Pages:
Author

Topic: Asgari Ücret Tahmini (2023 Yılı İçin) - page 6. (Read 1404 times)

legendary
Activity: 2058
Merit: 1135
December 22, 2022, 08:32:07 AM
herkesin aklına aynı şey geliyor
"300$'dan 430$'a çıktı, aradaki makası dolar dolduracak"
enflasyon yüksek olduğu sürece bu beklenti devam edecek
edit: sorry but that 18.67 liradan 455 dolar
hero member
Activity: 868
Merit: 878
December 22, 2022, 08:17:45 AM
Yeni asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte artık dolarda da yükseliş görmemiz olası ihtimaller arasına girer. Doları bu saatten sonra tutmaları zor olur gibi geliyor bana. Şuan bile normalde 23-24 türk lirasını görmesi gerekirken 18-19 arasına takılı kaldı. Bir atak gelebilir yakın zamanda. 25 türk lirasına doğru yolculuk başlar gibi geliyor nedense. Asgari ücret istediği kadar artsın buna çözüm bulunmadıkça bu kısır döngü devam edecek.

Beraber bakalım doların yükselişini. Çoktan yükselmesi gerekiyordu ancak stabil bir seviyeyi korumayı başardılar. Artık zam haberleri ardı arkasına gelirken para basımında tam gaz yola devam edeceğiz bu bariz belli olan bir şey.

Bu arada 1 liraya artık bir şey alabilen kaldı mı? Geçen gün bir petito alayım dedim yıllardır 25 kuruş olan şey 1.25 tl olmuş.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
December 22, 2022, 08:00:11 AM
Yeni asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte artık dolarda da yükseliş görmemiz olası ihtimaller arasına girer. Doları bu saatten sonra tutmaları zor olur gibi geliyor bana. Şuan bile normalde 23-24 türk lirasını görmesi gerekirken 18-19 arasına takılı kaldı. Bir atak gelebilir yakın zamanda. 25 türk lirasına doğru yolculuk başlar gibi geliyor nedense. Asgari ücret istediği kadar artsın buna çözüm bulunmadıkça bu kısır döngü devam edecek.
hero member
Activity: 868
Merit: 878
December 22, 2022, 07:24:36 AM
Geçmiş olsun. Ekmeği artık 15 liradan alırız artık. Asgari ücreti 50 bin TL yapsa da bazı şeyler değişmeyecek ama anlaşılmıyor.

Yav asgari ücrete zam yapmasada yakında ekmek 15 lira. Cheesy Şu kur korumalı hesap işi bir bitsin ozaman gör dumanı.

Kur korumalı hesaplar 2023 sonuna kadar uzatıldı. Yürürlük tarihinden sonra da uzatma ihtimalleri var. Aslında herşey cumhurbaşkanı seçimleri ile netleşecek. Cumhurbaşkanı başka birisi seçilirse kur korumalı da kalkar, başka şeyler de olur. Tek korum gelenin gideceği aratacağı bir 5 yıllık seçim dönemi yaşamamız olur. Döviz, enflasyon ve zamlar sürekli yeni zamları tetikliyor. Bu yeni zamlar ülkenin feraha ermesi için yapılıyor ama yine bizi biz kırıyoruz. Asgari ücrete gelen zamdan sonra her şeye zam gelecek. Halbuki bahane ettikleri gibi dolar ile alış fiyatı aynı, ürünler aynı ama zam yapacaklar bakın görün.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 22, 2022, 05:48:29 AM
Geçmiş olsun. Ekmeği artık 15 liradan alırız artık. Asgari ücreti 50 bin TL yapsa da bazı şeyler değişmeyecek ama anlaşılmıyor.

Yav asgari ücrete zam yapmasada yakında ekmek 15 lira. Cheesy Şu kur korumalı hesap işi bir bitsin ozaman gör dumanı.
member
Activity: 447
Merit: 88
December 22, 2022, 05:42:44 AM
legendary
December 22, 2022, 05:36:01 AM
Evet arkadaşlar asgari ücret açıklandı.

8500 TL

Asgari ücret belli oldu arkadaş hala asgari ücretin enflasyona etkisinin çok olacağına inanıyorlar Cheesy enflasyon bombası yapıldı 200 tl'nin basım hızı 2 hat arttı Cayır cayır para basılıyor lan suçlu yine mi millet Cheesy 9000 verilirse enflasyon doğuruyormuş. 15 yaşındaki çocuk ekonomi öğrenmek zorunda kaldı.

hahahah ASGARİ ÜCRETİN DEVLETE YANSIMASI VARMIŞ. Cheesy

sigortası boku püsürü benim bildiğim işyeri ödüyor devlet vergisini alıyor.

hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
December 21, 2022, 02:14:56 AM
Asgari ücret 9 bin lira olursa ekmek de İstanbul'da 9 lira olur herhalde diye düşünüyorum. Yani öyle garip bir durumdayız ki gelecekteki zamların miktarını asgari ücrete gelecek zam oranı belirliyor.  Grin  Ekonomi kötüye gittiği için tabi ki asgari ücreti artırmaktan başka çare kalmıyor. Fakat keşke artırılmasına gerek kalmadan şu iş çözülse de insanlar gerçekten nefes alabilse.

2-3 aya kalmadan o asgari ücret zammı eriyip gidecek bir de üzerine insanlar bir önceki seneye kıyasla daha az alım gücüne sahip olacaklar zamanla. Sözde artış yapılmış olacak her sene olduğu gibi malesef.

Şimdi 9 bin lira olsa sevinecek adamlar 2 ay sonra o 9 bin yetmeyince ne yapacaklar acaba? Daha dün okuduğum bir haberi söyleyeyim. Asgari ücret belli olmadan kiralara yüzde 20-30 arası zam geldi diyorlar. Şimdi bu 9 bin alan vatandaş 5 bin kira verirse eline kalacak para 4 bin olacak o da ancak mutfak masrafına yetecek bunun farkına varmadılar. 3 çocuk demesi kolay 3 çocuğa bakacak maddi şart nerede?
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
December 20, 2022, 05:17:55 PM
Asgari ücret 9 bin lira olursa ekmek de İstanbul'da 9 lira olur herhalde diye düşünüyorum. Yani öyle garip bir durumdayız ki gelecekteki zamların miktarını asgari ücrete gelecek zam oranı belirliyor.  Grin  Ekonomi kötüye gittiği için tabi ki asgari ücreti artırmaktan başka çare kalmıyor. Fakat keşke artırılmasına gerek kalmadan şu iş çözülse de insanlar gerçekten nefes alabilse.

2-3 aya kalmadan o asgari ücret zammı eriyip gidecek bir de üzerine insanlar bir önceki seneye kıyasla daha az alım gücüne sahip olacaklar zamanla. Sözde artış yapılmış olacak her sene olduğu gibi malesef.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
December 20, 2022, 04:54:28 PM
Yılbaşından sonra zam üstüne zam yapılacak asgari ücrete yapılan zammın hiç ama hiçbir anlamı kalmayacak. Ne anladım ben bu zamdan diyeceğiz sonra. Olacak olan bu çok da farklı bir senaryo olacağını beklemiyorum. İşveren bu kadar büyük paralarla işe alamam diyecek saatlik olarak çalıştıracak. Her türlü bir yolu bulunuyor. Çözümün bunlara gelmesi lazım aslında.
legendary
December 20, 2022, 03:40:14 PM
200 tl'nin basım hızı 2 katına çıkartıldığını unutmayalım hocam bildiğin silinen sıfırlar geri geliyor 3.5 liralık 2.5 litre kola 30 lira oldu 250 bınlıralık arabalar neredeyse 1 milyonlira.  Bu hızla gidersek birkaç yıla 10bin tl altında maaş alan bir grup kalmaz. Ozamanda ekmek 20 lira olur.

Seçim için her yolu deniyorlar ama bu yol doğru değil ya para basmaktan vazgeçip biz bir bok yedik ekonominin içine sıçtık diye toparlamaya çalışılacak yada zaten seçim sonrası kaybedeceğiz gittiği yere kadar gider verin maaşı diyecekler.

9000 lira asgari ücret oldumu küçük şehirlerin neredeyse tamamı kaçak işçi çalıştırır 9000 liranın primi ne olur abi buna kaç esnaf dayanır. Nasıl bir iş yapıyorda günlük neredeyse 300 liralık bir iş yapacak bu çalışan?

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
December 20, 2022, 11:35:47 AM
bugün yapılan toplantı sonucunda asgari ücretin açıklanacağından bahsediyorlar. türk-iş başkanı 9.000 tl kırmızı çizgimiz demiş ama şayet asgari ücret bu tutarda olursa kamuda çalışanların maaşı ne olacak? aynı şekilde şu an asgari ücret alan birisi ile aynı iş yerinde kalifiye olarak çalışıp 9k tl maaş alan adamın maaşı ne olacak? ekmek kaç para olacak abi ekmek:)
valla seçim öncesi son bir sürpriz gelebilir.
full member
Activity: 406
Merit: 188
December 17, 2022, 01:53:03 PM
Bahsedilen ücret seviyesi eğer ücretin artmasıyla beraber getirilen zamlara önlem alınmaz ise yine az kalacaktır. Bunun önüne geçebilirlerse bazı şeyler iyiye gidecektir. Önüne geçmeye çalışacaklardır artık tavan ücret gibi sınırlamalar yapabilirler. Esnaflar ya da ticaretle uğraşan kim varsa mal alırken önünü göremiyor. Ticaret yapmak da zor mal almak da zor. Herkesin memnun kalacağı ve zamların olmayacağı bir döneme girmeyi temenni ediyorum.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
December 09, 2022, 05:07:04 PM
Asgari ücret için anket vs. yapılmış diye duymuştum. Ortak miktar ise 7800 lira civarı bir değerdi diye hatırlıyorum. Tabi ki şu anki ekonomide bu değer yine yeterli olmayacak ama bir yandan da asgari ücret ne kadar artarsa ilerde gelecek zamlar da o kadar katlanacak. Adeta bir döngünün içerisine girmiş bulunmaktayız.

Eğer bu iddia edilen miktarın üzerinde bir değerde anlaşılırsa bu sefer de işten çıkarmaların daha da fazla olacağını düşünüyorum. Keşke iş hiç buralara gelmeden ekonomi düzelse de maaşlar da normal seviyelere çekilse. Şu anki formülde alım gücü sürekli düşmeye devam edecek.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
December 09, 2022, 02:47:18 PM
Günümüz ekonomisine göre asgari ücretin olması gereken miktar 10 bin TL civarıdır. O da asgari ücrete zam geldikten sonra hiçbir şeye zam gelmemesi koşuluyla. Ancak böyle bir şeyin mümkün olması imkansız. Oylamada sunulan seçeneklerden de ilk seçenekten sonrakiler biraz abartılı olmuş. Asgari ücretin o miktarlara çıkması demek ülkenin bir anda çökmesi demektir. O tutarları çoğu şirket karşılayamaz. Ya birçok insan işsiz kalır ve ülkede suç oranı artar ya da çoğu firma iflas ederek üretim açısından dibe çökmemize neden olur. Bu yüzden gerçekçi konuşmak gerekirse asgari ücret 8200 TL bandında olur ve yine bir miktar diğer şeylere zam gelir.
legendary
December 07, 2022, 09:47:24 AM
Yıllardır bu ülkede gördüğüm en salak olaydır. Asgari ücrete zam gelir herşeye direk zammı yaslarlar lan sadece tek kalemin gideri arttı diğerleri artmadı diyelim yine zam gelir. Bu garip bir algı yaratmış zammı sanki asgari ücret yüzünden yapılıyor. Komediye bak ülkede enflasyon %80 resmi faiz %9 bankada mevduat faizi %21'den yukarı bulabiliyorsunuz ama kira zammı %25  devletin ceza vb konulardaki zammı ise %120. Lan böyle saçma iş mi olur?

Asgari ücrettin kaç olduğunun bir önemi yok önemli olan asgari ücretli kişi sayısının miktarını azaltabilmektir.
member
Activity: 170
Merit: 11
December 07, 2022, 08:35:53 AM
Dolar bazında asgari ücretin uzun vadede artması için ülkedeki sorunlara köklü çözümler üretilmesi gerekli. Buda ha deyince olacak bir şey değil. Sonuçta biz birkaç yılda bu hale gelmedik, birkaç yılda da bu sorunları çözemeyiz. Şuanda seçimden ötürü asgari ücreti 400-450 usd bandına çıkaracaklar fakat bu seviyeler sürdürülebilir değil. Seçimden sonra hangi parti kazanırsa kazansın asgari ücret yine 250 usd bandına inecektir.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
December 07, 2022, 03:53:02 AM
hükümet nasıl yapıyor bilmiyorum ama doları 18,6 da uzun süredir tutmayı başardı. haziran 2022 de asgari ücret 248 dolardı, şuan 296 dolar gelecek zam ile 350 dolara çıkar alım gücü muhtemelen.

şimdi tokiye 7 milyon kişimi ne başvurmuş, eytlileri de ikna edecekler gibi, sosyal yardımda gaza bastılar pttlerin önünde kuyruklar var fatura yardımları yüzünden vs derken muhalefet bu seçimi de kaybedecek gibi görüntü bu.

Seçim yaklaştıkça bu görüntülerin oluşması çok normaldi. Benim beklentim daha fazla yardım yapılacağı yönünde. Daha bunlar buzdağının görünen kısmı. Bir de görünmeyen kısmı olacak. Seçime yakın tüm kozlar tekrar oynanacak. Muhalefet düzgün olmadıktan sonra bu seçimleri de kaybeder. Zaten bu seçimleri de kaybederlerse bir daha iktidar olacağız gibi söylemlerde bulunmasınlar.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
December 06, 2022, 04:46:06 PM
Tahminimce en fazla 7 bin lira olur. Daha fazlasını vermek isterlerse bu kansız patronlar işçileri çıkarır hepsinin yerine yabancı kaçak işçi doldurur. Asgari ücreti yükseltip bu konuda destek sağlarlarsa bu müstesna.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
December 06, 2022, 12:05:22 PM
son dönemde sadece televizyonda değil piyasada da a. ücretin 9000-9500 tl civarı olacağı muhabbeti var.

başlığı açtığım vakit böyle bir şey yazmışım. piyasada bolca vakit geçiren bir insan olduğum için patronlar şu an asgari ücretin 7.750-8.250 tl bandı olmasından yana. herkesin bu konu hakkında haklı bir düşüncesi var. asgari ücrete bu zammı yaparsam mühendisime ne yapacağım? ürünlerin fiyatı artırmak zorunda kalacağım bu da bana olumsuz olarak yansıyacak vs. bu paralar bile istanbul'da düzgün bir evde oturmaya olanak sağlamıyor. hadi ev satın almasını geçtik artık kiralayacak durumda değiliz lan neredeyse!
Pages:
Jump to: