Pages:
Author

Topic: Χρεωστικές κάρτες με Bitcoin [INFO] - page 30. (Read 106390 times)

legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
ναι, αυτο το κανουν πλεον και οι τραπεζες οταν χρησιμοποιηεις την χρεωστικη ου καρτα.
υποτιθεται οτι ειναι προστασια, αλλά....
πες οτι δεν εκανες εσυ τη συναλλαγη, τι κανεις? παιρνεις τηλεφωνο και ακυρωνεις την καρτα και ζητας τα λεφτα σου πισω.
τωρα καλη τυχη, αντε απεδειξε οτι δεν εκανες εσυ τη συναλλαγη, αλλαπες οτι το δεχονται οτι ειναι ετσι.
μετα τι κανουν? ακυρωνουν τη συναλλαγη και χανει ο εμπορας? ή δεν την ακυρωνουν και σου επιστρεφουν και τα λεφτα σου πισω και χανουν αυτοι?
ας μας δωσει καποιος τα φωτα του αν εχει τετοια εμπειρια!
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
η κάρτα που σου δίνει το spectrocoin όλα αυτά που λέτε τα κάνει εδώ και κάτι μήνες όπως και ειδοποιήσεις με sms με το που κάνεις κάποια αγορά.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
η e-coin μολις μου εστειλε sms alert μετα απο χρηση της στον ΑΒ.
ενεργοποιησαν αυτην την υπηρεσια φαινεται! Smiley
sr. member
Activity: 336
Merit: 251
Rider of comets, and brother to the nebulae
στο paypal βαζεις τα δικα σου στοιχεια? δεν το χρησιμοποιω και δεν γνωριζω. δινεις ελληνικο ονομα και διευθυνση?
Εγώ έχω δηλώσει τα πλήρη πραγματικά μου στοιχεία, για να μπορώ και να δέχομαι πληρωμές και να το συνδέσω με λογαριασμό ελληνικής τράπεζας (οπότε πρέπει τα στοιχεία να ταυτίζονται).
Αλλιώς μάλλον δεν χρειάζεται.
(Αν και κάποτε, παλιά, προ CC,  είχα φτιάξει λογαριασμό Paypal με ψευδώνυμο και άσχετη διεύθυνση, πήγα να κάνω δυο-τρεις πληρωμές, και μού απενεργοποίησε την κάρτα η τράπεζα διότι υποψιάστηκε απάτη (ότι δηλ. μού είχαν κλέψει την κάρτα), οπότε χρειάστηκε να πάω στην τράπεζα και να ζητήσω να μού επανενεργοποιήσουν την κάρτα.)
member
Activity: 112
Merit: 10
Στο paypal δεν δηλώνεις πουθενά διεύθυνση και χώρα.. Ουσιαστικά βλέπει την Ip που κάνεις τον λογαριασμό..
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
στο paypal βαζεις τα δικα σου στοιχεια? δεν το χρησιμοποιω και δεν γνωριζω. δινεις ελληνικο ονομα και διευθυνση?
μονο η visa τους ενδιαφερει απο που ειναι?
sr. member
Activity: 336
Merit: 251
Rider of comets, and brother to the nebulae
Τί εννοείς; Η κάρτα της e-coin δεν είναι ελληνική, ξένη είναι, οπότε δουλεύει και με το PayPal και όλα. Οι κάρτες που έχουν εκδοθεί από τις ελληνικές τράπεζες είναι που μπορεί να έχουν πρόβλημα.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
ναι σωστα, εννοουσα workaround για capital controls. δουλευει ή το paypal μας "εμποδιζει" ετσι κι αλλιως επειδη ειμαστε ελληναρες?
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
στάνταρ διαδικασία τη βλέπω δε νομίζω να είναι κάποιο κόλπο...
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
https://blog.e-coin.io/how-to-link-e-coin-card-with-paypal-c2b9d25e1aa#.cgg2xtdew
να και ενα workaround για paypal.
το εχει κανεις κανεις?
δουλευει καλα?
full member
Activity: 210
Merit: 100
Είχες κάποια "ποινή" για τα "λάθος" στοιχεία που έβαλες? Εννοώ σου χρέωσε κάτι η τράπεζα?

Το πιο πιθανό είναι να έγινε κόμπλα λόγω capital controls εάν το ποσό που δοκίμασες να στείλεις ήταν πάνω από 500? Πιθανότατα να μην θεωρείται το IBAN της Scotland Bank ελληνικό... Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίει η τράπεζα και όχι η e-coin
Η χασούρα ήταν 1 € δηλ. η προμήθεια που κράτησε η τράπεζα όταν έφυγε το έμβασμα. Το έμβασμα ήταν 100 €.
Όταν επέστρεψε το έμβασμα δεν είχα κάποια άλλη κράτηση.

Υποψιάζομαι ότι μάλλον σκόνταψε στα capital control και στο ότι ο Ελληνικός λογαριασμός της worldpay είναι ενδιάμεσος λογαριασμός από τον οποίο θα πρέπει μετά να φύγουν τα χρήματα και να πιστωθούν σε λογαριασμό της e-coin στο εξωτερικό, χωρίς να μπορεί η worldpay να κάνει ταυτοποίηση δικιά μου για το όριο των 500 €.
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Είχες κάποια "ποινή" για τα "λάθος" στοιχεία που έβαλες? Εννοώ σου χρέωσε κάτι η τράπεζα?

Το πιο πιθανό είναι να έγινε κόμπλα λόγω capital controls εάν το ποσό που δοκίμασες να στείλεις ήταν πάνω από 500? Πιθανότατα να μην θεωρείται το IBAN της Scotland Bank ελληνικό... Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φταίει η τράπεζα και όχι η e-coin
full member
Activity: 210
Merit: 100
κάποιο λάθος θα έχεις κάνει τότε στα στοιχεία που έδωσες για τον λογαριασμό.
Ο αριθμός λογαριασμού IBAN καθώς και το reference number είναι σωστά σύμφωνα με αυτά που μου βγάζει η e-coin στο site τους. Τα τσέκαρα ξανά με την εντολή του εμβάσματος. Να δω τι θα απάντηση το support της e-coin.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
κάποιο λάθος θα έχεις κάνει τότε στα στοιχεία που έδωσες για τον λογαριασμό.
full member
Activity: 210
Merit: 100
Η e-coin έχει προσθέσει επιλογή για φόρτιση της κάρτας με μεταφορά χρηματων μέσω SEPA bank transfer. Χρησιμοποιεί λογαριασμό της worldpay με Ελληνικό IBAN στο εδώ υποκατάστημα της Royal Bank of Scotland.
Έστειλα έμβασμα στις 11/1 και στις 13/1 μου έγινε επιστροφή του εμβάσματος. Θα στείλω email στην e-coin να δω τι θα απαντήσουν.

EDIT: Η δικαιολογία που βλέπω εγώ στην επιστροφή είναι "Μη έγκυρος αριθμός λογαριασμού".
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
και μένα η πλαστική μου από e-coin είναι visa!
full member
Activity: 210
Merit: 100
hands up.
μολις αγορασα online με μια virtual e-coin του πατερα μου.
τη δεχτηκε μονο σαν mastercard, ενω η πλαστικη που εχω εγω ειναι visa Grin
φοβεροι δεν ειναι?
Εάν η virtual card είναι MasterCard λογικό είναι.
Οι κάρτες που δίνει τώρα η e-coin (virtual / πλαστικές) είναι όλες MasterCard. Οι πρώτες που έδινε όταν ξεκίνησε και ήταν μόνο πλαστικές ήταν Visa.

EDIT
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
hands up.
μολις αγορασα online με μια virtual e-coin του πατερα μου.
τη δεχτηκε μονο σαν mastercard, ενω η πλαστικη που εχω εγω ειναι visa Grin
φοβεροι δεν ειναι?
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
μηπως τελικα η καλυτερη μεθοδος για να αγορασεις BTC ειναι με καποιο μιναρομηχανημα?
τα λεφτα του εμβασματος θα τα δινεις στη ΔΕΗ (ουσιαστηκα πληρωνεις ΔΕΗ και λαμβανεις BTC 1 προς 1)
βεβαια με το ρισκο να χαλασει το μηχανημα, τον θορυβο που κανει (αλλα και τη χρησιμη ζεστη τωρα το χειμωνα)
και την αποσβεση που μπορει να μην κανεις ποτε!
βασανο μεγαλο με τις κολοτραπεζες που μπλεξαμε!
full member
Activity: 210
Merit: 100
Αυτό λογικά σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να ξεπεράσει το θέμα των capital control? To ελληνικό IBAN ισοδυναμεί με συναλλαγή εντός Ελλάδος, έτσι δεν είναι?

Βέβαια, η αρχική χρησιμότητα αυτής της κάρτας είναι να μπορείς να ξοδέψεις τα bitcoin σου οπουδήποτε και όχι να τη φορτώνεις απευθείας με ευρώ. Το ιδανικό θα ήταν να μπορείς να αγοράζεις bitcoin αφού στείλεις ευρώ.
Τα capital control ισχύουν.
Όντως το ελληνικό IBAN ισοδυναμεί με συναλλαγή εντός Ελλάδος μεταξύ του δικού μας λογαριασμού και του ελληνικού της worldpay,  αλλά από τον Ελληνικό λογαριασμό της worldpay στον λογαριασμό της e-coin είναι έμβασμα στο εξωτερικό οπότε ισχύει το όριο των 500 €.

Η worldpay είναι διεθνής πάροχος υπηρεσιών πληρωμών. Με την worldpay είχε δημιουργηθεί θέμα όταν μπήκαν τα capital control σε όσους την χρησιμοποιούσαν για να στέλνουν λεφτά στην skrill (τα λεφτά έμειναν μπλοκαρισμένα στον Ελληνικό λογαριασμό της worldpay μέχρι να βγει ο νόμος που επιτρέπει έμβασμα 500 € οπότε και στάλθηκαν τελικά στην skrill ή επιστράφηκαν στον δικαιούχο εάν το έμβασμα ήταν πάνω από 500 €).

Η ευκολία του να γεμίσεις την κάρτα με έμβασμα είναι εάν έχεις ξεμείνει από BTC και βέβαια να δούμε και τις κρατήσεις (fees) για το εάν συμφέρει από την αγορά  BTC σε ανταλλακτήριο και τα fees e-coin BTC to card load.

Εκάνα μια δοκιμή σήμερα στέλνοντας έμβασμα 100 € για να δω τι θα γίνει με διαδικασία, χρόνο εκτέλεσης και fees.
Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

EDIT: Η e-coin λέει ότι μελλοντικά θα μπορούμε να αγοράζουμε BTC από τα χρήματα που έχουμε στην κάρτα. Πάντως προσωπικά πιστεύω ότι το να έχεις και τις δύο επιλογές φόρτισης της κάρτας (BTC και έμβασμα) καλό είναι μιας και ακόμα υπάρχουν προβλήματα με τις Ελληνικές πιστωτικές κάρτες για αγορές από εξωτερικό.
Pages:
Jump to: