Pages:
Author

Topic: Ελληνικη Πολιτικη και Bitcoin... - page 7. (Read 18737 times)

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
έχεις κάνει ήδη πάρα πολύ μεγάλη προσαρμογή η μεγαλύτερη που έχει κάνει ποτέ κράτος σε κατάσταση ειρήνης. Το να πας από 17 έλλειμμα σε 1-2% πλεόνασμα είναι κυρίως από την μείωση των κρατικών δαπανών και μετά από την αύξηση φορολογίας καθώς το δεύτερο δεν αποδίδει καθόλου σαν μέτρο σε βάθος χρόνου για προφανής λόγους.
Και ο ισοσκελισμένος προυπολογισμός είναι και ένας λόγος παραπάνω για να μη φοβηθούμε ένα εθνικό νόμισμα.
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Όντως, αυτά που ζητούνται από καιρο είναι η μειωση της κρατικης δαπανης, ή αλλιώς μειωση του Δημοσιου τομεα.

Εφόσον δεν θελουν οι κυβερνησεις, τοτε καταληγουν σε ισοδυναμα. Ισοδυναμο θεωρει ο ΣΥΡΙΖΑ την αυξηση του ΦΠΑ.

Προταση του ΣΥΡΙΖΑ ήταν και ΟΧΙ των θεσμών.



Γιατι δεν κανουν τον μισθο στο Δημοσιο τα 580€ που είναι και στον ιδιωτικο τομεα??
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
το φπα δεν ειναι κατι τραγικο.
το τραγικο ειναι το τεραστιο αδηφαγο δημοσιο και το να διωχνεις τις επιχειρησεις-επενδυσεις απο τη χωρα με την ασταθεια
και την ο,τι ναναι φορολογια
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
re tzortz τώρα με δουλεύεις. Με ποιοες μεταριθμήσεις μπορεί να συμφωνήσει ο "φιλελευθερισμός"? Ειλικρινα διαβάζεις καθόλου ξένους οικονομολόγους και τα άρθρα τους σε εφημεριδες όπως η New York Times για να δεις τι λένε για το θέμα. Δλδ πες ειλικρινά και πέρα από πολιτικες σκοπιμότητες.
Πιστεύεις ότι η μεταρίθμηση στο 23% του ρεύματος θα βοηθήσει και σε τι την Ελληνική οικονομία.
Η αύξηση του φπα στο τουρισμό στο 23% και αυτόν θα βοηθήσει και σε τι την Ελληνική οικονομία.
Η περαιτέρω μείωση μισθών και συντάξεων θα βοηθήσει και σε τι την Ελληνική οικονομία.
Η αύξηση των τιμών των βασικών αγαθών σε τρόφιμα σε τι θα βοηθήσει την Ελληνική οικονομία.
Ολα τα παραπάνω είναι ότι μας ζητάνε να εφαρμόσουμε με το καινούργιο πρόγραμμα οι δανειστές.
Για την ιστορία και μόνο γιατί βλέπω ότι δεν υπάρχει καν ενημέρωση η οικονομική πολιτική της Γερμανίας σαν οικονομική σχολή είναι ένα fork του φιλελευθερισμού και το λέω ιστορικά και έτσι όπως καταγράφετε από τις οικονομικές επιστήμες. Είναι δλδ ένα παρακλάδι του φιλελευθερισμού ανακατεμένο με θρησκευτικό προτεσταντικό δογματισμό και με ένα σύστημα αξιών και ηθικής.
Από τι καταλαβαίνεις όλα τα παραπάνω δεν έχουν καμία σχέση με τον φιλελευθερισμό και όσοι εδώ στην ελλάδα κομπάζουν ότι είναι φιλελεύθεροι απλά είναι κρατιστές μην πω χειρότεροι από τους αριστερούς.
Φιλελευθερισμός θα ήταν να ακολουθούσαμε το παράδειγμα της Ισλανδίας. Εκεί έδρασαν σαν πραγματικοί φιλελεύθεροι και όχι σαν γαλατζί όπως εδώ.
hero member
Activity: 728
Merit: 500
παιδια εγω σας το δηλωνω καθαρα, και σπουδασμενος ειμαι και ενημερωνομαι αλλα δεν εχω ιδεα τι θα ωφελησει μακροπροθεσμα
αυτη τη ρημαδα τη χωρα.
οποτε τι νοημα εχει να μου δωσουν να αποφασισω, ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΩ (που λεει και ο κρητηκαρος)
ουτε καν θα ασχοληθω, στην παραλια θα ειμαι

Οι αρχαίοι έλεγαν, ότι εάν απέχεις από τα κοινα τότε εισαι ανέντιμος πολίτης.

Είναι μεγαλη τιμή να συμμετέχεις στις αποφάσεις του λαού σου.



Μάλλον ο κύκλος σου είναι πολύ αριστερος.

 Roll Eyes

η μπορεί και πολύ φιλελεύθερος που πιστεύει στην πραγματική ελεύθερη οικονομία και όχι σε ένα γιαλατζί φιλελευθερισμό.


Ο φιλελευθερισμος συμφωνεί με τις μεταρρυθμίσεις. Εσυ?
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Μάλλον ο κύκλος σου είναι πολύ αριστερος.

 Roll Eyes

η μπορεί και πολύ φιλελεύθερος που πιστεύει στην πραγματική ελεύθερη οικονομία και όχι σε ένα γιαλατζί φιλελευθερισμό.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
παιδια εγω σας το δηλωνω καθαρα, και σπουδασμενος ειμαι και ενημερωνομαι αλλα δεν εχω ιδεα τι θα ωφελησει μακροπροθεσμα
αυτη τη ρημαδα τη χωρα.
οποτε τι νοημα εχει να μου δωσουν να αποφασισω, ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΩ (που λεει και ο κρητηκαρος)
ουτε καν θα ασχοληθω, στην παραλια θα ειμαι
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Μάλλον ο κύκλος σου είναι πολύ αριστερος.

 Roll Eyes
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Αμα το πάρουμε από τις προσωπικές δημοσκοπήσεις εγώ όποιον ρωτάω είναι ενάντια σε ευρώ και σκληρά μέτρα λιτότητας ιδίως το δεύτερο που είναι και το κυρίως ερώτημα του δημοψηφίσματος.
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Γιατί το λες?

Έχεις δει κατι διαφορετικό σε δημοσκοπήσεις?

Οποιον ρωτάω, η απαντηση όντως συμφωνεί και με τις δημοσκοπήσεις.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Σε κατάσταση εθνικού νομίσματος και χρεωκοπίας είναι σίγουρο ότι θα γίνει διαγραφή χρεών ιδίως προς τις τράπεζες. Οσο για τις δημοσκοπήσεις και το 75% μην είμαστε και τόσο σίγουροι ότι ισχύει.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
Συμφωνα με δημοσκοπησεις , το 75% των Ελληνων ειναι υπερ του Ευρω παση θυσια.

Γιατι αραγε?

tzortz, αυτο εξηγειτε ευκολα. οταν εχεις "βαλει" το 75% των Ελληνων να παρει δανεια και να χρωσταει της μιχαλους σε ευρω,
αν τους αλλαξεις νομισμα, τους εσκισες! (η ισοτιμια δεν προκειται να ειναι σταθερη) εκτος και διαγραψεις τα δανεια, κατι που δεν διαφαινεται στον οριζοντα Wink
κατι αντιστοιχο εγινε παλιοτερα οταν δανειζονταν καποιοι BTC (οταν ειχε 40-50$) και μετα πηγε 1000$ και δεν μπορεσαν ποτε να τα αποπληρωσουν!
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
μα τωρα σοβαρα, ζηταμε απο την κυρα κουλα (τυχαιο ονομα) που δεν εχει ιδεα για πολιτικη και οικονομικα
να αποφασισει για τι?
υποτιθεται πως ψηφιζουμε καποιους "ικανους" εκπρωσωπους να παιρνουν τις δυσκολες αποφασεις ή οχι?
αν εινια για την καθε αποφαση να κανουμε δημοψηφισματα, τοτε το κλεινουμε το μαγαζι.
α ρε Γιωργακη, ποσο μας λειπεις :p
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Συμφωνα με δημοσκοπησεις , το 75% των Ελληνων ειναι υπερ του Ευρω παση θυσια.

Γιατι αραγε?
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
θα το ξαναπω αν δεν το εχω πει ηδη. η επιβολη σε οτιδηποτε ειναι πολυ κακο πραμα.
εγηρει αντιδρασεις και ουσιαστικα κανει καποιους που θα επελεγαν (υπο αλλες συνθηκες) αυτο που τους επιβαλλεται, να το μισησουν
και να αντιδρουν!
δεν βαζω καθολου το BTC πανω απο ολα επειδη τυχαινει εγω να εχω μερικα. καποιοι αλλοι αγαπημενοι μου δεν εχουν ιδεα, δεν θελουν
να εχουν ιδεα! Smiley
sr. member
Activity: 387
Merit: 250
μου ήρθε να πω τώρα «ας ελπίσουμε» να μην γίνουν οι φοβίες πραγματικότητα.

μεγάλη πουτάνα η ελπίδα.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Δεν υπάρχουν όλες αυτές οι φοβίες και όσοι επιχειρούν να κάνουν τέτοιες απαγορεύσεις απλά ματαιοπονούν. Οπως είπα δεν ήμαστε πλέον ούτε καν στις αρχές του 2000. Η ψηφιακή τεχνολογία έχει στην κυριολεξία αλλάξει τελείως τους κανόνες του παιχνιδιού.
Για μένα το επαναλαμβάνω δεν χρειάζονται πλέον καν αυτές οι νομισματικές ενώσεις. Εμπορικές ενώσεις ναι αλλά όχι νομισματικές.
sr. member
Activity: 387
Merit: 250
σήμερα πάντως έιδα ότι στην κίνα απαγορεύτηκε -μάλλον- και το reddit, μαζί με το facebook, το youtube και το google.

και ήδη στην ελλάδα στους κύκλους των αριστεριστών παίζει πολύ η φράση εναλλακτική σοσιαλιστική μετάβαση. και το τονίζω στους συγκεκριμένους κύκλους γιατί και εγώ έγραψα προ ημερών το ίδιο, αλλά η διαφορά είναι ότι είμαι ακομμάτιστος.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
συστατικά στοιχεία της ευρωζώνης είναι:
ελευθερία κίνησης κεφαλαίων
ελευθερία κίνησης αγαθών
ελευθερία κίνησης πολιτών

Σε αυτά τα τρία που αναφέρεις δεν είναι και τόσο ελεύθερα όσο τα παρουσιάζουν και δεν είναι ελεύθερα γιατί για να διακινηθεί το κεφάλαιο η τα αγαθά θα πρέπει να πάρουν την έγκριση διακίνησης από κάποιους ενδιάμεσους. Αρά δεν μιλάμε καθόλου για ελευθερία αλλά για σκοπιμότητες. Προσωπικά την ελευθερία ιδίως των αγορών την θεωρώ τελείως διαφορετικά από το σύγχρονο καπιταλιστικό σύστημα που ούτε καν φιλελεύθερο δεν είναι αλλά ένα κρατικοδίαιτο σύστημα που βασίζετε πάνω σε πολιτικές αποφάσεις τελείως αντίθετες από την ελευθερία της αγοράς.
Οσο για τους τουρίστες που λές το εθνικό νόμισμα δεν σημαίνει και βίζα για όλους και κλείσιμο συνόρων για τους πάντες. Δεν θα μετατραπούμε σε βόρεια κορέα. Και πριν με την δραχμή που εγώ την έχω ζήσει υπήρχαν δεκάδες χώρες που η Ελλάδα δεν ζητούσε βίζα για να μας επισκεφτούν οι πολίτες της.
Ανάπτυξη της χώρας και φυσικά και θα έρθει χωρίς το ευρώ. Η οικονομία της χώρας δεν χρειαζόταν ένα σκληρό αποπληθωριστικό νόμισμα όπως ήταν το ευρώ. καταλαβαίνω ότι η ευρωπαϊκή ένωση ήρθε να αντιμετωπίσει τον εφιάλτη του πληθωρισμού που αντιμετώπιζαν αρκετές χώρες ανάμεσα τους και η Ελλάδα στο παρελθών με το δικό τους νόμισα.
καταλαβαίνω ότι η Ευρώπη σήμαινε άνοιγμα της αγοράς των προϊόντων και διακίνηση των αγαθών και ελευθερία διακίνησης κεφαλαίων....Ολα αυτά όμως μέχρι τα μέσα του 90 μπορεί να ίσχυαν. Σήμερα αυτές οι ενώσεις είναι τελείως άχρηστες ιδίως με αυτή την τεχνολογική έκρηξη στο χρηματοπιστωτικό σύστημα και με την αυτόματη μεταφορά κεφαλαίων και αξίας μέσω του internet.
Δεν είμαστε στο 80 ούτε στο 90 να φοβόμαστε ότι θα μείνουμε μόνοι.
sr. member
Activity: 387
Merit: 250
Pages:
Jump to: