Pages:
Author

Topic: Asgari Ücret Tahmini (2023 Yılı İçin) - page 5. (Read 1404 times)

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 28, 2022, 12:04:36 PM
Bir ürün üretilip satış fiyatı belirlenirken günün koşullarına göre değil yarına veya bir yıl sonraya bakarak hareket edilir. Siz o günün veya ayın koşullarına bakarak hareket ederseniz ayakta kalamazsınız. Asgari ücret ürün fiyatı belirlenirken en son nokta.

Devlet kurumları bile geçen ay dolar kurunu 19'un üzerine belirledi siz böyle bir ortamda yarına göre zam yapmazsanız iflas kaçınılmaz olacaktır.

2021'de Honda civic 260 bin lira bugün 930 bin lira. iki fiyat arasında 1.5 yıl yok. Ozaman bu araçlara zam yapanlarda neden yaptıklarını mı açıklamak zorunda.

Birde şöyle başka bir algı mevcut. Neymiş raftaki ürünün fiyatına neden zam geliyormuş o eskiden üretilmişmiş.

Geçen yıl 1 Dolar maliyet ile sattığınız ürünü bugün rafta 10 liraya nasıl satabilirsiniz yarın kasanıza 50 cent girecek yani üreteceğim derken %50 zarar etmiş olacaksınız.

Buradaki en büyük sorun zam değil paranın değerinin korunamaması. Ne demek abi 200 tl basım hızı 2 kat arttılırdı eee hangi üretim aynı fiyatta kalabilir?

kaynak: https://tr.investing.com/news/economic-indicators/200-tllik-banknotlarn-basm-artyor-toplam-buyukluk-160-milyar-tlyi-gecti-2358666

Birde serbest piyasa bu. Herkes herşeyi istediği fiyata satar alıp almamak müşterinin kararıdır. 
Mavi veya daha kaliteli bir yerde bu ürün neden bu kadar pahalı diyen neden yok?
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
December 28, 2022, 11:52:28 AM
Şu anda verilen asgari ücret zammı bir kerelik olan bir şeydi birazda göz boyamak için yapılan bir hamleydi bu çok net değil mi. Ülkede enflasyon zirve yaparken asgari ücreti 450 dolar yapmak bütün halkı borçlandırmaktır. Önce enflasyonla mücadele edersin daha sonra asgari ücrette iyileştirmeler yaparsın bu alınan kararlar günü kurtarmak için yapılan hamlelerdir bu oyunun geri kalanında ne olacağını biliyoruz. Ekmek 10 lira gerisini hesaplayın

Hala çıkıp diyorlar ki Türkiye enflasyonu eksilere geçirecek ve çok büyüyeceğiz. İnsanların hükümetten beklentisi artık zengin olmak değil, karnını duyurabilmek. En bilindik marketler bugün zamları yapıştırmış, şampuan 80 lira olmuş deterjan 150 lira. Temel temizlik ürünlerini almak bile dert olacak şu saatten sonra, asgari ücretin alım gücü tam anlamıyla çöpe dönüşecek

Asgari ücrete sahip çıkmak gerekiyor. Gerçekten acıklı bir cümle ama doğrusu bu. İnsanlar tepkilerini gösterip asgari ücreti bu firmalara kaptırmamak lazım. Asgari ücrete gelen zamdan sonra döviz aynı kaldığı halde neden zam yaptıklarını açıklamaları lazım. Mantıksız açıklama olacaklara büyük cezalar verilmeli.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
December 27, 2022, 10:19:15 AM
Şu anda verilen asgari ücret zammı bir kerelik olan bir şeydi birazda göz boyamak için yapılan bir hamleydi bu çok net değil mi. Ülkede enflasyon zirve yaparken asgari ücreti 450 dolar yapmak bütün halkı borçlandırmaktır. Önce enflasyonla mücadele edersin daha sonra asgari ücrette iyileştirmeler yaparsın bu alınan kararlar günü kurtarmak için yapılan hamlelerdir bu oyunun geri kalanında ne olacağını biliyoruz. Ekmek 10 lira gerisini hesaplayın

Oranı güzel verdiler.%55 gibi bir zam oranına tekabül etti ki bence gayet iyi bir oran.Sorun ise bizden kaynaklanıyor.Daha ertesi günü bir sürü kalemin süpermarketlerde fiyatları arttı.Sosyal medyaya girince hepsini görebiliyorsunuz.Daha asgari ücretli yeni maaşı çalışanlarına ödemeden tüm kalemlere %10-20 arası zamlar getirdiler.Buradaki denetim mekanizmasını yeniden sorgulamak lazım.Asgari ücrete yapılan zammı çalışan tüm halktan çıkaran gıda mafyaları var.

@W Jr. hocam gerçekten yorumunuza yüzde yüz katılıyorum. Bazı arkadaşlar ülkede ki enflasyonun nedenini asgari ücrete gelen zam olarak sanıyorlar, asgari ücretli zammı şubat ayında alacak ama hocamın da dediği gibi hemen ürünlerde %10-20 zam geldi. Demek ki zamların sebebi başka, acaba sebebi sürekli kar açıklayan büyük şirketler, karşılıksız para basan yönetimimiz veya tüm vergilere neredeyse %120 zam uygulayan iktidar olabilir mi?
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
December 23, 2022, 11:51:22 AM

Hala çıkıp diyorlar ki Türkiye enflasyonu eksilere geçirecek ve çok büyüyeceğiz. İnsanların hükümetten beklentisi artık zengin olmak değil, karnını duyurabilmek. En bilindik marketler bugün zamları yapıştırmış, şampuan 80 lira olmuş deterjan 150 lira. Temel temizlik ürünlerini almak bile dert olacak şu saatten sonra, asgari ücretin alım gücü tam anlamıyla çöpe dönüşecek
hero member
Activity: 868
Merit: 878
December 23, 2022, 10:17:34 AM
Ekonomiyi az çok bilenler 8500 liranın 2-3 ay sonunda 5500 kadar alım gücünün olmadığını görecekler. Şöylede bir gerçek var ki bir çok iş veren bu rakamı çalışanlarına vermeyeceği gerçeği ya çıkartıyorum işten diyecekler yada 5-6 bine çalışın diyecekler her ne kadar gündeme gelmesede maalesef böyle bir gerçek var maaşlar bankadan yatmış olsa bile maaş farkını elden iade edecekler işsizlik bu denli artmışken işsiz kalmaktansa düşük ücrete çalışmaya zorlanacaklar. Temmuz ayında ikinci bir zam yapılacağı sinyali daha şimdiden verildi yıllarca senede bir kere zam yapılırken 2022 de iki kez yapıldı ve baktığınız zaman 4250 den 8500 olmuş oldu yani %100 zam yapıldı bir senede ekonomimiz uçtuğunun bir göstergesi.

Ekonomi bilmeye de gerek yok artık bunları bilmek için. Sokaktaki herhangi birisini çevirseniz artık onlar da bu zammın 3-4 ay sonra bir işe yaramayacağını söyleyecek. Üzgünüm ama Türkiye gerçeği bu. Enflasyon ile karşılaştığımız, onu yenemeyeceğimiz sürece bu devam edecek böyle. 10 bin yapsalar da aynısı olacak nedenine gelince fırsatçı bir esnaf kültürü var. Artık zincir marketler kartelleşmişler. Fiyatı istedikleri gibi aynı anda şişiriyorlar. İnşallah kendi lağımlarında boğulurlar. İnsanlar böyle salak yerine konulamaz.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 23, 2022, 09:47:24 AM
Ekonomiyi az çok bilenler 8500 liranın 2-3 ay sonunda 5500 kadar alım gücünün olmadığını görecekler. Şöylede bir gerçek var ki bir çok iş veren bu rakamı çalışanlarına vermeyeceği gerçeği ya çıkartıyorum işten diyecekler yada 5-6 bine çalışın diyecekler her ne kadar gündeme gelmesede maalesef böyle bir gerçek var maaşlar bankadan yatmış olsa bile maaş farkını elden iade edecekler işsizlik bu denli artmışken işsiz kalmaktansa düşük ücrete çalışmaya zorlanacaklar. Temmuz ayında ikinci bir zam yapılacağı sinyali daha şimdiden verildi yıllarca senede bir kere zam yapılırken 2022 de iki kez yapıldı ve baktığınız zaman 4250 den 8500 olmuş oldu yani %100 zam yapıldı bir senede ekonomimiz uçtuğunun bir göstergesi.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
December 23, 2022, 06:47:05 AM

Oranı güzel verdiler.%55 gibi bir zam oranına tekabül etti ki bence gayet iyi bir oran.Sorun ise bizden kaynaklanıyor.Daha ertesi günü bir sürü kalemin süpermarketlerde fiyatları arttı.Sosyal medyaya girince hepsini görebiliyorsunuz.Daha asgari ücretli yeni maaşı çalışanlarına ödemeden tüm kalemlere %10-20 arası zamlar getirdiler.Buradaki denetim mekanizmasını yeniden sorgulamak lazım.Asgari ücrete yapılan zammı çalışan tüm halktan çıkaran gıda mafyaları var.
legendary
December 23, 2022, 06:22:30 AM
@Pierre 2 evet ona yanıt verdim abi nasıl bir ülkede yaşadığımızın farkında değiller mi? Anlamakta zorlanıyorum gönül isterki 1 tl 1 usd'ye eşit olsun ama öyle bir dünya malesef artık yok. Bir ülkenin ekonomisinin içine nasıl edilir tarih kitapları bunu yazacak. Bizim ülkemizde asgari ücretlinin o paraları alması imkansız. Ekonomik refah artsa bile siyaset uğruna vermezler. Bu topraklarda siyasetçiler herşeyi kendilerin ve kendilerini inanılmaz zengin sayıyor. Onlar haricinde kalan kesim ise fakir. EEE adam yaşam kalitesini arttırmak istermi. Gariban sadece kendi ekonomisini düşünecek fazlasını değil.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
December 23, 2022, 04:53:17 AM
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
December 23, 2022, 04:35:57 AM
Hocam meraktan soruyorum.biz bu süreç içinde nasıl bu denli güçlü bir ekonomiye sahip olacağız? Ne sağlayacak bunu? 20 yılda geldiğimiz nokta belliyken hayali rakamlar komik geliyor.

İş gücü olarak beyinden çok beden çalıştıran bir ülkeyiz dünyada beden gücü ile bu denli büyük paralar kazandıran ülke varmı? Hani deseniz bedenden çok beyin ve teknoloji üretiyoruz oda yok.
Halloween arkadaşımıza yanıt verdiğini sanıyorum hocam. Ya açıkçası bence Türkiye'de 1000 dolarlık asgari ücret görmemiz imkansıza yakın. Neye istinaden öyle yazdığına kendisi yerine ben yanıt vereyim:
Tahminim Türkiye'nin doğalgaz bulduğu ve çıkardığı senaryo ile o kadar yazıyor. Hatta muhtemelen uygulanmakta olan aşırı rekabetçi ekonomi modelinin de ülke şirketlerini ihya edeceğini bekliyor. Ben arkadaşın yanılacağına şu yüzden eminim.
İktidar partisi max 5 yıl daha aramızda. Sonrasında yok. Ekonomi modeli tamamen değişir. Bu bir.
İkincisi de, iktidar partisi yeniden kazansa bile bu ekonomi modelini devam ettirmeyecek. Gaz falan da bence çıkmayacak.
legendary
December 23, 2022, 04:10:53 AM
Hocam meraktan soruyorum.biz bu süreç içinde nasıl bu denli güçlü bir ekonomiye sahip olacağız? Ne sağlayacak bunu? 20 yılda geldiğimiz nokta belliyken hayali rakamlar komik geliyor.

İş gücü olarak beyinden çok beden çalıştıran bir ülkeyiz dünyada beden gücü ile bu denli büyük paralar kazandıran ülke varmı? Hani deseniz bedenden çok beyin ve teknoloji üretiyoruz oda yok.
member
Activity: 1011
Merit: 64
December 23, 2022, 03:31:28 AM
Tahminlerim ;

2023 -  400$
2024 -  450$
2025 -  500$
2026 -  600$
2027-   650$
2028 -  900$
2029-  1.200$
2030 - 1.500$

Kişisel öngörülerim budur. Bu bir öngörüdür gerçeklesmeyebilir ama bence gerçekleşecek.

2023 yılı dolar kurunu 21-22 ortalama olursa, 400 dolarla kapatırız.

2024 beklentim 450$

Tahminleriniz hala mantıklı gelmiyor bana. Sene sonunda 330-350 dolar aralığında kapatacağımıza eminim. Merak ettiğim bir şey, 2028 yılında 250 dolarlık artışı neye dayanarak düşündünüz bir sene sonra da 300 dolar artış diğer sene yine 300 dolar artış? Biraz bol keseden sallamış gibisiniz. Yakın tarihlerde yaptığınız tahminleri de muhtemelen ben demiştim demek için referans tahminleri oluşturmak için düşük tuttunuz.

2031 - 1.500$
2032 - 1.700$
2033 - 2.200$
2034 - 4.000$
2035-  6.000$
2036- 15.000$
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
December 23, 2022, 01:46:52 AM
Tahminlerim ;

2023 -  400$
2024 -  450$
2025 -  500$
2026 -  600$
2027-   650$
2028 -  900$
2029-  1.200$
2030 - 1.500$

Kişisel öngörülerim budur. Bu bir öngörüdür gerçeklesmeyebilir ama bence gerçekleşecek.

2024 beklentim 450$

Tahminleriniz hala mantıklı gelmiyor bana. Sene sonunda 330-350 dolar aralığında kapatacağımıza eminim. Merak ettiğim bir şey, 2028 yılında 250 dolarlık artışı neye dayanarak düşündünüz bir sene sonra da 300 dolar artış diğer sene yine 300 dolar artış? Biraz bol keseden sallamış gibisiniz. Yakın tarihlerde yaptığınız tahminleri de muhtemelen ben demiştim demek için referans tahminleri oluşturmak için düşük tuttunuz.
member
Activity: 1011
Merit: 64
December 23, 2022, 12:43:16 AM
Tahminlerim ;

2023 -  400$
2024 -  450$
2025 -  500$
2026 -  600$
2027-   650$
2028 -  900$
2029-  1.200$
2030 - 1.500$

2024 beklentim 450$
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
December 22, 2022, 04:58:27 PM
Seçim için her şeylerini zorlayıp 450 dolar civarına çıkarmaları inanılmaz. Ben yüksek bekliyordum ama 400'ü zor geçerler diye tahmin etmiştim. Umarım artık herkes buna sevinmemeleri gerektiğini anlamıştır. Geçtiğimiz yaşayarak acı şekilde herkes öğrenmiştir diye tahmin ediyorum. Bugün twitterda görmüştüm ama şimdi bulamadım. Daha önce de 400 küsür dolar olduğu zaman olmuştu yanlış hatırlamıyorsam 2008 ve şimdi dolar enflasyonunu da kattığımızda bugünkü parayla 540 dolara geliyordu o asgari ücret. Ondan sonraki en yükseklerden biri oldu. Ama aynı sürede toplumun asgari ücretle çalışan yüzdesi yanlış hatırlamıyorsam %25'ten %50'ye çıkmış. Yani durum rezalet. Beyaz yakalılara ne kadar zam yapabilecekler çok merak ediyorum. Doları da bir salsınlar, olması gereken seviyelere çıksın. Doları tutmalarının maliyetinin çok çok daha kötü olduğunu hepimiz biliyoruz. Evde stoklanabilecek bir şey kalmadı. Artık yakında yumurtanın tanesi 10, sütün litresi 50 falan olur. İnsanları böyle hesaplar yapmak zorunda bırakanlara lanet olsun.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
December 22, 2022, 03:16:52 PM
Sonunda asgari ücret belirlendi ve dolar bazında yaklaşık 450 dolar oldu. Ülke ekonomisinin en iyi olduğu yıllar bile bu kadar yüksek asgari ücret görülmemişti. Dolardaki enflasyonu da hesaba katarsak ben halen olması gerekenden bir 100 dolar şişik olduğunu düşünüyorum. Bunun sonucunda önümüzdeki 2 ay içinde tüfe hareketleri, üfe hareketleri ile dolar şöyle bir 23 seviyesine çıkar muhtemelen devlet de bunu serbest bırakacaktır ihracatçılar sevinsin diye. Bekleyerek göreceğiz, yanılacağımı hiç sanmıyorum.
2-3 aydır dolar kuru baskılanıyor yoksa şimdiye kadar 20 lirayı geçerdi diye düşünüyorum. Yıl sonunu döviz kurunu düşük kapatmak adına baskılanarak 18,60 lira seviyelerinde tutulduğunu görüyoruz, yılbaşından sonra 19-20 liraya doğru çıkacağını düşünüyorum. Asgari ücret zammı açıklanmadan market raflarındaki etiketler dünden beri değiştirilmeye başlandı. 2023 girdiğimiz andan itibaren elektrik doğalgaz ve vergi zamlarını da ardı ardına yapıştıracaklar maalesef.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
December 22, 2022, 01:17:52 PM
Sonunda asgari ücret belirlendi ve dolar bazında yaklaşık 450 dolar oldu. Ülke ekonomisinin en iyi olduğu yıllar bile bu kadar yüksek asgari ücret görülmemişti. Dolardaki enflasyonu da hesaba katarsak ben halen olması gerekenden bir 100 dolar şişik olduğunu düşünüyorum. Bunun sonucunda önümüzdeki 2 ay içinde tüfe hareketleri, üfe hareketleri ile dolar şöyle bir 23 seviyesine çıkar muhtemelen devlet de bunu serbest bırakacaktır ihracatçılar sevinsin diye. Bekleyerek göreceğiz, yanılacağımı hiç sanmıyorum.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1481
December 22, 2022, 12:46:11 PM
Nitelikli eleman dediğimiz kişilerin çok fazla zam alabileceğini düşünmüyorum, işverenler şu anki ekonomik koşullarda çok zorlanacaklar. Aslında şu anda orta sınıfın tamamen ortadan kaldırılması dediğimiz şeyi yaşıyoruz.
Asgari ücretliler zaten alt sınıftı. Bu zamla birlikte özel sektördekiler patronlarından zam isteyecek ama %20'nin üstünde zam almaları çok zor olacak. Önceden 8-9 alan kişiler 11-12'yi zor görür, bu durumda da insanlar ben neden bunca yıl dirsek çürütüp okudum, iş sahibi oldum ama asgariye yakın alıyorum demeye başlayacak.

Çalışana zam yapan patron sattığı ürüne de zam yapacak. Enflasyon bitsin derken daha çok artmasına sebep olacaklar, seçim öncesi ekonomiyi dibin dibine soktular
legendary
Activity: 2506
Merit: 1505
December 22, 2022, 12:44:50 PM
Evet arkadaşlar asgari ücret açıklandı.

8500 TL

Asgari ücret belli oldu arkadaş hala asgari ücretin enflasyona etkisinin çok olacağına inanıyorlar Cheesy enflasyon bombası yapıldı 200 tl'nin basım hızı 2 hat arttı Cayır cayır para basılıyor lan suçlu yine mi millet Cheesy 9000 verilirse enflasyon doğuruyormuş. 15 yaşındaki çocuk ekonomi öğrenmek zorunda kaldı.

İyi bari on bin lira olmamış en azından. Brüt hali 10.008 TL gerçi adamlar her türlü geçtiler beş haneye. Hem enflasyonu düşüreceğiz deyip hem iki senedir rekor asgari ücret yükselişleri yapmak devasa zamları tetiklemekten başka işe yaramaz. Malum seçim yılında olduğumuz için yüksek açıklayacakları belliydi şimdi bir iki ay sahte bir refah olacak ama bunun orta vadede bile inanılmaz kötü sonuçlarını göreceğimizi hepimiz biliyoruz. Altı sıfır attık diye övünenler ekonomiye yeni sıfırlar eklemeye devam ediyor.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
December 22, 2022, 10:29:48 AM
geçen sene asgari ücretin artışı ile dolar arasındaki ilişki nasıldı hatırlayan var mı? sanki onda da ilk başta 400 dolar gibi duruyordu sonra kısa bir sürede 250 dolar bandına gerilemişti. yeni yıl ile birlikte böyle bir hareket görürsek doların seyri pek de hoş olmaz.

bunun yanında şu an kalifiye elemanına 9-10 bin türk lirası veren patron beyler bakalım maaşları ne yapacak?aynı şekilde kamuda çalışan memur maaşları da ne şekilde artacak? şayet enflasyon farkı olarak devam ederse asgari ücret ile aralarında fazla bir fark olmayacak ama hadi ona da %50-60 veriyorum derse görün cümbüşü. aynı artışı emekliler de yaşayacak unutmayalım. iki büyük sıkıntı var:

- ilki asgari ücretli çalışan sayımızın çok olması,
- ikincisi de ilkinin etkisi olarak bu işin tam anlamıyla bir şova dönüşmüş olması. iktidar ya da muhalefet açısından fark etmiyor bu durum.

not: anket iyi gelmiş.
Pages:
Jump to: