Pages:
Author

Topic: Asgari Ücret Tahmini (2023 Yılı İçin) - page 8. (Read 1404 times)

copper member
Activity: 1190
Merit: 925
October 14, 2022, 04:15:40 PM
En mantıklı seçim 7500-8500 aralığı bana göre.Daha fazla zam yapmak demek, devletin üstünü bir şekilde tamamlaması demek.Devlet taşın altına elini koyarsa 9000’da yaparlar ancak bunun 1500 TL’si hazineden çıkar.Benim tahminime göre 6500-7500 arası bir rakam belirlenecek.
sr. member
Activity: 968
Merit: 292
October 14, 2022, 02:29:20 PM
%100 zam geliyor. Seçim öncesi altın golü atacaklar.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
October 14, 2022, 11:28:56 AM
işin aslı dostlar asgari ücretin tutarından ziyade kaç kişinin bu ücreti aldığı daha önemli. şayet bu sayı az olsaydı (üniversite öğrencileri, part time olarak ya da geçici olarak çalışanlar...) bu iş bu kadar coşmazdı. dediğim gibi herkes tarafından seçim malzemesi olarak kullanılması işleri kötü yapıyor. benim düşüncem de 9 bin lira  ve en düşük memur maaşının da 12 bin lira civarında olacağı şeklinde. istanbul'da en boktan yerde kiralar bile yakında 10 bin liraya ulaşır.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
October 14, 2022, 08:46:21 AM
Biraz önce malum kişinin söylediği şöyle:

Şu anda bu konuyla ilgili çalışmaları başta Vedat hocamız olmak üzere arkadaşlarımız yapıyorlar. İnşallah bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlığın içinde olduğunu biliyorum. Ama biz, havada uçuşan değil de yere sağlam basan adımları atacağız ki zihinlere iyi yerleşsin''

Öncekilerden çok farklı diyor, aynı zamanda yere sağlam basan diyor. Gene saçma sapan işlere girecekleri belli. Benim düşüncem seçimler öncesi çok yükseltecekleriydi. Çünkü zaten battık aq bunlara ha 8 vermişsin ha 10 vermişsin ha 12 ha 15 diyorlardır. Seçim için kökleyecek sanıyordum ama gene 300-350 dolar civarında tutacaklar herhalde. Doları da biraz salabilirler ve 19,5-20 falan olabilir diye düşünüyorum. Ama işte bunların sağı solu belli olmaz. EYT inadından sonunda vazgeçecek, kyk faizlerini silecek ve belki gss borçlarını bile silebilir. Asgari ücret konusunda da gene saçma sapan bir şey yapabilirler, belli de olmaz.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
October 14, 2022, 05:42:24 AM
Zam mam yok lan seçeneği bana çok daha olacak ihtimal geldiği için onu seçtim Smiley Türkiye’de zam deyince insanlara bir şeyler oluyor, birileri zam yaparken başkaları avuçlarını ovuşturuyor, bu sisteme karşıyım, zam olmasın ama alım gücümüz yükselsin, telefona 1 telefondan fazla ÖTV vermeyeyim, arabaya 2 araba fiyatı ÖTV vermeyeyim, artık bunlar son bulsun,
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
October 14, 2022, 03:32:56 AM
Bence asgari ücret için azami düşünülen para 6500 civarı olur daha fazlasını yapmazlar. keşke yapsalar ama şu anki dolar kurunda zaten asgari ücret 300 dolar ediyor ve Türkiye’de bu rakamın üstünde asgari ücret çok az veriyorlar. ha 9000 olursa o zaman da dediğiniz gibi ekmek 10 lira olur bir anlamı kalmaz. Türkiye’de yapılacak zam için bile asgari ücret artışı bekleniyor.
legendary
Activity: 2058
Merit: 1135
October 13, 2022, 06:37:09 PM
ne kadar gelirin varsa o kadar giderin oluyor (burj(el arap)uva lafı) Cheesy

20. asrın başında fordist üretimle birlikte seri üretim başladı, kapitalizmin ayak sesleri geliyoo geliyooo kapitalizm geliyyo derken buhran oldu
sanayileşirken kapitalizm bir şeyi unutttu "alıcı yok" çünkü işçiler-kitleler ser sefil günde 16 saat üjj bejj dolara çalışıyordu, para yok, parayı harcayacak vakit yok! mal var alıcı yok!
sonra baktılar olmuyor işçi hakları ve sendikalar ortaya çıktı...
bknz https://tr.wikipedia.org/wiki/Jimmy_Hoffa --- https://www.beyazperde.com/filmler/film-139628/

böylelikle kapitalizm nirvanaya ulaştı çünkü çarkı çevirmeyi başardılar.

hepsini geçtim kendimiz için istediğimizi başkaları almasın dersek bu ne kadar insani olur? asgari ücretliyi hedef göstermek doğru değil bence onlar insan ve yaşamak zorundalar, ekonomi düzelene kadar (?!) "siz bir miktar az alın" demek ama öte yandan başkaları hamuduyla götürsün ohooOOooo zaten ASGARİ alıyor adam

bunu çözmenin yolu bu değil, bu SONUÇ!

Asgari Ücret Artışının Artıları ve Eksileri
Kasım 16, 2015
Son dönemde en çok tartışılan konulardan birisi hükümetin asgari ücretin yüzde 30 oranında artırılacak olmasına ilişkin taahhüdü. Aslında AKP, 1 Haziran seçiminden önce öteki partilerin bu konuda taahhütleri olmasına karşın herhangi bir taahhütte bulunmamıştı ama 1 Kasım seçimi öncesinde o da asgari ücreti 1.300 TL yapacağını taahhüt edince olay değişti. Muhalefet partilerinin vaatleri bir anlamda ‘nasıl olsa iktidara gelemeyecekleri için bol keseden yapılmış taahhütler' kapsamındaydı ama AKP, iktidara ya tek başına ya da koalisyon ortağı olarak geleceği için taahhüdü söz anlamına geliyordu. Ve AKP, tek başına iktidara gelince bu taahhüdü kucağında buldu. Şimdi sözünü tutmak zorunda bulunuyor. Dolayısıyla 2016 başından itibaren asgari ücrete yüzde 30 artış gelecek.

Bunun özel kesim firmaları için yaratacağı bazı olumsuz sonuçları bir önceki yazımda ortaya koydum. Bunları bir kez daha tekrarlayayım: (1) Bazı işletmeler bu yükü kaldıramayacağı için çalışanların sayısını azaltma yoluna gider. Bu, işsizliği artırır. (2) İç pazara mal satan işletmelerin bir bölümü maliyetlerine gelen bu yükü fiyatlarına yansıtır. Bu, enflasyonu artırır. İşletmelerin bir bölümü ise bu artışı fiyatlarına yansıtamaz ve zarar ederler. Bir süre sonra kapanan işletmeler görürüz. Bu, işsizliği artırır. (3) İhracata yönelik işletmeler dış pazarlardaki darlıklar nedeniyle maliyetlerine gelen bu artışı kolay kolay fiyatlarına yansıtamazlar. Bu, onların kârını düşürür, bazılarında zarara yol açabilir. İhracatta düşüşler ortaya çıkabilir.

Asgari ücretin artırılmasının bazı olumlu sonuçları da olacak. Onları da sıralayalım: (1) Asgari ücretliler, tüketim eğilimi en yüksek kesimdedir. Dolayısıyla artış miktarı tüketim harcamalarının artışına gidecek ve talep artacak. Talep artışı, ilk aşamadaki üretim düşüşünü telafi edebilir. Buna karşılık fiyatların artmasına katkıda bulunur. (2) Talep artışı, üretimi ve dolayısıyla belirli oranda yatırımı artırarak yitirilmiş bulunan büyüme ivmesini geri getirebilir. Böylece ekonomide düşen büyüme oranı yeniden yukarı yönlenebilir. (3) Büyüme, eğer eski ivmesini yakalamaya başlarsa zaman içinde istihdamda olumlu gelişmeler görülmeye başlayabilir. Böylece başlangıçtaki işçi çıkarmalar tersine dönebilir. (4) Tüketim harcamalarında artış olması vergi tahsilatının da artmasına yol açar. Ve eğer asgari ücret artışına kamu desteği sağlanacaksa bu artıştan yararlanılabilir.  

Demek ki asgari ücret artışının hem olumsuz hem de olumlu yanları olacak. Sıralama olarak önce olumsuz etkilerin sonra da olumlu etkilerin ortaya çıkmasını bekliyorum. Bir kısmı birbiriyle iç içe ortaya çıkacaktır.

İşi olumlu yöne çevirmenin veya olumlu etkileri öne çıkarmanın bir tek yolu olduğunu düşünüyorum: Yapısal reformlar paketi açıklamak. Bu paketin şişirme bir paket olmaması, 5 – 6 kritik reformla sınırlı tutulması gerekir. Ne kadar çok reform sayılırsa gerçekleştirebilme olasılığı o kadar uzak oluyor. Ve bu reform paketinin takvime bağlanarak açıklanması gerekir. Eğer beklentilerin olumlu yöne çevrilmesi isteniyorsa tarih vererek reformları açıklamak çok önemli. Aksi takdirde örneğini çok gördüğümüz kalkınma planları veya orta vadeli programlardaki vaatler gibi havada kalır. Böyle bir paketin dış dünyaya da olumlu bir mesaj vereceğini düşünüyorum.

https://www.mahfiegilmez.com/2015/11/asgari-ucret-artsnn-artlar-ve-eksileri.html
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
October 13, 2022, 04:59:43 PM
On bin lira olur herhalde. Kaç olduğu fark etmiyor alım gücüne bakmak gerekiyor, asgari ücret ne kadar artarsa alım gücü o kadar düşer, işsizlik o kadar artar. Hem asgari ücreti yükselt hem işvereni sübvanse et o işler öyle kolay olmuyor. Ekmek zaten altı lira olmuş on lira olsun fark etmez. Enflasyon düşük açıklandığı sürece zamlar da düşük olur alım gücü azalır. Birinci sınıf temel ekonomi bilgisi bunları artık sürekli tekrar etmekten yorulduk. Uyguladıkları politikaların sonuçlarını hepimiz görüyoruz.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
October 13, 2022, 04:44:37 PM
2023 yılı seçim senesi olduğu için asgari ücrette benim tahminim 10.000 lira.Bu rakamın sembolik de bir önemi olduğunu akılda tutmak gerekiyor.Asgari ücretin 10.000 lira olması enflasyonu da iyice körükleyecek ama seçim ekonomisi dediğimiz şey söz konusu olduğunda kimse seçimden sonrasını düşünmez.Maalesef seçimden sonrasını ülkemiz için hiç iyi görmüyorum umarım yanılan ben olurum ve yeni ekonomik model denilen model işe yarar.
legendary
October 13, 2022, 03:24:41 PM
Asgari ücret artsın artmasınada, bu şekilde asgari ücret artmaya devam ettikçe, maliyette artıyor, maliyet artınca, fiyatlar artıyor, fiyatlar arttıkça, enflasyon oluşuyor, enflasyon oluşunca, asgari ücret artıyor. Bu bir döngü artık, bunun bir şekilde öyle veya kırılması lazım, enflasyon durdurmanında en bilinen yolu faiz arttırmak, faiz artarsa yatırımı faize yapar insanlar, faize yatırım yapılırsa piyasadan para çekilir, piyasadan para çekilirse arz/talep dengesi yerine oturur, o zaman enflasyon olmaz. Bu bu kadar basit, parayı bedavaya basıp dağıttıkça ve herkes milyoner olduğu müddetçe hiç düzelmez bu durum. Asgari ücreti 5500ten 7000e çıkart, ama faizi %35 yap, bak bakalım enflasyon anında nasıl %50'den aşağı iniyor, bunu bilmek için ekonomist veya dahi olmaya bile gerek yok.

enflasyonu düşürüp iyi bir ekonomiye sahip olmanın yolu asgari ücretin sabit kalması değil bence...
ülke olarak kafayı değiştirmemiz gerekiyor.
özgürlük olmalı,
yalan dolan istismar adam kayırma cart curt 0 tolerans,
vergiler düşürülmeli,
ülkece müthiş bir sinerji yakalamak, teknoloji ve bilimde gelişmek, katma değeri yüksek inovasyon dolu fikirler üretmek
cennet vatanı tarımdan sanayiye her alanda coşturmak
üretim ticaret üssü yapmak
vs vs vs
yoksa her defasında konuşur dururuz bu olayları...
hero member
Activity: 1946
Merit: 575
October 13, 2022, 03:06:21 PM
Asgari ücret artsın artmasınada, bu şekilde asgari ücret artmaya devam ettikçe, maliyette artıyor, maliyet artınca, fiyatlar artıyor, fiyatlar arttıkça, enflasyon oluşuyor, enflasyon oluşunca, asgari ücret artıyor. Bu bir döngü artık, bunun bir şekilde öyle veya kırılması lazım, enflasyon durdurmanında en bilinen yolu faiz arttırmak, faiz artarsa yatırımı faize yapar insanlar, faize yatırım yapılırsa piyasadan para çekilir, piyasadan para çekilirse arz/talep dengesi yerine oturur, o zaman enflasyon olmaz. Bu bu kadar basit, parayı bedavaya basıp dağıttıkça ve herkes milyoner olduğu müddetçe hiç düzelmez bu durum. Asgari ücreti 5500ten 7000e çıkart, ama faizi %35 yap, bak bakalım enflasyon anında nasıl %50'den aşağı iniyor, bunu bilmek için ekonomist veya dahi olmaya bile gerek yok.
legendary
October 13, 2022, 02:51:45 PM
ortalama 300$ civarında bir rakam olur yine, dolar artarsa 8 bin civarında bişey olur
enflasyon varken dolar düşmez, dolar ne kadar artarsa asgari ücret o civarda artar, dolayısıyla değişen bir şey olmaz, dünyada işler dolar bazında dönüyor.
Bi de herşey artarken asgari ücret artmasın demek olmaz bana göre...asgari ücret artsa da artmasa da enflasyon var, ne yiecah bu adamlar daş mı?
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
October 13, 2022, 01:07:17 PM
7500-8000 bin civarı bir şey olacağını düşünüyorum 2022 yıl başında 4250 lira yapmışlardı şimdide 8500 lira yaparlarsa şaşırmam enflasyon %70 biz ise %100 zam yaparak sizleri enflasyona yenik düşürmedik algısı oluşturulabilir. Asgari ücret zammı dahaca çalışanlara yansımadan her şeye misliyle zam geldiğini biliyoruz, çalışanlar sadece ilk ay için maaş zammını anlayabiliyorlar kalan aylarda aynı paraya aynı ürünleri almak mümkün olmuyor.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
October 13, 2022, 12:23:55 PM
şu an bildiğiniz gibi asgari ücret 5.500 tl ve günümüz şartlarında bu para hayatta kalmak için gerçekten çok düşük. enflasyon resmi kaynaklara göre %80+ civarında olsa da gerçek durumu hepimiz biliyoruz. son dönemde yetkili kişiler tarafından asgari ücrete güzel bir güncelleme geleceğinden bahsediliyor. bunda da zaten, yen yıl, yaklaşan seçimler çok önemli. bugüne kadar gerek hükümet gerekse de muhalefet asgari ücreti seçim kampanyası olarak gördükleri için abanacaklar da abanacaklar:)

son dönemde sadece televizyonda değil piyasada da a. ücretin 9000-9500 tl civarı olacağı muhabbeti var. sayın bakan bu konu ile ilgili şunları söylemiş:

asgari ücretin 9 bin liraya yükseltileceği söylentileri hakkında asgari ücretin rakam yarıştırılacak bir konu olmadığını ifade ederken Ekim-Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamlarını göreceğiz sonrasında Komisyon asgari ücret ile ilgili kararını verecek. Rakam söyleyenlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor ya da süreçlerden habersiz ifadelerini kullandı.

kaynak: https://www.milliyet.com.tr/galeri/2023-asgari-ucret-ne-kadar-olacak-asgari-ucret-9-bin-lira-olacak-iddialarina-bakan-bilginden-yanit-6839839/2

cumhurbaşkanı ise şu açıklamayı yapmış:

"Şu an itibariyle inşallah Aralık ayındaki yapılacak olan yeni değerlendirmelerle de asgari ücreti en uygun rakama çıkarmak. Biz bunun için varız. "

kaynak: https://www.ntv.com.tr/ntvpara/asgari-ucret-ne-kadar-olur-2023-asgari-ucret-zamminda-son-durum,MYaoRSbzokOTnhyCVU25Fw

asgari ücrete gelecek büyük bir artışın sonuçlarını gayet iyi biliyoruz. satın alım gücünü artırmak lazım gibisinden beylik laflar etmeye gerek yok. sizce yeni ücret ne olur? ha ekmek 10 tl olur orası kesin:)
Pages:
Jump to: