Pages:
Author

Topic: Ελληνικη Πολιτικη και Bitcoin... - page 11. (Read 18735 times)

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Και σήμερα έχουμε το epic πρωτοσέλλιδο από το πρώτο θέμα..  Grin




ποιο λαϊκιστής πεθαίνεις. Γράφουν ότι ναναι ότι ο Βαρουφάκης δουλεύει ακομα και τώρα ως σύμβουλος σε ένα Bitcoin startup από την Συγκαπούρη και ότι ο ίδιος έχει προτείνει στην κυβέρνηση να τους αναθέσουν και έργο.
Από τι βλέπω αυτό το startup ειδικεύετε σε μεταφορά asset και συμβολαίων ενώ μιλάμε προφανώς για μια πολύ μικρή νεοϊδρυθέντα εταιρεία

http://www.tembusu.sg/

Από την μεριά του Βαρουφάκης σε σημερινές του δηλώσεις φυσικά διέψευσε εν μέρη το δημοσίευμα και δήλωσε ότι όντος ήταν σύμβουλος σε αυτό το startup το 2013 γιατί πιστεύει ότι η τεχνολογία των ψηφιακών συναλλαγών είναι το μέλλον γενικά των συναλλαγών. Νομίζω ακολουθεί και αυτός το ρεύμα που υπάρχει αυτή την στιγμή στην Silicon Valley αν και για το πρώτο θέμα και τα φιντάνια που έχει εκεί για δημοσιογράφους αυτά είναι υψηλά γράμματα...Tongue

Εδώ η δήλωση του

Quote
«Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει. Ποτέ δεν πρότεινα "εργοδότη" μου, πόσο μάλιστα την μικρή, νεόδμητη εταιρεία Tembusu, ως σύμβουλο της κυβέρνησής μας. Όποιος επισκεφθεί την ιστοσελίδα μου θα βρει αρκετά άρθρα, ραδιοφωνικές συνεντεύξεις, και video από ομιλίες μου, με θέμα τα ηλεκτρονικά συστήματα πληρωμών. Πρόκειται για ερευνητικό πεδίο με το οποίο είχα ασχοληθεί (σε συνεργασία με πανεπιστήμια και τεχνολογικές εταιρείες του εξωτερικού), πριν κατέλθω στο στίβο της πολιτικής.

Η συγκεκριμένη εταιρεία ήρθε σε επαφή μαζί μου το 2013 ζητώντας μου συμβουλές καθώς οι ιδρυτές της (νέοι, ταλαντούχοι τεχνολόγοι του χώρου) διάβασαν (τυχαία όπως μου είπαν) σχετικά μου άρθρα που τα βρήκαν σημαντικά. Επειδή με ενδιέφερε ιδιαίτερα το πεδίο αυτό, καθώς θα διαμορφώσει το μέλλον των συναλλαγών διεθνώς, συνέταξα και τους προώθησα, από τις ΗΠΑ, όπου εργαζόμουν, εμπεριστατωμένη συμβουλευτική έκθεση. Σε αυτήν τους πρότεινα και περιέγραψα ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο συστημάτων ηλεκτρονικών πληρωμών – το οποίο μάλιστα ονόμασα TRUST.

Από την παράδοση εκείνης της έκθεσης, τον Δεκέμβριο του 2014, δεν τους προσέφερα συμβουλές ούτε είχα μαζί τους καμία επαγγελματική συνεργασία. Όσο για την αναφορά του ονόματός μου ως σύμβουλό τους μέχρι σήμερα, φαντάζομαι ότι αντανακλά την αξία που δίνουν στην συνεισφορά μου εκείνη. Κάτι τέτοιο συμβαίνει και με άλλους οργανισμούς (π.χ. το περιοδικό Science & Society της Νέας Υόρκης) που διατηρούν το όνομά μου στον κατάλογο των συμβούλων ή επίτιμων μελών των διοικητικών τους συμβουλίων. Όσο αφορά την κακοήθη υπόνοια ότι εισηγήθηκα την πρόσληψη της Tembusu από την κυβέρνηση, παρακαλώ να αποσυρθεί άμεσα από την σύνταξη του "Πρώτου Θέματος"».

Νομίζω εκεί στο πρώτο θέμα το έχουν τερματίσει και καλύτερα να ασχολούνται με τις κυλότες που φοράει η κάθε διασημότητα. Το πάνε καλύτερα σε αυτά τα θέματα  Grin 
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
οπως τα λεει ο κριςπανο!
μιλανε οσοι θα επρεπε να ειναι φυλακη, μονο τον Ακη στειλανε για
να καλυφτουν οι υπολοιποι
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Για το Pasok και την δήλωση του προς τον βαρουφάκη βλέπω δεν σχολίασε κανείς που ήταν και η Ελληνική έκδοση του σοσιαλισμού για 30 χρόνια στην χώρα μας Tongue

Μάλλον αυτό είναι καλό γιατί επιτέλους φτάσαμε σε σημείο να μην ασχολείται κανείς μαζί τους  Cheesy απλά δεν υπάρχουν  Grin

Κοινώς τους έχουμε γραμμένους!



Πάντως πόσο γελοίοι μπορεί να είναι για να βγάζουν ανακοίνωση που να λέει οτι ο Βαρουφάκης είναι υπερ του bitcoin, βασίζουν τις παπαρολογίες τους στο πρωταπριλιάτικο ψέμα στον τύπο? Μήπως είναι σύμπτωμα στέρησης της εξουσίας? περαστικά τους!

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Για το Pasok και την δήλωση του προς τον βαρουφάκη βλέπω δεν σχολίασε κανείς που ήταν και η Ελληνική έκδοση του σοσιαλισμού για 30 χρόνια στην χώρα μας Tongue
sr. member
Activity: 261
Merit: 250
Τι να το κανουμε το διαδικτυο εμεις οι κομμουνιστες? Ο Πουτιν θελει να το καταργησει τελειως γιατι λεει οτι ειναι κατασκευασμα της CIA. Θα ριξει μια μπομπα EMP και θα καταστρεψει ολες τις τηλεπικοινωνιες.  Grin
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
ΛΟΛ για ολη τη στοιχομυθια τοσους μηνες μετα! Grin
εγω ψηνομαι για silicon valey, την κοιτιδα της τεχνολογιας.
πηγαν και οι Ρωσοι να κανουν κατι αντιστοιχο αλλα δεν...
μαλλον το εχουν καψει απτην πολυ vodka!
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Εσυ δεν ξερω εαν θα πηγαινες  Β. Κορεα, να μπορουσες να γραφεις στο διαδικτυο.

 Grin
sr. member
Activity: 261
Merit: 250
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Μην ανησυχεις , θα σας γραφω στο φορουμ εδω.
sr. member
Activity: 261
Merit: 250
Και βεβαια θα γινουμε Β. Κορεα αν χρειαστει. Δες τα χαλια του καπιταλισμου στις ΗΠΑ που κοιμουνται στα παγκακια. Μετα την οικονομικη κριση ο κομμουνισμος ειναι επικαιρος οσο ποτε.


Αφου σου αρεσει τοσο πολυ , πηγαινε να ζησεις και εσυ εκει.

Εγω θα προτιμησω την Αμερικη.

Στο καλο και να μας γραφεις...
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Και βεβαια θα γινουμε Β. Κορεα αν χρειαστει. Δες τα χαλια του καπιταλισμου στις ΗΠΑ που κοιμουνται στα παγκακια. Μετα την οικονομικη κριση ο κομμουνισμος ειναι επικαιρος οσο ποτε.


Αφου σου αρεσει τοσο πολυ , πηγαινε να ζησεις και εσυ εκει.

Εγω θα προτιμησω την Αμερικη.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Νομίζω είναι το καταληλότερο νήμα για να βάλω την epic απάντηση του PASOK προς τον βαρουφάκη σήμερα... Tongue

«Εκπέμπει κάθε ημέρα αντιφατικά και ανησυχητικά μηνύματα θέτοντας υπό αμφισβήτηση την σημασία της συμμετοχής της χώρας στην ευρωζώνη, πιστεύοντας στο bitcoin και συζητώντας στα σοβαρά την εισαγωγή διπλού νομίσματος!»,

Οι τύποι είναι ότι νάναι και δεν είναι τυχαίο ότι ήταν οι βασικοί ενορχηστρωτές της καταστροφής της χώρας και της δημιουργίας αυτού του κρατικού εκτρώματος που τα αποτελέσματα του τα βιώνουμε σήμερα. Πού το είδαν οι τύποι ότι ο Βαρουφάκης είναι οπαδός του Bitcoin όταν ο ίδιος σε αρκετά του μηνύματα ακόμα και διαλέξεις έχει δηλώσει τελείως το αντίθετο.
Και το ποιο τραγικό είναι ότι ο Βενιζέλος ανάθεμα και αν ήξερε τι έλεγε. Από τι γνωρίζω ο ίδιος είναι όχι μόνο τεχνοφοβικός αλλά δεν έχει ούτε καν υπολογιστή και συνεχίζει να γράφει στο χέρι πάντα.. Tongue
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
κατατοπιστικότατο το link.

στην παρούσα φάση, φαντάζομαι το τελευταίο πράγμα που θα περνούσε από το μυαλό του Βαρουφάκη θα ήταν να εξετάσει το θέμα των ψηφιακών νομισμάτων.

hero member
Activity: 812
Merit: 1000
Δεν είναι τσαμπουκάδες ούτε μπλόφες. Είναι απλά η θεωρία των παιγνίων σε εφαρμογή από ανθρώπους που την διαχειρίζονται πολύ καλά και την γνωρίζουν.

σωστος!
εδω μορφωθειτε λιγο
https://www.coursera.org/course/welcomegametheory
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Δεν είναι τσαμπουκάδες ούτε μπλόφες. Είναι απλά η θεωρία των παιγνίων σε εφαρμογή από ανθρώπους που την διαχειρίζονται πολύ καλά και την γνωρίζουν.
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Δεν μπαίνω στη διαδικασία να σχολιάσω καν τα περί Β. Κορέας κ.λπ.  Roll Eyes

Υποθέτω ότι όσοι τα ενστερνίζονται έχουν ζήσει από κοντά και έχουν βιώσει τέτοια καθεστώτα?

Αυτό που βλέπουμε και ζούμε αυτές τις τελευταίες μέρες είναι ένα σκληρό πόκερ από παίκτες που μέχρι τώρα είχαν μάθει να κερδίζουν τις παρτίδες χωρίς πολλά πολλά και χωρίς καν να προσπαθήσουν (βλ. Τρόικα / ΔΝΤ) και από παίκτες που μόλις μπήκαν στο παιχνίδι και προσπαθούν να κάνουν πράξη και να χρησιμοποιήσουν όσα είχαν μάθει μέχρι τώρα από βιβλία και εντελώς θεωρητικά (βλ. Βαρουφάκης & λοιπό οικονομικό επιτελείο).

Οι μεν πρώτοι έπαιζαν έχοντας αντιπάλους που απλώς χαίρονταν που ήταν στο ίδιο τραπέζι και δεν τους ένοιαζε τίποτα άλλο, οι μεν δεύτεροι έχουν μπει στο παιχνίδι με την κ@υλα του "νέου" που θέλει να ταράξει τα νερά και να πουλήσει μούρη.

Όπως σε όλες τις "σκληρές" παρτίδες, έτσι κι εδώ οι μπλόφες και οι τσαμπουκάδες για το θεαθήναι πάνε κι έρχονται. Το θέμα είναι ότι όλοι εμείς (ελληνικός λαός) στις πλάτες του οποίου παίζεται το παιχνίδι είμαστε ανήμποροι να αντιδράσουμε, οπότε υποχρεωτικά παρακολουθούμε και μην έχοντας τι άλλο να κάνουμε, σχολιάζουμε, αναλύουμε και απλώς ελπίζουμε, η μπλόφα να μην είναι απλώς μπλόφα αλλά να υπάρχει και ένα καλό χαρτί στο χέρι.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Αμα γίνουμε βόρεια κορέα πρέπει να βρούμε ποιος θα αναλάβει και τον ρόλο του Κιμ Γιονγκ-ουμ
newbie
Activity: 10
Merit: 0
sorry, δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα εγω προτιμω τη Ν.Κορεα.
ο κομουνισμος ειναι μια κριση απο μονος του!
τον βαζω στο ιδιο τσουβαλι με το ναζισμο (α.κ.α. χρυση αυγη)
 Shocked
sr. member
Activity: 261
Merit: 250
Και βεβαια θα γινουμε Β. Κορεα αν χρειαστει. Δες τα χαλια του καπιταλισμου στις ΗΠΑ που κοιμουνται στα παγκακια. Μετα την οικονομικη κριση ο κομμουνισμος ειναι επικαιρος οσο ποτε.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
πολυ θα ηθελα να φτασουμε σε σημειο να καταναλωνουμε ο,τι παραγουμε αλλα μαλλον αυτο ειναι ουτοπια ετσι οπως εχουμε καλομαθει.
η αληθεια ειναι οτι ζουμε σε μια ζαμπλουτη χωρα (απο αποψη φυσικων πορων και ομορφιας) αλλα με αμυαλους και διεφθαρμενους κατοικους
(μερικοι οχι ολοι)
και με λαθος ή και με επιτουτου λαθος πολιτικες και διαχειρηση των οικονομικων μας.
οσο για το BTC, αντιθετως ως υπουργος θα καλοδεχομουν όλα τα εισερχομενα εμβασματα (και θα τα φορολογουσα κιολας)
απο όπου και να προερχονται. τα εξερχομενα μπορει να τα απαγορευα αλλα και παλι δεν μπορουμε να γινουμε και Β.Κορεα.

να δειτε που συντομα θα υπαρξει συμφωνια και θα γινουν ολα οσα θελουν οι γερμανοι Smiley 
Pages:
Jump to: