Pages:
Author

Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı - page 21. (Read 17305 times)

legendary
Activity: 1554
Merit: 1334
Merhabalar,

Bugün Ziraat Bankası'na varlık barışı başvurusunda bulunmak üzere gittim. Bank personeli uzun uğraşlar sonucu 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun geçici 90 ıncı madde hükmünden yararlanan EK-1 belgesini doldurmam için verdi. 93 üncü geçici maddeden yararlanmak istediğimi söyledim, fakat banka personeli ellerinde bulunan en güncel belgenin 90 ıncı geçici madde üzerine olduğunu, ve sadece bunu doldurabileceğimi söyledi. Ben de işlem yapmadan çıktım, yarın başka bir Ziraat Bankası şubesine gideceğim. Başına benzer bir durum gelen var mı? İnternetten okuduğum kadarıyla 90 ıncı geçici madde üzerinden başvuru yapılması durumunda %1 vergi verilmesi gerekmekte.

Böyle iş bilmez, yetmezmiş gibi araştırmaz soruşturmaz personele sinir oluyorum.
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10.htm
Bunun çıktısını alıp götürüp masasına atmak lazım. Resmi gazetede yazıyor sen bilmiyorsan bu müşterinin sorunu mu? Ararsın öğrenirsin. 90. madde önceki varlık barışı ve vergili. 93 güncel ve vergisiz.

90. madde üzerinden başvuramazsınız ayrıca. O kanunun süresi bitti geçti gitti. Süresi biten kanuna başvurursanız bankacının da başı ağrır ama farkında değil...

Bthd de bahsetmişti sizin konuyla benzer durumu.

Varlık barışı için Ziraat Bankası'nın sistemindeki evrak kuralların yanına yanlış ilave edilmiş. Belge tek kaynaktan yayınlanıyor, bütün personel de sistemden belge çıkışı aldığı için sisteme belgeyi yükleyen kişinin yüklediği dosyayı indirerek müşteriye sunuyor. Sistemde yüklü evrak bir önceki dönemin varlık barışı sürecine ait, arka sayfasını kontrol ederseniz %1'lik bir vergi kesintisi olduğunu görebilirsiniz. Şu an yürürlükte olan vergi barışı sürecinde ise herhangi bir vergi kesintisi yok.

Eğer karşınıza çıkan belge bu şekildeyse bankacınızdan güncel belgeyi talep edin mutlaka.
member
Activity: 518
Merit: 15
Merhabalar,

Bugün Ziraat Bankası'na varlık barışı başvurusunda bulunmak üzere gittim. Bank personeli uzun uğraşlar sonucu 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun geçici 90 ıncı madde hükmünden yararlanan EK-1 belgesini doldurmam için verdi. 93 üncü geçici maddeden yararlanmak istediğimi söyledim, fakat banka personeli ellerinde bulunan en güncel belgenin 90 ıncı geçici madde üzerine olduğunu, ve sadece bunu doldurabileceğimi söyledi. Ben de işlem yapmadan çıktım, yarın başka bir Ziraat Bankası şubesine gideceğim. Başına benzer bir durum gelen var mı? İnternetten okuduğum kadarıyla 90 ıncı geçici madde üzerinden başvuru yapılması durumunda %1 vergi verilmesi gerekmekte.
legendary
10 gun geçti 200k limitim hala onaylanmadı.
canlı yarıdm bekleyin yogunluk var daha yeni basvurmussunuz diyor.
10 gun nasıl yeni oluyor anlamadım.
baska bir sorunumda 1 aydır beklemede.
neden çalışan sayısını arttırmıyrlar anlamıyorum.
200k herkes için ön tanımlı hale getirildi sanırım. Ben kendi hesabımda denemedim ama hem yukarıda @Bthd söyledi hem de bazı telegram gruplarında gördüm. Halen 50k limit varsa hesabında bir sorun olabilir mi acaba? Türkçe karakter var mı isim soyisimde?

yeni farkettim bende.
super olmuş bu iş.
tesekkurler.
Bu arada günlük çekim 200k aylık çekim limiti de 2 milyon dolar sanırım. Yine sanırımla konuşuyorum hesaba girip bakmadım ama duyduğum bu yönde.
Binance dışında Ftx'ten çekim yapan birisi olursa deneyimlerini yazarsa çok iyi olacak aslında. Binance'ın limitlerinin aksine Ftx limitsiz çekim imkanı sunuyor. Hesaba ne kadar sürede geçiyor bu önemli. Binance maksimum bir kaç saat içinde hesaba gönderiyor parayı. 20 dk'da bankasında parasını gören var.
sr. member
Activity: 2100
Merit: 418
200k herkes için ön tanımlı hale getirildi sanırım. Ben kendi hesabımda denemedim ama hem yukarıda @Bthd söyledi hem de bazı telegram gruplarında gördüm. Halen 50k limit varsa hesabında bir sorun olabilir mi acaba? Türkçe karakter var mı isim soyisimde?

yeni farkettim bende.
super olmuş bu iş.
tesekkurler.
legendary
newbie
Activity: 27
Merit: 1
@bthd güncel ve detaylı bilgi için teşekkürler. Bu güncelleme çok iyi olmuş gerçekten.
sr. member
Activity: 2100
Merit: 418
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Nasıl minimum 200k dolar olarak mı düzenlemişler? Yani 200k doların altında çekim yapılamayacak mı? Bu cevap şu an benim için önemli görür cevaplarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler

Minimum değil maksimum, belgelerini tamamlamamış kişiler için de 200k$ limit tanımladılar. Eskiden 50k$ günlük 500k$ aylık olan üst limiti normal kullanıcılar için 200k$ günlük 2m$ olarak düzenlediler. Ekstra belgelerini tamamlamış kişiler için ise üst limit 250k$ günlük 2.5m$ aylık oldu.

Muhtemelen çok fazla sayıda başvuru almaya başlamışlardı ve eski limit kullanıcılar için yetersiz gelmeye başlamıştı. Desteğe limit arttırmak için başvuru yaptığınızda 1 ay beklemeniz gerekiyordu. Limitler birbirine çok yaklaşınca insanların başvuru yapmasına gerek kalmadı.

Ayrıca FTX gibi piyasadaki olası rakipleri zaten limitsiz withdraw hakkı sunduğu için müşterilerinin kaçmasını engellemek istemiş olabilirler.

kim yapmış bunu?

Binance, tüm kullanıcılar için.
newbie
Para çekim işlemlerinde karşılaşılan Türkçe karakter problemi ile ilgili yeni bir düzenleme getirilmiş. İsminizi düzelterek yeniden onaylamanızı istiyorlar. İsminizde Türkçe karakter var ise ona ve küçük/büyük yazımla düzeliyorsa ona göre düzenleyerek giriş yapın.

Bütün kullanıcılara ait çekim limiti 200k$ olarak düzenlenmiş, ek dokümanları doldurarak limitini zaten 200k$ yapmış olan kişilerin limitleri ise 250k$ olarak yeniden düzenlenmiş.

Nasıl minimum 200k dolar olarak mı düzenlemişler? Yani 200k doların altında çekim yapılamayacak mı? Bu cevap şu an benim için önemli görür cevaplarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler
jr. member
Activity: 68
Merit: 4
Para çekim işlemlerinde karşılaşılan Türkçe karakter problemi ile ilgili yeni bir düzenleme getirilmiş. İsminizi düzelterek yeniden onaylamanızı istiyorlar. İsminizde Türkçe karakter var ise ona ve küçük/büyük yazımla düzeliyorsa ona göre düzenleyerek giriş yapın.

Bütün kullanıcılara ait çekim limiti 200k$ olarak düzenlenmiş, ek dokümanları doldurarak limitini zaten 200k$ yapmış olan kişilerin limitleri ise 250k$ olarak yeniden düzenlenmiş.

kim yapmış bunu?
legendary

legendary
Arkadaşlar bugün bankadaydım varlık barışı için. Gönderilecek olan swift işleminin açıklama kısmına "Bilmem ne numaralı varlık barışı kanununa istinaden." gibi bir açıklama girilmesinin zorunlu olduğu söylendi tarafıma.

Ben de böyle bir açıklamanın girilmesinin mümkün olmadığını ödemeyi yurt dışı bir firmadan alacağımı ilettim. Hemen bana kripto para mı diye sordular. İlginç bir biçimde. Ben pek bilgi vermedim, yurt dışında yaptığım yatırımlar vs. dedim geçiştirdim. Onlarda ilgili kanunda böyle bir madde olduğunu, mevzuatın bu şekilde olduğunu söylediler. Yani varlık barışından yararlanmak için swift açıklamasına bu yasa uyarınca gönderimin yapıldığına dair bir açıklamanın zorunlu olduğu belirtildi.

Bu şekilde bir swift açıklaması girmemin mümkün olmadığını belirtip, formları alıp bankadan çıktım.

Ağır işgüzarlık yaptıklarını düşünüyorum ama bir yandan beni huzursuz ettiler. Başka bir bankada işlemleri yapmayı düşünüyorum.

Siz ne dersiniz bu konuda? Hem varlık barışı deyip kaynağını sormayacağız vergi almayacağız diyorlar, hem de bankaya gittiğimizde paranın kaynağını sormalar falan, açıklamaya yasanın detayını yazdırmaya çalışmalar falan.

İyice uyuz oldum.
Tamamen işgüzarlık yapan bir memur bence.
Ben de Ziraat'ten yaptım. Evrağı doldurup teslim ettim, "para gelince haber edin" dediler. Geldi, haber ettim, süreç tamamlandı.
Kanunda "kimse soramaz" yazarken o memur hangi yetkiyle soruyor?

Bir dahaki sefere resmi gazete'den çıktı alın gidin koyun önüne, göstersin bakalım dediği konuyu.
member
Activity: 140
Merit: 10
Eski varlık barışı formunu getirmişlerdir önüne bende bankaya gittiğimde eski formu çıkarmışlardı ve yenisini istedim. Yukarda bahsedilen yorumlara katılıyorum bankacı meraktan somuştur yada eski forma göre işlem yapmaya çalışmıştır yasada böyle bir durum yok. Bende ziraat kullandım. Başka şubesine gitmenizi öneririm.

Şubeden şubeye fark ediyor mu ya. Bence direk şikayet etsin. Şahsi merakını öyle sorabiliyor mu. Şu konuların en kısa sürede netliğe ulaşması en büyük temennim. Umarım aklımızda şüphe kalmadan işlem yapacağımız günleri de görürüz
newbie
Eski varlık barışı formunu getirmişlerdir önüne bende bankaya gittiğimde eski formu çıkarmışlardı ve yenisini istedim. Yukarda bahsedilen yorumlara katılıyorum bankacı meraktan somuştur yada eski forma göre işlem yapmaya çalışmıştır yasada böyle bir durum yok. Bende ziraat kullandım. Başka şubesine gitmenizi öneririm.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
Arkadaşlar bugün bankadaydım varlık barışı için. Gönderilecek olan swift işleminin açıklama kısmına "Bilmem ne numaralı varlık barışı kanununa istinaden." gibi bir açıklama girilmesinin zorunlu olduğu söylendi tarafıma.

Ben de böyle bir açıklamanın girilmesinin mümkün olmadığını ödemeyi yurt dışı bir firmadan alacağımı ilettim. Hemen bana kripto para mı diye sordular. İlginç bir biçimde. Ben pek bilgi vermedim, yurt dışında yaptığım yatırımlar vs. dedim geçiştirdim. Onlarda ilgili kanunda böyle bir madde olduğunu, mevzuatın bu şekilde olduğunu söylediler. Yani varlık barışından yararlanmak için swift açıklamasına bu yasa uyarınca gönderimin yapıldığına dair bir açıklamanın zorunlu olduğu belirtildi.

Bu şekilde bir swift açıklaması girmemin mümkün olmadığını belirtip, formları alıp bankadan çıktım.

Ağır işgüzarlık yaptıklarını düşünüyorum ama bir yandan beni huzursuz ettiler. Başka bir bankada işlemleri yapmayı düşünüyorum.

Siz ne dersiniz bu konuda? Hem varlık barışı deyip kaynağını sormayacağız vergi almayacağız diyorlar, hem de bankaya gittiğimizde paranın kaynağını sormalar falan, açıklamaya yasanın detayını yazdırmaya çalışmalar falan.

İyice uyuz oldum.

Hangi banka bu; söyleyin çalışmayalım. Konuyu araştırıyorum.

ziraat hocam.

Başka bir şube ya da banka ile çalışmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında kazançların nereden geldiği sorulamaz denmesine rağmen evet soruyorlar; ben yurt dışı borsa kazançları dedim. Bana okuduğum okuldan, okuduğum bölüme kadar sorular sordular (2018'de de sormuşlardı). Hatta kobiler için çalışan diğer bankacı konuşmalara kulak misafiri oldu ve (Binance) borsasını duyunca Tether muhabbeti yapmaya başladık Smiley. Banka çalışanları ya meraktan ya da başları derde girmesin diye sorular sorabiliyor.

Yukarıda da yazdığım gibi 2018'de %2 vergi vardı ve o vergi alınırken açıklamaya VARLIK BARIŞI yazıldı ancak swifte hiçbir şey yazmadım; şu an vergi de yok ve swiftin açıklamasına bir şey yazmaya gerek yok. Zaten formu incelerseniz aşağıda hisse senetleri için bile bildirimde bulunabiliyorsunuz. Hisse senedi için aracı kurum kullanan adam açıklama kısmına nasıl VARLIK BARIŞI yazdıracak? Bankacı mantıken kendiyle çelişiyor.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966

İyice uyuz oldum.

Hangi banka bu; söyleyin çalışmayalım. Konuyu araştırıyorum.

Kanun burada ve böyle bir şey kesinlikle yok; sadece 2018'de benden vergi alırlarken açıklama kısmına VARLIK BARIŞI yazıldı. Şu an vergi olmadığı için hiçbir şey yazılmıyor.

Yurt dışında bulunan varlıkların Türkiye’ye getirilmesi
MADDE 4 – (1) Geçici 93 üncü madde kapsamında bildirilen varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacaktır. Bu hükümden faydalanılabilmesi için bildirime konu edilen varlıkların, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren üç ay içinde Türkiye’ye getirilmesi veya Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi şarttır. Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba ilgili varlığın transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibi ile yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olmasının söz konusu hükümden faydalanılması açısından herhangi bir önemi bulunmamaktadır.
(2) Yurt dışında bulunan varlıklar, yurt dışında bulunan banka veya finansal kurumlardan kullanılan ve 17/11/2020 tarihi itibarıyla kanuni defterlerde kayıtlı olan kredilerin en geç 30/6/2021 tarihine kadar kapatılmasında kullanılabilecektir. Bu takdirde, defter kayıtlarından düşülmesi kaydıyla, borcun ödenmesinde kullanılan varlıklar için Türkiye’ye getirilme şartı aranmayacaktır. Bu hükümden yararlananların, kredilerini kapattıklarına dair yurt dışında bulunan banka veya finansal kurumlardan alacakları tevsik edici belgeleri talep edildiğinde ibraz etmek üzere muhafaza etmeleri yeterlidir.
(3) 17/11/2020 tarihi itibarıyla kanuni defterlerde kayıtlı olan sermaye avanslarının, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının bu tarihten önce Türkiye’ye getirilmek suretiyle karşılanmış olması hâlinde, söz konusu avansların defter kayıtlarından düşülmesi kaydıyla anılan madde hükümlerinden yararlanılabilecektir.
(4) Yurt dışında bulunan ancak kapsama girmeyen varlıkların (örneğin taşınmazların) 30/6/2021 tarihine kadar kapsamdaki varlıklara dönüştürülmek suretiyle söz konusu madde hükümleri çerçevesinde Türkiye’ye getirilmesi mümkündür.
(5) Türkiye’ye getirilmekten maksat;
a) Para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının fiziki olarak Türkiye’ye getirilmesi veya bu varlıkların Türkiye’deki banka veya aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi,
b) Fiziki olarak Türkiye’ye getirilmesi veya aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi mümkün olmayan menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının aracı kurumlara bildirilmesidir.
(6) Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının Türkiye’deki banka veya aracı kurumlarda mevcut ya da yeni açılan bir hesaba transfer edilmesi durumunda, banka dekontu veya aracı kurum işlem sonuç formları, varlıkların Türkiye’ye getirilmiş olduğunun tevsikinde kullanılabilecektir.
(7) 30/6/2021 tarihine kadar banka veya aracı kurumlara bildirilmesi kaydıyla, yurt dışında bulunan söz konusu varlıkların Türkiye’ye fiziki olarak getirilmesi sırasında yapılan deklarasyon/bildirime istinaden Gümrük İdaresinden alınan belgeler, varlıkların Türkiye’ye getirilmiş olduğunun tevsikinde kullanılabilecektir.
( 8 ) Kapsama giren varlıkların Türkiye’ye getirilmesi nedeniyle, hiçbir suretle vergi incelemesi ve tarhiyatı
yapılmayacaktır. Yurt dışında bulunan varlıkların bildirimi üzerine banka veya aracı kurumlarca yapılacak işlemler
MADDE 5 – (1) Gerçek ve tüzel kişiler yurt dışında bulunan varlıkları, iki nüsha olarak hazırlayacakları Ek1'de yer alan form ile bankalara veya aracı kurumlara bildireceklerdir. Formun bir nüshası, ilgili banka veya aracı kurum tarafından, varsa bildirim nedeniyle açılan hesaba ilişkin bilgiler yazılıp tasdik edildikten sonra, düzenlenen banka dekontları veya işlem sonuç formlarıyla birlikte ilgilisine geri verilecektir.
(2) Bildirimin gerçek veya tüzel kişinin vekili ya da kanuni temsilcisi tarafından yapılması halinde, bankalar veya aracı kurumlarca söz konusu vekil veya kanuni temsilcinin yetkili olup olmadığı hususu kontrol edilecektir.
(3) Bildirime konu edilen varlıklara ilişkin olarak banka veya aracı kurumlar tarafından, bildirimde bulunanlardan herhangi bir belge istenilmeyecektir.
(4) Banka veya aracı kurumlardan, bildirime konu edilen varlıklara ilişkin olarak vergi dairelerince herhangi bir belge istenilmeyecektir.
legendary
Sizce swift ile hafta sonu çekim talebi versem bir sorun yaşarmıyım ve hafta sonu hesaba gelir mi deneyenimiz oldu mu acaba? Bir diğer merak ettiğim eğer geliyorsa hafta sonu yurt dışı bankasından mı gönderiliyor yoksa Türkiye’den aracı kurum vasıtasıyla mı ödemeyi ulaştırıyorlar bunu merak ediyorum. Varlık barışında belirtiğim tutarın yarısını göndermiştim şimdi diğer yarısını gönderip pazartesiye kadar işlemimi tamamlamış olmak istiyorum.

Sorun yaşamazsınız, swift işlemleri tatil ve benzeri günlerde gerçekleşmiyor ancak sistemde sırada bekliyor. Bitcoin mempool gibi düşünebilirsiniz. Gönderimi gerçekleştiren banka kapalı ise sisteme hiç yüklenmez, sadece alıcı banka kapalı ise arada bekler. Bankalar açıldığında işlemleriniz gerçekleşir.

Oynadığım bir oyunda ödeme problemi sebebiyle oyunum askıya alınmıştı. Swift ile işlem gerçekleştirmemi istediler 34 dolarlık bir ödeme için yaklaşık 30$ transfer ücreti ödeyerek tatil dönemi olduğu için yaklaşık 10 gün transferimin gerçekleşmesini beklemiştim. Paranızın arada beklemesi sizin için bir sorun olmayacaksa gönderebilirsiniz.

Pazar günü gerçekleştirdiğiniz işlemler saat farkından dolayı pazartesi öğleden sonra gerçekleşiyor.
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
Sizce swift ile hafta sonu çekim talebi versem bir sorun yaşarmıyım ve hafta sonu hesaba gelir mi deneyenimiz oldu mu acaba? Bir diğer merak ettiğim eğer geliyorsa hafta sonu yurt dışı bankasından mı gönderiliyor yoksa Türkiye’den aracı kurum vasıtasıyla mı ödemeyi ulaştırıyorlar bunu merak ediyorum. Varlık barışında belirtiğim tutarın yarısını göndermiştim şimdi diğer yarısını gönderip pazartesiye kadar işlemimi tamamlamış olmak istiyorum.

Hocam denemedim ama muhtemelen işlem pazartesi gerçekleşir, öyle yapacağınıza bence işlemi pazartesi yapmaya çalışın daha garanti sonuç alırsınız.
newbie
jr. member
Activity: 68
Merit: 4
- İstediğiniz kadar sayıda paranızı parça parça getirebilirsiniz bunda bir sıkıntı yok, rahat olun.
- Getirdikten sonra yapmanız gereken bir şey yok, sadece dekontlarınızı bankadan da isteyiniz o kadar, elinizde form da var kanun da orda yazıyor, hiç birşey olmaz. Sadece belki olurda kaynak sorarlar ilerde ki sormamaları gerek ama kara para aklama veya terör finansmanı için soruşturma söz konusu belki olabilir. O zaman da ben yatırım yaptım öyle işleri bilmem dersiniz.
finans hesabına deneme yapmıştım 1 gün içinde geçti fakat vakıf hesabıma gerçekleştiremedim 3 gün içinde "failed" verdi.  sizin dediğiniz gibi şimdi  alıcı adresini banka olarak verdim bilgileri tekrar başlattım. vakıfbank için adres bilgilerini nasıl verdiniz @AkrepManX  dostum ben böyle yaptım doğru mudur ?  

Ben vakıfbanka denemiştim ama olmamıştı.
https://wise.com/gb/swift-codes/TVBATR2A

şuraya göre yapmakta fayda var.

failed başka bir sorundan da olmuş olabilir küçük miktarlar ile deneme yapın önce, olmuyorsa diğer bankadan devam edersiniz.
Pages:
Jump to: