Pages:
Author

Topic: Ce mai e bun de minat? - page 23. (Read 43831 times)

member
Activity: 70
Merit: 10
February 18, 2014, 03:23:48 AM
#50
Asta vedem cu totii, acum. Dar a "pariat" cineva de aici pe el inca de la aparitie, sau macar dinainte sa se umfle (in ultimele 3 zile)? "Pariat" in sensul sa investeasca in el cand era inca mic?
Daca da, poate ne spune respectivul dupa ce criterii l-a judecat incat sa-l aleaga, dintre atatea alte monede care apar ca ciupercile dupa ploaie. Credeti ca va urca si mai mult (si pana unde)?
Si, pe aceleasi criterii, cunoasteti si alte monede, dintre cele aflate inca la inceput, care intrunesc conditiile de succes?
(de exemplu, poate sa ne spuna @mamaie de ce considera rubycoinul ca fiind de viitor - https://bitcointalksearch.org/topic/m.5176255 ?)

Haideti, suntem o mana de romani pe aici, nu cred ca ne facem concurenta unul altuia daca ne ajutam intre noi sa ne orientam mai bine in "haosul" actual Smiley

Eu, recunosc, am stat "spectator" atat la Darkcoin cat si la Vertcoin. Le-am cunoscut pe amandoua inca de la lansare, mi-au placut pentru inovatiile tehnice (nu ca m-as pricepe foarte mult, dar am vazut ce comenteaza si altii), am intuit seriozitatea echipelor lor... si, totusi, nu m-am decis sa investesc in ele. Am judecat (poate gresit) ca "moda" nu e a monedelor serioase, ci a celor pump & dump, sustinute de marketing si grupuri de interese (gen maxcoin). Dar acolo e si mai greu de intuit care va merge si care nu...

Deci, cateva sfaturi de orientare ar fi binevenite, de la cei mai experimentati. Va rog nu ezitati sa le dati Cheesy
sr. member
Activity: 378
Merit: 250
February 17, 2014, 05:46:08 PM
#49
darkcoin - best coin so far.
newbie
Activity: 41
Merit: 0
February 17, 2014, 06:58:39 AM
#48
cred ca flappycoin e de viitor, mai ales ca jocul flappy de pe facebook e in mare voga .. acuma o sa vedem
member
Activity: 70
Merit: 10
February 17, 2014, 04:26:19 AM
#47
Poti sa citesti primele cateva pagini de la o moneda noua si sa-ti formezi o parere dupa modul in care o comenteaza userii mai priceputi. Te uiti si la numarul de pagini al topicului, raportat la o unitate de timp (o zi - trei zile - o saptamana) - asa poti vedea, comparativ, care sunt primite cu mai mult interes
Nu e o abordare tehnica, ci una statistica, dar functioneaza.
Oricum, in perioada asta de invazie de noi monede, succesul uneia sau alteia nu mai tine de caracteristicile tehnice (care, in afara de unele mici inovatii, sunt cam aceleasi la toate) ci de modul de promotionare si interesul pe care reusesc sa-l starneasca/mentina.
newbie
Activity: 14
Merit: 0
February 16, 2014, 05:21:29 PM
#46

 Da stiu e ceva de umblat pana aflii tot despre o moneda, dar merita Smiley

Mai bine asa, ca de facut research ma mai descurc. Doar ca e haotic cu atatea monede, si faptul ca nu cunosc inca termenii folositi si exact ce inseamna ei. Aia e partea grea Smiley

Multumim(noi, astia incepatori) pentru informatii Smiley
hero member
Activity: 819
Merit: 1000
February 16, 2014, 04:58:32 PM
#45
M-am uitat putin pe threadul ala, intrebarea e: de unde stiti pe ce sa mergeti? Evident nu intotdeauna aveti dreptate dar macar niste guidelines, la ce anume va uitati cand decideti sa minati un anumit cryptocoin. Eu abia am descoperit minatul, stiu ca e tarziu, dar intamplarea face ca sa am in oc un sapphire 7950 dual-x, numai bun de inceput. Minez pe un multipool(nu il spun ca nu stiu daca e considerat reclama sau nu). E profitabil? Sau e mai ok sa faci totul manual?

cauti pe forum monezile noi aparute(fiecare moneda are un topic official), vezi ce dificultate are, cat da pe block, cate monezi produci cu viteza ta(asta poti sa vezi la Statistics pe pool), in caz ca nu e pe coinwarz, apoi vezi pe ce exchange e listat si cat de profitabil este. Da stiu e ceva de umblat pana aflii tot despre o moneda, dar merita Smiley eventual daca nu e listat pe nici un exchange poti mina la risc..poate te imbogatesti..poate nu  Roll Eyes
newbie
Activity: 14
Merit: 0
February 16, 2014, 04:52:04 PM
#44
hashcows
sr. member
Activity: 378
Merit: 250
February 16, 2014, 04:47:03 PM
#43
ce multipool?
newbie
Activity: 14
Merit: 0
February 16, 2014, 04:42:08 PM
#42
M-am uitat putin pe threadul ala, intrebarea e: de unde stiti pe ce sa mergeti? Evident nu intotdeauna aveti dreptate dar macar niste guidelines, la ce anume va uitati cand decideti sa minati un anumit cryptocoin. Eu abia am descoperit minatul, stiu ca e tarziu, dar intamplarea face ca sa am in oc un sapphire 7950 dual-x, numai bun de inceput. Minez pe un multipool(nu il spun ca nu stiu daca e considerat reclama sau nu). E profitabil? Sau e mai ok sa faci totul manual?
member
Activity: 70
Merit: 10
February 16, 2014, 01:55:51 PM
#41
@ONTOPIC am vazut multe monezi de care n-am auzit panda/mint/maxcoin .. unde le gasiti? ca pe coinwarz nu sunt si am incercat sa caut calculator pt monezile de mai sus sa vad daca sunt profitabile si nu gasesc ... thx for answer

Te uiti aici: https://bitcointalk.org/index.php?board=159.0 ,sunt anuntate toate aparitiile. Pe coinwarz si coinmarketcap apar mult mai tarziu.
Vreo parere depre iCoin (https://bitcointalksearch.org/topic/annicn-icoin-on-swisscex-c-cex-bittrex-exchange-407866) ? Proiectul pare ambitios si echipa destul de serioasa, dar vad ca nu prea are succes, deocamdata.
full member
Activity: 224
Merit: 100
February 16, 2014, 01:54:37 PM
#40
Tendinta e sa se treaca pe Scrypt-Jane sau Scrypt-Nfactor care ambele sunt rezistente ASIC-urilor.
hero member
Activity: 541
Merit: 500
February 16, 2014, 06:52:55 AM
#39
 Smiley Iarasi sunt de acord cu Bomba.

Imensele armate de GPU-isti, dupa ce au pierdut reduta BTC (SHA-256) sunt pe cale sa piarda si scryptul.
E aproape o certitudine ca vor aparea monede cu altfel de altgoritmi care sa dea o stafida/o maslina si GPU-istilor (o zic pentru ca detinatorii de GPU or sa fie etern mai numerosi decat cei de ASIC si sansele sa contina genii informatice sunt net superioare)
  Roll Eyes
legendary
Activity: 1442
Merit: 1000
February 16, 2014, 04:26:04 AM
#38
@ONTOPIC am vazut multe monezi de care n-am auzit panda/mint/maxcoin .. unde le gasiti? ca pe coinwarz nu sunt si am incercat sa caut calculator pt monezile de mai sus sa vad daca sunt profitabile si nu gasesc ... thx for answer
Nu stiu de panda si mint, dar maxcoin a fost popularizat pe media si site-urile sociale. Max Keiser e responsabil pentru cresterea LTC de la 4$ la 48$, am considerat ca merita un pic de atentie pentru ca chiar daca nu stie ce face, influenta lui e puternica. In plus foloseste algoritmul meu preferat.

Profitabilitatea monezilor de pe coinwarz/middlecoin va fi mai mica pentru ca se face dumping puternic pe ele. Monezile mai obscure si cu alte algoritme, care nu sunt usor de introdus pe aceleasi minere existente vor fi mai profitabile la inceput.
hero member
Activity: 826
Merit: 1000
'All that glitters is not gold'
February 16, 2014, 12:47:32 AM
#37
din ce observ a picat faza cu dogecoinul pt minat.. vad ca are Block Reward: 250,000 ... nu mai e asa profitabil.. la ce va ganditi sa minati? litecoin? .. ori altele?
Nu asa functioneaza mecanismul de "profitabilitate" la injumatatire Wink
te gandesti ca o sa creasca moneda? sau crezi ca dificultatea va scadea ?? inainte aveam in medie profit de 12-13$ pe zi la putere de ~1400kh/s.. dintr-o data a scazut la profit de 5$ datorita injumatatirii block reward + scaderea bitcoin si a monedei Cheesy ...
Vad ca te gandesti la ce ma gandesc, si eu ma gandesc ca gandesti ce gandesc bine.

Decizia ta este urmatoarea:
- HODL your doge and mine something else
- HODL your doge and mine doge

Sa-mi spui la ce te-ai gandit.
avand in vedere ca sunt la inceput cu minatu nu prea am prea multa inspiratie.. la prima vedere e sa tin doge si sa il vand peste 1luna/2 si sa minez incotinuare pe el.. dar asta consta in faptul sa nu intru zilnic pe coinwarz sa vad cum fluctueaza cursu ... Tongue deci varianta 2.. tu ce varianta ai
alege?

@ONTOPIC am vazut multe monezi de care n-am auzit panda/mint/maxcoin .. unde le gasiti? ca pe coinwarz nu sunt si am incercat sa caut calculator pt monezile de mai sus sa vad daca sunt profitabile si nu gasesc ... thx for answer

+1
Nici eu nu am gasit pe coinwarz  Huh
newbie
Activity: 41
Merit: 0
February 15, 2014, 11:11:11 AM
#36
din ce observ a picat faza cu dogecoinul pt minat.. vad ca are Block Reward: 250,000 ... nu mai e asa profitabil.. la ce va ganditi sa minati? litecoin? .. ori altele?
Nu asa functioneaza mecanismul de "profitabilitate" la injumatatire Wink
te gandesti ca o sa creasca moneda? sau crezi ca dificultatea va scadea ?? inainte aveam in medie profit de 12-13$ pe zi la putere de ~1400kh/s.. dintr-o data a scazut la profit de 5$ datorita injumatatirii block reward + scaderea bitcoin si a monedei Cheesy ...
Vad ca te gandesti la ce ma gandesc, si eu ma gandesc ca gandesti ce gandesc bine.

Decizia ta este urmatoarea:
- HODL your doge and mine something else
- HODL your doge and mine doge

Sa-mi spui la ce te-ai gandit.
avand in vedere ca sunt la inceput cu minatu nu prea am prea multa inspiratie.. la prima vedere e sa tin doge si sa il vand peste 1luna/2 si sa minez incotinuare pe el.. dar asta consta in faptul sa nu intru zilnic pe coinwarz sa vad cum fluctueaza cursu ... Tongue deci varianta 2.. tu ce varianta ai
alege?

@ONTOPIC am vazut multe monezi de care n-am auzit panda/mint/maxcoin .. unde le gasiti? ca pe coinwarz nu sunt si am incercat sa caut calculator pt monezile de mai sus sa vad daca sunt profitabile si nu gasesc ... thx for answer
full member
Activity: 224
Merit: 100
February 15, 2014, 06:44:08 AM
#35
Noble & USDe,
cu switch intre ele din CGWatcher, macar sunt de viitor. Oare?  Huh

Noble are in spate cea mai devotata echipa de developeri. Adica oamenii aia chiar isi muncesc banii. Au deschis marketplace, unde 500.000 de noble iti aduc ceva de genu 500$ pe Amazon in gift cards. Tot in marketplace o sa fie inclus si exchange Noble/USD/Eur etc, candva in viitor. Dorinta lor e sa se desprinda de Bitcoin. Dar vad ca nu conteaza prea mult. Tot ce urmareste omu e profit rapid, nu-i pasa daca coinu e pe bune sau pump'n'dump, se duce pe pump n dump daca ii aduce bani. Acum sa nu mint, asa fac si eu.

Noble acum cat e sub 100 satoshi se merita sa cumperi. Nu prea se merita sa minezi cand Panda/Mint/Karma si altele iti dau 30$/mh/zi

Atm minez Panda.

EDIT: Nvm. Cand treceti de la scrypt la scrypt-nfactor trebuie sa gasiti frecventele GPU optime iarasi. Nu sunt aceleasi. De ex eu pt scrypt am la ambele 280X frecv GPU optima de 1028mhz. La scrypt-Nfactor am la una 1015 si la cealalta 1034.
member
Activity: 116
Merit: 10
February 15, 2014, 05:13:42 AM
#34
Breakbeater ce config si ce cgminer folosesti pentru Max? Eu scot doar 0.04 maxim 0.05 cu 2 x r9 280x.
sr. member
Activity: 444
Merit: 250
Life is a bitch, get used to it...
February 15, 2014, 04:49:00 AM
#33
Momentan MAXcoin e destul de profitabil, mai ales ca pretul si-a revenit de la 0,001 la 0,0042. Cu 6 x R 9280X profitul e undeva la 0,21BTC/zi
legendary
Activity: 1442
Merit: 1000
February 15, 2014, 04:33:18 AM
#32
din ce observ a picat faza cu dogecoinul pt minat.. vad ca are Block Reward: 250,000 ... nu mai e asa profitabil.. la ce va ganditi sa minati? litecoin? .. ori altele?
Nu asa functioneaza mecanismul de "profitabilitate" la injumatatire Wink
te gandesti ca o sa creasca moneda? sau crezi ca dificultatea va scadea ?? inainte aveam in medie profit de 12-13$ pe zi la putere de ~1400kh/s.. dintr-o data a scazut la profit de 5$ datorita injumatatirii block reward + scaderea bitcoin si a monedei Cheesy ...
Vad ca te gandesti la ce ma gandesc, si eu ma gandesc ca gandesti ce gandesc bine.

Decizia ta este urmatoarea:
- HODL your doge and mine something else
- HODL your doge and mine doge

Sa-mi spui la ce te-ai gandit.
newbie
Activity: 41
Merit: 0
February 14, 2014, 04:49:15 PM
#31
din ce observ a picat faza cu dogecoinul pt minat.. vad ca are Block Reward: 250,000 ... nu mai e asa profitabil.. la ce va ganditi sa minati? litecoin? .. ori altele?
Nu asa functioneaza mecanismul de "profitabilitate" la injumatatire Wink
te gandesti ca o sa creasca moneda? sau crezi ca dificultatea va scadea ?? inainte aveam in medie profit de 12-13$ pe zi la putere de ~1400kh/s.. dintr-o data a scazut la profit de 5$ datorita injumatatirii block reward + scaderea bitcoin si a monedei Cheesy ...
Pages:
Jump to: