Pages:
Author

Topic: Asgari Ücret Tahmini (2023 Yılı İçin) - page 3. (Read 1400 times)

sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
Asgari ücretin sürekli artması hiçbir şeye çözüm olmadığı için ben de son derece karşıyım. Ne yazık ki biz ne desek de iktidar kendi bildiği mentaliteyi değiştirmemekte ısrar ediyor. Bunu uzun bir süredir yaptıkları için kolay kolay değiştireceklerini de sanmıyorum. Açıkçası asgari ücret böyle artmaya devam ettikçe işten çıkarmaların daha da artacağını düşünüyorum kesinlikle.

Çünkü bir asgari ücretlinin bir işverene maliyeti sigortasıyla birlikte ciddi seviyelere ulaştı çoktan. İşverene verilen destek de 400 liradan sadece 500 liraya çıktığı için neredeyse hiç olumlu bir artış olmadı denilebilir.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
Açıkçası ben kararın bu kadar erken alınmasını beklemiyordum, 2 kere toplandılar hemen açıkladılar, normalde 3-5 kere toplanıyorlardı ve ortada belli bir rakamlar konuşuluyordu şaşırdım.

Erken karar alınması doğru olmadı bana kalırsa. Fırsatçılar, maliyetini dengelemek isteyenler hemen yansıtır bu zammı fiyatlara. Son anda açıklansa. Fiyatlar zamlanana kadar daha bi iyi kullanılır para içiler tarafından. Hızlı karar almak bi ortak fikre çabuk varmak anlamına geliyor. Ama doğru diiil bana göre. Aynı şekil asgari ücrete zam yapılacağını önceden açıklamak da doğru diiil bana göre. Zam kadar zam hakkında konuşmak da piyasayı harekete geçiriyor. Zam hakkında söylentiler çıkınca fırsatçılar, maliyetini dengelemek isteyenler fiyatlarına zam yapıyor aynı anda. Bunun dışında işçiye yapılan zam her zaman doğru bana göre. Enflasyon varken, yokken işçiye yapılan zam işçi sınıfının biraz daha rahat nefes almasını sağlar. En alt tabakanın refahının artması kimseyi endişelendirmemeli. Onlar pastanın en küçük payı.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
Açıkçası ben kararın bu kadar erken alınmasını beklemiyordum, 2 kere toplandılar hemen açıkladılar, normalde 3-5 kere toplanıyorlardı ve ortada belli bir rakamlar konuşuluyordu şaşırdım.

11.402 TL güzel para ama bu para ne kadar sürede eriyecek önemli olan o, daha önceki zamlardan bildiğimiz gibi daha zamlı maaşları almadan her şeye zam gelip, zamlı maaşın eridiğini biliyoruz.
Miktarın çok bir öneminin olmadığını düşünüyorum, önemli olan alım gücü, her geçen gün alım gücümüz düşüyor maalesef, hal böyle olunca rakam olarak ele geçen miktar artıyor sadece ama aldığımız mal daha da azalıyor.
Milletin istediği alım gücünün yükselmesi.

Hayırlısı olsun bakalım, umarım enflasyonu önlerler bu sefer.(Sanmıyorum)
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
Ben asgarî ücretlere gelen bu artışlara çok üzülüyorum. Paranın değeri gittikçe azalıyor. Nasılsa bu artışta devlete olumsuz bir etki yok ama işveren kârı azalacak diye 3 kuruşa insan çalıştırıyor ya da işten atıyor. Zaten 1-2 aya kadar bir çok şeye %100'dwn fazla zam gelecek. Asgarî ücret yine com güdük kalacak. Zaten zammı duyan bir çok şirket ya da marka %20-30 zam yapmıştır bile.
Bu hızla giderse Ocak asgari ücreti en az 15000 TL
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
Evet orta sınıf zaten yok olmuştu da şimdi daha da kaybolmuş oldu. Asgari ücret için 11 bin lira gibi bir meblağın kararlaştırıldığı bir ülkede vasıflı çalışanların aldıkları maaşın hiçbir değeri kalmamış oluyor. Gitgide aradaki fark öyle bir eriyor ki artık ülkede sadece zengin ya da fakir var gibi bir durum oluşmuş oldu. Bunun önünü almak gitgide daha da zor bir hale geliyor.

Bir de yeni yılda bir asgari ücret zammı daha gelir iyice dengeler bozulur. Asgari ücrete sürekli zam yaparak alım gücünün düşüşünün önüne geçilemeyeceği apaçık ortadayken hala aynı şeyde inat ediliyor.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Her insan insanca yaşamaya yetecek maaşı kazanabilmeli. Çok önemli oranda asgari ücretle yaşanılan bir ülkede asgari ücretin dolar değerinin belli baremin üzerinde kalması elzem. Lakin alım gücünü arttırabilmek için değer üretip insanlara dağıtabilecek varlığı yaratmadıkları sürece yapılan her zam aynı hızda yok olmaya ve insanlar alım gücünü kaybetmek durumundalar.

Asgari ücretli kesim hariç herkesin enflasyon altında ezildiğini gördüğünüz durumda gençlere yurt dışına çıkabilmek dışında eğitimlerine devam etmeleri ve kendilerini geliştirmeleri için sebep sunmak zorundasınız. Senelerce kendisini eğitmek için çalışan öğrenci mezun olduğunda günlük işler yapan kişilerden daha iyi yaşam koşullarına sahip olamayacaksa ve işe girmek için de çok daha büyük bir yarışın içine girmek zorunda kalacaksa eğitimine devam etmesi için sebep kalmıyor.

Önümüzde çok az seçenek var. İşçi maliyetleri artan işletmeler doğal olarak ürünlere aynı oranda zam yapacaklar. Yada işçi azaltma yoluna gidecekler. Asgari ücretli ile benzer oranda zam yapılmayan diğer meslek grupları ise alım güçlerini bir nebze daha kaybetmiş olacak. Asgari ücretin fazla olduğunu söylemiyorum aksine bu kişilerin ailelerini ve kendilerini geliştirmeleri için ayda 500$ civarında para almaları yetersiz. Sadece para basarak dağıtmanın (şirketleri rahatlatmak için mecburlar yada batmalarına müsaade edecekler) kimseye faydasının olmadığını belirtiyorum.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
geçen hafta aldığım elektronik eşyların fiyatına baktım da kafadan %20-30 koymuş hepsi. şimdi en az 15 bin lira maliyetli, ne olursa olsun bir şekilde işleri mahkemeye götürebilme ihtimali olan turco ile mi uğraşırsınız yoksa haftada en az 90-100 saat çalıştırabileceğiniz, istediğiniz zaman tazminatsız işten çıkarabileceğiniz kaçkınları mı çalıştırırsınız? al sana asgari ücretin sonucu.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
Asgari ücreti öğretmen maaşına eşitlediler bildiğiniz. Asgari maaş 350-400 dolar en fazla bu maaşı verdiler fiyat güncellemeleri anında yapıldı marketlerde, restoranlarda, kasabından, terzisine kadar hemen herkes fiyatlarını yeniledi. %34 zam asgari maaşa yapıldı. Esnaf da durumu dengelemek adına kendi zammını kendi yapıyor ee ne yapsınlar. Asgari maaşın böyle yükselmesinden sonra doların iyice coşacağını düşünüyorum. Yıl sonuna bile kalmaz otuz seviyelerini görürüz.
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
Yüzde 34'lük bir zam uygulandı.Yeni hükümet enflasyon ile mücadele konusunda şuana kadar sert bir şekilde davranmıyor.
Politika faizini 25-30 civarına çıkarırlarsa bu saatten sonra işimiz daha da zor gibi.Perşembe günü verilecek olan TCMB faiz kararının önemi bu asgari ücret zammından sonra daha da arttı.
Eğer olasi bir 400-500 BazPuan'lık bir artış olursa borsa ve doların yolu açık olsun.
Şuanda asgari ücreti tekrardan 480 dolar seviyesine çektiler fakat kur yükselişiyle birlikte bunu 380-390 dolar olacak şekilde güncelleyebiliriz.Bu da doların olası artışının 30-31 bandına kadar yükselmesi/gelmesi anlamına geliyor.Alım gücümüz iyice düşecek gibi.

Perşembe günü kritik bir karar alacak Merkez ve önümüze bakmak maksatlı güzel bir şey olacak. Baz artışı yüksek puanlı olabilir ki cumhurbaşkanına bunu kabul ettirdiler. Şimdi asgari ücrete yapılan zammı yapacak kurumları uyarırlar, bu ay yapmayın bir enflasyon açıklayalım sonra zam yaparsınız dediler bence ve bu işin mümkün olduğunda önünü almaya çalışacağız. 500 dolara yakın olması güzel ama Türkiye’de yaşamaya yeter mi? Asla yetmez.
Türkiye'de şuan kimse maaşından memnun değil ve asgari ücretin bile geçenki fiyatına göre yetmediği ortadayken bu zamla iyice artacak olan enflasyonla Türkiye'de yaşamaya yetmesi zor.
Ek bir iş yapmadan veya 25-30K TL kazanan bile zar zor geçinirken asgari ücretlinin geçinme şansı zaten yok.500 dolara yakın olması tekrardan iyi bir haber olabilir ama dolar kurunu buralarda tuttukları sürece bu iyi bir haber olarak kalacak yoksa diğer türlü bu yapılan zammın da hiçbir anlamı olmayacak öncekiler gibi.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
Yüzde 34'lük bir zam uygulandı.Yeni hükümet enflasyon ile mücadele konusunda şuana kadar sert bir şekilde davranmıyor.
Politika faizini 25-30 civarına çıkarırlarsa bu saatten sonra işimiz daha da zor gibi.Perşembe günü verilecek olan TCMB faiz kararının önemi bu asgari ücret zammından sonra daha da arttı.
Eğer olasi bir 400-500 BazPuan'lık bir artış olursa borsa ve doların yolu açık olsun.
Şuanda asgari ücreti tekrardan 480 dolar seviyesine çektiler fakat kur yükselişiyle birlikte bunu 380-390 dolar olacak şekilde güncelleyebiliriz.Bu da doların olası artışının 30-31 bandına kadar yükselmesi/gelmesi anlamına geliyor.Alım gücümüz iyice düşecek gibi.

Perşembe günü kritik bir karar alacak Merkez ve önümüze bakmak maksatlı güzel bir şey olacak. Baz artışı yüksek puanlı olabilir ki cumhurbaşkanına bunu kabul ettirdiler. Şimdi asgari ücrete yapılan zammı yapacak kurumları uyarırlar, bu ay yapmayın bir enflasyon açıklayalım sonra zam yaparsınız dediler bence ve bu işin mümkün olduğunda önünü almaya çalışacağız. 500 dolara yakın olması güzel ama Türkiye’de yaşamaya yeter mi? Asla yetmez.
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
Seçim sonrası kitlesine bir hediye yapmış bence. Ben bu ekonomik şartlar altında bu kadar yükselteceklerini düşünmemiştim. Yüzde 34 oldukça yüksek bir artış. Şimdi artık kasa tıkır olduğu için, doları tutamayacakları için sene sonuna kadar şimdiki 480 dolar az bir miktar kalacaktır, şimdilik şov yapıyorlar işte diye yorumlamak istiyorum. Asgari ücretle çalışan kişi oranı bu kadar yüksekken, ülkenin ekonomik durumu hepimizin malumuyken 480 dolar çok yüksek. Maks 300 olmalı. Artık bunları yazmaktan bıktık ama orta sınıfın anasını bellediler. Doktorlar mühendisler beyaz yakalar öldü. Devlet memurlarının maaşı seçim öncesi söylendiği gibi artacaksa onlar için iyi. Doktorları mühendisleri ülkeden yollamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Onların maaşı %30 artmıyor, aksine her şeyin fiyatı uçuyor, beyaz yakalının alım gücü bitiyor. Komplo teorisi olduğunu düşünüyordum ama gerçekten seküler kesmi ülkeden atıp yerine ne idüğü belirsiz ümmetleriyle doldurmak için planlı yaptıklarını düşünüyorum. Onlar bu ülkede asgari ücretle çalışacak koyun Türk ve diplomaları belli olmayan ümmet mühendis doktor istiyorlar.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
Temmuz ayında yapılacak zam ile beraber asgari ücretin tekrar 450 dolar seviyesini koruyacağını düşünüyorum ama enflasyon kontrol edilmediği sürece alım gücü erimeye devam edecektir.

Evet asgari ücret 11.402 TL olarak açıklanarak yüzde 34'lük bir ara zam gerçekleşmiş oldu. TÜRK-İŞ Mayıs 2023'e ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıklamıştı ve verilere göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 10.362 TL idi. Yapılan ara zam ile asgari ücret açlık sınırının biraz üstüne alınmış oldu. Güncel kur ile 483 Dolarlık asgari ücret bu zamana kadar ki en yüksek asgari ücret olarak karşımıza çıkıyor fakat alım gücünü hesaba katarsak işler göründüğü gibi değil.

Fiyat istikrarını sağlayamadıktan sonra yapılan ücret artışlarının pek bir anlam ifade etmediğini ve ekonomiyi büyük bir toz bulutunun içine sokmaktan başka da bir işe yaramadığını belirtmek isterim. Merkez Bankasının perşembe günü yapacağı ppk toplantısında faiz artışının gerçekleştirileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Kredi musluklarının belirli bir kesime kapanacağını düşünmüyorum ancak tüketimi frenlemek için yüksek faizle kredi kartları harcamalarında ve kredilerde ciddi düşüş bekliyorum. Umarım fiyat istikrarının doğru bir zemine oturduğu günleri en kısa zamanda görürüz.

Türkiye’nin en büyük sorunu zaten alım gücünü düşüren kan emici işletmeler değil mi? Bunun başlangıcı da süpermarketlerle oluyor. Süper marketler bir ürüne yüzde 30-50 arası zammı hemen yapınca domino taşı gibi inanılmaz bir artış yaşanıyor. Amerika’da dolar enflasyonu yüzde 5-7, Türkiye’de dolar enflasyonu yüzde 30 falan. 5 sene önceki doların alım gücüyle, 5 sene sonranın yani bugünün dolar alım gücü aynı değil çok garip bir şekilde. Yani alımgücünü korumak demek 5 sene önce 10 dolara aldığın hizmeti bu sene 10 veya 11 dolardan almak demek ama Türkiye’de 5 sene önce 10 dolar olan bir ürün bugün 20 dolar olunca işin fırsatçılık boyutu da gözler önüne seriliyor.
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
Temmuz ayında yapılacak zam ile beraber asgari ücretin tekrar 450 dolar seviyesini koruyacağını düşünüyorum ama enflasyon kontrol edilmediği sürece alım gücü erimeye devam edecektir.

Evet asgari ücret 11.402 TL olarak açıklanarak yüzde 34'lük bir ara zam gerçekleşmiş oldu. TÜRK-İŞ Mayıs 2023'e ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıklamıştı ve verilere göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 10.362 TL idi. Yapılan ara zam ile asgari ücret açlık sınırının biraz üstüne alınmış oldu. Güncel kur ile 483 Dolarlık asgari ücret bu zamana kadar ki en yüksek asgari ücret olarak karşımıza çıkıyor fakat alım gücünü hesaba katarsak işler göründüğü gibi değil.

Fiyat istikrarını sağlayamadıktan sonra yapılan ücret artışlarının pek bir anlam ifade etmediğini ve ekonomiyi büyük bir toz bulutunun içine sokmaktan başka da bir işe yaramadığını belirtmek isterim. Merkez Bankasının perşembe günü yapacağı ppk toplantısında faiz artışının gerçekleştirileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Kredi musluklarının belirli bir kesime kapanacağını düşünmüyorum ancak tüketimi frenlemek için yüksek faizle kredi kartları harcamalarında ve kredilerde ciddi düşüş bekliyorum. Umarım fiyat istikrarının doğru bir zemine oturduğu günleri en kısa zamanda görürüz.
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
2023 dünyasında bizim ülkemiz için 400 dolar üstü asgari ücret büyük sıkıntı. Merkez bankasında rezerv kalmadı. İthalat patlamış durumda bu yüzden kur kademeli olarak 28-30 lira bandına çıkacaktır.

Yılın ikinci yarısında asgari ücretin 300 dolar bandına inmesini ve yıl ortalamasını 400 dolar olarak bitirmesini bekliyorum.

2024 yılı ilk yarısında 300-350 dolar olarak başlayan asgari ücret 2024 ikinci yarısında ortalama 500-550 dolar civarında bitirmesini bekliyorum.

2025 yılı ile beraber büyük sıçrayış bekliyorum.

Yıllara göre baktığımız zaman 2008 yılında bir önceki yıla göre asgari ücrette zirve yaşanmış ve ve 2008 krizinden sonra ani bir düşüş olmuş sonrasında toparlanma gerçekleşmiş. Şu an yaşananlar da benzer şeyler fakat o dönemde ekonomide merkez bankasının bağımsızlığı ve kurumların bağımsızlığı daha kuvvetli olduğunu düşündüğüm için hızlı toparlanma gerçekleşmiş ancak şimdi durum biraz daha farklı. Merkez bankasının net rezervlerine bakınca eksi rezervlerin görüldüğü ortada. Eksi rezervler ile ekonomiye yön vermek neredeyse imkansız.

Merkez bankası faiz silahını mutlaka kullanmalı ve kademeli olarak alım gücünü artırmalıdır. Asgari ücret 2023 yılında 455 dolarla tekrar bir zirve yaşadı ve şu an kurun yükselmesi ile yıl bitmeden 455 seviyeleri 370'lere gerilemiş durumda. Umarım yıl sonuna kadar 300 dolar altına sarkma gerçekleşmez. Temmuz ayında yapılacak zam ile beraber asgari ücretin tekrar 450 dolar seviyesini koruyacağını düşünüyorum ama enflasyon kontrol edilmediği sürece alım gücü erimeye devam edecektir.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Son konuşulan verilere göre asgari ücretin 11500 olmasi ihtimali var, şu anki durumda enndusuk memur maaşı ile asgari ücret arasında 3k gibi fark varken, temmuz sonrası en düşük memur maaşı 22k olarak deklare edildiğine göre bu makas neredeyse 10k üzeri açılacak, bu bana çok mantık dışı gelmekle birlikte, çalışma hayatı açısından çok da sakıncalı bır durum olacaktır. Özellikle bu konuda önümüzdeki günlerde enteresan gelişmeler olursa şaşırmam.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
Tahminlerim ;

2023 -  400$
2024 -  450$
2025 -  500$
2026 -  600$
2027-   650$
2028 -  900$
2029-  1.200$
2030 - 1.500$

2023 ilk yarısını 480$ ile tamamlayacağız muhtemelen.

İkinci yarısı 320$ civarı ile tamamlarsak 2023 ortalaması tahminim olan 400$ hedefim tutacaktır.

2024 yılına gelince tekrar konuşuruz.

2023’ün ilk yarısını 360$ ile tamamlıyoruz dostum hatta ayın sonuna doğru bu miktar daha da aşağıya düşecek ta da inebilir.O yüzden peşin konuşmamak en doğrusu olur.Yazdığın rakamların abesliğine sanırım artık sende inanıyorsundur.Kolay kolay 1000 dolarlık bir asgari ücreti göremeyiz, rüyamızda görürüz ancak.

Bizim ülkenin gerçeklerinden birisi asgari ücretin 300-350 dolar arasında kalmak zorunda olduğu gerçeğidir.Hayat ise 350 dolarla hayatta kalmaya çalışmaktan çok daha pahalı.
full member
Activity: 406
Merit: 188
Bir tane bakanın açıklamasını görmüştüm. Sıradaki asgari ücret değişikliğinde 500 dolar civarına denk gelecek bir meblağ belirleneceğinden bahsetmişti. Fakat bana bu çok gerçekçi gelmiyor. Şu günlerde 500 dolar karşılığı bir asgari ücret belirlemeyi mantıklı bulmazlar diye düşünüyorum. Dolar sürekli artmaya devam ediyor ve daha şimdiden neredeyse 23'ü de yarılayıp 24'e doğru gitme yolunda ilerliyor. Bence 350-400 dolar aralığında bir meblağ açıklanacak. Belki de 350 doların altına inmesi açıklanacağı zamanın yakınlarında doların kaç olacağına bağlı artık.

Bu açıklamayı ben de duymuştum ama o zaman 20 civarındaydı. Asgari ücretin dolara sabitlenmesi gibi bir durum zaten söz konusu da olamayacağından beklenti çok yüksek olmamalıdır. Bütün piyasa koşullarına rağmen artışın çok az miktarda olacağını ve o artıştan sonra da bir daha zor artacağını düşünüyorum. Dolardaki bu artış devam ederse zaten verilen ücret artışı daha verilmeden yok oluyor. Ama tahminime göre sert ekonomik politikalar olacak ve zam gibi beklentilerin hiçbiri karşılanmayacak. Yapılacak politikaların ekonomimizi iyi bir seviyeye getirmesi ya da o yolda izlenim vermesi gerekiyor.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
Bir tane bakanın açıklamasını görmüştüm. Sıradaki asgari ücret değişikliğinde 500 dolar civarına denk gelecek bir meblağ belirleneceğinden bahsetmişti. Fakat bana bu çok gerçekçi gelmiyor. Şu günlerde 500 dolar karşılığı bir asgari ücret belirlemeyi mantıklı bulmazlar diye düşünüyorum. Dolar sürekli artmaya devam ediyor ve daha şimdiden neredeyse 23'ü de yarılayıp 24'e doğru gitme yolunda ilerliyor. Bence 350-400 dolar aralığında bir meblağ açıklanacak. Belki de 350 doların altına inmesi açıklanacağı zamanın yakınlarında doların kaç olacağına bağlı artık.
member
Activity: 1011
Merit: 64
2023 dünyasında bizim ülkemiz için 400 dolar üstü asgari ücret büyük sıkıntı. Merkez bankasında rezerv kalmadı. İthalat patlamış durumda bu yüzden kur kademeli olarak 28-30 lira bandına çıkacaktır.

Yılın ikinci yarısında asgari ücretin 300 dolar bandına inmesini ve yıl ortalamasını 400 dolar olarak bitirmesini bekliyorum.

2024 yılı ilk yarısında 300-350 dolar olarak başlayan asgari ücret 2024 ikinci yarısında ortalama 500-550 dolar civarında bitirmesini bekliyorum.

2025 yılı ile beraber büyük sıçrayış bekliyorum.
Pages:
Jump to: