Pages:
Author

Topic: 2021 ZAM Ana Konu... - page 5. (Read 2979 times)

legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
October 12, 2021, 12:51:43 PM
Açıklanan enflayon verilerinden sonra çıkan söylentiler. Şimdi bunlar uygulansa önümüzdeki aylarda bu zamların etkisi hiç olmayacak. Enflasyon olmayınca bizim maaşlara zam olmayacak. Açıklanmak istenen oranlar da muhteşem. Bu zamlar inşallah uygulanmaz.

Tabi işin içinde bir de gösterilmek istenen enflasyon falan var. Ben kafama göre zam yapıyorum diyemiyorlar, karışık bir sistem Cheesy

Gün geçmiyor ki bu konuya yazacak bir şey bulmayalım. Yine bir zam haberi aldım, medyaya 2-3 gün içerisinde düşecektir. Cumartesi gününden itibaren benzinde 24, motorinde 26 kuruşluk fiyat artışı bekleniyor. Motorin artışı pompa fiyatına yansıyacak, benzin ise ötv'den karşılanacakmış. Eğer dedikleri gibi olursa motorin ve benzinin fiyatı tamamen eşitlenmiş olacak. Çok büyük bir tepkiye yol açacağı kesin ama hep dediğimiz gibi yavaş yavaş geçiriyorlar dikkat çekmemek için Cheesy
hero member
Activity: 2002
Merit: 670
October 12, 2021, 08:59:46 AM
Ülkemizdeki vatandaşlar kışa girerken bir hayli maddi olarak sorun yaşayacak ısınmak gerçekten çok pahalı olacak gibi görünüyor bu kışın. Dolar 9 TL, Dünyada sürekli bir enerji krizinden bahsediliyor. Bizim ülkemiz her türlü tedarik edebilir, doğalgaz,kömür,elektrik. En büyük iki tedarikçi ülke yanıbaşımızda Rusya ve İran alabilsek bile çok fahiş fiyatlara alacağız ve tüketiciye bu fiyatlardan gelecektir. Ekonomik kriz yaşayan Lübnan'ın elektrikleri tamamen kesilmiş zor bir kış önümüzde.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
October 12, 2021, 08:49:23 AM
Enerji Ticaret Derneği Başkanı önümüzdeki dönem elektrik için %40-45 zam yapılması gerektiğini söylemiş. Temmuz ayında %15'lik bir zam yapılmıştı, Ekim ayı için de %15 bekleniyormuş ama yapılamamış. Şimdi de tedarikçiler zor durumda kalmış.

Dolar bugün 9 lira oldu, her şeyin fiyatı birkaç gün içinde tavan yapacak. Buna maalesef elektrik de dahil. %40-45 gibi oranlar pek olası gelmeyen zam oranları, zamana yayarak yedire yedire yaparlar yaparlarsa da.
Ama daha işin doğalgaz kısmı var, henüz konuşulmasa da kömür fiyatları neredeyse 3'e katladı. Her geçen gün artıyor. Gaz da aynı şekilde zam haberlerine konu olmaya başlar önümüzdeki hafta Smiley

Açıklanan enflayon verilerinden sonra çıkan söylentiler. Şimdi bunlar uygulansa önümüzdeki aylarda bu zamların etkisi hiç olmayacak. Enflasyon olmayınca bizim maaşlara zam olmayacak. Açıklanmak istenen oranlar da muhteşem. Bu zamlar inşallah uygulanmaz.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
October 11, 2021, 02:18:08 PM
Enerji Ticaret Derneği Başkanı önümüzdeki dönem elektrik için %40-45 zam yapılması gerektiğini söylemiş. Temmuz ayında %15'lik bir zam yapılmıştı, Ekim ayı için de %15 bekleniyormuş ama yapılamamış. Şimdi de tedarikçiler zor durumda kalmış.

Dolar bugün 9 lira oldu, her şeyin fiyatı birkaç gün içinde tavan yapacak. Buna maalesef elektrik de dahil. %40-45 gibi oranlar pek olası gelmeyen zam oranları, zamana yayarak yedire yedire yaparlar yaparlarsa da.
Ama daha işin doğalgaz kısmı var, henüz konuşulmasa da kömür fiyatları neredeyse 3'e katladı. Her geçen gün artıyor. Gaz da aynı şekilde zam haberlerine konu olmaya başlar önümüzdeki hafta Smiley
member
Activity: 125
Merit: 26
October 10, 2021, 02:24:18 PM
Doğalgaz fiyatları pik yapmaya devam ediyor. Gerçekten zor ve üzücü.
member
Activity: 294
Merit: 49
October 10, 2021, 08:42:12 AM
Motorine benzine de zam konuşulmaya başlandı tabii ki buna şaşırmadığımı söylemeliyim doğalgazın mutlaka avantajlı konumuna devam etmesi lazım demi yoksa neden LPG alsınlar bir de madalyonun öteki yüzünden bakıyorum biz aslında hala benzini 1 dolar civarında kullanıyoruz demek ki dolara çare bulunsa hayat kendiliğinden ucuzlayacak

Hocam yinemi geliyor zam. Araba yata yata bir hale geldi. Aküyü yiyecek yatmaktan. Baktım bugün içerde örümcek ağı oluşmuş yatmaktan 😁 Allahtan depo full du bir çeyrek harcamışım ancak da bitince napariz Allah bilir.
full member
Activity: 1400
Merit: 161
October 10, 2021, 03:25:55 AM
Motorine benzine de zam konuşulmaya başlandı tabii ki buna şaşırmadığımı söylemeliyim doğalgazın mutlaka avantajlı konumuna devam etmesi lazım demi yoksa neden LPG alsınlar bir de madalyonun öteki yüzünden bakıyorum biz aslında hala benzini 1 dolar civarında kullanıyoruz demek ki dolara çare bulunsa hayat kendiliğinden ucuzlayacak

Bizdeki olayın doların kendisi ile alakası pek yok aslında. Bizdeki problem Türk Lirası'nın değer kaybetmesi. Dolar düştü-çıktı diyoruz ya mesela orada aslında Türk Lirası değer kaybediyor. Yoksa paramız güçlü ama dolar daha da güçlü falan gibi bir problem yok ki zaten siz de bunun farkındasınızdır. O yüzden çare bulunması gereken dolar değil, Türk Lirası. Bu da iyi bir ekonomi yönetimi ile gerçekleşebilir ancak.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
October 10, 2021, 01:02:34 AM
Hocam aslında bunu hep yanlış telaffuz ediyoruz sorun dolarda değil Türk Lirasında dolar çıkmıyor Türk Lirası değer kaybediyor. Çünkü kimse ülke olarak bize güvenmiyor güvenmediği ülkeye yatırım yapmıyor. Ülke olarak katma değeri yüksek ürünler üretip ihracat yapabilsek daha dürüst olsak daha çalışkan olsak adaletli yasalarla yönetilen bir ülke olsak her şey çok daha farklı olacaktır. Bu gelir seviyesinde kur 1.7 TL olsa şuan 50 bin dolara aldığınız araba 450 bin TL alması çok zorken 1.7 kur ile 85 bin TL olacaktı.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
October 10, 2021, 12:13:14 AM
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
October 09, 2021, 05:22:34 PM
Evet ne yazık ki bir zam haberi de benden gelsin. Bugün markete gittiğimde 15 tl ye aldığım sigaranın 15.5 tl olduğunu öğrenmiş oldum. Büyük ihtimalle her sigaraya da gelmiştir.

Meclise sigara vergilerinin üç katına çıkarılması için zam teklifi verildiğini duymuştum. Bu yükseliş bir de ondan bağımsız olarak yapıldıysa sağlam bir zam yolda demektir. Sigara sayesinde bakkallar ve marketler çok sağlam para kazanıyorlardı ve kazanmaya da devam edecekler görünüşe göre. Belki sizin sigarayı bırakmanıza da yardımcı olur bu zamlar belli mi olur.  Grin

Valla hocam bu gidişle saman bile sardırıp içirtmeyecekler bize bu nedir arkadaş hadi benim sadece sigaram var ya alkole ne demeli! Ulan biz ayakta tutuyoruz resmen verdiğimiz vergilerle ama sorsan ipe sapa gelmez serseri bunlar sigaraları var alkolleri var derler! Valla hocam bu gidişle bırakmam ama şu stresli öğrencilik hayatı bi bitsin buralardan bi gidiyim anca o zaman bırakırım Smiley

Ülkede bir şeylerin değişip değişmeyeceğini beklediğim bir zaman dilimi var. Eğer ondan sonra da aynı tas aynı hamam giderse ben de buralardan gidip yurtdışına yerleşme konusunu ciddi ciddi düşünüyorum. Yapmakta olacağım meslek ile de benim gidebilmem zor bir şey olmayacak zaten. Ülke gündemi ile bir yandan haşır neşir olmak insanı çok yıpratıyor gerçekten. Mesela burada zamları konuşup duruyoruz ama yüzüm asık bir şekilde bir şeyler yazıyorum bu konuda malesef.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
October 09, 2021, 04:30:50 PM
Evet ne yazık ki bir zam haberi de benden gelsin. Bugün markete gittiğimde 15 tl ye aldığım sigaranın 15.5 tl olduğunu öğrenmiş oldum. Büyük ihtimalle her sigaraya da gelmiştir.

Meclise sigara vergilerinin üç katına çıkarılması için zam teklifi verildiğini duymuştum. Bu yükseliş bir de ondan bağımsız olarak yapıldıysa sağlam bir zam yolda demektir. Sigara sayesinde bakkallar ve marketler çok sağlam para kazanıyorlardı ve kazanmaya da devam edecekler görünüşe göre. Belki sizin sigarayı bırakmanıza da yardımcı olur bu zamlar belli mi olur.  Grin

Valla hocam bu gidişle saman bile sardırıp içirtmeyecekler bize bu nedir arkadaş hadi benim sadece sigaram var ya alkole ne demeli! Ulan biz ayakta tutuyoruz resmen verdiğimiz vergilerle ama sorsan ipe sapa gelmez serseri bunlar sigaraları var alkolleri var derler! Valla hocam bu gidişle bırakmam ama şu stresli öğrencilik hayatı bi bitsin buralardan bi gidiyim anca o zaman bırakırım Smiley
full member
Activity: 1400
Merit: 161
October 09, 2021, 04:18:24 PM

hero member
October 09, 2021, 02:35:03 PM

Hocam sigaraya zam geleli 10 gün falan oldu sanırım ortalama 1 TL gibi zam yapılmış sigara kullanmıyorum ama yemeğe çıktığım zaman sigara isteyenlere alıyorum. Çalıştığımız yerde market bakkal biraz uzakta olunca merkeze gidene sipariş verilebiliyor bende ordan biliyorum Smiley

Sırayla teker teker geliyor o zaman diyeceğim çünkü 2 günde bir 2 paket aldığım için ordan biliyorum ama marketteki arkadaşta yeni geldi gibisinden dedi büyük ihtimalle bu sigara tedarikçilerinin kendi getirdiği bir zam.
hero member
October 09, 2021, 02:27:02 PM

Hocam sigaraya zam geleli 10 gün falan oldu sanırım ortalama 1 TL gibi zam yapılmış sigara kullanmıyorum ama yemeğe çıktığım zaman sigara isteyenlere alıyorum. Çalıştığımız yerde market bakkal biraz uzakta olunca merkeze gidene sipariş verilebiliyor bende ordan biliyorum Smiley
hero member
October 09, 2021, 01:26:13 PM
member
Activity: 294
Merit: 49
October 09, 2021, 11:52:15 AM
https://www.cnnturk.com/ekonomi/ev-sahibi-ve-kiracilar-dikkat-iste-ekim-ayi-kira-zammi-orani

Eylül ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından ekim ayında ev sahiplerinin kiracılara yapabileceği maksimum zam oranı da belli oldu. Eylül ayında enflasyon yıllık yüzde 19.58 olmuştu. TÜFE'nin 12 aylık ortalamasında da yüzde 16.42'lik bir oran var. Dolayısıyla da, ekim ayında kiralara yapılabilecek zam oranı yüzde 16.42 olarak belirlendi. Bu zammın üzerinde bir zam yapmaya çalışan fırsatçı ev sahipleri olabilir ama kendilerini yasalardan üstün göremezler.

Hocam ev sahiplerinin kacta kaçı kira sözleşmesi yapıyor. Yapsa bile yapılan sözleşmelerdeki zam oranlarına ne kadar uyuluyor. Kimse tabiki kanundan üstün değil ama bu konu ile ilgili denetimler yok yada çok zayıf.
sr. member
October 09, 2021, 11:14:21 AM
Arkadaşlar ciddi bir tüketim ekonomimiz var genç nüfusumuz var öyleki bu nüfus tüketiyor harcıyor bunu sadece biz değil yabancılarda görüyor.

Enflasyon rüzgarını arkanıza bir şekilde alırsanız ülkemiz fırsatlarla dolu. Zamlar her zaman olacak enflasyon bizim gibi ülkelerde kaçınılmaz son. Bugün hükümet değişse de bu gerçek degismeyecek.

Şikayet etmek yerine bir an önce rüzgarı arkanıza almaya bakın pozisyon alın. Avrupa da bu fırsatlar yok deflasyon var bir yatırım yapıyorsunuz karşılığını almanız yıllar alıyor. Tüketim yok genç nüfus yok. Bütçeleri sağlam bile olsa yatırım yok gelişim durmuş. Harcamaya korkan bir nüfus var para olsa ne olacak para dönmüyor. Adamların tek bildiği banka fonları ve hisse almak. Mal nedir enflasyon nedir yatırım nedir unutmuslar. Büyük firmalari hariç onlarda 20.yy da yatırım yapıp büyümüş dev firmalar, bireysel olaram günden gune fakirlesen evsizlesen nüfusları var. 30-40 yıllık yollar metrolari var bizim metrolar şıkır şıkır her yıl yeni yatırımlar geliyor hastaneler keza öyle. O kadar hızlı gelişiyoruz ki kimse farkında değil Smiley

Bence zamları düşünmek yerine nasıl bu ipin ucundan tutarım ve buyurum diye düşünmeye bakın. Bugün alışverişe çıktım baya baya da yerli malı ürünlerden ayakkabısından çantasına alışveriş yaptım ülkeme ve ekonomisine az da olsa katkı sağladım.

Umarım her şey güzel olur.

Ve son sözüm; bir insanın kendi bütçesine yapacağı en büyük kotuluk kendini sabit bir maaşa baglamasidir. Umarım gelirlerinizi cesitlendirir ve bu rüzgarı arkanıza alırsınız. Yoksa öyle bir gün gelir Japonya gibi devasa miktarlarda para basar basar bu para niye dönmüyor,  tüketime gitmiyor veya enflasyon neden oluşmuyor diye düşünürsünüz.

Sabit gelirli olmak özellikle ekonomisi kötü ülkelerde büyük bir dezavantaj. Örneğin ülkemizi ele alalım. Yüksek enflasyon var ve her geçen yıl durum daha da kötüye gitmeye devam ediyor. Bu sırada geliri sabit kalanlar ya da enflasyon karşısında çok zayıf bir zam alanların maaşları büyük bir hızla eriyor. Çünkü sürekli zamlar geliyor bir yandan.

O yüzden insanların elinden geldiğine farklı imkanları değerlendirerek kendilerine ek gelir üretmesi faydasına olacaktır. Kolay ya da zor olacaktır orasını bilemem herkes için ama en azından ülke ekonomisi karşısında olabildiğince güçlü kalmayı sağlayabilir.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
October 09, 2021, 11:05:59 AM
Arkadaşlar ciddi bir tüketim ekonomimiz var genç nüfusumuz var öyleki bu nüfus tüketiyor harcıyor bunu sadece biz değil yabancılarda görüyor.

Enflasyon rüzgarını arkanıza bir şekilde alırsanız ülkemiz fırsatlarla dolu. Zamlar her zaman olacak enflasyon bizim gibi ülkelerde kaçınılmaz son. Bugün hükümet değişse de bu gerçek degismeyecek.

Şikayet etmek yerine bir an önce rüzgarı arkanıza almaya bakın pozisyon alın. Avrupa da bu fırsatlar yok deflasyon var bir yatırım yapıyorsunuz karşılığını almanız yıllar alıyor. Tüketim yok genç nüfus yok. Bütçeleri sağlam bile olsa yatırım yok gelişim durmuş. Harcamaya korkan bir nüfus var para olsa ne olacak para dönmüyor. Adamların tek bildiği banka fonları ve hisse almak. Mal nedir enflasyon nedir yatırım nedir unutmuslar. Büyük firmalari hariç onlarda (20.yy da yatırım yapıp büyümüş dev firmalar) bireysel olarak günden gune fakirlesen evsizlesen nüfusları var. 30-40 yıllık yollar metrolari var bizim metrolar şıkır şıkır her yıl yeni yatırımlar geliyor hastaneler keza öyle. O kadar hızlı gelişiyoruz ki kimse farkında değil Smiley

Bence zamları düşünmek yerine nasıl bu ipin ucundan tutarım ve buyurum diye düşünmeye bakın. Bugün alışverişe çıktım baya baya da yerli malı ürünlerden ayakkabısından çantasına alışveriş yaptım ülkeme ve ekonomisine az da olsa katkı sağladım.

Umarım her şey güzel olur.

Ve son sözüm; bir insanın kendi bütçesine yapacağı en büyük kotuluk kendini sabit bir maaşa baglamasidir. Umarım gelirlerinizi cesitlendirir ve bu rüzgarı arkanıza alırsınız. Yoksa öyle bir gün gelir Japonya gibi devasa miktarlarda para basar basar bu para niye dönmüyor,  tüketime gitmiyor veya enflasyon neden oluşmuyor diye düşünürsünüz.

Deflasyonla çürüyen körelen bir ekonomi ve yaşlanan nüfus yerine kontrollü bir enflasyona alışmış ve sürekli yatırımı düşünen parasını değerlendirmeyi kazançlarını korumayı hedefleyen bir nüfusu tercih ederim.
sr. member
October 09, 2021, 10:57:00 AM
https://www.cnnturk.com/ekonomi/ev-sahibi-ve-kiracilar-dikkat-iste-ekim-ayi-kira-zammi-orani

Eylül ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından ekim ayında ev sahiplerinin kiracılara yapabileceği maksimum zam oranı da belli oldu. Eylül ayında enflasyon yıllık yüzde 19.58 olmuştu. TÜFE'nin 12 aylık ortalamasında da yüzde 16.42'lik bir oran var. Dolayısıyla da, ekim ayında kiralara yapılabilecek zam oranı yüzde 16.42 olarak belirlendi. Bu zammın üzerinde bir zam yapmaya çalışan fırsatçı ev sahipleri olabilir ama kendilerini yasalardan üstün göremezler.
Öyle güzel anlatmışsınız ama hiç bir ev sahininin bu oranlara göre zam yapacağını sanmam ev bulma zorluğuda olduğu için fazla fazla zam yapma derdine düşecekler işinize gelmiyorsa çıkın diyeceklerdir. Tabiki iyi ev sahipleride var insaflı olanlar her kiracıya iyi ev sahini denk gelmiyor maalesef.

Durum aynen böyle olacak, katılıyorum. Çünkü en başta ülkede bu adaletsizlikleri sağlam bir şekilde denetleyen bir mekanizma yok. Herkes kafasına göre takılıyor ve şanssızlığı tutmadığı sürece usulsüzlüklerinden dolayı yakalanmıyor. Eğer denetleme mekanizması olması gerektiği gibi çalışsaydı, şimdi hiçbir ev sahibi kafasına göre hareket etmeye cesaret edemezdi. Çünkü hemen cezasını alırdı otururdu aşağı.
hero member
October 09, 2021, 10:47:57 AM

Öyle güzel anlatmışsınız ama hiç bir ev sahininin bu oranlara göre zam yapacağını sanmam ev bulma zorluğuda olduğu için fazla fazla zam yapma derdine düşecekler işinize gelmiyorsa çıkın diyeceklerdir. Tabiki iyi ev sahipleride var insaflı olanlar her kiracıya iyi ev sahini denk gelmiyor maalesef.
Pages:
Jump to: