Pages:
Author

Topic: Spremanje ušteđevine - crypto vs. zlato vs. banke - page 6. (Read 891 times)

legendary
Activity: 3234
Merit: 5637
Blackjack.fun-Free Raffle-Join&Win $50🎲
Od tri opcije koje si naveo, ja sam osobno najmanje sklon bankama i klasicnoj stednji u fiatu, jer kako i sam kazes, kamate na stednju su prilicno niske i tko zna sto bih na taj nacin dobio za 10-20 godina, vrlo vjerovatno bi taj novac izgubio na vrijednosti ako se uzme u obzir inflacija kroz to razdoblje.

Zlato nije losa opcija, iako kazu da mu je cijena trenutno najveca u proteklih 10 godina pa mozda trenutak za investicju nije bas najbolji. Ali to je takodjer rizik, jer tko moze predvidjeti kakva ce mu biti cijena u buducnosti, moze se dogoditi da na kraju izadjes sa gubitkom. Takodjer se postavlja pitanje kako ces osigurati to zlato u smislu pohrane, sef u kuci/stanu, ista stvar u banci ili ces ga negdje zakopati i nadati se da te nitko nije vidio da to radis.

Stablecoins su po onome sto sam procitao prilcino nesigurna oklada na duzi rok, iako ne mogu komentirati Compound i taj oblik zarade. Tu uvijek postoji rizik da netko digne sidro preko noci i nestane sa svim sredstvima, i mozes mu poslje staviti soli na rep. Vjerovatno si ideju o DAI djelom dobio i zbog ovoga topica, pa dio odgovora imas i tamo. Po meni ovo je jos riskantnija opcija od banaka, bez obzira na puno vece kamate.

Ono sto mi trenutno pada na pamet je mozda uplacivanje zivotnoga osiguranja kombiniranoga sa stednjom, iako ne mogu reci kolika je tu zarada nakon 10 ili 20 godina. Iako nisi spomenuo Bitcoin, mozda ne bi bilo lose razmotriti i tu opciju.

Neki pametni investitori bi ti sigurno rekli da ne stavljas sva jaja u istu kosaru, sto bih ti i ja savjetovao. Rizik mozes umanjiti tako da sredstva raspodjelis, a na tebi je da odlucis o tome sto je najveci, a sto najmanji rizik.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
Već neko vrijeme razmišljam o tome kako i gdje bi bilo najpametnije spremiti životnu ušteđevinu. Znači ne govorim o "novcu kojeg mogu izgubiti" pa da ga uložim u BTC, ETH ili nešto treće i gledam kako raste/pada. Govorim o novcu koji mi trenutno nije potreban i želim ga staviti negdje gdje mi za 10-20 godina inflacija neće pojesti dobar dio. Možda tema nije baš za ovaj forum, ali ima veze s kriptom pa valjda neće nikome smetati.

Za sad sam sveo na tri opcije:
  • zlato
  • stablecoini
  • banka

Zlato mi je nekako najsigurnija opcija, ali gledajući cijenu u zadnjih 10 godina na ovom chartu nekako mi izgleda riskantno. Cijena je od sredine 2019. godine dosta otišla dolje pa ne bi htio kupiti na vrhu. S druge strane, radi se o vremenskom periodu od barem 15-tak godina pa mi nekakav privremeni pad ne bi predstavljao velik problem.

Stablecoini su mi zanimljivi zbog relativno visoke kamate koja se dobije ako se zaključaju kroz primjerice Compound (na DAI je trenutna kamata skoro 8%). Znam da je to promjenjiva kamata ali u svakom trenutku mogu povući DAI ukoliko kamata padne ispod neke razine (npr. ispod razine inflacije kod nas). E sad, problem je što su kriptovalute, stablecoini i ti crypto loans relativno nova i neprovjerena stvar pa me ipak malo strah lovu staviti u to.

Banka mi je zadnja opcija. Ne zato jer nemam povjerenja u banke nego zato što su kamate na štednju u većini banaka manje od stope inflacije.


E sad, ima li netko neki prijedlog? Iznos nije toliki da bi mogao uložiti u nekretnine, ali ipak je dovoljan da ne bi htio ostati bez svega.
Pages:
Jump to: