Pages:
Author

Topic: [ANN] GOLD - İlk %100 Altın Destekli Likit Stabil Kripto Para - page 3. (Read 1179 times)

sr. member
Activity: 560
Merit: 256
biraz inceledim baya güzel görünüyor. fiat parada oluyorsa altında neden olmasın. zamanla borsalara da ayrı pair olarak girerse şaşırmam.
legendary
Activity: 1848
Merit: 1727
Be A Hope
altın destekli kriptoparalar bugüne kadar hiç tutmadı. bakalım bu nasıl bi şey olacak. bana pek iç açıcı gelmiyor açıkçası.

Bugüne kadar güven vermeyen projelere bende tanıklık ettim. Jinbi bunlardan biriydi ama Dijital Gold ile onu kıyaslamak insaflılık olur tabi. Gold şuana kadar vaadettiği her ödemeyi yaptı, sunduğu hizmetleri sürekli aktif çalışıyor, market alanında gold dönüşümleri 1:1 oranında sürekli otomatik işliyor.

Zamanla güven de oluşacaktır diye düşünüyorum bende.
legendary
Be A Hope
1) Kendilerinin transferlerde aldığı herhangi bir fee yok. Gönderim yaparken sadece eth ağının istediği gas ücretini ödüyorsunuz.

Kendileri sadece yıllık olarak altını depolama kira ücretini alıyorlar. Yıllık %0,99 olduğu yazıyor. Bunu da Akıllı Sözleşmeye bağlamışlar. Her gün düzenli olarak GOLD sahibi cüzdanlardan OTOMATİK olarak günlük çok ufak bir bedeli GOLD cinsinden çekiliyor cüzdandan. Böyle bir şey imkansız sanıyordum bende başta ama 1 gün önce bana gelen GOLD tokenından gece ufak bir miktarda çekim yapılmış. Gas ücreti benden kesilmemiş. Sadece GOLD transferi olmuş çok küçük miktarda. Üstelik LEDGER Cüzdanım. Akıllı sözleşme ile böyle bir şeyin mümkün olduğunu görünce baya şaşırdım. Bu günlük çekilen fee depolama kira bedeli için çekiliyor, banka kasalarında olduğu gibi.

Kanıt: https://etherscan.io/address/0x45b79C2ce7B6E59FB188582B1ce6722533b17FC0#tokentxns

2) 1 Gold Tokenı: 1 Gram altın. Dolayısıyla fazla değil hocam normal. Hatta şuanda 49,5 dolar 1 gr altın ve gold tokenı. Tokenlar zaten sıfırdan sonra 8 hane kadar bölünebiliyor. Altın değerlendikçe GOLD'da değerlenmiş oluyor. 1 GOLD Tokenı size kasadaki altından 1 gram hak kazandırıyor. Onu alıp satabiliyorsunuz.
Ben gas ücretini de onlar karşılıyor zannettim. Sonuçta arkalarında sağlam bir sermaye var gibi duruyor yapar mı yaparlar Smiley Demek istediğim sıfırdan sonra parçalayıp kafa karıştırmak yerine 1:1000 bir swap yapıp daha rahatlatabilirler total supply ve hesaplanışını, tabii ki bunlar benim düşüncem. Teşekkür ederim tatmin edici cevaplar için

Rica ederim. Ayrıca şu contact adresinden tüm holderları, toplam miktarı takip etmek mümkün:

https://etherscan.io/token/0x0d16450d347c12c086d6c94c76c5aaac35ea07e0#balances
sr. member
Activity: 561
Merit: 274
1) Kendilerinin transferlerde aldığı herhangi bir fee yok. Gönderim yaparken sadece eth ağının istediği gas ücretini ödüyorsunuz.

Kendileri sadece yıllık olarak altını depolama kira ücretini alıyorlar. Yıllık %0,99 olduğu yazıyor. Bunu da Akıllı Sözleşmeye bağlamışlar. Her gün düzenli olarak GOLD sahibi cüzdanlardan OTOMATİK olarak günlük çok ufak bir bedeli GOLD cinsinden çekiliyor cüzdandan. Böyle bir şey imkansız sanıyordum bende başta ama 1 gün önce bana gelen GOLD tokenından gece ufak bir miktarda çekim yapılmış. Gas ücreti benden kesilmemiş. Sadece GOLD transferi olmuş çok küçük miktarda. Üstelik LEDGER Cüzdanım. Akıllı sözleşme ile böyle bir şeyin mümkün olduğunu görünce baya şaşırdım. Bu günlük çekilen fee depolama kira bedeli için çekiliyor, banka kasalarında olduğu gibi.

Kanıt: https://etherscan.io/address/0x45b79C2ce7B6E59FB188582B1ce6722533b17FC0#tokentxns

2) 1 Gold Tokenı: 1 Gram altın. Dolayısıyla fazla değil hocam normal. Hatta şuanda 49,5 dolar 1 gr altın ve gold tokenı. Tokenlar zaten sıfırdan sonra 8 hane kadar bölünebiliyor. Altın değerlendikçe GOLD'da değerlenmiş oluyor. 1 GOLD Tokenı size kasadaki altından 1 gram hak kazandırıyor. Onu alıp satabiliyorsunuz.
Ben gas ücretini de onlar karşılıyor zannettim. Sonuçta arkalarında sağlam bir sermaye var gibi duruyor yapar mı yaparlar Smiley Demek istediğim sıfırdan sonra parçalayıp kafa karıştırmak yerine 1:1000 bir swap yapıp daha rahatlatabilirler total supply ve hesaplanışını, tabii ki bunlar benim düşüncem. Teşekkür ederim tatmin edici cevaplar için
legendary
Be A Hope
Bugün biraz daha inceleme fırsatı buldum. Aklıma takılan 2 şey var
1) Fee yok deniyor bunu erc20 tokende nasıl sağlayabilecekler? Yoksa farazi bir yaklaşım mı?
2) 49 dolar 1 token için çok fazla değil mi? İleri de token swap yoluna gidebilirler bu onlar için sıkıntı yaşatabilir.

legendary
Be A Hope
Basic bir exchange kurmuşlar aslında sitelerinde. Keyifli bir projeye benziyor. Birkaç major exchangele anlaşırlarsa yürüme ihtimalleri yüksek. Kalemder hocam sizden de kötü bir proje beklenmezdi zaten. Elinize sağlık

Aynen özellikle sürekli kendi sitelerinden de 1:1 oranında destek verecek olmaları çok iyi. Anlaşacakları borsalarda da 1:1 oranını korumak için order book'ta yani alım satım emirlerinde likit desteği sağlayacaklar.

Proje ile fiziksel bir bağım yok ama bence beğeni ile takip edip gelişmeleri size aktarıyor olacağım. Metinleri beğendiğinize sevindim Smiley
Sürekli order booklarda likiditeye destek çıkmaları yatırımcılar açısından kötü karşılanmaz mı hocam? Yani yatırımcılar bu projenin arkasında community olmadığını anlarlarsa nasıl bir tepki verirler? Bence 1:1 destek güzel fakat sağlam bir exchange girmeden önce  sadece kendi sitelerinde devam etmeleri onları açısından daha iyi olacaktır.

Bu aslında bakış açınıza göre değişir hocam. Bana göre borsalarda fiyatın sabitliğini garanti altına almaları iddialı ve güçlü bir uygulama. Bazı borsalarda hacim olmadığı zaman bir anda aşağı çizerlerse tokenın itibarı zedelenir. Suçlu token değil, borsanın aktif olmamasına rağmen. Bu şekilde fiyat garanti altına alınmış olur. USDT en güvenilir stabilcoin şuanda. Bitfinex'e ait Tether firması da. Ama en büyük borsalarda bile fiyatı 1 doların altına yada üstüne çıktığı oluyor. Bu durumda usdt'nin stabilliğine güvenen kullanıcılar mağdur oluyor.

USDT'nin 0,9 dolarlarda gezdiği zamanları hatırlayanlar var mı?
sr. member
Activity: 494
Merit: 250
Basic bir exchange kurmuşlar aslında sitelerinde. Keyifli bir projeye benziyor. Birkaç major exchangele anlaşırlarsa yürüme ihtimalleri yüksek. Kalemder hocam sizden de kötü bir proje beklenmezdi zaten. Elinize sağlık

Aynen özellikle sürekli kendi sitelerinden de 1:1 oranında destek verecek olmaları çok iyi. Anlaşacakları borsalarda da 1:1 oranını korumak için order book'ta yani alım satım emirlerinde likit desteği sağlayacaklar.

Proje ile fiziksel bir bağım yok ama bence beğeni ile takip edip gelişmeleri size aktarıyor olacağım. Metinleri beğendiğinize sevindim Smiley
Sürekli order booklarda likiditeye destek çıkmaları yatırımcılar açısından kötü karşılanmaz mı hocam? Yani yatırımcılar bu projenin arkasında community olmadığını anlarlarsa nasıl bir tepki verirler? Bence 1:1 destek güzel fakat sağlam bir exchange girmeden önce  sadece kendi sitelerinde devam etmeleri onları açısından daha iyi olacaktır.
legendary
Be A Hope

sr. member
Bugün biraz daha inceleme fırsatı buldum. Aklıma takılan 2 şey var
1) Fee yok deniyor bunu erc20 tokende nasıl sağlayabilecekler? Yoksa farazi bir yaklaşım mı?
2) 49 dolar 1 token için çok fazla değil mi? İleri de token swap yoluna gidebilirler bu onlar için sıkıntı yaşatabilir.
sr. member
Activity: 630
Merit: 252
Altın tüm para birimlerine göre değişiklik gösteriyor zaten. BTC ve ETH altın paritesi çok karmaşık bir hal alabilir.

BTC ve ETH'nin Gold bazlı grafiği ve güncel olarak fiyatları kendi web sitesinin market bölümünde yayınlanıyor. Buradaki fiyatlara göre karşılaştırma yapıp alım yada satım yapailiyorsunuz. Tıpkı bir döviz bürosu gibi işliyor siteleri.

Yorumunuz ve katkınız için ayrıca teşekkürler.
Siz yazdıktan sonra hem siteye hem buradaki yorumlara dikkatlice baktım. İşin isviçrede olması bana gerçekten güven verdi. Gerekli olan , insanların kafalarında soru işareti bırakacak tüm soruları dijital imzalarıyla birlikte pdflerini koymuşlar. Basic bir exchange kurmuşlar aslında sitelerinde. Keyifli bir projeye benziyor. Birkaç major exchangele anlaşırlarsa yürüme ihtimalleri yüksek. Kalemder hocam sizden de kötü bir proje beklenmezdi zaten. Elinize sağlık
legendary
Be A Hope
Bounty kampanyasında özellikle content bölümünde çok cimri davranılmış gibi  Grin 3 aylık süreçte 1 kişi 50, 1 kişi 45, 2 kişi 30 dolar alabilmiş sadece, diğerleri 10-20 arası almış hep. 10-200 dolar arası denmiş ama bildiğin 10-50 dolar arası olmuş  Roll Eyes

Bounty yöneticisi çeşitli kalite standartlarına göre derecelendirip kazanç yazıyor tabloya. Nelere göre değerlendiriyor bilmiyorum ama.
member
Activity: 1256
Merit: 43
Bounty kampanyasında özellikle content bölümünde çok cimri davranılmış gibi  Grin 3 aylık süreçte 1 kişi 50, 1 kişi 45, 2 kişi 30 dolar alabilmiş sadece, diğerleri 10-20 arası almış hep. 10-200 dolar arası denmiş ama bildiğin 10-50 dolar arası olmuş  Roll Eyes
legendary
Be A Hope
Chainsecurityi biraz araştırdım. Kyber zilliqa stk augur gibi sektörün nispeten eski ve güvenilir projeleriyle çalışmışlar ve gold tokenin de güvenilirliğini okaylemişler. Bu çok önemli bir şey. Ben şahsen golda güvendim. İlerleyen zamanlarda biraz daha adını duyurup itibarını arttırırsa kullanılacağına eminim bu arada çeviriler güzel olmuş elinize sağlık

Katkınız için teşekkür ederim. Altyapıyı tamamlamışlar ve şimdide her ay yeni bir tanıtım çalışması yapıyorlar gibi. Özellikle önümüzdeki süreçte tanınan youtuber'lar ile iş birliği yapmayı düşünüyorlar. Altyapıları, teknik çalışmaları benimde hoşuma gidiyor. Geriye kalan tek şey yaygınlaşmak ve itibar kazanmak.
sr. member
Chainsecurityi biraz araştırdım. Kyber zilliqa stk augur gibi sektörün nispeten eski ve güvenilir projeleriyle çalışmışlar ve gold tokenin de güvenilirliğini okaylemişler. Bu çok önemli bir şey. Ben şahsen golda güvendim. İlerleyen zamanlarda biraz daha adını duyurup itibarını arttırırsa kullanılacağına eminim bu arada çeviriler güzel olmuş elinize sağlık
legendary
Be A Hope
Kasanın anahtarı bende değilse güvenmem. Biga projesinede benzer seyleri yazdım zaten. Yatırılan altınlarla yatırım yapacaklar ve yüksek riskli işlemler yapacaklar. Günün sonunda sizin altın öldü diyip nasrettin hoca hikayesine işi döndürürler

Hocam kasanın emanetçisi güvenilir değilse anahtarın bir anlamı yok ki. Sonuçta sizde bankaya güvenmiş oluyorsunuz. Sizdeki anahtar sadece açma kapamaya yarar. Buradaki uygulamanızın esas amacı güvenilir bir "banka" bulmak. Yoksa sizdeki uygulama ile Dijital Gold'un yaptığı iş arasında iki fark var sadece: anahtar sahibi olmak ve token sahibi olmak.

Sizin bankanız size anahtar veriyor.
Dijital Gold size eth p.k veriyor.

Dijital Gold'ta en az sizin bankanız kadar size güven verdiğinde onla çalışırsınız (sizin nezdinizde altın yatırımcılarını kast ediyorum)

Banka kasası kullandınızmı bilmiyorum ama kasanın anahtarı sadece sizde duruyor. Herhangi bir yedeği bulunmuyor. Bildiğim kadarıyla özel durumlar hariç devletin bile açtırmaya yetkisi yok. Banka hesabına yatırılan altınlar ise tamamen sanal olarak tutuluyor.

Kullanmadım banka kasası. Ancak demek istediğim şey: Anahtar sizde olabilir ama altın onların elinde sadece bir kasanın içinde bulunuyor. Banka diyelim ki niyeti bozsa kasayı kırmak, eritmek mümkün değil mi? La case de papel izlemişsinizdir herhalde Smiley Anahtar neden bu kadar güven versin ki? Sizin güvendiğiniz asıl makam bankanın kendisi, güvenlik önlemleri, devlet desteği vs vs...

Bu güven Dijital Gold gibi bir projede olursa o zaman sizde dijital altını token olarak almayı tercih edersiniz. Token olunca gizlilikte olmuş oluyor.
legendary
Activity: 2912
Merit: 1150
Kasanın anahtarı bende değilse güvenmem. Biga projesinede benzer seyleri yazdım zaten. Yatırılan altınlarla yatırım yapacaklar ve yüksek riskli işlemler yapacaklar. Günün sonunda sizin altın öldü diyip nasrettin hoca hikayesine işi döndürürler

Hocam kasanın emanetçisi güvenilir değilse anahtarın bir anlamı yok ki. Sonuçta sizde bankaya güvenmiş oluyorsunuz. Sizdeki anahtar sadece açma kapamaya yarar. Buradaki uygulamanızın esas amacı güvenilir bir "banka" bulmak. Yoksa sizdeki uygulama ile Dijital Gold'un yaptığı iş arasında iki fark var sadece: anahtar sahibi olmak ve token sahibi olmak.

Dijital Gold'ta en az sizin bankanız kadar size güven verdiğinde onla çalışırsınız (sizin nezdinizde altın yatırımcılarını kast ediyorum)

Banka kasası kullandınızmı bilmiyorum ama kasanın anahtarı sadece sizde duruyor. Herhangi bir yedeği bulunmuyor. Bildiğim kadarıyla özel durumlar hariç devletin bile açtırmaya yetkisi yok. Banka hesabına yatırılan altınlar ise tamamen sanal olarak tutuluyor.
legendary
Be A Hope

legendary
Activity: 2912
Merit: 1150
Biraz inceleyeyim dedim projeyi sitesine girdim Türkçe, sitesindeki videoyu açtım videodaki anlatım Türkçe, White paper Türkçe. Birde Türkçe destek iletişim hattı kurarlarsa tam Türk firması olacaklar. Böyle projelerin Türkiyeye de destek sunması çok güzel, heyecan verici. Nihayet bir projeyi incelerken tam anlamıyla anlayabiliyoruz ne yaptıklarını.

https://www.youtube.com/watch?v=8uBSJyo2UJI

Bahsettiğim video bu.

Evet çeviriler bana ait beğendiğinize sevindim.

Videoyu bende yeni gördüm. Firmanın Türkiyeye karşı özel bir ilgisi olduğunu söyleyebilirim. Belki ilerde dediğiniz gibi bir destek hattı da gelebilir. Türkiye dünya altın piyasasında ne düzeyde bilmiyorum ama türkler altını sever : )
biraz araştırma yaptıysalar Türkiyede yastık altı altın miktarını biliyorlarsa tr icin country manager bile işe alırlar yastık altındaki altının %1ini bile buraya çekebilirlerse coini uçururlar. Sahsen bu tarz stabil altın coinlerine hem güvenmiyorum hemde gerek duymuyorum ama başarılı olmak için özellikle tr ve iran piyasasına oynamalarını tavsiye ederim.

Türkiyede yastık altında hala altın kaldı mı bilmiyorum hocam. Geçen yıllardan beri kayıt dışı altını banka rezervlerine kazandırmak için türlü faiz teklifleri sundular. Zaten ekonominin durumu da belli. Hazırdan yiyor millet ne kadar dayacak meçhul.

Şahsen tüm altınlarım banka kasasında duruyor. ve tanıdığım herkeste ya evde ya banka kasasında saklıyor. Bankaların bu altın olayına millet uyum sağlıyamadı. gram altın biriktiren için mantıklı ama bilezik, çeyrek altın tarzı yatırım yapanlar için millet altını elinde tutmak fiziksel görmek istiyor. Bankalardaki altın miktarı şahsi düşüncem genel yastık altının %5ini bile toplayamamıştır. Hele anadolu şehirlerinde %1 bile değildir.

Altınlarınızı kasalarında saklayacak kadar güvendiğiniz o bankanın şubesi size şöyle bir teklif sunsaydı:

Buraya yatırdığınız altınları gizli ve özel olarak kasamızda saklamaya devam edeceğiz. Size aynı zamanda bir hisse kağıdı (tokenı) vereceğiz. Bunu istediğiniz kişiye satabilir ticaretini yapabilirsiniz.

Böyle bir teklife hayır denmez sanırım Smiley

Blockchain de altın uygulamaları bu açıdan çok mantıklı. Beklediğiniz tek şey yeterince güvenmek.
legendary
Be A Hope
Güvenmeleri için biraz faizin ucunu göstermek lazım ama Türkiye için adını farklı olmalı, faiz değil de kar payı derlerse tutar Smiley

Güven zamanla, istikrarlı çalışmayla kazanılabilen bir şey. Yukarda verdiğim örnekteki gibi insanlar bankalara nasıl güvenebiliyorsa zaman içerisinde bu tip token'lara da güvenebilirler.
newbie
Activity: 15
Merit: 0
Güvenmeleri için biraz faizin ucunu göstermek lazım ama Türkiye için adını farklı olmalı, faiz değil de kar payı derlerse tutar Smiley
Pages:
Jump to: