Pages:
Author

Topic: Χρεωστικές κάρτες με Bitcoin [INFO] - page 32. (Read 106390 times)

hero member
Activity: 812
Merit: 1000
δοκιμασε το kraken αν δεν σε πειραζει να στειλεις sepa.
για χαμηλα ορια δεν ζητανε χαρτουρα
newbie
Activity: 22
Merit: 0
οσο ανωνυμα και να αγορασεις κατι, εφοσον αυτο το κατι θα στο στειλουν στο σπιτι σου με το ονομα σου τοτε Bye bye ανωνυμια.

Υπάρχουν και digital virtual προϊόντα και υπηρεσίες που δεν χρειάζονται παράδοση στο σπίτι  Wink

Η e-coin είναι μια λύση που απ' ότι βλέπω με εξυπηρετεί αρκετά, το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να αγοράσω BTC...
Δοκίμασα λίγο στο localbitcoins.com και από όλους τους χρήστες - πωλητές που προσέγγισα έφαγα πόρτα γιατί είναι first time user...
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
το θεμα με την ανωνυμια νομιζω μας τρομαζει χωρις να υπαρχει λογος (σοβαρος).
οσο ανωνυμα και να αγορασεις κατι, εφοσον αυτο το κατι θα στο στειλουν στο σπιτι σου με το ονομα σου τοτε Bye bye ανωνυμια.
δηλαδη αν ψαξει και ασχοληθει καποιος σοβαρα θα βρει ποιος αγοραζει τι. το θεμα ειναι τι λογο θα εχει να μπει σε τοσο κοπο και τι λογο εχουμε εμεις οι
καταναλωτες να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας Smiley
η virtual e-coin καρτα δεν ζηταει τιποτα μεχρι καποια ορια.
newbie
Activity: 22
Merit: 0
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Επειδή όπως εξήγησα είμαι νέος στον κόσμο του btc, διαβάζοντας την απάντηση μου γεννήθηκε μια ερώτηση που μπορεί να είναι και η λύση σε αυτό που ψάχνω.
Αν υποθέσουμε ότι το πρώτο σκέλος της συναλλαγής (αγορά btc) είναι επώνυμη αφού έχω τα btc στη διαθεσή μου, αν τα μεταφέρω σε μια εταιρία που δίνει τη δυνατότητα έκδοσης κάρτας σε btc και αφού γίνει η μεταφορά τους στην κάρτα, λογικά μετά δεν υπάρχει ανωνυμία στη χρήση της κάρτας;

Καταλαβαίνω ότι αν ψάξει κάποιος θα βρει από ξεκίνησε η συναλλαγή αλλά δεν με ενδιαφέρει αν κάνω κάτι παράνομο χρησιμοποιώντας την κάρτα, για να έχω φόβο μήπως καταφέρουν και βρουν πως ξεκίνηση η συναλλαγή. 
Απλά θέλω να κάνω κάποιες (νόμιμες) αγορές που δεν θέλω να εμφανίζονται στις προσωπικές μου κάρτες.

'Η μήπως και η εταιρία που διαχειρήζεται την κάρτα θα απαιτήσει η μεταφορά των BTC να γίνει επώνυμα;
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
αυτο που θες γινεται μονο αν αγορασεις Btc απο ΑΤΜ (στην Αθηνα μονο) ή χερι χερι απο καποιον που πουλαει BTC με μετρητα.
βεβαια ετσι θα πληρωσεις λιγο παραπανω λογω των ψηλοτερων fees.
αν ειναι να στειλεις SEPA σε καποιο ανταλλακτηριο για να αγορασεις BTC, παντα θα ξερουν ποιος εστειλε το SEPA.
εφοσον αποκτησεις BTC κανεις μια εγγραφη στο e-coin με ενα email μονο, φτιαχνεις μια ανωνυμη virtual και τη φορτωνεις με τα BTC σου, τοσο απλα.

newbie
Activity: 22
Merit: 0
Αγαπητοί φίλοι/φίλες θέλω τη συμβουλή σας και τη βοηθειά σας σας ένα πρόβλημα που ψάχνω να λύσω.

Προσπαθώ αν βρω μια κάρτα (virtual για την περίπτωσή μου είναι ΟΚ) η οποία όμως να είναι ανώνυμη.
Δοκίμασα όλες τις εταιρίες που έχουν αναφερθεί σε αυτό το post, δεν κατάφερα πουθενά να βρω αυτό που θέλω.
Ακόμα και όσες προσφέρουν κάτι παρόμοιο χρειάζονται verification για να στείλεις χρήματα (δεν έχω bitcoin...) το οποίο ουσιαστικά αναιρεί την ανωνυμία.
Από δύο τρεις πηγές που προσπάθησα να αγοράσω bitcoin για να μπορέσω μετά να τα μεταφέρω στις εταιρίες που προσφέρουν κάρτες, πάλι ήταν αδύνατο, γιατί (τουλάχιστόν με μεταφορά του ποσού αγοράς από τραπεζικό λογαριασμό που προσπάθησα) θέλουν απόλυτο verification. Πάλι δηλ. χάνεται κάθε περίπτωση ανωνυμίας.

Υπάρχει κάποια λύση που γνωρίζετε;
Υπάρχει δηλ. τρόπος να τροφοδοτήσω ένα λογαριασμό σε μία απο αυτές τις εταιρίες με μεταφορά από τραπεζικό λογαρισμό χωρίς verification και μετά να χρησιμοποιήσω αυτό το ποσό σε μία κάρτα;
Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για όρια. 200-250 Ευρώ ανα εξάμηνο μου είναι αρκετά για τη χρήση που θέλω.

Τέλος υπάρχει κάποιος τρόπος να αγοράσω bitcoins ανώνυμα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
η virtual δεν έχει ούτε όνομα αν δε κάνω λάθος ...
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
Γεια σας... Δηλαδή ή xapo είναι ή ανώνυμη κάρτα με το μεγαλύτερο όριο 2500; Και πόσο ανώνυμη είναι; Την κάρτα τη στέλνει με συστημένο ή απλό γράμμα;
για την e-coin λεγαμε. την στελνει με απλο γραμμα (ας το επιβεβαιωσουν και οι υπολοιποι).
γραφει ενα ονομα επανω αλλα δεν χρειαζεται να στειλεις ουτε ταυτοτητες ουτε αλλα
χαρτια και εχεις οριο 2500ε Wink
full member
Activity: 294
Merit: 101
Γεια σας... Δηλαδή ή xapo είναι ή ανώνυμη κάρτα με το μεγαλύτερο όριο 2500; Και πόσο ανώνυμη είναι; Την κάρτα τη στέλνει με συστημένο ή απλό γράμμα;
member
Activity: 96
Merit: 10
Με το ebanking statement αλλά πρέπει να στο στείλουν στα αγγλικά αλλιώς δεν πιάνει. Και η xapo που προσπάθησα να ταυτοποιήσω τον λογαριασμό τελικά ζητάει proof of residence.
Η xapo  εμενα με πιστοποιησε μετα απο λιγο ταλαιπωρεια βεβαια εκανα το εξης εστειλα αστυνομικη η ο οποια ειναι και στα αγγλικα προσοχη ομως θελει λιγο επεξεργασια και με ενα βελακι να δειχνει την ημερομηνια γενησης
επισης ενα λογαριασμο δεκο η κοσμοτε τον οποιο μετεφρασα χειρογραφα διπλα απο τα ελληνικα σε αγγλικα
αυτα και με εκαναν upgrade limts   
Οντως ειναι ενα πολυ καλο εργαλειο για παντου αρκει να εχει χρημα μεσα πας τραπεζα σηκωνεις 2000 ευρω ανα 1000 τη φορα και οι αλλοι σε κοιτα σου λενε πως γινετε αυτο χεχε
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
ok αυτή τη διάσταση δεν έχω εξετάσει! δυστυχώς την χρησιμοποιώ επώνυμα!  μπορώ να βγάλω και μία ανώνυμη λέτε;
οποτε εχεις στειλει χαρτια και εχεις γινει verified?
καποιο ονομα θα γραφει επανω σιγουρα. απλα μπορεις να δωσεις ονομα πατερα μητερας φιλου φιλης κουμπαρου
αρκει να το ξερουν βεβαια Grin
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
ok αυτή τη διάσταση δεν έχω εξετάσει! δυστυχώς την χρησιμοποιώ επώνυμα!  μπορώ να βγάλω και μία ανώνυμη λέτε;
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
εντάξει τη βρισκω ακριβή κάρτα, ίσως για ξένα νομίσματα USD & GBP ίσως να συμφέρει καλύτερα και πάλι κατόπιν υπολογισμών...

τις πρώτες μέρες των CC καλή ήταν αλλά τώρα πλέον υπάρχει πληθώρα προϊόντων!
τι εννοεις ακριβη?
για πες καμια φτηνοτερη να εχει ομως 2500ε ανωνυμο οριο! Wink
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
εντάξει τη βρισκω ακριβή κάρτα, ίσως για ξένα νομίσματα USD & GBP ίσως να συμφέρει καλύτερα και πάλι κατόπιν υπολογισμών...

τις πρώτες μέρες των CC καλή ήταν αλλά τώρα πλέον υπάρχει πληθώρα προϊόντων!
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
νεοτερη απαντηση απο e-coin  Wink

As for the fees:
- we do not have any fee for card load (apart from regular small blockchain one which you will see on the Review stage during the card load) or online/POS purchases;
- for usage, here is 1EUR/month. It should be taken only on months, when you had some transactions;
- there are fees for ATM withdrawal (2.25EUR for domestic ATM, 2.75EUR for international one, i.e. in and out of Greece)
- and for foreign transactions of 3% - when you pay in currency other than your card's one (applied to online/POS payments + additionally to ATM withdrawal).


πως σας φαινεται?
παντως οταν ειχα virtual μου χρεωναν κανονικα το 1EUR/month ακομα και αν δεν εκανα καμια κινηση, ουτε log in δεν ειχα κανει τοτε!
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Visa είναι τελικά, ενώ στη φωτό παραγγελίας δείχνει ότι είναι MasterCard (λάθος στο λογότυπο κάνανε)
Και στο μαιλ που πήρα τα στοιχεία τις κάρτας, δεν αναφέρει ότι είναι visa και παραλίγο να μπλόκαριζα το παυπαλ, καταλαθως την καταχώρισα σαν visa και τη δέχτηκε οκ!
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
2. στο φορτωμα εχει στανταρ 10ε κατω απο την τιμη της αγορας ενω στην αρχικη σελιδα πριν κανω Login
δειχνει την τιμη της αγορας! (το εκλαμβανω ως fee της υπηρεσιας, αλλιως ειναι Bug)

τους εστειλα μυνημα

επιβεβαιώνω, η τιμή που πουλάς τα bitcoin σου για να φορτώσεις την κάρτα είναι σχεδόν 10 ευρώ κάτω από την ισοτιμία

Αυτή τη στιγμή είναι €388.44 όταν το kraken δείχνει 397.76.

Η e-coin virtual είναι MasterCard η visa?
Στο PayPal συνδέεται κανονικά;

Η virtual που έχω εγώ είναι VISA και ναι συνδέεται κανονικότατα με το paypal.
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Η e-coin virtual είναι MasterCard η visa?
Στο PayPal συνδέεται κανονικά;
hero member
Activity: 815
Merit: 500
To ίδιο ακριβώς κάνουν και στη spectrocoin κάρτα Grin
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
η απαντηση φαινεται μεγαλη μπουρδα! τι σημαινει 2 διαφορετικα rates?
βαζω στοιχημα οτι εχουν κρυφες χρεωσεις που δεν τις "διαφημιζουν".
αποκλειεται να κερδιζουν μονο απο το 1$ το μηνα ανα καρτα!
απο προχειρο υπολογισμο η διαφορα ειναι 2-3% που δεν ειναι και τοσο τρομερη αλλα
θα επρεπε να το λενε ξεκαθαρα!

Pages:
Jump to: