Pages:
Author

Topic: 2021 ZAM Ana Konu... - page 7. (Read 2979 times)

sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
October 08, 2021, 06:12:12 AM
Arkadaşlar bu arada posta ücretlerine de zam yapılmış 50 grama kadar olan zarf posta 3 TL den 4 TL ye çıkarılmış madem enflasyon %19 peki neden kendilerine gelince basit bir posta mektup için (50 Gram)  %33 zam yapılmış. Bu artışla alakalı haberde görmedim postaneden zarf gönderirken gördüm ve bu zam oranına çok şaşırdım

Enflasyonun %19 ile alakası bile olmadığını kanıtlayan bir zam daha bu işte. Her zaman diyoruz, gerçek enflasyon en az %50. Basit bir posta göndermek için yapılan bir işlemde bile bu kadar zam gelmesi hoş değil tabi ki. Belki bazıları 3 TL'den 4 TL olmuş ne var bunda diyebilir ama ekonomi de böyle bir şey değil işte.  Grin  Böyle böyle zamlanıyor her şey zaten.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
October 08, 2021, 06:00:41 AM
Arkadaşlar bu arada posta ücretlerine de zam yapılmış 50 grama kadar olan zarf posta 3 TL den 4 TL ye çıkarılmış madem enflasyon %19 peki neden kendilerine gelince basit bir posta mektup için (50 Gram)  %33 zam yapılmış. Bu artışla alakalı haberde görmedim postaneden zarf gönderirken gördüm ve bu zam oranına çok şaşırdım

Bu sizin gördüğünüz zam bir tanesi hocam bizim ülkemizde insanlarımız ancak işine gelen birşey zamlandığında farkına varıyor ve bu da bir işe yaramıyor çünkü tepki göstermiyor gösterse bi boka yaramıyor kağıtlara zam geldiğinde kitaplardan çok tuvalet kağıdına gelen zam konuşulmuştu...
full member
Activity: 1400
Merit: 161
October 08, 2021, 05:43:41 AM
https://www.ntv.com.tr/ekonomi/son-dakika-haberi-motorine-23-kurus-zam,CFvX6lRL4U69n5eAsI-lHQ

Diğer yakıt tiplerine de zam gelmeye başladı sonunda. LPG'den sonra gözümüz yollarda kalmıştı, çok iyi oldu.  Grin  Motorine 23 kuruş zam gelmiş ve bugün itibariyle örneğin İstanbul'daki 7.28 TL'lik fiyat 7.51 TL'ye çıkmış oldu. Artık ÖTV'den düşme şeklinde olmayacak görünüşe bakılırsa. Benzin hala 7.80 TL civarında geziyor ama 1-2 gün sonra da ona gelirse şaşırmam.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
October 08, 2021, 04:57:26 AM
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
October 08, 2021, 02:40:29 AM
Beklenen haber sonunda geldi.

Motorine 23 kuruş zam yapıldı ve fiyatlara yansıyacak açıkçası daha fazla bir zam bekliyordum yada bu başlangıç olabilir 1-2 hafta içinde devamı gelirse şalırmam

Benzine ise 26 kuruş zam yapıldı ama fiyatlara yansımayacak eşel sisteminden ÖTV den karşılanacak.

https://m.bloomberght.com/motorine-zam-pompaya-yansiyacak-2289324

Bu gün arabayla işe geldim ve yolda yakıt dibe indi. Dönüş yolunda benzin istasyonuna uğramam gerekli. Geçenlerde gaz almıştım aklımda kalan 5.24 tl bu gün neyle karşılaşacağım şimdiden söylemek zor. Gelen zam pompaya yansıdı mı yansımadı mı bilmiyorum. Şimdilik araçta benzin var. Ne mutlu bu ülkede yaşayabilene.
hero member
October 07, 2021, 11:24:57 PM
Beklenen haber sonunda geldi.

Motorine 23 kuruş zam yapıldı ve fiyatlara yansıyacak açıkçası daha fazla bir zam bekliyordum yada bu başlangıç olabilir 1-2 hafta içinde devamı gelirse şalırmam

Benzine ise 26 kuruş zam yapıldı ama fiyatlara yansımayacak eşel sisteminden ÖTV den karşılanacak.

https://m.bloomberght.com/motorine-zam-pompaya-yansiyacak-2289324
hero member
October 07, 2021, 06:55:49 PM

O efsane arkadaş yine bir güncelleme yapmıştı hocam valla şansımızı pek zorlamayalım belki de gün gelecek bugün ki kur değerlerine sahip olmak için neler nelerden vazgeçeceğiz Cheesy

Belki de şöyle olacağız https://www.youtube.com/watch?v=FvRn0rF687E&ab_channel=Beniasohokola .

Güncellemesini yaptığını bilmiyordum ama atmasın işte şu oku zehirli bu.  Cheesy  Valla umarım attığınız videodaki yönde ilerleriz. Tabi dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olalım diye bir derdim yok. Ama Almanya gibi ülkelere yaklaşsak bile her türlü yeter, bakın onlarla birebir aynı düzeyde olsak bile demiyorum.  Grin  Ne bileyim mesela onların 50 bin €'ya aldığı BMW'yi biz 100 bin TL'ye alabilelim en kötü ihtimalle gibi.

Valla hocam muallakta bir valla çekmişsiniz  Cheesy Malum tam olarak o kadar olmasa da ülkemize dolar euro gibi para birimleriyle gelen turistlerimiz harca harca bitiremiyor bizde kurbanlık koyun gibi totolarımızı yırtıyoruz keza birçok vatandaşımız az daha bunun için kurbanlık koyun gibi küpelenecekti:

İnşallah o videodaki arkadaşlar gibi vatandaşlarımızı yurtdışına gönderebiliriz diyelim Smiley
sr. member
October 07, 2021, 06:45:48 PM

O efsane arkadaş yine bir güncelleme yapmıştı hocam valla şansımızı pek zorlamayalım belki de gün gelecek bugün ki kur değerlerine sahip olmak için neler nelerden vazgeçeceğiz Cheesy

Belki de şöyle olacağız https://www.youtube.com/watch?v=FvRn0rF687E&ab_channel=Beniasohokola .

Güncellemesini yaptığını bilmiyordum ama atmasın işte şu oku zehirli bu.  Cheesy  Valla umarım attığınız videodaki yönde ilerleriz. Tabi dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olalım diye bir derdim yok. Ama Almanya gibi ülkelere yaklaşsak bile her türlü yeter, bakın onlarla birebir aynı düzeyde olsak bile demiyorum.  Grin  Ne bileyim mesela onların 50 bin €'ya aldığı BMW'yi biz 100 bin TL'ye alabilelim en kötü ihtimalle gibi.
hero member
October 07, 2021, 04:20:41 PM
Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre satış fiyatına 26 kuruş, motorine ise 12 ve 23 kuruş olmak üzere iki ayrı zam yapıldı. Motorine yapılacak 23 kuruşluk zammın pompa satış fiyatlarına yansıyacağı belirtildi.

Şaşırdık mı hayır. Araba kapının önünde yatıyor saolsunlar....

Araba alayım desen ötv mtv, hadi 4 tekerin üstüne konmuş birşey alırsın bilmem kaç yıllık depoyu doldurayım dersin her geçen gün zam zam zam, bakımı gelir parça bulamazsın buldun mu cep yakar. Ulan satayım toplu taşıma kullanayım dersin bu seferde akraba sayın artacak şekilde yolculuk edersin en iyi ihtimalle. Hadi bisiklet alayım ona bineyim dersin o bile fahiş. Keşke uçma skillini ya da ışınlanma skilini açabilsek değilse bu ülkede zor yani A noktasından B noktasına gitmek...
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
October 07, 2021, 03:52:47 PM
Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre satış fiyatına 26 kuruş, motorine ise 12 ve 23 kuruş olmak üzere iki ayrı zam yapıldı. Motorine yapılacak 23 kuruşluk zammın pompa satış fiyatlarına yansıyacağı belirtildi.

Yarın işe arabayla gitmem gerekiyor. Leş gibi bir trafik var. 20 dakikalık yolu 45 dakikada gidiyorum. Yolu boş olan ama uzak olan rotaya çevirsem de varış sürem kısalmıyor. Tabi ki yakıt süre uzayınca daha çok harcanıyor. Motorun sesi artık rın rın rın diye değil de vergi vergi vergi diye geliyor.
member
Activity: 294
Merit: 49
October 07, 2021, 03:00:59 PM

hero member
October 06, 2021, 08:45:17 AM
Benzinin 5 liraya yükseldiği zamanları hatırlıyorum, ne kadar da yükseldi bu paraya benzin mi olurmuş diyorduk. 30 kuruş yakan araba için çok yakıyor deniliyorken artık 50 kuruş yakan araba için az yakıyor der hale geldik Smiley

Efsaneyi bir hatırlayalım o zaman  Cheesy :

Şu fotoğraftaki kura sahip olmak için neler vermezdim. Tabi kuru düşürmek istediğin zaman kolay ama benim demek istediğim ekonomik açıdan çok iyi durumda olurken bu kura sahip olmak. Yoksa faizi sal gitsin yukarı kur düşsün yani diğer türlü.  Cheesy

O günlere çok daha güçlü bir şekilde geri döneceğimize inanıyorum ben. Ülkede düzeltilmesi gereken çok alan var ve beyaz bir sayfa açtıktan sonraki hedef, yeni hükümete istediklerimizi yaptırmak olacak. Yeni hükümet diyorum çünkü artık bunların kazanmasına ihtimal vermiyorum.

hero member
Activity: 1078
Merit: 638
October 06, 2021, 08:37:29 AM
Benzine 30 eylülde 29 kuruş zam gelmişti ama eşel mobil sistemi gereği ÖTV'den karşılanmıştı. 48 kuruş ötv hala şu anda mevcuttu. Bunun üzerine direkt eklenecek 40 kuruş mu yani 88 kuruş bir zam mı olacak acaba yoksa bu 48 kuruşluk kalan paydan karşılanabilecek sadece 40 kuruşluk bir zam mı. 88 kuruş olursa yani 40 kuruş direkt fiyatı arttıracak şekilde olursa bayağı gündem olur. Hala marketlere savaş açsın onlar...

https://www.instagram.com/p/CUaL8wMMhUq/

edit: sadece 40 kuruş yapılıp 48 kuruşluk ötv'den karşılanacak gibi duruyormuş.
hero member
October 06, 2021, 08:15:55 AM
Benzinin 5 liraya yükseldiği zamanları hatırlıyorum, ne kadar da yükseldi bu paraya benzin mi olurmuş diyorduk. 30 kuruş yakan araba için çok yakıyor deniliyorken artık 50 kuruş yakan araba için az yakıyor der hale geldik Smiley

Şu fotoğraftaki kura sahip olmak için neler vermezdim. Tabi kuru düşürmek istediğin zaman kolay ama benim demek istediğim ekonomik açıdan çok iyi durumda olurken bu kura sahip olmak. Yoksa faizi sal gitsin yukarı kur düşsün yani diğer türlü.  Cheesy

O günlere çok daha güçlü bir şekilde geri döneceğimize inanıyorum ben. Ülkede düzeltilmesi gereken çok alan var ve beyaz bir sayfa açtıktan sonraki hedef, yeni hükümete istediklerimizi yaptırmak olacak. Yeni hükümet diyorum çünkü artık bunların kazanmasına ihtimal vermiyorum.
Evet bu yazıyı ben hatırlıyorum bu gelir seviyesinde 1,7TL kur olsa çok güzel olurdu elbette, 450 binlik araç şu an 50 bin dolar iken 1,7 kur ile 85 bin TL olacaktır bu fiyatlara az çok birikim yapan herkes rahatça sıfır araba alabilir sıfırı bu para olunca 2. eli daha rahat alınabilir. Şu anki yakıtı 9 TL dersek kur düşük olsa 1,7 TL olacak tabi bazıları için bir şey değişmeyecek çünkü onlar hep 50 TL lik yakıt alıyor Smiley 

Yeni hükümet diyorsunuz bir çok kişi bunu istiyor ama eski hükümet ne yaparsa yapsın körü körüne bağlı bir sürü seçmeni var bende bundan korkuyorum hâlâ uyumaya devam ediyorlar.
sr. member
October 06, 2021, 07:11:25 AM

legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
October 06, 2021, 07:03:54 AM

Bazen bilerek yapar gibi gece açıklıyorlardı. Gitmeye üşenmeyen benzin istasyonuna gidip hemen doldurmaya bakıyordu.  Grin  Geçenki 71 kuruşluk LPG zammı sonrası benzin ve motorine de zam gelmesi kaçınılmazdı zaten. Sadece ne zaman geleceği merak konusuydu ve merakımızı gidermiş olduk. Bu zamlar sonrası motorin herhalde 8 TL olur, benzin de 8-8.5 TL arası bir değere ulaşır. Gerçekten şaka gibi. Nasıl bir ülkede yaşıyorsak yakıta bir zam geldi mi 40-50 kuruş birden geliyor.

Bunu da gece açıklarlarsa şaşmam, bilinçli olarak böyle bir yol izliyorlar bence de. Sigara zammı haberini zam geldiği zaman almıştık, daha önceki sigara zamlarında ise zam haberi gelir gelmez sigara satıcıları rafları boşaltıp sigara kalmadı diyerek satmaktan vazgeçmişti üç kuruş kar edeceğiz diye. Haber verseler bir türlü vermeseler bir türlü Cheesy

sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
October 06, 2021, 06:45:42 AM
Cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere motorinde 50 kuruş, benzinde 40 kuruş zam bekleniyormuş. Özellikle motorinin pompa fiyatına yansıtılacağı konuşuluyor. Yeni fiyatlar ile birlikte yeni rekorlar kırılmış olacak.
Haber henüz yayılmadı, muhtemelen yarın haber sitelerinde yer alır. Sonrasında ise klasik araç kuyrukları oluşur, LPG zammı öncesini gördük.
Zam gelse de gelmese de depoyu doldurmak lazım çünkü bu zam cuma gelmese cumartesi ya da pazar gelir, o da olmadı pazartesi gelir Cheesy

Bazen bilerek yapar gibi gece açıklıyorlardı. Gitmeye üşenmeyen benzin istasyonuna gidip hemen doldurmaya bakıyordu.  Grin  Geçenki 71 kuruşluk LPG zammı sonrası benzin ve motorine de zam gelmesi kaçınılmazdı zaten. Sadece ne zaman geleceği merak konusuydu ve merakımızı gidermiş olduk. Bu zamlar sonrası motorin herhalde 8 TL olur, benzin de 8-8.5 TL arası bir değere ulaşır. Gerçekten şaka gibi. Nasıl bir ülkede yaşıyorsak yakıta bir zam geldi mi 40-50 kuruş birden geliyor.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
October 06, 2021, 05:57:41 AM
Cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere motorinde 50 kuruş, benzinde 40 kuruş zam bekleniyormuş. Özellikle motorinin pompa fiyatına yansıtılacağı konuşuluyor. Yeni fiyatlar ile birlikte yeni rekorlar kırılmış olacak.
Haber henüz yayılmadı, muhtemelen yarın haber sitelerinde yer alır. Sonrasında ise klasik araç kuyrukları oluşur, LPG zammı öncesini gördük.
Zam gelse de gelmese de depoyu doldurmak lazım çünkü bu zam cuma gelmese cumartesi ya da pazar gelir, o da olmadı pazartesi gelir Cheesy
hero member
October 06, 2021, 05:47:30 AM
Uzun bir zamandır marketlerde fiyat etiketlerinde gördüğümüz manzaranın hoş olmaması ve sürekli zam gelmesi nedeniyle tanzim marketler açmaya karar verdiler. Yani Tarım Kredi marketleri tarzında en az 1000 adet market açılacak diye duydum. Her şeyden önce, bu çaba bir sonuç verecek mi o merak konusu. Yani bu insanlar bu tanzim marketlerden gerçekten piyasaya kıyasla ciddi bir ucuzlukta ürün alabilecek mi? Çünkü bu bir işe yaramazsa, boşu boşuna diğer marketlerde fiyatlar artacak yine. Zamdan hiçbir türlü kaçış yok kısacası.

Tanzim marketlerin çok işe yarayacağını düşünmüyorum ve gereksiz buluyorum ekonomiyi yönetemeyenler market fiyatı yönetecek. Hayat bu kadar neden pahallı paramızın değeri yok ve üzerine alışırı enflasyon var paranızın değeri artmış olsa bu denli enflasyon olmayacak zam yerine indirimler olacak. Devletin yapması gereken market açmak değildir, ekonomiyi iyi yönetirseniz güven sağlarsanız en azından paranızın değeri düşmez bu sayede şimdikinden daha iyi alım gücü olurdu. Beğenmediğimiz Gürcistan’nın bile parası bizden değerli boş yere şöyle zıplama yapcağız büyüyeceğiz palavrasına gerek yok durum orta.
sr. member
October 06, 2021, 05:37:09 AM
Uzun bir zamandır marketlerde fiyat etiketlerinde gördüğümüz manzaranın hoş olmaması ve sürekli zam gelmesi nedeniyle tanzim marketler açmaya karar verdiler. Yani Tarım Kredi marketleri tarzında en az 1000 adet market açılacak diye duydum. Her şeyden önce, bu çaba bir sonuç verecek mi o merak konusu. Yani bu insanlar bu tanzim marketlerden gerçekten piyasaya kıyasla ciddi bir ucuzlukta ürün alabilecek mi? Çünkü bu bir işe yaramazsa, boşu boşuna diğer marketlerde fiyatlar artacak yine. Zamdan hiçbir türlü kaçış yok kısacası.
Pages:
Jump to: