Pages:
Author

Topic: Asgari Ücret Tahmini (2023 Yılı İçin) - page 2. (Read 1398 times)

legendary
Activity: 896
Merit: 974
#SWGT CERTIK Audited
Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakanı Vedat Bilgin, seçimden önce yaptığı açıklamada asgari ücretin 500 dolar olacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücreti açıklarken asgari ücret 482 dolara denk geliyor. Bugün asgari ücret ile çalışan işçilerin zamlı maaşlarını almalarına 11-12 gün var. Şu an asgari ücret 428 dolara denk geliyor. İlk maaşlarını aldıklarında 400 dolara yaklaşır. Tahminen bu gidişle Aralık ayı gibi 300 doları filan görür.

Eskiler eskide kaldı. Zaten Çalışma bakanının 500 $ şeklinde bir değer biçmesi bile beni şaşırtmıştı. Muhtemelen tepelerden bir fırça yemiştir zaten Türk lirası ile maaş alıyorlar dolar ile değil, sen neden dolardan bahsediyorsun demişlerdir diye düşünüyorum. Çalışma bakanının bu sözlerinizi içi boş birer vaat olduğunu anlamak için müneccim olmaya gerek yok. Türkiye’de gerçekler var. Bu gerçeklerden birisi de asgari ücretli sene sonuna kadar 400 dolar üstünde bir maaş alamaz. 300-350 dolar arasında asgari ücretlinin maaşı sene sonunu bulur ama patron ürünlere her gün zam yapar. İşçinin maaşına ise senede 2 kere zam yapılacak denilince lobiyi toplar karşı çıkar. Türkiye’de bu sistem var fazlasını maalesef asgari ücretli ülke çalışanlarının yarısını karşılayan kısım alamaz.

Vedat Bilgin'in azar yediği o anları görmek isterdim. Gerçekten Türkiye patronlar ülkesi oldu. Neredeyse sürekli tüm şirketler yüzde yüz kar açıklarken yılda iki kez işçilere açlık sınırının altında maaşı reva görüyorlar. Ülkenin yarısından fazlasının asgari ücret aldığı düşünülürse gerçekten çok korkutucu.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakanı Vedat Bilgin, seçimden önce yaptığı açıklamada asgari ücretin 500 dolar olacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücreti açıklarken asgari ücret 482 dolara denk geliyor. Bugün asgari ücret ile çalışan işçilerin zamlı maaşlarını almalarına 11-12 gün var. Şu an asgari ücret 428 dolara denk geliyor. İlk maaşlarını aldıklarında 400 dolara yaklaşır. Tahminen bu gidişle Aralık ayı gibi 300 doları filan görür.

Demek ki bunların amacı maaşları dolar bazında aynı seviyede tutmakmış hatta daha düşüğe bile gidebilir. Sonuçta ekonomi politikasında değişen hiçbir şey yok, bu saatten sonra faiz artırımları dahi işe yaramıyor. O güven bir kere gitti mi bir daha kolay kolay geri gelmez. Önümüzdeki 5 yılın rotası çizildi artık erken seçim olmadıkça sefalet sürecektir.

Dediğiniz gibi amaçları dolar bazında da daha düşüğe çekip yandaş patronlarını daha zengin etmek.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505

Demek ki bunların amacı maaşları dolar bazında aynı seviyede tutmakmış hatta daha düşüğe bile gidebilir. Sonuçta ekonomi politikasında değişen hiçbir şey yok, bu saatten sonra faiz artırımları dahi işe yaramıyor. O güven bir kere gitti mi bir daha kolay kolay geri gelmez. Önümüzdeki 5 yılın rotası çizildi artık erken seçim olmadıkça sefalet sürecektir.

Dolar 30 lira bandında kalırsa yılı 400 dolar ortalama asgari ücretle tamamlarız.

Dolar 40 bandına giderse 370 dolar ortalamayla yılı kapatırız.

Polyanna'dan hallice tahminler zora girdi. Dolar yükselmeye devam eder ortalamalar da iyice düşer. Ne de olsa halk bunu istedi.
hero member
Activity: 868
Merit: 878

Eskiler eskide kaldı. Zaten Çalışma bakanının 500 $ şeklinde bir değer biçmesi bile beni şaşırtmıştı. Muhtemelen tepelerden bir fırça yemiştir zaten Türk lirası ile maaş alıyorlar dolar ile değil, sen neden dolardan bahsediyorsun demişlerdir diye düşünüyorum. Çalışma bakanının bu sözlerinizi içi boş birer vaat olduğunu anlamak için müneccim olmaya gerek yok. Türkiye’de gerçekler var. Bu gerçeklerden birisi de asgari ücretli sene sonuna kadar 400 dolar üstünde bir maaş alamaz. 300-350 dolar arasında asgari ücretlinin maaşı sene sonunu bulur ama patron ürünlere her gün zam yapar. İşçinin maaşına ise senede 2 kere zam yapılacak denilince lobiyi toplar karşı çıkar. Türkiye’de bu sistem var fazlasını maalesef asgari ücretli ülke çalışanlarının yarısını karşılayan kısım alamaz.
legendary
Activity: 896
Merit: 974
#SWGT CERTIK Audited
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Önümüzdeki hafta Haziran enflasyon oranı açıklandıktan sonra memur zam oranları ve emekli zamları açıklanacak, şu anda enteresan bir gerginlik var, Twitter a giriyorsun, hastanedeki doktor kendisini temizlik işçisinin maaşı üzerinden kahrediyor, okula gidiyorsun öğretmen aynı durumda, yani genel olarak vasıfsız grubun vasıflı gruptan çok çok kazanması durumu üzerinden ortam epey gerildi, üzerine dolardaki hareketlilik vs eklenince hükümetin memur grubunu tatmin edecek rakamları vermesi lazım ki ortam biraz yumusasin

Evet bu ne yazık ki artık ülkemizin bir gerçeği haline dönüştü. Vasıfsız çalışanlar ile vasıflı olanlar arasındaki fark o kadar kapandı ki orta direk diye bir şey de artık kalmadı. Memur zamları için de beklenti oldukça yüksek olsa da nasıl bir zam gelir orasını tahmin etmek çok zor. En düşük memur maaşının 22 bin lira olması bekleniyor ama brüt olarak bile açıklanabilir ben her şeyi beklerim.

22 bin lira brüt açıklamak da şok edici olur tabi. Asgari ücretli ile aradaki mesafenin olabildiğince açık tutulması gerekirken bu miktarın brüt değil net olarak açıklanması lazım.

Brüt veya net diye bir açıklama olmadı herhalde. Bir anda brüte çevirebilirler herhalde eğer öyle olursa hükümet kanadı memura büyük gol atar. Ayrıca vasıfsız işçi grubunun vasıflı gruptan çok daha kazanması kadar saçma bir şey olamaz. Bir yanda öğretmenler var diğer yanda temizlik görevlisi. Öğretmen geleceğin bakanlarını, cumhurbaşkanlarını yetiştirirken aldığı maaşlar kirayı ödeyemez durumda olursa bu ülkede ne kadar verimli ders anlatılabilir ki?

seçimden önce ahaber'de birisi maaşın brüt olduğunu söylemişti ama ardından resmi makamlar bunun net olduğun açıklamıştı.

https://www.cnnturk.com/ekonomi/son-dakika-bakan-isikhandan-en-dusuk-memur-maasi-aciklamasi

yeni çalışma bakanının açıklaması da bu şekilde ama burada şöyle bir durum var: genelde bu en düşük memur maaşı evli ve 2 çocuklu kişi üzerinden söyleniyor. yani bekar ve çocuğu olmayan bir memur bu tutardan 1-2 bin tl gibi daha düşük bir maaş alabilir.
member
Activity: 1011
Merit: 64
Tahminlerim ;

2023 -  400$
2024 -  450$
2025 -  500$
2026 -  600$
2027-   650$
2028 -  900$
2029-  1.200$
2030 - 1.500$

Kişisel öngörülerim budur. Bu bir öngörüdür gerçeklesmeyebilir ama bence gerçekleşecek.
Cevabı sanırım aldınız yazılan mesajlarla.2023 için 400 $ olma ihtimalini doğru buluyorum ancak 2024’e kadar 50 $ daha üstüne koyma ihtimalini çok zayıf buluyorum.Hele 2030 tahminini görünce bir gülme tutmadı değil.

İlk tahmin olan 400$ gelecek gibi ikinci yarıyı 350 dolar altına inmeden kapatirsak 2023 yılı asgari ücreti ortalama 400 dolar olarak tamamlanacak. 350 dolar altına insek bile hemen toplayacaktır.

İkinci tahmin 450$ bakalım tutacak mı.

Bir güncelleme 2025 tahminim 550 dolara çıkartıyorum.
member
Senenin ikinci yarısını 360 dolar ile kapatırsak 2023 yılı ortalama asgari ücreti 400 dolar olmuş oluyor.

360*32= 11.520 TL yapar.

Ama ben 40 lirayı görüp oradan 35 bandına doğru yataya geçiş olması da olası . Yani 320-350 dolar arası bir yere sabitlenir asgari ücret muhtemelen.

Asgari ücret 240 dolara kadar düşmüş iken ben 2023 yılı ortalaması 400 dolar olur dediğimde kimse inanmamıstı. Şuan mümkün hale geldi

2024 ortalaması 430-450 dolar arasıdır.

Ancak doların 40 lira olması ihtimaline rağmen maaşlarda iyileştirme doların artış hızını geçmeye başlayacağı bir sürece gidiyoruz.

2024 yılından sonra dolarda yatay gidiş maaşlarda yüksek artış özellikle 2025 yılı asgari ücret 500 dolar geçerken memur maaşları 1500 doları yakalar.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
Önümüzdeki hafta Haziran enflasyon oranı açıklandıktan sonra memur zam oranları ve emekli zamları açıklanacak, şu anda enteresan bir gerginlik var, Twitter a giriyorsun, hastanedeki doktor kendisini temizlik işçisinin maaşı üzerinden kahrediyor, okula gidiyorsun öğretmen aynı durumda, yani genel olarak vasıfsız grubun vasıflı gruptan çok çok kazanması durumu üzerinden ortam epey gerildi, üzerine dolardaki hareketlilik vs eklenince hükümetin memur grubunu tatmin edecek rakamları vermesi lazım ki ortam biraz yumusasin

Evet bu ne yazık ki artık ülkemizin bir gerçeği haline dönüştü. Vasıfsız çalışanlar ile vasıflı olanlar arasındaki fark o kadar kapandı ki orta direk diye bir şey de artık kalmadı. Memur zamları için de beklenti oldukça yüksek olsa da nasıl bir zam gelir orasını tahmin etmek çok zor. En düşük memur maaşının 22 bin lira olması bekleniyor ama brüt olarak bile açıklanabilir ben her şeyi beklerim.

22 bin lira brüt açıklamak da şok edici olur tabi. Asgari ücretli ile aradaki mesafenin olabildiğince açık tutulması gerekirken bu miktarın brüt değil net olarak açıklanması lazım.

Brüt veya net diye bir açıklama olmadı herhalde. Bir anda brüte çevirebilirler herhalde eğer öyle olursa hükümet kanadı memura büyük gol atar. Ayrıca vasıfsız işçi grubunun vasıflı gruptan çok daha kazanması kadar saçma bir şey olamaz. Bir yanda öğretmenler var diğer yanda temizlik görevlisi. Öğretmen geleceğin bakanlarını, cumhurbaşkanlarını yetiştirirken aldığı maaşlar kirayı ödeyemez durumda olursa bu ülkede ne kadar verimli ders anlatılabilir ki?
sr. member
Activity: 1610
Merit: 304
kycfree

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
Dolar 30 lira bandında kalırsa yılı 400 dolar ortalama asgari ücretle tamamlarız.

350 dolar üzerinde olmayacak. memur maaşları da keza 500-600 dolar civarına ineceği için benzer senaryolar kurulabilir. artık doları ya da asgari ücreti düşünmeye gerek yok. yapılması gereken ne kadar düşük faizle uzun dönemli tl olarak kredi bulunabiliyorsa sömürülmeli.

Haklısınız hocam 350 dolar üzerinde olmuyor genelde asgari ücret. Eğer 350 dolara inerse, 32 lira olacak demek dolar için konuşuyorum. Dolar 32 üstünü de rahatlıkla görür sonra bir asgari ücret zammı daha olur ve asgari ücret 400 dolar civarında tutulmaya çalışılır. Şu an içinden çıkılmaz bir döngüye girmiş gibiyiz, bu döngüyü kıramıyoruz maalesef. 400 dolar civarına yükseltirken asgari ücret hemen doların artmasıyla tekrar düşmeye başlıyor ve memur ve asgari ücretlinin maaşı erimeye başlıyor. Mesela memura temmuzda yüzdelik oranda zam yapılacak, ellerinden gelse onu da yapmayacaklar. Orta direkt denilen kesim memurlardı, artık onlar da orta altı seviyesine inmiş durumdalar. Bir çok memur işinden şikayetçi, maaşından dert yanıyor. Okumayan işçilerin aldığı maaş, öğretmenin maaşından fazla şu anda. İnsanlar neden 4 yılını harcayıp bir o kadar da KPSS uğraşmaya çalışsın ki? Taşerondan kadro alan işçiler öğretmenden fazla alıyorlar.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176

Bu saatten sonra dolara müdahale olmayacağı için bu fiyatlara çok rahat gelebilir.

Enflasyon hala yüksek seviyelerde, merkez bankasının saçma sapan faiz arttırımları doları pumplatıyor.
Hal böyle olunca hergün asgari ücret düşüyor.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
Klasik senaryo devam işte. 500 dolar seviyelerinde bir asgari ücret hedeflenir ama daha asgari ücretli çalışan maaşının daha zamlı haline ulaşamadan değeri erimeye başlar. Yeni yıl başlarında yeni bir düzenleme gelene kadar kim bilir kaç dolar ederi olacak. Şu anki değeri çoktan 437.92 dolara indi bile.

Doları yerinde tutamazken böyle sözler vermenin hiçbir anlamı kalmıyor çünkü anlamını yitirmesi o kadar kısa sürüyor ki.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446

350 dolar üzerinde olmayacak. memur maaşları da keza 500-600 dolar civarına ineceği için benzer senaryolar kurulabilir. artık doları ya da asgari ücreti düşünmeye gerek yok. yapılması gereken ne kadar düşük faizle uzun dönemli tl olarak kredi bulunabiliyorsa sömürülmeli.
member

hero member
Activity: 1624
Merit: 624
Asgari ücret şu anda memur maaşından yüksek. İşçiler zaten memurun 2 katı maaş alıyor. Bu yüzden insanlar boşa okumaya gerek yok ya demeye başlamıştı.
Bunların üstüne hemen bugün yine açıklama geldi memur maaşı en az 22 bin lira olacak diye. Yarın da faiz kararı var, herkes çekebildiği krediyi çekti zaten para değer kaybedecek diye. Yarınki faiz artış kararı gelirse bir daha ihtiyaç kredisi gibi krediler almak da aşırı ulaşılmaz hale gelecek. Faiz artmazsa dolar 30 lirayı bulacak. Yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal diyerek asgariyi 11402 yaptılar. Şu saatten sonra patron olmak daha da zor, hemen zam yapıştırmaları lazım her şeye Smiley

Henüz memur maaşına yeni bir güncelleme yapılmamasından kaynaklı olarak asgari ücret memur maaşının üzerinde olmuş durumda. Daha önce duyulan en düşük memur maaşı 22.000 TL seviyelerine ulaşacak dedikoduları eğer doğru ise çok yakın zamanda yeniden memur maaşı asgari ücretin üzerine çıkacaktır zaten. İşçi maaşları konusunda ise kesinlikle hakkını alabilen işçilerin bu maaşı hak ettiğini düşünüyorum ve bu işçilere kıyasla gününü masa başında oturarak geçiren memurların bu durumdan şikayet etmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Özellikle memur maaşı ve emeklilerin maaşlarına da bir artış söz konusu olursa enflasyon hiç hız kaybetmeden yükselmeye devam edecektir.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
Asgari ücret şu anda memur maaşından yüksek. İşçiler zaten memurun 2 katı maaş alıyor. Bu yüzden insanlar boşa okumaya gerek yok ya demeye başlamıştı.
Bunların üstüne hemen bugün yine açıklama geldi memur maaşı en az 22 bin lira olacak diye. Yarın da faiz kararı var, herkes çekebildiği krediyi çekti zaten para değer kaybedecek diye. Yarınki faiz artış kararı gelirse bir daha ihtiyaç kredisi gibi krediler almak da aşırı ulaşılmaz hale gelecek. Faiz artmazsa dolar 30 lirayı bulacak. Yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal diyerek asgariyi 11402 yaptılar. Şu saatten sonra patron olmak daha da zor, hemen zam yapıştırmaları lazım her şeye Smiley

400 liralık sigorta takviyesini 500 lira yaptılar ya, patron daha ne bekliyor Smiley bu haberi yandaş medya manşetten verdi, buna şahidim, işverene bir işçinin maliyeti en az 16 bin lira seviyesi olacağı için işverenler işçilerde kısıtlamaya gidecekler, işsizlik oranlarında artış bekliyorum ben, yarın faiz kararından sonra doların duracağı yeri merak ediyorum,
hero member
Activity: 1624
Merit: 624
Seçim sonrası kitlesine bir hediye yapmış bence. Ben bu ekonomik şartlar altında bu kadar yükselteceklerini düşünmemiştim. Yüzde 34 oldukça yüksek bir artış. Şimdi artık kasa tıkır olduğu için, doları tutamayacakları için sene sonuna kadar şimdiki 480 dolar az bir miktar kalacaktır, şimdilik şov yapıyorlar işte diye yorumlamak istiyorum. Asgari ücretle çalışan kişi oranı bu kadar yüksekken, ülkenin ekonomik durumu hepimizin malumuyken 480 dolar çok yüksek. Maks 300 olmalı. Artık bunları yazmaktan bıktık ama orta sınıfın anasını bellediler. Doktorlar mühendisler beyaz yakalar öldü. Devlet memurlarının maaşı seçim öncesi söylendiği gibi artacaksa onlar için iyi. Doktorları mühendisleri ülkeden yollamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Onların maaşı %30 artmıyor, aksine her şeyin fiyatı uçuyor, beyaz yakalının alım gücü bitiyor. Komplo teorisi olduğunu düşünüyordum ama gerçekten seküler kesmi ülkeden atıp yerine ne idüğü belirsiz ümmetleriyle doldurmak için planlı yaptıklarını düşünüyorum. Onlar bu ülkede asgari ücretle çalışacak koyun Türk ve diplomaları belli olmayan ümmet mühendis doktor istiyorlar.

Kesinlikle, seçim kitlesine kıyak geçer düzeyde bir artış yapıldığını düşünüyorum çünkü kasa durumunu düşündüğümüz zaman böyle bir artış pek mümkün gibi görünmüyor. Yapılan bu artış elbette halkımız için biraz olsun nefes aldıracak düzeyde fakat bu artış sebebi ile hem doları hem de enflasyonu şu aşamadan sonra tutmak biraz zor olacak gibi görünüyor. Özellikle işveren tarafında da maaşların ödenmesi konusunda zorluk olması durumunda bu artış sebebi ile işten çıkarma oranlarında artış olabileceğini ve işsizlik oranında artış olabileceğini de unutmamak gerekmekte. Bir diğer yandan, mevcut asgari ücretin dolar bazında sadece kısa vadeli olarak bu tutarda kalacağını ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde ciddi bir değer kaybı yaşayabileceğini de unutmamak gerekmektedir. Ayrıca, artan asgari ücreti vatandaş almadan önce ise birçok ürüne zam gelmesinin de kaçınılmaz olduğu gerçeğini de unutmamamız gerekmektedir.
legendary
Activity: 2548
Merit: 1480
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Asgari ücretin sürekli artması hiçbir şeye çözüm olmadığı için ben de son derece karşıyım. Ne yazık ki biz ne desek de iktidar kendi bildiği mentaliteyi değiştirmemekte ısrar ediyor. Bunu uzun bir süredir yaptıkları için kolay kolay değiştireceklerini de sanmıyorum. Açıkçası asgari ücret böyle artmaya devam ettikçe işten çıkarmaların daha da artacağını düşünüyorum kesinlikle.

Çünkü bir asgari ücretlinin bir işverene maliyeti sigortasıyla birlikte ciddi seviyelere ulaştı çoktan. İşverene verilen destek de 400 liradan sadece 500 liraya çıktığı için neredeyse hiç olumlu bir artış olmadı denilebilir.

Genel olarak hemen hemen herkes sizinle aynı fikirde, hatırlayalım asgari ücret 4250 civarına çıkarıldığında uzmanlar ne demişti, sevinciniz 2 ay sürecek, sonra şimdiki miktarla alabildiklerinizi yeni ücret ile alamayacaksınız, e ne oldu, aynı senaryo iki yıldır devam ediyor, piyasa denen ateşin altına odun atmaktan başka birşeye yaramıyor yapılan zamlar,  ayrıca işsizlere yeni işsizleri eklemeye de devam ediyor işverene yüklenen maliyetler.
Pages:
Jump to: