Pages:
Author

Topic: 2021 ZAM Ana Konu... - page 9. (Read 2979 times)

hero member
Activity: 1162
Merit: 719
October 03, 2021, 06:25:56 AM
Eskiden LPG'li aracın ekonomik avantajı oluyordu. Şimdi LPG ile benzin arasında fiyat farkı kalmayınca LPG'li araç almanın da bi artısı kalmadı. Motoru bogulmamış benzinli araç almak daha iyi.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
October 03, 2021, 06:04:26 AM
Farkında mısınız, artık çok iyi bölümler ve üniversiteler kazanan gençler birden internetten yurt bulamama şikayetleri ile dolu postlar atıyor, evet yurt fiyatları çok zamlandı fahiş artan yurtlar var ancak komple bir yurt problemi olduğuna inanamıyorum, internet ortamındaki bilgi doğruluğu sorgulanmadığı için, gerçekdışı bilgilerle bu süreci baltalamaya çalışanlar da olabilir,

Diğer yandan ise, elektriğe gelen zamlar bir senede neredeyse yüzde 100 ü geçti, doğalgaz hakeza öyle, Allah sonumuzu hayır etsin,

Yurtların büyük çoğunluğunun nasıl olduğunu az çok paylaşılan görsellerle gördük şimdiye kadar. Hala fi tarihinden kalma yurtlar duruyor. Bazı yurtlar gerçekten çok iyi bazıları ise hapishane hücresinden hallice. Bu durum hakkında hem bir şey yapılmıyor hem de yurt fiyatları da öğrencilere verilen KYK'ye göre oldukça fazla. Bir tane ülkedeki hapishane hücresini görmüştüm de bu yurtların çoğunluğuna bin basar.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
October 03, 2021, 05:32:36 AM
Farkında mısınız, artık çok iyi bölümler ve üniversiteler kazanan gençler birden internetten yurt bulamama şikayetleri ile dolu postlar atıyor, evet yurt fiyatları çok zamlandı fahiş artan yurtlar var ancak komple bir yurt problemi olduğuna inanamıyorum, internet ortamındaki bilgi doğruluğu sorgulanmadığı için, gerçekdışı bilgilerle bu süreci baltalamaya çalışanlar da olabilir,

Diğer yandan ise, elektriğe gelen zamlar bir senede neredeyse yüzde 100 ü geçti, doğalgaz hakeza öyle, Allah sonumuzu hayır etsin,

Doğrulamanın tek yolu var hocam açın şehrinizdeki yurtları arayıp deyin ki çocuğum bu şehri kazandı oda fiyatlarınız nelerdir. 2-3 kişilik odalara senelik 10-12 bin liradan aşağı çeken yurtları öğrenciler öpüp başlarına koyuyorlar. Senelik dediğime de bakmayın haziranın sonuna kadarı kapsıyor bu senelik dediğim. Ki malumunuz evler ise de neredeyse iki katına çıktı fiyatları önceden 3+1 e 3 kişi çıkarlardı çok pahalı memleketlerde salonu da kullanarak 4 kişi çıkarlardı şimdi her odayı iki kişi kullanma derdinde 3+1 e 6-7 kişi çıkanlar var gelin siz düşünün artık durumu.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
October 03, 2021, 05:10:58 AM

Hizmetleri rezalet olan yurtların bile ücretleri zamlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan nasıl hala bunlar yok sayıp eskiden şöyleydi şimdi böyle muhabbetlerine devam edebiliyor anlam veremiyorum. İnsanın böyle laflar ederken yüzü kızarması gerekir. Ama utanma olmayınca normal tabi.  Grin  Elektrik, doğalgaz zamları hala devam ediyor. Daha yeni sanayi doğalgazına zam gelmişti. Konut doğalgazına da yakın zamanda gelirse şaşırmam.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
October 03, 2021, 01:30:28 AM

sr. member
October 02, 2021, 07:45:14 PM

Bugün gıda pahalı diyenler bence yanılıyor aşırı bir gıda pahalılığı görmüyorum.

Hocam gıda nasıl pahalı değil anlamadım?  Cheesy  Tüketici açısından bakıyorsunuz olaya değil mi, yanlış anlamıyorum yani. Size göre örneğin bir kırmızı etin kilosunun 100 TL üzerinde olması, 2 L sızma zeytinyağının 70-100 TL aralığında satılmasının ve diğer birçok temel gıdaların saçma sapan seviyelerde satılmasına pahalı değil mi diyorsunuz? Herhalde siz çok zengin olmalısınız ve sizin için bunlar para değil. Halkın büyük çoğunluğu fiyatların aşırı pahalı olduğunu belirtiyor çünkü ve öyle de. Alım gücümüz düşüyor sürekli sonuçta bi de. Maaşlar da enflasyonla orantılı gitseydi eğer başından beri, işte o zaman pahalı olmazdı.

Gıda stoklanacak birşey olsaydı altın değil gıda stoklardim. O denli ucuz buluyorum. Ama malasef bozuluyor.

Neden öyle demek istediğiniz şimdi daha iyi anlaşılmış oldu teşekkürler.  Grin  Bir an günlük hayatta insanların alım gücüne göre ucuz olduğunu savunuyorsunuz sandım ve bir anlık çok şaşırmıştım. Artık bu fiyatlar da ucuzsa biz bitmişiz diyecektim.  Cheesy  Stoklanacak bir şey değil gıda evet ama stoklayanı da yok değil hani.  Grin  Özellikle belli başlı olaylar gerçekleştiğinde bazı insanlar marketlere saldırıp stok yapıp millete bir şey bırakmıyorlar sağolsunlar.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
October 02, 2021, 04:29:27 PM

Bugün gıda pahalı diyenler bence yanılıyor aşırı bir gıda pahalılığı görmüyorum.

Hocam gıda nasıl pahalı değil anlamadım?  Cheesy  Tüketici açısından bakıyorsunuz olaya değil mi, yanlış anlamıyorum yani. Size göre örneğin bir kırmızı etin kilosunun 100 TL üzerinde olması, 2 L sızma zeytinyağının 70-100 TL aralığında satılmasının ve diğer birçok temel gıdaların saçma sapan seviyelerde satılmasına pahalı değil mi diyorsunuz? Herhalde siz çok zengin olmalısınız ve sizin için bunlar para değil. Halkın büyük çoğunluğu fiyatların aşırı pahalı olduğunu belirtiyor çünkü ve öyle de. Alım gücümüz düşüyor sürekli sonuçta bi de. Maaşlar da enflasyonla orantılı gitseydi eğer başından beri, işte o zaman pahalı olmazdı.

Gıda stoklanacak birşey olsaydı altın değil gıda stoklardim. O denli ucuz buluyorum. Ama malasef bozuluyor.
sr. member
October 02, 2021, 04:28:57 PM
Yuh. 72 kuruş zam ile zamda çığır açtılar. Eskiden lpg ile motorin yarı yarıya idi şimdi yaklaşıyor fiyatı. Lpg de tavan fiyat uygulaması yok galiba. Dizel araç kullanan biri  olarak lpg li araç kullananlara Allah sabırlar ihsan eylesin.

Valla hocam derlerdi ya tüp kuyruğu tüp kuyruğu diye gördüm anasını satayım lpg kuyruğu oldu. Gram iyileşme yok zam üstüne zam bu ülkenin mi ekonomisi uçuyordu kaçıyordu inanmak zor gerçektende!

Doğalgaz bu hızda artmaya devam ederse LPG seneye ,10 lira olur Smiley ama global bir artış söz konusu ne yapılabilir ki buna.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
October 02, 2021, 04:27:39 PM
Yuh. 72 kuruş zam ile zamda çığır açtılar. Eskiden lpg ile motorin yarı yarıya idi şimdi yaklaşıyor fiyatı. Lpg de tavan fiyat uygulaması yok galiba. Dizel araç kullanan biri  olarak lpg li araç kullananlara Allah sabırlar ihsan eylesin.

Valla hocam derlerdi ya tüp kuyruğu tüp kuyruğu diye gördüm anasını satayım lpg kuyruğu oldu. Gram iyileşme yok zam üstüne zam bu ülkenin mi ekonomisi uçuyordu kaçıyordu inanmak zor gerçektende!
sr. member
October 02, 2021, 04:23:15 PM

Hocam gıda nasıl pahalı değil anlamadım?  Cheesy  Tüketici açısından bakıyorsunuz olaya değil mi, yanlış anlamıyorum yani. Size göre örneğin bir kırmızı etin kilosunun 100 TL üzerinde olması, 2 L sızma zeytinyağının 70-100 TL aralığında satılmasının ve diğer birçok temel gıdaların saçma sapan seviyelerde satılmasına pahalı değil mi diyorsunuz? Herhalde siz çok zengin olmalısınız ve sizin için bunlar para değil. Halkın büyük çoğunluğu fiyatların aşırı pahalı olduğunu belirtiyor çünkü ve öyle de. Alım gücümüz düşüyor sürekli sonuçta bi de. Maaşlar da enflasyonla orantılı gitseydi eğer başından beri, işte o zaman pahalı olmazdı.
sr. member
October 02, 2021, 04:07:20 PM
Çok uzun yıllardır yaşanan gıda deflasyonu ile kaç tane çiftçi battı acaba. Avrupa'da topraklar sermaye sahiplerinin eline geçiyor feodalite yeniden hortladı. Karlılık oranlari çok düşük üretimi bırakanlar çok.

Şuan dünyadaki israf ve obezite ne boyutlarda ?
Gıda pahalı değil arkadaşlar. Çiftçiler kredi ve borç batağında destekler zayıf sadece ülkemizde değil dünya da böyle.

Şöyle bir paylaşım gordum;

My dad was a nuclear physicist. His education was paid for by his dad and brothers growing cucumbers in Dutch Greenhouses in the 1950’s.

Nowadays these farmers hardly can make a living ..

Açıkçası çiftçilik artık öldü.

Çiftçiye verilen destek uzun yıllardır zayıf malesef. Diğer ülkelerde de görülüyordur orasını bilemem ama ülkemizdeki durumu hepimiz çok iyi biliyoruz. Çiftçilere destekler çok iyiymiş gibi lanse ediyorlar her zaman ama çiftçilerin kendi ağzından durumu işittiğimizde bambaşka çıkıyor. Hatta kanıtlarıyla gösteriyorlar da zaten. Hal böyleyken ve hükümet de tınmazken ortaya böyle bir durum çıkıyor. Gıda fiyatlarının pahalı duruma gelmesinin en büyük sebeplerinden birisi de bu.

Topraklar sermaye sahipleri eline geçiyor yeni nesil feodalite. Kar edemezsen sermaye yaratamazsin sermaye yaratamazsan yeni nesil makinalar veya üretim biçimlerinden faydalanamazsin.

Ülkemiz ciftcilikte hala eski usuller kullanılıyor.

Bill Gates toprak ağası olmuş durumda, yakında 1 ekmeğin 10-15 liradan satıldığı bir dünyaya uyanirsak şaşırmam.

Tecrübelerim bana hep şunu söyler ; mal zenginin elinde kıymetlidir. Bugün çiftçi borçla bogulurken yarın para etmeyen mahsullerin ateş pahasına satıldığına şahit olabiliriz.

full member
Activity: 854
Merit: 113
October 02, 2021, 04:01:31 PM
Çok uzun yıllardır yaşanan gıda deflasyonu ile kaç tane çiftçi battı acaba. Avrupa'da topraklar sermaye sahiplerinin eline geçiyor feodalite yeniden hortladı. Karlılık oranlari çok düşük üretimi bırakanlar çok.

Gıda pahalı değil arkadaşlar. Çiftçiler kredi ve borç batağında destekler zayıf sadece ülkemizde değil dünya da böyle.

My dad was a nuclear physicist. His education was paid for by his dad and brothers growing cucumbers in Dutch Greenhouses in the 1950’s.

Çiftçiye verilen destek uzun yıllardır zayıf malesef. Diğer ülkelerde de görülüyordur orasını bilemem ama ülkemizdeki durumu hepimiz çok iyi biliyoruz. Çiftçilere destekler çok iyiymiş gibi lanse ediyorlar her zaman ama çiftçilerin kendi ağzından durumu işittiğimizde bambaşka çıkıyor. Hatta kanıtlarıyla gösteriyorlar da zaten. Hal böyleyken ve hükümet de tınmazken ortaya böyle bir durum çıkıyor. Gıda fiyatlarının pahalı duruma gelmesinin en büyük sebeplerinden birisi de bu.
sr. member
October 02, 2021, 03:56:27 PM

hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
October 02, 2021, 09:33:16 AM
Şu bir gerçek ülkemizde zam yapılınca fiyatlara fazlasıyla yansıyor ama indirim yapıldığında yansıtılmıyor ÖTV indirimindede firmalar indirimin bir kısmı yerine aksesuarlı olarak aracı satmak istediler yani bu şekilde satıyoruz işinize gelirse dediler normalde 5 bin tutuyorsa 10-15 bine kitlediler araç bulamayanlar mecburen razı gelmek durumunda kaldı. Şimdi sıfırlanan telefonlarda KDV %18 den %1 indirildi ama bu fark tabiki fiyatlara yansımayacaktır.
full member
October 02, 2021, 07:35:15 AM
Milyonluk araçlara indirim olmadı net fiyatı 130 bin TL sonrası %80 ÖTV li satılıyordu bu rakamı 150 bin TL ye çektiler. Yani 320 bin lira olan 265 bin liraya düşmüş oldu nakit param olsa ve araç bulsam bende alırdım. Kısaca 265 bin liraya satılan araçlar şimdi 350 bin lira sırf bu yüzden çoğunluğu galeriler almıştır kısa sürede bu kadar bariz bir gelir kapısı yok çünkü

Emin misiniz hocam ben sanki öyle araçlarda da yapıldı diye biliyordum ama. Hatta bazı birkaç milyonluk araçlarda yarı yarıya düşüş olduğunu falan duymuştum. Ama tabi şöyle bir şey de var ki neden hükümet onlardan aldığı dünya kadar vergiden vazgeçsin ki?  Grin  Galericiler bence de bu ÖTV indirimi olduğunda hemen stok yapmaya çalışmışlardır. Çünkü ülkemizde öyle ilginç bir araba fiyatı enflasyonu var ki her an her şey değişebiliyor. Aslında galericilerin vs. stok yapmalarını engelleyeceklerdi güya ama bilmiyorum artık.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
October 02, 2021, 07:14:27 AM
Arkadaşlarımdan birisi engelli araç alacak ama alabileceği kategorideki araçlar şu anda yok alamıyor. Mevcut satışta olan araçlar da kriterlerin üstüne çıktığı için alımını yapamıyor. Adamlar resmen engelli indirimini halka açtılar geçmişteki indirim gibi oldu bu ama araç yok.
hero member
October 02, 2021, 05:48:51 AM
Bütün araç firmaları sıfır araçlarda ortalama 10-15 bin tl civarı fiyatta güncellemeye gitmiş şimdiden birkaç markada fiyat artışı görülmüş diğerleri güncelleniyor diyor.

Bu da gözümden kaçmadı evet. Sözde geçenlerde birçok araçta bir miktar ÖTV indirimine gidilmişti. Tabi buna rağmen arabaları indirimli halinden satmamaya çalışıp üçkağıtçılık peşinde olan bayiler de vardı da. Çok geçmeden resmi bir zam getirilmiş ve rahatlamışlardır artık. Sonuçta milleti kazıklayacağız diye uğraşmak yerine direkt olarak fiyatları artırdılar.

Ülke kılıfçı dükkanı merak etmeyin her şeyin bir kılıfı bulunur bulunmuyorsada yapılır uydurulur bir şekilde kimse kılıfsız kalmaz. Şu ÖTV indiriminden kaç vatandaş yararlandı acaba çok merak ediyorum maalesef indirim yansıtmadılar araç yok dediler tanıdıklara sattılar vs kısaca bu indirim kimin için yapıldı asıl soru bu bence...

Belli bir grup için yapıldı zaten bu indirimler. Her şeyden önce zenginler için yapıldı. Milyonluk araçlarda çok ciddi bir indirim gerçekleşti ve para içinde yüzenler rahat rahat gidip almıştır arabalarını. Orta direğin yok olduğu bir ülkede geriye kalan kesim de uzaktan izlemeye devam etmiştir. Aralarında illa alanlar vardır ama bir ton borç harca girerek işte.
Milyonluk araçlara indirim olmadı net fiyatı 130 bin TL sonrası %80 ÖTV li satılıyordu bu rakamı 150 bin TL ye çektiler. Yani 320 bin lira olan 265 bin liraya düşmüş oldu nakit param olsa ve araç bulsam bende alırdım. Kısaca 265 bin liraya satılan araçlar şimdi 350 bin lira sırf bu yüzden çoğunluğu galeriler almıştır kısa sürede bu kadar bariz bir gelir kapısı yok çünkü
full member
October 02, 2021, 04:52:16 AM
Bütün araç firmaları sıfır araçlarda ortalama 10-15 bin tl civarı fiyatta güncellemeye gitmiş şimdiden birkaç markada fiyat artışı görülmüş diğerleri güncelleniyor diyor.

Bu da gözümden kaçmadı evet. Sözde geçenlerde birçok araçta bir miktar ÖTV indirimine gidilmişti. Tabi buna rağmen arabaları indirimli halinden satmamaya çalışıp üçkağıtçılık peşinde olan bayiler de vardı da. Çok geçmeden resmi bir zam getirilmiş ve rahatlamışlardır artık. Sonuçta milleti kazıklayacağız diye uğraşmak yerine direkt olarak fiyatları artırdılar.

Ülke kılıfçı dükkanı merak etmeyin her şeyin bir kılıfı bulunur bulunmuyorsada yapılır uydurulur bir şekilde kimse kılıfsız kalmaz. Şu ÖTV indiriminden kaç vatandaş yararlandı acaba çok merak ediyorum maalesef indirim yansıtmadılar araç yok dediler tanıdıklara sattılar vs kısaca bu indirim kimin için yapıldı asıl soru bu bence...

Belli bir grup için yapıldı zaten bu indirimler. Her şeyden önce zenginler için yapıldı. Milyonluk araçlarda çok ciddi bir indirim gerçekleşti ve para içinde yüzenler rahat rahat gidip almıştır arabalarını. Orta direğin yok olduğu bir ülkede geriye kalan kesim de uzaktan izlemeye devam etmiştir. Aralarında illa alanlar vardır ama bir ton borç harca girerek işte.
hero member
October 02, 2021, 04:45:54 AM

full member
October 01, 2021, 05:21:39 PM

Pages:
Jump to: