Ako vas zanima što nam nova EU regulacija (MICA) donosi na području kriptovaluta, predlažem da pročitate ovaj vrlo dobar intervju iz časopisa Lider, kojeg je dala Morana Vukić Perak, voditeljica pravnih poslova u Electrocoinu.
https://lidermedia.hr/kripto/morana-vukic-perak-electrocoin-od-mica-regulative-ocekujemo-da-ce-potaknuti-banke-da-se-vise-angaziraju-u-podrucju-kriptovaluta-150754?fbclid=IwAR13sO6K0NB2KWu_AGNP5X-af-9ZU6N1TrTp-gLULx53rnmhwEiuwA44IX8Najvažnije stvari, koje sam izdvojio iz članka:
- Europska unija postala je prva velika jurisdikcija koja je donijela sveobuhvatnu Uredbu o tržištima kripto imovine (MiCA), koja će postati zakon u srpnju 2023., a neka od njezinih pravila stupaju na snagu u srpnju 2024., a druga do siječnja 2025.
- CASP je skraćenica za ‘Crypto Asset Service Provider‘, što u hrvatskom prijevodu znači ‘Pružatelj usluga povezanih s kripto imovinom‘. Svi CASP-ovi koji pružaju navedene usluge morat će dobiti dozvolu za rad od nadležnog tijela u matičnoj državi članici EU.
- Naše je poslovanje već godinama usklađeno s pozitivnim propisima u RH i svim zahtjevima Ureda za sprječavanje pranja novca pri Hanfi, a uskoro ćemo zbog izmjena Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma morati proći registracijski proces pred Hanfom koji je vrlo sličan registracijskom procesu koji predviđa MiCA regulativa.
Po završetku registracijskog procesa pred Hanfom i nakon upisa u Registar pružatelja usluga povezanih s virtualnom imovinom (koji će voditi HANFA), vjerujemo kako će nam na nacionalnoj razini biti znatno olakšana prilagodba zahtjevima MiCA-e.
- MiCA regulativa ne obuhvaća privatne, ‘neskrbničke‘ novčanike poput Trust Walleta, Metamaska i drugih. Privatni se novčanici ne smatraju pružateljima usluga povezanih s kripto imovinom (CASP-ovima) jer njihovi korisnici sami upravljaju svojim privatnim ključevima, čime samostalno kontroliraju pristup svojim kriptovalutama jer nikakva treća strana ne skrbi o njihovim kriptovalutama u njihovo ime.
- Međutim, EU ne zanemaruje činjenicu da neskrbnički novčanici postoje jer su oni ipak u opsegu primjene ‘travel rule‘ pravila iz ‘Transfer of funds regulation‘, zasebne regulative koja obvezuje pružatelje platnih usluga da prikupljaju, dijele i čuvaju podatke o platitelju i primatelju transakcije te odlučuju o obustavi ili odbijaju transakcije ako su ti podaci netočni ili nedostaju. Travel rule, grubog prijevoda ‘pravilo putovanja‘, primjenjivat će se na neskrbničke novčanike tako da će se za prijenos kripto imovine van skrbništva određenog pružatelja usluga povezanih s kripto imovinom (CASP-ova) zatražiti identifikacija korisnika neskrbničkog novčanika na koji ili s kojeg prenosi sredstva.
- Što se stablecoinova tiče, MiCA će postojeće stablecoine čija se stabilna cijena održava vezanjem uz vrijednost određene fiat valute poput eura, dakle vezanjem uz vrijednost zakonskog sredstva plaćanja zemalja članica, a čija je glavna svrha ta da se koriste kao sredstvo razmjene, smatrati e-novcem u smislu E-money direktive (EMD). Kraće rečeno, MiCA će stablecoinove tretirati kao e-novac.
- MiCA također propisuje da izdavatelji tokena e-novca kojeg nude i kojim(a) se trguje unutar EU, moraju biti kreditne institucije ili institucije za e-novac.
- Ako pogledamo postojeće stablecoinove s trenutno najvećom tržišnom kapitalizacijom kao što su USDT i USDC, institucije koje izdaju te stablecoinove (Tether Limited Inc. (iFinex Inc.) i Circle) nisu registrirane u Europi, nego u Kini i SAD-u.
Zbog potencijalne nemogućnosti CASP-ova unutar EU da trguju ovim stablecoinovima zbog okvira MiCA regulative, izdavatelji će tih stablecoinova morati dobro razmisliti i donijeti odluku isplati li im se prilagođavati zahtjevima MiCA-e u odnosu na potencijalnu ekonomsku dobit koju sa sobom nosi penetracija na europsko tržište.
Dakle, čini mi se da je sada puno toga jasnije u svezi nove regulacije EU o kriptovalutama. Čini se da će od sada biti još teže zadržati anonimnost i izbjeći kyc.
Kako vam se sviđaju ove nove promjene i EU regulacija koja nam predstoji?