Pages:
Author

Topic: Kutak za početnike - page 5. (Read 1372 times)

legendary
Activity: 1932
Merit: 2270
November 22, 2019, 11:43:25 AM
#23
Upravo tako. Inače bi uvijek trebalo navesti izvor ako koristiš nečiji tuđi rad. Nije važno koristiš li ga ovdje na forumu ili negdje drugdje. Nije u redu da koristiš tuđi rad, a da ljudi misle da si ti autor.
Evo tu sam već skoro 4 godine i do sad još nisam čuo da je netko dobio ban zato što je zalijepio nekakvu sliku bez da je naveo izvor, premda u zadnje vrijeme često vidim da se stavlja izvor ispod slike(evo i ja sam nedavno, u daniel91-ovoj temi o pošti stavio, ono, source: pošta  Roll Eyes). Jedna tema puna slika bez izvora...

Što se tiče "meme":
Quote
even memes may soon constitute copyright theft
Only in the EUSSR.
Smiley

Mislim da ako uzmeš nečiju sliku, uploadaš ju na ImgUr (ili neki drugi servis) i onda staviš link na forum, ne bi trebao biti problem dodati tekst "Autor: XYZ".
Mislim da bi ovo trebalo biti dovoljno: https://help.imgur.com/hc/en-us/articles/202062328-Can-I-use-images-I-find-here-on-my-TV-show-blog-news-article-etc- Koristiš sliku koja se nalazi na imguru a link je "ispod slike" pa ne bih baš rekao da je to plagiarizam.
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
November 22, 2019, 05:52:48 AM
#22
Jos jedna moje pitanje, ovaj danasnji @daniel91 post u meti me podsjetio na jednu nejasnocu.

Znam da se za svaki kopirani tekst treba navesti izvor, ali kakva je situacija sa koristenjem slika, grafika, chartova i slicnih stvari? Da li je tu isto preporucljivo naglasiti odakle je uzeto/cropano ili sto vec?

bolje ti je dodati izvor, malo će više trajati stvaranje posta, ali si se "osigurao"

Upravo tako. Inače bi uvijek trebalo navesti izvor ako koristiš nečiji tuđi rad. Nije važno koristiš li ga ovdje na forumu ili negdje drugdje. Nije u redu da koristiš tuđi rad, a da ljudi misle da si ti autor. Mislim da ako uzmeš nečiju sliku, uploadaš ju na ImgUr (ili neki drugi servis) i onda staviš link na forum, ne bi trebao biti problem dodati tekst "Autor: XYZ".
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 22, 2019, 04:48:40 AM
#21
Jos jedna moje pitanje, ovaj danasnji @daniel91 post u meti me podsjetio na jednu nejasnocu.

Znam da se za svaki kopirani tekst treba navesti izvor, ali kakva je situacija sa koristenjem slika, grafika, chartova i slicnih stvari? Da li je tu isto preporucljivo naglasiti odakle je uzeto/cropano ili sto vec?

bolje ti je dodati izvor, malo će više trajati stvaranje posta, ali si se "osigurao"
legendary
Activity: 1722
Merit: 5937
November 22, 2019, 04:23:24 AM
#20
Jos jednο moje pitanje, ovaj danasnji @daniel91 post u meti me podsjetio na jednu nejasnocu.

Znam da se za svaki kopirani tekst treba navesti izvor, ali kakva je situacija sa koristenjem slika, grafika, chartova i slicnih stvari? Da li je tu isto preporucljivo naglasiti odakle je uzeto/cropano ili sto vec?
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
November 21, 2019, 10:03:48 AM
#19
ma jasno je meni kako se import radi, nego dali je Electrum prepoznao sve adrese koje je predhodno Ledger generirao, to je bilo moje pitanje :-)

Electrum wallet prepoznaje sve adrese koje su vezane za taj seed/private key za koji si uradio import.
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 21, 2019, 09:54:50 AM
#18
Ček, ček... Sad se i ja pomalo osjećam kao početnik. Ja sam mislio da one 24 riječi (seed words) koje Ledger generira služe samo da se napravi recovery walleta na novom Ledger uređaju. Zar se one mogu ubaciti u bilo koji wallet kojeg Ledger podržava? Konkretno, mogu li uzeti te riječi i importati ih u neki ETH, BTC ili wallet neke druge kripto valute (koju Ledger podržava)?

Naravno, ne bi to nikad radio jer upisivanjem tih riječi bilo gdje se automatski gubi sigurnost koju pruža hardware wallet. Ali baš me zanima...

da, memonic je memonic, i bilo koja app koja podržava unos memonic-a je kompatibilna
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
November 21, 2019, 09:44:41 AM
#17
Ček, ček... Sad se i ja pomalo osjećam kao početnik. Ja sam mislio da one 24 riječi (seed words) koje Ledger generira služe samo da se napravi recovery walleta na novom Ledger uređaju. Zar se one mogu ubaciti u bilo koji wallet kojeg Ledger podržava? Konkretno, mogu li uzeti te riječi i importati ih u neki ETH, BTC ili wallet neke druge kripto valute (koju Ledger podržava)?

Naravno, ne bi to nikad radio jer upisivanjem tih riječi bilo gdje se automatski gubi sigurnost koju pruža hardware wallet. Ali baš me zanima...
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 21, 2019, 08:54:07 AM
#16

ma jasno je meni kako se import radi, nego dali je Electrum prepoznao sve adrese koje je predhodno Ledger generirao, to je bilo moje pitanje :-)
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
November 21, 2019, 08:09:26 AM
#15
jesi to već radio? koliko ti adresa prepoznaje?
(ne želim taj seed ubacivati igdje ikada, ali me zanima kako funkcionira na Electrumu)

Jesam.
Možeš napraviti koliko hoćeš adresa u Electrum novčaniku.
Procedura je laka i jednostavna:
https://bitcoinelectrum.com/importing-your-private-keys-into-electrum/
https://electrum.readthedocs.io/en/latest/faq.html#can-i-import-private-keys-from-other-bitcoin-clients
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 21, 2019, 07:51:38 AM
#14
A kako da importa private key iz Ledgera? Mislim da sam čak čitao negdje da se to može napraviti, ali zar se time ne pobija osnovna prednost Ledgera (da private key nikad ne "izađe" iz Ledger uređaja)?

Ako imaš 'seed words' sve što treba je da ih ubaciš u bilo koji drugi novčanik (npr. Electrum)
Isto važi i za private key.

jesi to već radio? koliko ti adresa prepoznaje?
(ne želim taj seed ubacivati igdje ikada, ali me zanima kako funkcionira na Electrumu)
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
November 21, 2019, 05:59:38 AM
#13
A kako da importa private key iz Ledgera? Mislim da sam čak čitao negdje da se to može napraviti, ali zar se time ne pobija osnovna prednost Ledgera (da private key nikad ne "izađe" iz Ledger uređaja)?

Ako imaš 'seed words' sve što treba je da ih ubaciš u bilo koji drugi novčanik (npr. Electrum)
Isto važi i za private key.
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
November 21, 2019, 03:18:54 AM
#12
Da, prosle godine sam to odradio
Pa u biti zanima me sta sad sa tim potpisom, dali on i dalje vrijedi (pretpostavljam da vrijedi), i kako vu dokazati u slucaju nekog hacka na mom profilu da je ta adresa moja ako Ledger to vise ne podrzava
Tu sam malo zbunjen  Cheesy

Potpis je validan.
Kao što sam rekao ranije, možeš da povežeš Ledger sa Electrum wallet, ako je potrebno da opet dokažeš vlasništvo,
ili možeš da uradiš private key import u Electrum ili Coinomi

A kako da importa private key iz Ledgera? Mislim da sam čak čitao negdje da se to može napraviti, ali zar se time ne pobija osnovna prednost Ledgera (da private key nikad ne "izađe" iz Ledger uređaja)?
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
November 20, 2019, 01:00:06 PM
#11
Hvala svima na odgovorima, budem to onda odradio ovih dana preko Electruma i nove adrese, mislim da nema potrebe spajati sa Ledgerom.


Nema potrebe da se spaja sa Ledgerom.


Da, prosle godine sam to odradio
Pa u biti zanima me sta sad sa tim potpisom, dali on i dalje vrijedi (pretpostavljam da vrijedi), i kako vu dokazati u slucaju nekog hacka na mom profilu da je ta adresa moja ako Ledger to vise ne podrzava
Tu sam malo zbunjen  Cheesy

Potpis je validan.
Kao što sam rekao ranije, možeš da povežeš Ledger sa Electrum wallet, ako je potrebno da opet dokažeš vlasništvo,
ili možeš da uradiš private key import u Electrum ili Coinomi
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 20, 2019, 12:53:05 PM
#10
~
Pretpostavljam da si to odradio dok je Ledger to podržavao?
Da, prosle godine sam to odradio
Pa u biti zanima me sta sad sa tim potpisom, dali on i dalje vrijedi (pretpostavljam da vrijedi), i kako vu dokazati u slucaju nekog hacka na mom profilu da je ta adresa moja ako Ledger to vise ne podrzava
Tu sam malo zbunjen  Cheesy
legendary
Activity: 1722
Merit: 5937
November 20, 2019, 12:43:05 PM
#9
Hvala svima na odgovorima, budem to onda odradio ovih dana preko Electruma i nove adrese, mislim da nema potrebe spajati sa Ledgerom.

@big_daddy
Pretpostavljam da si to odradio dok je Ledger to podržavao?
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
November 20, 2019, 12:30:01 PM
#8
ja sam svoju btc adresu potpisao preko Ledger-a, dali to znači da moram ponoviti radnju preko Electruma?
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
November 20, 2019, 10:58:40 AM
#7
To baš i nema previše smisla za ljude koji su u signature kampanjama, zar ne?

Da.
Ali ne mora se ista adresa koristiti za sve signature kampanje i za 'Stake Bitcoin address' osiguranje Wink
Ja sam pomalo paranoičan
legendary
Activity: 1932
Merit: 2270
November 20, 2019, 10:06:23 AM
#6
Sad mene zanima da li BTC adresa koju bih koristio  moze biti drugacija od one koju sam dao za signature kampanju (Ledger adresa).
Praksa je da napišeš addresu u temi koju je slacković linkao, u krajnjoj liniji ako dođe do toga da ti netko ukrade account ne vidim razlog zašto ga ne bi mogao vratiti sa bilo kojom adresom koju si negdje postao - ne znam da li admin prakticira ovo, pa ono, zalijepi adresu u temu.

da ne bi bilo nismo znali te koji uopce wallet preferirate za potpisivanje?
Bilo koji wallet u koji imaš povjerenje i sa kojega možeš signati poruku. Također isprintaj private key ako se slučajno dogodi kakav EMP  Tongue
Da. Bolje je korisititi čistu BTC bez transakcija zbog anonimnosti Smiley ali nije obavezno
To baš i nema previše smisla za ljude koji su u signature kampanjama, zar ne?

Edit: Samo da nadodam, signed message će vam trebati ne samo za vraćanje accounta nego i za na primjer posuđivanje novca na forumu, nekakvih trejdova, korištenje escrowa i slično.
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
November 20, 2019, 07:48:37 AM
#5
Zašto je kombinacija Ledger+Electrum bolja od korištenja samo Electrum walleta? Je li samo zbog sigurnosti private key-a ili ima još neka "caka"?
I zašto je bolje koristiti BTC adresu bez transakcija? Samo zbog anonimnosti ili...?

- Ledger+Electrum nije bolja kombinacija, ali to je sad jedini način da se neko potpiše sa Ledger Nano S.
- Da. Bolje je korisititi čistu BTC bez transakcija zbog anonimnosti Smiley ali nije obavezno
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
November 20, 2019, 06:58:04 AM
#4
Pa evo da pocnem jer imam pitanje: Htio bi osigurati svoj account tako da potpisem poruku, ali koliko znam to vise nije moguce napraviti sa Ledgerom. Sad mene zanima da li BTC adresa koju bih koristio  moze biti drugacija od one koju sam dao za signature kampanju (Ledger adresa). Cisto me zanima kakva je praksa u tom slucaju, da ne bi bilo nismo znali te koji uopce wallet preferirate za potpisivanje?

Možeš koristiti Electrum wallet i povezati ga sa svojim Ledger wallet da bi potpisao poruku (sign-a-message) preko Ledger-a.
Moja preporuka je da za to korisitiš novu adresu bez transakcija koja ti služi samo za 'account insurance'.
https://support.ledger.com/hc/en-us/articles/115005161925-Set-up-and-use-Electrum

Opcija 1: Electrum
Opcija 2: Ledger+Electrum
 

Zašto je kombinacija Ledger+Electrum bolja od korištenja samo Electrum walleta? Je li samo zbog sigurnosti private key-a ili ima još neka "caka"?
I zašto je bolje koristiti BTC adresu bez transakcija? Samo zbog anonimnosti ili...?
Pages:
Jump to: