Pages:
Author

Topic: Dolar 20 TL - page 2. (Read 1023 times)

hero member
Activity: 1036
Merit: 619
July 18, 2023, 04:42:28 AM
27

Para basmaya devam edeceğiz baksanıza. 30 liraya doğru yolculuk başlamış görünüyor. 30 liraya yakın zamanda ulaşırız. Teknolojik aletlere, fiyatlara, arabalara ve bilimum ürünlerin hepsine ekstra zam dönemi başlamış oluyor. 30 liradan sonra 40 liraya doğru bir hareket olur. En kötüsü de buna canlı şahit olup, paranın erimesini hissetmemiz oluyor.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
July 18, 2023, 03:41:16 AM
27
hero member
Activity: 798
Merit: 1441
June 30, 2023, 11:59:04 AM
Türk lirası dışında hangi yatırım aracında durursanız durun size illaki getirisi oluyor.Ülkedeki ekonomiksel sıkıntılar,enflasyon ve doların türk lirası karşısında sürekli olarak kazandığı güç vesilesiyle türk lirasını sadece ödeme yaparken kullanıyorum.Bunun dışında cebimde nakit tutmamaya ve kredi kartından taksitli bir şekilde alışveriş yapmaya çalışıyorum.Ödeme günü gelince ne kadar lazımsa doları bozup öyle ödüyorum.Dolar isterse bu saatten sonra 50 olsun ben önlemimi bu şekilde almaya başladım bile.

Aslında hem mantıklı hem de bir o kadarda riskli bir durum. Yukarıda arkadaşın birisi belirtmiş o kadar belirsizlikler içerisindeyiz ki ülkede ne olacağı hiç belli olmuyor. Bende 19 lira civarlarında dolar topladım ve şuanda ciddi anlamda kar içerisindeyim en azından karda olduğumu düşünüyorum. Çünkü param doların yükselmesiyle artmaya devam ederken zamlarda aynı oranda artıyor. En önemli unsurda şu ben bu balonun bir yerde patlayacağını düşünüyorum açıkçası ve yakın zamanda sert bir müdahale olacağını da düşünüyorum. Dolarları toplarken bir anda ciddi zararlarla da karşı karşıya kalabilme durumu çok yüksek. Çünkü dolar hergün üstüne koya koya gidiyor ve bu daha ne kadar devam edebilir ki sorusunu sordukça kendime daha soru bitmeden artış daha da şiddetli devam ediyor. Allah sonumuzu hayır etsin demekten başka birşey gelmiyor artık aklıma.
Riskli değil.
Şuanda türk lirasının malesef ki değeri yok ve her şey dolarla alınıp satılıyor.Birim olarak hesaplamasını ve karşılaştırmasını dolar bakımından yapıyoruz.İthal bir ürün aldığımızda dolar bazıyla alıyoruz veya yurtdışına gidip bir ürün almak istediğinizde türk lirası değil de dolar/euro ile alım yapacaksınız.Paranızı dolarda tutmanız sizi enflasyona karşı tam anlamıyla korumasa da türk lirasındaki enflasyona karşı korur.Dolar toplarken hiçbir zaman ciddi bir zarar içerisine girmeniz mantıken mümkün değil.Ülkedeki her şeyin fiyatı artık doların fiyatına göre endekslenip zam yapıldığı için dolar düştüğü zaman bu tarz bir düşüşte beklenebilir

benim burada anlatmaya çalıştığım Türk piyasasının dolara karşı endekslenmesi değil sizin topladığınız fiyatlar. Bugün 27 liradan dolar aldığınızda ve dolara sert  bir müdahale  geldiğinde sonrasında ne yapacağınız. Bu dolar yükselişi sürekli böyle gitmeyecek illaki bir şekilde müdahalelerle düşüşleri başlayacak ve bana  göre de bu tamamen sert bir müdahale sonucunda olacak. Siz 27 küsür liradan dolar aldıktan sonra sert müdahale sonucunda piyasa dolara endeksli olsa ne olur olmasa ne olur. Sizin aradaki kaybınız ne olacak önemli soru bu. Rakamı da tamamen örnek olsun diye verdim. Er ya da geç bu balon bir süre sonra patlayacak kaçınılmaz son.
Bana göre doların alım fiyatının önemi yok.Şuanda piyasaya baktığınız zaman dolar bazlı bazı malzemeler daha ucuzken bazıları daha pahalı.
Sizin mantığınızla türk lirası fiyatıyla alım gerçekleştirirsek her şeyde zarar etmiş oluruz.Altını da türk lirası bakımından zirvedeyken alırsan dolar bakımında düştüğünde hiçbir anlamı yok o yatırımın madem öyle.Tercihinizi türk lirası bakımından değil de dolar bakımından yapmanız daha sağlıklı olacaktır.Çünkü doların piyasada belirli bir ağırlığı var ama türk lirası için aynı şeyi söylemek zor.
hero member
Activity: 1862
Merit: 524
June 29, 2023, 10:22:48 AM
Türk lirası dışında hangi yatırım aracında durursanız durun size illaki getirisi oluyor.Ülkedeki ekonomiksel sıkıntılar,enflasyon ve doların türk lirası karşısında sürekli olarak kazandığı güç vesilesiyle türk lirasını sadece ödeme yaparken kullanıyorum.Bunun dışında cebimde nakit tutmamaya ve kredi kartından taksitli bir şekilde alışveriş yapmaya çalışıyorum.Ödeme günü gelince ne kadar lazımsa doları bozup öyle ödüyorum.Dolar isterse bu saatten sonra 50 olsun ben önlemimi bu şekilde almaya başladım bile.

Aslında hem mantıklı hem de bir o kadarda riskli bir durum. Yukarıda arkadaşın birisi belirtmiş o kadar belirsizlikler içerisindeyiz ki ülkede ne olacağı hiç belli olmuyor. Bende 19 lira civarlarında dolar topladım ve şuanda ciddi anlamda kar içerisindeyim en azından karda olduğumu düşünüyorum. Çünkü param doların yükselmesiyle artmaya devam ederken zamlarda aynı oranda artıyor. En önemli unsurda şu ben bu balonun bir yerde patlayacağını düşünüyorum açıkçası ve yakın zamanda sert bir müdahale olacağını da düşünüyorum. Dolarları toplarken bir anda ciddi zararlarla da karşı karşıya kalabilme durumu çok yüksek. Çünkü dolar hergün üstüne koya koya gidiyor ve bu daha ne kadar devam edebilir ki sorusunu sordukça kendime daha soru bitmeden artış daha da şiddetli devam ediyor. Allah sonumuzu hayır etsin demekten başka birşey gelmiyor artık aklıma.
Riskli değil.
Şuanda türk lirasının malesef ki değeri yok ve her şey dolarla alınıp satılıyor.Birim olarak hesaplamasını ve karşılaştırmasını dolar bakımından yapıyoruz.İthal bir ürün aldığımızda dolar bazıyla alıyoruz veya yurtdışına gidip bir ürün almak istediğinizde türk lirası değil de dolar/euro ile alım yapacaksınız.Paranızı dolarda tutmanız sizi enflasyona karşı tam anlamıyla korumasa da türk lirasındaki enflasyona karşı korur.Dolar toplarken hiçbir zaman ciddi bir zarar içerisine girmeniz mantıken mümkün değil.Ülkedeki her şeyin fiyatı artık doların fiyatına göre endekslenip zam yapıldığı için dolar düştüğü zaman bu tarz bir düşüşte beklenebilir

benim burada anlatmaya çalıştığım Türk piyasasının dolara karşı endekslenmesi değil sizin topladığınız fiyatlar. Bugün 27 liradan dolar aldığınızda ve dolara sert  bir müdahale  geldiğinde sonrasında ne yapacağınız. Bu dolar yükselişi sürekli böyle gitmeyecek illaki bir şekilde müdahalelerle düşüşleri başlayacak ve bana  göre de bu tamamen sert bir müdahale sonucunda olacak. Siz 27 küsür liradan dolar aldıktan sonra sert müdahale sonucunda piyasa dolara endeksli olsa ne olur olmasa ne olur. Sizin aradaki kaybınız ne olacak önemli soru bu. Rakamı da tamamen örnek olsun diye verdim. Er ya da geç bu balon bir süre sonra patlayacak kaçınılmaz son.
hero member
June 29, 2023, 12:24:34 AM

Riskli değil.
hero member
Activity: 1862
Merit: 524
June 28, 2023, 05:13:29 PM

hero member
June 28, 2023, 05:03:23 PM
member
Activity: 1011
Merit: 65
June 28, 2023, 12:31:26 PM
Sene sonuna kadar 40 TL olur diye düşünüyorum bu da tahminim olsun.

40 TL olan bir dolar olursa, ülke hiperenflasyon yaşayabilir ve paranın bir değeri kalmayabilir.Venezuela gibi olmaktan çok korkuyorum çünkü güzel Türkiye bunu hak etmiyor.Bakınca turizm var, dinler tarihi üzerinde bir coğrafyada yaşıyoruz.Bunu geçtim bir şekilde tarım ve hayvancılığın zirvede olması gereken bir ülkede yaşıyoruz ama ne tarımda, ne de hayvancılıkta ileri değiliz.Gittikçe de geriye gidiyoruz.Desteklememiz gereken politikaları desteklersek doların yükselişine biraz olsun çare bulabiliriz herhalde.

Dolar bana göre 40 TL olacaktır. Tabiki ytd diyelim ama görüntü  sene sonu görüntü 40-60 arası biryer. Her ay 15 milyar dolar dış ticaret açığı veren ülkede siz ne olmasını bekliyorsunuz. Yıllık dış ticaret açığı 150 milyar dolara gidiyor.

Ayrıca şuan zaten bütün piyasa dolar 30 lira baz alarak satış yapıyor, şuan et araba dahil hepsi 30 liradan baz alındı ve ona göre satış rakamları var bunu görüyorum.

Şimdi dolar 40 lira olacak
Ama bu sefer dedigin zamlar olmayacak.

Dolar bazında ülke ucuzlayacak.

Mesela eve 200 bin dolar veren aynı eve 100 bin dolar verecek.

Mesela et fiyatları 20 dolara millete kitliyorlar şimdi dolar 40 olunca 7-8 dolar hatta 5 dolara düşecek. Mallar dolar bazında ucuzlayacak.

Dolar 18 lirayken kıyma 350 liraya vurmuştu o gün dedim ki dolar kuru 30 lira baz alarak satış yapıyor bunlar aynı şekilde arabalar da arttı herkes çoktan 30 liraya göre kendini ayarlamış ama 30 da durur mu zor

Şimdi kıyma 350 lira olarak kalacak ama dolar 40 lira olacak.  Bugün 20 dolar verdiğin kıymayı 5 dolara düşüşü izleyeceksiniz.cunku zamlanmayacak.

Hem doları hem faizi koklersen ülke döviz bazında bedava hale gelir. Bunu yakında yaşarız. Sene sonu görelim.

Anlatmak istediğim şey şu.

Kıyma 350 TL dolar kuru 18 TL
Kiyma. 350 TL dolar kuru 40 TL

Ev 3.0000.000 TL  dolar 18 TL
Ev 3.000.000 TL   dolar 40 TL  

Dolar bu 1 yıl içinde balonları bir bir patlatır. TL bazinda zam değil ama dolar bazında çöküşe hazır olun
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
June 27, 2023, 05:01:06 PM

40 TL olan bir dolar olursa, ülke hiperenflasyon yaşayabilir ve paranın bir değeri kalmayabilir.Venezuela gibi olmaktan çok korkuyorum çünkü güzel Türkiye bunu hak etmiyor.Bakınca turizm var, dinler tarihi üzerinde bir coğrafyada yaşıyoruz.Bunu geçtim bir şekilde tarım ve hayvancılığın zirvede olması gereken bir ülkede yaşıyoruz ama ne tarımda, ne de hayvancılıkta ileri değiliz.Gittikçe de geriye gidiyoruz.Desteklememiz gereken politikaları desteklersek doların yükselişine biraz olsun çare bulabiliriz herhalde.
sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
June 27, 2023, 04:59:36 PM
Bu seviyelerden dolar almak mantıklı mı diye bir soru sorulsa bu konuda da şüphelerim var açıkçası. Çünkü evet daha önce de dediğim gibi yıl sonu beklentim en az 30 lira. Yalnız o kadar ne olacağı belli olmayan bir ülkede yaşıyoruz ki yine doların hareketleri ile ilgili ilginç bir vaka yaşayabiliriz de.

Burada demek istediğim, doların 18'e vurduktan hemen sonra 11'e kadar gerilemesini sağlayan ve kısa süre de olsa o seviyelerde tutan hamle gibi bir şeyin tekrarlanması olasılığı. Belki de hiç beklenmedik bir anda ikinci kez buna benzer bir vaka yaşayacağız. Böyle bir ülkede her şeyi beklerim ben.
member
Activity: 1011
Merit: 65
June 27, 2023, 02:34:30 PM
hero member
June 27, 2023, 12:40:04 PM
İlk hedef olarak 28'i görebiliriz.Şuanda tam sınırda ve kırıldığı takdirde 28 barajını aşarsa 30-31 civarına hızlı bir yükseliş yaşayacağımızı tahmin ediyorum.Doların bu kadar yükselmesi şuanda sıkıntı yaratmıyor gibi gözükse de uzun vadede bize dönüşü kötü olabilir.Bu hareketlerin yavaşlaması belki de KKM'den insanlar parasını çekmeye başlamış olabilir.Merkez bankası da dolar girişinin arttığını söyledi ama ondan kaynaklandığını da düşünebiliriz.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
June 27, 2023, 08:34:48 AM
Dolar geldi 26’ya dayandı. Bir kaç dakika veya saat içerisinde 26 lirayı da geçecek bir hareket görünüyor. Yukarı ve aşağı sert hareketler yapıyor. Bir ara baktığımda 25.95 di bir ara baktım 25.43’e mi ne düşmüştü. Seçimden önce 10 kuruş bile doğru düzgün artmayan dolar coşmaya başladı. İç piyasaları yarın ki seansta etkileyecek. Bayramdan sonraya kadar hareketleri beraber izleyeceğiz. Umarım merkez bankası artık satmak gibi bir şeyler yapmak yerine toparlama yoluna gitmeye başlamıştır. Baksanıza faiz arttırmasına rağmen dövizler inanılmaz değer kazandı. Şu an dünyada en fazla değer kaybeden para birimlerinden birisi Türk lirası olabilir.

Günlük mumu kontrol ettiğim zaman dolar fiyatının 26 TL bandında seyir ettiğini ve gün içerisinde sert hareketler ile 25.50 TL seviyelerine kadar gerilediğini görüyorum. Son birkaç güne kıyasla hareketlerin bugün daha yumuşak olduğunu görebiliriz fakat bu durumun uzun sürmeyeceği de aşikar. Seçim öncesi ise böyle hareketlerin olmamasının sebebi ise tamamen dolar fiyatının baskılanmasından kaynaklanmaktaydı ve şimdi kısmı olarak bu baskılanmanın gevşemesi ile fiyat hareketlerinin daha sert şekilde değişiklik gösterdiğini görüyoruz. Bayram sonrası için hareketlerin artacağını ve baskılanmanın daha da gevşemesi ile kurda daha yüksek fiyatları göreceğimizi düşünüyorum. Yakın süreç içerisinde merkez bankasının yetersiz kaynaktan ötürü satışlara biraz ara vermesinin muhtemel olduğunu ve göstermelik de olsa faiz artırımları yapılarak dolar kurunun biraz olsun bu şekilde baskılanmasının deneneceğini düşünüyorum.

Günlük mum bugünlerde çok fazla yükseliş ve düşüşleri gösterir şekilde çiziyor hocam. Artık sert hareketler kaçınılmaz olacak. Merkez bankası serbest harekete izin verip müdahil olamayınca, dövizin bu hareketleri zaten kaçınılmaz olacaktı. Seçimden önce inanılmaz bir satış baskıları vardı. Dövizin artmaması için tüm kozlar kullanılmıştı. Artık kullanacak koz kalmadığı için doların ellenmemesiyle bu seviyeler görülüyor. Bunun sonucunda da KKM’de şu ana kadar 600 milyar tl civarı ödenecek yeni paralar basılması gerekecek. Bu basılacak paralar bilin bakalım ne yaratacak? Enflasyon tabii.
hero member
Activity: 1624
Merit: 624
June 27, 2023, 08:03:03 AM
Dolar geldi 26’ya dayandı. Bir kaç dakika veya saat içerisinde 26 lirayı da geçecek bir hareket görünüyor. Yukarı ve aşağı sert hareketler yapıyor. Bir ara baktığımda 25.95 di bir ara baktım 25.43’e mi ne düşmüştü. Seçimden önce 10 kuruş bile doğru düzgün artmayan dolar coşmaya başladı. İç piyasaları yarın ki seansta etkileyecek. Bayramdan sonraya kadar hareketleri beraber izleyeceğiz. Umarım merkez bankası artık satmak gibi bir şeyler yapmak yerine toparlama yoluna gitmeye başlamıştır. Baksanıza faiz arttırmasına rağmen dövizler inanılmaz değer kazandı. Şu an dünyada en fazla değer kaybeden para birimlerinden birisi Türk lirası olabilir.

Günlük mumu kontrol ettiğim zaman dolar fiyatının 26 TL bandında seyir ettiğini ve gün içerisinde sert hareketler ile 25.50 TL seviyelerine kadar gerilediğini görüyorum. Son birkaç güne kıyasla hareketlerin bugün daha yumuşak olduğunu görebiliriz fakat bu durumun uzun sürmeyeceği de aşikar. Seçim öncesi ise böyle hareketlerin olmamasının sebebi ise tamamen dolar fiyatının baskılanmasından kaynaklanmaktaydı ve şimdi kısmı olarak bu baskılanmanın gevşemesi ile fiyat hareketlerinin daha sert şekilde değişiklik gösterdiğini görüyoruz. Bayram sonrası için hareketlerin artacağını ve baskılanmanın daha da gevşemesi ile kurda daha yüksek fiyatları göreceğimizi düşünüyorum. Yakın süreç içerisinde merkez bankasının yetersiz kaynaktan ötürü satışlara biraz ara vermesinin muhtemel olduğunu ve göstermelik de olsa faiz artırımları yapılarak dolar kurunun biraz olsun bu şekilde baskılanmasının deneneceğini düşünüyorum.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 26, 2023, 12:36:28 PM
An itibariyle dolar 25,91 Euro ise 28,23 e dayandı. Koyu iktidar yanlısı bir tanıdık bugün alın size faiz arttırımı, bakın doviz uçtu gibi bir laf etti yanımda, ulan gebertsen adam yerine gececek, dokunmasam kendi kendimi yiyeceğim, en iyisi hiç muhatap olmamak dedim kalktım yanından. Bazılarınin cehaleti artık benim sabır skalama ağır geliyor. Akşam kardeşim bozuk paraların olduğu yerden bir avuç para aldı, içinde cent, Euro, dolar, leva, ve lariler var, toplam neredeyse 600 liranın üzerinde bir karşılığı var elindeki demirlerin, bizim parayı gerçekten pul eden kim varsa Allah belasını versin
hero member
Activity: 882
Merit: 879
June 26, 2023, 09:17:31 AM
dolar bize bohmir:)

valla hocam asıl anormal olan doların uzun bir süre boyunca 18 lirada takılı kalmasıydı. ne yaptık, ne ürettik ki itin dölü 18 lirada sabitlendi?
sanırım salı günü öğlene kadar ülkemizde piyasalar açık olacak. bakalım bayramda bizi ne gibi sürprizler bekleyecek olacak.

Her ne kadar görüntüde dolar uzun bir süre sabit kalmış gibi görünüyor olsa da aslında hiçbir zaman böyle bir şey olmadı. 18 TL seviyelerinin korunmasının tek sebebi merkez bankası tarafından dolar kurunun baskılanmasından kaynaklanmaktaydı. Yani, herhangi bir üretim veya benzeri bir faktör bu kurun sabit kalmasına sebep olmadı. 🙂

Evet, ülkemiz piyasalarında Salı günü piyasalar kapanana kadar güncel olarak USD/TRY kurunu takip edebileceğiz fakat bayram sebebi ile Salı günü sonrasında piyasalar hafta başına kadar kapalı kalacak. Global piyasalarda işlemlere devam edilecek olması sebebi ile sadece iç piyasa verilerine bağlı kalmayarak gelebilecek her türlü sürprize karşı hazırlıklı olmakta fayda olacağını düşünüyorum.

hero member
Activity: 1624
Merit: 624
June 26, 2023, 09:07:09 AM

valla hocam asıl anormal olan doların uzun bir süre boyunca 18 lirada takılı kalmasıydı. ne yaptık, ne ürettik ki itin dölü 18 lirada sabitlendi?
sanırım salı günü öğlene kadar ülkemizde piyasalar açık olacak. bakalım bayramda bizi ne gibi sürprizler bekleyecek olacak.

Her ne kadar görüntüde dolar uzun bir süre sabit kalmış gibi görünüyor olsa da aslında hiçbir zaman böyle bir şey olmadı. 18 TL seviyelerinin korunmasının tek sebebi merkez bankası tarafından dolar kurunun baskılanmasından kaynaklanmaktaydı. Yani, herhangi bir üretim veya benzeri bir faktör bu kurun sabit kalmasına sebep olmadı. 🙂

Evet, ülkemiz piyasalarında Salı günü piyasalar kapanana kadar güncel olarak USD/TRY kurunu takip edebileceğiz fakat bayram sebebi ile Salı günü sonrasında piyasalar hafta başına kadar kapalı kalacak. Global piyasalarda işlemlere devam edilecek olması sebebi ile sadece iç piyasa verilerine bağlı kalmayarak gelebilecek her türlü sürprize karşı hazırlıklı olmakta fayda olacağını düşünüyorum.
hero member
June 23, 2023, 09:28:08 PM
Şuanda 1500 dolar ve üzeri kazanan herkes iyi kötü geçinir ve üstüne birikim bile yapabilir (büyükşehirler hariç bir yerde yaşıyorsa).Bunun dışında doların yükselmesi böylesine bir faiz artışı söz konusu olmasından dolayı çok normal fakat bunun geri çekilmesi illaki olacaktır.Asıl önemli olan bundan sonra yapılacak hamleler olacak.BIST hareketlenecektir ve hareketlenmesiyle dolarda bir düşüş görebiliriz.Şuanda KKM'den dolayı doların artış yaşadığını düşünüyorum.Keşke zamanında KKM'ye hiç bulaşılmasaydı.
sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
June 23, 2023, 01:50:35 PM
Evet cidden yeni asgari ücret daha çalışanların eline geçmeden ciddi bir şekilde erimeye başladı ve devam da ediyor. 25,23 lira civarı gözükse de kripto para borsasına baktığımızda bu değer en az 25,40ları buluyor. Kısa zaman içerisinde 26 lirayı da bulursa şaşırtmayacak. Dolar için yıl sonu beklentisi aslında 28 lira civarıydı ama bu gidişle bu beklentiyi artırmak zorunda kalabilirler.

Çünkü uzmanlar dahil ezici çoğunluk tek seferde ciddi bir faiz artışı bekliyordu ki dolarda da bir süreliğine de olsa gerileme olsun biraz rahat nefes aldırsın. Sen gidip sadece %6.5 artırırsan olacağı budur.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
June 23, 2023, 01:31:27 PM

Artık ortalama maaş 30 k üstü olmalı ki insanlar ev araba gibi ihtiyaçlarını karşılasınlar.

araba ihtiyacı ancak kısa süreli kiralama ile, ev ihtiyacı ise kötü bir evi kiralama şeklinde olur hocam. 30 bin lira artık hiçbir şeye yetmeyecek bir para oldu. 5 sene önce araba alınıyordu bu paraya şaka gibi.
Pages:
Jump to: