Pages:
Author

Topic: Dolar 20 TL - page 7. (Read 1023 times)

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
April 15, 2023, 07:39:50 AM
Ben asıl seçimden sonrasını merak ediyorum. Eğer mevcut hükümet devam ederse tahminim dolar bu hızla giderse TL olarak rahatlıkla 30 TL olur ama hükümet değişirse eğer ilk zamanlarda tepki olarak 15 TL ye kadar geri çekilme olur. Sonrasında ise hükümetin adalet, üretim politikaları iyi giderse 1-2 yıla kadar 10TL ye kadar geri çekilir. Bakalım hangi öngörüm gerçek olacak.

Burada her türlü sıkıntılı bir süreç bekliyor bizi, cumhurbaşkanlığıni muhalefet alıp meclis çoğunluğu iktidarda kalırsa veya tam tersi bir durumda da ortaya büyük sorunlar çıkması muhtemeldir. Olumlu durumda belki bir süre sular durulur ama bunun çok uzun süreceğini sanmıyorum çünkü ülkenin borç durumu, dış ticaret açığı vs belli, yani her türlü olan vatandaşa olacak.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
April 15, 2023, 03:15:47 AM
Ben asıl seçimden sonrasını merak ediyorum. Eğer mevcut hükümet devam ederse tahminim dolar bu hızla giderse TL olarak rahatlıkla 30 TL olur ama hükümet değişirse eğer ilk zamanlarda tepki olarak 15 TL ye kadar geri çekilme olur. Sonrasında ise hükümetin adalet, üretim politikaları iyi giderse 1-2 yıla kadar 10TL ye kadar geri çekilir. Bakalım hangi öngörüm gerçek olacak.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
April 15, 2023, 03:11:48 AM
Gelecek asırdaki insanlar sınırsız para basılmasını ve merkez bankalarının bu tutumunu tarihteki en büyük dolandırıcılık olayı olarak adlandıracak.
gelecek yıllarda para diye bir şeyin kalacağını düşünmüyorum. ilk ayağını dünya merkez bankaları yavaştan başlatıyor zaten.

İşin kötüsü ne biliyormusun hala buna oy veriyorlar.

kes lan dıjj guccc seni:) ama haberler doğruysa yurtdışından borçlanmayı yapmaktan kaçmıyorsun.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
April 14, 2023, 05:24:50 PM
Uzun süredir baskılıyorlardı artık yavaş yavaş gerçek değerine doğru gidiyor şaşırtıcı bir durum değil. Asıl şaşırtıcı olan bu kadar uzun bir süre baskılamayı başarmaları, kim bilir ne kadar çok kaynak boşa gitti sırf kuru tutmak için. Milletin parası yine bir yerlere boşa aktı birileri zengin oldu.
Seçimden sonra kim kazanırsa kazansın doların yükselişine devam etmesi bekleniyor yeni zamlara hazırlıklı olalım.
Tam bu dediğinizi yazmaya gelmiştim. Kim bilir ne rezervler ne vergiler heba edildi doları bu zamana kadar buralarda tutabilmek için. Gerçekten bu kadar tutmayı başarabileceklerini beklemiyordum. Kim seçilirse seçilsin ekonomide tam anlamıyla saatli bombayı eline almış olacak. Akp kalırsa yeni gelecek vergi yükünü düşünemiyorum. Hükümet değişirse IMF yardımının bile kurtaramayacağı bir duruma doğru gidiyoruz. Cari açıkta rekor olacağı ilk 3 ay sonuçlarına göre ortada zaten. Suudiler en son para vermişti diye hatırlıyorum. Kim bilir ne karşılığında. Bu günlerde İsrail ve Sisi ile de barıştılar. Seçime kadar dayanabilmek için her şeyi yaptılar ama son 1 ayı bile sorunsuz geçiremeyebilirler. 14 Mayıs'a kadar doları son kez tutabilmek için çılgınlık bekliyorum ama sonrası için de kemerleri bağlayalım.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
April 14, 2023, 04:57:22 PM
Uzun süredir baskılıyorlardı artık yavaş yavaş gerçek değerine doğru gidiyor şaşırtıcı bir durum değil. Asıl şaşırtıcı olan bu kadar uzun bir süre baskılamayı başarmaları, kim bilir ne kadar çok kaynak boşa gitti sırf kuru tutmak için. Milletin parası yine bir yerlere boşa aktı birileri zengin oldu.
Seçimden sonra kim kazanırsa kazansın doların yükselişine devam etmesi bekleniyor yeni zamlara hazırlıklı olalım.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
April 14, 2023, 04:50:29 PM
Hala benzer şekillerde dolar alımının önüne geçmeye çalışılması gerçekten üzücü. Koskoca ülke uzun vadede hiçbir anlam ifade etmeyen işler peşinde koşturur oldu. Bunun yerine kimse elini taşın altına koyup nasıl ekonomiyi düzeltirim demiyor. Zaten en azından şu anki yönetimin o yönde pek niyeti yok. Verilen bazı röportajlarda da bakanların bile ülkemizin parasının değerli olmamasının daha iyi olduğunu söylediğini duymuştuk. Böyle bir ortamda Türk lirasının gerçekten değer kazanması için çalışılmasını beklemek zor iş.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
April 14, 2023, 04:22:34 PM
Belliydi Doların 20 TL olacağı sadece ne zaman olacak diye bekliyorduk, suni baskılamalarla anca bu kadar tutabildiler daha da gider seçimlere kadar, seçim sonuçlarında ne tarafa doğru gideceği belli olur.
legendary
Activity: 2240
Merit: 2584
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
April 14, 2023, 04:20:10 PM
dolar efendi gün itibariyla serbest piyasada 20 tl'yi geçti. görseli yeni aldığım için tam olarak 20 lira olarak görülüyor. kapalıçarşı muhabbetine girmeyeceğim zaten ama piyasada olan kişiler doların 20 lira olmadığını biliyordu. neyse konuya gereksiz fork yapmadan devam edeyim. şu an resmen iki tane farklı kur var. bunda da en büyük sebep sanırım bankaların al sat arasında inanılmaz bir makas uygulaması. yakın bir zamanda dolar bozacak gibiyim ve sırf bu yüzden bankadan çekebilirsem parayı alıp piyasadan bozduracağım.

Fıat para sizin olsa dahi, bankada da dursa cebinizde de dursa sonuç aynı. Gerçek sahibi siz değilsiniz. Bankalarda bu sıralar mesai saatleri içerisinde bile yüksek alım-satım makası uygulanıyor. Gün içerisinde alış fiyatı 19,90 satış fiyatı 19,30 TL civarındaydı. Bunu yaparak insanların dolar almasını engelleyebileceklerini düşünüyorlar. Türk Lirasını yeniden güvenilir yapmak yerine türlü oyunlarla dolara akışı kesmeye çalışıyorlar. Geçen sene bankalardaki makas en uçuk anlarda bile %0,5 civarındaydı şimdi ise normal zamanlarda bile %3. Bazı bankalar fiziksel çekim yapmak istediğinizde çeşitli adlar altında ekstra ücret gerçekleştiriyorlar. Sizin paranız, emanet etmişsiniz ancak geri almak için 9 takla atmanız gerekiyor.

Bankaya koymayıp yastık altı yapsanız hem çalınma riskini göze alıyorsunuz hem de zaten oradaki miktar aynı bile kalsa her gün o miktar ile alabileceklerinizin miktarı azalıyor. Gelecek asırdaki insanlar sınırsız para basılmasını ve merkez bankalarının bu tutumunu tarihteki en büyük dolandırıcılık olayı olarak adlandıracak.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
April 14, 2023, 03:28:35 PM
İşin kötüsü ne biliyormusun hala buna oy veriyorlar.

Matematik yalan söylemez.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
April 14, 2023, 02:39:46 PM
Rezil bir dönemden geçiyoruz ekonominin sorumlusu belli diğer bir konudada dediğim hayvan gibi para basıyoruz bu para basma işi devam ettiği taktirde işin sonu kötü seçimden sonra 30-35ler konuşuluyor.

gurur duyabilirler

Millet birde herşey fiyatlandı diye bir hikaye uyduruyor geçen yıl cebindeki 200 tl ile şimdiki 200 tl malesef aynı değerde değil.

Geçen sene cebimdeki 200 lira ile hafta sonunu rahatlıkla geçiriyordum, bu sene cumartesi suyunu çekiyor para, bildiğin iki sene öncesinin 20 lirası oldu koca ulkenin en büyük banknotu, ve asıl garip olan, bu 200 liralardan en az kazananlar halinden en çok memnun olanlar neredeyse, madem öyle ben de saldım birader, millete bol gelen bana dar gelir artık...
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
April 14, 2023, 01:01:49 PM
Rezil bir dönemden geçiyoruz ekonominin sorumlusu belli diğer bir konudada dediğim hayvan gibi para basıyoruz bu para basma işi devam ettiği taktirde işin sonu kötü seçimden sonra 30-35ler konuşuluyor.

gurur duyabilirler

Millet birde herşey fiyatlandı diye bir hikaye uyduruyor geçen yıl cebindeki 200 tl ile şimdiki 200 tl malesef aynı değerde değil.

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
April 14, 2023, 12:46:55 PM

dolar efendi gün itibariyla serbest piyasada 20 tl'yi geçti. görseli yeni aldığım için tam olarak 20 lira olarak görülüyor. kapalıçarşı muhabbetine girmeyeceğim zaten ama piyasada olan kişiler doların 20 lira olmadığını biliyordu. neyse konuya gereksiz fork yapmadan devam edeyim. şu an resmen iki tane farklı kur var. bunda da en büyük sebep sanırım bankaların al sat arasında inanılmaz bir makas uygulaması. yakın bir zamanda dolar bozacak gibiyim ve sırf bu yüzden bankadan çekebilirsem parayı alıp piyasadan bozduracağım.
Pages:
Jump to: