Pages:
Author

Topic: Ελληνικη Πολιτικη και Bitcoin... - page 5. (Read 18737 times)

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Νομίζω άργησαν να το κάνουν. Κανονικά θα έπρεπε να είχαν καταλάβει την καταστάση και ήδη να ειχαν τοποθετήσει αυτά τα μηχανήματα.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
ένα ωραίο που διάβασα

Το αληθινό πρόβλημα της ανθρωπότητας είναι το ακόλουθο: ότι έχει παλαιολιθικά συναισθήματα. μεσαιωνικούς θεσμούς. και θεϊκή τεχνολογία.
Το πιο επικίνδυνο είναι ότι τώρα πλησιάζει σε ένα σημείο συνολικής κρίσης.

E.O. Wilson - βιολόγος

οτι καλυτερο εχω διαβασει! ακριβως οπως αισθανομαι την σημερον ημερα (οχι λογω κρισης αλλα οπως βλεπω τον "απλο" κοσμο)
θα το κανω σλογκαν μου Smiley
ειναι σαν να εχεις κανει "αθανατους" τους νεαντερνταλ!

εντωμεταξη εχουν πεσει ολοι οι ξενοι "επιχειρηματιες" να μας βαλουν BTM με το ζορι Cheesy
tzortz, να η ευκαιρια σου να στεισεις μηχανακια εστω και one-way
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Παιδιά δεν ξέρω αν το btcgreece.com έχει λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα η αν έχει κάτι αντίστοιχο το Bitcoinsgreece.com μπορεί και τα δύο απλά να λειτουργούν στο εξωτερικό άρα δεν μπορεί κάποιος με την κατάσταση έτσι όπως είναι σήμερα να κάνει αγορές btc.
Μετά η μόνη λύση είναι το localbitcoins

https://localbitcoins.com/

sr. member
Activity: 387
Merit: 250
Δηλαδή ποιος θα ήταν ένας τρόπος να παρακάμψεις ένα capital control;

Νομίζω τα bitcoin embassies κάτι μπορούν να κάνουν
sr. member
Activity: 387
Merit: 250
ένα ωραίο που διάβασα

Το αληθινό πρόβλημα της ανθρωπότητας είναι το ακόλουθο: ότι έχει παλαιολιθικά συναισθήματα. μεσαιωνικούς θεσμούς. και θεϊκή τεχνολογία.
Το πιο επικίνδυνο είναι ότι τώρα πλησιάζει σε ένα σημείο συνολικής κρίσης.

E.O. Wilson - βιολόγος
legendary
Activity: 910
Merit: 1000

Μέσω του bitstamp μπορώ και να στέιλω τα USD στον λογαριασμο paypal ή να κάνω πληρωμή κατευθείαν, χωρίς διαμεσολάβιτη κάποια τράπεζα?? και κάτι λέει για 2-5 μέρες!

Thanks both of you!! Smiley

Για paypal δεν ξερω, σε τραπεζα μπορείς να στείλεις πάντως, στο παρελθόν που χρησιμοποίησα το bitstamp χρειαζότανε περίπου 3 εργάσιμες ημέρες, η τράπεζα(η δική μου) αν θυμάμαι καλά με χρέωσε επιπλέον με 3Ε σαν φορο εισερχόμενου εμβάσματος η κάτι τέτοιο. Πάντως θα χρειαστεί να κάνεις verify το λογαριασμό σου στο bitstamp, μπορεί να πάρει κάμποσο χρόνο και κόπο. Για μικρότερες συναλλαγές μπορείς να δοκιμάσεις και το https://www.kraken.com/ το verify στο kraken γίνεται σε επίπεδα και μπορείς να κάνεις τις μικρότερες συναλλαγές δίνοντας ελλάχιστα στοιχεία και να ξεμπερδέυεις γρηγορότερα.

Το όλο πρόβλημα μου είναι πως έχω ξεκινήσει να στήνω ένα site και δεν έχω τρόπο να εισάγω χρήματα στον λογαριασμο στον hostgator. Δεν δέχονται bitcoin και δεν βλέπω να βρίσκω άκρη να γεμίσω paypal....

Bad Timing!

Ή θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να δούμε τι θα συμβεί τελικά ή θα πρέπει να επιλέξεις κάποια εναλλακτική (π.χ. hosting που δέχεται BTC)

Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι η namecheap . com δέχεται bitcoin

Επίσης, μπορείς να ψάξεις στο Services https://bitcointalk.org/index.php?board=52.0 εδώ και να βρεις hosting με bitcoin.

Μπορείς να κλείσεις ένα πακέτο για πολύ μικρό χρονικό διάστημα (1,2,3 μήνες) μέχρι να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο και να μπορέσεις να πάς στη hostgator (αλήθεια, γιατίHuh τη θεωρώ από τις πιο προβληματικές μαζί με την Bluehost)

Αλλιώς... Υπομονή μέχρι νεωτέρας.
newbie
Activity: 6
Merit: 0

Μέσω του bitstamp μπορώ και να στέιλω τα USD στον λογαριασμο paypal ή να κάνω πληρωμή κατευθείαν, χωρίς διαμεσολάβιτη κάποια τράπεζα?? και κάτι λέει για 2-5 μέρες!

Thanks both of you!! Smiley

Για paypal δεν ξερω, σε τραπεζα μπορείς να στείλεις πάντως, στο παρελθόν που χρησιμοποίησα το bitstamp χρειαζότανε περίπου 3 εργάσιμες ημέρες, η τράπεζα(η δική μου) αν θυμάμαι καλά με χρέωσε επιπλέον με 3Ε σαν φορο εισερχόμενου εμβάσματος η κάτι τέτοιο. Πάντως θα χρειαστεί να κάνεις verify το λογαριασμό σου στο bitstamp, μπορεί να πάρει κάμποσο χρόνο και κόπο. Για μικρότερες συναλλαγές μπορείς να δοκιμάσεις και το https://www.kraken.com/ το verify στο kraken γίνεται σε επίπεδα και μπορείς να κάνεις τις μικρότερες συναλλαγές δίνοντας ελλάχιστα στοιχεία και να ξεμπερδέυεις γρηγορότερα.

Το όλο πρόβλημα μου είναι πως έχω ξεκινήσει να στήνω ένα site και δεν έχω τρόπο να εισάγω χρήματα στον λογαριασμο στον hostgator. Δεν δέχονται bitcoin και δεν βλέπω να βρίσκω άκρη να γεμίσω paypal....
legendary
Activity: 910
Merit: 1000

Μέσω του bitstamp μπορώ και να στέιλω τα USD στον λογαριασμο paypal ή να κάνω πληρωμή κατευθείαν, χωρίς διαμεσολάβιτη κάποια τράπεζα?? και κάτι λέει για 2-5 μέρες!

Thanks both of you!! Smiley

Για paypal δεν ξερω, σε τραπεζα μπορείς να στείλεις πάντως, στο παρελθόν που χρησιμοποίησα το bitstamp χρειαζότανε περίπου 3 εργάσιμες ημέρες, η τράπεζα(η δική μου) αν θυμάμαι καλά με χρέωσε επιπλέον με 3Ε σαν φορο εισερχόμενου εμβάσματος η κάτι τέτοιο. Πάντως θα χρειαστεί να κάνεις verify το λογαριασμό σου στο bitstamp, μπορεί να πάρει κάμποσο χρόνο και κόπο. Για μικρότερες συναλλαγές μπορείς να δοκιμάσεις και το https://www.kraken.com/ το verify στο kraken γίνεται σε επίπεδα και μπορείς να κάνεις τις μικρότερες συναλλαγές δίνοντας ελλάχιστα στοιχεία και να ξεμπερδέυεις γρηγορότερα.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
Πέδες καλησπέρα,

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορούμε να αγοράσουμε bitcoin σε κάποιο σημείο στην αθήνα, δεδομένου οτι δεν έχουμε τράπεζες??
Και μήπως υπάρχει και καμία περίπτωση να έχει κανείς ιδέα πως μετατρέπουμε το bitcoin σε USD online και αν κοστίζει πολύ??

Ευχαριστώ!

Απευθείας από το ΑΤΜ

http://bitnews.gr/2015/06/%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF-bitcoin-atm-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/

Ναι, το έχω δει και εγώ το ΑΤΜ αλλά τα BTC τα περνάει άμεσα σε όποιο πορτοφόλι θέλεις?? (σόρυ που ρωτάω πολλά, αλλά είμαι σχετικά καινούργιος, μόνο πορτοφόλι στο blockchain είχα κάνει εδώ και 1,5 - 2 χρόνια περίπου αλλά δεν είχα ξανασχοληθεί...)

Πέδες καλησπέρα,

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορούμε να αγοράσουμε bitcoin σε κάποιο σημείο στην αθήνα, δεδομένου οτι δεν έχουμε τράπεζες??
Και μήπως υπάρχει και καμία περίπτωση να έχει κανείς ιδέα πως μετατρέπουμε το bitcoin σε USD online και αν κοστίζει πολύ??

Ευχαριστώ!

για το δευτερο σκελος δες εδω
https://www.bitstamp.net


Μέσω του bitstamp μπορώ και να στέιλω τα USD στον λογαριασμο paypal ή να κάνω πληρωμή κατευθείαν, χωρίς διαμεσολάβιτη κάποια τράπεζα?? και κάτι λέει για 2-5 μέρες!

Thanks both of you!! Smiley
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
Πέδες καλησπέρα,

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορούμε να αγοράσουμε bitcoin σε κάποιο σημείο στην αθήνα, δεδομένου οτι δεν έχουμε τράπεζες??
Και μήπως υπάρχει και καμία περίπτωση να έχει κανείς ιδέα πως μετατρέπουμε το bitcoin σε USD online και αν κοστίζει πολύ??

Ευχαριστώ!

για το δευτερο σκελος δες εδω
https://www.bitstamp.net
member
Activity: 70
Merit: 10
www.hellascoin.gr
Πέδες καλησπέρα,

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορούμε να αγοράσουμε bitcoin σε κάποιο σημείο στην αθήνα, δεδομένου οτι δεν έχουμε τράπεζες??
Και μήπως υπάρχει και καμία περίπτωση να έχει κανείς ιδέα πως μετατρέπουμε το bitcoin σε USD online και αν κοστίζει πολύ??

Ευχαριστώ!

Απευθείας από το ΑΤΜ

http://bitnews.gr/2015/06/%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF-bitcoin-atm-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/
newbie
Activity: 6
Merit: 0
Πέδες καλησπέρα,

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορούμε να αγοράσουμε bitcoin σε κάποιο σημείο στην αθήνα, δεδομένου οτι δεν έχουμε τράπεζες??
Και μήπως υπάρχει και καμία περίπτωση να έχει κανείς ιδέα πως μετατρέπουμε το bitcoin σε USD online και αν κοστίζει πολύ??

Ευχαριστώ!
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
μολις μου ηρθε!
θα επρεπε καθε ανθρωπος στον πλανητη να διαλεγει τι νομισμα θελει να χρησιμοποιει,
σε τι να πληρωνεται και τι να ξοδευει Wink
μπορει να γινει με το fiat αυτο? αυτο θα ηταν πραγματικη επανασταση!

κοιτα να δεις πως ερχονται τα πραματα, ποτε δεν περιμενα να πω "ο σαμαρας τα ειπε σωστα στην ομηλια του σημερα"!
που φτασαμε!!!!!!!  Grin
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
μην απορεις καθολου. κακη ενημερωση, ημιμαθεια και αγραμματοσυνη.
μερικες φορες αναγκαζεσαι εκ των υστερων να μαθαινεις για πραματα που δουλευουν στην πραξη!
και συνεχιζεις να γκρνιαζεις γιατι οι τοκογλυφοι ευρωπαιοι δε σε "βοηθανε!"
sr. member
Activity: 387
Merit: 250
πάντως αν τελικά εισέρθει και δεύτερο νόμισμα στην ελληνική αγορά, θα έχει σίγουρα μεταβλητότητα.

γιατί και το ευρώ να καταργηθεί στην ελλάδα, δεν θα σταματήσει να κυκλοφορεί.

και αν έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε μεταβλητά νομίσματα, πας σίγουρα στα κρυπτονομίσματα.

απορώ πως δεν έχει ακόμα η γενιά του internet, ειδικά στην ελλάδα, ενεργοποιηθεί για τα κρυπτονομίσματα.

απορώ...
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
τώρα το βράδι έγινε αυτό που λέω. Και το μεσημέρι εγώ δεν είχα πρόβλημα
sr. member
Activity: 387
Merit: 250
πάντως έκανα αγορά στο εξωτερικό με χρεωστική σήμερα χωρίς πρόβλημα.

στο ATM που έκανα κατάθεση με κοιτούσαν στραβά οι συμπολίτες βέβαια Shocked
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Μόλις διαπίστωσα ότι όλες οι πιστωτικές κάρτες και από διαφορετικές τράπεζες είναι πλέον μπλοκαρισμένες από τα eshop στο εξωτερικό. Με λίγα λόγια δεν τις δέχεται κανείς Tongue . Πάντως oι κάρτες που τις φορτώνεις με Bitcoin καθώς και το Bitcoin συνεχίζει να δουλεύει κανονικά  Grin
Μου άρεσε πολύ και αυτό το post που ανέβασε ο Satoshi Nakamoto στο twitter

If your capital can be controlled, it's not your capital

https://twitter.com/Satoshi_N_/status/615219143084765184
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Από ότι είδα οι ηλεκτρονικές συναλλαγές δεν έχουν κανένα όριο όπως και οι συναλλαγές με πιστωτικές κάρτες. Μεταφορές χρημάτων όμως στο εξωτερικό δεν μπορείς να κάνεις.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
μηπως με τα capital controls Που λενε να μη μπορεις να στειλεις εμβασμα απο εξω προς τα μεσα (απο ανταλλακτηριο)? ή να εχει απλα καποιο οριο?
παντως με ολα αυτα που γινονται ειναι πολυ καλη ευκαιρια να φανει η χρησιμοτητα των κρυπτονομισματων γενικοτερα
και οχι μονο η αποθηκευση και επενδυση αλλα και η διακινηση τους εκτος όποιων "controls" Smiley
Pages:
Jump to: