Pages:
Author

Topic: 2021 ZAM Ana Konu... - page 11. (Read 2981 times)

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
September 30, 2021, 02:35:29 PM
Biraz önce demedimmi elektriğe de gecirirler diye alin size %15  zamcik

CHP'li vekil: Elektrik fiyatlarına yüzde 15 zam yapılmış!

www.cumhuriyet.com.tr/amp/ekonomi/son-dakika-chpli-vekil-elektrik-fiyatlarina-yuzde-15-zam-yapilmis-187313

Devam sıra benzinde.
member
Activity: 294
Merit: 49
September 30, 2021, 02:08:05 PM
Yuh. 72 kuruş zam ile zamda çığır açtılar. Eskiden lpg ile motorin yarı yarıya idi şimdi yaklaşıyor fiyatı. Lpg de tavan fiyat uygulaması yok galiba. Dizel araç kullanan biri  olarak lpg li araç kullananlara Allah sabırlar ihsan eylesin.
full member
Activity: 854
Merit: 113
September 30, 2021, 02:06:24 PM
LPG'ye yarın geceden itibaren geçerli olacak şekilde 71 kuruş zam kararı alındı. Yapılacak bu zamla birlikte İstanbul, İzmir ve Ankara'da LPG'nin litresi 6 liraya dayanacak.
https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/lpgye-buyuk-zam-6679405/amp/?__twitter_impression=true
Hahah zammın büyüklüğüne bak 72 kuruş zam. Gaza geldigine göre elektrik birkaç güne kendini gösterir.

Daha yeni 15 kuruş zam gelmişti çok geçmeden neredeyse toplamda 1 liralık zam geldi. LPG'ye gelen son zamlar sonucunda ÖTV sıfırlandı diye artık pompaya yansımama gibi bir durum da yok artık. LPG bile 6 liraya dayandı ya şaka gibi gerçekten. İnsanlar LPG ucuz diye ya fabrika çıkışlı LPGli araçlara yöneliyordu ya da alıp sonradan LPG taktırıyorlardı. Artık görünüşe göre onun da bir esprisi kalmayacak.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
September 30, 2021, 01:53:30 PM
LPG'ye yarın geceden itibaren geçerli olacak şekilde 71 kuruş zam kararı alındı. Yapılacak bu zamla birlikte İstanbul, İzmir ve Ankara'da LPG'nin litresi 6 liraya dayanacak.
https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/lpgye-buyuk-zam-6679405/amp/?__twitter_impression=true
Hahah zammın büyüklüğüne bak 72 kuruş zam. Gaza geldigine göre elektrik birkaç güne kendini gösterir.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
September 27, 2021, 08:39:17 AM
Dolar bu kadar artmamasına rağmen kömür %80-100 arasında zamlanması çok mantıksızdır. Son yıllarda bazı ürünlerin fiyatları sanırım stok yapılarak fiyatları aşırı arttırıldığını düşünüyorum. Market fiyatlarını inceleyen devletimiz bu konuda neden bir inceleme başlatmıyor anlamış değilim. Kömür kullanmak zorunda kalan aileler mecburen bu rakamlardan kömür almak zorunda bırakılmış durumda.

Bu ülkede ne çekildiyse, stokçular, fırsatçılar ve kara borsacılar yüzünden çekildi, depremden sonra kiralar artar, öğrenciler yüzyüze eğitime geçer, kiralar artar yurt fiyatları artar, gerçekten bunalttılar hocam,
member
Activity: 294
Merit: 49
September 27, 2021, 08:34:23 AM
Dolar bu kadar artmamasına rağmen kömür %80-100 arasında zamlanması çok mantıksızdır. Son yıllarda bazı ürünlerin fiyatları sanırım stok yapılarak fiyatları aşırı arttırıldığını düşünüyorum. Market fiyatlarını inceleyen devletimiz bu konuda neden bir inceleme başlatmıyor anlamış değilim. Kömür kullanmak zorunda kalan aileler mecburen bu rakamlardan kömür almak zorunda bırakılmış durumda.

Fırsatçılık virüsten daha hızlı yayılıyor hocam memlekette. Maalesef dolar artışı ve maliyetlerdeki artışı bahane ederek fahiş fiyatta zam yapan stokçular var. Kış gelir kömür artar, yaz gelir piknikçilerin talebi artar tavuk fiyatları uçar. Ama nedense tavuk fiyatları kışın düşer. Ulan kışın tavuk damping mi yapıyor, sorsanız satıcılara birşey bilmezler. Fiyatları belirleyen en büyük etken maliyet değil arz taleptir. 30-40 kuruşluk maskelerin 3-4 liraya satıldığı günler çok yakındı. Allah gözlerini doyursun böyle insanların...
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
September 27, 2021, 08:11:38 AM

Hocam tabii ki stokçular her yerde sadece dolara endeksli mi kömür fiyatı bilmiyorum ama yakında insanlar yakacak odun kömür bulamayınca bir şeyleri anlayacak hale gelecekler herhalde elektrik ve doğalgaz şirketleri de bizim kucağımızdalar zaten deyip istedikleri zammı yapıyor şerefsizler
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
September 27, 2021, 08:07:51 AM
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
September 27, 2021, 07:48:09 AM
Kışa yakin gelen zamlar baya göz korkutucu oldu açikçası.

Çevreden duyduguma göze kömürün çuvali 65tl olmuş. Elektriğe doğalgaza zam bu kış odun yakacağa benziyoruz bu gidişle.

Bu zamlarla nasil başa çikacağiz bilemiyorum .

Kömür parasını bu Doğu şehirlerinde doğalgaz gelmeden önce çok problemini yaşamıştık bir sene 300 dolar diğer sene 350 dolar diyorlardı herhangi bir zam yokken şimdi herhalde 700 dolar derlerdi anasını satayım zamlara boğulduk zamlara
full member
Activity: 546
Merit: 154
September 27, 2021, 07:37:41 AM
Kışa yakin gelen zamlar baya göz korkutucu oldu açikçası.

Çevreden duyduguma göze kömürün çuvali 65tl olmuş. Elektriğe doğalgaza zam bu kış odun yakacağa benziyoruz bu gidişle.

Bu zamlarla nasil başa çikacağiz bilemiyorum .
sr. member
September 26, 2021, 11:07:38 AM
Bende gördüm bir kaç yerde ekim ayında elektrik ve doğal gaz için %7-15 arası zam yapılması düşünülüyor diye. Dolar kurundada ciddi artış oldu zam kaçınılmaz oldu bana göre sadece elektrik doğal olsa yine akaryakıtada diğer ürünlerede gelir bu gidişle.

Dolar artarsa zaten bahaneleri de hazır oluyor, bir de Yargıtay kararı vardı galiba geçen gün gördüm haberlerde, birisi kendisi elektrik üretmiş, elektrik şirketi para cezası mı vermiş, dava etmiş adam Yargıtay davacıyı haklı görmüş, artık kendi elektriğimizi kendimiz üreteceğiz bu gidişle,
full member
Activity: 1400
Merit: 161
September 25, 2021, 12:20:51 PM
Bu arada son zamanlarda hepimizin bildiği gibi ev sahipleri kiralarda ütopik zamlar yapmaya başlamıştı. Hatta öğrencilere özel tarife yapılıyordu ve daha da şişiyordu fiyat. Bu fırsatçılığın önüne geçilmesi şart haline gelmişti. Haber tam da bu konu ile ilgili.

Hesapkurdu.com, kira artış oranının yasal olarak TÜFE ortalamasının baz alınarak hesaplandığını belirtti. Bu yüzden de %15.78 üzerinde yapılan zamlara karşı kiracıları uyardı. Eylül ayında şu an yasal olarak ev sahipleri bu oranın üzerinde zam yapamayacaklar. Fakat bunu kaç tane ev sahibi dinler bilinmez. Yine kafasına göre hareket edecek kişiler olacaktır. Bu noktada da kiracıların hakkını savunması gerekir. Olası bir diretme söz konusu olduğunda ev sahiplerini rahatlıkla mahkemeye verebilirler. Sanıyorum ki sürecin işlemesinde herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

https://tr.sputniknews.com/20210922/ev-sahiplerinin-en-fazla-yapacagi-zam-yuzdesi-belli-oldu-1049139319.html

Yasalara uygunsuz bir şekilde kafası ne eserse onu yapan da çok ev sahibi var. Bu açıklamanın ben bir şey değiştireceğini düşünmüyorum. Çünkü denetim mekanizması yeterince iyi bir seviyede değil. Tabi herkesi nerede denetleyecekler o da var. Sonuçta kiracının kendi hakkını savunabilmesi lazım. Mahkemeler düzgün işlediği sürece kiracılar haksızlıktan kurtulabilirler. Yine de günümüzün en büyük problemlerinden birisi de konut ve kira fiyatlarındaki enflasyon.

Geçtiğimiz günlerde öğrenciler hem yurt sıkıntısından hem de yüksek kiralardan dert yandı. Bazıları da çıkıp öğrencilerin birleşip aylık 5 bin TL ödeyerek kiraya çıkabileceklerini falan iddia etti. KYK 650 TL değil de 3-4 katına çıktı da benim mi haberim yok acaba. Ev sahipleri deseniz yine öğrencilere fazladan kira bedeli biçiyor ve her şeyi deniyor kendi evlerine girmesinler diye. Tabi onların derdi kendi değerlerine aykırı şeyler gerçekleşmesin. Zaten memura vs. ev verme şekilleri olsun öğrencilere ev vermemekte diretme olsun bi bizim ülkede gördüm ben.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
September 25, 2021, 10:57:22 AM
Bende gördüm bir kaç yerde ekim ayında elektrik ve doğal gaz için %7-15 arası zam yapılması düşünülüyor diye. Dolar kurundada ciddi artış oldu zam kaçınılmaz oldu bana göre sadece elektrik doğal olsa yine akaryakıtada diğer ürünlerede gelir bu gidişle.
sr. member
September 25, 2021, 10:26:59 AM
Elektriğe ve doğalgaza yeniden zam gelirse işimiz var bu kış aylarında.

Tam ısınacağız derken faturalara bakıyoruz yüzde 15 20 oynamış Cheesy

Ben hep 50 türk liralık açmak durumunda kalacağım ozaman kombiyi.

Hocam şu 50 lira muhabbetini her ortama uyarlayabilmek ayrı güzel, yakında şey yaparlar, kombi için mobil uygulama 50 liraya gelince bir daha açtırmıyor falan Smiley bu zamlarla durum vahim, açtı kapadı bile 50 lira yazacak neredeyse,
sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
September 25, 2021, 10:06:32 AM
Bu arada son zamanlarda hepimizin bildiği gibi ev sahipleri kiralarda ütopik zamlar yapmaya başlamıştı. Hatta öğrencilere özel tarife yapılıyordu ve daha da şişiyordu fiyat. Bu fırsatçılığın önüne geçilmesi şart haline gelmişti. Haber tam da bu konu ile ilgili.

Hesapkurdu.com, kira artış oranının yasal olarak TÜFE ortalamasının baz alınarak hesaplandığını belirtti. Bu yüzden de %15.78 üzerinde yapılan zamlara karşı kiracıları uyardı. Eylül ayında şu an yasal olarak ev sahipleri bu oranın üzerinde zam yapamayacaklar. Fakat bunu kaç tane ev sahibi dinler bilinmez. Yine kafasına göre hareket edecek kişiler olacaktır. Bu noktada da kiracıların hakkını savunması gerekir. Olası bir diretme söz konusu olduğunda ev sahiplerini rahatlıkla mahkemeye verebilirler. Sanıyorum ki sürecin işlemesinde herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

https://tr.sputniknews.com/20210922/ev-sahiplerinin-en-fazla-yapacagi-zam-yuzdesi-belli-oldu-1049139319.html

Yasalara uygunsuz bir şekilde kafası ne eserse onu yapan da çok ev sahibi var. Bu açıklamanın ben bir şey değiştireceğini düşünmüyorum. Çünkü denetim mekanizması yeterince iyi bir seviyede değil. Tabi herkesi nerede denetleyecekler o da var. Sonuçta kiracının kendi hakkını savunabilmesi lazım. Mahkemeler düzgün işlediği sürece kiracılar haksızlıktan kurtulabilirler. Yine de günümüzün en büyük problemlerinden birisi de konut ve kira fiyatlarındaki enflasyon.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
September 25, 2021, 09:55:12 AM

@execijutiere hocam sende de rig var sanırım. Bunu odanın birine koyacaksın evi tatlı tatlı ısıtacak. Bu ısınma sistemi ile bu kış doğalgaz zammı seni teğet geçmiş olur. Ama elektrik yapacağını yapacaktır.
full member
Activity: 1400
Merit: 161
September 25, 2021, 08:01:16 AM

legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
September 25, 2021, 06:21:48 AM

sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
September 24, 2021, 11:38:35 AM
Yeni bir zam dalgasına karşı yine sıkı tutunun. Reuters'a göre, Ekim ayında doğalgaz ve elektriğe yüzde 15 zam planları yapılıyor. Doğalgazda yüzde 15 ve elektrikte de yüzde 8-15 aralığında bir zam beklentisi var.

Zam üstüne zam haberleri almaya devam ediyoruz. Önce LPG'ye 15 kuruş zam geldi. Şimdi de üzerine böyle bir iddia ortaya atıldı. İddia diyorum ama o gerçek olur zaten. Ekim ayına bir girelim kısa süre sonra açıklarlar onu da bence. Biz herhalde bu konularda hiç hayırlı bir haber alamayacağız. Hep tüketicinin üstüne yük binmeye devam ediyor.

https://tr.sputniknews.com/20210923/reuters-dogalgaz-ve-elektrige-yuzde-15-zam-geliyor-1049184150.html

Yüzde 15 zam oranına iyi alıştılar bu aralar. Spesifik olarak mı tercih ediliyor bilmiyorum. Otogaza zam geldikten hemen sonra diğer zamların da yolda olduğunu zaten anlamak zor değildi. Faturalarda abuk sabuk paylar ödemek yetmiyor bir de düzenli zam gelip duruyor. Halkı iyice sindirdiler zamlara alıştırıp. Sesimizi çıkarsak da bir işe yaramıyor ama yine de çabalıyoruz işte bir şeyler için.
sr. member
September 24, 2021, 10:08:03 AM
Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı

24/09/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

LPG Oto gazda 15 KRŞ/LT

Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur. Zam haberleri gelmeye başladı sırada hangileri var bence elektrik.

kaynak: https://twitter.com/trepgis/status/1441053202535915520?s=20

Bugünden itibaren zamlı fiyatlar geçerli oldu, geçmiş olsun herkese, yakında bir litre benzin veya motorini 10 liraya almaya başlayabiliriz, pompa satış fiyatları doğalgazın avantajını da sildi bıraktı, araç fiyatları zaten cep yakıyor, biz ağlamayalım da kim ağlasın,
Pages:
Jump to: