Krenimo od početka, od kuda sad termin Serenity šta nismo pričali o Casperu ili Shardingu kao sljedećoj instanci Ethereuma? Jesmo, ali su se te dvije nadogradnje spojile u jednu koju su razvojni programeri prozvali – pogađate - Shasper. Tijekom Devcon4 konferencije „ETH high priest“ Mr. Vitalik osobno je izrazio svoje duboko nezadosvoljstvo tim nazivom i zamolio zajednicu da sljedeću fazu Ethereuma zove Serenity.
Implementacija Serenity projekta je zamišljena da se odvije kroz četiri faze koje bi sve zjedno trebale potrajati oko 2 godine.
Faza 1: Beacon chainProof of Stake becaon chain + validatori, više o njima kasnije u postu
Faza 2: ShardsU ovoj fazi dodati će se famozne „Shards“, više o njima kasnije, u dodatnom postu ako bude interesa. Neke stvari još nisu definirane a i meni treba još malo proučavanja prije nego ih shvatim u potpunosti.
Faza 3: Pametni UgovoriBiti će pokrenut transfer podataka između „Shards“ i unutar svakog pojedinog „Sharda“. Ako pažljivo čitate, vjerojatno ste shvatili da to znači da Pametni ugovori jedno značajno vrijeme uopće neće funkcionirati na 2.0 lancu i nažalost potpuno ste u pravu.
Faza 4: Optimizacija i poboljšanjaKada se sve to ukomponira zajedno. Serenity arhitektura bi trebala izgledati nekako ovako (slika je preuzeta s neta)
ValidatoriTo je onaj dio za koji se kladim da će najviše zanimati naše ljude budući da je u igri i nekakva pasivna zarada.
Validator je po definicija osoba ili tvrtka koja može predložiti nove blokove u lancu ili netko tko potvrđuje prijedlog drugog validatora. Validatori se biraju iz liste (beacon chain) random putem (RANDAO+VDF). Da biste postali validotar morati ćete zaključati točno 32 ETHa na trenutnom Ethereum blockchainu. Tih 32 ETHa više nikada nećete dobiti nazad. Ali bez panike ako budete validator koji se „pristojno ponaša“ moći ćete ih preuzeti na novom proof of stake lancu kada bude implementiran (shard). PoW i PoS će neko vrijme funkcionirati paralelno budući da na novom lancu u prve dvije faze uopće neće biti protoka podataka te ćemo ovisiti o rudarima da procesuiraju transakicje. Prijelaz će biti postepen i tradicionalno rudarenje na PoW lancu će biti moguće još dosta dugo.
Nakon inicijalnog zaključavanja 32 ETHa možete biti validator zauvijek. Ali u slučaju „lošeg ponašanja“ gubite dio zaključanog ETHa. Pod loše ponašanje se smatra i ako niste prisutni na mreži cijelo vrijeme (neće biti potrebno 100% već neka brojka bliža 80%-90%). Ako vam „stake“ padne ispod određene brojke (24 ili 16 ETHa, našao sam obje informacije, možda se još raspravlja) prestajete biti validator i možete povući preostali iznos (vjerojatno nakon par mjeseci čekanja).
Ukratko validatori će biti rudari na novom lancu samo će koristiti PoS algoritam umjesto dosadašnjeg PoW algoritma. Potreban softver trebao bi se moći izvršavati na mnoštvu uređaja (stari komp, pametni telefon...)
Postoji realna mogućnost da će u jednom trenutku postojati dvije verzije ETHa. Još uvijek se radi na mogućim rješenjima za to prijelazno razdoblje. Jednog dana kada prijelaz bude kompletan stari (trenutni) PoW lanac će postati „legacy shard“ te će biti moguće samo čitati iz njega. Sav ETH koji posjedujete na njemu će biti automatski prebačen na novi PoS lanac.
Velika većina decentraliziranih aplikacija koje danas postoje više neće raditi. Trebati će ih prilagoditi novom lancu. Ethereum 2.0 će zapravo biti prva prava verzija ETHa dok je ovo što sada koristimo samo jedan veliki test svjetskog kompjutera.
Nadam se da sam vam barem malo približio problematiku. Većinu informacija sam saznao iz izvrsnog predavanja g. Brune Škvorca te svima predlažem da ga poslušaju ako imaju prilike ili poprate na društvenim mrežama. Odličan lik. Informacije bi trebale biti točne u trenutku pisanja ali cijeli projekt je u razvoju i svaki tjedan dolazi so značajnih promjena tako da ipak uzmite sve s malom rezervom.
Ako šta nije jasno pitajte, probati ću odgovoriti ili bolje objasniti ako ne bude prekomplicirano za nekoga kome je blockchain ipak samo hobi.