Pages:
Author

Topic: Χρεωστικές κάρτες με Bitcoin [INFO] - page 31. (Read 106390 times)

legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Αυτό λογικά σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να ξεπεράσει το θέμα των capital control? To ελληνικό IBAN ισοδυναμεί με συναλλαγή εντός Ελλάδος, έτσι δεν είναι?

Βέβαια, η αρχική χρησιμότητα αυτής της κάρτας είναι να μπορείς να ξοδέψεις τα bitcoin σου οπουδήποτε και όχι να τη φορτώνεις απευθείας με ευρώ. Το ιδανικό θα ήταν να μπορείς να αγοράζεις bitcoin αφού στείλεις ευρώ.
full member
Activity: 210
Merit: 100
Η e-coin έχει προσθέσει επιλογή για φόρτιση της κάρτας με μεταφορά χρηματων μέσω SEPA bank transfer. Το έχει δοκιμάσει κανένας ?

EDIT: Χρησιμοποιεί λογαριασμό της worldpay με Ελληνικό IBAN στο εδώ υποκατάστημα της Royal Bank of Scotland.
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Καλή Χρονιά σε όλους!

Σχετικά με τα όρια αναλήψεων από ATM είναι 420 ευρώ ανά κάρτα. Δηλαδή αν στο λογαριασμό μου έχω εγώ μία κάρτα και η φίλη μου άλλη μία, μπορούμε να κάνουμε ανάληψη 420x2=840. Τσεκαρισμένο.

Για τις αγορές με κάρτα από σάιτ εξωτερικού, δεν υπάρχει κάποιο όριο.
sr. member
Activity: 336
Merit: 251
Rider of comets, and brother to the nebulae
Όχι ρε σεις.
Το όριο των 420 € την εβδομάδα είναι μόνον για ανάληψη μετρητών από το ΑΤΜ.
Το δε όριο των 500 € τον μήνα είναι για μεταφορά (τραπεζικό έμβασμα) από ελληνική τράπεζα σε τράπεζα εξωτερικού.
Για αγορές με κάρτα από το εξωτερικό δεν υπάρχει όριο. Όσα επιτρέπει η κάρτα σου (συνήθως 1000 € την ημέρα).

Μόνη περίπτωση προβλήματος λόγω capital controls είναι να μην επιτρέπεται η αγορά καθόλου. Τώρα έχουν ελευθερωθεί πλέον οι περισσότερες αγορές εξωτερικού, αλλά όχι όλες.

Καλή Χρονιά
newbie
Activity: 31
Merit: 0
420 τον μηνά / τράπεζα / ΑΦΜ.  π.χ. αν έχεις 2 κάρτες στην alpha και 2 στην eurobank θα μπορέσεις συνολικά 840Ε δηλαδή 420/τραπεζα (όσα μπορείς και να σηκώσεις από ένα ατμ) εκτός και αν σου έχει στείλει κάποιος κάποιο ποσό από το εξωτερικό προς τον λογαριασμό σου όπου αυτομάτως αυτό το ποσό δεν περιορίζετε απο τα capital control και μπορείς όλο το ποσό συνολικά να το χρησιμοποιήσεις. ( βεβαίως με το όριο της κάρτας σου πχ 800Ε/ημέρα κτλ κτλ. )
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
με τις αγορές με πιστωτικές η χρεωστικές στο εξωτερικό τι όρια υπάρχουν ανά άτομο? Τα 400 ευρώ?
full member
Activity: 400
Merit: 170
Μάλλον έχει συζητηθεί ήδη, αλλά η e-coin σου επιτρέπει να αγοράσεις Bitcoin με τραπεζική μεταφορά εντός Ελλάδος. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Ξέρετε τι όρια έχει;

Γράψτε λάθος, η πληρωμή γίνεται προς κατάστημα της Royal Bank of Scotland στην Ελλάδα, στο e-banking της Alpha όμως δεν την βγάζει ως τράπεζα εντός Ελλάδος.
member
Activity: 164
Merit: 16
καλησπερα και χροννια πολλα . χρησιμοοιπησω την e-coin και δεν ειχω κανενα προβλημα .
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
πάντως και στο localbitcoins τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι και τόσο ανώνυμες οι συναλλαγές γιατί ποτέ δεν γνωρίζεις πόσο ανώνυμος είναι αυτός που στα έχει δώσει. Στην αλυσίδα δλδ υπάρχει κάποιος που έρχεται σε επαφή μαζί σου, H ποιο ανώνυμη λύση είναι τα ΑΤΜ νομίζω.
newbie
Activity: 22
Merit: 0
Η αλήθεια είναι ότι δεν τη δοκίμασα για να δω αν είναι Mastercard ή Visa αλλά στο email επιβεβαίωσης που μου έστειλαν αναφέρουν οτι είναι Mastercard.
θα τη δοκιμάσω σύντομα και θα γράψω report.

*** UPDATE ***
Βρήκα ένα site
Code:
https://www.bindb.com/bin-database.html
στο οποίο μπορείς να κάνεις αναζήτηση με βάση τον αριθμό της κάρτας (νομίζω τα πρώτα 6 ψηφία είναι αρκετά) και να δεις κάποιες βασικές πληροφορίες.
Το χρησιμοποιήσα και τελικά είναι όντως Mastercard και έχει εκδοθεί από μια εταιρία στο Γιβραλτάρ.
Θυμίζω ότι η δική μου είναι virtual όχι η πλαστική που στέλνουν με το ταχυδρομείο.
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
visa debit ειναι.
η εικονα που εχουν στο site ειναι παραπλανητικη!
δες εδω πως ειναι αν την παραγγειλεις plastic
http://www.cryptocoinupdates.com/wp-content/uploads/2015/12/e-coin-bitcoin-visa-debit-card-580x334.jpg
ναι, στο γιβραλταρ ειναι η visa εταιρεια. τρεχα γυρευε  Grin
newbie
Activity: 22
Merit: 0
Τελικά κατάφερα να βρω μια λύση και την παραθέτω σε περίπτωση που ψάχνει κάποιος κάτι ανάλογο (απόκτηση εντελώς ανώνυμης virtual κάρτας για online συναλλαγες)

Δεν κατάφερα να βρω (εύκολο) τρόπο για "Ανώνυμη" απόκτηση BTC, αλλά απ' ότι κατάλαβα και αυτό είναι δυνατό (χέρι με χέρι με χρήστη εμπιστοσύνης, με λίγο ψάξιμο στο localbitcoins.com κτλ.)
Απλά δεν είχα χρόνο να το εξαντλήσω το θέμα.

Αποφάσισα να ανοίξω "Επώνυμο" λογαρισμό σε ανταλλακτήριο και μέσω τραπεζικής μεταφοράς απόκτησα BTC.
Μετά τα έστειλα στο e-coin.io και η απόκτηση της κάρτας ήταν εύκολη και χωρίς verification με κόστος 0.007271 BTC.
Μετά προσθήκη BTC στην κάρτα απλά από το υπόλοιπο της αρχικής μεταφοράς που είχα κάνει στο e-coin.io
Ελάχιστο ποσό προσθήκης το αντίστοιχο BTC για 10 Ευρώ, απ' ότι είδα μέγιστο ποσό έχει 2500 Ευρώ και το ίδιο όριο ισχύει για ημερήσια συναλλαγή αλλά και για μήνα (με άλλα λόγια μέσα σε ένα μήνα οι συναλλαγές δεν μπορούν να είναι πάνω από 2500 Ευρώ είτε γίνουν μέσα σε μια μέρα είτα μοιραστούν κατά τη διάρκεια του μήνα)
Τα παραπάνω μέγιστα όρι με την προϋπόθεση οτι δεν θα κάνεις verifivation.

Ο σκοπός μου ήταν έτσι κι αλλιώς από την αρχή να κάνω μικροσυναλλαγές (200-250 το εξάμηνο) οπότε με καλύπτει.
Η κάρτα είναι Mastercard και δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.
Θα κάνω update με τα αποτελέσμα όταν την δοκιμάσω τις επόμενες μέρες.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια του φίλους/φίλες του forum.
newbie
Activity: 22
Merit: 0
από το btcgreece ή από coinbase γιατί δεν αγοράζεις;

To btcgreece απο λίγο που είδα σε άλλους μίτους έχει αρκετά προβλήματα στη λειτουργία του (sms επιβεβαίωσης που δεν φτάνουν ποτέ ή φτάνουν καθυστερημένα και είναι πια άκυρα, 8+ ώρες για απάντηση σε support, μέρες ολόκληρες μέχρι να πιστωθεί ο λογαρισμό κτλ.)

Ο μίτος είναι εδώ:
https://bitcointalksearch.org/topic/btcgreececom-647161

Επιπλέον ουσιαστικά δεν μπορείς να αγοράσεις ανώνυμα πρέπει το όνομα του λογαριασμού που θα στείλεις το έμβασμα να είναι το ίδιο με το λογαριασμό που έχεις στο btcgreece.
Τέλος όταν το αποφάσισα να ανοίξω επώνυμο λογαριασμό για να πάρω επιπέλους λίγα BTC, είδα αφού προσπάθησα να κάνω είσοδο αυτό:
"Η εικόνα ασφαλείας έχει δημιουργηθεί αποκλειστικά για εσάς . Θα πρέπει να εμφανιστεί την ίδια εικόνα σε κάθε είσοδο . Αν νομίζετε ότι την εικόνα ασφαλείας σας έχει αλλάξει , βεβαιωθείτε ότι έχετε ελέγξει τη διεύθυνση URL που εμφανίζεται στη γραμμή διευθύνσεων του browser σας . "

Συγγνώμη αλλά σε μια εταιρία που  κακοποιεί την Ελληνική γλώσσα σε τέτοιο βαθμό (τι είναι αυτό άραγε, αυτόματη μετάφραση από google translator;) δεν έχω καμία εμπιστοσύνη και καμία διάθεση να συνεργαστώ μαζί τους...

**** UPDATE [31 Δεκ. 2015] ****
Επειδή δεν είχα εναλλακτική σε μια βιαστική συναλλαγή δοκίμασα το BTCGreece.com
Έκανα μεταφορά μέσα Ελληνικής τράπεζας, το ποσό πιστώθηκε την επόμενη κανονικά.
Η μετατρoπή σε BTC και η μεταφορά σε wallet ήταν άμεση.
Δεν ξέρω πολλά από ισοτιμίες και προμήθειες (είναι η πρώτη μου συναλλαγή σε BTC) αλλά δεν αισθάνθηκα ότι "με κλέβουν".
Τέλος δεν είχα πρόβλημα με τα verification sms τα οποία έλαβα στην ώρα τους και τα χρησιμοποιήσα χωρίς πρόβλημα.
****************************

Για να αγοράσεις από coinbase θέλει πλήρη ταυτοποίηση και μάλιστα με αυτό το γελοίο τρόπο ποπυ πρέπει να τραβήξει selfie με την ταυτότητα ή το διαβατήριο δίπλα στη φάτσα σου. Να μου λειπει το βύσυνο...
newbie
Activity: 22
Merit: 0
15-20ευρω σε btc θα βρεις άνετα και απο το φόρουμ.
Δε χρειάζεται να μπλέξεις με ανταλλακτήρια.
1 post να γράψεις, θα βρεθούνε καμία 10αρια άτομα να σου στείλουνε.
Εσύ τους στέλνεις 15-20 με λεφτά στο λεπτό, PayPal, paysafe, τραπεζική κατάθεση ή χέρι με χέρι αν είστε κοντά Wink

I will do so... Thanks  Cheesy
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
από το btcgreece ή από coinbase γιατί δεν αγοράζεις;

Εγω δεν κατάφερα να βρω κάτι τέτοιο...
Γενικά στο site της e-coin δεν βρήκα πουθενά τρόπο να αγοράσω BTC.

Δίπλα στο "EUR Card Account Balance" πατάς στο Top Up.
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Πρώτα πρέπει να φορτωςεις btc και να παραγγείλεις την κάρτα.
3ευρω για παραγγελία εικονικής κάρτας και 10ευρω για ελαχιςτη φόρτιση.
Μετά αν θες κανείς και ταυτοτηποιηση.

15-20ευρω σε btc θα βρεις άνετα και απο το φόρουμ.
Δε χρειάζεται να μπλέξεις με ανταλλακτήρια.
1 post να γράψεις, θα βρεθούνε καμία 10αρια άτομα να σου στείλουνε.
Εσύ τους στέλνεις 15-20 με λεφτά στο λεπτό, PayPal, paysafe, τραπεζική κατάθεση ή χέρι με χέρι αν είστε κοντά Wink
newbie
Activity: 22
Merit: 0
Δεν υπάρχει πουθενά (στο δικό μου λογαρισμό...) "EUR Card Account Balance" μόνο "BTC Card Account Balance"...
full member
Activity: 400
Merit: 170
Εγω δεν κατάφερα να βρω κάτι τέτοιο...
Γενικά στο site της e-coin δεν βρήκα πουθενά τρόπο να αγοράσω BTC.

Δίπλα στο "EUR Card Account Balance" πατάς στο Top Up.
newbie
Activity: 22
Merit: 0
Εγω δεν κατάφερα να βρω κάτι τέτοιο...
Γενικά στο site της e-coin δεν βρήκα πουθενά τρόπο να αγοράσω BTC.
Υποτίθεται οτι ήδη έχεις, τα μεταφέρει και αγοράζεις αρχικά την κάρτα (3 USD για τη virtual) και μετά την τροφοδοτείς με BTC.
Το θέμα είναι που να βρεις (εύκολα, χωρίς χαρτούρα χειρότερη και απο συνδιαλλαγή με το Ελληκικό Δημόσιο και όσο το δυνατό πιο "Ανώνυμα") τα BTC.
full member
Activity: 400
Merit: 170
Μάλλον έχει συζητηθεί ήδη, αλλά η e-coin σου επιτρέπει να αγοράσεις Bitcoin με τραπεζική μεταφορά εντός Ελλάδος. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Ξέρετε τι όρια έχει;
Pages:
Jump to: