. Dün bir markette baktığım saf zeytinyagı markaları artık 1500 civarında geziniyor. Almak isteyen buyursun alsın diyor. Koç gibi ithal olup burada paketlendiği gibi yerli olan ayçiçek yagının 200tl oldugu günlerden geçiyoruz. Yakında raflardaki saf zeytinyağı yavaş yavaş kaldırılır.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1287
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
member
Activity: 1011
Merit: 64
Bu başlığı açtıktan 2 yıl sonra zeytinyağı neredeyse karaborsa olacak hale geldi kelebek etkisi yaptık galiba sevgili forumdaslar  Grin Grin
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Egede, Akdenizde pekçok yerde zeytinlikler var. Bunların bazıları ta romalılardan kalma. Gerçekten mucize bir ağaç. Biz bunların altında kömür arıyoruz. 5 yıl sonra yine dikeceğiz. Onlar da şak diye ürün vermey naşlayacaklar. Akdeniz diyeti denen şeyi antik uygarlıklar kullanmış biz bunu kullanamıyoruz. Yanlış tarım politikaları ve aç gözlülük bu bahçeleri yok ediyor. Hataydaki deprem sonrası buraya yapılacak olan toki konutları böyle asırlık ağaçları keserek üstüne yapacaklar. Yakında ayçiçeği yağını bile bulamayız bu ülkede.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
Bizim iç pazardaki orta kalite ve ucuz zeytinleri İspanyollar alıp kendi markalarından satıyormuş diye duydum. İspanyollar zeytinyağı ihracat birincisi dünyada diye biliyorum. Biz de Suriye'den gelen zeytinlerin yağını bizim iç pazara satıyormuşuz. Migroslarda Bimlerde satılan yağlar bunlardan olabilir diyorlar. Egeden köyden alsan sızma olmuyor, marketten alsan sahte ya da kalitesiz oluyor. Bu kadar zeytin içinde yaşarken ve iklimi uygun bir yerde çok daha iyi değerlendirmemiz lazımdı. Bu arada bana beklenmedik şekilde bir arsa miras kaldı. 1. Derece sit alanıymış, zeytinlikmiş. Birileri de benim zeytini topluyor. Aslında gidip bir sene toplamak lazım ama yeri de şehire yola uzak.
legendary
Activity: 2016
Merit: 1598
Yine sonradan gördüğüm değerli konulardan, gerçekten mucize bir besin ve Türkiye bunun merkezi,

benim arkadaşım da üretiyordu İznik'te fakat uluslararası "extra virgin" gravitesini tutturamadıkları için iç piyasada kaldılar ve büyük şirketlerle rekabet edemediler. Ondan direkt sıkımdan taş baskı aldığım yağlar harikaydı, %0.5-1 farkla extra virgin'i kaçırıyordu biraz uğraşıp onu da sağlasa dünya çapında bir marka olabilirdi...

Bu arada 4000 yıllık hala mahsul veren Zeytin ağaçları var, çok uzun ömürlü canlılarda bugünlerde popüler olan "longevity" teknolojilerine yönelik çok faydalı sırlar var, Ginkgo Biloba (bilinen en eski ağaç), bazı mantarlar falan da öyle, ilerde önemi daha da iyi anlaşılacak bitkilerden zeytin de:

https://www.aboutoliveoil.org/commune-with-the-ancients-visit-the-worlds-oldest-olive-trees

sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
Ege bölgesinde yaşayan akrabalarım vardı. 10 yıl kadar önce ileride tüm dünyada aranır bir şey olacak, zeytinlikler çok değerlenecek diyorlardı. Galiba dedikleri doğru olacak, yavaş yavaş anlaşılıyor. Bizim zeytinlikleri arttırmamız, zeytin ve yağının miktarını ve kalitesini arttırmamız gerekirken aksine zeytinlikleri kesiyoruz, imara açıyoruz. Bunu görmek çok zor değil. Zeytinyağı ihracatında çok iyi yerlere gelebiliriz. Geçen senelerde okuduğum haberde İspanyolların ege bölgesinden zeytinyağı alıp, kendilerinin paketleyip ihraç ettiğini anlatıyordu. Amerika'da falan çok satıyor. Düzgün bakanlıklar olsa çok güzel ihracat yapardık.

Üniversiteden Aydınlı bir tanıdığım vardı, onun tavsiyesiyle şu yağı aldım: https://bahcemisorganik.com/urun/merolive-zeytinyagi-2lt-premium-2nd/

153 Polifenol, 0,4 Asit yani çok kaliteli bir yağ. Fiyatı da marketteki alalede markalara göre uygun. 0,2 Asit, 600 Polifenol 1. kalitesi de var. Yağ alacak varsa fiyatlar artmadan tavsiye ederim.

Komilinin basit 5 litrelik sızma zeytinyağı 1089 tl, bahsettiğiniz sitede 1 kalite 5 litre 1349 tl, bence birinci kalite ürünleri 250 lira farkla almak daha mantıklı, bitmek üzere olursa bir ara 5 litre sipariş edeyim bu siteden eğer gerçekten Aydınlı bir arkadaştan alınıyorsa ve saflığından şüphe duyulmuyorsa,
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
Ege bölgesinde yaşayan akrabalarım vardı. 10 yıl kadar önce ileride tüm dünyada aranır bir şey olacak, zeytinlikler çok değerlenecek diyorlardı. Galiba dedikleri doğru olacak, yavaş yavaş anlaşılıyor. Bizim zeytinlikleri arttırmamız, zeytin ve yağının miktarını ve kalitesini arttırmamız gerekirken aksine zeytinlikleri kesiyoruz, imara açıyoruz. Bunu görmek çok zor değil. Zeytinyağı ihracatında çok iyi yerlere gelebiliriz. Geçen senelerde okuduğum haberde İspanyolların ege bölgesinden zeytinyağı alıp, kendilerinin paketleyip ihraç ettiğini anlatıyordu. Amerika'da falan çok satıyor. Düzgün bakanlıklar olsa çok güzel ihracat yapardık.

Üniversiteden Aydınlı bir tanıdığım vardı, onun tavsiyesiyle şu yağı aldım: https://bahcemisorganik.com/urun/merolive-zeytinyagi-2lt-premium-2nd/

153 Polifenol, 0,4 Asit yani çok kaliteli bir yağ. Fiyatı da marketteki alalede markalara göre uygun. 0,2 Asit, 600 Polifenol 1. kalitesi de var. Yağ alacak varsa fiyatlar artmadan tavsiye ederim.
sr. member
Activity: 588
Merit: 365
Life is so short but wonderful.
Kolestrolü düzenlediği için kalp sağlığına iyi geldiğini okumuştum daha önceden. Antioksidanlar bakımından zengin olduğu da bilinir. Cilt sağlına ve sindirime iyi geldiği de söylenir. Gerçekten mucizevi bir gıda. Fakat abartmamak gerekiyor. Hiçbir şey insan ömrünü 20 sene uzatır diye lanse edilemez. Bu tabirler bana biraz gayri ciddi geldi. Bu kadar değerli bir gıdaya böyle gayri ciddi yaklaşırsak gerçek değerini kaybetmesini sağlarız. İnsanlar zeytinyağı hakkında gayri ciddi düşünceler taşımaya başlar.

Tabii faydaları çok ama tüketimi konusunda bazı konulara da dikkat etmek gerekir. Zeytinyağı yüksek kalorili bir besin olduğu için aşırı tüketildiğinde kilo problemlerine yol açabilir. wolwoo'nun uyarısı bence önemli. Her şeyde olduğu gibi zeytinyağı kullanımında da dengeli olmak daha iyi sonuçlar verir. Dengeli bir beslenme programı içerisinde kullanmak sağlık açısından daha iyi olur.
legendary
Activity: 2058
Merit: 1135
senede 75 litre ayda 6+ litre yapar hadi 4 kişilik bir aile olsun kişi başı 1.5 litre eder. nolursa olsun neticede yağ bu, günde 1-2 yemek kaşığı öneriliyor sağlıklı bireylere, tüketilen diğer gıdalarda da yağ var  Huh tabi seçim sizin ama bence her şey kararında iyi...
hero member
Activity: 994
Merit: 607
Zeytinyağı krizi tırmanıyor bu sene İspanya'da ve İtalya'da üretim düşük olursa büyük bir zeytinyağı krizi dünyayı bekliyor çünkü bu yıl ülkemizde de sorunlar var.

Avrupa fiyatı 10 Euro'ya yaklaştı yani yaklaşık 300 TL bandında. Geçen yıl 3 euroydu fiyat inanılmaz bir artış.

Zeytinyağı seven benim stokta son 75 kg kaldı. 1 sene yeter bana sonrası haşlamaya döneriz artık,  ben çicekyagı kullanmayan biriyim.

Yapay bir gıda krizi senaryoları aklıma geldi. Belki zeytinyağı bunun bir çeşidiyle olabilir böylece zeytinyağında inanılmaz fiyatlar konuşulur. Şimdiden meyve sebzeye de inanılmaz zamlar gelmiş. Az önce manavdan kayısı alayım dedim diri normal kayısı kilosu 90 liraydı. Tabi ben kasada gördüğüm için bırakamadım. Kuru kayısı o fiyata satılıyordu bir kaç sene önce. 3-4 kilo kayısı alacağıma 1 litre zeytinyağı alırım daha mantıklı.
member
Zeytinyağı krizi tırmanıyor bu sene İspanya'da ve İtalya'da üretim düşük olursa büyük bir zeytinyağı krizi dünyayı bekliyor çünkü bu yıl ülkemizde de sorunlar var. Dünyada son 20 yılda zeytinyağı talebi giderek artıyor hem sağlık hem doğal beslenme hem güzellik sektörü toptan zeytinyağına yönelmiş durumda. Ama üretimde büyük problemler var son 2 yıldır. Bu yılda problemli diyorlar.

Avrupa fiyatı 10 Euro'ya yaklaştı yani yaklaşık 300 TL bandında. Geçen yıl 3 euroydu fiyat inanılmaz bir artış.

Zeytinyağı seven benim stokta son 75 kg kaldı. 1 sene yeter bana sonrası haşlamaya döneriz artık,  ben çicekyagı kullanmayan biriyim.
member

Dünyadaki kuraklık nedeniyle üretici ülkelerin darboğaza düşmesinin ardından Türkiye'nin yılın ilk 6 ayında yaptığı zeytin ve zeytinyağı ihracatı, geçen yılın tamamında yapılan ihracatı sollamıştı. İç piyasada artan fiyatları dizginlemek için ihracatçıya ekim ayı sonuna kadar yasak getirildi.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
Zeytin ve türevlerine aşık biriyimdir sabah kahvaltım zengin ve türevleri olmazsa olmazımdır. Garip bir dönemden geçiyoruz. Sadece zeytin değil baldada garip bir durum söz konusu marketten aldığınız balların tadı tamamen bozulmuş durumda ve kaliteli bala girdiğin an kg fiyatı 350-400 leri buluyor.

Bir karadenizli olarak ürettiğiiz mahsülün beş para etmemesi üzerine bu fiyatları görünce hayretler içerisinde kalıyorum.

Geçen gün doğal bir bal aldım yayla balı, kilo fiyatı 300 liraydı, pahalı diyordum ama uyguna almışım desenize hocam, bal da çok iyi çıktı, Konya yaylalarının balı, arkadaşa söyleyeyim bir daha getirsin bakalım geç olmadan, gerçi fiyatı aynı kaldıysa tabi,

Bu arada konu ile ilişkili olarak zeytinyağı çok pahalandı, artık eskisi gibi 5 litre halinde değil, 1 litre 1 litre alacağız bu gidişle, yemek yapmak ise lüks olacak, ancak salatalara kullanırız herhalde,
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Zeytin ve türevlerine aşık biriyimdir sabah kahvaltım zengin ve türevleri olmazsa olmazımdır. Garip bir dönemden geçiyoruz. Sadece zeytin değil baldada garip bir durum söz konusu marketten aldığınız balların tadı tamamen bozulmuş durumda ve kaliteli bala girdiğin an kg fiyatı 350-400 leri buluyor.

Bir karadenizli olarak ürettiğiiz mahsülün beş para etmemesi üzerine bu fiyatları görünce hayretler içerisinde kalıyorum.
member
Aydın tarafından bir abi ile bu akşam sohbetimiz oldu bende geçtiğimiz 1.5 yıl önce dalaman tarafında  1litresine 42 tl civarında mal ederek 19kg şeklinde 60 litre civarında almıştım. şimdi litresi olmuş 250 ira

Zeytinyağı bu sadece zeytinyağı.

Harbiden noluyor lan.

Geçen sezon 80 liradan, 100 kg kadar aldım ayçiçek yağı patates kızartması hariç kullanmam hatta patatesi bile zeytinyağında yaptığım olur. Geçen ayda 150 liradan takviye yapıp 2024 Eylül ayına kadar zeytinyağı stoğunu yapmıştım.

Şimdi bir açıp fiyatlara bakayım dedim şoka girdim 1 lt Tariş zeytinyagi 250 TL. Sahteleri falan elbet ucuza vardır ama ben Tariş harici kullanmam güvendiğim o.

80 liraya aldığım yağ 250 lira olmuş. Tüm parayı zeytinyağına gömseydim keşke. 10-20 ton alsak X3 yapmış 1 yılda. Dolar bazı 2x cepteymiş Smiley

Şaka bir yana zeytinyagsız olmaz şimdiden önümüzdeki 1 yıl kafam rahat ama fiyatlar bu şekilde giderse 2025 yılında zeytinyağına çalışacağız.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
ben de geçtiğimiz aylarda 5-6 litre 650ye falan aldım, biz az tüketiyoruz, getir'den kaliteli markalı soğuk sıkım çeşitleri almıştım şimdi yarım litresi 250 olmuş Smiley
kızartmaya zaten airfry var o yüzden az gidiyor bizde, yeter bakalım bu yıl heralde
Airfry ciddi manada yağ tasarrufu sağlıyor. Sırf sağladığı bu tasarrufla bile uzun vadede kendi parasını rahatlıkla çıkarıyor. Son zamanların en başarılı elektrikli ev aleti bana kalırsa ama bizde hala yok. Alalım diyorum annem gerek yok diyor. Sürpriz bile yapamıyoruz.

Zeytinyağı ise anormal artmış 1 litresi 250 lira nedir 5 litre alsan 1250 lira yapar. Artık zeytinyağ kullanırken bile çok sıkıntı yaşayacağız.
legendary
Activity: 2058
Merit: 1135
ben de geçtiğimiz aylarda 5-6 litre 650ye falan aldım, biz az tüketiyoruz, getir'den kaliteli markalı soğuk sıkım çeşitleri almıştım şimdi yarım litresi 250 olmuş Smiley
kızartmaya zaten airfry var o yüzden az gidiyor bizde, yeter bakalım bu yıl heralde
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Aydın tarafından bir abi ile bu akşam sohbetimiz oldu bende geçtiğimiz 1.5 yıl önce dalaman tarafında  1litresine 42 tl civarında mal ederek 19kg şeklinde 60 litre civarında almıştım. şimdi litresi olmuş 250 ira

Zeytinyağı bu sadece zeytinyağı.
Pages:
Jump to: