Pages:
Author

Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı - page 20. (Read 17305 times)

jr. member
Activity: 59
Merit: 34
Binance fiat çekme sayfasında usd tamamen kalkmış. Anlaşılan artık oradan usd çekme bir daha olmayacak. Artık başka borsalara gideriz. Madem binance bizi tam varlık barışı öncesi yarı yolda bıraktı bizde binance tan vaz geçeriz. Ben ilk fırsatta başka borsaya geçeceğim.
newbie
Activity: 7
Merit: 0
FTX borsasindan USD çekmeyi deneyin.

FTX borsasını hiç bilmiyorum. Sıkıntısız dolar çekilebiliyor mu? Denediniz mi? Limit konusunda bilginiz var mı?

Deneyip başaran ve başaramayan arkadaslar oldu. Onayli hesaplara cekim limiti yok diye hatirliyorum.

Ftx  de de silvergate ile Swift işlemi yapılıyor az bir araştırma yaptım ama denemedim kraken de de euro bank Frick Swift ve silvergate usd çekimi onaylı hesaplarda yapılıyor araştirdim denemek lazım
hero member
Activity: 1316
Merit: 966

FTX borsasını hiç bilmiyorum. Sıkıntısız dolar çekilebiliyor mu? Denediniz mi? Limit konusunda bilginiz var mı?

Deneyip başaran ve başaramayan arkadaslar oldu. Onayli hesaplara cekim limiti yok diye hatirliyorum.
jr. member

hero member
newbie
Kraken de silvergate çalışıyor bilmiyorum deneyeniz varmi
Bank Frick Swift ten euro çekim oluyor mu
newbie
Bende bu hafta verdim ziraat bankasına bilgi form doldurdum usd hesabı açtık ama binance usd Swift silvergate çekimi durdurdu euro olarak çekim yapılıyormu burda bir arkadaş ben çektim demişti diğer borsalar varmi çekim yapılan usd
jr. member
Binance sorunu çözebildi mi? Bende dolar gönderimi olmuyor. Euro deneyeceğim ama oda sıkıntılı sanırım. Başka borsalara gideceğiz demek ki...
jr. member
Activity: 68
Merit: 4
varlık barışının uzatılması ile ilgili duyum alan var mı hiç?

son yıllarda genelde uzamış ama bunu da o gece geç saatlerde vs açıklarlar sanırım, genelde böyle yapıyorlar.
sr. member
Activity: 2100
Merit: 418
varlık barışının uzatılması ile ilgili duyum alan var mı hiç?
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
Arkadaşlar bugün Binance'dan Silvergate Bank ile swift işlemlerinin durdurulduğu ve USD çekim ve yatırmaları için alternatif bir çözüm için çalıştıkları ile ilgili bir mail geldi. Çözüm üretilene kadar, para çekme planı yapan arkadaşların planlamalarını gözden geçirmelerini tavsiye ederim. Aşağıya mailin içeriğini yapıştırıyorum.

Silvergate Bank sadece binance için değil bir çok kripto borsası için USD köprüsü işlevini yerine getiriyordu. Binance tarafından gönderilen USD çekiminin iptali ile ilgili maili sabah okudum. Transfer hacimlerinin artmasıyla bankanın trafiği dikkat çekmiş olabilir diye düşündüm ancak diğer borsalardan (kraken-FTX-paxos) benzer iptal haberi gelmemesi problemin binance ile aralarında olan anlaşma şartlarında olduğunu hissettiriyor. Bir kaç gün daha diğerlerinden iptal haberi gelmezse olay netleşir.

Aynen hocam sadece binance ve banka arasındaki bir durum olabilir ama binance bu sonuçta, kısa sürede başka bir şekilde olayı çözeceklerini düşünüyorum, belki yakında başka bir banka ile anlaşırlar, varlık barışının son günlerinde böyle bir şey iyi olmadı ama daha zamanımız var, bekleyelim bakalım.
jr. member
Activity: 52
Merit: 14
Çekim talimatı verdim acaba ne kadar zamanda geçer, ufak miktarları test için çekmiştim bir önceki gün, yaklaşık 4-12 saat arasında geçmişti, meblağ artınca bekleme süresi de artıyor mu? Bunlar anlaşmaları bu gece bitiyor diye dünkü çekimlere de zorluk çıkarmazlar umarım? Gerçi binance da successful diyor ama henüz bankaya yansıyan bir şey yok, adres de kayıtlı olan , önceden test ettiğim hesabıma ulaşan adres. Gerçi henüz 1 gün bile dolmadı ama insan yine de endişe ediyor  Grin

Bir de FTX e de yeni kaydoldum, oradan da çekim tecrübesi olan var mı acaba hiç?
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Arkadaşlar bugün Binance'dan Silvergate Bank ile swift işlemlerinin durdurulduğu ve USD çekim ve yatırmaları için alternatif bir çözüm için çalıştıkları ile ilgili bir mail geldi. Çözüm üretilene kadar, para çekme planı yapan arkadaşların planlamalarını gözden geçirmelerini tavsiye ederim. Aşağıya mailin içeriğini yapıştırıyorum.

Silvergate Bank sadece binance için değil bir çok kripto borsası için USD köprüsü işlevini yerine getiriyordu. Binance tarafından gönderilen USD çekiminin iptali ile ilgili maili sabah okudum. Transfer hacimlerinin artmasıyla bankanın trafiği dikkat çekmiş olabilir diye düşündüm ancak diğer borsalardan (kraken-FTX-paxos) benzer iptal haberi gelmemesi problemin binance ile aralarında olan anlaşma şartlarında olduğunu hissettiriyor. Bir kaç gün daha diğerlerinden iptal haberi gelmezse olay netleşir.
jr. member
aynen, bugun yarın çekimler gerçekleşir ama sanırım başarılı olarak?
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game

"Fellow Binancians,

From 11 June 2021 (UTC 23:59) USD deposits and withdrawals over SWIFT through Silvergate Bank will be discontinued.

Rest assured, we are working hard to provide an alternative USD solution.

In the meantime you may use the following channels:

Other available bank transfer options (eg: EUR (SEPA), GBP (FPS), AUD, RUB, BRL,...) via “Buy Crypto” > “Bank Deposit” and selecting the corresponding currency. You may also enjoy ZERO fees when making EUR or GBP deposits.
Local alternative payment methods that are available in your country
Debit / Credit card purchase
P2P
Note: USD deposits made to our Silvergate Bank account after 11 June 2021 (UTC 23:59) will be returned to your account within 21 working days. The returned amount may be lower due to external bank fees involved.

Thank you for your understanding and support.

Binance Team

09 June 2021"
hero member
konu yavaşladı sanırım biraz da fiyat düşüşleri ile mi alakalı arkadaşlar?
binance ile son dönemde para çekip sorun yaşayan oldu mu?

Her şey yolunda.
jr. member
konu yavaşladı sanırım biraz da fiyat düşüşleri ile mi alakalı arkadaşlar?
binance ile son dönemde para çekip sorun yaşayan oldu mu?
newbie
Activity: 3
Merhaba,

Konuyla ilgili birçok önemli ayrıntı yazılmış. Ben kendi deneyimimden bir ek yapmak istiyorum. Vergi incelemesi olmamasıyla paranın kaynağının
sorgulanması iki farklı konu. Vergi konusu bankaların pek umurlarında değil aslında. Onlar varlık barışında dilekçenizi alan ve saklayan aracılar olarak
hizmet veriyorlar. Devlet inceleme yapmak isterse siz ya da banka varlık barışı başvuru belgesini çıkarıp göstereceksiniz ve yasal hakkınızdan faydalanacaksınız. Bankaların asıl sorumluluğu
ise varlık barışından bağımsız uyum mevzuatı (compliancy). Varlık barışı tebliğinde vergi incelemesi yapılmayacağı söyleniyor ama suç şüphesi vb. durumlarda bir inceleme yapılmayacağı söylenmiyor. Zaten söylenemez. Yani varlık barışı var diye kara parayı ülkeye sokacam kafama göre diyemez kimse. Dolayısıyla bankalar da cümle içinde "kripto" kelimesi geçince saçma sapan refleksler gösterebiliyor. Size tavsiyem, varlık barışı başvurusu yaptığınız sırada bankadaki yetkiliye paranın kripto para borsasından geleceğini, paranın kaynağı ile ilgili belgelere sahip olduğunuzu ve ilgili swifti inceleyecek birime bunu önden bildirmesini
söylemeniz. Sizin profilinizden vb. bağımsız sırf kripto para borsası diye gelen swifti reddetme ihtimalleri var. Bende ilk denemede böyle bir durum oldu ama sonra
profilimi (çalışma durumu, gelir seviyesi ) vb. gözetip swifti onayladılar. Rakam da ilk deneme olduğu için cüzi bir miktardı. Sonraki daha büyük rakamlardaki swiftlerde sorun çıkmadı ama ilki onaylandığı için.
Bu arada bu baştaki saçmalığı yapan banka da BTCTurk'ün doğrudan çalıştığı bankalardan biri. Yani her türlü saçmalığı öngörüp süreçteki kademeleri önden bilgilendirmek lazım. Yukarıda da
yazılmış. Büyük ihtimalle şubedeki yetkiliye de siz öğreteceksiniz mevzuatı. Bildiğinizden emin olarak yanlış yönlendirdiğini düşündüğünüz her durumda itiraz edin ve doğrusunu öğrenmesi
için kime ulaşacaksa ulaşmasını isteyin. Çok az yapılan bir uygulama olduğu için kimse bir halt bilmiyor.

member
Activity: 518
Merit: 15
Merhabalar,

Bugün Ziraat Bankası'na varlık barışı başvurusunda bulunmak üzere gittim. Bank personeli uzun uğraşlar sonucu 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun geçici 90 ıncı madde hükmünden yararlanan EK-1 belgesini doldurmam için verdi. 93 üncü geçici maddeden yararlanmak istediğimi söyledim, fakat banka personeli ellerinde bulunan en güncel belgenin 90 ıncı geçici madde üzerine olduğunu, ve sadece bunu doldurabileceğimi söyledi. Ben de işlem yapmadan çıktım, yarın başka bir Ziraat Bankası şubesine gideceğim. Başına benzer bir durum gelen var mı? İnternetten okuduğum kadarıyla 90 ıncı geçici madde üzerinden başvuru yapılması durumunda %1 vergi verilmesi gerekmekte.

Bugün başka bir şubeye gidip başvuruyu yaptım. Başlangıçta yine geçici 90 ıncı maddeye göre hazırlanmış belge ile yapılabileceğini söyleyip ısrar ettiler. Bankaya giderken Resmi Gazetede yer alan tebliği https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10.htm ve https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10-1.pdf EK-1 formunu çıktı almıştım. Tebliği ve formu göstererek ısrar ettim. Banka personeli yetkili birkaç kişiyi aradı ve durumu aktardı. En sonunda konuya hakim bir yetkili mail ile 93 üncü geçici maddeye göre hazırlanmış formu gönderdi ve işlemlerim tamamlandı.

Özetle, süreç toplamda 2 saat sürdü ama tamamlandı. Varlık barışından yararlanmak için Ziraat Bankası'na gitmeyi planlayanların  Resmi Gazete tebliğini ve EK-1 formunu yanlarına almalarını tavsiye ederim.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Merhabalar,

Bugün Ziraat Bankası'na varlık barışı başvurusunda bulunmak üzere gittim. Bank personeli uzun uğraşlar sonucu 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun geçici 90 ıncı madde hükmünden yararlanan EK-1 belgesini doldurmam için verdi. 93 üncü geçici maddeden yararlanmak istediğimi söyledim, fakat banka personeli ellerinde bulunan en güncel belgenin 90 ıncı geçici madde üzerine olduğunu, ve sadece bunu doldurabileceğimi söyledi. Ben de işlem yapmadan çıktım, yarın başka bir Ziraat Bankası şubesine gideceğim. Başına benzer bir durum gelen var mı? İnternetten okuduğum kadarıyla 90 ıncı geçici madde üzerinden başvuru yapılması durumunda %1 vergi verilmesi gerekmekte.

Ziraat Bankası sistemine yüklenen varlık barışı belgelerinde problem var. Genel merkezi arattırarak teyit almasını söyleyin sizinle ilgilenecek olan temsilciye. Daha sonra bir güncelleme yayınladılar ancak yayınlanan güncellemede de gerekli belgenin sadece arka sayfasını değiştirmiş görevli personel. Resmi gazeteden çıktı alınmasını talep edin. Bankanın kendi sistemindeki evrakların tamamı hatalı.

Borsa tarafından yapılacak swift işleminde sizin isminiz yazmanız gerektiği veya başka saçma yükümlülükler sunmaya kalkarlarsa yine merkezi birimden bilgi almalarını söyleyin. Merkezde bu konu ile ilgilenen bir kaç uzmana sahipler ve banka personeli çok kısa zamanda bu personele ulaşabiliyor. Size yine yanlış işlemler yaptırmaya kalkışırlarsa müşteri hizmetlerini arayın.

Varlık barışı yaparak yurt dışı kaynaklardan swift yolu ile ülkeye sokacağınız dövizi 93. maddeden yararlanarak gerçekleştirmek sizin yasal hakkınız. Yönetmelikte yer almayan ve/veya yanlış yorumlanan bilgiler doğrultusunda işlem yapmanızı isteyemez kimse sizden.
Pages:
Jump to: