Pages:
Author

Topic: Spremanje ušteđevine - crypto vs. zlato vs. banke - page 2. (Read 891 times)

hero member
Activity: 1974
Merit: 756
To boldly go where no rabbit has gone before...
Uglavnom, kod nas je broj oboljelih relativno mali što se zna.. x ljudi ce preboljeti virus misleci da nosi obicnu prehladu il tak nesto a zaraziti ce ostale. Dakle, kupit kruha za dan dva tri, malo namirnica i ljepo filmovi, internet I kloniti se mjesta gdje se okuplja više ljudi. U ducan svaki drugi treci dan i zdravo. Nužno što se mora mora se jebga dok to ne prođe.. A što se tiče gospodarske krize uzrokovane corona virusom, mišljenja sam da to nece imati odjeka kao 2008. god.


Vezano uz boldano... Ti nisi zaposlen? Svaka čast ako jesi i tvoj šef ima razumijevanja za to da bi ti sad malo bio doma jer te strah koronavirusa. Znam da moj ne bi imao razumijevanja jer virus kod nas još nije poprimio takve razmjere da bi se ostajalo doma zbog staha od zaraze.

Ma bome je. Kod mene u firmi su sve ljude koji su prismrdili Italiji unazad 3 tjedna su naredili da rade od doma.
Svi koji samo zašmrću isto budu izgurani iz firme i rade od doma dok ne dodju sa potvrdom od doktora da nije Covid-19.

Cak smo dobili i "pravila ponašanja" od regionalnog ureda

legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Uglavnom, kod nas je broj oboljelih relativno mali što se zna.. x ljudi ce preboljeti virus misleci da nosi obicnu prehladu il tak nesto a zaraziti ce ostale. Dakle, kupit kruha za dan dva tri, malo namirnica i ljepo filmovi, internet I kloniti se mjesta gdje se okuplja više ljudi. U ducan svaki drugi treci dan i zdravo. Nužno što se mora mora se jebga dok to ne prođe.. A što se tiče gospodarske krize uzrokovane corona virusom, mišljenja sam da to nece imati odjeka kao 2008. god.


Vezano uz boldano... Ti nisi zaposlen? Svaka čast ako jesi i tvoj šef ima razumijevanja za to da bi ti sad malo bio doma jer te strah koronavirusa. Znam da moj ne bi imao razumijevanja jer virus kod nas još nije poprimio takve razmjere da bi se ostajalo doma zbog staha od zaraze.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
...Podaci koje dobivamo od https://www.worldometers.info/coronavirus/ su nažalost podaci koji se vode po zdrastvenim ustanovama. Mortalitet je puno puno veći jer sam negdi pročitao da preminuli kod kuće rijetko ulaze u statistiku.

Ovo je po mom mišljenju totalno promašeno. Smrtnost je barem 5 puta manja od statistika jer se kladim da je hrpetina ljudi prebolila virus doma misleći da ima gripu. Oni koji nisu testirani a prebole virus ne ulaze u nikakve statistike a takvih je, pretpostavljam, ogroman broj.
member
Activity: 99
Merit: 19


Mene zapravo zanima koliko je zapravo opasan koronavirus. Imam osjećaj da zapravo nitko ne zna koliku prijetnju predstavlja taj virus. Prvo je krenulo kao "malo jača prehlada", a sad kad se ovo sranje dogodilo u Italiji onda kao da svi mijenjaju ploču i pričaju kako je stvar ipak ozbiljnija od "malo jače prehlade". Zapravo, imam osjećaj da su za situaciju u Italiji (barem dijelom) krivi upravo mediji koji su govorili da se radi o "malo jačoj prehladi". Zbog toga su ljudi neozbiljno shvaćali upute da se ostane doma jer zašto bi ostali doma ako imaju malo jaču prehladu. "Najbolje" mi je kad su jučer na vijestima rekli da su ljudi sa sjevera bježali od karantene na jug zemlje i tako proširili virus. Ili kad su rekli da su ulice Milana puste jer je dio ljudi ostao u kućama, a veći dio ljudi je pobjegao na jug. Pa kako netko može pobjeći iz karantene? Jasno mi je da tu i tamo netko prođe kontrolu ali da većina ljudi uspije izaći iz karantene...

Covid-19 ima jednu stvar zbog koje je malo opasniji od obicne gripe, a to je, ako se sjecate, sto su pisali prije par tjedana da ljudi koji su je prebolili, su opet pokazivali simptome.
Po onome sto sam skuzio, ima ponasanje kao mononukleoza, tje nikada je ne prebolis u potpunosti, nego se ona smiri i ode u hibernaciju dok ti ne padne imunitet.

Ima još jedna stvar koja je opasnija od obične gripe a to je da je smrtnost puno veća. Podaci koje dobivamo od https://www.worldometers.info/coronavirus/ su nažalost podaci koji se vode po zdrastvenim ustanovama. Mortalitet je puno puno veći jer sam negdi pročitao da preminuli kod kuće rijetko ulaze u statistiku. Ono što je neka svjetla točka na kraju tunela jest to da pandemija u kini krece lagano prema kraju. Kinezi su na vrijeme shvatili o kakvoj je pizdariji riječ i zato oni filmiči gdje love ljude sa mrežama za šinteraj su iz prve izgledali ni malo ljudski al na kraju krajeva dnevno imaju sve manje zaraženih (manje od sto dnevno pa čak i pedeset).

Isto tako vrijeme inkubacije izgleda nije 14 dana nego čak do 24 dana. A Italija nažalost sa svojom zakašnjelom reakcijom i zajabavanjem stanovništva tipa sta ce nama jedan običan virus ulaze u možda čak i veću pandemiju nego kinezi, a I na udaru je ostatak Europe koji ipak na primjeru italije valda nece ponoviti istu grešku.

Uglavnom, kod nas je broj oboljelih relativno mali što se zna.. x ljudi ce preboljeti virus misleci da nosi obicnu prehladu il tak nesto a zaraziti ce ostale. Dakle, kupit kruha za dan dva tri, malo namirnica i ljepo filmovi, internet I kloniti se mjesta gdje se okuplja više ljudi. U ducan svaki drugi treci dan i zdravo. Nužno što se mora mora se jebga dok to ne prođe.. A što se tiče gospodarske krize uzrokovane corona virusom, mišljenja sam da to nece imati odjeka kao 2008. god.

hero member
Activity: 1974
Merit: 756
To boldly go where no rabbit has gone before...


Mene zapravo zanima koliko je zapravo opasan koronavirus. Imam osjećaj da zapravo nitko ne zna koliku prijetnju predstavlja taj virus. Prvo je krenulo kao "malo jača prehlada", a sad kad se ovo sranje dogodilo u Italiji onda kao da svi mijenjaju ploču i pričaju kako je stvar ipak ozbiljnija od "malo jače prehlade". Zapravo, imam osjećaj da su za situaciju u Italiji (barem dijelom) krivi upravo mediji koji su govorili da se radi o "malo jačoj prehladi". Zbog toga su ljudi neozbiljno shvaćali upute da se ostane doma jer zašto bi ostali doma ako imaju malo jaču prehladu. "Najbolje" mi je kad su jučer na vijestima rekli da su ljudi sa sjevera bježali od karantene na jug zemlje i tako proširili virus. Ili kad su rekli da su ulice Milana puste jer je dio ljudi ostao u kućama, a veći dio ljudi je pobjegao na jug. Pa kako netko može pobjeći iz karantene? Jasno mi je da tu i tamo netko prođe kontrolu ali da većina ljudi uspije izaći iz karantene...

Covid-19 ima jednu stvar zbog koje je malo opasniji od obicne gripe, a to je, ako se sjecate, sto su pisali prije par tjedana da ljudi koji su je prebolili, su opet pokazivali simptome.
Po onome sto sam skuzio, ima ponasanje kao mononukleoza, tje nikada je ne prebolis u potpunosti, nego se ona smiri i ode u hibernaciju dok ti ne padne imunitet.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Treba dodati još jednu točku na listu - dobra stara čarapa pod madracem Grin

Stvarno ne razumijem ovoliko ekonomsko paničarenje, propast će pol svijeta ako nastavimo ovako.

Stara čarapa pod jastukom ne štiti od pada vrijednosti zbog inflacije a ne štiti ni od lopova,  požara i drugih nepogoda 😁
Što se tiče panike na burzama,  problemi su to koji traju zadnjih par godina zbog protekcionizma Predsjednika Trumpa u Americi,  trgovinskog rata Amerike i Kine,  usporavanja rasta EU. ...
A koronavirus i prekid mnogih lanaca trgovine i opskrbe te zatvaranje mnogih tvornica i firmi su samo ubrzali ono što je bilo neizbježno, a to je recesija i porast deficita te pad BDP vodećih ekonomija svijeta.
Samo se čekalo da krene lavina a kad je jednom krenula po sistemu spojenih posuda urušile su se burze diljem svijeta i cini se da nas čeka repriza 2008.  


Misliš kreiranje nekog novog Bitcoina?  Grin Šalim se malo Smiley

Mene zapravo zanima koliko je zapravo opasan koronavirus. Imam osjećaj da zapravo nitko ne zna koliku prijetnju predstavlja taj virus. Prvo je krenulo kao "malo jača prehlada", a sad kad se ovo sranje dogodilo u Italiji onda kao da svi mijenjaju ploču i pričaju kako je stvar ipak ozbiljnija od "malo jače prehlade". Zapravo, imam osjećaj da su za situaciju u Italiji (barem dijelom) krivi upravo mediji koji su govorili da se radi o "malo jačoj prehladi". Zbog toga su ljudi neozbiljno shvaćali upute da se ostane doma jer zašto bi ostali doma ako imaju malo jaču prehladu. "Najbolje" mi je kad su jučer na vijestima rekli da su ljudi sa sjevera bježali od karantene na jug zemlje i tako proširili virus. Ili kad su rekli da su ulice Milana puste jer je dio ljudi ostao u kućama, a veći dio ljudi je pobjegao na jug. Pa kako netko može pobjeći iz karantene? Jasno mi je da tu i tamo netko prođe kontrolu ali da većina ljudi uspije izaći iz karantene...
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Treba dodati još jednu točku na listu - dobra stara čarapa pod madracem Grin

Stvarno ne razumijem ovoliko ekonomsko paničarenje, propast će pol svijeta ako nastavimo ovako.

Stara čarapa pod jastukom ne štiti od pada vrijednosti zbog inflacije a ne štiti ni od lopova,  požara i drugih nepogoda 😁
Što se tiče panike na burzama,  problemi su to koji traju zadnjih par godina zbog protekcionizma Predsjednika Trumpa u Americi,  trgovinskog rata Amerike i Kine,  usporavanja rasta EU. ...
A koronavirus i prekid mnogih lanaca trgovine i opskrbe te zatvaranje mnogih tvornica i firmi su samo ubrzali ono što je bilo neizbježno, a to je recesija i porast deficita te pad BDP vodećih ekonomija svijeta.
Samo se čekalo da krene lavina a kad je jednom krenula po sistemu spojenih posuda urušile su se burze diljem svijeta i cini se da nas čeka repriza 2008.  
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
A carapa pod madrac moze proci, no novac u tim slucaju ne "radi za tebe".
Stovise, podlozno ne nepogodama poput poplave, pozara, lopova, ljute supruge, itd...

Hahah, boldao sam najopasnije Grin
Ma slažem se, više sam mislio reći da nekad novac najbolje radi za tebe kad nije uložen - ne da je to dugoročno održivo ili isplativo.

ocigledno je puno stop loss naloga, koje treba ispeglati ovakvim skakanjem gore dole, pogledaj samo cenu zlata, panika oko korone samo raste, a cena je prvo isla gore, pa kad je stigla do 1670, onda se strmoglavila prosli petak na 1570, skoro 5% u danu, a razlog opet korona, pa onda zbog korone i spustanja kamate FED-a, otislo gore do 1680-1700, i onda danas ode dole zbog korone, kuda god da krene, objasnjenje je korona virus, a u stvari je prava prilika da se malo uzme novca od trejdera koji koriste stop loss Smiley

Ma neke stabilne stvari padaju i po 30-40%, nije samo do toga. Jednostavno vlada opća panika - recimo, Italija je pod karantenom, treba shortati sve njihove dionice sad.
hero member
Activity: 1974
Merit: 756
To boldly go where no rabbit has gone before...
Treba dodati još jednu točku na listu - dobra stara čarapa pod madracem Grin

Stvarno ne razumijem ovoliko ekonomsko paničarenje, propast će pol svijeta ako nastavimo ovako.

A carapa pod madrac moze proci, no novac u tim slucaju ne "radi za tebe".
Stovise, podlozno ne nepogodama poput poplave, pozara, lopova, ljute supruge, itd...
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
Treba dodati još jednu točku na listu - dobra stara čarapa pod madracem Grin

Stvarno ne razumijem ovoliko ekonomsko paničarenje, propast će pol svijeta ako nastavimo ovako.

ocigledno je puno stop loss naloga, koje treba ispeglati ovakvim skakanjem gore dole, pogledaj samo cenu zlata, panika oko korone samo raste, a cena je prvo isla gore, pa kad je stigla do 1670, onda se strmoglavila prosli petak na 1570, skoro 5% u danu, a razlog opet korona, pa onda zbog korone i spustanja kamate FED-a, otislo gore do 1680-1700, i onda danas ode dole zbog korone, kuda god da krene, objasnjenje je korona virus, a u stvari je prava prilika da se malo uzme novca od trejdera koji koriste stop loss Smiley
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
Treba dodati još jednu točku na listu - dobra stara čarapa pod madracem Grin

Stvarno ne razumijem ovoliko ekonomsko paničarenje, propast će pol svijeta ako nastavimo ovako.
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
Nije baš pogodio ni za kripto, bar za sad stvari ne izgledaju dobro. Malo je i strašno gledati u svo to crvenilo ali doći će bolji dani. Preživjeli smo mi i gore.
Zlato se opet pokazuje kao sigurno utočište tokom ekonomskih kriza.

On je to rekao danas, a mislio je za naredne dane Smiley
Naravno ne slušam ja njega ili nekog drugog, ali su mi svakako zanimljivi ti komentari
legendary
Activity: 2730
Merit: 7065
Farewell, Leo. You will be missed!
Interesantan mi je i tweet od KimDotcom-a
https://twitter.com/KimDotcom/status/1236961428784869376
Nije baš pogodio ni za kripto, bar za sad stvari ne izgledaju dobro. Malo je i strašno gledati u svo to crvenilo ali doći će bolji dani. Preživjeli smo mi i gore.
Zlato se opet pokazuje kao sigurno utočište tokom ekonomskih kriza.
hero member
Activity: 1974
Merit: 756
To boldly go where no rabbit has gone before...
Sve živo je popucalo.
Crude Oil -30%
Čini se da smo već u velikoj recesiji.
Jedino zlato dobro stoji za sada.

Svi plemeniti metali su u plusu. Srebri je naraslo za 10% unazad 6 mjeseci.

Usporedi graf cijene zlata unazad 15 godina, i vidit ces da je peak bio taman na vrhu prosle recesije.
Ekipa masovno vadi pare i kupuje zlato da im inflacina i nestabilnost ne pojede novce. A time raste potražnja, i posljedicno cijena

Što bi značilo da sad nikako nije dobro vrijeme za kupovinu zlata ako se misli dugoročno ulagati. Jer kad krene oporavak cijena će vjerojatno ići dolje, zar ne?

Da, u pravu si, no ako "pretaces" iz neke vrijednosti koja je  isto narasla za 10-15%, onda si na istom.

Naime imas 2 skole misljenja sto se tice stackanja plemenitih metala;
1) stedi novce svaki mjesec i onda kupi veliku svotu kad je dip (racunas da je pravi dip svakih 5-10 godina)

2) svaki mjesec odvoji dio novaca i kupi neovisno o cijeni

Na prvi pogled opcija 1 izgleda bolje, no zahtjeva dosta samokontrole sto mnogi nemaju, pa onda ako se nakon par godina skupi par tisuca kuna/eura, nerijetko to ode u nesto drugo (droga,kurabe,auto,putovanje...).

Židovi, jos od prije Isusa se drze pravila 33/33/33;
Od svih mjesecnih prihoda u kucanstvu
33% ide u zlato
33% ide u stednju
33% ostaje za zivot
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Sve živo je popucalo.
Crude Oil -30%
Čini se da smo već u velikoj recesiji.
Jedino zlato dobro stoji za sada.

Svi plemeniti metali su u plusu. Srebri je naraslo za 10% unazad 6 mjeseci.

Usporedi graf cijene zlata unazad 15 godina, i vidit ces da je peak bio taman na vrhu prosle recesije.
Ekipa masovno vadi pare i kupuje zlato da im inflacina i nestabilnost ne pojede novce. A time raste potražnja, i posljedicno cijena

Što bi značilo da sad nikako nije dobro vrijeme za kupovinu zlata ako se misli dugoročno ulagati. Jer kad krene oporavak cijena će vjerojatno ići dolje, zar ne?
hero member
Activity: 1974
Merit: 756
To boldly go where no rabbit has gone before...
Svi plemeniti metali su u plusu. Srebri je naraslo za 10% unazad 6 mjeseci.


Jeste.
Rekao sam ranije da su plemeniti metali najsigurniji.
Interesantan mi je i tweet od KimDotcom-a
https://twitter.com/KimDotcom/status/1236961428784869376



A nevolim takve doomsayere jer sire paniku.
Najgori su oni koji govore da kupis od njih zlato jer kao sprema se crash fiata. Sta ce onda njemu fiat ak to zbilja vjeruje
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
Svi plemeniti metali su u plusu. Srebri je naraslo za 10% unazad 6 mjeseci.


Jeste.
Rekao sam ranije da su plemeniti metali najsigurniji.
Interesantan mi je i tweet od KimDotcom-a
https://twitter.com/KimDotcom/status/1236961428784869376
hero member
Activity: 1974
Merit: 756
To boldly go where no rabbit has gone before...
Sve živo je popucalo.
Crude Oil -30%
Čini se da smo već u velikoj recesiji.
Jedino zlato dobro stoji za sada.

Svi plemeniti metali su u plusu. Srebri je naraslo za 10% unazad 6 mjeseci.

Usporedi graf cijene zlata unazad 15 godina, i vidit ces da je peak bio taman na vrhu prosle recesije.
Ekipa masovno vadi pare i kupuje zlato da im inflacina i nestabilnost ne pojede novce. A time raste potražnja, i posljedicno cijena
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Cashback 15%
Sve živo je popucalo.
Crude Oil -30%
Čini se da smo već u velikoj recesiji.
Jedino zlato dobro stoji za sada.
hero member
Activity: 1974
Merit: 756
To boldly go where no rabbit has gone before...

Btcltcdigger baš si me ugodno iznenadio sa ovim postom i jako zaintrigirao sa srebrnim granulama, da li znaš da li mogu kao "običan" kupac kupiti srebrne granule i kolika je trenutna cijena ako si upoznat? I što znači "spot cijena"?

Što se tiče satova, jasno mi je da je u njih uloženo puno truda i rada, te da ih je dosta napravljeno u ograničenim serijama, no čisto gledajući njihovu funkciju mislim da je ipak riječ o zastarjeloj tehnologiji (sada kad svaki mobitel ima ugrađen sat), te si nikako ne bih mogao opravdati kupnju mehaničkog sata kao investicije.

Znaci ovako, najlaksi nacin za kupit granule je njuskalo. Tamo ti je cijena otprilike 5 - 5.5 kuna po gramu. Ne djeluje puno, ali je.
Naime "spot" cijena ti je trenutna tržišna cijena metala na burzama.

Trenutno, spot cijena grama srebra ti je $0.55, što je po nekom srednjem tecaju od googla 3.66 kune po gramu. Znaci, ovi na  njuskalu imaju profit 1.5 do 2 kn po gramu (taj dio se zove premija, i generalno se ne moze izbjeci)

Moj gore spomenuti zlatar je meni prosle godine u 8. mjesecu rekao sljedece:



Znaci, kod nejga mogu dobit jedno 10-15% jeftinije nego da kupujem preko njuskala (jbg mora i on zaradit, sto je potpuno fine).


E sad, satovi. Vec sam naveo da znam hrpu ekipe kojoj je suludo dati vise od 1000 kn za sat, iz istih razloga, jer vjeruju da je to arhaicna stara tehnologija. No isto tako, se zapitas zasto ekipa kupuje slike koji vrijede tisuce i milione. Mehanički sat, pogotovo marke tipa Rolex, VC, IWC, Patek, Panerai, etc... su ručni rad, i u prosjeku se svaki proizvodi godinu dana. I samo ma osnovu toga je cijena znatno viša nego recimo Festina, Casio, Seiko, etc. Druga stvar, najcesce su takvi satovi statusni simbol, koji pokazuje suptilno okolini da si uspio u zivotu na neki nacin (bar tako da imas para da ga kupis) pa su i samim time trazeni.
A treca stavka je horologija i povijest, sto dodaje svoju vrijednost. Tu cu povuci paralelu sa dukatima, jer dukat otprilike 10-20% skuplji od njegove vrijednosti u zlatu, bas zato sto su 100-200 godina stari i imaju povijest.
Pages:
Jump to: