Pages:
Author

Topic: 2021 ZAM Ana Konu... - page 10. (Read 2979 times)

member
Activity: 294
Merit: 49
October 01, 2021, 05:17:50 PM
4 Ekim de Eylül ayı enflasyonu açıklanacak. Bakalım nasıl 40 takla atılıp enflasyonu düşük çıkarmayı başaracaklar. Beklenen eylul ayı enflasyonu güya 1.35. Ama hissettiğimiz en az yüzde 10. Az kaldı bekleyip görecez tiyatroyu...
legendary
Activity: 1274
Merit: 1140
October 01, 2021, 12:48:51 PM
Ev kiraları,yurt fiyatları uçmuş okullar açılmaya başlandı diye.Neredeyse 2 sene önceki fiyatların 2-3 katına çıkmış fiyatlar.Geçen de gördüm sosyal medyada öğrenciler dışarıda yatıyor diye nasıl bir iş anlam vermek zor.
Düzgün güzel mantıklı bir fiyatla bir sürü öğrenci almak varken fahiş fiyatlara ilan veriyorlar.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
October 01, 2021, 07:06:14 AM
Yagmur gibi yağmaya başladi zamlar bu nedir böyle. Gaza zam elektrige kömüre zam araçlara zam güncellemesi ohh.Nereye kadar böyle sürecek bu zam furyasi acep nekadar daha dayanabilecegiz.

Bebek mamasina bebek bezine de zam gelmese bari

Özellikle şuanda bu zamları öğrenciler öyle bir hissetti ki hocam Z kuşağı bunun etkisini güzel gösterecek diye bekliyorum. Şuan sınıfımdakiler pandemide ne yaptıklarını veya tatilde ne bok yediklerini efendime söyleyeyim futbol karşılaşmalarını bile konuşmuyor biz ne bok yiyeceğiz ay sonunu nasıl getireceğiz diyor. Bir kısmı ne iş yapsak konuşuyor diğerleri şurada part time şu kadar ödüyor diyor. Kızlardan bile şunu duydum ki bunların bir çoğu ay kuaföre gidelim şuramızı buramızı yaptıralım derlerdi ay kuaförde işe başlasam mı  Undecided
full member
Activity: 546
Merit: 154
October 01, 2021, 06:52:46 AM
Yagmur gibi yağmaya başladi zamlar bu nedir böyle. Gaza zam elektrige kömüre zam araçlara zam güncellemesi ohh.Nereye kadar böyle sürecek bu zam furyasi acep nekadar daha dayanabilecegiz.

Bebek mamasina bebek bezine de zam gelmese bari
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
October 01, 2021, 04:58:45 AM
Bütün araç firmaları sıfır araçlarda ortalama 10-15 bin tl civarı fiyatta güncellemeye gitmiş şimdiden birkaç markada fiyat artışı görülmüş diğerleri güncelleniyor diyor.
sr. member
Activity: 1596
Merit: 329
October 01, 2021, 04:58:18 AM
https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/sanayi-ve-elektrik-uretim-amacli-dogal-gaza-zam-41907400

Zam üstüne zam devam ediyor. Bu seferki zam sanayi ve elektrik üretim santrallerini kapsıyor. Bugün gelen bir habere göre, bu santrallerde kullanılan doğalgaz için yüzde 15 zam getirildi. Bu zam da bir süre sonra dolaylı yoldan vatandaşı bile etkileyecektir şüphesiz ki. Bu aralar ne var ne yoksa her şeye zam gelmeye başladı yine. Kış vakti doğalgaza zam getirmek de ayrı bir "ticari zeka" zaten.

Son günlerdeki zamlar zaten yakın gelecekteki diğer zamların da habercisiydi. Şimdi bu zamların sanayiye falan geldiğine bakılmasın. Yakın zamanda bir tur daha konut doğalgazı ve elektriğine de zam gelebilir diye düşünüyorum. İnsanların durumu zaten ortadayken ve kazandıkları para erirken her şey pahalanmaya devam ediyor. Zam üstüne zam da nereye kadar?
hero member
Activity: 1176
Merit: 617
October 01, 2021, 04:54:26 AM
Ekim ayı geldi eski ay gitti yeni ay geldi tabi ki geçen ay yapılan zamların da süresi geçti. Şimdi zamlanacak ürünlerin yeni güncellemeleri hazır ve uygulanıyor. Elektrik ile ilgili olarak Epdk açıklamalar yapıyor yeni gizli ve açık zam yok diye. Doğal gaz zamlarını patronlar sineye çekecek hiç inanasım gelmiyor. Yaz sizin böyle olduğuna inanırmısınız.
full member
Activity: 1400
Merit: 161
October 01, 2021, 04:34:31 AM
https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/sanayi-ve-elektrik-uretim-amacli-dogal-gaza-zam-41907400

Zam üstüne zam devam ediyor. Bu seferki zam sanayi ve elektrik üretim santrallerini kapsıyor. Bugün gelen bir habere göre, bu santrallerde kullanılan doğalgaz için yüzde 15 zam getirildi. Bu zam da bir süre sonra dolaylı yoldan vatandaşı bile etkileyecektir şüphesiz ki. Bu aralar ne var ne yoksa her şeye zam gelmeye başladı yine. Kış vakti doğalgaza zam getirmek de ayrı bir "ticari zeka" zaten.
legendary
October 01, 2021, 02:29:59 AM
Elektrik fiyatına açıklama gelmiş zam gelmemiştir diye zam gelmese ne olacak abi. Sen elektriği dogalgazlada üretiyorsun hani şu teknoloji olmasa tamam diyeceğimde sen bu gazı zamlı almadınmı şimdi? zam yapamıyorsan bu işletme zararını nereye yazıyorsun?
hero member
Activity: 1638
Merit: 686
September 30, 2021, 05:40:57 PM
Öngörüm, gıda ve enerji fiyatlarının önümüzdeki hafta ve aylarda daha da yükseleceği yönünde. Elektrik, doğal gaz, yakıt ve gıda ürünleri; yani temel ihtiyaç kalemleri.

Bu fiyat yükselişi sadece Türkiye'ye özgü değil, tüm dünyada fiyatlar güçlü bir yükseliş trendinde.

Önüne geçemeyeceğimize göre, herkes kendince önlemini almalı...
legendary
Activity: 2548
Merit: 1480
September 30, 2021, 05:22:35 PM
70 kuruş LPG zammı gerçekten akıl alır gibi değil, daha birkaç ay öncesine kadar 3 liranın biraz üstüne LPG alınıyorken şu anda 6 liraya yaklaşmış oldu. Şu saatten sonra insanlar LPG'li araba alayım en azından daha ucuza gezerim diye düşünemeyecek, araca verdiği yıpranma payını ekleyince hiçbir kar kalmayacak. Yavaş yavaş benzinli motor kullanımı yaygınlaşacak gibi görünüyor.

Bu gidişle birkaç ay içerisinde ülkenin yarısı evden dışarı adım atamayacak, en fazla yürüme mesafesinde pazara gidebilecek. Üzücü ama bu kış çok kişi zorlanacak masrafların altından kalkma konusunda
sr. member
September 30, 2021, 04:33:39 PM
Otogaza daha yeni zam yapılmıştı sürekli bu neyin zammı ki eskiden benzine ve motorine zam yapılırdı 3-5 gün sonrada otogaza yapılırdı. Şimdi tam tersi durum yaşaya biliriz bir kaç gün içindede benzin ve motorine 50-70 kuruş zam yapılır demedi demeyin. Her şey iki katına çıkıyor ama sorsanız enflasyon %18,95 yersen.

ÖTV'den zammı düşme muhabbetleri galiba bitti artık. Bunun yüzünden aynı otogaza geldiği gibi yakın zamanda belki de benzin ve mazota da sağlam bir zam gelebilir bence de ve şaşırmam da açıkçası. 7 liranın üzerinde ve hatta neredeyse 8 lira olmuş bir benzin bunun da üzerine çıkarsa insanlar biraz daha fakirleşmiş hissedecekler. "Ben hep 50 liralık alıyorum"cular neredeler acaba şu an. Çünkü şu an 6 litre benzini zar zor alıyorlar bu paraya.  Grin
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
September 30, 2021, 03:38:35 PM
Otogaza daha yeni zam yapılmıştı sürekli bu neyin zammı ki eskiden benzine ve motorine zam yapılırdı 3-5 gün sonrada otogaza yapılırdı. Şimdi tam tersi durum yaşaya biliriz bir kaç gün içindede benzin ve motorine 50-70 kuruş zam yapılır demedi demeyin. Her şey iki katına çıkıyor ama sorsanız enflasyon %18,95 yersen.

Bu zamlardan sonra hükümet yıl sonunda hala enflasyonu yüzde 15-18 arasında gösterirse söyleyecek söz bulamıyorum, benzin pahalı diye insanlar otogaza yüklenmişti, artık onu da kullanmayacaklar, bir iki ay sonra da dalga geçer gibi haberlerde yıl sonuna kadar otogaza zam yok derler,
Enflasyonu istedikleri gibi çıkarmak için her türlü sepet ve hesaplamalar ile oynuyorlar. Enflasyon hesaplamasını bağımsız bir şirket yapsın enflasyon %50-100 çıkması muhtemel her ay bir şeylere zam yapılıyor. Alım gücü diye bir şey maalesef kalmadı. 100 TL bildiğiniz 20 TL gibi oldu.

Onca ötv ödeyip zorla aldığımız araçlara binmeye korkar olduk.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
September 30, 2021, 03:30:36 PM

Bu zamlardan sonra hükümet yıl sonunda hala enflasyonu yüzde 15-18 arasında gösterirse söyleyecek söz bulamıyorum, benzin pahalı diye insanlar otogaza yüklenmişti, artık onu da kullanmayacaklar, bir iki ay sonra da dalga geçer gibi haberlerde yıl sonuna kadar otogaza zam yok derler,
member
Activity: 294
Merit: 49
September 30, 2021, 03:27:31 PM

Motorin ve benzine zam yapılsa da tavan fiyat uygulamasından dolayı fiyatlar tavana ulaştığından  Ötv den karşılanıyor. Yanı ne kadar zam gelirse gelsin fiyat değişmiyor. Ama lpg de böyle birşey yok galiba.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
September 30, 2021, 03:16:55 PM
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
September 30, 2021, 03:09:59 PM
Otogaza gelen yeni zamma en ufak bir şekilde şaşırmadım açıkçası. Zaten uzun bir süredir yakıt fiyatları konusunda ÖTV'den düşme uygulaması mevcuttu ve gerçek fiyatları görmüyorduk. Görmemiş halimiz bile rezaletken bu saatten sonra ÖTV'den düşme olayı gerçekleşmeyince kim bilir hangi seviyeleri göreceğiz. Benzinin litre fiyatı, USD/TRY kuru ile yarışıyor şu an.
legendary
September 30, 2021, 02:59:28 PM
İster kabul edin ister istemeyin yakıtin döviz karşılığı baktığınızda zam konusunda gidecek çok yolu var yanlisim yoksa ülkenin refah zamanı eskiden 2 USD seviyesinde alınıyordu şimdi çok ucuz bakma paramızın değeri yok
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
September 30, 2021, 02:48:41 PM
Yuh. 72 kuruş zam ile zamda çığır açtılar. Eskiden lpg ile motorin yarı yarıya idi şimdi yaklaşıyor fiyatı. Lpg de tavan fiyat uygulaması yok galiba. Dizel araç kullanan biri  olarak lpg li araç kullananlara Allah sabırlar ihsan eylesin.

Zammın fiyatlamasına bakınız hocam, gerçekten de yuh yani, bu kadar yüksek zammın bir anda yapılabilme ihtimali bizlerin alım gücünü hiç düşünmediklerinin bir kanıtı gibi zaten, bu kadar yüksek fiyata LPG’nin ne avantajı olacak ki?
sr. member
September 30, 2021, 02:36:38 PM
Şimdi Shell'den bir akaryakıt pompa satış fiyatlarına bakayım dedim de. Otogaz fiyatı normalde 5.24 TL imiş. 71 kuruşluk zam sonrası 5.95 TL'ye kadar bir yükseliş gerçekleşecek. Zaten motorin şu an 7.30 TL civarında. Biraz daha zorlasalar otogaz fiyatı da motorinle yarışır hale gelir. Hala daha ucuz gözükse bile artık eskisi kadar bir anlamı kalmadı bence.
Pages:
Jump to: