Pages:
Author

Topic: Ελληνικη Πολιτικη και Bitcoin... - page 6. (Read 18737 times)

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Πάντως αυτός εδώ από την Ισπανία που μιλάει για την Ελληνική κρίση RT πρέπει να τους τρολάρει.. Tongue

https://www.youtube.com/watch?v=oDST9jqEfR8
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
εδω λες ναι σε ολα.
παιρνεις το παραδακι και δεν εφαρμοζεις τιποτα ή σχεδον τιποτα!
τακτικη σαμαρα  Wink

σοβαρα, εγω που θελω να ανοιξω επιχειρηση (ενα ΒΤΜ ας πουμε) πως θα βοηθηθω? να βρω κινητρα? μια σιγουρια, κατι...

να θεσω και μια τελειως υποθετικη ερωτηση που μου ηρθε τωρα:
αν δεν ειχαμε μπει ποτε στο ευρω, πως θα ειμασταν σημερα?
καλυτερα-χειροτερα-το γιδιο
και γιατι?


νομίζω καλύτερα γιατί και τις χρηματοδοτήσεις θα παίρναμε τις Ευρώπης και μια επιτήρηση θα είχαμε στην οικονομία μας και προπάντων δεν θα παίρνανε αλόγιστα δάνεια όπως έκαναν οι κυβερνήσεις Καραμανλή και Σιμήτη που διόγκωσαν υπέρογκα το χρέος για να συντηρούν φυσικά την κομματική τους πελατεία.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
θεογκομεναρες! Shocked
και ειμαι και φαγωμενος, ανακατευομαι
sr. member
Activity: 261
Merit: 250
Και βεβαια θα γινουμε Β. Κορεα αν χρειαστει. Δες τα χαλια του καπιταλισμου στις ΗΠΑ που κοιμουνται στα παγκακια. Μετα την οικονομικη κριση ο κομμουνισμος ειναι επικαιρος οσο ποτε.


Αφου σου αρεσει τοσο πολυ , πηγαινε να ζησεις και εσυ εκει.

Εγω θα προτιμησω την Αμερικη.

Στο καλο και να μας γραφεις...

Ε όχι και να γίνουμει Β Κορέα ρε παιδιά.. Οκ μπορεί να είναι δύσκολα αλλα όχι κι έτσι !

Δηλαδη τι θες να πεις? Δεν σου αρεσει αυτος ο ομορφαντρας ο Κιμ Γιονγκ-ουν?

Αν πω ότι μ'αρεσε θα φανεί περίεργο Cheesy

Ολες οι γκομενες τον λατρευουν

member
Activity: 112
Merit: 10
Και βεβαια θα γινουμε Β. Κορεα αν χρειαστει. Δες τα χαλια του καπιταλισμου στις ΗΠΑ που κοιμουνται στα παγκακια. Μετα την οικονομικη κριση ο κομμουνισμος ειναι επικαιρος οσο ποτε.


Αφου σου αρεσει τοσο πολυ , πηγαινε να ζησεις και εσυ εκει.

Εγω θα προτιμησω την Αμερικη.

Στο καλο και να μας γραφεις...

Ε όχι και να γίνουμει Β Κορέα ρε παιδιά.. Οκ μπορεί να είναι δύσκολα αλλα όχι κι έτσι !

Δηλαδη τι θες να πεις? Δεν σου αρεσει αυτος ο ομορφαντρας ο Κιμ Γιονγκ-ουν?

Αν πω ότι μ'αρεσε θα φανεί περίεργο Cheesy
sr. member
Activity: 261
Merit: 250
Και βεβαια θα γινουμε Β. Κορεα αν χρειαστει. Δες τα χαλια του καπιταλισμου στις ΗΠΑ που κοιμουνται στα παγκακια. Μετα την οικονομικη κριση ο κομμουνισμος ειναι επικαιρος οσο ποτε.


Αφου σου αρεσει τοσο πολυ , πηγαινε να ζησεις και εσυ εκει.

Εγω θα προτιμησω την Αμερικη.

Στο καλο και να μας γραφεις...

Ε όχι και να γίνουμει Β Κορέα ρε παιδιά.. Οκ μπορεί να είναι δύσκολα αλλα όχι κι έτσι !

Δηλαδη τι θες να πεις? Δεν σου αρεσει αυτος ο ομορφαντρας ο Κιμ Γιονγκ-ουν?
member
Activity: 112
Merit: 10
Και βεβαια θα γινουμε Β. Κορεα αν χρειαστει. Δες τα χαλια του καπιταλισμου στις ΗΠΑ που κοιμουνται στα παγκακια. Μετα την οικονομικη κριση ο κομμουνισμος ειναι επικαιρος οσο ποτε.


Αφου σου αρεσει τοσο πολυ , πηγαινε να ζησεις και εσυ εκει.

Εγω θα προτιμησω την Αμερικη.

Στο καλο και να μας γραφεις...

Ε όχι και να γίνουμει Β Κορέα ρε παιδιά.. Οκ μπορεί να είναι δύσκολα αλλα όχι κι έτσι !
hero member
Activity: 728
Merit: 500
sr. member
Activity: 261
Merit: 250
Πειτε μου ποιο απο τα παραπανω μετρα ειναι αναπτυξιακο? Αν φτιαχναμε μια Ελληνο-Κινεζικη ενωση θα ειχαμε περισσοτερη αναπτυξη.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
εδω λες ναι σε ολα.
παιρνεις το παραδακι και δεν εφαρμοζεις τιποτα ή σχεδον τιποτα!
τακτικη σαμαρα  Wink

σοβαρα, εγω που θελω να ανοιξω επιχειρηση (ενα ΒΤΜ ας πουμε) πως θα βοηθηθω? να βρω κινητρα? μια σιγουρια, κατι...

να θεσω και μια τελειως υποθετικη ερωτηση που μου ηρθε τωρα:
αν δεν ειχαμε μπει ποτε στο ευρω, πως θα ειμασταν σημερα?
καλυτερα-χειροτερα-το γιδιο
και γιατι?
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
tzortz δες τις "μεταρρυθμίσεις" των θεσμών και νομίζω θα κατανοήσεις ότι αυτές απέχουν πάρα πολύ στο να χαρακτηριστούν νεοφιλελεύθερες και που θέλουν πραγματικά να μεταρρυθμίσουν την ελληνική οικονομία

http://www.thepressproject.gr/article/78680/Auti-einai-i-protasi-ton-thesmon


(1/10): Ενιαίος συντελεστής ΦΠΑ χωρίς εκπτώσεις στα νησιά στο 23% - Μόνο βασικά ανεπεξέργαστα τρόφιμα στο 13% στο 6% φάρμακα
(2/10): Κατάργηση ελαφρύνσεων για αγρότες + κατάργηση έκπτωσης στο ντίζελ του - Μείωση συνολικά του επιδόματος θέρμανσης
(3/10): Ίδια έσοδα από τον ΕΝΦΙΑ + κατάργηση του άρθρου για την φορολόγηση των τριγωνικών συναλλαγών
(4/10): Κατάργηση του συνταγματικά ορισμένου Ελεγκτικού Συνεδρίου του Κράτους και ίδρυση ανεξάρτητης (από την κυβέρνηση) αρχής
(5/10): Εργαλειοθήκη ΟΟΣΑ στην υγεία και μείωση κατά 50% των δαπανών στο κράτος πρόνοιας για χρηματοδότηση του Ε.Ε.Εισοδήματος
(6/10): Μείωση αμυντικών δαπανών 400 εκ. αλλά με προτεραιότητα σε περικοπές προσωπικού και προμήθειες (όχι στα εξοπλιστικά)
(7/10): Φόρος σε τηλεοπτικές διαφημίσεις, Τηλεοπτικές άδειες, κατάργηση φοροελαφρύνσεων εφοπλιστών - Όλα χωρίς χρονοδιάγραμμα
(8/10): Κατώτατο όριο σύνταξης στα 67 και ποινές που κάνουν ασύμφορη την σύνταξη ακόμα και στους προ του 1982 ασφαλσιμένους
(9/10): Ενοποίηση ταμείων και κατάργηση του ΕΚΑΣ σταδιακά στα επόμενα 3 χρόνια
(10/10): πάγωμα των συντάξεων σε όλες τις βαθμίδες μέχρι το 2021 - Αύξηση των ασφαλιστικών εισφορών των εργαζομένων

για τρεις από αυτές συμφωνώ και εγώ όπως οι συντάξεις και για τους εφοπλιστές για τις υπόλοιπες είναι μην πω τι.. Δεν ξέρω τον κ.. πότε θα το ζητήσουν στο επόμενο μεταρρυθμιστικό πρόγραμμα η στο μεθεπόμενο?  Grin
hero member
Activity: 728
Merit: 500
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Για να "ευθυμήσουμε" λίγο  Grin

hero member
Activity: 812
Merit: 1000
παντως με ολα αυτα που γινονται τα χερια τους τριβουν:
οι ρωσοι
οι τουρκοι(ισλαμ)
χρυση αυγη και καποιοι ευρωπαιοι
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
έχεις κάνει ήδη πάρα πολύ μεγάλη προσαρμογή η μεγαλύτερη που έχει κάνει ποτέ κράτος σε κατάσταση ειρήνης. Το να πας από 17 έλλειμμα σε 1-2% πλεόνασμα είναι κυρίως από την μείωση των κρατικών δαπανών και μετά από την αύξηση φορολογίας καθώς το δεύτερο δεν αποδίδει καθόλου σαν μέτρο σε βάθος χρόνου για προφανής λόγους.
Και ο ισοσκελισμένος προυπολογισμός είναι και ένας λόγος παραπάνω για να μη φοβηθούμε ένα εθνικό νόμισμα.


Δεν εχει υπαρξει πλεόνασμα ΠΟΤΕ εδώ και τουλάχιστον 25 χρονια.

Ακόμη ελλειματικοι είμαστε με -1.5%.


Να σε δω πως θα λειτουργήσουμε με εθνικο νομισμα.
Θα εκτυπώσουν κωλοχαρτα και θα πληρωνουν τους συνταξιούχους.



Όντως, αυτά που ζητούνται από καιρο είναι η μειωση της κρατικης δαπανης, ή αλλιώς μειωση του Δημοσιου τομεα.

Εφόσον δεν θελουν οι κυβερνησεις, τοτε καταληγουν σε ισοδυναμα. Ισοδυναμο θεωρει ο ΣΥΡΙΖΑ την αυξηση του ΦΠΑ.

Προταση του ΣΥΡΙΖΑ ήταν και ΟΧΙ των θεσμών.



Γιατι δεν κανουν τον μισθο στο Δημοσιο τα 580€ που είναι και στον ιδιωτικο τομεα??

Εγώ που διάβασα το κείμενο Γιούνκερ που έδωσε στο Τσίπρα το ρεύμα τουρισμός και τρόφιμα ήταν καθαρά πρόταση των θεσμών. αν θυμάσαι την ίδια πρόταση για τον τουρισμό είχαν κάνει και στον Σαμαρά και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που αυτά τα μέτρα δεν πήγαιναν στην βουλή και αναγκάστηκε να πάει σε εκλογές.



Δεν επεσε η κυβερνηση του Σαμαρα λογω μετρων.
Επεσε επειδή δεν ψηφιζε ο ΣΥΡΙΖΑ Προεδρο της Βουλης. Και που τελικα επελεξε τον Παυλοπουλο τον ΝεοΔημοκρατη.

Ελεος

Ειλικρινά ρε tzortz με αυτά που γράφεις με κάνεις να αναθεωρήσω την γνώμη μου για σένα. Σε έχω και για έξυπνο παιδί και δεν μπορώ να καταλάβω πως μια πολιτική στάση μπορεί να τυφλώσει την λογική κάποιου.
Θα σε ρωτήσω κάτι. Αν ο Σαμαράς ήθελε να βγάλει πρόεδρο της δημοκρατίας δεν θα το είχε κάνει. Αν είχε βάλει ένα μη κομματικό υποψήφιο έναν κοινής αποδοχής δεν θα είχε κερδίσει τους ανεξάρτητους βουλευτές που χρειαζόντουσαν τότε για να βγάλουν πρόεδρο?
Την επιλογή του την βλέπω ως μια ηρωική έξοδο παρά μια υπονόμευση από τον Σύριζα. Από την άλλη ο Σύριζα λόγο της κομματικής πελατείας του ήταν αναγκασμένος να επιδιώξει εκλογές. Αν δλδ έβγαινε πρόεδρος χωρίς να κάνει τίποτα ο Σύριζα να το αποτρέψει και πέρναγαν τα φημολογούμενα μέτρα για κατάργηση του εκας και μειώσεις των συντάξεων θα ήταν μετά υπόλογος ο Σύριζα στους ψηφοφόρους του ότι απλά δεν έκανε τίποτα να το αποτρέψει.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
έχεις κάνει ήδη πάρα πολύ μεγάλη προσαρμογή η μεγαλύτερη που έχει κάνει ποτέ κράτος σε κατάσταση ειρήνης. Το να πας από 17 έλλειμμα σε 1-2% πλεόνασμα είναι κυρίως από την μείωση των κρατικών δαπανών και μετά από την αύξηση φορολογίας καθώς το δεύτερο δεν αποδίδει καθόλου σαν μέτρο σε βάθος χρόνου για προφανής λόγους.
Και ο ισοσκελισμένος προυπολογισμός είναι και ένας λόγος παραπάνω για να μη φοβηθούμε ένα εθνικό νόμισμα.


Δεν εχει υπαρξει πλεόνασμα ΠΟΤΕ εδώ και τουλάχιστον 25 χρονια.

Ακόμη ελλειματικοι είμαστε με -1.5%.


Να σε δω πως θα λειτουργήσουμε με εθνικο νομισμα.
Θα εκτυπώσουν κωλοχαρτα και θα πληρωνουν τους συνταξιούχους.



Όντως, αυτά που ζητούνται από καιρο είναι η μειωση της κρατικης δαπανης, ή αλλιώς μειωση του Δημοσιου τομεα.

Εφόσον δεν θελουν οι κυβερνησεις, τοτε καταληγουν σε ισοδυναμα. Ισοδυναμο θεωρει ο ΣΥΡΙΖΑ την αυξηση του ΦΠΑ.

Προταση του ΣΥΡΙΖΑ ήταν και ΟΧΙ των θεσμών.



Γιατι δεν κανουν τον μισθο στο Δημοσιο τα 580€ που είναι και στον ιδιωτικο τομεα??

Εγώ που διάβασα το κείμενο Γιούνκερ που έδωσε στο Τσίπρα το ρεύμα τουρισμός και τρόφιμα ήταν καθαρά πρόταση των θεσμών. αν θυμάσαι την ίδια πρόταση για τον τουρισμό είχαν κάνει και στον Σαμαρά και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που αυτά τα μέτρα δεν πήγαιναν στην βουλή και αναγκάστηκε να πάει σε εκλογές.



Δεν επεσε η κυβερνηση του Σαμαρα λογω μετρων.
Επεσε επειδή δεν ψηφιζε ο ΣΥΡΙΖΑ Προεδρο της Βουλης. Και τελικα επελεξε τον Παυλοπουλο τον ΝεοΔημοκρατη.

Ελεος


χαχαδχαχαχαχαχαχ.
μια αυτο μια το δημοψηφισμα
νομιζω η κυβερνηση αυτη παιρνει δικαια τον τιτλο του Βασιλια troll Cheesy
hero member
Activity: 728
Merit: 500
γιατι αγαπητε tzortz τοτε θα πρεπει να ριξεις και τις συνταξεις.
δε γινεται να παιρνεις συνταξη 1200ε και να καθεσαι και ο αλλος να σκοτωνεται για 600ε, δεν το θελει ουτε ο θεος αυτο Smiley
και αφου αυτο εινια κοκκινη γραμμη, go figure.
η αληθεια ειναι βεβαια οτι απο  αυτες τις συνταξεις μπορει να ζουν 3-4 ατομα ανεργα!
αλλα...


Να τις ριξουν και τις υψηλες συνταξεις , δεν διαφωνω και σε αυτό καθολου.

Πρεπει να προστατευτεί παντως και ο Ιδιωτικος τομεας, όχι όμως με Σοβιετ κυβερνησεις.
hero member
Activity: 728
Merit: 500
έχεις κάνει ήδη πάρα πολύ μεγάλη προσαρμογή η μεγαλύτερη που έχει κάνει ποτέ κράτος σε κατάσταση ειρήνης. Το να πας από 17 έλλειμμα σε 1-2% πλεόνασμα είναι κυρίως από την μείωση των κρατικών δαπανών και μετά από την αύξηση φορολογίας καθώς το δεύτερο δεν αποδίδει καθόλου σαν μέτρο σε βάθος χρόνου για προφανής λόγους.
Και ο ισοσκελισμένος προυπολογισμός είναι και ένας λόγος παραπάνω για να μη φοβηθούμε ένα εθνικό νόμισμα.


Δεν εχει υπαρξει πλεόνασμα ΠΟΤΕ εδώ και τουλάχιστον 25 χρονια.

Ακόμη ελλειματικοι είμαστε με -1.5%.


Να σε δω πως θα λειτουργήσουμε με εθνικο νομισμα.
Θα εκτυπώσουν κωλοχαρτα και θα πληρωνουν τους συνταξιούχους.



Όντως, αυτά που ζητούνται από καιρο είναι η μειωση της κρατικης δαπανης, ή αλλιώς μειωση του Δημοσιου τομεα.

Εφόσον δεν θελουν οι κυβερνησεις, τοτε καταληγουν σε ισοδυναμα. Ισοδυναμο θεωρει ο ΣΥΡΙΖΑ την αυξηση του ΦΠΑ.

Προταση του ΣΥΡΙΖΑ ήταν και ΟΧΙ των θεσμών.



Γιατι δεν κανουν τον μισθο στο Δημοσιο τα 580€ που είναι και στον ιδιωτικο τομεα??

Εγώ που διάβασα το κείμενο Γιούνκερ που έδωσε στο Τσίπρα το ρεύμα τουρισμός και τρόφιμα ήταν καθαρά πρόταση των θεσμών. αν θυμάσαι την ίδια πρόταση για τον τουρισμό είχαν κάνει και στον Σαμαρά και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που αυτά τα μέτρα δεν πήγαιναν στην βουλή και αναγκάστηκε να πάει σε εκλογές.



Δεν επεσε η κυβερνηση του Σαμαρα λογω μετρων.
Επεσε επειδή δεν ψηφιζε ο ΣΥΡΙΖΑ Προεδρο της Βουλης. Και που τελικα επελεξε τον Παυλοπουλο τον ΝεοΔημοκρατη.

Ελεος
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
γιατι αγαπητε tzortz τοτε θα πρεπει να ριξεις και τις συνταξεις.
δε γινεται να παιρνεις συνταξη 1200ε και να καθεσαι και ο αλλος να σκοτωνεται για 600ε, δεν το θελει ουτε ο θεος αυτο Smiley
και αφου αυτο εινια κοκκινη γραμμη, go figure.
η αληθεια ειναι βεβαια οτι απο  αυτες τις συνταξεις μπορει να ζουν 3-4 ατομα ανεργα!
αλλα...
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Όντως, αυτά που ζητούνται από καιρο είναι η μειωση της κρατικης δαπανης, ή αλλιώς μειωση του Δημοσιου τομεα.

Εφόσον δεν θελουν οι κυβερνησεις, τοτε καταληγουν σε ισοδυναμα. Ισοδυναμο θεωρει ο ΣΥΡΙΖΑ την αυξηση του ΦΠΑ.

Προταση του ΣΥΡΙΖΑ ήταν και ΟΧΙ των θεσμών.



Γιατι δεν κανουν τον μισθο στο Δημοσιο τα 580€ που είναι και στον ιδιωτικο τομεα??

Εγώ που διάβασα το κείμενο Γιούνκερ που έδωσε στο Τσίπρα το ρεύμα τουρισμός και τρόφιμα ήταν καθαρά πρόταση των θεσμών. αν θυμάσαι την ίδια πρόταση για τον τουρισμό είχαν κάνει και στον Σαμαρά και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που αυτά τα μέτρα δεν πήγαιναν στην βουλή και αναγκάστηκε να πάει σε εκλογές.
Pages:
Jump to: