Pages:
Author

Topic: Bobmarley Ponzici Olabilir mi? - page 7. (Read 26677 times)

legendary
Activity: 2912
Merit: 1150
November 09, 2017, 04:09:31 AM
Ana para koruması varsa fonu batırman halinde satıp borcunu ödeyebileceğin bir şeyler var demektir. Bu gayrimenkul olabilir, ev araba arsa olabilir. Altın olabilir, normal şartlar altında bozdurmayı planlamadığın başka varlıklar (dolar, euro, altcoin) olabilir. Bunlara collateral denir. 5 Bitcoin toplamak için kenara 5 Bitcoin koymazsın. 5 Bitcoin değerinde başka bir valık koyarsın.

Sen şimdi hem böyle bir varlığa sahip değilsin hem de ana para koruması var dersen sana gülerler. Yani bu işi bilenler olarak biz güldük geçtik. Ancak bu işleri bilmeyen iyi niyetli saf insanlar burada yüksek kar vaadiyle kandırıldı. Bu kadar zaman geçtiği halde kimse parasının peşine düşmediği için bu durum bizi çok ilgilendirmiyor, kendi aralarında halletsinler. Bazı kişilere körü körüne bağlanmak yerine uyarıları zamanında dinleyecektiniz.
Anapara koruması aynen dediğiniz gibi olmalıydı ama bob o dönem bi sınır koyup bitirmeseydi fona alımı daha yatıracaklar vardı. Millet ponziye yatırım yapar gibi yatırım yaptılar. Simdide belkide o yüzden pek yüklenmiyorlar. ha su var 50 btc karsılıgı o zaman 50bin tl ise o kadarlık bir garanti göstermesi yeterli olurdu suan oda bu borcun %10 unu bile karsılamıyor. Altcoin ayları yaklasıyor. Belki bir vole vurur bob.
legendary
Activity: 1848
Merit: 1023
I am a good bro
November 09, 2017, 03:12:54 AM
40btcyi kenarda tutma fikri de bi acaipmiş Smiley adam 40btcyi kenarda tutsa nasıl trade yaparak para kazanacak.

bence asıl sebep, ana para koruması olayının yanlış anlaşılması. ana para korumalı fonların pek çok sınırlaması olur, örneğin bir yıl içerisinde çekim yapılamaz, örneğin gelir belli bir yüzdeyi geçemez. yani risk olmadan çok yüksek para kazanma fikri en başından uçuk.

kimse yanlış anlamasın ancak fonlara bu kadar güvenip giren insanların da suçu var. bob da bu bakmış talep devam ediyor, kendisi de devam etmiş, onun da suçu riski tam anlatmamış olmak olabilir.

Arkadaşlar "ana para korumalı" söz öbeği zihninizde nasıl çağrışımlar uyandırıyor bilmiyorum ama, tüm yatırımcılarda uyandırdığı; fonun tüm parasının batması halinde dahi nakit ödemenin derhal yapılacağı bir rezervin bulunmasıdır.

Ayrıca finansal piyasalara ne kadar uzak olduğunuz çok belli. Bugün dünyanın en büyük fonları bile halen nakit aramakta. Kimse kendi parasını doğrudan riskin içine sokmak istemiyor. bobmarley denen arkadaş ana para koruması dediyse, trade yaptığı kadar miktarı kenara koyacaktı. Koymadığı için ucu nitelikli dolandırıcılığa kadar gidebilecek bir eylemde bulunmuş oluyor zira katılımcıları yanıltıcı tabirlerle bir nevi ayıplı ürün satmış oluyor.

dunyada hicbir yatirim aracinda oyle bir rezerv bulunmaz. Kenarda rezerv tutup kendi parani kullanmayip (riske sokmayip) topladigin fonu batirip rezerv den karsilamak direk kendi parani kullanmakla ayni sey. Hakli oldugunuz nokta %100 rezerv ayrilmasa da bir kisminin kenarda guvenli bir yerde durmasi gerekmesi. Ornek olarak merkez bankasindaki zorunlu karsiliklar.

Abicim, açın bir bakın bakalım 2008 mortgage krizi bireysel kredilerden mi yoksa yatırım fonlarının, bankaların fon ve tahvil oluştururken gayrimenkul fiyatlarını abartı olarak rezerv göstermesinden mi çıktı? Kısacası, "ana para koruma" gibi bir garanti veriliyorsa, BitcoinVSfiat'ın dediği gibi en azından riske edilen tüm miktar kadar bir değer kenara koyulmalı.

Burada bobmarley denen arkadaş ana para koruması diye bir bir garanti vermeseydi, kimse ona böyle sorumluluk yükleyemezdi. Zarar da payları oranında katılımcılar arasında paylaşılırdı.

Başlığiı devamlı yukarıda tutmak beni rahatsız etmiyor. Yaklaşık 80 bin lira günümüzün değeriyle borcu var Bob'un bana.
sr. member
Activity: 672
Merit: 254
November 08, 2017, 07:08:09 PM
Ana para koruması varsa fonu batırman halinde satıp borcunu ödeyebileceğin bir şeyler var demektir. Bu gayrimenkul olabilir, ev araba arsa olabilir. Altın olabilir, normal şartlar altında bozdurmayı planlamadığın başka varlıklar (dolar, euro, altcoin) olabilir. Bunlara collateral denir. 5 Bitcoin toplamak için kenara 5 Bitcoin koymazsın. 5 Bitcoin değerinde başka bir valık koyarsın.

Sen şimdi hem böyle bir varlığa sahip değilsin hem de ana para koruması var dersen sana gülerler. Yani bu işi bilenler olarak biz güldük geçtik. Ancak bu işleri bilmeyen iyi niyetli saf insanlar burada yüksek kar vaadiyle kandırıldı. Bu kadar zaman geçtiği halde kimse parasının peşine düşmediği için bu durum bizi çok ilgilendirmiyor, kendi aralarında halletsinler. Bazı kişilere körü körüne bağlanmak yerine uyarıları zamanında dinleyecektiniz.
full member
Activity: 588
Merit: 104
November 08, 2017, 05:59:59 PM
Sıkıntı bobun margin trading yapmasıydı. Yoksa normal trading yapsa ve stop lossunu koysa bu zarara girmezdi. Ama o zamanda yuzde 50 kar etme ihtimali düşerdi. Fon kadar bir meblağı kenarda tutmamış hatta kenardaki parasını da fonu da aynı şekilde zarara sokmuş .
Neyse bu başlığı devamlı üstte tutmanın kimseye bir faydası olmadığı gibi yatırımcıları ve bobu rahatsız ettiği belli. Bence konuya daha makul bir başlıkta devam edilmeli.
sr. member
Activity: 686
Merit: 359
November 08, 2017, 05:49:06 PM
40btcyi kenarda tutma fikri de bi acaipmiş Smiley adam 40btcyi kenarda tutsa nasıl trade yaparak para kazanacak.

bence asıl sebep, ana para koruması olayının yanlış anlaşılması. ana para korumalı fonların pek çok sınırlaması olur, örneğin bir yıl içerisinde çekim yapılamaz, örneğin gelir belli bir yüzdeyi geçemez. yani risk olmadan çok yüksek para kazanma fikri en başından uçuk.

kimse yanlış anlamasın ancak fonlara bu kadar güvenip giren insanların da suçu var. bob da bu bakmış talep devam ediyor, kendisi de devam etmiş, onun da suçu riski tam anlatmamış olmak olabilir.

Arkadaşlar "ana para korumalı" söz öbeği zihninizde nasıl çağrışımlar uyandırıyor bilmiyorum ama, tüm yatırımcılarda uyandırdığı; fonun tüm parasının batması halinde dahi nakit ödemenin derhal yapılacağı bir rezervin bulunmasıdır.

Ayrıca finansal piyasalara ne kadar uzak olduğunuz çok belli. Bugün dünyanın en büyük fonları bile halen nakit aramakta. Kimse kendi parasını doğrudan riskin içine sokmak istemiyor. bobmarley denen arkadaş ana para koruması dediyse, trade yaptığı kadar miktarı kenara koyacaktı. Koymadığı için ucu nitelikli dolandırıcılığa kadar gidebilecek bir eylemde bulunmuş oluyor zira katılımcıları yanıltıcı tabirlerle bir nevi ayıplı ürün satmış oluyor.

dunyada hicbir yatirim aracinda oyle bir rezerv bulunmaz. Kenarda rezerv tutup kendi parani kullanmayip (riske sokmayip) topladigin fonu batirip rezerv den karsilamak direk kendi parani kullanmakla ayni sey. Hakli oldugunuz nokta %100 rezerv ayrilmasa da bir kisminin kenarda guvenli bir yerde durmasi gerekmesi. Ornek olarak merkez bankasindaki zorunlu karsiliklar.
sr. member
Activity: 464
Merit: 264
Hakan Yavuz
November 08, 2017, 01:21:05 PM
@needmoney bana kalırsa olay şudur.
"anapara korumasız" bir fon açsaydı ve terste kalma işlemi olsaydı kimseye ödeme yapılmayacaktı.
"anapara korumalı" bir fon açılsaydı terste kalma durumunda anapara ödemesi yapılacak faiz/kar hedefi verilmeyecekti.
ama bob'un fonu %50.net kar olarak açıldı. yani terste kaldığı halde faizli/karlı halini vermek durumunda.

kenarda anapara kadar sermaye olacak, başka yerde tutacak gibi şeyler her zaman mantıksızdır. bu para kullanılacak ki kar yapılacak.

diğer arkadaşlarında dediği bir olay var "kimse sesini çıkarmıyor" diye. biz zaten yatırırken "unutacağımız" bir miktar yatırdık, belkide bob'un tüm fonlarına girmiş biri olarak her zaman bu durumu göze aldım. şuan "fon battı"ysa aklımdan silinmiştir. bob'unda zaten herkese tavsiyesi "unutacağımız" miktarla la katılmamızdı. bugünkü parasal değeri büyük olabilir geçmiş olsun diyorum. bob'a tavsiyem ara ara  tüm katılımcılara eşit olmak koşuluyla ödeme yapması. bazı kişilerin tamamını/yada bir miktarını ödemesi benim en çok üzüldüğüm konu oldu sadece. güvenimi en çok sarsan olay budur. yoksa fon batar/çıkar önemli değildir. ama eşitlik ve adelet önem verdiğim konulardandır.

saygılarımla.
legendary
I am a good bro
November 08, 2017, 09:45:58 AM

bu da yeni moda oldu. hemen "ben daha çok biliyorum, sen daha az biliyorsun" argümanı geliyor.

tamam abi, sen biliyorsun. haklısın

Aynen öyle, haklıyım. Bilmediğiniz konularda lütfen yorum yapmayın.
sr. member
Activity: 532
Merit: 251
November 08, 2017, 04:43:42 AM

bu da yeni moda oldu. hemen "ben daha çok biliyorum, sen daha az biliyorsun" argümanı geliyor.

tamam abi, sen biliyorsun. haklısın
legendary
I am a good bro
November 08, 2017, 03:43:20 AM

sr. member
Activity: 532
Merit: 251
November 08, 2017, 02:33:59 AM

sr. member
Activity: 686
Merit: 359
November 07, 2017, 05:45:22 PM
İyi de bob, zaten bu yazdığın mesaj baştan aşağı problem.

Ana para garantisi veriyorsan yapman gereken her zaman şu: 40 btc ile trade yapıyorsam, 40 btc mutlaka kenarda (cold walletta hatta) duracak.

Tüm paranı trade'de (ve dolayısıyla bu piyasada bahsin) tehlikeye atarak nasıl bir kafa yapısıyla ana para garantisi verebiliyorsun?

40 btc kenarda tutacak olsa zaten fon acmaya gerek kalmazdi.

umarim yatirimcilar zararli cikmaz.
legendary
I am a good bro
November 06, 2017, 04:50:27 PM
İyi de bob, zaten bu yazdığın mesaj baştan aşağı problem.

Ana para garantisi veriyorsan yapman gereken her zaman şu: 40 btc ile trade yapıyorsam, 40 btc mutlaka kenarda (cold walletta hatta) duracak.

Tüm paranı trade'de (ve dolayısıyla bu piyasada bahsin) tehlikeye atarak nasıl bir kafa yapısıyla ana para garantisi verebiliyorsun?
legendary
Activity: 1232
Merit: 1001
November 06, 2017, 12:55:09 PM
Selamlar, öncelikle bazı şeyleri netleştireyim; fonlara başladığım zaman bitcoin 250 dolar civarıydı, fon bitişlerinde ödemeleri yaptım ve yeni fonlara öyle başladım, bir ponzi durumundan bahsedemeyiz sanıyorum.

Son fonda büyük miktarda terste kaldım (işlem kanıtları vardır, daha önce de kar eden işlemlerimi paylaşmıştım.) Bunun neticesinde bugüne kadar geri ödeme olarak 15 btc civarı bir geri ödeme yapabildim.

Neden geri ödeme yaptım?

Fonlara ana para garantisi verdim, dolayısıyla zarar edilince borçlu konuma düştüm. Daha önce bire-birde çalıştığımız çok arkadaş vardır, onlara da sorabilirsiniz, zarar ettiğim de oldu, yine kendi bitcoin birikimimden ödeme yaptım.

Durumu soranlara günü gününe cevap veriyorum, durum parlak değil tabi ki, tradinge devam, kendi kişisel birikimlerim dahil olarak ödemeleri yapmak için bir miktara ulaşmaya çalışıyorum.

Durumun ponziyle bir alakası yok, sürekli kar edeceğiz diye bir şey de yok,  200 dolarken alım yaptığım birikimlerim de yok oldu, ödemelerden sonra kendim için 0'dan tekrar başlayacağım.

Ödemeler ne kadar sürecek?

Bilmiyorum, 6 ay 10 ay, ne kadar sürerse, olmayan bir parayı ödeyemem elbette.

Hatırlatma: Zararların ekran görüntüleri, işlem dökümleri ve kanıtları vardır arkadaşlar zaten başında paylaştım.
member
Activity: 70
Merit: 10
November 06, 2017, 12:19:57 PM
Edit
member
Activity: 91
November 06, 2017, 11:37:58 AM
Ben küçük yatırımcı halimle diken üstündeyken büyük yatırımcıların hiç ses çıkarmamasını baya garipsiyorum, muhtemelen kötü bir şey söylemeyelim adam kaçmasın diye düşünüyorlar. Her şeyi açık açık konuşmak gerekiyor, Bob'un da bu konuşmalardan rahatsız olmaması lazım. Zarar tam olarak ne kadar onu bile bilmiyoruz, şimdiye kadar ne kadarlık zarar telafi edildi hiçbir şey bilmeden bekliyoruz. Benim umudum tükeniyor açıkçası, büyük yatırımcıların da düşüncelerini duymak isteriz.
legendary
Activity: 2912
Merit: 1150
November 06, 2017, 02:12:46 AM
Sadece buradaki konulara bakarak Bobmarley'i suçlamak hata olur bana göre fon katılımcılarıyla iletişime geçiyorsa yeterlidir halka açık bir bilgilendirme yapmak zorunda değil adam.
Bildiğim kadarıyla yatırımcılar ilede çok bir iletişimi yok. en azından 1 ay önce burda parası olan birine sorduğumda o şekildeydi. Bob terste kalmış olabilir ponzici olabilir hic parayı batırmamış kenara atmış bile olabilir. Ama kesin olan birşey varsa bu ortada dönen kimine göre 35-40 kimine göre 50 btc üzeri kripto paranın geri dönüşü çok zor olur.  Bu batan fon başladığında btc 2bin dolar bile değildi. o dönem için bu para 100 bin dolar desek şuan 400bin dolar civarında yapıyor. tl ile 1.5 milyon.
Ha şuda var kimsede halinden memnuniyetsiz gözükmüyor. Daha öncede fon batıranlar olmutu ama forum yangın yerine dönmüştü. Ondan alan memnun satan memnun gibi görünüyor asıl işin ilginç olan kısmı bu.
sr. member
Activity: 560
Merit: 256
November 04, 2017, 07:55:05 PM
Sadece buradaki konulara bakarak Bobmarley'i suçlamak hata olur bana göre fon katılımcılarıyla iletişime geçiyorsa yeterlidir halka açık bir bilgilendirme yapmak zorunda değil adam.
member
November 04, 2017, 07:02:08 PM
Ben ponzici olduğunu düşünüyorum. Kendisi kimlik bilgilerinide açıklamıyor. Belirtilen konuda https://bitcointalksearch.org/topic/bobmarley650-running-ponzi-scheme-and-has-sockpuppet-alts-1758197 biri büyük balık arıyor yazmış. Bende bu şekilde düşünüyorum büyük bir katılımda vurgun yapıp kaçacak.

bu ve ekibi fişlenmiş artık burda ona ekmek yok gibi. Vurgunu bırak polisten peşini kurtarırsa sevinsin.
full member
Activity: 149
Merit: 100
November 04, 2017, 06:32:01 PM
Ben ponzici olduğunu düşünüyorum. Kendisi kimlik bilgilerinide açıklamıyor. Belirtilen konuda https://bitcointalksearch.org/topic/bobmarley650-running-ponzi-scheme-and-has-sockpuppet-alts-1758197 biri büyük balık arıyor yazmış. Bende bu şekilde düşünüyorum büyük bir katılımda vurgun yapıp kaçacak.
member
November 04, 2017, 06:01:46 PM
Ben ponzici olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Ponzici olsa adam foruma uğramazdı kaçar giderdi. Demek adam delikanlı adam Allah korkusu var adamda.
Ne zaman bu kadar insanın emeğini alır gider, o zaman deriz ki ponziciymiş.

Yan hesapdan yazmayın lütfen ben yatırım yapmadım ama burda adamlara enayi muamelesi yapmıslar adamın fonu olmus 1 yıl sen diyorsunki adam delikanlı gibi forumda. 1 yılı geçmiş halen tek kurus ödememiş adamlar bu neyin delikanlılıgı. foto telefonu vs varsa ifşa edin.

Ben kendim bundan önceki mesajımda bobmarley'i bir şey ile suçlamadım bunun altını çiziyorum sonra devam ediyorum belki bob fona yatırım yapanlarla özel mesaj yolu ile iletişime geçiyordur.O yüzden giriş yapmış olabilir. Grin

Adam zamanında globalı bile tırtıklamıs neden uyanmadınızki: https://bitcointalksearch.org/topic/scammer-bobmarley650-think-that-people-are-idiots-1758195
Pages:
Jump to: