Pages:
Author

Topic: GPU RIGS Δημιουργία (0-100) - page 4. (Read 80881 times)

newbie
Activity: 37
Merit: 0
January 04, 2018, 09:15:45 AM
καλησπερα σας.
ενω περιμενα να εχω δυσκολια να βρω καρτες γραφικων εχω προβλημα με τις μητρικες.
εχω ηδη παρεις 1080τι καρτες αλλα μητρικες δεν βρεισκω εχετε να μοθ δωσετε καμια λιστα.
 ευχαριστω και παλι.
newbie
Activity: 16
Merit: 0
January 03, 2018, 04:26:38 PM
Οποτε με την τωρινη κατάσταση τι θα ηταν καλυτερο να διαλεξω αναμεσα σε αυτα τα δυο μοντελα?

6 x MSI RX580 8GB Gaming X η 6 x Sapphire RX580 8GB Nitro+

Αξιζει να επενδυθουν αυτα τα χρηματα? Δεν παω για τα πολλα εννοειται, αρκει τουλαχιστον να τα παρω πισω αυτα τα χρηματα
κ μετα οτι βγαινει εξτραδακι τον μηνα κ να μην ειμαι μειον το βασικο..

oι SAPPHIRE είναι λίγο καλύτερες λένε. έχουν καλύτερο chip και είναι πιο αξιόπιστες.
και εγω με αυτη την λογική ξεκινάω. απο την στιγμή που δεν πληρώνω ρεύμα πάω με την προοπτική να βγαίνουν έστω και 100 ευρω τον μήνα τουλάχιστον. σήμερα παρέλαβα 1 Χ RX570 nitro+ 8GB απο eshop 339ευρώ.
θα ξεκινήσω με μία κάρτα με στόχο σε δυο μήνες να πάρω και δεύτερη.
αλλά αν θες την γνώμη μου επειδή είναι πολλά τα λεφτά και δεν ξέρεις τους επόμενους μήνες τι θα γίνει με τα crypto και τις ισοτιμίες τους,
καλύτερα να ξεκινήσεις με 2-3 κάρτες. αλλά δικιά σου είναι η τσέπη προς θεού...

Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν προκειται να τα δωσω κ εγω κατευθειαν ολα γιατι οπως ειπες και εσυ ποτε δεν ξερεις. Σταδιακα σκεφτομαι να πιασω αυτο το νουμερο στις καρτες και αναλογα μετα πως θα παει βλεπουμε. Το θεμα ειναι αυτες οι καρτες των 300++ ευρω για ποσο καιρο θα ειναι ικανες να αποφερουν κερδη εφοσον συνεχεια ανεβαινει η δυσκολια..
newbie
Activity: 25
Merit: 0
January 03, 2018, 04:19:18 PM
Οποτε με την τωρινη κατάσταση τι θα ηταν καλυτερο να διαλεξω αναμεσα σε αυτα τα δυο μοντελα?

6 x MSI RX580 8GB Gaming X η 6 x Sapphire RX580 8GB Nitro+

Αξιζει να επενδυθουν αυτα τα χρηματα? Δεν παω για τα πολλα εννοειται, αρκει τουλαχιστον να τα παρω πισω αυτα τα χρηματα
κ μετα οτι βγαινει εξτραδακι τον μηνα κ να μην ειμαι μειον το βασικο..

oι SAPPHIRE είναι λίγο καλύτερες λένε. έχουν καλύτερο chip και είναι πιο αξιόπιστες.
και εγω με αυτη την λογική ξεκινάω. απο την στιγμή που δεν πληρώνω ρεύμα πάω με την προοπτική να βγαίνουν έστω και 100 ευρω τον μήνα τουλάχιστον. σήμερα παρέλαβα 1 Χ RX570 nitro+ 8GB απο eshop 339ευρώ.
θα ξεκινήσω με μία κάρτα με στόχο σε δυο μήνες να πάρω και δεύτερη.
αλλά αν θες την γνώμη μου επειδή είναι πολλά τα λεφτά και δεν ξέρεις τους επόμενους μήνες τι θα γίνει με τα crypto και τις ισοτιμίες τους,
καλύτερα να ξεκινήσεις με 2-3 κάρτες. αλλά δικιά σου είναι η τσέπη προς θεού...
newbie
Activity: 16
Merit: 0
January 03, 2018, 12:42:16 PM
Οποτε με την τωρινη κατάσταση τι θα ηταν καλυτερο να διαλεξω αναμεσα σε αυτα τα δυο μοντελα?

6 x MSI RX580 8GB Gaming X η 6 x Sapphire RX580 8GB Nitro+

Αξιζει να επενδυθουν αυτα τα χρηματα? Δεν παω για τα πολλα εννοειται, αρκει τουλαχιστον να τα παρω πισω αυτα τα χρηματα
κ μετα οτι βγαινει εξτραδακι τον μηνα κ να μην ειμαι μειον το βασικο..
newbie
Activity: 12
Merit: 0
January 01, 2018, 12:50:38 PM
Εβαλα 8g  για να έχω αέρα αλλά από τον τασκ μάνατζερ βλέπω ότι χρησιμοποιεί μόνο 2, οπότε είσαι καλά με 4.
Για τον δίσκο υπολόγισε 8GB page file ανά κάρτα (για zero τουλάχιστο), οπότε αν πας για σύστημα με 6 κάρτες θες 50GB page file.
Σε κάθε περίπτωση είσαι καλυμμένος με τον 120άρι.
Ά! Και καλή χρονιά να έχουμε, προπάντων με υγεία.
full member
Activity: 202
Merit: 100
December 31, 2017, 08:23:37 PM
καλη χρονια να εχουμε παιδες...

ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ
newbie
Activity: 15
Merit: 0
December 31, 2017, 07:49:39 PM
χρονιά πολλά και καλή χρονιά σε όλο το φόρουμ και σε όλα τα παιδιά εδώ που λιώνουν στο γράψιμο για να βοηθάν όλους εμάς  για να είμαστε ποιο παραγωγική....καλή χρονιά παιδιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
newbie
Activity: 25
Merit: 0
December 31, 2017, 02:33:15 PM
με 4 gb ram είσαι μια χαρά. δεν παίζει ρόλο η ram στο mining με gpu. αν θες να βάλεις 8gb βάλε 8gb.
για windows ειτε 7 βάλεις είτε 10 μέχρι 40 gb δίσκο είναι κομπλέ, αν δεν κάνεις τίποτα άλλο με το pc.

τα χρηματα για την ram θα τα έδινα για backup risers

newbie
Activity: 16
Merit: 0
December 31, 2017, 09:01:21 AM
καλησπέρα σας, σκεφτομαι να στησω ένα καινουργιο rig, με μια μητρικη που παίρνει 14 κάρτες.
οι ερωτησεις μου ειναι:
-φτάνει μνημη ram  8gb ή θέλει μεγαλύτερη?
-και αν βάλω windows φτάνει ssd 120gb?

Rig με 14 κάρτες θα μπλέξεις, καλυτερα κανε 2 Χ 7αρια
Επίσης ξεχνά και τα Windows γιατι κι αυτα μπλέξιμο ειναι :p
επειδή εχω παραγγείλει την μητρική. φτανει 8 gb ram ή χρειάζομαι μεγαλύτερη?
και με ssd 120gb είμαι καλα? 
newbie
Activity: 15
Merit: 0
December 31, 2017, 04:48:31 AM
οκ μου είπαν  ότι αργούν  καμιά φορά παραπάνω άλλα τώρα φάνηκαν κανονικά Roll Eyes
full member
Activity: 213
Merit: 100
December 31, 2017, 02:34:33 AM
48+ ώρες από την πρώτη πληρωμή zero.forgetop και στο πορτοφόλι του zero.......  zeroooooo.... Huh Huh Huh

Βεβαιώσου ότι έχεις βάλει τη σωστή address. Πήγαινε στο zeroexplorer και βάλε τη διεύθυνσή σου. Επίσης μπες στο chat του pool και ρώτα τον stefan (aka lutsifer)
newbie
Activity: 15
Merit: 0
December 31, 2017, 01:47:04 AM
48+ ώρες από την πρώτη πληρωμή zero.forgetop και στο πορτοφόλι του zero.......  zeroooooo.... Huh Huh Huh
full member
Activity: 213
Merit: 100
December 30, 2017, 07:30:30 PM
Ίσως είναι καλύτερα απλά να επενδύσεις σε ένα portfolio από crypto.

Παιδιά κοιτούσα τα στοκ των καρτών και απ' ό,τι φαίνεται η αγορά έχει στεγνώσει. Δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα.
Το mining κάνει μπαμ, έχουν βγει πολλά νέα νομίσματα και η ζήτηση για κάρτες είναι στα υψηλότερα επίπεδα.
Σε συνδυασμό με την εορταστική περίοδο και το γεγονός ότι τα εργοστάσια σταματούν να παράγουν τις υπάρχουσες κάρτες γιατί αρχίζουν να παράγουν ήδη την επόμενη γενιά, σημαίνει ότι όποιος πρόλαβε πρόλαβε.
newbie
Activity: 16
Merit: 0
December 30, 2017, 07:22:35 PM
Καλησπερα στην παρεα!

Καινουριος στο forum αλλα και γενικοτερα στην ολη υποθεση του Mining..
Τον τελευταιο μηνα ψαχνομαι παρα πολυ να φτιαξω ενα rig, εχω ενα πλανο για 6 καρτες, η 6 x MSI RX580 8GB Gaming X η 6 x Sapphire RX580 8GB Nitro+
Προφανως και κοιταω για equihash ethash αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος, θελει αρκετο ψαξιμο..
Απλα ηθελα να ρωτησω  οσον αφορα τις καρτες αν οντως κανουν καλη δουλεια, αν αξιζει να ριξω αυτα τα χρηματα τελικα σε ολο αυτο και συμφωνα με την
δυσκολια που υπαρχει αυτη την στιγμη κ στο αμεσο μελλον αυτες οι καρτες θα βγαλουν ενα ικανοποιητικο χρονικο διαστημα πριν χρειαστει καποια αναβαθμιση
στο συστημα.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
December 30, 2017, 03:06:51 PM
Όποιος αντιμετωπίζει προβλήματα με Failover Discconnect from eth-eu1/2.nanopool.org Απλα αλαξτε το σε
eth-us-east1.nanopool.org ειναι το χαμηλότερο σε ping/ms μετα το europe σερβερ! Αλλαγή να γίνει στο αρχείο Start.bat, αλλιώς ειναι ανώφελο γιατί θα ξαναγυρίζει στο europe1/2 server και θα χάνετε πολύτιμο χρόνο.
newbie
Activity: 25
Merit: 0
December 30, 2017, 03:03:35 PM
Sapphire Radeon RX 580 Nitro+ 8GB GDDR5 11265-01-20G

στο e-gate 100 ευρω σχεδόν άνοδος τιμής μέσα σε 2 ημέρες
και στο mindfactory.de εξαφανίστηκαν πάνω απο 5 κομμάτια μέσα σε 2 ημέρες.
χαμος!
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
December 30, 2017, 10:37:46 AM
καλησπέρα σας, σκεφτομαι να στησω ένα καινουργιο rig, με μια μητρικη που παίρνει 14 κάρτες.
οι ερωτησεις μου ειναι:
-φτάνει μνημη ram  8gb ή θέλει μεγαλύτερη?
-και αν βάλω windows φτάνει ssd 120gb?

Rig με 14 κάρτες θα μπλέξεις, καλυτερα κανε 2 Χ 7αρια
Επίσης ξεχνά και τα Windows γιατι κι αυτα μπλέξιμο ειναι :p
newbie
Activity: 16
Merit: 0
December 30, 2017, 07:49:02 AM
καλησπέρα σας, σκεφτομαι να στησω ένα καινουργιο rig, με μια μητρικη που παίρνει 14 κάρτες.
οι ερωτησεις μου ειναι:
-φτάνει μνημη ram  8gb ή θέλει μεγαλύτερη?
-και αν βάλω windows φτάνει ssd 120gb?
full member
Activity: 213
Merit: 100
December 29, 2017, 11:41:01 PM
Για ζίρο δεν κάνουν.
Για άλλα coins ναι. Έχουν υψηλότερη κατανάλωση βέβαια, αλλά αν τις βρεις σε καλή τιμή ίσως είναι καλή αγορά. Και πάλι όμως, συνήθως με την τιμή που έχουν παίρνεις δύο RX480/580 και έχεις μεγαλύτερο hash.
Σίγουρα θα έχουν και μεγαλύτερη τιμή μεταπώλησης. όπως βλέπεις δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο, εξαρτάται τι ζητάς.
newbie
Activity: 37
Merit: 0
December 29, 2017, 12:00:46 PM
Γεια σας και πάλι. Μια πληροφορία θα ήθελα έχω βρει 2 πάρτε  (SAPPHIRE VGA PCI-E RADEON RX VEGA 64 8G (11275-00-40G), 8GB/2048BIT, HBM2, TRIPLE FAN, 2 SLOT FANSINK, 2YW. 11275-00-40G)
Αξίζει να της πάρω? Είχε αναφέρει ο dem κάτι για τους κωδικούς τις κάθε κάρτας κάνει αυτή η κάρτα για mining? Ευχαριστώ και πάλι.
Pages:
Jump to: