Pages:
Author

Topic: 2021 ZAM Ana Konu... - page 14. (Read 2981 times)

full member
Activity: 1400
Merit: 161
September 02, 2021, 06:41:48 PM
Zam haberlerine bir yenisi daha çok gecikmeden geldi. Doğalgaza %15 zam gelmiş ama konuttan ziyade sadece sanayi için geçerli olduğunu okumuştum. Bizlere gelmesine biraz daha var demek ki.  Grin  Sanayiye de olsa %15 gibi bir oran oldukça yüksek. Elektrik ile doğalgazda dönüşümlü zam yapa yapa nereye kadar gidecekler böyle acaba. O kadar doğalgaz çıkartmıştık onları kullanalım artık da biraz da bizim cebimiz rahatlasın değil mi? Yoksa yalan mıydı o kadar çıkarılan doğalgaz?  Grin
full member
Activity: 182
Merit: 140
September 02, 2021, 06:01:01 PM
Eskiden zam haberleri vardı. Televizyonlar sürekli zam haberleri verirdi. https://youtu.be/vEbGnHSsFJE Devlet başkanları bunu dile getirirdi. Şimdi böyle bir haber yok, zaten bu haberlere de karşıyım. Çünkü gereksiz buluyorum. Toplumu galyana getirmekten farklı bir işe yaramıyor. Ancak günümüzde bu haberler yapılsaydı nasıl olurdu?

Yağa %100 zam
Kömüre %70 zam
Demire %80 zam
.
.
.
Devamını biliyorsunuz Smiley
full member
Activity: 854
Merit: 113
September 02, 2021, 01:47:42 PM
Evet başlık 2021 zam olunca bu gün geln bir zam için yeni başlık açmaktan sa buraya yazayım dedim. Yine bir güncelleme ama bu sefer konutlara yansımadan sanayide ve elektrik üretiminde kullanılan doğal gaza %15 zam geldi. Herkese hayırlı olsun.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dogalgaza-yuzde-15-zam-haber-1533672

Zamsız bir ayımız, haftamız olur mu hiç aman diyeyim  Grin  Hep konut hep konut olmaz demişler herhalde bu sefer de işyerlerini etkileyecek bir zam yapmışlar. Yüzde 15 gibi bir oran da az buz değil. Ne oldu, hani o kadar doğalgaz çıkarmıştık yine? Nasıl işse ne zaman doğalgaz rezervi bulunsa iyi etki yapacağına vatandaşa zam olarak geri dönüyor.  Cheesy  Böyle olacaksa aman bir daha biz bir şey çıkarmayalım lütfen.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
September 02, 2021, 12:37:06 PM
Evet başlık 2021 zam olunca bu gün geln bir zam için yeni başlık açmaktan sa buraya yazayım dedim. Yine bir güncelleme ama bu sefer konutlara yansımadan sanayide ve elektrik üretiminde kullanılan doğal gaza %15 zam geldi. Herkese hayırlı olsun.

Hep normal vatandaşa mı geçirelim biraz da esnafa geçirelim demişler diyecemde yine işin ucu bize dokunur adamların üretim masrafındaki zam yine vatandaşa olan satış fiyatında eklenir. Oraya %15 zam geldiyse bize %30 olarak geri döner en az.
Hocam bu yapılan aslında gizli zam. Elektrik faturalarımız zaten kabarık birde elektriğe doğalgaz bahane edilerek yakında bir zam daha gelir. Al sana çifte zam çarpılırız valla.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
September 02, 2021, 12:32:36 PM
Hay zammı geçirenlerden allah razı olsun.

Birkaç saray yetmiyor bu işi en az 20 saray yapmayla çözebiliriz. demekki birkaç tanesi fiyatları kıramıyor.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
September 02, 2021, 12:26:44 PM

Hep normal vatandaşa mı geçirelim biraz da esnafa geçirelim demişler diyecemde yine işin ucu bize dokunur adamların üretim masrafındaki zam yine vatandaşa olan satış fiyatında eklenir. Oraya %15 zam geldiyse bize %30 olarak geri döner en az.
hero member
September 02, 2021, 11:53:22 AM

hero member
August 30, 2021, 12:12:16 PM
Cidden TRT payı diye bir vergi var oldukça gülünç geliyor ne alaka lan bu vergi diye elektrik faturalarında zaten öyle kalem vergiler varki normalde 60 TL tüketiyorsanız yuvarlana yuvarlana kar topu misali 120 TL oluyor fatura yok dağıtım bedeli yok okuma bedeli sanki sayaç okuyanın parasını şirket ödemiyormuş gibi yolun bakalım daha ne kadar yolacaksınız.

Yıllar yıllar önce uzak bir galakside. Yok lan o kadar uzak değil. Aklımda kalan 1984 yılında trt gelirleri için çıkartılan bandrol kullanma ve bu bandrolları türkiyede satılan her radyo ve televizyon için toplama yetkisini trt ye veren bir kanun du. Senelik olarak bu bandrolları ptt şubelerinden alıp evdeki radyo ve özellikle siyah beyza tv lere falan yapıştırıyorduk. Sonradan zeki biri çıkıp bunu ve bu çileyi çeken bizleri memnun edecek bir buluş yaptı. Buluş herkes televizyon kullanıyorsa elektrik kullanmış oluyor. O zaman bunu faturaya ekleyerek olayı çözdüler. Çok ödeyen çok seyretmiş az ödeyen az seyretmiş oldu trt yi. Birde çevre temizlik vetgisi var. Bu da aynı trt payı gibi bunu da suya ekliyorlar.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
August 29, 2021, 06:23:38 PM
Cidden TRT payı diye bir vergi var oldukça gülünç geliyor ne alaka lan bu vergi diye elektrik faturalarında zaten öyle kalem vergiler varki normalde 60 TL tüketiyorsanız yuvarlana yuvarlana kar topu misali 120 TL oluyor fatura yok dağıtım bedeli yok okuma bedeli sanki sayaç okuyanın parasını şirket ödemiyormuş gibi yolun bakalım daha ne kadar yolacaksınız.

TRT payı da öyle basit miktarlar değil hocam elektrik faturanızın yüzde 2 lik kısmını TRT payı olarak alıyorlar belki bana 200 geliyor zaten 4 lira veriyorum ne olacak ki gibi düşünebilirsiniz ama bunun ülke genelinden alındığını düşünürsek toplanan paranın ne kadar dudak uçuklatan miktarlar olduğunu daha rahat anlayabiliriz
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
August 29, 2021, 06:20:11 PM
legendary
Merit: 1176
August 29, 2021, 05:51:28 PM
Hocam 5700 nasıl olacakmış merak ettim zam oranları belli 4300 den 5700 hayali kalmış. Bir yılda elektrik doğalgaz petrole yapılan kadar zam yapılmış olsa bile bu sizi ancak bu zamlara karşı korumuş olur daha altındaki zam ise sizin fakirleşmenize sebep olup devletimiz fakir ve muhtaç olmamızı istiyor gayet net. Eylül ayında tahminen elektriğe %7-15 arası bir zam bekliyorum.

Ben bugün haberlerde dinledim sanki Ekim olarak duydum belki Eylülde de olabilir bu dediğiniz zam olayı, Elektrikçiler, tayyibe gitmişler zam için tayyip de onaylamış yada onaylamamış orası net değil Eylül, Ekim gibi belli olur zam gelip gelmeyeceği.

https://twitter.com/pusholder/status/1431709871494283269?s=20

EPDK'den hiç şaşırtmayan bir açıklama.  Grin  Elektrik faturalarında belirlenen oranlar dışı ya da gizli bir zam söz konusu olmadığını söylemişler. Ancak kaç tane yerde gördüğüm haberlere bakılırsa, elektrik şirketleri yeni bir zam için onay istemişler. Doymuyorlar arkadaş. Milletin ardında don kalana kadar alacaklar illa onu istiyorlar. Zaten abuk sabuk ekstra şeyler ödüyoruz faturada. TRT'ye ben paramın gitmesini istemiyorum arkadaş. TRT payı nedir ya? TRT'nin bana çok bir faydası oluyor sanki de bir de bahşiş bırakıyoruz bunlara.

Yeni elektrik zamlarının yolda olduğu gün gibi ortada. Hiç boşuna aksini iddia etmesinler. Bu senaryoyu şu ana kadar kaç defa görmüşüzdür. Başka şeylerin parasını çıkarırken elektrik faturası da bundan nasibini alıyor. Zam yapıyorsunuz bari ödediğimiz ıvır zıvır bedellerini faturadan çıkarın. Dediğiniz gibi TRT payına benzer bir şeyin faturaya eklendiğini ne Avrupa'da ne de ABD'de gördüm.

TRT payı olayına dünyanın hiç bir yerinden örnek  gösteremezsin zaten, izlemediğim kanala dünyanın parasını veriyorum, parayı yiyenlerde hep yancılar, dünyanın en gereksiz dizilerinin, programlarını olduğu bir kanal.
Reyting olmasa bile sana deli para ödüyorlar bir yancılığın varsa.

ZAM gelecek Eylül veya Ekim gibi bu kadar.
full member
Activity: 182
Merit: 140
August 29, 2021, 03:22:54 PM
Elektrikte gizli zam olmadığını açıklamış EPDK ve sonrasında bir açıklama yapmış çok komik. Oku oku gülersiniz. Diyor ki açıklamasında:
"Rekor seviyelere ulaşan elektrik kullanımından kaynaklı artış elektrik faturalarına da yansımaktadır. Vatandaşlarımızı müsterih olmalı ve bilmelidir ki EPDK olarak görevimiz sadece tarifeleri belirlemek değil aynı zamanda faturaların hesaplanmasında bu tarifelerin hatasız bir şekilde uygulanmasını titizlikle takip etmek ve denetlemektir." kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/epdkden-elektrige-gizli-zam-iddialarina-yanit-1864305 yav kardeşim elektrik kullanımı rekor seviyeye ulaştıysa buna tek çözüm zam mı! Bu kadar iğrenç bir açıklama hayatımda başka bir zaman görmem heralde. Madem aşırı bir elektrik kullanımı var kademeli artırım yapın. Harcamaya göre katlasın bu ücret. Ama her faturaya da bunu yansıtmayın.
full member
Activity: 854
Merit: 113
August 29, 2021, 03:31:59 AM
Hocam 5700 nasıl olacakmış merak ettim zam oranları belli 4300 den 5700 hayali kalmış. Bir yılda elektrik doğalgaz petrole yapılan kadar zam yapılmış olsa bile bu sizi ancak bu zamlara karşı korumuş olur daha altındaki zam ise sizin fakirleşmenize sebep olup devletimiz fakir ve muhtaç olmamızı istiyor gayet net. Eylül ayında tahminen elektriğe %7-15 arası bir zam bekliyorum.

Ben bugün haberlerde dinledim sanki Ekim olarak duydum belki Eylülde de olabilir bu dediğiniz zam olayı, Elektrikçiler, tayyibe gitmişler zam için tayyip de onaylamış yada onaylamamış orası net değil Eylül, Ekim gibi belli olur zam gelip gelmeyeceği.

EPDK'den hiç şaşırtmayan bir açıklama.  Grin  Elektrik faturalarında belirlenen oranlar dışı ya da gizli bir zam söz konusu olmadığını söylemişler. Ancak kaç tane yerde gördüğüm haberlere bakılırsa, elektrik şirketleri yeni bir zam için onay istemişler. Doymuyorlar arkadaş. Milletin ardında don kalana kadar alacaklar illa onu istiyorlar. Zaten abuk sabuk ekstra şeyler ödüyoruz faturada. TRT'ye ben paramın gitmesini istemiyorum arkadaş. TRT payı nedir ya? TRT'nin bana çok bir faydası oluyor sanki de bir de bahşiş bırakıyoruz bunlara.

Yeni elektrik zamlarının yolda olduğu gün gibi ortada. Hiç boşuna aksini iddia etmesinler. Bu senaryoyu şu ana kadar kaç defa görmüşüzdür. Başka şeylerin parasını çıkarırken elektrik faturası da bundan nasibini alıyor. Zam yapıyorsunuz bari ödediğimiz ıvır zıvır bedellerini faturadan çıkarın. Dediğiniz gibi TRT payına benzer bir şeyin faturaya eklendiğini ne Avrupa'da ne de ABD'de gördüm.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
August 28, 2021, 08:39:09 PM

EPDK'den hiç şaşırtmayan bir açıklama.  Grin  Elektrik faturalarında belirlenen oranlar dışı ya da gizli bir zam söz konusu olmadığını söylemişler. Ancak kaç tane yerde gördüğüm haberlere bakılırsa, elektrik şirketleri yeni bir zam için onay istemişler. Doymuyorlar arkadaş. Milletin ardında don kalana kadar alacaklar illa onu istiyorlar. Zaten abuk sabuk ekstra şeyler ödüyoruz faturada. TRT'ye ben paramın gitmesini istemiyorum arkadaş. TRT payı nedir ya? TRT'nin bana çok bir faydası oluyor sanki de bir de bahşiş bırakıyoruz bunlara.

Temmuz ayı ile Ağustos ayı kullanımım neredeyse aynı olduğu halde fatura iki kat fazla geldi kimi kandırıyor bunlar? Basbaya zam yapılmış duyurusu da olmamış işte. İnsanları aptal yerine koymaya bayılıyorlar. Geçen sene Temmuz faturası ile bu seneki arasında 1.5 kat, geçen sene Ağustos faturası ile bu seneki arasında 2 kat fark var.
TL bazında Türkiye'de elektrik pahalı değil biz durumu görece iyi olan kesim olarak ödüyoruz ama asgari ücretle çalışan, aylardır işsiz olup yardım almayan milyonlar yaşıyor bu ülkede. İnsanların hayatta kalmaları için ihtiyaç duydukları asgari miktarda elektrik ve su bedava olmalı asgari üstü kullanım için ödeme yapılmalı ama bizde elektrik bile lüks olmuş.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
August 28, 2021, 07:20:32 PM

legendary
Merit: 1176
August 28, 2021, 06:15:33 PM

full member
Activity: 1400
Merit: 161
August 28, 2021, 04:42:54 PM

Valla ben de haber kaynağının yalancısıyım hocam.  Grin  Daha sonra denk geldim de başka bir kaynakta da 4500 TL'den 4800 TL'ye çıktı yazıyor. Bu haber kaynaklarının hiçbirine de güven kalmayacak bu gidişle. Zaten yine mükemmel bir zam değil yani hala yoksul statüsünde yaşıyor oluyorsunuz. Geçenlerde açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı: https://twitter.com/pusholder/status/1431267537757646856?s=20

Bir ailenin açlık sınırı şu an 2.927 TL ve yoksulluk sınırı ise 9.533 TL olarak açıklandı. Düşünsenize devlet memurusunuz ama yoksulsunuz. Bu diğer meslek gruplarının çoğunluğu için de geçerli. Devlet kadrolarında bile yoksulluk sınırının altında bir maaş ile başlıyorsunuz.
hero member
August 28, 2021, 02:53:59 PM
Çalışan kesime yapılan maaş artış şeklinde olan zamlar için enflasyon oranı diye bir üst seviye belirleyip sonra haydi ne isterseniz isteyin diyip yapılan bu artışlar ve sonrasında bu yapılan zamları bahane edip piyasaya verilen zamlar. Haksızlık damarlarına kadar işlemiş her konuşmaları yalan dolan olan bir yönetim anlayışı içinde halkı açlığa mahkum etmenin dayanılmaz hafifliği ile çıkıp verilen zamların halk tarafından bakılınca alkışlanması kendi taraflarından bakınca bonkörlük olarak algılanması ve piyasa mallarına verilen zamların ise huşu içinde sabır ile karşılanması gerektiği yönünde. Yeter artık yeter.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
August 28, 2021, 06:59:42 AM

İyiliğimiz istense zaten şimdi refah içerisinde yaşıyor olurduk. Dünyanın parası abuk sabuk şeyler için israf ediliyor. Belediye Başkanı'nın falan altında bile koskoca Almanya şansölyesi Merkel'in makam aracı olarak kullandığından daha kaliteli araba var.  Grin  Ülkemizin ekonomi şartlarında böyle arabalara para harcamak büyük bir israf. Zaten Türkiye'nin dört bir yanına saray yaptırmak için harcanan ve halihazırdaki saray için günlük harcanan paraları vs. saymıyorum bile.

Halka gelince de zam oranları ortada. Ne devlette çalışanın kafası rahat ne de özelde çalışanın. Zenginle fakirin arasındaki makas açılmaya devam ediyor.
hero member
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
August 28, 2021, 06:50:26 AM
Pages:
Jump to: