Pages:
Author

Topic: Politika u Hrvatskoj - page 5. (Read 8369 times)

legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
October 18, 2020, 06:23:25 AM
No, u tom scenariju, možda više investitora zaključi da je bitcoin ''sigurno'' utočište za njihove investicije pa btc počne rasti  Grin


U ovo sam odavno prestao vjerovati. Sve te investitore vidim kao ljude koji samo Bitcoin vide kao tamo neke brojke na Internetu i ne pada im na pamet smatrati ga kao sigurno utočište kad sve ostalo krene prema dolje. Istina, možda je došlo vrijeme da se to promijeni ali nekako ne vjerujem u to.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 18, 2020, 05:59:44 AM

Trump je već najavio da neće priznati rezultate izbora ako izgubi, pogotovo ako budu tijesni rezultati i ako budu odlučivali glasovi poslani poštom i pristigli nakon datuma održavanja izbora.
U tom slučaju mogli mi imati poprilični ''cirkus'' u Americi i dugi period političke a onda i ekonomske neizvjesnosti i s te strane čini mi se da je bolje navijati za izraženiju i jasnu pobjedu Bidena jer bi to donijelo neku stabilnost i sigurnost.


slazem se da bi to mogao biti cirkus, i sa tim da bi Amerika u tom slucaju mogla postati zemlja treceg sveta, mada oni polako klize ka tome i sada, jedino sto ih drzi tu gde jesu je USD, odnosno njegovo vidjenje kao rezervne valute, sto kad bi se promenilo, Amerika bi vrlo brzo bila u ogromnom problemu, nezavisno od pobednika izbora u tom slucaju

tako da, Trump ili Biden, nece se pomeriti mnogo vidjenje ka BTC-u, po mom misljenju

Amerika već sada ima ogroman vanjski dug a već neko vrijeme traju pokušaji da se dolar zamjeni nekom drugom valutom.
Čini mi se da se investitori polako okreću drugim valutama ali to je još poprilično spor i dug proces.
Ono što svjetsku javnost, političare i ekonomiste, najviše brine je mogući kaos nakon objave rezultata izbora i mogućnost da jedna strana odbije priznati te rezultate.
To bi gotovo sigurno utjecalo na veliki pad dolara i dionica na američkoj burzi a to bi se brzo ''prelilo'' i na sve druge svjetske burze.
No, u tom scenariju, možda više investitora zaključi da je bitcoin ''sigurno'' utočište za njihove investicije pa btc počne rasti  Grin
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
October 17, 2020, 05:18:02 PM

Trump je već najavio da neće priznati rezultate izbora ako izgubi, pogotovo ako budu tijesni rezultati i ako budu odlučivali glasovi poslani poštom i pristigli nakon datuma održavanja izbora.
U tom slučaju mogli mi imati poprilični ''cirkus'' u Americi i dugi period političke a onda i ekonomske neizvjesnosti i s te strane čini mi se da je bolje navijati za izraženiju i jasnu pobjedu Bidena jer bi to donijelo neku stabilnost i sigurnost.


slazem se da bi to mogao biti cirkus, i sa tim da bi Amerika u tom slucaju mogla postati zemlja treceg sveta, mada oni polako klize ka tome i sada, jedino sto ih drzi tu gde jesu je USD, odnosno njegovo vidjenje kao rezervne valute, sto kad bi se promenilo, Amerika bi vrlo brzo bila u ogromnom problemu, nezavisno od pobednika izbora u tom slucaju

tako da, Trump ili Biden, nece se pomeriti mnogo vidjenje ka BTC-u, po mom misljenju
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
October 17, 2020, 03:56:32 PM
^ma nema sanse da navijam za Bidena koji ako dobije izbore ode kripto u USA na radar za ban samotako
Neka Trump laprda jos 4 godine pa ce BTC dozivjeti bounce kakav zasluzuje, bez nekih restrikcija velesila
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 17, 2020, 08:28:15 AM
Trump ce pomesti Bidena, ali njegova pobjeda nece imati pozitivan efekt na butzi
vec su dionice krenule bearish samo kod spoznaje da su obustavili nekoliko testiranja covid cjepiva i da ameri nece dobiti shut od tisucu i po dolara po glavi

Pomest ga neće sigurno. Biti će neizvjesno, ankete su za sad na Bidenovoj strani. Ne možemo uzeti primjer prošlih izbora, reći da ankete stalno promašuju i navesti ga kao pravilo.
Bottom line - meni je tako svejedno i ne govorim ovo jer favoriziram Bidena. Ali za rast dionica je u svakom slučaju bolje da pobijedi Trump - ako će i padati, padati će više ako pobijedi Biden.

Ja sam bearish za naftu i većinu US dionica, samo još razmišljam na koji način mi je najpametnije odigrati. Ako shortam SPX500 ili Nasdaq, zaribati će me tech dionice koje sačinjavaju velik udio oba indeksa.

Ja baš mislim drugačije, da je za vrijednost dionica bolje da pobjedi Biden.
Trump je već najavio da neće priznati rezultate izbora ako izgubi, pogotovo ako budu tijesni rezultati i ako budu odlučivali glasovi poslani poštom i pristigli nakon datuma održavanja izbora.
U tom slučaju mogli mi imati poprilični ''cirkus'' u Americi i dugi period političke a onda i ekonomske neizvjesnosti i s te strane čini mi se da je bolje navijati za izraženiju i jasnu pobjedu Bidena jer bi to donijelo neku stabilnost i sigurnost.
EDIT: Baš sam sad naišao na ovaj članak na Indexu: https://www.index.hr/vijesti/clanak/veliki-skandal-s-mailovima-bidenovog-sina-trump-se-nada-da-ce-mu-pomoci-da-pobijedi/2222356.aspx
Da li je ovo ''dejavu'' situacije od prije 4 godine kada je Hillary također izgubila od Trumpa zbog afere sa emailovima?
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
October 17, 2020, 05:58:24 AM
Trump ce pomesti Bidena, ali njegova pobjeda nece imati pozitivan efekt na butzi
vec su dionice krenule bearish samo kod spoznaje da su obustavili nekoliko testiranja covid cjepiva i da ameri nece dobiti shut od tisucu i po dolara po glavi

Pomest ga neće sigurno. Biti će neizvjesno, ankete su za sad na Bidenovoj strani. Ne možemo uzeti primjer prošlih izbora, reći da ankete stalno promašuju i navesti ga kao pravilo.
Bottom line - meni je tako svejedno i ne govorim ovo jer favoriziram Bidena. Ali za rast dionica je u svakom slučaju bolje da pobijedi Trump - ako će i padati, padati će više ako pobijedi Biden.

Ja sam bearish za naftu i većinu US dionica, samo još razmišljam na koji način mi je najpametnije odigrati. Ako shortam SPX500 ili Nasdaq, zaribati će me tech dionice koje sačinjavaju velik udio oba indeksa.
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
October 17, 2020, 05:33:03 AM
Amerika me sve više podsjeća na neku zemlju ''trećeg'' svijeta.  Grin
Da. Samo sto je ova zemlja 'treceg sveta' najjaca vojna sila i ima verovatno najveci nuklearni arsenal na svetu. Hebes demokratiju gde samo jedan covek drzi prst na obaracu.
U tom pogledu su u rangu sa Severnom Korejom...

Pa nije bas tako da "samo jedan covek drzi prst na obaracu" iako je decenijama bio launch code 00000000  Grin
 
legendary
Activity: 1484
Merit: 1355
October 17, 2020, 04:25:09 AM
Amerika me sve više podsjeća na neku zemlju ''trećeg'' svijeta.  Grin

Da. Samo sto je ova zemlja 'treceg sveta' najjaca vojna sila i ima verovatno najveci nuklearni arsenal na svetu. Hebes demokratiju gde samo jedan covek drzi prst na obaracu.
U tom pogledu su u rangu sa Severnom Korejom...
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
October 16, 2020, 03:44:12 PM
Daj Bidena, da mi upale ovi shortovi koje otvaram na SPX500, Nasdaq i EURUSD parovima Grin

Vjerujem da će upaliti čak i ako Trump pobijedi, ne može stimulus zauvijek gurati naprijed. Ako i pomogne, dodatno ću shortati aviokompanije i naftu a kupovati online servise i firme iz gaming industrije.

Kako god - još jedno vrijeme će biti poprilično zabavno na globalnim tržištima. Izbori u SAD-u su ogroman faktor.

Trump ce pomesti Bidena, ali njegova pobjeda nece imati pozitivan efekt na butzi
vec su dionice krenule bearish samo kod spoznaje da su obustavili nekoliko testiranja covid cjepiva i da ameri nece dobiti shut od tisucu i po dolara po glavi


sad si mi otkrio novi nacin kladjenja, eto problema  Grin
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
October 15, 2020, 07:33:17 AM
ja ga ne otpisujem, upravo suprotno, navijam za njega  Cool
i on ce uzeti drugi mandat, steta sta klada u kojoj se inace kladim nema tu "utrku" u ponudi  Roll Eyes

Ima sad puno izbora da se kladi da li Trump dobija izbore ili ne dobija i ne treba praviti nikakve accounte:
https://catnip.exchange/
https://predictionexplorer.com/

Čini se da još nikada nije bio ovoliki interes za glasanje u Americi i čak i na ovom tzv. ''ranom'' glasanju ljudi stoje po desetak sati u redovima pred biralištima da bi glasali.
Bilo je dosta problema oko tog ranog glasanja, i nalazili su te listiće pobacane u velikim količinama kao djubre Smiley
Neki su ljudi i završili u zatvoru zbog toga.

legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 14, 2020, 09:02:55 AM
Mislim da je Biden hodajući mrtvac i bilo mi je baš zabavno slušajući njegove glupe izjave pre izbora, a nije ni orange Trump mnogo bolji  Cheesy
Bez brige, cirkus se nastavlja i posle izbora koji god bili rezultati.

Zapravo nije u ovoj priči toliko bitan Biden već Kamala Harris, njegova potpredsjednička kandidatkinja.
Ovo su zapravo predizbori za predsjedničke izbore 2024 ili 2028 gdje će ona biti kandidatkinja, i očito joj se ''priprema teren'' da postane predsjednica jer se računa na faktore spola i rase kao ključne u narednim, vjerojatno još izjednačenijim, izborima.
Biden je tu samo da pokupi glasove demokratskog centra a Kamala će kupiti glasove sa tzv. ekstremne ljevice.
Ne znam koliko će ova taktika biti dobra za demokrate i zapravo ne mogu shvatiti da su im na svakim predizborima najuspješniji kandidati uvijek oni sa ekstremne ljevice kao Bernie Sanders na primjer.
Čini se da osim starog fosila Bidena jednostavno nisu bili u stanju naći nekog drugog ''umjerenog'' političara koji bi mogao okupiti sve njihove frakcije što dosta govori o stanju demokratske stranke.
Nisu naravno ni republikanci bolji kada pogledaš koga su prije 4 godine izabrali za svog predsjedničkog kandidata.
Čini se da ni jedni ni drugi više ne mogu pronaći kandidate koji bi bili umjereni i staloženi i bili u stanju okupiti cijelu stranku ali i birače.

EDIT: SAd sam baš na Indexu naišao na ovaj članak o američkim izborima: https://www.index.hr/vijesti/clanak/amerikanci-cekali-i-po-11-sati-u-redu-da-bi-glasali-sto-prije-pogledajte-snimke/2221730.aspx?index_tid=60684

Čini se da još nikada nije bio ovoliki interes za glasanje u Americi i čak i na ovom tzv. ''ranom'' glasanju ljudi stoje po desetak sati u redovima pred biralištima da bi glasali.
Barem po ovome, ovo bi mogli biti povijesni izbori a za mnoge amerikance ovo su izgleda postali ''biti ili ne biti'' izbori (što samo govori koliko su jaki ''antagonizmi'' između 2 tabora)  Cheesy
A što ako tek Trump izgubi izbore pa ostvari svoju prijetnju da neće priznati rezultat?
Amerika me sve više podsjeća na neku zemlju ''trećeg'' svijeta.  Grin
hero member
Activity: 1652
Merit: 583
xUSD - The PRIVATE stable coin - Haven Protocol
October 14, 2020, 07:25:19 AM
~
Zbog toga bi bilo jako glupo otpisati Trumpa, bez obzira na sve te silne ankete koje kažu da zaostaje već desetak posto.

ja ga ne otpisujem, upravo suprotno, navijam za njega  Cool
i on ce uzeti drugi mandat, steta sta klada u kojoj se inace kladim nema tu "utrku" u ponudi  Roll Eyes
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
October 14, 2020, 06:58:58 AM
Mislim da je Biden hodajući mrtvac i bilo mi je baš zabavno slušajući njegove glupe izjave pre izbora, a nije ni orange Trump mnogo bolji  Cheesy
Bez brige, cirkus se nastavlja i posle izbora koji god bili rezultati.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
October 14, 2020, 06:34:40 AM
Daj Bidena, da mi upale ovi shortovi koje otvaram na SPX500, Nasdaq i EURUSD parovima Grin

Vjerujem da će upaliti čak i ako Trump pobijedi, ne može stimulus zauvijek gurati naprijed. Ako i pomogne, dodatno ću shortati aviokompanije i naftu a kupovati online servise i firme iz gaming industrije.

Kako god - još jedno vrijeme će biti poprilično zabavno na globalnim tržištima. Izbori u SAD-u su ogroman faktor.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
October 14, 2020, 05:05:30 AM
[...]Živio sam jedno vrijeme u Americi i ono što znam je da se ljudi tamo dosta opredjeljuju ideološki, i da im uopće nisu bitni sami kandidati već svjetonazor koji oni predstavljaju [...]
To je istina... za 80% Amerikanaca... zato i uvijek kazu da se izbori ne rade o njima nego o onim 20% "swing votes"...  Grin
Pa da. Zar nije da kod njih o pobjedniku izbora na kraju odlučuje jedna ili dvije države jer se ionako za ostale zna kako će glasati? Nisam 100% siguran, ali tako nešto mi je ostalo u sjećanju od njihovih prošlih izbora.

Tako nesto... "swing states" se nazivaju...

Radi se ipak o malo više država, 5 ili 6, rekao bih (prateći vijesti s američkih medija), Florida, Ohio, Wisconsin, Wyoming, Pennsylvania...
Izbori su po principu ''pobjednik uzima sve'' pa čak i najmanja pobjeda u nekoj saveznoj državi, čak i za par stotina glasova kao na Floridi na predsjedničkim izborima 2000 pobjedniku daje sve tzv. elektore te države.
Zato se i može dogoditi, kao na izborima 2016 da Hillary osvoji par milijuna glasova više a ipak izgubi izbore.

pa da, Florida je najbitnija jer je tu razlika uvek minimalna, a donosi 29 glasova
manje vise, ako Biden dobije u Floridi, treba mu ili Pennsylvania (u kojoj sad ima znacajnu prednost) ili Ohio, i on je pobednik na kraju, ipak ne ocekujem da izadje kao pobednik na kraju i pored trenutne razlike koja se svuda potencira, videcemo

mada, evo ove godine je npr. Texas koji je tradicionalno republikanski na granici, jer se mnogo ljudi tamo preselilo u IT hub-ove
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
October 14, 2020, 05:04:27 AM
Izbori su po principu ''pobjednik uzima sve'' pa čak i najmanja pobjeda u nekoj saveznoj državi, čak i za par stotina glasova kao na Floridi na predsjedničkim izborima 2000 pobjedniku daje sve tzv. elektore te države.
Zato se i može dogoditi, kao na izborima 2016 da Hillary osvoji par milijuna glasova više a ipak izgubi izbore.

Da, to znam i to mi je suludo jer rezultat takvih izbora uopće ne odražava želju većine glasača.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
October 14, 2020, 04:45:05 AM
[...]Živio sam jedno vrijeme u Americi i ono što znam je da se ljudi tamo dosta opredjeljuju ideološki, i da im uopće nisu bitni sami kandidati već svjetonazor koji oni predstavljaju [...]
To je istina... za 80% Amerikanaca... zato i uvijek kazu da se izbori ne rade o njima nego o onim 20% "swing votes"...  Grin
Pa da. Zar nije da kod njih o pobjedniku izbora na kraju odlučuje jedna ili dvije države jer se ionako za ostale zna kako će glasati? Nisam 100% siguran, ali tako nešto mi je ostalo u sjećanju od njihovih prošlih izbora.

Tako nesto... "swing states" se nazivaju...

Radi se ipak o malo više država, 5 ili 6, rekao bih (prateći vijesti s američkih medija), Florida, Ohio, Wisconsin, Wyoming, Pennsylvania...
Izbori su po principu ''pobjednik uzima sve'' pa čak i najmanja pobjeda u nekoj saveznoj državi, čak i za par stotina glasova kao na Floridi na predsjedničkim izborima 2000 pobjedniku daje sve tzv. elektore te države.
Zato se i može dogoditi, kao na izborima 2016 da Hillary osvoji par milijuna glasova više a ipak izgubi izbore.
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
October 14, 2020, 04:13:12 AM
[...]Živio sam jedno vrijeme u Americi i ono što znam je da se ljudi tamo dosta opredjeljuju ideološki, i da im uopće nisu bitni sami kandidati već svjetonazor koji oni predstavljaju [...]
To je istina... za 80% Amerikanaca... zato i uvijek kazu da se izbori ne rade o njima nego o onim 20% "swing votes"...  Grin
Pa da. Zar nije da kod njih o pobjedniku izbora na kraju odlučuje jedna ili dvije države jer se ionako za ostale zna kako će glasati? Nisam 100% siguran, ali tako nešto mi je ostalo u sjećanju od njihovih prošlih izbora.

Tako nesto... "swing states" se nazivaju...
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
October 14, 2020, 04:04:53 AM
[...]Živio sam jedno vrijeme u Americi i ono što znam je da se ljudi tamo dosta opredjeljuju ideološki, i da im uopće nisu bitni sami kandidati već svjetonazor koji oni predstavljaju [...]

To je istina... za 80% Amerikanaca... zato i uvijek kazu da se izbori ne rade o njima nego o onim 20% "swing votes"...  Grin

Pa da. Zar nije da kod njih o pobjedniku izbora na kraju odlučuje jedna ili dvije države jer se ionako za ostale zna kako će glasati? Nisam 100% siguran, ali tako nešto mi je ostalo u sjećanju od njihovih prošlih izbora.
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
October 13, 2020, 04:04:33 PM
[...]Živio sam jedno vrijeme u Americi i ono što znam je da se ljudi tamo dosta opredjeljuju ideološki, i da im uopće nisu bitni sami kandidati već svjetonazor koji oni predstavljaju [...]

To je istina... za 80% Amerikanaca... zato i uvijek kazu da se izbori ne rade o njima nego o onim 20% "swing votes"...  Grin
Pages:
Jump to: